PDA

Zobacz pełną wersję : e300 zle odzwzorowuje kolory



Wojtek K.
20.05.05, 15:50
Z przykrościa stwierdzilem :( że mój e300 zle oddaje kolory no głównie 1 kolor-szary.Ubrania koloru szarego wychodza w bordo-purpurę i to niezalerznie od ustawionego balansu bieli ma to miejsce przy świetle dziennym jak i błyskowym.Stwierdziłem to przeprowadzajac różne próby-twarz i otoczenie sa naturalne a ubranie w kolorze ciemno szarym -bordowe.Moze ktos sprawdzi ten wątek i podzieli sie spostrzeżeniami

Kanciaty
20.05.05, 19:25
Zaciekawiło mnie to z z szarym kolorem. Sprawdziłem to z moim olkiem e300. Wszystko OK. Nie bawiłem się w ustawienia, zdjęcia pstrykałem na ustawieniu programowym "P"

lukan
20.05.05, 21:35
mam to samo z moim E-300, wysłałem na serwis. Odesłali z odnotacją, że naprawili układ elektroniczny. Jednak nic nie było robione w aparacie, tylko zresetowali ustawienia do fabrycznych. Teraz poszedł drugi raz na serwis zobaczymy co powiedzą. W P robi zdjęcia jak chce, to samo ujęcie robione dwa razy i dwa różne efekty. Chłopaki poiwiedzcie mi jakie macie wersie frimware w swoich E-300 ?

lukan
20.05.05, 21:41
mało tego z lampą FL-36, która jest robiona specjalnie dla tego modelu robi zdjęcia tragicznie. Mam 8080 z lampą Metza i jest rewelacja działa super, tylko robić i robić :)

irek50
20.05.05, 21:55
Pisałem o wyższości E1 pod wieloma względami!!!--także nad wiele droższym amatorskim canonem 20D --ale reklama pikselomanii robi swoje -- wielu nie rozumie, że więcej pikseli przy obecnej technologii jest okupione ciężkimi stratami???-- Te aparaty 8mln px i więcej można używać w ograniczonym zakresie -- podobnie jak kompakty cyfrowe...

Kanciaty
20.05.05, 22:23
Ja na swoim e300 mam frimware v.1.0 (tak jak dała fabryka)

Joki
23.05.05, 11:02
WItam serdecznie.

Mam wgrany najnowszy FW, ale i ze starym nie było opisanych objawów. Wszystko jest w porządku.

Wojtek K.
23.05.05, 12:58
zauważylem jeszcze jedno,że na balansie automatycznym robiac zdjecia w studiu na 2 tłach o dosc jednolitym zabarwieniu brązowym zdjęcia potrafia wpaść w niebiesko-siny kolor a zdjęcia osób robione w dużej zieleni twarze nieraz wychodzą purpurowe- i to wszystko dzieje sie na ustawieniu balansu auto-byle jaki automat nie robi takich głupot

micbar76
23.05.05, 13:43
witam,
ja również mam podobny problem z odwzorowaniem kolorów przy Auto WB. proszę o poradę, jak najlepiej ustawić WB w sytuacji gdy będę fotografował z lampą w kościele: przy Auto WB i z lampą kolory wciąż są przesunięte w stronę czerwieni lub purpury. czy nie będzie tak, że kiedy dopaduję temperaturę barwową światła tak, że niebieski i szary będą względnie ok, inne kolory nie wpadną w odcień niebieskiego? telefonowałem do serwisu Olympusa i tam powiedzieli mi, że zauważyli, że E-300 ma tendencję do wpadania w czerwień, i że jeśli chcę to mogą przesłać mój aparat do centrali do ponownej kalibracji, ale nie są pewni czy to coś da. Ja z kolei mogę im wysłać aparat dopiero po 6 czerwca (serwis moze zająć do 14 dni) bo mam dwa śluby do sfotografowania i muszę jakoś sobie poradzić z tą purpurą. Podpowiedzcie!!!

Wojtek K.
23.05.05, 14:41
Moim zdaniem jest to wada olimpusów,ten sam problem wystepował tez w moim c-4000,myślałem ze e300 z jego balansami bieli nie bedzie mial tych wad ale widze ze pod wzgledem kolorow nie odbiega od wiekszosci tanszych aparatow.Sciągajac kolor czerwony czy to stosujac WB ręcznie ustawiany na biala kartke czy tez zaprogramowany tak aby kolor twazy był poprawny reszte wpada w niebieski albo zielonkawo-niebieski kolor.Ja stosuje balans auto ale z wprowadzoną korekcja na 7 ściagniety czerwony.Tak na marginesie sony F 828 bardzo ładnie oddaje kolory w studiu (i wogule z lampa błyskową)

micbar76
23.05.05, 14:45
rozumiem że stosujesz auto wb z korektą +7 stopni w stronę niebieskiego?

Wojtek K.
23.05.05, 15:41
dokładnie tak,chociaz wciaż daleko do ideału.Może ktoś miał olimpusa E 10 lub E-20 zastanawia mnie czy jakość zdjęć jest podobna a może lepsza od e300

micbar76
23.05.05, 21:35
ja miałem E-10 i w nim balans bieli był w 98% niezawodny. czasem kolory wpadały zbytnio w odcień niebieski, ale nigdy tak mocno i tak często jak e-300 w purpurę

Joki
24.05.05, 10:31
Witam serdecznie.

