PDA

Zobacz pełną wersję : Ile filtrów jednocześnie?



Marshalek
10.04.05, 17:37
Witam,
posiadam 5060 z zamontowanym na obiektywie filtrm UV. Czy jak wykonuję zdjęcia z polarem, to powinienem zdjąć UV? Na moje skromne oko nie ma różnicy. Co radzicie?

mirkus
10.04.05, 19:37
Jeśli UV ma powłoki, to nie zdejmuj. Jedynie przy najszerszym kącie, całość pewnie będzie winietować. Ja przez UV-ałka, to nawet dopinam konwerter, i żadnych sensacji nie zauważyłem.

Marshalek
10.04.05, 20:51
Filtr to Hama UV 390(0-haze). Nie wiem, czy ma powłoki. A jeśli nie ma, to zdejmować? Z góry dziękuję za cierpliwość ;)

Marshalek
10.04.05, 20:54
A tak przy okazji: Waszym zdaniem lepsze są (spośród prostych filtrów UV) Hama czy np. Marumi?

Pazurek
10.04.05, 21:45
Hoya ;)

A co do roznicy to widac ale na cropach 100%, gdzies w sieci bylo porownanie jak spada jakosc w szczegolach po zalozeniu filtrow.

milo
10.04.05, 21:46
hama to jakas sensowna firma, chociaz lepszy bedzie marumi hmc niz zwykla hama

zdrip
11.04.05, 12:56
Ja mam chyba taką samą Hamę UV i CPL B&W. Kiedy zakładam naraz, to później na kompie widzę pogorszenie jakości obrazu więc przestałem tak robić.
Wolno nakręcać tyle filtrów ile tylko zechcesz, grunt to zadowolenie z wyników. :D

Pozdr!

mirkus
12.04.05, 08:04
Tak jest ! Ważne, aby UV miał powłoki, ponieważ jeśli jeszcze coś do niego dokręcisz, to wówczas nie będzie się to w nim odbijać. Boli to zwłaszcza przy zdjęciach pod światło - wtedy bardzo spada kontrast. Ale polarem pod światło zdjęć się nie robi... Ja sam z pośpiechu się machnąłem - nie używam UV, tylko filtr neutralny, wielopowłokowy, co niezwykłe - firmy Sony. Sprawdza się znakomicie. Nie kupowałem UV, ponieważ w dzisiejszych cyfrówkach nie jest to takie ważne-wszystkie matryce mają już napyloną warstwę anty-UV. Samą UV-ałkę zaleca się nadal jedynie w skrajnych warunkach, np.wysokie góry itp. Natomiast firma Heliopan wypuściła swego czasu specjalnie do cyfrówek filtr (nie pamiętam symbolu), odcinający promieniowanie podczerwone. Ponoć podnosi on ostrość obrazu. Jeśli ktoś coś takiego posiada, to bardzo ciekawym efektów.

anasiza
17.04.05, 20:38
Witam
a jaki filtr polaryzacyjny byłby najlepszy do olympusa c-4000 jest kilka firm każdy sprzedawca chwali swoje i mówi że to najlepsza firma Wiem że filtry hoya są naprawdę dobre ale drogie natomiast może wiecie jakiej firmy filtr o parametrach hoyowskiego byłby odpowiednikiem o niższej cenie

Pazurek
18.04.05, 00:13
Dlaczego nie powinno sie kupowac tanich filtrow:

http://www.stopa.cso.pl/technika/filterek/filterek.html

anasiza
18.04.05, 09:39
Dlaczego nie powinno sie kupowac tanich filtrow:

http://www.stopa.cso.pl/technika/filterek/filterek.html
a Hama niby miała być dobra Więc pozostaje tylko Hoya

pritchard
21.04.05, 14:09
Więc wreszcie jak to jest z tymi filtrami? Mając nakręcony polar warto dokręcić jeszcze do niego UV? Jeśli tak to czy tylko dla ochrony polara?
Właśnie kupiłem sobie polar HAMA, efekty (pozytywne) są widoczne gołym okiem:) Mam też UV i nie widzę różnicy w fotkach robionych z obydwoma filtrami i z tylko jednym (polar). pzdr

zdrip
21.04.05, 15:03
W górach chyba warto...
A tak tylko dla ochrony PL.

pritchard
21.04.05, 15:41
No właśnie się wybieram w góry więc obydwa filtry zaprzągnę do roboty :) W sumie można chyba używać cały czas dwóch filtrów, tylko nie wiem jak to wpływa na ostrość zdjęć. Może ktoś, kto ma jakieś doświadczenie w tej kwestii się wypowie?

zdrip
21.04.05, 16:05
Góry to fajna rzecz! :!:
A propos gór, przydała by się tam też blenda na obiektyw.
Właśnie jestem na etapie poszukiwania blendy, na 52mm. Widziałem u znajomego fajną gumową blendkę Hoya.
Składana - na ogniskową od 35 do 200 mm, w sam raz na 7XX! Z cienkim czerwonym paseczkiem.
Ale niema jej, tylko na zamówienie i chcą za nią aż 69 zł!! :shock:
Są blendy Hama i Marumi tylko wyglądają jak uszczelki do zlewu i nie są wcale dużo tańsze. Sprzedawcy z tymi cenami chyba z choinki się urwali! :twisted:
Może ktoś przypadkiem wie gdzie w W-wie można znaleźć gumową blendę Hoya w miarę tanią?
Bo inaczej chyba pójdę do Stodoły i kupię na razie metalową za 15 zeta.

Pozdr!

zdrip
21.04.05, 16:26
Wracając do tematu, pogorszenie o którym pisałem zauważyłem na zdjęciach z bocznym światłem.
Pritchard, spróbuj popstrykać kiedy masz słońce z prawej lub lewej i trochę z przodu. I nie chowaj się w cień! :D

pritchard
21.04.05, 23:08
blende (rozumiem, ze chodzi o oslone p/sloneczna) to ja mam :) Uzywalem ja jezcze przy moim starym ZENICIE TTL, gwint 52mm,wiec przeszlo na Olka :D. pzdr