PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia z wzmocnionym Flashem a C4000



anasiza
1.06.05, 17:52
Witam
Poniewaz nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na poniższe pytanie
postanowiłem je przenieść na temat: Porady...i powtórzyć
Mam takie pytanie
Robiąc zdjęcia tym aparatem (C-4000) w trybie Auto i ustawiając wzmocniony błysk lampy na +1 lub +2 Czy aparat bierze to pod uwagę czy nie.
Chodzi mi o to czy pierwszy plan nie będzie za bardzo oświetlony (prześwietlony) Pytam się dlatego że będę robić zdjęcia w kościele a jest to przecież duże pomieszczenie i dla przykładu powiem że jak robiłem zdjęcia osobom z odległości 3 metrów to twarze były idealnie doświetlone natomiast tło wyszło już bardzo ciemne i postacje na dalszym planie mało doświetlone tzn ciemne. Teraz będę robił zdjęcia ponownie i chciałbym zwiększyć moc flesha do +1 a nawet do +2 a jak to wyjdzie to nie wiem na próby nie będzie czasu. Robiłem próby w mieszkaniu ale to są za małe pomieszczenia.
Może ktoś robił zdjęcia w w/w warunkach i mi coś podpowie
Za odpowiedzi z góry dziękuję

qwerty
1.06.05, 19:59
Pytanie brzmi raczej: czy aparat korygując ekspozycję na + lub - koryguje ją mocą flesza czy raczej doborem przesyłony oraz czasu otwarcia migawki? Przeciez mozesz wyłączyc flesza w ciągu dnia i tez korygowac na + lub -.
Ostatnio robiłem fotki na uroczystosci w duzym i ciemnym kosciele.
Warunki były na tyle kiepskie (ciemne) ze w trybie automatycznym fotki wychodziły denne (zbyt długi czas wiec poruszone). Przeszedłem na manuala i właczyłem ISO 200. Było nieznacznie lepiej ale nie na tyle zebym był zadowolony mając przecietne wymagania. Dopiero włączenie ISO 400 pozwoliło mi wyjsc poza f2,8 i czasy dłuzsze niz 1/50 sek. Co mnie zaskoczyło, pozytywnie, to znacznie mniejszy od spodziewanego poziom szumow.
Dlatego proponuje: jesli nie masz czasu, mozliwosci przetestowania fotek w Twoich warunkach przejdz od razu na wyzsze ISO w manualu - wyłącz flesza - uwazaj tylko na czasy. Ponizej 1/80 sek moze na fotkach byc widziane poruszenie. Oczywiscie mozesz uzyc priorytetów - ja nigdy z nich nie korzystałem wiec nie wiem jak skutecznie aparat sam dobiera jeden parametr w zaleznosci od drugiego (czas/przysłona). Powodzenia.

marecki
1.06.05, 22:51
Czy ustawienie lampy na auto znaczy że dobiera się również siła błysku czy tylko kwestia jej uruchomienia???

rychu_lhotse
2.06.05, 08:20
Witam

Z moich obserwacji wynika ze aparat po wzmocnieniu flesza na +1 czy +2 reguluje sobie ISO podbijając je w górę. Np. w zdjęciu zrobionym na AUTO ISO było ustawione na 200. Po podbiciu +1 w exif odczytałem ISO 296 a przy +2 ISO 374. Jest więc oczywiste ze im większa czułość jest ustawiona tym więcej światła (zastanego czy też pochodzącego z lampy) zarejestruje matryca.

Jeśli chodzi o twarze to oczywiście po podbiciu będą one mocno prześwietlone więc tą opcję opłaca się wykorzystywać gdy chcemy oświetlić jakąś większą przestrzeń.Osoby na zdjęciu powinny znajdowac się w dalszej odległości niż do zdjęć w programie AUTO bez podbicia lampy.

Pozdrawiam

anasiza
2.06.05, 19:34
Czyli osoby na pierwszym planie w odległości ponad 3,5 metra
A jeśli przybliże zoomem ten pierwszy plan to może wiesz jak to wychodzi?
będę robił próby ale dopiero jutro
Tylko pewnie to inaczej wychodzi dla przykładu w pokoju 20m a inaczej na sali czy w kościele

Pozdrawiam[/quote]

aranek
3.06.05, 11:25
Jeśli masz możliwość korzystyania ze statywu to dobrze jest w trybie manualnym (z lampą) ustawić nieco dłuższy czas naświetlania aniżeli sugeruje automat - przy tej samej wartości przesłny i ISO. Spowoduje to lepsze doświetlenie tła, przy równoczesnym "zamrożeniu" pierwszego planu. Dobrze jest wykonać kilka prób, aby wybrać najlepszą kombinację czas-przesłona-czułość. Możesz również spróbować w manualu z priorytetem przesłony i lampą błyskową ustawioną na slow1. Jest to trochę mniej kłopotliwe bo aparat sam dobiera odpowiednie czasy naświetlania (niestety są one dość długie)

anasiza
3.06.05, 20:02
zrobiłem kilka prób przy ISO 200 przyasłona 2,8 i czasem 1/100 1/150
1/200 ze wzmocnionym flashem na +1,0 odległości pierwszego planu w granicach od 4,5 do 5,0 m wszystkie zdjęcia wyszły OK te z czasem 1/100 trochę więcej ciepłych kolorów
przy ISO 400 i F3,2 - 4,0 reszta parametrów te same i wyszły też OK Aż się zdziwiłem że nie ma dużych szumów jak to niektórzy piszą praktycznie biorąc to zdjęcia te niczym się nie różnią od tych zrobionych na ISO 200

marecki
4.06.05, 07:04
... Aż się zdziwiłem że nie ma dużych szumów jak to niektórzy piszą praktycznie biorąc to zdjęcia te niczym się nie różnią od tych zrobionych na ISO 200

Ja dużą różnicę to zauważam dopiero przy długich czasach naświetlania, a przy dobrym świetle to w zasadzie jest OK.