PDA

Zobacz pełną wersję : Auto focus w E1



Jacek151
20.04.05, 21:38
Witam
Przed dwoma dniami dostałem E1. W pudełku nie było pełnej polskiej instrukcji tylko skrócona wersja i jakeiś ulotki :( nie wiem czy to wina sklepu czy nie ma takiej instrukcji po polsku.
Czy do waszych aparatów była dołączona insrukcja np. taka jaka jest na CD po niemiecku i angilesku?
Ale większy problem jest z AF mianowicie auto focus w aparacie w dobrych warunach oświetleniowych nie ostrzy na
niektórych przedmiotach ( np. niezachmurzone niebo, gładka ściana, ale też meble z wyraźnie zaznaczoną fakturą drewna/słoje/, panele na podłodze). AF podejmuje próby wyostrzenia ale nie daje rady i przestaje. Co dziwne
jednak w półmroku wtedy gdy włącza się czerwone światło pomocnicze AF aparat bez żadnych problemów i szybko ustawia ostrość. Czy jest to normalne? O ile można pogodzić się z
nieostrzeniem na białych powierzchniach, to denerwujące jest
przekadrowywanie każdego zdjęcia, na którym czujnik autofousa był ustawiony na niezachmurzonym niebie. W tych samych warunkach mój Minolta Dimage 5 (a nie jest to demon szybkości i precyzji AF) ustawia ostrość bez większych problemów.
Zaktualizowałem firmware do wersji 1.4.
Wiem że na niekontrastowych powierzchniach AF głupieje, ale dlaczego po ciemku ostrzy?
Czy w Waszych aparatach też występuje taki problem?
Pzdr
Jacek

Peter
20.04.05, 23:10
1. Ja tez nie mam pelnej instrukcji PL do E-1. Jest tylko skrocona instrukcja PL, a pelne sa na CD w formacie pdf w kilku jezykach, m. in. po angielsku i niemiecku. Moze i dobrze, ze nie ma po polsku, bo krotka instrukcja PL do lampy FL-36 zawiera powazne bledy merytoryczne. Juz sobie wyobrazam, co by bylo w instrukcji do aparatu, liczacej ok. 200 stron. Jezeli nie masz CD w komplecie, to reklamuj.

2. Ostrzenie przy braku kontrastu czasem jest trudne. Proponuje wlaczyc w menu funkcje S-AF+MF. Latwo skorygujesz manualnie brak ostrosci. Dziala tylko z oryginalnymi obiektywami Zuiko Digital.

Piotr

Draxan
21.04.05, 14:34
Jak wiekszosc olkow tak i ten ostrzy bardziej na linie pionowe, moze masz zle usawiony pomiar ostrosci albo masz usredniony i moze sie mylic sprobuj ustawic punktowy strodkowy i wtedy skierowac na jakas linie pionowa.

Jacek151
21.04.05, 21:50
na pionowych i poziomych ostrzy bez problemu.
Za nic w świecie nie chce ostrzyć na "gładkich" powierzchniach (bez bardzo wyraźnych wzorków),na w miare jednolicie zachmurzonym niebie, drewnianych meblach, wewnętrznej stronie dłoni, itp. Za to po ciemku ostrzy bez problemu bo podświetla sobie "tworząc" ze światła pionowe linie. Spróbujcie zrobić zdjęcie drewnianego stołu, nieba bądź wnętrza dłoni wypełniającego cały kadr. Nie wiem czy mam zepsuty egzemplarz, czy po prostu ten typ tak ma :( .
Można gdzieś w menu ustawić poziom czułości czujnika AF?

Peter
21.04.05, 23:46
Zasada dzialania kazdego AF opiera sie na badaniu kontrastu w okreslonym polu. Jezeli obiekt w tym polu jest "niekontrastowy" zaden AF nie zadziala. Wiec zmiana pola na srodkowe lub ktores z bocznych przy braku kontrastu nic nie da. Nota bene pomiar jest zawsze jednopolowy, nawet w pomiarze trójpolowym przez wybor jednego (!) najlepszego z nich, a nie przez usrednienie.