No nie. Czytając powyższe nie mogę się nadziwić, czy wasze egzemplarze sa uszkodzone, czy po prostu nie rozumiecie podstaw? Cudów nie ma. Z żadnego CCD czy CMOS nie da się osiągnąć takiej rozpiętości barw, aby mieć przy mieszanym oświetleniu (np. kościół) idealny balans. Zawsze coś będzie wpadać w niebieski lub w czerwony. Inna kwestią może być powtarzalność pomiarów automatycznego WB. To faktycznie zalezy od modelu aparatu i metody pomiaru, chociaż w zdecydowanej większości realizowane jest to w ten sam sposób.

micbar76
24.05.05, 12:58
tu nie chodzi o to żeby w świetle mieszanym wszystkie kolory były idealne. Ale jeśli aparat nie radzi sobie ze światłem zastanym to już trochę gorzej.

Wojtek K.
24.05.05, 15:03
zgadzam sie z Jokim,że nie zawsze kolory beda idealne ale jeżeli skóra wpada w ostry buraczkowy kolor (zdjęcia robione w zieleni-trawa,krzewy)to coś jest nie tak.C-4000 też miał takie odchyłki-może mam pecha i trafiłem na takie egzemplaże a może trafiam na dość specyficzne warunki

lukan
24.05.05, 19:21
specyficzne, trudne warunki owszem. Jednak jak wytłumczyć fakt, że zdjecia z e-300 wychodzą źle a z c-8080 dobrze ? Robiłem zdjęcie jednym aparatem, brałem drugi taki sam kadr. Powtórzyłem kilka takich i e-300 wypada bardzo blado.

Draxan
24.05.05, 19:55
moze w ustawieniach masz cos nie tak ?

Wojtek K.
25.05.05, 15:38
Jeszcze jedna rada co do koloru,zauważyłem że przy lampie błyskowej zmniejszając saturację -2 lub -1 schodzi z twarzy purpura co prawda kolory sa bardziej przygaszone ale nie razi ten kolor skury

Joki
30.05.05, 13:15
Witam ponownie.

Coś musi być z tymi aparatami. U mnie jest ok. Spróbowałem opisywanych przez was kadrów i kolorki są niemal doskonałe.

Wojtek K.
2.06.05, 17:52
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/P5190255.JPG
podaje link gdzie jest zdjecie (koszula orginalnie jest koloru szarego)

Wojtek K.
2.06.05, 18:05
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/P5261049.JPG
To zdjecie zostało wykonane na automatycznyn balansie bieli-ziemia purpurowa a zieleń przygaszona

Wojtek K.
2.06.05, 18:17
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/P5261050.JPG
to samo zdjecie co poprzednio tylko zrobione na balansie ,,słoneczko"5300K (takich zdjęć mam owiele więcej) .Wniosek jest jeden-aparat na automatycznym balansie nie daje sobie rady

MaBri
4.06.05, 11:35
Moim zdaniem jest to wada olimpusów...

Ja pracuję na drugim z kolei Olympusie (5060) a mam również dostęp do E1 i się z tobą nie zgadzam.
W 5060 WB żadko wymaga ręczej korekcji. Wogóle automatyka 5060 spisuje się rewelacyjnie.
Proszę tylko nie wyciągnąć z tego wniosków, że jest to aparat bez wad.

Thomas
5.06.05, 15:29
Witam...
Porównywałem zdjęcia robione, E-300, P, WB-A, ISO 100, i D70, P, WB-A, ISO 200, zdjęcia z e-300 okazały się blizsze prawdy i znacznie przyjemniejsze w odbiorze. A szczerze powiedziawszy trudno się dziwić, że aparat ustwaiony na WB-A, przy duże dominacie jednej barwy w otoczeniu (las), będzie przekłamywał kolor na zdjęciu. WB-A dobrze działa przy zróżnicowanym kolorystycznie planie, i wówczas uśrednia barwę. W lesie, na morzu, czy w "kanarkowym" ponmieszczeniu, należy wybrać ręcznie WB, lub dokonać pomiaru WB.
Pozdrawiam

lukan
8.06.05, 16:15
Witam ponownie
Po 15 dniach pobytu aparatu w serwisie dostałem wreszcie wiadomość "niestety resetowanie ustawięń nie przynosi efektów, aparat wysyłamy dzisiaj do Czech na kalibrację" jednak Olympus się przyznaje do błedów, mam tylko nadzieję, że jak wróci to będzie wszystko OK.
W piątek mam go mieć, potestuję i dam znać jak działa. A swoją drogą to martwi mnie sposób w jaki zostałem potraktowany za pierwszym razem. Aparat wrócił z serwisu zresetowany. Jak można tak nisko cenić klienta, nie każdy używa aparatu w celu wyceluj i pstryknij.

do Wojtka K. proponuję wysłać sowje E-300 z opisem usterek, radzę zaznaczyć, że jest Pan zawodowcem i niech nie robią ludzi w konia.

lukan
8.06.05, 16:17
mam go mieć w piątek 17 :)

komarek
11.06.05, 13:54
Twoje zdjęcia jawnie pokazują że coś z nim jest nie w porządku, temat brzmi jak antyreklama e 300, szkoda bo zamierzałem go kupić, zastanawiam się w takim razie nad e1.

odpowiedzi na twoje posty też są dziwne, jakby nikt nie zauważył na załączonych zdjęciach że się coś ewidentnie wali z bw.

serwis olympusa wielki -

Joki
11.06.05, 22:39
Witam serdecznie.

