PDA

Zobacz pełną wersję : Wycentrowanie/powiekszenie zdjecia w PS



dadol
4.05.05, 17:41
Witam.

Mam nastepujacy problem. Pytalem znajomego jak najlepiej przygotowac zdjecie do druku w fotolabie w taki sposob by sama fotografia byla w ramce. Zaproponowal mi nastepujacy sposob. Stworzenie w Photoshopie nowego pliku, nadanie mu rozmiaru jaki bedzie miala odbitka (21x15, 30x20 itd) nastepnie wklejenie na przygotowany "szablon" interesujacego nas zdjecia. O ile sposob wydaje mi sie dobry nie moge poradzic sobie (jestem poczatkujacym userem PS) z powiekszeniem dodanej fotografii tak by przeciagajac kursorem i rozciagajac je np w poziomie automatycznie powiekszalo sie i w pionie nie tracac proporcji. Nie wiem rowniez jak wycentrowac wklejone zdjecie. Prosze o rade co do sposobu wykonania tej czynnosci.

Czy znacie inna/lepsza metode przygotowania zdjec do druku?

Serdecznosci

marwit
4.05.05, 21:26
google -> JpegCrops

polecam!

dadol
4.05.05, 23:10
Bardo sympatyczny soft, nieduzy a przydatny. Dzieki marwit.

Serdecznosci

Ggrzesiek
5.05.05, 22:44
Witam

Postaram się pomóc.

1. Zwiększanie rozmiaru zdjęcia przez rozciąganie

Aby zdjęcie zachowywało proporcje należy rozciągać je z wciśniętym klawszem "Shift". Można też kliknąć na "łancuch" znajdujący się na pasku właściwości narzędzia (w tym wypadku "przekształć", skrót Ctrl+T) pomiędzy wartościami W i H.
Uwaga: przeciągać należy za narożnik zdjęcia, nie za boczne uchwyty.

2. Wycentrowanie

Zaznaczamy cały obszar (Ctrl+A), wybieramy kliknięciem warstwę którą chcemy wycentrować (centrujemy zawsze względem zaznaczenia dlatego to Ctrl+A), musimy też miec wybrane narzędzie "Przesunięcie" czyli strzałkę, a nie np. gumkę. Następnie klikamy na wybrane przyciski na górnym pasku właściwości.

Jeśli coś jest niejasne to proszę pisać, co innego gdy się coś robi, a co innego gdy się o tym opowiada :).

Przepis dla PS od 6.0 wzwyż. Jak to się robiło wcześniej nie pamiętam.

Pozdrawiam

Ggrzesiek
5.05.05, 22:50
Jest też inny sposób.

1. Otwieramy nasze zdjęcie
2. Wybieramy narzędzie "kadruj"
3. Wpisujemy odpowiednie wartości w polach szerokość, wysokość i rozdzielczość (domyślną jednostką są chyba cm ale nie jestem pewien, jeśli nie to wystarczy wpisać np. "12 cm")
4. Rozciągając myszą zaznaczenie wybieramy kadr dla naszego zdjęcia, proporcje będą zachowane automatyczne.

Nie wiem czy są jakieś różnice jakościowe w obu sposobach. Póki co jeszcze tego nie sprawdzałem.

Pozdrawiam

MichelCat
8.05.05, 02:42
kadrowaniem w PS najszybciej to zrobić a i seria zdjęć poprzez wpisanie wielkośći w cropa jest szybka, pamiętaj jednak o rozdzielczości, która powinna wynosić 300 DPI, żebyś nie porobił zdjęć 10x15 ale w 72 dpi bo wtedy wyjdą słabej jakości.