PDA

Zobacz pełną wersję : e300 pytania laika



Jeronimo
5.05.05, 17:26
Dawno nie stworzylem duzego watku takiego jak kiedys do C4000... czas dzialac :x Zachecam tez wszystkich wlascicieli e300 zeby zamieszczali tu swoje pytania


Olympus e-300 - lamerskie pytania!


- jak ustawic ostrosc na nieskonczonosc?
AF ustawiam na MF i krece pierscieniem regulacji ostrosci w prawo (przy domyslnym Focus Ring) :x Czy na koncu napotkam na jakis opor? (bo krece i krece i konca nie widze) i czy to normalne ze przy dotykaniu pierscienia regulacji (przy pierwszym poruszeniu) slychac cichutko mechaniczne "pstrykanie"

- czy efektu Noise Reduction nie widac w pogladzie aparatu? bo robilem ostanio zdjecie blyskawicy i na podgladzie mialem bardzo jasny (czerwonawy) obrazek (tlo), a po zgraniu na kompa to nic nie widzialem (cala fotka praktycznie ciemna)...

- czy wlaczanie samego body moze zaszkodzic aparatowi? czy musze miec zawsze jakis obiektyw podpiety (to pytanie raczej z tych retorycznych :P)

- jaki program do RAW'a polecacie? Bo ten Olympus MASTER - RAW Development mi sie jakos nie podoba (bardzo ma male okienko podgladu) no a moze poprostu nie mam wprawy z RAWami :P
/EDIT sam sobie odpowiem na ostatnie pytanie co by innym bylo latwiej --> http://www.forum.olympus.hat.pl/viewtopic.php?t=3873


pozdrowionka

stuff75
5.05.05, 18:20
Witam,
ja dorzucę pytanko. Do czego służy Anti-Shock w firmware 1.2 ?

milo
6.05.05, 07:52
ja bym samego body nie wlaczal, niby jest ten filtr antykurzowy... ale roznie to bywa...

Draxan
6.05.05, 09:51
- jak ustawic ostrosc na nieskonczonosc?
AF ustawiam na MF i krece pierscieniem regulacji ostrosci w prawo (przy domyslnym Focus Ring) :x Czy na koncu napotkam na jakis opor? (bo krece i krece i konca nie widze) i czy to normalne ze przy dotykaniu pierscienia regulacji (przy pierwszym poruszeniu) slychac cichutko mechaniczne "pstrykanie"


Nic sie nie dzieje, af masz na silniczkach i elektronice to nie mechanika wiec nie masz jak zerwac af i nie ma blokady/konca w opcjach mozesz przez to ustawic w prawo lub w lewo ostrzenie, a to pykniecie to start silniczka



- czy efektu Noise Reduction nie widac w pogladzie aparatu? bo robilem ostanio zdjecie blyskawicy i na podgladzie mialem bardzo jasny (czerwonawy) obrazek (tlo), a po zgraniu na kompa to nic nie widzialem (cala fotka praktycznie ciemna)...

czasami widac, musisz sie przyzwyczaic do pewnych przeklaman na monitorku, zdjecia wydaja sie jasniejsze niz beda, ja z regoly przepalam scene o 0,3 lub 0,7 u Ciebie nie ma drabinki ale widac napis +-0,0 wtedy wyjdzie poprawnie nasfietlona expozycja ale bedzie ciemna trzeba tak ustawic manual by bylo +0,3 lub +0,7 zalezy od gustu i samej sceny
oczywiscie nocne trudno przepalic :D



- czy wlaczanie samego body moze zaszkodzic aparatowi? czy musze miec zawsze jakis obiektyw podpiety (to pytanie raczej z tych retorycznych :P)

Nic sie nie stanie, juz testowalem. w E-1 jest opcja podnoszenia lustra :D wiec aparat musi byc wlaczony. Gluwnie to uzywa servis, ale dziala i sie nic nie dzieje.
Odpiecie czy zapiecie obiektwu na wlaczonym tez sie nie dzieje nic chociaz nie polecam. gdyz powinno sie trzymac caly czas spust od blokady obiektywu.
Nie wiem jak w E-300 z klapka odnosnie zmiany karty, jak sie ja otworzy wyskakuje cos na monitorku, bo nie sprawdzilem, jesli wyskakuje info ze klapka otwarta to odcina karte i mozna ja zmieniac nie wlanczajac aparatu.



- jaki program do RAW'a polecacie? Bo ten Olympus MASTER - RAW Development mi sie jakos nie podoba (bardzo ma male okienko podgladu) no a moze poprostu nie mam wprawy z RAWami :P

Olympus Stuidio albo Viewer
Juz gadalismy o tym ...

Joki
6.05.05, 09:57
Anti-shock służy do wstępnego podniesienia lustra przy zdjęciach ze statywu. Aby drganie od lustra nie "poruszyło zdjęcia" można ustawić podniesienie lustra wczesniej, przed wyzwoleniem migawki. Nie pamiętam w tej chwili wartości ale sa chyba dwie. 1s i 10s. czy jakoś tak.

Jeronimo
14.05.05, 02:10
- podglad glebi ostrosci No wiec wedlug instrukcji (CUSTOM OK) przypisalem guzikowi OK funkcje PREVIEW. Po wcisnieciu tego guzika powinien pokazac mi sie podglad glebi ostrosci. Slysze przez sekunde odglos silniczka i jakos nic nie widze... Jak to powinno dzialac prawidlowo? a moze nie we wszystkich trybach dziala ten podglad?

- AEL - blokada ekspozycji Wciskamy AEL (ekspozycja zostaje zablokowana), komponujemy ujecie. Przytrzymujac guzik AEL wciskamy przycisk migawki do polowy (blokujemy ostrosc), dociskamy do konca i mamy fotke.
No w sumie wszystko niby jasne ale mam problem chyba ze zrozumieniem dzialania tej funkcji
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://wiadomosc.info/forum/html/emoticons/nerd.gif)
A jak to sie ma do ustawien w Menu: AELMetering -> Auto, pomiar ESP, centralnie wazony, punktowy.
Czy jak mam domyslnie ustawiony ESP a w menu (ALMetering->punktowy) to podczas blokowania ekspozycji zostaje uzyty pomiar punktowy?
Ale sie niezle zamotalem
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://wiadomosc.info/forum/html/emoticons/blink.gif) mam nadzieje ze ktos mi to wytlumaczy lopatologicznie...