Jesli to automat i odosobnione przypadki to wszystko jest w porządku. Automat w każdym aparacie dziala tak samo. Ma za zadanie uśdernić balans. Jesli w kadrze dominuje jakaś barwa lub pole pomiaru trafi na powierzchnię o jednolitej barwie to będzia zafałszowywać. Różni producenci stosuja rózne pola i sposoby pomiaru. Różne czasy adaptacji. Na kilkaset zdjęć zdarzało mi sie jedno, które miało zały balans na automacie w kazdym aparacie. Osobiście nie stosuję ustawienia auto w żadnym sprzecie rejestrującym obraz bo automaty zawsze zawodzą.

micbar76
15.06.05, 09:07
do lukana: czy aparat już wrócił?

Wojtek K.
16.06.05, 18:29
witam ponownie
hura!!!! wymieniłem swój aparat na drugi i kolory już sa poprawne.Przed wymiana jeszcze dokładnie przetestowałem oba egzemplaże i przy tych samych ustawieniach ten mój stary ewidentnie fałszował kolory(tak jak na załączonych wcześniej zdjęciach)a nowy kolory oddaje poprawnie wogóle całe zdjęcie zdaje sie być,,czystsze".Moim zdanie jeżeli serwis Olimpusa nie skalibruje kolorów powinien wymienić sprzęt na nowy ponieważ jest to ewidentna wada

Jeronimo
16.06.05, 18:34
no to e300 sa spox! tylko jeden egzamplarz byl walniety :]

Wojtek K.
16.06.05, 18:36
jakby ktoś pytał to aparatu nie wymieniłem oficjalnie przez serwis ponieważ nie mam na to czasu i cierpliwości tylko ......

Jeronimo
16.06.05, 20:35
..... ? jak juz piszesz to do konca prosze :-)

KaarooL
17.06.05, 08:10
żeby nie zakładać nowego postu, zarzucę mały OFF TOPIC...

teoretycznie wyrwałem znajomego z marketingowych szpon Canon'a... gość już nie chce kupować lustra z tunelowatym wizjerkiem, crop'em, winietująco - aberrującym szkłem i ryzykiem FF/BF.

znajomy celuje teraz w E-300 i w tym miejscu pytanie. na co zwrócić uwagę w sklepie, żeby nie umoczyć z danym egzemplarzem? na myśl przychodzą mi:
- sprawdzenie czy LCD nie ma hot/dead
- walnięcie paru fotek i sprawdzenie jak AUTO WB daje rady w różnych warunkach

są jeszcze jakieś hiciory, które trzeba obadać w E-300? rzućcie coś, bo termin się zbliża a nie chciałbym żeby gość bujał się po serwisach...

Wojtek K.
17.06.05, 12:01
jak chcesz swój aparat zamienic na model bez wad idz tam gdzie go kupiłes (albo do kogoś kto tym handluje)i dogadaj sie.Ja akurat mam znajomości.

Wojtek K.
17.06.05, 12:58
Podpowiedz dla KAAROOLA.Testowałem ostatnio 300D KIT w studiu i mogę powiedzieć jedno-kolory dość poprawne ale ostrość to porażka.Po zdjęciach na papierze odrazu widać że to cyfra twarze sa strasznie ,,mydlane".Zdjęcia zrobione E300 sa niesamowicie ostre i czyste barwowo.Jak chcesz kupić aparat bez wady to włuż coś szarego albo zgniła zieleń lub kolor munduru wojskowego,jak wpadnie zdjęcie w purpure to aparat jest walnięty.Podejżewam ,że to muszą być sporadyczne przypadki.Ale aparat jest naprawdę rewelacyjny i wart tej ceny

KaarooL
17.06.05, 15:41
oki. dzięki.

lukan
20.06.05, 20:59
Witam, aparat dostałem w piątek tak jak mówiłem. Trochę go testowałem i mogę wreszcie odetchnąć. E-300 wreszcie robi poprawne fotki. Teraz jest to kwestia moich nastawów i umiejętności. Wreszcie można uzyskać to co się chce. Jeżeli komuś przekłamuje kolory E-300 to tylko jedyne wyjście wysłać na serwis do ponownej kalibracji. Teraz czekam kostkę do lampy błyskowej i będę testował z Metz 54 MZ -4. Z lampą FL-36 działa tak sobie.

