PDA

Zobacz pełną wersję : jak zrobic format 10 x 15



Mecenas
14.04.05, 18:11
mam pytanko:
jak wykonac konwersje w PS na format 10 x 15 cm z 1200x1600 px
a 2 jakia powinna byc wielkosc zdjecia w px by otrzymac zdjecie wilkosci 20 x 30 cm i czy wystarczy do tego wielkosc 2048 x 1563 px...

pozdrawiam
Mec

milo
14.04.05, 21:01
wystarczy... a co do pierwszego pytania to niezabardzo wiem o co ci chodzi... ale jak chcesz miec po wywolaniu 10x15 to musizz przyciac zdjecie do wymiarow 3:2

pritchard
14.04.05, 21:26
Olympus domyslnie robi zdjecia w rozdzielczosci 72dpi, a fotolaby pracuja w ok.300dpi. Musisz swoje zdjecie przesamplowac z 72 na 300dpi i automatycznie spadna ci rozmiary (szerokosc i wyskosc) fotki. potem ustaw sobie narzedzie do kadrowania na 300dpi i rozmiar 10cmX15cm i przytnij. to taki chyba najprostszy sposob. pzdr

Mecenas
14.04.05, 22:19
własnie jak zrobic zeby było 3:2bo dzi odebrałem fotki i dostałem w wymiarze 10 x 13 i nie pasuja do zadnyc standardowych ramek (9x13 lub 10 x 15)

pritchard
14.04.05, 22:32
Jak ustawisz sobie kadrowanie na 15x10 to nie bedzie innej mozliwosci. A fotografie, te ktore odebrales, maja taki rozmiar bo pewnie w fotolabie przycieli je jak lecialo...:/

abratek
14.04.05, 22:34
Mecenas - jesteś następny który strzela z armaty do muchy.
nie obraź się ale jeśli chcesz to robić PS`em to wysil się i przeczytaj pomoc do programu ( tym bardziej że to jest operacja prosta jak barszcz).

Osobiście polecam Ci programik JPEGCrops, obecnie chyba w wersjii 0.6.6b http://ekot.dk/programmer/JPEGCrops/ , bardzo prosty w obsłudze,program do kadrowania zdjęć ( w dodatku po polsku)



Olympus domyslnie robi zdjecia w rozdzielczosci 72dpi, a fotolaby pracuja w ok.300dpi. Musisz swoje zdjecie przesamplowac z 72 na 300dpi... - nic nie musi ,nie mąć człowiekowi.
Wystarczy że wykadruje do formatu 3:2 i wystarczy

Kadrowanie - zajrzyj tu:http://www.forum.olympus.hat.pl/viewtopic.php?t=2285&highlight=kadrowanie+ps

"Wybierasz znarzędzie "Rectangular Marquee Tool (M)" - standardowo pierwsze u góry z lewej.
W opcjach narzędzia wybierasz Style: "Aspect Ratio". format 3:2.
zaznaczasz obszar zdjecia który Cię interesuje . Teraz Image > Crop i obraz zostanie przycięty do maski.

Mecenas
14.04.05, 22:39
własnie takiej odpowiedz oczekiwałem

dziekuje kolego
a co do PS to jakos tak z przyzwyczajenia...

dziekuje za pomoc jeszcze raz

co do przyjetych foto to poprosiłem o taki rozmiar ale powiedziano mi ze wyjada z marginesami

jeszcze raz duze THNX

abratek
14.04.05, 22:47
Ręczne kadrowanie ma jeszcze jedną, bardzo ważną cechę - to Ty, a nie lab decydujesz co będzie na odbitce ( które fragmenty wyciąć)

Mecenas
14.04.05, 22:51
teraz juz nie dam sie zrobic w "oko"...
niedosyc ze za 2 foto zapłaciłem 5.17PLN bo nikt mnie nie poinformował ze za otwarcie sesji pobierana jest opłata to jeszcze nie zrobili mi takich fotek ja chciałem.. to sie nazywa pech...


ale juz wiem co i jak i nie dam sie zrobic...

abratek
14.04.05, 23:01
A spytam z ciekawości gdzie robiłeś odbitki?

