PDA

Zobacz pełną wersję : e-300 czy 300d



radoslavv
8.03.05, 14:43
Jak w temacie, cena za kit e-300 to 3400zł, canon trochę tańszy około 2900 ale w sumie ma gorszy obiektyw.

Co mi poradzicie bo mam mętlik w głowie. Na inne modele juz nie patrzę bo d70 troche za duży jak dla mnie. Fotografia codzienna czyli imprezki domowe, zdjęcia dzieci, wakacje, pejzarze itp. raczej amatorsko, napewno nie zawodowo.

Nie chcę kompakta ponieważ jak dla mnie mają słaby AF i strasznie wolną migawkę.

ps. tak naprawde to myślałem o e-300 + zuiko od e-1 ale nigdzie takiego zestawu nie ma, a oddzielnie to kosztuje że głowa mała.

Pazurek
8.03.05, 15:11
Jak amatorsko to ja bym nie bral lustrzanki. Ostatnio dostalem CD ze zdjeciami robionymi przez amatora Canonem 20D. Powiem tylko: TRAGEDIA. Pomijam juz ze koszmarnie wykadrowane, ale 90% zdjec wyszla nieostra, przeswietlona albo niedoswietlona, z bezsensownie ustawionym balansem bieli. Sto razy lepsze zdjecia robil ten sam czlowiek na swoim starym olympusie c3020.

Lustrzanki sa dla ludzi ktorzy wiedza co robia i lubia/potrafia miec pod kontrola kazdy z parametrow wplywajacych na zdjecie. Jesli chcesz kupic lustrzanke z mysla o trybie "auto" to nie tedy droga.

To takie moje 3gr.

radoslavv
8.03.05, 15:22
To, że zdjęcia robię amatorsko nie znaczy, że nie wiem co i jak robię. A skoro zdjęcia wychodza teraz koszmarne to tym lepiej, jak myślisz ile klisz trzeba zrobić aby stwierdzić 'wiem co robię'.

Amatorsko nie znaczy, że nie chcę się bawić fotografią, a chyba o to chodzi.

Pazurek
8.03.05, 16:13
No wybacz, ale jak ktos sie napala na cyfrowa lustrzanke i pisze ze chce focic "imprezki domowe", to... no sam pomysl. ;) Po drugie nie ma czegos takiego jak "canon ma gorszy obiektyw", jak Ci nie pasuje kitowy to kupujesz samo body i dobierasz do niego jakies dobre szklo.

Podaj jakies konkretne powody dla ktorych potrzebujesz wlasnie lustrzanki. Szybki AF? Sprobuj Canona PowerShot S1 IS, albo jakiejs Minolty z serii A czy Panasonica Lumixa. Chcesz sie bawic fotografia? Dowolny aparat z manualem.

Zreszta co tam. Zeszlismy z tematu. Jaka lustrzanka? Canon 300d albo poczekaj troche i kup 350d. To wlasnie akurat takie lustrzanki zrobione z mysla o amatorach.

radoslavv
8.03.05, 17:52
Wydaje mi się, że mimo wszystko nie ma sensu ładować się w zaawansowany kompakt za 2500zł skoro już prawie za tę cenę można mieć 300d;

Myśłałem na początku nad 8080, ale imho sensu brak ... ;-)

Pazurek
8.03.05, 18:16
Tylko ze 300d w tej cenie jest w zasadzie do niczego. Wydawac prawdziwe pieniadze to sie dopiero zaczyna na obiektywy. Poszukaj sobie ile musisz zaplacic za obiektyw do 300d ktory ma parametry jak na przyklad w kosztujacym 1600pln PowerShot S1 IS, czyli 38-380mm przy jasnosci f/2.8 - f/3.1 z stabilizacja obrazu (IS) i silnikiem ultradzwiekowym (USM). ;)

8080 faktycznie nie ma sensu.

zdrip
8.03.05, 18:50
A mnie się wydaję że radoslavv dobrze kombinuje. Dla imprez domowych kompakt słabo się nadaje. DSLRy mają zdecydowanie lepszy AF i czułość. Znajomy pokazywał fotki z 300d(EF-S 18-55mm/3.5-5.6 - bez żadnych cudów) na iso1600. Owszem, jest szum w cieniach, ale nie taki jak przy iso400 na naszych...

Pazurek
8.03.05, 19:20
Nie ulega najmniejszej watpliwosci ze lustrzanka jest lepsza niz kompakt. Chodzi mi tylko o to ze nie kazdy jej potrzebuje, to tak jak kupowanie ferrari z mysla o jezdzeniu z domu do pracy. Oczywiscie ze mozna, ale po co przeplacac jak nie bedzie sie wykorzystywalo mozliwosci sprzetu.