Joki
18.05.05, 15:22
Witam ponownie.

U mnie podgląd głebi ostrości skonfigurowany tak samo działa poprawnie. Może po prostu miałeś ustawioną otwartą przysłonę?

Jeśli chodzi o AEL to chyba inaczej zrozumiałeś jego zadanie. Nie ma znaczenia jaki typ pomiaru masz ustawiony. Chodzi o to, że normalnie aparat ustawia parametry ekspozycji w momencie naciśnięcia spustu do połowy, jednak kiedy później ustalasz kadr, to parametry zmieniają się do takich, które wynikają z aktualnego położenia celownika. Dlatego jesli chcesz zablokować tę zmianę (przydatne szczególnie w pomiarze punktowym) po wciśnięciu spustu do połowy, ale przed ustawieniem kadru wciskasz AEL z celownikiem wycelowanym w miejsce z którego chcesz miec ustawione parametry ekspozycji. Dopiero teraz trzymając wciśniety do połowy spust migawki i jednoczesnie AEL ustawiasz kadr i wciskasz do końca spust migawki trzymając cały czas AEL.

August
18.05.05, 23:04
U mnie podgląd głebi ostrości skonfigurowany tak samo działa poprawnie. Może po prostu miałeś ustawioną otwartą przysłonę?

No właśnie to nie do końca jest tak - PREVIEW nie pokazuje głębi ostrości, tylko kadr z ustawioną przesłoną. To że przesłona ma wpływ na DOF, nistety nie oznacza, że po zdefiniowaniu Custom OK będzie ona widoczna :)
A co do braku efektu - zgadam się z Tobą, najprawdopodobniej testowane ne maksymalnej dziurze.

August

Joki
19.05.05, 11:36
Witam ponownie.

Oczywiście, miałem na myśli kadr z ustawioną przysłoną, potocznie nazywany "podglądem głebi ostrości". Ile ma to wspólnego z głebia ostrości to już inna bajka. Trochę ma.

micbar76
20.05.05, 15:15
mam problem z WB w E-300: próbowałem zrobić zdjęcia w pomieszczeniu, światło naturalne (wyłącznie wpadające przez okno), obiekt niebieski, na szarym tle (wykładzina). Za każdym razem gdy było ustawione AUTO WB na zdjęciach kolory niebieski i szary wpadały w brąz.
Pomogło dopiero ustawienie temperatury na ok. 5600 (światło słoneczne).
Próbowałem zmierzyć WB z białej kartki papieru, ale za każdym razem aparat pokazywał mi, że nie jest w stanie tego zrobić. Co mogło wpłynąć na to że nie umiał sobie poradzić w takich warunkach?

lukan
20.05.05, 21:37
prawdopodobnie E-300 tak ma, mój już drugi raz jest na serwisie z tej przyczyny. Jak wróci z serwisu to dam znać do zrobili. Zdjęcia z lampa FL-36 wychodzą jak w nocy.

Joki
23.05.05, 11:04
Witam ponownie.

Na pewno tak nie ma. W moim jest wszystko ok. Być może wadliwa seria?

Jeronimo
7.06.05, 23:01
no wiec GO chyba nadal mi cos nie dziala... eh co tu gadac nie kumam dzialania tego mechanizmu :(



Jeśli chodzi o AEL to chyba inaczej zrozumiałeś jego zadanie. Nie ma znaczenia jaki typ pomiaru masz ustawiony. Chodzi o to, że normalnie aparat ustawia parametry ekspozycji w momencie naciśnięcia spustu do połowy, jednak kiedy później ustalasz kadr, to parametry zmieniają się do takich, które wynikają z aktualnego położenia celownika. Dlatego jesli chcesz zablokować tę zmianę (przydatne szczególnie w pomiarze punktowym) po wciśnięciu spustu do połowy, ale przed ustawieniem kadru wciskasz AEL z celownikiem wycelowanym w miejsce z którego chcesz miec ustawione parametry ekspozycji. Dopiero teraz trzymając wciśniety do połowy spust migawki i jednoczesnie AEL ustawiasz kadr i wciskasz do końca spust migawki trzymając cały czas AEL.

a jak do tego maja sie ustawiania w menu w zakladce pierwszej [aparacik1] dot. AE oraz ustawiania w czwartej zakladka [klucz1] ALEMetering?


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.arturo.serv01.net/olympus/jeronimo/aelmetering.jpg)

to moge miec ustawiony pomiar punktowy i robic fotki. Jednak gdy w czwartej zakladce mam ustawiony pomiar inny to podczas zablokowania ekspozycji uzywany jest ten inny pomiar mimo ze domyslnie mam ustawiony punktowy? o kurde chyba za bardzo to analizuje...
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://wiadomosc.info/forum/html/emoticons/oops.gif)

Joki
8.06.05, 11:49
Witam ponownie.

To musiałbym jeszcze sprawdzić. Bez tego uważam, że masz rację. Na auto AEL korzysta z aktualnego trybu. Jest jednak mozliwość wyboru trybu AEL, gdyby np. nie pasowało mi korzystanie z aktualnego podczas AEL. To jest nawet logiczne. Np. normalnie korzystam z ESP, ale widze w kadrze bardzo jasny punkt. ESP skoryguje naświetlanie na minus, więc ja wczesniej konfiguruję AEL na punktowy i blokuję ekspozycję dokładnie na tm na czym chcę. Inaczej mimo AEL i pomiaru z innego miejsca kadru, nadal ten jasny punkt mógłby wchodzić mi w kadr i wpływac na pomiar w tym przypadku ESP.
Własciwie to nawet tego wczesniej nie zauważyłem. W tej sytuacji sobie też skonfiguruję AEL na punktowy lub centralnie ważony...