Rick van Dyke
14.04.05, 23:16
też jestem ciekaw, bo nigdy sie nie spotkalem z takim przypadkiem ze mi zrobiono foty o rozmiarze innym niz standardy przewiduja 8)

Mecenas
14.04.05, 23:24
fotojoker

chciałemzeby byłu 10 x 15 ale powiedziano mi ze tylko z białymi marginesami i ze z rozmiaru 1600x1200 to 10 x 13 wiec sie nie spierałem i wziołem jakie były ale teraz juz tak nie bedzie...

pozatym byłem zły bo nie powiedziano mi o otwarciu sesji i za 2 foty 5.17 gdzie jedna fotka 59gr chyba przegiecie max

rozumiem ze ludzie chca zarabiac kase ale... poprostu mnie oszukano i tyle

(A)rturo
14.04.05, 23:33
Niedlugo klub bedzie oferowal odbitki wiec wtedy jakos i obsluga bedzie na b. wysokim poziomie :)

abratek
14.04.05, 23:35
są różne praktyki labów, fotojoker nigdy nie znalazł u mnie uznania, ale w każdym z oddziałów może byc inna obsługa.
Dziwne podejście tam mieli :-o ,
o jakości różnych labów było wałkowane nieraz poczytaj - może wnioski jakieś wyciągniesz
Co do rozmiaru to z fotki 1600x1200 odbitka 10x15 jest oceniana jako wysoka jakość ( jest na tyle mała że nie widać niedoskonałości )
a kadrowanie powinni wykonać na kilka sposobów , wedle życzenia klienta ( poszukaj i poczytaj o sposobach kadrowania) ,w Twoim przypadku - przez obcięcie obrazu

Mecenas
14.04.05, 23:41
poczytałem juz

co do odbitek oferowanych przez klub - mozna prosic o kilka szczegłów

kolejne pytanie dotyczace wielkosci czy z 2048 na 1500 w wysokiej jakosci mozna uzyskac foto orzmiarze 20 na 30 cm lub wieksze??

skoro juz załozyłem ten temat to zapytam jeszcze z innej beczki zeby nie dokładac kolejnych watków

czy jest jakas wymierna korzysc bycia w tym klubie - mam na mysli jakies gadzety itp

(A)rturo
14.04.05, 23:55
Mecenas: satysfakcja - ot. taki gadzet :)
Klub powstal z zamilowania do marki i tak zostalo. Nikt tutaj nikogo sila nie trzyma.
Mamy sobie pomagac i tyle

Mecenas
15.04.05, 00:01
zle mnie kolego zrozumiałes... wiem jakie sa czasy
chodzło mi np o kubki koszulki itp

oczywiscie jesli jest karta rabatowa to extra :-)

(A)rturo
15.04.05, 00:03
mecenos: sorry :)
A gadzety? Smycze byly ale sie rozeszly : http://allegro.pl/show_item.php?item=48339414 tutaj rarytasik przed chwila wystawilem.
A kupony rabatowe - trwaja rozmowy na ten temat ;]

Mecenas
15.04.05, 00:08
no ale chyba mi nie powiesz ze za złotówku moznadostac te smycz

(A)rturo
15.04.05, 00:14
To aukcja :)
W sumie przez pol roku zamowilismy 200szt. ale wszystkie sie rozeszly
Sprzedawane byly po 15 i 18 zl.

Mecenas
15.04.05, 00:19
rozumiem traktowac to jako cena minimalna??

mozesz mi jeszcze odpowiedziec na to pytanie dotyczace rozmiau 20 x30 cm???

(A)rturo
15.04.05, 00:21
Ja robilem 20x30 z c765 czyli 4mpx wychodzily idealnie..

Mecenas
15.04.05, 00:23
hym... musze sprobowac....
dziekuje za rozwianie wszytskich ( jak narazie) watpliwosci

pozdrawiam
Maciek

qwerty
15.04.05, 09:16
witam...
ja tylko w kwestii pewnego małego sprostowanka... i mam nadzieje ze nikt nie wezmie za złe tego "czepiania sie"...
Pritchard napisał: "Olympus domyslnie robi zdjecia w rozdzielczosci 72dpi".
Niestety nie moge sie z tym sformułowaniem zgodzic....
Olympus jak kazdy aparat robi fotki w okreslonych rozmiarach a x b pikseli i to wszystko co mozna powiedziec!
Rozdzielczosc w dpi to tylko parametr zalezny od sposoby prezentacji fotek i tak np. na okranie 1024x768 pikseli wynosi ona własnie 72 dpi ale np. na drukarce wyniosłaby juz znacznie wiecej. Oczywiscie istnieje związek miedzy dpi a pikselami w sensie uzyskiwania wynikowej wielkosci obrazka (w cm) na jakims urządzeniu wyjsciowym :)
Tyle sprostowanka... Pritchard, wybacz... :)
Pzdr.