Bogdzio
21.06.05, 00:12
Co to znaczy, że z lampą fl36 dziaaą tak sobie??? Ja pracuję na niej od pół roku i testowałem ją z E300, E1 i 5060 i ze wszystkimi tymi modelami współpracuje bardzo dobrze. Mało tego - fl36 była tworzona z myślą o serii E.
Jak lampa może działać tak sobie???

lukan
21.06.05, 12:00
Lampa w trybie TTL AUTO zachowuje się bardzo dziwnie, zdjęcia są za ciemne, tak jak by lampa nie dawała sobie rady. W trybie auto zupełnie inaczej sprawa wyląda, jest o wiele lepiej wszystko doświetlone. Jeszcze nie spotkałem się w praktyce z przedbłyskiem (TTL AUTO). Dla ISO 100 cały przy ogniskowej 42 wysiwtla mi zasięg lampy 6,4 m.

micbar76
21.06.05, 14:35
może niedoświetlenie to kwestia ustawionych parametrów? wiadomo, że jeśli będzie duża różnica między światłem zastanym a błyskiem to tło będzie mocno niedoświetlone. W trybie auto czas jest pewnie ustawiany w granicach 1/80 co przy przysłonie 4,5-5,6 daje przy zdjęciach wewnątrz pomieszczeń (np. kościół) jakieś 3 lub 3,4 stopnie niedoświetlenia dla drugiego planu, który nie jest objęty błyskiem lampy. Rozwiązaniem jest praca w trybie preselekcji czasu (np. 1/20, 1/30) żeby zminimalizować różnice oświetlenia tła. Trzeba się liczyć wtedy z problemem poruszenia zdjęcia ale bez jaśniejszego obiektywu inaczej raczej się nie da. Zasięg lampy 6,4 jest prawidłowy. Liczba przewodnia 36m to wartość teoretyczna liczona dla maksymalnej ogniskowej (w tym przypadku 42), ISO 100 i przesłony 1!!! Jeśli przesłona wynosi 5,6 to zasięg będzie 36m / 5,6 = 6,4m. Wtrybie TTL auto lampa bierze dane do błysku z kadru, który widzi przez obiektyw. W kadrze tym zazwyczaj głównym elementem jest pierwszy plan i lampa dostosowuje błysk do niego. W trybie AUTO pomiar jest wykonywany przez czujnik lampy, który widzi więcej niż to co jest w kadrze, więc dla niego jest ciemniej i wtedy wyzwala się mocniejszy błysk, który może skutkować jednocześnie lepiej doświetlonym drugim planem i czasem prześwietlonym pierwszym.

Wojtek K.
23.06.05, 16:18
a ja używam zwykłej lampy z komputerkiem i uważam ,że radzi sobie w każdych warunkach więc nie widze potrzeby kupowania drogiej dedykowanej lampy z TTL

ralff
23.06.05, 22:29
Wojtek, napisz dokładnie jakiej lampy używasz.

Wojtek K.
24.06.05, 10:45
używam topca 325 CS thyristor oraz BRAUNA 410 zwykłe lampy z tyrestorem można takie kupić na Allegro za 100,-

irek50
25.06.05, 23:25
Wojtek K.: Ja też zwykłe lampy używam -- najbardziej lubię prostego i szybkiego Metza 45CT1 (z dyfuzorem mlecznym)i Agfatronic 380 CBS--pozdrawiam

jacek2004
28.06.05, 23:31
Wojtek K. ja też teraz uzywam tymczasowo Topca 325C z E-1, ale niestety rozleniwiłem się wcześniej używając dedykowanej lampy minolty 3600HSD z A1 (zero ingerencji, zero nieudanych fotek). Teraz tak łatwo nie jest, na lampie trzeba ustawiać wartość przesłony, ISO, tak jak jest w body, nie wspomnę o automatycznym zoomie w lampie. Bez FL-36 lub FL-50 nie ma "życia" :wink:

Roman R
26.05.06, 22:21
Moim zdaniem jest to wada olimpusów,ten sam problem wystepował tez w moim c-4000,myślałem ze e300 z jego balansami bieli nie bedzie mial tych wad ale widze ze pod wzgledem kolorow nie odbiega od wiekszosci tanszych aparatow.Sciągajac kolor czerwony czy to stosujac WB ręcznie ustawiany na biala kartke czy tez zaprogramowany tak aby kolor twazy był poprawny reszte wpada w niebieski albo zielonkawo-niebieski kolor.Ja stosuje balans auto ale z wprowadzoną korekcja na 7 ściagniety czerwony.Tak na marginesie sony F 828 bardzo ładnie oddaje kolory w studiu (i wogule z lampa błyskową)

Mam E 300 i rownież mam ten problem. Purpurowe twarze. Oczekuję pomocy od bardziej doświadczonych użytkowników. R A T U N K U

robin102
26.05.06, 23:05
niby banał ,ale w pomieszczeniach lampa zawsze do góry palnikiem , no chyba że jakieś duże pomieszczenia to trza walić na wprost. Jak celujesz na OBIEKT i to naprzyklad punktowym pomiarem to unikaj celownia na ciemnie fragmenty bo sprzet dobierze sile błysku większą niż trzeba i na bank przepali twarz. Pomiar TTL teę nie jest doskonały i proponuje dokladnie zapoznaj się z instrukcja lampy , bo to ambitne urządzenie. Na poczatku jej używania byłem załamany , "teraz życia bez niej nie widzę" jak bez swojej pani he he he

krishu
30.05.06, 09:57
faktycznie opisywane problemy mnie trochę zdziwiły, ale najbardziej mnie rozśmieszyła panika i zaraz negatywna ocena E-300 i ze E-1 jest lepszy.
Dluzszy czas obserwowalem posty dotyczace usterek w E-1 . Jedne malostkowe, drugie powazne jeszcze inne naciagane. Pomyslalem sobie wtedy co jest z tym E-1 przeciez to profi sprzet. Ciekawe... tzn. ,ze E-300 jest lepszy. Uznalem,ze to tylko sprawa czasu az pojawia sie podobne problemy z E-300.
Moje zdanie na ten temat pomijąjc przypadki usterek fabrycznych nie mozna od automatu wymagac wszystkiego. Czasem nawet taki detal jak uzycie filtra , do tego czasem kiepskiego moze schrzanic sprawe.
Zycze udanych modeli E-300 :)