Jeronimo
8.06.05, 16:52
@Joki no to wybadaj i czekam na wnioski :-) Ja lubie bardzo dobrze wszystko wybadac... :-) Jak dobrze poznam sprzet to i moze kiedys kiedys zrobie dobra fotke :x


- jak macie domyslnie ustawione SATURATION. CONTRAST, SHARPNESS?
slyszalem ze duzo osob zmienia domyslne ustawienia. Ciekawosc mnie zzera jak kazdy to ustawil.... moze znajdziemy jakas prawidlowosc :-)


- najlepsza przeslona do krajobrazow?
Te pytanie raczej powinno wyladowac na forum [Porady dotyczące fotografii] no ale mysle ze jak tu je zadam to nic sie nie stanie.
Chodzi o to ze wiem jak dziala przeslona tylko ze w kompakcie, ktory mam od lat... widac duze roznice pomiedzy najmniejsza dziura a najwieksza. W lustrzance (szczegolnie z teleobiektywem) to juz roznice widac przy kazdym f. Dlatego pytam jak najbardziej optymalnie ustawic f na krajobrazy? Niedlugo wyjezdzam do Chorwacji wiec mysle ze przy upalnej pogodzie, lazurowej wodzie, nie bede mial problemu z ciemnymi szklami i bede mogl dowolnie ustawiac f.
Gdzies chyba czytalem ze najbardziej optymalnie bedzie 5,6f.... ?



P.S.
Dla tych co kiedys natrafia na tego posta w poszukiwaniu informacji o e300 odsylam tez tu: e300 zle odzwzorowuje kolory (http://www.forum.olympus.hat.pl/viewtopic.php?t=3962) (jestem przyjaznie nastawiony do tych wszystkich nowych userow forum ktorzy uzywaja funkcji SZUKAJ :!:)

Draxan
8.06.05, 17:02
mysle ze ta 5,6f nie bedzie przydatna tobi gdyz masz troszke ciemniejsze obiektywy, no i krajobrazy bardziej sie uzywa szerokiego kont niz tele.

Jeronimo
8.06.05, 17:15
hmm.... ~8f

Joki
12.06.05, 11:59
Witam ponownie.

Sprawdziłem. Jest tak jak myślałem. Kiedy skonfigurowany jest na AEL auto, wówczas nie zmienia sposobu pomiaru przy wciśniętym AEL. Kiedy AEL zostanie skonfigurowany dla jakiegoś sposobu pomiaru wówczas niezaleznie od aktualnie używanego, przy wciśniętym AEL używany jest ten wcześniej zdefiniowany.

Tadeusz Jankowski
12.06.05, 13:16
Jeśli chodzi o zdjecia krajobrazowe, to mozna je z grubsza podzielić na dwie kategorie - te fotografowane szerszymi kątami, czyli krótszymi ogniskowymi i te fotografowane dłuższymi ogniskowymi.
Przy krótszych ogniskowych (do 50 mm ekwiwalentu aparatu małoobrazkowego 35 mm), w praktyce przy każdej liczbie przysłony wszystko będzie ostre, bowiem takie parametry dają głębię ostrości rozciągającą się od około 10 - 15 m do nieskończoności (dla aparatu E300 - współczynnik krotności ogniskowej 2x).
Przy dłuższych ogniskowych fotografuje sie zwykle obiekty mocno oddalone (powyzej 50 - 100 m) i wtedy tylko niekiedy jest konieczne silniejsze przymykanie przysłony, do wartości od powiedzmy 5,6 w górę, aby uzyskać odpowiednio większą głębię ostrości obejmującą obiekty bliższe i nieskończoność.
Tutaj można rozważyć kwestię maksymalnej ostrości obrazu. Ostrość zdjęcia zależy od: stopnia poruszenia zdjęcia, liczby przysłony, jakości obiektywu.
Proszę zwrócić uwagę na kolejność. Największy wkład w ostrość ma poruszenie aparatu podczas robienia zdjęcia. W zasadzie każde zdjęcie wykonywane "z ręki" jest mniej lub więcej poruszone.
Liczba przysłony ma zdecydowanie mniejszy wpływ, ale istnieje optymalna liczba, która daje najlepszą rozdzielczość obrazu. Dla każdego indywidualnego obiektywu jest inna, ale zwykle waha się w przedziale od około 3,5 do 6. Nieostrość przy mniejszej liczbie wynika z odslonięcia przez przyslonę większej powierzchni soczewek i powstania większych błędów odwzorowania. Nieostrość przy wiekszej przysłonie wynika z tego, że przy mniejszym otworze przysłony większy jest stosunek obwodu przysłony do powierzchni otworu, a zatem zaczyna odgrywać znaczącą rolę dyfrakcja światła na brzegach przysłony i zwiazane z tym rozmycie obrazu.
Wpływ obu tych czynników nie jest bardzo duży, zdecydowanie większy wpływ ma stabilność aparatu podczas ekspozycji, szczególnie przy dłuższych ogniskowych (już powyżej około 100 mm). Moim zdaniem, okolo 60 - 80 % nieostrych zdjęć, co do których użytkownicy amatorzy nają pretensje sprzętowe, ma swoją przyczynę w zwykłym poruszeniu aparatu, chociażby od bicia serca, nawet przy tak krótkich migawkach, jak 1/250 s, lub 1/500 s, jeżeli zdjęcie jest robione w pośpiechu, w locie.
Jakość obiektywu ma wpływ na ostrość w ten sposób, że obiektywy gorszej jakości dają w środku obrazu niewiele mniejszą ostrość, niż obiektywy dobrej jakości, ale spadek ostrości w kierunku od środka obrazu jest w nich znacznie większy, czyli dają zdjęcia znacznie mniej ostre na brzegach, a szczególnie w rogach, przy czym niezauwazalne jest to na odbitkach małych, typu 10x15 cm.
Reasumując , aby zapewnić maksymalną ostrość, należy:
1) przede wszystkich starać się nie poruszyć aparatu, zapewnić jak największą stabilność;
2) jeżeli to jest możliwe ze względu na warunki świetlne, stosować przysłonę optymalną - około 4 - 6;
3) dla obiektów bardzo bliskich, np. osób na tle dalszego krajobrazu, jeżeli ma być wszytko ostre - te obiekty i nieskończoność, to przymykać jak najbardziej przyslonę, aby uzyskać dużą głębię ostrości.