pritchard
15.04.05, 09:22
@ abratek sam mącisz...
Olympusy ROBIĄ zdjęcia z rozdzielczością 72dpi, co niestety wymusa przesamplowanie zdjęcia przed oddaniem do fotolabu. Wiec wykadrowanie fotki nie ogranicza sie TYLKO do użycia narzędzia do kadrowania.
Jak obliczyć rozmiar zdjęcia względem rozdzielczości, bardzo prosto:
romiar boku fotki : rozdzielczość fotki = rozmiar fizyczny zdjęcia (cale)
np. 2288ppi : 72 = ok.31 cali. 31 cali * 2.54 = 80cm
1712ppi : 72 = ok.23cale. 23 cale * 2.54 = 58cm
i to jest odpowiedź.
Przy przeskalowaniu na 300dpi rozmiar zdjecia sie zmniejsza... pzdr

Mecenas
15.04.05, 10:12
oj kolego zrobiłem tak jak pisałes i w PS wrzuciłemtylko dpi z 72 na 300 i jaki efek??

sprawdzisz sam?? czy powiedziec??


odpwiem - z fotki 1200x1600 zrobiłasie ~6600 x 8000 px wiec twierdzenie ze przy przeskalowaniu na 300 dpi rozmiar sie zmniejsza jest fałszywy

dolby
15.04.05, 13:28
To co w końcu z tym DPI ? :] Przekonwerterowywać na 300, czy zostawić w spokoju oryginalne?

Mecenas
15.04.05, 13:40
a probowałes zmienic z 72 na 300 w PS??

zdrip
15.04.05, 14:26
Koledzy!
Z tym DPI w EXIFie to w ogóle niema o czym sprzeczać się!
To jest czysta formalność.
Wg specyfikacji EXIF ma być wpisane DPI więc wpisują, jedni 72, inni 300.
To może mieć znaczenie jeśli drukujesz bezpośrednio z aparatu.

w PS wrzuciłemtylko dpi z 72 na 300 i jaki efek??
z fotki 1200x1600 zrobiłasie ~6600 x 8000 px wiec twierdzenie ze przy przeskalowaniu na 300 dpi rozmiar sie zmniejsza jest fałszywyPewnie robiłeś to w ten sposób że zdjęcie XxY cm prosiłeś przeskalować z 72 na 300 DPI?
W takim razie PS nie miał wyboru jak tylko zwiększyć ilość pixeli żeby zachować te XxY cm.
Ale pritchard miał co innego na myśli - przy tej samej ilości pixeli ustawić 300 DPI - wtedy zmniejszy się ten rozmiar XxY cm.

Mecenas
15.04.05, 14:51
czyli znow dochodze do wniosku ze jest kilka prawd...

zdrip
15.04.05, 15:21
Kwestie prawdy bardziej pasują do tematyki forów religijnych. IMHO.

abratek
15.04.05, 15:57
pritchard - przeczytaj dokładnie jeszcze raz , inni koledzy wyjaśnili to bardziej szczegółowo - w tym przypadku naprawdę ilość DPI niema znaczenia.

Mecenas - aby ustawić DPI na 300 nie zmieniając jednocześnie rozmiaru ,musisz odznaczyć opcję "Metoda ponownego próbkowania"
.............
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/mpp.jpg)

i naprawdę dajcie sobie spokój z tym DPI [dla labu niema to znaczenia

pritchard
15.04.05, 16:20
abratek Nie bede sie przeciez z nikim sprzeczal ani na sile przeciagal nikogo na swoja strone. Chodzi o to, ze w ksiazkach "Fotografia cyfrowa" Bena Longa i "Fotografia cyfrowa - edycja zdjęć" Scotta Kelby'ego jest dokladnie opisany proces zmiany dpi w zdjeciach majacych isc do druku, labu itp.
Nie bede na sile bronil swojego zdania, napisalem tylko w tym temacie moje uwagi. Uwazam ze zmiana dpi ma znaczaca role przed oddaniem zdjeci do labu i tyle. pzdr

abratek
15.04.05, 16:34
Czy uważasz że oddając zdjęcia prosto z aparatu, oraz ze zmienioną ilością dpi będzie różnica? otóż nie! jakość tych odbitek będzie jednakowa.