Grzes55
8.03.05, 19:49
Ja też jestem zdania jeżeli ktoś lubi fotografować i chce (może) kupić lustrzankę, to niech kupi. Robienie zdjęć daje znacznie więcej frajdy i jednocześnie sprzęt zachęca aby doskonalic swoje umiejętności. Robienie dobrych zdjęć na imprezkach wcale nie jest takie trywialne. Fotografowanie , na tym forum, jest głównie hobby i niekoniecznie musi sie finansowo zwrócić.
By the way, ja bym jednak wybrał e-300, ale chyba warto zaczekać na 350d i wtedy się zastanowić.

zdrip
8.03.05, 20:07
Ja też jestem zdania jeżeli ktoś lubi fotografować i chce (może) kupić lustrzankę, to niech kupi. :!: :!: :!:

Robienie dobrych zdjęć na imprezkach wcale nie jest takie trywialne.Otóż!
Kompakt może po prostu sobie nie poradzić.

radoslavv
8.03.05, 21:12
Myslę, że jeszcze rzeba wziąć pod uwagę jeden aspekt sprawy:

Kompakt za rok mi sie znudzi i co? będę go musiał opchnąć tracąc sporo kasy.
Kupując teraz lustro z kitem mam spokój na jakiś czas, za rok opchnę kit, który i tak jest tani, a dokupując nowe szkło mogę radykalnie zwiększyć jakość wykonywanych fotek. W nastepny rok zmieniam body i cały czas sie rozwijam.

Ale proszę o radę czy warto zainwestować w format 4/3 i czy olek e-300 to dobry wybór???? Jakość wykonania i kita pewnie lepsza niż 300d, ale matryca mniejsza i jakoś na rynku ten model nie ma wielu zwolenników...

Apropo kto miałby namiar na zestaw e-300 z kitem od E-1 ??

Draxan
9.03.05, 10:53
Ale proszę o radę czy warto zainwestować w format 4/3 i czy olek e-300 to dobry wybór???? Jakość wykonania i kita pewnie lepsza niż 300d, ale matryca mniejsza i jakoś na rynku ten model nie ma wielu zwolenników...

Nie sluchaj Pazurka i innych "*******" powiedz mi po co wydawac np 2899zl na C7070 i miec zero frajdy a dolozysz nieco wiecej i masz znacznie lepszy sprzet i o wiekszym zastosowaniu muwie tu o E-300

Nawet powiem Ci lepiej, czy warto wchodzic w 4/3 alez oczywiscie.

poczekaj jeszcze do polowy marca ma sie pojawic zestaw
E-300 + Zuiko Digital 14-45 f3,5-5,6 + Zuiko Digital 40-150 f3,5-4,5
za 3999zl i wtedy 300d czy nawet 350d moze sobie canon wsadzic w buty.

dostaniesz dwa swietne szkla z dobra 8MPx puszka, a paranoja ze matryca mala i inne bzdury ja jakos nie mam z tym problemow.
mowa tu o szklach Zuiko w stndardzie daje szkla ED zmniejszajace aberacje, w tej samej cenie co ciemniejsze ZD sa obiektywy Sigmy do systemu 4/3 ale oczywiscie szkiel ED nie posiadaja co dyskfalifikuje je na starcie, bo cenowo sa tak samo jak ZD, oczywiscie w stanach sa o polowe tansze ale nie u nas.

Czyli poczekaj do polowy marca (przypuszczalnie na/po targach w Łodzi) akurat dozbierasz te 500zl :D i za 3999zl zakup E-300 z Dwoma obiektywami, i ciesz sie z fotografowania. A jako amator bedziesz mial wszystko co Ci potrzeba i pokryjesz zakres ogniskowej 28-300mm czyli to co smieszne kompakty z plastikowymi obiektywami :P



Apropo kto miałby namiar na zestaw e-300 z kitem od E-1 ??

Nie ma takiego zestawu i nie bedzie w najblizszym czasie.


P.s
Pazurek nie obrazaj sie :P

Jeronimo
9.03.05, 11:50
Tylko ze 300d w tej cenie jest w zasadzie do niczego. nie zgodze sie z tym zdaniem! Wiadomo ze wszystko zalezy od obiektywow no ale bez przesady. Z kitowym obiektywem da sie robic calkiem fajne zdjecia. Dwa dni temu bawilem sie tym aparatem (zamierzam go kupic) i jesli ktos lubi sie ostro bawic to mozna zrobic naprawde fajne zdjecia. Napewno nie nadaje sie domowe imprezki. Jednak przy tej cenie ok. 2700-3300zl to mysle ze to najlepszy wybor! Po wgraniu ruskiego oprogramowania sprzet jest jeszcze bardziej funkcjonalny.

Leon13th
9.03.05, 11:51
Poczekaj troche do premiery Canona 350D,to troche korpusy zejdą z cen,Nikona D70 można kupić za 3200zł !Testowałem e-300 i jakoś mnie nie powalił na kolana,dla mnie to nowy 8080 z wymiennym obiektywem.Do nikosia jest tyle tych szkieł że głowa pęka,pomyśl nad systemem.Nikon|Canon|Olympus|Pentax|Konica Minolta.

Pazurek
9.03.05, 12:17
Nie obrazam sie, ale nie zmieniam tez zdania ze lustrzanka NIE jest potrzebna kazdemu ktory chce robic zdjecia na imieninach u cioci. Lustrzanka nie jest cudownym narzedziem robiacym wylacznie wybitne zdjecia, bo to zalezy w glownej mierze od fotografa i jego umiejetnosci.