Pozdrawiam, TJ

Draxan
12.06.05, 19:27
czytajc to p chrzczinach bratanicy nic niekapuje ;l]

Jeronimo
1.08.05, 14:45
Witam
Albo jestem kretynem albo ma cos nie tak z aparatem. Rozumiem ze w funkcji "prewiew" nie chodzi o to, zeby zobaczyc zdjecie po jego zrobieniu, a przed. tym bardziej ze czytalem gdzies ze E 300 ma podglad glebi ostrosci. A instrukca w rozdziale "prewiew" mowi tylko: "wcisnij ok". mam zla instrukcje czy jestem kretynem? prosze pomozcie
Jesli mowa o GO to ja tez chyba nie kumam jak to dziala :(
Moze moja instrukcja (na pierwszej stronie) ja kto zrobic i wypowiedz Joki Ci pomoze ...

pozdrawiam

P.S.
Dla tych co chca wiedziec jakie sa nowe funkcje po wgraniu nowego softu zapraszam tu (http://www.forum.olympus.hat.pl/viewtopic.php?t=4350&postdays=0&postorder=asc&start=24)

Joki
1.08.05, 17:40
Jeśli skonfigurujesz przycisk "OK" w trybie robienia zdjęć jako podgląd głebi ostrości to tak też będzie działać. Sam uzywam takiej konfiguracji. Nie pamiętam tylko czy to się akurat nazywa "PREVIEW" ale sprawdzę.

Joki
2.08.05, 10:53
Sprawdziłem. Ustawienie CUSTOM jako PREVIEW powoduje mozliwość podglądu "głebi ostrości" po przycisnięciu OK w trybie fotografowania. Celowo napisałem w cudzysłowie, bo z rzeczywistą głebią ma tylko troche wspólnego.

khak
26.03.06, 23:27
Pomimo przewertowania forum ,nadal w pelnie nie rozumiem funkcji AEL . Jaka ekspozycje mierzy ? ekspozycje swiatla ? co rozumiemy przez mierzenie AELem ekspozycji ?
Naciskam AEL mierzac obiekt -blat oswietlany przez swiato lampki nocnej. Wciskam spust mig. do polowy . Przenosze sie na inny obiekt nie puszczajac AELa i migawki , przenosze obiektyw w ciemne miejsce (na ciemny obiekt) , i wciskam do konca spust mig.
Robie tez inaczej- przensze sie na ciemny obiekt z tylko wcisnietym AELem i do polowy sust mig, i do konca -robie zdj. W obdwu przypadkach zdjecie fotografowanego obiektu w gorszym oswietleniu wychodzi ciemne, a przeciez mierze AEL w dosyc jasnym miejascu.
Moge prosic o wyjasneinie tej funkcji (definicji ekspozycji) w sposob lopatologiczny ?

chomsky
27.03.06, 08:12
Khak- jak pomierzysz jasne miejsce to aparat dostanie info takie- jest jasno. Co zrobi, skroci czas albo przymknie otwor. Wtedy Ty zapamietana wartosc przenosisz na ciemniejszy przedmiot i masz ciemno. Bo nie dosc, ze przedmiot ciemny to masz jesze nastawy poprzymykane i malo swiatla wchodzi. Jak chcesz naswietlic dobrze ciemne to mierz na ciemne i ew. korekcja.
Przycisk o ktorym piszesz ma zastosowanie w swiadomym wyborze miejsca, ktore chcesz poprawnie naswietlic ( niebo przy zachodzie slonca) a pozniej przekadrowac bez blokowania AF- masz wtedy pomiar osobno a AF osobno. A tak po zablokowaniu tylko migawki do polowy, masz pomiar takze zapamietany, co nie jest zawsze pozadane.
czesc.Ch.

khak
27.03.06, 09:35
Dziekuje za wyjasnienie.,wlasnie takie chcialem przeczytac :) Czesto jak cos jest opisane z innej strony/innymi slowami i jest dopelnione konkretnym przykladem, to pomaga zrozumiec te bardziej "techniczne" opisy. To oczywiście z punktu widzenia amatora.

motoko
11.07.06, 00:36
Witam ponownie.

U mnie podgląd głebi ostrości skonfigurowany tak samo działa poprawnie. Może po prostu miałeś ustawioną otwartą przysłonę?

Jeśli chodzi o AEL to chyba inaczej zrozumiałeś jego zadanie. Nie ma znaczenia jaki typ pomiaru masz ustawiony. Chodzi o to, że normalnie aparat ustawia parametry ekspozycji w momencie naciśnięcia spustu do połowy, jednak kiedy później ustalasz kadr, to parametry zmieniają się do takich, które wynikają z aktualnego położenia celownika. Dlatego jesli chcesz zablokować tę zmianę (przydatne szczególnie w pomiarze punktowym) po wciśnięciu spustu do połowy, ale przed ustawieniem kadru wciskasz AEL z celownikiem wycelowanym w miejsce z którego chcesz miec ustawione parametry ekspozycji. Dopiero teraz trzymając wciśniety do połowy spust migawki i jednoczesnie AEL ustawiasz kadr i wciskasz do końca spust migawki trzymając cały czas AEL.