żwirek
30.05.06, 18:00
A ja opisywany w tym wątku problem zauważyłem dopiero po pdłączeniu obiektywu 40-150 (przez parę miesięc z konieczności korzystałem z 14-45 i ostatnio dokupiłem 40-150). Wcześniej nie miałem takich problemów. Po dzisiejszym testowaniu obiektywu w plenerze, okazało się, że kolory są strasznie pokopane... (tak jak te zamieszczone tutaj) Czy może to być wina obiektywu? Jeszcze nie zdążyłem ponownie sprawdzić z 14-45 - może się coś rozregulowało... (wczoraj pierwszy raz fociłem również z lampą Fl-50, ale to chyba nie ma nic do rzeczy). Dodam tylko, że ustawiałem WB na auto. Wieczorkiem wrzucę przykładowe zdjęcia.
Pozdrawiam

krishu
31.05.06, 10:55
Ciekawe jaki ma to związek z wersją softu w aparacie i czy update z określonym obiektywem ma znaczenie.

robin102
31.05.06, 11:24
robiłem aktualizację z przypieta lampą i obiektywem i nic to nie zmienia , aktualizuje się tylko body.
a kolorki przy lampie trzeba opanować korekcją manualną AWB

żwirek
31.05.06, 13:24
Wersje softu mam 1.3 dla body i 1.1 dla obiektywu - więc chyba najnowsze.
Zauważyłem, że AWB z lampą nie najlepiej działa, ale ten problem pojawia sie na zdjęciach bez lampy. zaraz postaram się wrzucić przykładowe na serwer, muszę tylko sprawdzić jak to się tutaj robi...

żwirek
31.05.06, 13:38
1.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.arturo.serv01.net/olympus/zwirek1.JPG)

2.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.arturo.serv01.net/olympus/zwirek2.JPG)

3.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.arturo.serv01.net/olympus/zwirek3.JPG)

4.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.arturo.serv01.net/olympus/zwirek4.JPG)

Trzecie pokazuję, bo jest jeszcze w miarę ok. Pliki są z Exifem, więc można sprawdzić, co miałem poustawiane.

Co o tym sądzicie?

Joki
31.05.06, 13:59
Wygląda na totalną pomyłkę automatu. Moim zdaniem dominujące światło zielone spowodowało błędną korekcję. Osobiście od dłuższego czasu robię tylko w RAW, ale i bez tego da się problem wyeliminować. Zbalansować ręcznie na szarą lub białą powierzchnię. Efekty są znakomite.
No i nie ufać automatom...

Rafał Czarny
31.05.06, 15:54
Panowie i Panie. Przeczytałem ten odgrzebany wątek i odniosłem wrażenie (graniczące z pewnością), że Wojtek K., Micbar76 to jeden troll.

Wszedłem w ten wątek i nie zwróciłem uwagi, że jest stary. Moją uwagę przykuła wymiana narzekań na E300 i Olympusy wogóle. A kiedy doszedłem do zadania:


Tak na marginesie sony F 828 bardzo ładnie oddaje kolory w studiu (i wogule z lampa błyskową)

byłem już pewien, że ktoś wredzi Olkowi. Cytowane zdanie wskazuje na kolegów od Soniacza (ciekawe czy wredzili bezinteresownie czy to jakaś akcja marketingowców Sony?).

Zwróćcie uwagę, że post pojawił się 20 maja 2005 i tego samego dnia pierwszy raz zalogowali się zarówno Wojtek K. jak i macibar76. I po obsraniu Olympusa zniknęli raz na zawsze. A z kontekstu ich wypowidzi można wyciągnąć wniosek, że nie pisali tego początkujący pstrykacze.

Ciekawe ilu ludzi zrecygnowało z zakupu Olka po przeczytaniu tego wątku. Gdybym ja się na niego natknął przez kupnem mojego E500, pewnie pisałbym teraz posta na forum Canona.

tymin3
31.05.06, 15:54
przedwczoraj mialem dokladnie to samo w E1 bylem w "krzakach" i tez mi abw tak zglupial ze ziemia byla fioletowa a zielen jako taka dobra, jako ze robilem w raw to tylko przestawilem balans bieli na one touch aby na podgladzie "bylo dobrze" i robilem dalej, pierwszy raz mi sie cos takiego przydazylo zdjecia juz po wywolaniu sa tutaj http://tymin3.getphoto.pl w galerii ZUZIA (ta rozwijana lista)

robin102
31.05.06, 19:05
normalne standardowe blędy aparatu w trudnych warunkach oświetleniowych w trybie AWB , ja przekombinowaem już wszystkie możliwosci w swoim E300 i zostałem na AWB skorygowanym na stałe +blue. Tak mi się podoba i stosunkowo rzadko mam skuchy w E-300 powiedzmy 1:30 w E-1 idzie cały czas na AWB bez korekty ,skuchy to 1: 100 !!!!

