PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografowanie tekstu



szprej
19.05.05, 13:46
itam

poszukuje porad dotyczacych fotografowania tekstu.

mam bardzo duza ilosc tekstu (format A4, skoroszyty, tekst napisany chyba 10px czcionka, druk ksiazkowy, tlo biale), ktory musze przeniesc do komputera,

skanowanie odpada ze wzgledu na czas wykonania skanu a takze odgiecia przy grzbiecie skanowanej strony ksiazki,
urodzil sie pomysl fotografowania tych stron, problem odgiec probuje rozwiazac tafla szkla antyrefleksyjnego ktorym przyciskam fotografowana strone (taki odwrocony skaner)

podstawowy problem z ktorym sie borykam to jakosc zdjec, ostrosc tekstu ,zakrzywione linie
nie znam sie na ustawianiu migawki, przyslony a wydaje mi sie ze duzo od tych ustawien zalezy, jak i pewnie typ oswietlenia i jego umieszczenie ( lampa blyskowa odpada ze wzgledu na odbicie na tafli szkla)

jakie jeszcze ustawienia powinienem wyprpbowac

mam statyw i aparat ol765

zdrip
19.05.05, 14:41
Witam!

Jeśli odgięcia nadal przeszkadzają, ja bym darował szkło, tylko nie rozkładał książkę do końca, żeby strony nie wyginały się.
Im więcej światła - tym lepiej. Może być zwykła lampa, a nawet kilka.
Zdjęcia na max rozdzielczości, może być HQ, od razu można ustawić na czarno-białe.
Bez zoomu, migawka nie dłuższa niż 1/100s (potrzebujesz dużo światła!), można z rąk, ale za każdym razem upewnij się że Olek złapał ostrość (i tu znów potrzebujesz dużo światła!).
Ze statywem też można pokombinować ale nie wiem czy to będzie wygodniejsze.

Pozdr!

szprej
19.05.05, 15:32
dzieki za odpowiedz

ponizej kilka szczegolow odnosnie techniki ktora juz wypracowalem

do dyspozycji w miejscu gdzie pstrykam zdjecia mam dwie lampy(swieca nieststy na zolto)
pomiedzy nimi ustawiam fotografowana ksiazke, kazda strone przyciskam szklem antyrefleksyjnym, aparat stoi na statywie
zdjecia wykonuja 2 osoby jedna przytrzymuje ksiazke (nie rozklada jej do konca) wraz ze szklem, druga pstryka

probowalem pstrykac w trybie makro i ustawiac kontrast bieli z malym iso,
w zasadzie to wiekszosc kombinacji ktore mi przyszly do glowy juz przetestowalem

nie znam sie na nastawieniach
piszesz ze migawka nie dłuższa niż 1/100s tzn przyslona ma sie sama dobrac ?? a co z pozostalymi usatieniami?/

zdrip
19.05.05, 17:00
Pisałeś o fotografowaniu tekstu. Zrozumiałem że chodzi tylko i wyłącznie o tekst, żeby później przekonwertować obraz na tekst.
Jeśli tak, to wszystko jedno jakiego koloru lampy i jaki balans bieli, i dlatego doradziłem robić zdjęcia na czarno-białe - później mniej obróbki i FineReader łatwiej to przełknie.
ISO faktycznie najlepiej ustawić na minimum o ile masz wystarczająco dużo światła.

Ustawieniami migawki i przysłony.

Można przejść w tryb S i ustawić migawkę na 1/100 lub krócej. Aparat sam dobierze przysłonę. Pilnuj tylko wartość EV (górny prawy róg) można przypadkowo zmienić ją strzałkami w lewo/w prawo. Na dobry początek nich tam będzie 0, chyba że wiesz co robisz.

Albo samemu wszystko ustawić w trybie M.
Najpierw migawkę na 1/100 lub krócej, a potem przysłonę żeby EV było na 0.

Tak czy owak lepiej zrobić kilka zdjęć testowych i sprawdzić czy wszystko gra.

Pozostałymi parametrami: contrast, saturation, sharpness można nie przejmować się - ustaw na 0 i mniejsza z tym!


w zasadzie to wiekszosc kombinacji ktore mi przyszly do glowy juz przetestowalemI co? Coś nie gra?

szprej
20.05.05, 07:51
w zasadzie to wiekszosc kombinacji ktore mi przyszly do glowy juz przetestowalem I co? Coś nie gra?

czasami zdjecia byly lepsze czasami gorsze - wszystkie ustawienia byly na "czuja" i nie wiedzialem czy ide dobra droga

to co mi napisales napewno mi sie przyda plus pomysly innych
zawezilo to kombinace do przetestowania

duzo jeszce zalezy od OCR ktorego musze "nauczyc czytac" dany tekst, byc moze w gre wejdzie jeszcze jakis action script z PS wyostrzajacy tekst

dzieki jeszcze raz

plwk
27.05.05, 19:51
Zdjęcie tekstu to dla programów do OCR zbyt mała rozdzielczość. Aby nie bylo problemów to rozdzielczość musi wynosić minimum 300 dpi. W tym przypadku lepiej się pomęczyć i wszystko poskanować.

Magus
7.06.05, 14:40
Witam

Ja ostatnio fotografowałem dokument w Urzędzie kontroli Skarbowej E-1.
Musze przyznac, że poszło lepiej niz myślałem, szybko i "bezboleśnie".
Tylko maja uwaga jesli kiedyś nie będziesz konwertował tego typu zdjęć OCRem, lecz drukował bezpośrednio, przeswietlaj.
Jak ustalisz odpowiedni wskaźnik korekty w ev to na wydruku z dobrej drukarki a4 wygląda jak orginał.

Pozdrawiam.