PDA

Zobacz pełną wersję : Jak robić dobre zdjęcia w nocy



mateusz004
1.05.05, 21:51
Nowlasnie jak w temacie ;] Jak zrobić dobre zdjęcie w nocy nieruchomej postaci/przedmiotu , odleglosc 4-6 m aparatem C-725 UZ

Moze jest jakas stronka z dokladna instrukcja? :)

Z gory thx za odpowiedzi

Rick van Dyke
2.05.05, 11:37
przede wszystkim STATYW, wszystko jedno czy z lampą czy bez. Jak nie masz statywu i nie mozesz kupic to kladz sprzecior na jakiejs ławce, gdziekolwiek byle nie w rekach:)

Pozdr

sebastan
3.05.05, 01:21
Zakładająć, że aparat złapie Ci ostrość to proponuję przełączyć w tryb M (manualny) wtedy pod przyciskami strzałek masz ustawianie parametrów przysłony i migawki. Nie pamiętam (wstyd) które co, ale jedno regulują strzałki prawo-lewo, a drugie góra-dół. NIe wiem ile wiesz o fotografowaniu więc napiszę krótko, choć ja nie umiem krótko:)
Przysłona w twoim aparacie bodaj od 2,8-do 8,0 określa wielkość otworka przez który przedostaje się Twoje zdjęcie na matrycę. Czym otworek większy tym więcej światła z Twego zdjęcia se przełazi. Nie sugeruj się cyferkami bo jest odwrotnie- największy otworek oznacza 2,8 a najmniejszy 8,0. A po drodze wiadomo. To sobieustawiasz strzałkami i widzisz u góry wyświetlacza.
Migawka natomiast w twoim aparacie jest od 1/1000 sek do chyba 8 lub16sekund
Więc ustawiasz otworek (przysłonę). Długo by tu gadać jak jest różnica pomiędzy jednym a drugim, więc powiem krótko. A ja nie umiem krótko:)
Jak ustawisz 2,8 i wyregulujesz ostrość na jakiś obiekt to ostry bedzy obiekt i kawałek przed nim i kawałek za nim. Natomiast czym wyższa wartość przysłony ponad 2,8 (czyli otworek się zmniejsza) tym ten kawałek jest więszy i uzyskasz ostry obiekt oraz więcej przed nim i za nim niż oprzy 2,8. To głębia ostrości. Za nią odpowiada jeszcze więcej elementów, ale powiedzmy ze to pozniej. Tak samo wartość przysłony odpowiada za więcej elementów niż tylko za głębię ostrości. Ale to może też później.
Więc ustawiasz sobie np. 5,6
Teraz migawka. Twoje zdjęcie nie przedostaje się przez otworek, bez względu na to czy jest duży czy mały, bo jest załonięty migawką. Migawka się otwiera na czas taki, jaki ustawisz.
Wniosek jest taki, że żeby zdjęcie poprawnie naświetlić to trzeba właściwie dobrać te parametry. Bo jak za duża będzie dziurka i za długo otwarta migawka to zdjęcie będzie przeswietlone i analogicznie odwrotnie.
Ale tutaj aparat przyjdzie Ci z pomocą i wskaże Ci czy jest kiepsko czy jako tako. Światłomierz jest w prawym gornym rogu i na poczatku pokaze -3,0 czyli za mało swiatła. Więć tak długo ostawiaj wartość migawki, az wskazanie swiatlomierze z -3,0 zblizy sie do zera. Wtedy bedzie OK.
Wtedy ustaw ostrosc i strzelaj.
Oczywiscie za poprawnosc zdjecia w nocy odpowiada jeszcze troche innych elementow, ale przeciez mialem pisac krotko, wiec na razie wystarczy:)
Pytaj śmiało! Jak ja tu przyszedłempare miesięcy temu, to bylem bardziej zielony od Ciebie. Teraz jestem powiedzmy seledynowy. Wszystko dzięki spotkanym tutaj kolegom i kolezankom (choc tych jest za malo). Oni wszyscy sa super i Pan Admin tez. Musiałem tak napisac, bo licytacje klubowej smyczy przegapiłem i licze na specjalne wzgledy w jej zdobyciu:)

mateusz004
3.05.05, 16:18
Mam pytanie :

1 fotka
Ustawiam przyslone na 2,8 i migawke na np 1/13 i to wskazanie swiatlomierza bedzie rowne zeru.