żwirek
1.06.06, 00:55
Ok, ale czy uważacie, że zwykła korekta WB by coś zmieniła, czy zieleń nie wpadałaby wówczas w niebieski?
Testowałem dzisiaj z 14-45 i nie miałem takich problemów; nawet w "trudnych warunkach oświetleniowych". Natomiast z 40-150 sytuacja lubi się powtarzać (ziemia fioletowa i takie tam...).
Panowie, nie pie... prawcie mi tu o trudnych warunkach oświetleniowych i błędach automatu, powiedzcie: czy ktoś jeszcze miał podobne "błędy automatu"?
A co do spiskowej teorii Rafała Czarnego, to trochę śmiesznie brzmi... Piszę to jako osoba, która spotkala się z tym problemem.
Jak sądzicie wina jest po stronie aparatu, czy obiektywu (dodam jeszcze, że z 40-150 też nie zawsze wychodzi taka kaszna).

robin102
1.06.06, 08:56
Ja mam też takie fotki i to sporo

Magus
1.06.06, 15:38
Mój Tata uzywa E-300 a foci w JPEG, jest kompletnym amatorem i nie wychodzi poza programy tematyczne. Największa ingerencja to moment kiedy decyduje się podnieść Flash lub podpiąć FL-50 (ew zmienić obiektyw). Robi dość dużo zdjęć jak na totalnego amatora i ...
... jedynie raz widziałem u niego by aparat źle ustawił WB, dziwne, ale prawdziwe. W pomieszczeniu zasłoniętym czerwonymi zasłonami gdzie ściany i podłoga była z drewna i poza tym nic w nim nie było. Taki sześcian z drewna z czerwonym światłem. WB pomylił się nieznacznie.

Czy mozliwe, że w tematycznych programach WB pracuje inaczej ?? Lepiej??

Joki
1.06.06, 22:07
Miałem kilka podobnych zdjęć (Też w przypadku dominującej zieleni), kiedy przez przypadek robiłem na automacie (generalnie nigdy nie używam automatów z racji ich zawodności).
Kiedy zbalansujesz ręcznie na szarą (białą) powierzchnię otrzymasz najlepszy efekt, taki sam jak zrobienie tego z RAW. Wówczas korygowane są wszystkie kanały w zależności od zawartości składowych w widmie. Może być tak, że ani automat, ani ręczny wybór temperatury barwowej nie da takich samych rezultatów, bo np. widmo nie jest ciągłe. Wówczas tylko ręczne zbalansowanie lub RAW umożliwia prawidłową kolorystykę, tak jak np. w świetle sodowym albo rtęciowym. Możesz regulować w całej skali dostepnej w aparacie, co 100K i nigdy nie uzyskasz białego. Za to z ręcznego ustawienia "one touch" albo RAW-a nie ma najmniejszego problemu. Dotyczy to każdego aparatu i wideokamery.

skow
2.06.06, 09:14
MAGNUS: Czy mozliwe, że w tematycznych programach WB pracuje inaczej ?? Lepiej??

Można podejrzewać, że TAK


JOKI: Wykład o balansie bieli

Tylko, że balans bieli to nie wszystko!
Zacznijmy od początku. Matryca rejestruje składowe R, G i B poprzez filtry, które niestety są mało selektywne tzn.:
- składowa czerwona oprócz kolory czerwonego "łapie" jeszcze dużo zielonego i trochę niebieskiego.
- składowa zielona oprócz zielonego "łapie" dużo zarówno niebieskiego jak i czerwonego (dlatego najbardziej przypomina luminancję)
- składowa niebieska oprócz niebieskiego "łapie" duzo zielonego trochę czerwonego.

Balans bieli ustawia się ustalając współczynniki dla koloru czerwonego i niebieskiego np.
RedBalance = 454 (256 to 1.0) czyli = 1.773
BlueBalance = 328 = 1.281

Po przeliczeniu składowej czerwonej i niebieskiej uzyskujesz tylko to, że szara kartka jest szarą kartką.
Na razie nic więcej!. Kolory wciąż są nieodpowiednie - sa mocno wyblakłe.

Dopiero później (po interpolacji itp) gdy jeden piksel ma juz składowe RGB można przepuścić przez macież o wymiarach 3x3, która spowoduje, że kolory odzyskają naturalną barwę.
Przykładowe wartości to (256 to 1.0):

ColorMatrix =
492, -136, -100,
-58, 392, -78,
-2, -200, 458

Po przemnożeniu wektora [R, G, B] przez macież ColorMatrix otrzymujemy prawidłowe kolory.
Współczynnik są tak dobrane, że odcienie szarości nie zmieniają się; suma ich w danej linii daje 256 (492-136-100=256 itd)
Wartości ColorMatrix zmieniają się na pewno w zależności od ustawionego w aparacie WB i chyba też programu tematycznego.