Co innego wydruk na drukarkach, lub tworzenie nowego dokumentu(obrazu) a co innego wykonanie odbitki z aparatu w dzisiejszych labach,
oczywiście nikt nikomu nie zabroni zmieniać dpi - tylko PO CO?, z uporem maniaka powtórzę - w tym przypadku nie ma to znaczenia

i tyle

pritchard
15.04.05, 16:39
Z pustego to i Salomon nie naleje... Otoz roznica jest :/ Szanuje Twoje zdanie :x ...

sebastan
15.04.05, 16:44
"Gęstość" pkseli na cal, jest związana z formatem, który chcemy otrzymać. Jeśli zaniesiesz do labu 5 mln pikseli to inne DPI bedzie kiedy zechcesz odbitkę 9x13, a inne kiedy 30x40, bez względu na to jak ustawisz DPI w pliku. I za to odpowiada automatyka labu. Takie jest moje zdanie.
Bo zawsze będziesz miał tylko te przykładowe 5mln. Przy większych formatach ilośc pikseli na cal spada, dlatego są pewne graniczne formaty dla odbitek.
Natomiast zwiększenie DPI przy zachowaniu rozmiaru w cm, przy użyciu programu graficznego jest możliwa-plik znacznie zwiększa swą objętość, ale - i tu tylko przypuszcznie moje- zapewe wchodzi w grę wtedy interpolacja programowa

pritchard
15.04.05, 18:10
sebastian zgodzę się że DPI to "gęstość" pliku graficznego. Tylko, że wiele osób jest zaślepiona rozdzielczością matrycy swojego aparatu, fotek o wysokiej rozdzielczości ale nie wiedzą co do czego jak się ma...
Dla rozwiania wszelkich wątpliwości związanych z rozdzielczością i temu podobnymi polecam stronke: http://www.cdrom.pl/index.php?title=DPI
Miłej lektury, pzdr[/url]

abratek
15.04.05, 19:40
pritchard - zapędziłeś się sam w kozi róg,
Otóż w cytowanym przez Ciebie artykule czytamy:
"Tak oto psim swędem parametr DPI dotarł do fotografii cyfrowej. Z jednej strony, matryce CCD, pochodne skanera, przyniosły swoje "DPI", z drugiej, pliki graficzne swoje. W ten sposób cichaczem w metadanych plików JPG znalazły się właściwości XResolution i YResolution, których jednostką znów są punkty na cal (DPI). Konia z rzędem temu, kto zrozumie po co ta cecha w EXIFie. W Canonach plik graficzny ma 180 DPI, w Olympusach 144 DPI, a w Minolcie 72 DPI. Istnienie tej liczby nic nie mówi o rozdzielczości matrycy (dla 6 megapikselowego dSLRa powinna wynosić ~4000 pikseli na cal). Nic nie mówi o wielkości zarejestrowanych przedmiotów, bo i jak? Nie ma też nic wspólnego z optymalną wielkością reprodukowanej fotografii"

, a dalej czytamy:

"To właśnie dlatego właściciele labów udostępniają informacje o rozdzielczości urządzenia. Wiedza o rozdzielczości oraz o rozmiarach reprodukcji zdjęcia pozwala zastosować wzory matematyczne zaprezentowane wyżej do optymalnego przygotowania plików graficznych Przekształcając wzór (3) możemy z łatwością wyliczyć optymalną ilość pikseli zdjęcia reprodukowanego w zadanym formacie:

WZÓR: Długość boku zdjęcia w pikselach = długość boku zdjęcia w calach * rozdzielczość (DPI)

Dla wygody użytkowników niektóre laby udostępniają tabele przeliczeniowe, zawierające dokładne wyliczenia rozmiarów bezwzględnych (w pikselach) dla najpopularniejszych formatów reprodukcji.


Format zdjecia Rozmiar w mm Rozmiar w pixelach
10x13 102 x 136 1205 x1606
10x15 102 x152 1205 x1795
10x18 102 x178 1205 x2102
10x25 102 x254 1205 x3000
13x18 127 x178 1500 x2102
15x10 152 x102 1795 x1205
15x20 152 x203 1795 x2398
20x15 203 x152 2398 x1795
20x25 203 x254 2398 x3000
20x30 203 x305 2398 x3591
25x20 254 x203 3000 x2398
25x30 254 x305 3000 x3591
25x38 254 x 381 3000 x4500

Przykładowe rozmiary zdjęć dla labu Fuji Frontiera (rozdzielczość wyjściowa 300 DPI). Tabelka pochodzi z artykułu Odbitki w labach - wielkość kadru na odbitce. "

widzisz - autor wyraźnie wskazuje że dla labu ważny jest rozmiar w pikselach ,a parametr Dpi (choć powinno być PPI ) użyty we wzorze dotyczy rozdzielczości maszyny a nie aparatu!