Gwoli ścisłości: w E-300 naciśnięcie spustu do połowy w trybie S-AF powoduje że zablokowane są zarówno ostrość jak i parametry ekspozycji. Przenoszenie z jasnego motywu na ciemny nie powoduje zmiany ekspozycji. W trybie C-AF wszystko zmienia się dynamicznie (ostrość i parametry naświetlania) w zależności od obrazu w celowniku. Moje pytanie brzmi: czy tak jest zawsze, czy można wciśnieciem spustu do połowy zablokować tylko ostrość a zostawić ekspozycję do ustalenia w momencie wciśnięcia spustu do końca? A tak na marginesie: czy ktoś może mi podsunąć ładne odpowiedniki w języku polskim słów "focus" i "sharpness"? Po angielsku to dwa zupełnie inne terminy, a u nas to zawsze "ostrość"

żwirek
11.07.06, 09:56
Moje pytanie brzmi: czy tak jest zawsze, czy można wciśnieciem spustu do połowy zablokować tylko ostrość a zostawić ekspozycję do ustalenia w momencie wciśnięcia spustu do końca?

Kiedyś sam poszukiwałem takiego rozwiązania. W E-1 zwie się to chyba AFL (w c-750 miałem możliwość zaprogramowania tej funkcji pod jednym z przycisków). W e-300 niestety ale chyba nie ma AFL (jeśli się mylę to proszę, niech mnie ktoś uświadomi) Ja radziłem sobie z tym w taki sopsób: ustawiałem ostorść (fokus) tam gdzie chciałem korzystając z S-AF a następnie przechodziłem na MF. Jest to dość uciążliwe, ale jeśli nie ma innego sposobu to można się przyzwyczaić.

matiax
12.06.07, 15:34
hej

Witam wszystkich

Mam takie pytanko tylko się nie śmiejcie - w zestawie pudełkowym Oly e-330 nie miałem zaślepki na body i moje pytanie : jaka mam kupić tzn czy taka http://www.allegro.pl/show_item.php?item=198583431 może być? - czy taka zaślepka ma jakiś numer kodowy albo symbol albo czy sie jakoś oryginalnie nazywa ?

Z góry dzięki za pomoc

hej

Ania_
12.06.07, 15:52
hej

Witam wszystkich

Mam takie pytanko tylko się nie śmiejcie - w zestawie pudełkowym Oly e-330 nie miałem zaślepki na body i moje pytanie : jaka mam kupić tzn czy taka http://www.allegro.pl/show_item.php?item=198583431 może być? - czy taka zaślepka ma jakiś numer kodowy albo symbol albo czy sie jakoś oryginalnie nazywa ?

Z góry dzięki za pomoc

hej

Te zaślepki, które pokazujesz są do body OM, nie sądzę aby pasowały do 4/3 (wydaje mi się, że nie).

paakayttaja
12.06.07, 15:56
hej

Witam wszystkich

Mam takie pytanko tylko się nie śmiejcie - w zestawie pudełkowym Oly e-330 nie miałem zaślepki na body i moje pytanie : jaka mam kupić tzn czy taka http://www.allegro.pl/show_item.php?item=198583431 może być? - czy taka zaślepka ma jakiś numer kodowy albo symbol albo czy sie jakoś oryginalnie nazywa ?

Z góry dzięki za pomoc

hej

N2137000 0 050332 15549-7 PBC-E01 Body Zaślepka do PT-E01 69,00

Więcej
tutaj (http://www.partner.olympus.pl/img/Olympus%20Cennik%20Maj%20%202007.xls) bądź tu. (www.partner.olympus.pl)

matiax
13.06.07, 03:07
Bardzo dziękuję za podpowiedzi i linki - trochę rzeczy mi to rozjaśniło

hej

Pecus
17.06.07, 22:46
Kiedyś sam poszukiwałem takiego rozwiązania. W E-1 zwie się to chyba AFL (w c-750 miałem możliwość zaprogramowania tej funkcji pod jednym z przycisków). W e-300 niestety ale chyba nie ma AFL (jeśli się mylę to proszę, niech mnie ktoś uświadomi).

Juz Cie uswiadamiam ;). Pod kciukiem, zaraz przy pokretle w moim E-300 jest przycisk AEL (ktory wlasnie tak dziala). Dziala zarowno przed zlapaniem AF jak i po. Wystarczy wcisnac go (i przytrzymac az do wykonania zdjecia) na miejscu w ktorym mierzymy parametry ekspozycji.
Czyli by zrobic to o czym piszecie, ustalmy ostrosc na jakims punkcie i wciskamy do polowy migawke (blokada ostrosci) przenosimy kadrowanie tak jak chcemy wykonac pomiar swiatla i (nie puszczajac migawki) wciskamy "AEL" - pomiar swiatla sie dokonuje (nawet nie trzeba trzymac dalej "AEL" wystarczy jedno klikniecie). Na koniec dociskamy przycisk migawki do konca i robimy zdjecie.

Jest to opisane na stronie 90 w polskiej instrukcji obslugi. Ale faktycznie nie napisali ze dziala takze PO wcisnieciu migawki i zablokowaniu ostrosci. Opisana tam jest tylko procedura odwrotna, najpierw pomiar i blokada pomiaru swiatla, a potem ostrosc i zdjecie.

apa-sf
7.07.07, 00:00
Dwa pytanka:

1. Funkcja antishock (menu aparat2) może przyjmować wartości off, 1s, 2s ... 30s. Zrozumiałem to tak, iż w przypadku ustawienia Xs wstępne podnoszenie lustra będzie następowało tylko przy zdjęciach naświetlanych minimum przez Xs. Niestety test praktyczny pokazuje coś innego - ustawiam Anti-shock na 1s. Robie zdjęcie naświetlane 1s - następuje wstępne podniesienie lustra. Robie zdjęcie naświetlane 1/2s - znowu lustro jest wstępnie podnoszone (słychać charakterystyczną przerwę między lustrem a migawką). E300 firmware 1.4 - jak to u was działa?