Wniosek:
Robiąc zdjęcia nawet w ORFie starajmy się je robić tak jakbyśmy je robili w JPG.
Ja zawsze staram sie robić zdjęcia w tandemie RAW+JPG. JPG może być w najmniejszej rozdzielczości ale wtedy mamy możliwość porównania wyniku j(balans bieli, kolory itp) aki otrzymaliśmy z konwertera do rawów z tym co zrobił sam aparat
Robienie rawów według zasady "przyjdzie walec i wyrówna" nie jest najlepszą zasadą.
Co z tego że szara kartka będzie szara jak kolory np na skórze wciąż będzie nie odpowiednia.

PS. Do analizy ORFów użyty został program "exifprobe" - nazy zaznaczone na niebiesko pochodzą z ww programu.

PS2. Przykładowe dane pochodzą z pliku ISO100B.ORF zrobionego E-500 2005:10:14 00:37:28 przez Radio Erewań

Joki
2.06.06, 10:58
Zgadzam się z przedmówcą. Dlatego np. osobiście zawsze mam ręcznie ustawiony balans, mimo robienia w RAW. Mam tylko watpliwość co do "współczynników". Wydaje mi się, że sa to współczynniki wzmocnienia przedwzmacniaczy z kanałów, jeszcze przed przetwornikiem?
I jeszcze jedno uzupełnienie do mojego poprzedniego postu. Napisałem tam o widmie nieciagłym a w przykładzie podałem raczej przykład światła nieco monochromatycznego, z jednym dominującym prążkiem, używając dużego skrótu myślowego. Jednak wpływ takiego oświetlenia na prawidłowy balans bieli są zbliżone i własciwie zalecenia co do ustawień są te same.
Powodzenia!

skow
2.06.06, 14:11
Zgadzam się z przedmówcą. Dlatego np. osobiście zawsze mam ręcznie ustawiony balans, mimo robienia w RAW. Mam tylko watpliwość co do "współczynników". Wydaje mi się, że sa to współczynniki wzmocnienia przedwzmacniaczy z kanałów, jeszcze przed przetwornikiem?


Nie, wszystko sie zgadza. Gdyby to były współczynniki przedwzmacniaczy to ... to komu ta informacja byłaby potrzebna. :D

Po pierwsze: Kanał R i B są faktycznie nie doświetlone
Po drugie: Te współczynniki RedBalance i BlueBalance to są wartości o jakie należy pomnożyć kanał R i B ale jeszcze przed korekcją gamma.
Po korekcji gamma to już nie są tak wielkie np: 1.773^0.45 = 1.294

Rafał Czarny
2.06.06, 14:34
Nic nie kumam z tego co gadacie. Ale bez tej wiedzy mam nadzieję, da się robić zdjącia? :roll:

zdrip
2.06.06, 20:47
Po przemnożeniu wektora [R, G, B] przez macież ColorMatrix otrzymujemy prawidłowe koloryHmm, zaaplikowanie ColorMatrix do każdego pixela wygląda mi na coś co można uzyskać kombinując z Hue/Saturation, więc zasadniczo da się osiągnąć taki efekt bez oparcia na ColorMatrix z aparatu?

Czy się mylę?

robin102
2.06.06, 21:42
ale się chłopaki nawymądrzali , fajne hi hi hi

Joki
3.06.06, 11:58
Człowiek uczy się całe życie...
Byłem przekonany, że na tym etapie jest tak jak w analogowych kamwidach.

[ Dodano: Nie 04 Cze, 2006 ]
Nurtuje mnie jeszcze jedna watpliwość. Na jakim dokładnie etapie są robione korekcje, skoro nie jest to wzmocnienie kanałów?

skow
5.06.06, 14:49
Po przemnożeniu wektora [R, G, B] przez macież ColorMatrix otrzymujemy prawidłowe koloryHmm, zaaplikowanie ColorMatrix do każdego pixela wygląda mi na coś co można uzyskać kombinując z Hue/Saturation, więc zasadniczo da się osiągnąć taki efekt bez oparcia na ColorMatrix z aparatu?

Czy się mylę?

Raczej nie mylisz się.
Mnożenie przez "ColorMatrix" jest to saturacja ale saturacja z odpowiednio dobranymi współczynnikami
trochę innymi niż dla standardowej saturacji. Jest to do zrobienia ale trzeba sie troche napracować

[ Dodano: Pon 05 Cze, 2006 ]

Człowiek uczy się całe życie...
Byłem przekonany, że na tym etapie jest tak jak w analogowych kamwidach.

[ Dodano: Nie 04 Cze, 2006 ]
Nurtuje mnie jeszcze jedna watpliwość. Na jakim dokładnie etapie są robione korekcje, skoro nie jest to wzmocnienie kanałów?