Dlatego też jest dobrym zwyczajem robiąc fotki ustawić aparat ( jego rozdzielczość ) do planowanego formatu zdjęcia, unika się wtedy konieczności przeskalowania.
Wprawny użytkownik PS`a poprawnie dokona zmniejszenia i wyostrzenia fotki, ale użyte niewłaściwie ,przez niewprawnego operatora ,dokonać może katastrofy - dlatego napisałem nie mąć ,bo kolega Mecenas zapewne dopiero poznaje tajniki i może sobie spaprać odbitki ( choć na błędach człowiek się uczy).

wracając do artykułu - sposób wyostrzania zaproponowany przez autora tekstu świadczy o skąpej wiedzy na temat profesjonalnego wyostrzania .

sebastan
15.04.05, 20:02
Z całej tej dyskusji wynika absurdalny wniosek, że aby otrzymać poprawną odbitkę po zrobieniu zdjęciu należy koniecznie kupić komputer, jeśli się go nie ma, kupić Photoshopa i książki edukacyjne, oraz później mozolnie pracować nad każdym zdjęciem.
NIe daj Bóg jeszcze ktoś uwierzy.
Naprawdę uzyskanie rzetelnej wiedzy w tej materii nie jest tak trudne.
Czy też może ktoś chce mnie przekonywać, że kiedy zrobię zdjęcie moim aparatem o pikselach 2048x1536 i chciałbym mieć dwie odbitki -jedną 9x13 a drugą np 13x18 to muszę zanieść dwa pliki????

abratek
15.04.05, 20:19
sebastian - nie popadajmy w paranoię - nie oto mi chodziło żeby robić dwa ujęcia z różnymi ustawieniami, tylko jeśli wiadomo że odbitki będą np. 10x15 to nie ma sensu ustawiać powyżej 1200x1600 (a nawet lepiej nie)
dobre laby mają odpowiedni sprzęt i oprogramowanie ,za pomocą którego, dobra obsługa wykona to zadanie bez zarzutu.

Od początku twierdzę że mało wprawny tzw zwykły użytkownik , niemusi przejmować się duperelami typu dpi.,jego wiedza powinna jednak obejmować możliwości kadrowania ( o co głównie chodziło mecenasowi) , aby zlecając odbitki mógł wybrać jego sposób. Obsługa labu powinna też odpowiednio to wytłumaczyć

Mecenas
15.04.05, 22:18
własnie... ostatnia sentencja oddaje sedno sprawy... widze ze czesc osob potraktowała to ambicjonalnie i nawet chyba zbytnio... chodziło mi o prosta rzecz... a wyszła dysputa na kilka stron...
mimo to dziekuje za wszystkie wypowiedzi

pozdrawiam
Maciek

abratek
15.04.05, 22:50
Życie nasze z prostych rzeczy się składa, ale niema takiej której nie dałoby się skomplikować.

Fora mają to do siebie że służą do wymiany poglądów i pomocy innym (przeważnie)

kondi
17.04.05, 19:19
teraz juz nie dam sie zrobic w "oko"...
niedosyc ze za 2 foto zapłaciłem 5.17PLN bo nikt mnie nie poinformował ze za otwarcie sesji pobierana jest opłata to jeszcze nie zrobili mi takich fotek ja chciałem.. to sie nazywa pech...


ale juz wiem co i jak i nie dam sie zrobic...

Uahaha, pewnie FotoJoker ?