Nie ma mozliwosci ustawienia czulosci czujnika AF - nigdy o czyms takim nie slyszalem.

Twoj aparat nie jest zepsuty. Taka jest wlasnosc dzialania kazdego AF. W przypadkach zbyt malych kontrastow, zbyt jasnych obiektow lub obiektow o jednolitym wzorze AF nie zadziala i pozostaje ostrzenie manualne. A dlaczego ostrzy przy wlaczonym iluminatorze, to sam juz odpowiedziales.

P.

Jacek151
22.04.05, 10:06
Co nieco o zasadach działania AF wiem. Zdziwiło mnie i to bardzo, że Minolta Dimage 5(kto jeszcze pamięta taki aparat) bez problemu ustawia ostrość w sytuacjach gdzie E1 "pokręci" silniczkiem w przód i w tył i zaprzestaje prób. Dlatego sugerowałem usterkę aparatu, bo przecież E1 to całkiem inna półka aparatów niż D5 (chyba :) )

Joki
22.04.05, 10:27
Jeśli sprawdzałeś w tych samych warunkach i w tym samym momencie to możesz mieć rację. Inaczej to z pewnością wrażenie.

black_bird
29.04.05, 09:44
Witam,
również jestem od niedawna użytkownikiem E1, jestem w gorszej sytuacji gdyż nie dostarczono mi nawet instrukcji obsługi na CD, jedynie książkową skróconą (coż za dziwne praktyki ?!) odebrałem to jak lekceważenie klienta. Co do ostrzenia zauważyłem kłopoty jedynie w skrajnych warunkach o, których wczesniej wspomnieliście. Ale w koncu mamy wybór - manualny - który właśnie w takich sytuacjach należy stosować. Uwage Piotra aby wlaczyc w menu funkcje S-AF+MF zastosowałem z dobrym skutkiem.

Pozdrowienia

black_bird

Jacek151
29.04.05, 10:20
Napisałem maila do Olympusa ponad tydzień temu z pytaniem o instrukcje po polsku i problemem z AF. NIestety do dzisiaj nikt mi nie odpisał. Sklep w którym kupiłem aparat twierdzi, że Olympus Polska dosyła polskie instrukcje. NIe wiadomo tylko komu i na jakich zasadach :>. AF dalej ma kłopoty z prawidłowym ostrzeniem.

Jeronimo
29.04.05, 11:25
Juz sobie wyobrazam, co by bylo w instrukcji do aparatu, liczacej ok. 200 stron. ja mam po Polsku do e-300 jedyne 212 stron :roll:

black_bird
5.05.05, 14:23
hi hi, to moze byc całkiem miła lekturka ;), innych poprosiłbym aby "przyznali sie" do posiadania polskiej wersji do E1, wystarczy ze bedzie to w pdf

Condor
7.05.05, 10:38
Ja dostalem do E-1 drukowana po Polsku, ale wersje skrocona, na CD sa wersje pelne, ale juz nie ma po Polsku, na szczescie znam Angielski i naczej kiepsko by bylo.

AF w bardzo slabym kontrascie srednio dziala, mysle ze gorzej niz powinien.

Draxan
8.05.05, 11:59
moze poprawia cos w firmware :D

no i tez nie mam instrukcji, ale mysle ze ta skrocona wystarcza to zaznajomienia sie kompletnie z aparatem :D

black_bird
9.05.05, 03:03
wysłałem mejla z zapytaniem do Olympusa, dostałem odpowiedz od bardzo miłej pani Eweliny:

Witam instrukcja jest obecnie w tłumaczeniu, porsze o kontakt za około 3
tygodnie wtedy powinnam już ją mieć, pozdrawiam serdecznie !!!
Ewelina Chrześcijan
Dział Systemów Obrazowania
Olympus Polska Sp. z o.o.