To chyba raczej pytanie do inżynierów Olympusa. :D

Ja stosuję taką kolejność do obróbki ORFów (w wersji uproszczonej):
- balans bieli czyli mnożenie R i B prze odpowiednie współczynniki. - po tym szare jest już szare
- korekcja gamma aby rozjanić cienie i średnie tony
- interpolacja (różne warianty) czyli zamiana matrycy bayerowskiej RG/GB na normalne piksele [RGB]
- saturacja aby zdjęcie nabrało kolorów (wcześniej było mocno szarawe)

... i uzyskuję praktycznie identyczne wyniki jak to był JPG z aparatu.

zdrip
5.06.06, 16:59
- interpolacja (różne warianty) czyli zamiana matrycy bayerowskiej RG/GB na normalne piksele [RGB]WOW!! :shock:
A jaki to program pozwala wybierać algorytmy interpolacji z Bayera??

skow
5.06.06, 18:57
- interpolacja (różne warianty) czyli zamiana matrycy bayerowskiej RG/GB na normalne piksele [RGB]WOW!! :shock:
A jaki to program pozwala wybierać algorytmy interpolacji z Bayera??

Mój własny.

W innych normalnych programach jest to nieraz na zasadzie wyboru: szybciej(gorzej)/wolniej(lepiej)

Joki
5.06.06, 20:13
Ja stosuję taką kolejność do obróbki ORFów (w wersji uproszczonej):
- balans bieli czyli mnożenie R i B prze odpowiednie współczynniki. - po tym szare jest już szare
- korekcja gamma aby rozjanić cienie i średnie tony
- interpolacja (różne warianty) czyli zamiana matrycy bayerowskiej RG/GB na normalne piksele [RGB]
- saturacja aby zdjęcie nabrało kolorów (wcześniej było mocno szarawe)
...ale to już na ORF-ie?
Dlatego istotne jest dokładne określenie na którym etapie aparat dokonuje wspomnianych korekcji? ORF jest w moim mniemaniu tym co "wypluje" przetwornik A/D. To oznaczałoby, że ustawienie balansu nie powinno więc na niego wpływać? Chyba, że korekcja jest wcześniej na przedwzmacniaczach lub ORF jest zapisywany już po korekcji? Tego jednak nie wiem.

skow
5.06.06, 21:20
Ja stosuję taką kolejność do obróbki ORFów (w wersji uproszczonej):
- balans bieli czyli mnożenie R i B prze odpowiednie współczynniki. - po tym szare jest już szare
[ciach]
...ale to już na ORF-ie?
Dlatego istotne jest dokładne określenie na którym etapie aparat dokonuje wspomnianych korekcji? ORF jest w moim mniemaniu tym co "wypluje" przetwornik A/D. To oznaczałoby, że ustawienie balansu nie powinno więc na niego wpływać? Chyba, że korekcja jest wcześniej na przedwzmacniaczach lub ORF jest zapisywany już po korekcji? Tego jednak nie wiem.

Nie za bardzo rozumię o co ci chodzi.
O ile się orientuję to dane z przetwornika CCD czytane są od góry na dół (tzn pionowe linie) - choc to nie jest istotne. Istotne jest to, że na jednej linii są przemieszane piksele RGRGRG lub GBGBGB.
NIE DA SIĘ czytać czerwonych (bądź niebieskich) pikseli bez czytania zielonych. Jest jeden lub kilka przetworników A/D o takim samym wzmocnieniu dla wszystkich pikseli

Ustawienie balansu bieli nie wpływa na dane w ORFie. Przetwornik A/D czyta jak leci i zapisuje w danych.
Ustawienie balansu bieli wpływa jedynie na dane, które są zapisywane w nagłówku pliku.

Dopiero potem programu konwertujące pobierają dane z nagłówka i wiedzą jak przeskalować kanał R i B

PS. Wszystko co tu piszę to wiedza wyciagnieta z doświadczeń i może trochę odbiegać od rzeczywistości. :D

zdrip
6.06.06, 13:08
skow
Co tu powiedzieć? Respekt!

A może jesteś zorientowany jakie algorytmy interpolacji są zazwyczaj stosowane w RAW-konwerterach?
Takie jak na zwykłych mapach bitowych, czy może jeszcze inne?
A może dodatkowo mieszają kanały?

I czy mógłbyś napisać parę słów jakie algorytmy Ty zaimplementowałeś i jakieś obserwację na ich temat?

Pozdrawiam!

skow
6.06.06, 14:56
skow
Co tu powiedzieć? Respekt!

A może jesteś zorientowany jakie algorytmy interpolacji są zazwyczaj stosowane w RAW-konwerterach?
Takie jak na zwykłych mapach bitowych, czy może jeszcze inne?

Trochę inne - inny jest rozkład pikseli.

To wygląda na czyjąś pracę dyplomową - opisy, porównania, zdjęcia itp
http://www-ise.stanford.edu/~tingchen/main.htm

Joki
6.06.06, 20:37
Ustawienie balansu bieli nie wpływa na dane w ORFie. Przetwornik A/D czyta jak leci i zapisuje w danych.
Ustawienie balansu bieli wpływa jedynie na dane, które są zapisywane w nagłówku pliku.

Dopiero potem programu konwertujące pobierają dane z nagłówka i wiedzą jak przeskalować kanał R i B
OK. To wydaje się być sensowne. Oznacza to jednak równiez, że bardzo wiele zależy od programu do obróbki RAW.

zdrip
9.06.06, 18:37
skow
Dzięki za linka, ciekawa lekturka.
Hmm, najbardziej zaawansowany algorytm jest 60 razy wolniejszy od podstawowego...
Nieźle! :D

Pozdr!