Wczoraj z Tesco w Krakowie zrobilem tam duza wojne. Moja pani dala tam zdjecia do wywolania, bo w sumie nienajdrozej (10x15) i dostala format 10x13. Na dodatek musiala zaplacic za otwarcie sesji, cale 3.99zl. Zaczym tam dotarlem, zadzwonilem i rozmawialem z pania kierowniczka informujac ja ze zaraz bede, kiedy dotarlem, kierowniczki juz nie bylo. Byla mocna akcja, czekalem tylko kiedy ochrona mnie wyprowadzi. Ogolnie pani przyjela reklamacje, probujac wmowic mi, ze moja pani zostala poinformowana o tym, ze fotki moga wyjsc o takim rozmiarze jak 10x13 noi rowniez zostala poinformowana o kosztach otwarcia sesji, czyli wlozenia plyty do CD. Jaja panskie !! zeby za taki incydent pobierac prawie 4 zeta. Ogolnie bylo ostro, reklamacja zostala przyjeta i czekamy na rezultaty. Jesli beda negatywne, bede odwolywal sie dalej ze skarga na pana przyjmujacego fotki, ktory nie poinformowal o w/w niescislosciach. O tym ze nie poinformowal, potwierdzila rowniez mama mojej pani, bowiem z nia oddawala zdjecia.

Ja z kolei daje zawsze fotki do wywolania w Kodaku i nigdy podobne problemy mnie nie spotkaly. No moze raz na Kalwaryskiej w Krakowie, gosc zarzadal 1zl za otwarcie sesji ;-) za co zostal nieco malo delikatnie potraktowany bo rowniez o tym mnie nie poinformowal, ale przy kolejnym odbieraniu zdjec, pan byl milutki ;-) i nawet kazal wybrac te ktore mi sie podobaja, i tylko za te zaplace.

Ogolnie w Polsce podejscie sprzedawcy do klienta to : plac pan i sp...**alaj.

Sorry za moje wypociny.

(A)rturo
17.04.05, 19:24
A fotoJoker chcial klub olympusa miec za partnera. Dobrze ze sie nei zgodzilem :)

Mecenas
17.04.05, 19:47
ja kupiłem tam aparat w dobrej cenie.. nic pozatym... odpowiedzi na pytania ktore zadałem sprzedawcy nie otrzymałem do dzis.. dobrze ze wczesniej poczytałem bo znow by mi premiera wcisneli jak ostatnim razem...

zdjecia roba drogo a otwarcie sesji jest kosmiczne... jak ja bym brał u klijenta 4 zł za włozenie cd do napedu to bym był juz milionerem...

mam mały zakładzik sygnowany kodakiem i tam nie dosc ze nie biora nic za otwarcie sesji to jeszcze mam 20% rabatu...

a co do fotojokera to wskocze tam jeszcze tylko raz - dostałem 20 zdjec do zrobienia za free z otwarciem sesji... ale to dopieo jak uzbieram 20 fotek

milo
17.04.05, 20:16
ja zawsze robie fotki w fotojokerze, mam 10x13 [ no bo 4:3 ] i wszystko co powinno byc nic mi nie obcinaja przynajmniej... place 39gr za odbitke i 4zl otwarcie sesji, a ze wywoluje przewaznie ok 100 zdjec to za dobitke wychodzi mi 41groszy wiec bardzo przyzwoicie... obsluga tez jest niezla oprocz takiego pana tentego... aha robie w fj w galerii lodzkiej

dolby
20.04.05, 13:30
Z tych artykułów wynika, że monitor i PS powinny być ustawione na profil sRGB...

..., a co, jeśli producent do drukarki (Epson, profil EE_125), oraz monitora (LG Flatron) dali swoje, "firmowe" profile ??

Wywalić je i dać tym urządzeniom sRGB ?

abratek
20.04.05, 16:41
w tym temacie nie omawialiśmy przestrzeni kolorów,tylko rozdzielczość.

Ale- profil monitora (dołączony do sprzętu) ustawiasz w sterowniku windows (właściwości ekranu),
PS wyjściowo przestrzeń roboczą powinien mieć ustawioną na sRGB , a dopiero jeśli masz profil maszyny ze swojego labu, konwertujesz fotkę do tego profilu ( trzeba pamiętać o dobrym skalibrowaniu monitora)

dolby
20.04.05, 22:00
Zaraz...
... jak zmienię profil z Flatrona na sRGB w PS, to i automatycznie zminia mi we właściwościach ekranu...
Czyli jak to powinno być ustawione? Każde urządzenie wg. jego profilu kolorów, czy dla wszystkiego trzasnąć sRGB ?

abratek
20.04.05, 22:40
profil monitora ustawiasz we właściwościach ekranu w zakładce zarządzanie kolorem, a nie w PS (tutaj sRGB , bo w takiej pracują aparaty , przeważnie)