Draxan
9.05.05, 10:11
Ja to tam wole zadzwonic do Pani Eweliny, glos anielski :D
Trzeba poczekac te 3 tyg

Azazel
14.05.05, 18:18
Jak tylko chłopaki dostaniecie pełną instrukcje dajcie znać.

Azazel
24.05.05, 09:56
Ma już ktoś instrukcje pełną do e-1 po polsku ?

Magus
24.05.05, 11:43
Własnie właśnie, ja też poproszę!!

irek50
24.05.05, 12:33
Wgrałem firmware 1,4 ---chyba teraz lepiej działa AF w słabym świetle

Azazel
30.05.05, 10:43
Jak tam chłopaki ma juz ktoś instrukcje pełna ?

Magus
9.06.05, 11:39
3 tyg minęły, a instrukcji jak nie było, tak nie ma ;-(
W zasadzie skrócona zaprawionym w bojach z aparatami uzytkownikom wystarczy by poznać aparat, ale w sumie to z chęcią zapoznałbym się z pełną. Może czegos nowego bym się dowiedział?

Gdy ktos juz zdobędzie pełny *pdf z indtrukcją po Polsku to prosze dac znac.

Pozdrawiam

black_bird
9.06.05, 18:15
Dostałem dziś e-maila od pani Eweliny, mam dostac instrukcję na adres domowy ;) Zastanawiam sie, czy bedzie to na papierze czy tez na CD?

Pozdrowka

Magus
9.06.05, 22:41
Proszę więc - jeżeli to będzie pdf to prześlij mi na maila.
A najlepiej podaj maila do Pani Eweliny to wyślę jej maila z prośbą o instrukcję.

Wielkie dzięki.
Pozdro

black_bird
18.06.05, 16:47
Ponieważ wątek z instrukcjami do E1 zaczął sie tutaj pozwolę sobie uroczyscie ogłosić iż dziś doszła do mnie wydana na kążku CD pieknie opisana INSTRUKCJA OBSŁUGI LUSTRZANKI CYFROWEJ E1 :-)))) w formacie obslugiwanym przez Adobe Reader oraz w Word.
Wreszcie !

Azazel
18.06.05, 20:00
Jeśli możesz proszę wyślij na azazel@digi.pl.

Jeronimo
19.06.05, 02:27
black_bird wyslij mi na maila jeronimoMAŁPApoczta.onet.pl to wystawie na serwer i wszyscy zainteresowani beda mogli zassac.

Azazel
19.06.05, 09:52
Serdeczne dzięki.

Draxan
19.06.05, 12:08
o Ja tez bym prosil :D ma ,aila z forum

jacek2004
21.06.05, 15:44
Jeronimo czy może już wystawiłeś instrukcję do E-1 na jakimś serwerze?


Jeronimo: nie wystawilem bo nie otrzymalem tej instrukcji!

Draxan
21.06.05, 16:51
@jacek2004 poszukaj jest osobny watek z linkiem do instrukcji

Tomasz Pawlaczek
26.04.06, 12:21
Co prawda watek nieco ewaluowal w innym kieruku ale...
Czy w Waszych E-1 tez zauwazacie duza roznice w pracy AF przy pomiarze jednokrotnym i ciąglym. U mnie w trybie ciaglym ( C ) przy gorszym oswietleniu jest znacznie gorzej nawet na stosunkowo kontrastowych, pasiastych itd... powierzchniach. Silnik kreci a efektow nie ma, po przejsciu na pomiar pojedynczy nie ma zadnych problemow.
Co dziwniejsze, w trybie ciaglym najlepiej radzi sobie przy ESP a przy punktowym i wazonym jest znacznie gorzej. Jak juz zlapie obiekt to pozniej "prawadzi" go calkiem dobrze, najwiecej problemow jest z pierwszym pomiarem.
Obiektyw 14-54 lub 40-150, soft w body w wersji 1.4

Tomek.