2. AEL - we wcześniejszych postach wyczytałem, że wystarczy to tylko naciśnąć i naświetlenie zostanie zapamiętane. Czyżby jednak było inaczej i trzeba "dusić" przycisk do końca - tzn. do zwolnienia spustu? Idealnie było by, gdyby jedno naciśnięcie blokowało naświetlanie a drugie zwalniało i tak w kółko :]

grizz
7.07.07, 08:05
Dwa pytanka:

1. Funkcja antishock (menu aparat2) może przyjmować wartości off, 1s, 2s ... 30s. Zrozumiałem to tak, iż w przypadku ustawienia Xs wstępne podnoszenie lustra będzie następowało tylko przy zdjęciach naświetlanych minimum przez Xs. Niestety test praktyczny pokazuje coś innego - ustawiam Anti-shock na 1s. Robie zdjęcie naświetlane 1s - następuje wstępne podniesienie lustra. Robie zdjęcie naświetlane 1/2s - znowu lustro jest wstępnie podnoszone (słychać charakterystyczną przerwę między lustrem a migawką). E300 firmware 1.4 - jak to u was działa?


2. AEL - we wcześniejszych postach wyczytałem, że wystarczy to tylko naciśnąć i naświetlenie zostanie zapamiętane. Czyżby jednak było inaczej i trzeba "dusić" przycisk do końca - tzn. do zwolnienia spustu? Idealnie było by, gdyby jedno naciśnięcie blokowało naświetlanie a drugie zwalniało i tak w kółko :]

1. ustawiane wartości to czas na jaki lustro jest podnoszone

2. nie masz w menu aparatu ustawień? W e-1 jest ich kilka nt. tego przycisku, możesz ustawić co ma być blokowane (ostrość czy ekspozycja) i w jakiej sytuacji - czy naciśniecie czy trzymanie.

apa-sf
7.07.07, 11:02
grizz:

1. dzięki za sprostowanie.

2. przeleciałem jeszcze raz menu aparatu i niestety nic nie znalazlem poza ustawieniem trybu pomiaru światła dla AEL.

Dochodzi ostatnie, 3. pytanie :)

3. Co to za funkcja Shading comp. w menu aparat2? W instrukcji nie mogę tego znaleźć.

olifant
7.07.07, 11:08
teoretycznie ma likwidować/łagodzić winietę w rogach. ale w praktyce (z tego co wiem) się słabo sprawdza

marecki
9.07.07, 08:08
u mnie ta funkcja sprawdza się doskonale. Jak to wyłączyłem to w jednym rogu zawsze pojawia się znaczne zaciemnienie. Po włączeniu już tego nie ma.

opiotr
9.07.07, 10:28
u mnie ta funkcja sprawdza się doskonale. Jak to wyłączyłem to w jednym rogu zawsze pojawia się znaczne zaciemnienie. Po włączeniu już tego nie ma.
Tylko ze ta funkcja chyba dziala tylko w jpegach, czy sie myle bo sam nie wiem? W kazdym razie za bardzo winiety z obiektywami ZD nie widzialem a ta funkcje mam wylaczona.

KaarooL
9.07.07, 11:45
nie ma co się czarować - winieta jest zawsze, ale nie zawsze ją widać. całe szczęście że tylko minimalnie, po rogach.

Jeronimo
9.07.07, 13:08
a ja myslalem ze ta opcja jest typowo do starych obiektywow :-)

marecki
9.07.07, 14:06
nie ma co się czarować - winieta jest zawsze, ale nie zawsze ją widać. całe szczęście że tylko minimalnie, po rogach.

Zgadza się. Mi chodzi głównie o to że w jedynm rogu bez tej opcji robi mi się straszne zaciemnienie. Zresztą w instrukcji jest to opisane dokładnie jakby wiedzieli że "ten typ tak ma" :)

apa-sf
9.07.07, 14:12
Dzięki za wyjaśnienia.

Ja na szczęście jakiegoś przyciemnienia w jednym z rogów nie widzę, widoczną winietę mam przy nałożonych dwóch filtrach i krótkiej ogniskowej, więc opcji tykać nie będę ;)

marecki
9.07.07, 14:15
Może masz włączone i nawet nie wiesz :mrgreen:

panorama
30.11.07, 22:34
Jest to opisane na stronie 90 w polskiej instrukcji obslugi.
A skąd wytrzasnąć polską instrukcję. Mam tylko tzw. Podstawową instrukcję obsługi, która liczy 36 strom :cry: Na stronach Olympusa też nie znalazłem polskiej instrukcji do E-300.

Piotr Grześ
30.11.07, 22:40
Proste ,ściągasz z OL Polska i drukujesz i oprawiasz i wieczorami studiujesz. To jest ok 300 stron miłej wieczornej lektury. Powodzenia.

panorama
1.12.07, 01:56
Chętnie postudiuję, bo zimowe już wieczory, ale niestety na olympus polska nie ma; jest wersja angielska, niemiecka i francuska - polskiej nie widzę ;)
http://www2.olympus.pl/consumer/208_manuals.cfm?prodID=P_N1860392

Oleryk
1.12.07, 08:29
Instrukcja zaawansowana do E-300
http://www.olympusclub.pl/pub/instrukcje/e300/e300_zaawansowana.zip

panorama
1.12.07, 11:41
Bardzo dziękuję. Będę trochę u....dliwy, ale czy jest tylko w Linuxie? Mam niejaki problem z odczytaniem pliku.

Oleryk
1.12.07, 12:39
Co jest w linuksie? :o
To zwykly zip, rozpakuj, np WinRARem i przeglądaj w Acrobacie.


Jeśli nadal nie bedzięsz mógł dać sobie rady z plikiem, podaj mi swój mail a prześlę Ci plik w formie archiwum samorozpakowującego się.

panorama
1.12.07, 13:59
Rozpakowałem oczywiście :cry:
Spakowany tam jest katalog [Content] w Unixie (8567 K). I tyle.
Ale już dałem sobie radę, jest rozpakowany.
Bardzo dziękuję za pomoc.
też Wojtek ;)

raven66
1.12.07, 15:26
Gwoli ścisłości: w E-300 naciśnięcie spustu do połowy w trybie S-AF powoduje że zablokowane są zarówno ostrość jak i parametry ekspozycji. Przenoszenie z jasnego motywu na ciemny nie powoduje zmiany ekspozycji. W trybie C-AF wszystko zmienia się dynamicznie (ostrość i parametry naświetlania) w zależności od obrazu w celowniku. Moje pytanie brzmi: czy tak jest zawsze, czy można wciśnieciem spustu do połowy zablokować tylko ostrość a zostawić ekspozycję do ustalenia w momencie wciśnięcia spustu do końca? A tak na marginesie: czy ktoś może mi podsunąć ładne odpowiedniki w języku polskim słów "focus" i "sharpness"? Po angielsku to dwa zupełnie inne terminy, a u nas to zawsze "ostrość"
W E-500 i E-510 jest możliwość ustawienia różnych trybów funkcjonowania AEL/AFL dla S-AF, C-AF i M-AF. Zakładam, bo głowy nie dam, że w E-300/E-330 może być podobnie.

