PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z przesłoną w C5060 ?



nurek
25.03.05, 08:39
Witam wszystkich.

Na wstępie przepraszam tych co mogą krzyczeć że taki temat już był i że zaśmiecam forum. Może ja nie potrafię szukać ale wierzcie mi że próbowałem.
Od roku jestem szczęśliwym użytkownikiem C5060WZ (czy dalej będę szczęśliwy to się okaże). Niestety od niedawna użytkownikiem tego super forum :-( Jednak dopiero teraz dojrzałem do tego żeby wykroczyć po za zwykły tryb automatyczny mojego aparatu No ale cóż, lepiej późno niż wcale. Kupiłem sobie jakieś fajne książki i odnalazłem magiczną rzecz która to nazywa się głębią ostrości.
Co się okazało? Kiedy aparat pracuje w trybie gdzie wartość F można ustawić ręcznie pojawia się mały problem (a może duży?). Chodzi o to, że te same ujęcia, w tych samych warunkach wyglądają prawie dokładnie tak samo przy F=2,8 jak i przy F=8,0 ?? Zastanawiam się czy to OK ale chyba raczej nie? Kolega też ma Olympusa (dużo niższy model) i u niego wszystko jest OK. Wyraźnie można zauważyć zmianę ostrości przy innych wartościach przesłony.
Ogólnie jestem przeciwnikiem panikowania i stwierdzenia natychmiast że coś nie działa. Wziąłem więc do ręki instrukcję, próbowałem różnych sposobów a efektów jak nie ma tak nie ma.
Dlatego proszę mądrzejszych od siebie o pomoc. Być może nadal robię coś źle (mam taką nadzieje)?? Tak jak mówię jestem jeszcze laikiem w tym temacie.

Oprócz tego wczoraj wpadłem na to że gwarancja skończyła się tydzień wcześniej.
I tu też pytanko. Jak jest z tą gwarancją (Olek kupiony w PL)? Czy to 12 czy 24 mieś bo czytałem różne informacje?

Z góry wszystkim dziękuję za okazaną pomoc.
Jak by ktoś miał pytania do nurkowanie to chętnie pomogę :-) Oczywiście w miarę swoich możliwości.

Pozdrawiam
nurek

harry
25.03.05, 10:21
Trudno cos powiedzieć nie widząc jakiś Twoich przykładów, zapodaj coś.

Ja tez mam wrazenie (od niedawna posiadam cyfrę) ze trudniej jest uzyskać małą GO w porównaniu do analogów???

Poszczególne plany muszą sie wyrażnie różnić odległością, zeby uzyskać dobry efekt.

nurek
25.03.05, 10:36
Tak naprawde to nie co wystawiac fotek. Szkoda serwera.

Test GO polegal na prostym zdjeciu dwoch książek stojących jedna za drugą w odleglości ok 80cm. To samo robilem z kolegą innym Olkiem. Pierwsza książka była wyraźna, druga zaś bardzo rozmyta.
A u mnie lipa :-(

nurek
25.03.05, 10:41
Zapomniałem dodać.

Odległość z której robiłem zdjęcia - ok. 1,5 - 2m.

Moze to za blisko?

No-shadow Kick
25.03.05, 11:40
W sumie dużo tutaj będzie zależeć od ogniskowej. Jeśli miałeś ustawioną najniższą dostępną ogniskową, tzw. szeroki kąt to bardzo prawdopodobne, że wszystko co się znajdowało na zdjęciu wyszło ostro. Dlatego spróbuj zwiększyć ogniskową (zwiększ zooma) i spróbuj wtedy, a potem napisz czy coś się zmieniło :)

Pozdrawiam

kangur
25.03.05, 12:36
Witaj nurek
Zajzyj na te strone gdzie jest pokazana glebia ostrosci w zaleznosci od odleglosci i ognoiskowej dla C-5060:
http://wrotniak.net/photo/dof/c5060.html
Pozdrawiam Kangur

zdrip
25.03.05, 13:18
Tylko dodam że jeśli ten drugi Olek analogowy to właśnie tak ma być.
Na takiej samej ogniskowej, przysłonie i odległości do obiektu on będzie miał mniej-więcej 5 razy mniejszą GO.

Pozdr!

Kyokushin
27.03.05, 11:50
Również mam 5060, tutaj: http://forum.olympus.hat.pl/viewtopic.php?t=3583 dałem 3 przykładowe fotki i przy jakich przesłonach były robione. Generalnie żeby uzyskać efekt rozmycia tła musisz robić zdjęcie tak, żeby odległość aparat-obiekt była dużo mniejsza niż obiekt-tło. Oczywiście jak najmniejsza wartość przesłony (tutaj 5060 nie jest najmocniejszy = 2.8 wide i 4.8 tele). co do wartości ogniskowej to zobacz fotki i zobacz jak to wygląda. Ja też dopiero zaczynam zabawę z GO więc ocenę jak robić żeby było jak najlepiej zostawiam ludziom którzy już wiedzą coś więcej.

sebastan
27.03.05, 12:39
Nurek, myślę, że spoko aparat masz OK. czynnikiem decydującem o GO jest więcej parametrów niż tylko przesłona. Popatrz w tą tabelkę od kangura. Widzisz tam, że głębia jest mniejsza kiedy:
- jesteś bliżej obiektu
- masz dużą dziurę
- masz duży zoom
Teraz Twój przykład, mówisz, że robiłeś fotki z ok 2m a drugo obiekt był oddalony od pierwszoplanowego o ok 80 cm. Przesłonę masz 2,8, ogniskową 27mm(bez zoomu). Więc jak widać w tabelce aparat ostrzy wtedy od 96 cm do nieskończości. Więc w ostrość łapie się i obiekt (2m) i tło (2,80) i cała reszta. Rozmycie obiektu tła przy obiektach oddalonych o 80 cm uzyskałbyć juz wtedy gdybyś np zrobił choć jedną z poniższych rzeczy:
- zwiększył zoom w zakresie od połowy do końca(od55mm do 110 mm)
- zblizył się do obiektu na odległośc powiedzmy 1 m
Oczywiście połaczenie tych czynności daje spotęgowanie efektu.
Miłej pracy.

nurek
27.03.05, 14:55
Witajcie,


Dziekuje wszystkim za pomoc.
Jak widac to szystko nie jest takie proste jak mogloby się wydawać.
Muszę jeszcze sporo popracować.
Mam nadzieje, że nie zabraknie mi wytrwałości a dzieki forum i Waszej pomocy wszystko będzie (i jest) zdecydowanie łatwiejsze. Jak uda mi się coś odkryć to napewno się z Wami podziele.

A tak na marginesie. Zazdroszczę ludziom wiedzy i umiejętności a jak oglądam Wasze zdjęcia to nie mogę wyjść z podziwu.


Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

nurek
27.03.05, 15:33
Witajcie,


Dziekuje wszystkim za pomoc.
Jak widac to szystko nie jest takie proste jak mogloby się wydawać.
Muszę jeszcze sporo popracować.
Mam nadzieje, że nie zabraknie mi wytrwałości a dzieki forum i Waszej pomocy wszystko będzie (i jest) zdecydowanie łatwiejsze. Jak uda mi się coś odkryć to napewno się z Wami podziele.

A tak na marginesie. Zazdroszczę ludziom wiedzy i umiejętności a jak oglądam Wasze zdjęcia to nie mogę wyjść z podziwu.


Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.