2 fotka
Ustawiam przyslone na 4,8 i migawke na np 1/15 i to wskazanie swiatlomierza bedzie rowne zeru.

Czy te fotki będą wyglądać identycznie ?

I jeszcze pytanie :) Tego trybu P/A/S/M można używać w nocy i w dzień ?

sebastan
3.05.05, 17:11
Mam pytanie :

1 fotka
Ustawiam przyslone na 2,8 i migawke na np 1/13 i to wskazanie swiatlomierza bedzie rowne zeru.

2 fotka
Ustawiam przyslone na 4,8 i migawke na np 1/15 i to wskazanie swiatlomierza bedzie rowne zeru.

Czy te fotki będą wyglądać identycznie ?

I jeszcze pytanie :) Tego trybu P/A/S/M można używać w nocy i w dzień ?

Ogólnie mówiąc każde zdjęcie składa się ze światła. I należy zadbać o to, żeby światła dostało się tyle ile trzeba. Wkazanie światłomierza równe 0 generalnie mówi nam że jest OK. O ile oczywiście nie mamy w planie świadomie czegoś nie przświetlić lub niedoświetlić.
I tak jeśli zmniejszysz otwór przysłony (czyli np z f=2,8 na f=4,0) to, żeby uzyskać tą samą ilość światła na fotce należy zwiększyć czas otwarcia migawki. Po to żeby zapewnić tą samą ilość swiatła. I takich kombinacji w których światłomierz wskaże 0 jest mnóstwo.
A czy zdjęcia będą identycze? Pod względem naświetlenia będą bardzo podobne. Różnica będzie w głebi ostrosci
Tu masz link do przyzwoitego opisu
http://www.fotopolis.pl/index.php?arch=1&nrarch=375

A tryby P/A/S/M używasz zgodnie z potrzebą. Bez znaczenia czy w nocy czy w dzień.
W większości zastosowań wystarczy Ci tryb P. Aparat wtedy sam ustawi wartość migawki i przysłony kierująć się zasadą ,żeby poprawnie naswietlic zdjecie. Wtedy te cyferki ktore w trybie M wsazują swiatłomierz, beda wskazywały wartość EV i bedziesz mogl ja zmieniac. Od -2(zdjecie "sciemnione") do +2 (zdjecie "rozjasnione")

black_bird
4.05.05, 14:15
dodam moze jeszcze 3 grosze - jak pisał sebastian - różnić się bedą głebią ostrosci, która rozkłada sie nierówno - około 1/3 przed punktem ostrzenia i aż 2/3 za punktem ostrzenia, czasem można to wykorzystać i ostrzyc na jakiś bliższy i wyraźniejszy obiekt a mając ustawioną wartość przesłony np 5,6 czy tez 8 mozna spokojnie zalozyc, ze fotografowany obiekt bedący nawet kilka metrow dalej od tego na ktory ostrzylismy obiektyw tez wyjdzie ostro. Oczywiscie plecam samowyzwalacz, inaczej zdjecia wyjdą na bank poruszone.
Róznice mogą (nie muszą) być też w tonacjach barwnych, dłuższe czasy determinują nasycenie barwami i dominatami kadr. Jesli dominata barw nie odpowiada na autobalansie bieli to proponuje pobawic sie na manualu lub na gotowych programach typu słonko, chmurka, żarówka, neonówka. Na wzorcowaniu recznym przy mieszanych swiatłach sprawdza sie pomiar na szarą kartkę papieru. Pozdro