Generalnie, w menu ustawień nr 1 (klucz 1), na drugiej stronie jest coś takiego jak "AEL/AFL", po prawej stronie widnieje np. "S:1 C:2 M:3".

Przyjmując, że AEL to Auto Exposition Lock (nie znam tłumaczenia, tylko zgaduję), czyli Automatyczne Blokowanie Ekspozycji (rozumiane tu jako wspólna wartość przesłony i czasu migawki), a AFL to Auto Focus Lock (Automatyczne Blokowanie Ostrości), istnieje kilka kombinacji dla trzech trybów focusa.

Tryb S-AF Mode 1 (Single Auto-Focus): spust migawki do połowy blokuje zarówno ostrość jak i ekspozycję, przycisk AEL blokuje tylko ekspozycję (dalej mamy możliwość ustawienia ostrości w innym punkcie kadru z zablokowaną wcześniej ekspozycją)

Tryb S-AF Mode 2: spust migawki do połowy blokuje tylko ostrość, ruszając aparatem nadal zmieniają się parametry ekspozycji. AEL blokuje ekspozycję.

Tryb S-AF Mode 3: spust migawki do połowy blokuje EKSPOZYCJĘ! a ostrość jest blokowana przez przycisk AEL.

Tryb C-AF Mode 1: spust migawki do połowy blokuje ekspozycję przy początkowym kadrze oraz uruchamia tryb ciągłego focusa (przesuwanie aparatu będzie zmieniać ostrość na bieżąco, ale ekspozycja pozostanie z ustawienia pierwotnego). Przycisk AEL blokuje ekspozycję.

Tryb C-AF Mode 2: spust migawki do połowy uruchamia ciągły pomiar ostrości, ale nie blokując ekspozycji. Ekspozycja zostanie zmierzona w momencie "dociśnięcia" spustu do końca (czyli będzie na bieżąco). Przycisk AEL blokuje ekspozycję.

Tryb C-AF Mode 3: spust migawki do połowy blokuje TYLKO ekspozycję, natomiast ostrość NIE JEST mierzona NAWET w momencie pełnego wciśnięcia migawki*. Przycisk AEL ustawia ostrość, a jego trzymanie powoduje ciągłe ustawianie ostrości.

Tryb C-AF Mode 4: spust migawki do połowy nie robi nic, wciśnięty do końca blokuje ekspozycję i wykonuje zdjęcie - nie blokuje ostrości*. Przycisk AEL uruchamia ciągłe ustawianie ostrości.

* to chyba jest błąd software'u, gdyż opis w menu sugeruje, że ostrość jest ustawiana w momencie pełnego wciśnięcia spustu migawki - w moim E-510 z firmware 1.1 tak się nie dzieje - ostrość nie jest ustawiana

Tryb M-AF Mode 1: połowa spustu migawki blokuje ekspozycję, tak samo jak przycisk AEL (sensowne, w końcu focus jest ustawiany manualnie ;)).

Tryb M-AF Mode 2: spust migawki nie robi nic, przycisk AEL blokuje ekspozycję.

Tryb M-AF Mode 3: spust migawki do połowy blokuje ekspozycję, przycisk AEL blokuje ostrość na aktualnie ustawionym punkcie AF (mimo manual focusa). Dość przydatna opcja IMHO.

Soraski, jeśli brzmi to dość chaotycznie.

BTW. "focus" bym tłumaczył jako "ostrość", a "sharpness" jako wyostrzenie. Ale ja się nie znam ;)

Jeśli ktoś już odpowiadał wcześniej na to pytanie, to sorry, przeoczyłem, my mistake.



2. AEL - we wcześniejszych postach wyczytałem, że wystarczy to tylko naciśnąć i naświetlenie zostanie zapamiętane. Czyżby jednak było inaczej i trzeba "dusić" przycisk do końca - tzn. do zwolnienia spustu? Idealnie było by, gdyby jedno naciśnięcie blokowało naświetlanie a drugie zwalniało i tak w kółko :]
Można ustawić pamiętanie blokady ekspozycji, w E-500/510 znajduje się to w menu klucz 1, na stronie 3-ciej pod hasłem "Pam. AEL/AFL" lub "AEL/AFL Memo" i włączone działa dokładnie w ten sposób, że pierwszy raz blokuje ekspozycję (nie trzeba trzymać AEL) a drugi zwalnia.

Trzeba natomiast pamiętać o tym, że pamięć AEL "przenosi się" nawet na następne zdjęcie, czyli po zblokowaniu ekspozycji i zrobieniu zdjęcia następne zdjęcie również będzie miało identycznie zblokowane parametry ekspozycji co poprzednio zapamiętane.

Jeśli ktoś już odpowiadał wcześniej na to pytanie, to też sorry.

demo
30.12.07, 21:05
Czy da się w E-300 uruchomić bracketing ekspozycji? Jeśli tak to jak?

Syd Barrett
31.12.07, 00:21
Czy da się w E-300 uruchomić bracketing ekspozycji? Jeśli tak to jak?

Oczywiście :-)
Na stronie 68 z instrukcji zaawansowanej e300 jest wszystko opisane.
Jeśli nie masz bo widzę, że na stronie Olympusa akurat nie ma - to w instrukcji do e-330 jest na stronie chyba 21. Instrukcję znajdziesz tu (http://www2.olympus.pl/consumer/208_495.htm)
pozdrawiam

demo
31.12.07, 13:34
Wczoraj czytałem ale martwi mnie to że nie da się ustawić więcej nisz +-1 EV jest jakaś wersja oprogramowania która umożliwia większy zakres rozpiętości. Potrzebne mi to do HDR.

Oleryk
31.12.07, 14:00
Wczoraj czytałem ale martwi mnie to że nie da się ustawić więcej nisz +-1 EV jest jakaś wersja oprogramowania która umożliwia większy zakres rozpiętości. Potrzebne mi to do HDR.
Niestety, to samo mam w E-510 :/
Załatwiłby to upgrade software'u ale skośnookim się nie chce...

flyke
4.11.08, 16:26
Witam wszystkich , kupilem e500 z obiektywem 14-45 mm i mam pare bardzo podstawowych pytan :P niestety niemialem nigdy doczynienia z takim aparatem i zaczynam właśnie swoja przygode z fotografia :) ok ale do rzeczy:
1. Naciskam spust migawki a lampa blyska jak spawarka , do czego to sluzy i jak to wylaczyc??
2. czasem nie da sie zrobic zdjecia dlaczego?? czy poprostu aparat ma jakis ograniczenie czy jest zepsuty??
3. zdjecia w nocy na scene , lampa miga jak spawarka a zdjecia sie nie da zrobic :( dlaczego

mam nadzieje ze moje pytania nie spowoduja u was napadu smiechu , prosze o wyrozumiałosc gdyz tak jak mowilem jestem totalnym laikiem:oops::oops: .Pozdrawiam serdecznie wszystkich :):esystem:

dzemski
4.11.08, 16:35
instrukcja obsługi prawdę Ci powie...
http://www.olympusclub.pl/pub/instrukcje/e500/e500_zaawansowana.zip

diabolique
4.11.08, 16:37
mam nadzieje ze moje pytania nie spowoduja u was napadu smiechu , prosze o wyrozumiałosc

Nie łudź się, spowodują nie tyle napady śmiechu, co irytację.
Skoro nie chciało ci się przeczytać instrukcji, poszukać na forum, to po co mamy tutaj cokolwiek pisać? Pewnie też nie przeczytasz...

VonGregorius
4.11.08, 19:29
Dżemik - masz nerwy :). Dzisiaj twoja kolej na bycie uprzejmym :)

rumpel
23.03.09, 22:17
Mam taką prośbę do urzytkowników tego korpusu ( o ile takowi jeszcze są ) - czy byłby ktoś w stanie podesłać mi kilka RAWów z E-300 ? Powiedzmy od iso 100-800 ?
Sowicie wynagrodzę " + " lub piwem na zlocie, jeśli się spotkamy ;)

Eddie
23.03.09, 22:22
Mam taką prośbę do urzytkowników tego korpusu ( o ile takowi jeszcze są ) - czy byłby ktoś w stanie podesłać mi kilka RAWów z E-300 ? Powiedzmy od iso 100-800 ?
Sowicie wynagrodzę " + " lub piwem na zlocie, jeśli się spotkamy ;)

O żeby Cię, nie mogłeś czegoś starszego wygrzebać? ;)
Daj mi czas do jutra, nie obiecuję, ale może coś wygrzebię ze swoich.

skow
23.03.09, 22:31
Mam taką prośbę do urzytkowników tego korpusu ( o ile takowi jeszcze są ) - czy byłby ktoś w stanie podesłać mi kilka RAWów z E-300 ? Powiedzmy od iso 100-800 ?
Sowicie wynagrodzę " + " lub piwem na zlocie, jeśli się spotkamy ;)

Trzy sztuki znajdziesz tutaj
http://raw.fotosite.pl/index-Olympus_E-300_ZD_35-100_f2.htm

rumpel
23.03.09, 22:54
O żeby Cię, nie mogłeś czegoś starszego wygrzebać? ;)
Daj mi czas do jutra, nie obiecuję, ale może coś wygrzebię ze swoich.

ano , jakoś tak mnie wzięło , tanie to i ma fajnego gripa.
Jakbyś znalazł cosik, to podaję maila:

lukasz.giemza@gmail.com


Trzy sztuki znajdziesz tutaj
http://raw.fotosite.pl/index-Olympus_E-300_ZD_35-100_f2.htm
znam samle z tej stronki, ale do E-300 mało tam tego jest - zaledwie 3 .

mateuss
23.03.09, 23:05
Powiedz co chcesz to Ci pstryknę.

Znaczy się jakie czasy :P

rumpel
23.03.09, 23:07
Powiedz co chcesz to Ci pstryknę.

Znaczy się jakie czasy :P

Najlepiej ten sam motyw w iso od 100-800 . Może być i regał z książkami ;)

Bodzip
23.03.09, 23:07
tu masz tego sporo (http://oly-e.de/alben/bshow.php4?album=e300)
ale tylko małe i duże jpg-i, nie ma raw-ów

pleg
3.06.09, 00:25
Witam
Pewnie było ale już dawno temu i funkcja szukaj przyniosła mi 20 stron wyników
Jaką kartę obecnie kupić do E-300
chodzi mi o wielkość GB
i szybkość
szkoda przecież przepłacać
Z góry dziękuję za pomoc

Bodzip
3.06.09, 07:05
Wprawdzie nie mam 300 tylko E-400 ale:...
kupiłem aparat z kartą 1 GB
dokupiłem 4 GB i 8 GB
ostatnio przed wyjazdem dokupiłem 16 GB
i aparat czyta mi wszystkie karty
Przypuszczam, że u Ciebie będzie podobnie

skow
3.06.09, 09:23
Mam E-300 i 4GB i działa bez problemu.

dzemski
3.06.09, 10:10
8GB Sandisk Extreme III działa bez problemów.

pleg
3.06.09, 22:58
Wielkie dzięki za podpowiedź szkoda przepłacać, podkreślę to jeszcze raz
Pozdrawiam