Ale tak jak mowilem na poczatku, to tylko moja uwaga, wiedz nie jedzcie teraz po mnie za to ze smialem komus powiedziec ze nie musi miec lustra zeby sie cieszyc z robienia dobrych zdjec.

A co do wyboru systemu to ja mimo wszystko jestem za canonem. :P

Jeronimo
9.03.05, 12:26
IMHO ja mysle o lustrzance dlatego ze mnie fascynuje wlasnie to co powiedziales.... ze fotograf musi sam wszystko zrobic. W ten sposob mam nadzieje ze bede mogl zaglebic sie w prawdziwa fotografie :-)

@DraXan - nie klinij
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://wiadomosc.info/forum/html/emoticons/dots.gif)

radoslavv
9.03.05, 13:15
Czyli nadal jestem w punckie wyjścia.

Dlaczego wszyscy polecają canona/nikosia pomijając zupełnie e-300. Jest to nieco zastanawiające.

Czy ktos moze ma praktyczne doświadczenia z tym sprzętem z obiektywem kitowym?

Myslę, że to lekka paranoja nie widzieć nic poza okularami 300d. Przecie na samym forum canona obiektyw kitowy jest ośmieszany. Po drugie to przecież już bardzo stara konstrukcja, poblokowane funkcje aparatu, zdjęcia jak dla mnie troche mydlane. Rozumiem, że moge dokupić obiektyw z serii L, ale przecie on ma cene wyższą niż same body.

Z kolei pełno osób juz się zachwyca 350d, a kit ten sam i dodatkowo zero zdjęć i opinii...

Draxan
9.03.05, 13:21
@DraXan - nie klinij
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://wiadomosc.info/forum/html/emoticons/dots.gif)

Nadgorliwosc gorsza od faszyzmu.

Jakos nie wiedze bym gdzies przeklol lub tym bardziej kogos dobitnie obrazil czy zmieszal z blotem. Jesli sie czepiasz slowa "*******" to nie mamy wogole o czym dyskutowac i stane sie bierny na tym forum ale tylko w czytaniu.

hehehe teraz przeczytalem to bez pl literek :D chodzilo o "Pierdół" nastepnym razem prosze czytac ze zrozumieniem :D

Draxan
9.03.05, 13:24
Czyli nadal jestem w punckie wyjścia.

Dlaczego wszyscy polecają canona/nikosia pomijając zupełnie e-300. Jest to nieco zastanawiające.

Czy ktos moze ma praktyczne doświadczenia z tym sprzętem z obiektywem kitowym?

Widze ze nie przeczytales mojego postu na koncu pierwszej strony.

Ja polecam E-300. + Dwa obiektywy w cenie 3999zl ;]

Jeronimo
9.03.05, 13:24
Ja mam Olka C4000 i to jest stara konstrukcja a uwazam ze jest to rewelacyjny aparat - wiec argument ze jest stara konstrukcja do mnie nie przemawia.

Cananiarze pewnie sa bardziej obcykani w tym wszystkim i wiedza ktory lepszy ktory gorszy obiektyw. Jedno zastrzezenie jakie mialem na dziendobry jak ostanio bawilem sie KITem to ze przy ostrzeniu manualnym byl taki duzy przeskok (w innych obiektywach mozna krecic dluzej i ustawiac dokladniej ostrosc).
Co do odblokowania tj. wgrania ruskiego wasia to z tego co czytalem to rewelacja. I to jest duzy plus...

Na zakonczenie mojej wypowiedzi powiem tak: ja wybralbym Canona 300D przedewszystkim za to ze jest tani!!! (tj. najtanszy... bo w sumie to nie jest tanio) W tej cenie moge juz miec aparat ktorym mozna sie niezle bawic! Jako zakup nr 2 to bedzie lepszy obiektyw.. ale to za jakis dlugi czas... akurat zdarze dokladnie poznac aparat i obiektyw KITowy do tego mi wystarczy.

Pozdrawiam

Draxan
9.03.05, 13:27
zapomnialem dodac ze pewnie kupujac za gotowke da sie jeszcze 10% z tego urwać, chociaz nie jestem do konca pewien :D zobaczymy jak wejdzie.

Draxan
9.03.05, 13:30
Cananiarze pewnie sa bardziej obcykani w tym wszystkim i wiedza ktory lepszy ktory gorszy obiektyw. Jedno zastrzezenie jakie mialem na dziendobry jak ostanio bawilem sie KITem to ze przy ostrzeniu manualnym byl taki duzy przeskok (w innych obiektywach mozna krecic dluzej i ustawiac dokladniej ostrosc).
Co do odblokowania tj. wgrania ruskiego wasia to z tego co czytalem to rewelacja. I to jest duzy plus...

Kazdy canioniarz powie Ci ze najlepszy jest obiektyw L
tylko jego cena.

Zapomniales o tym ze wgrywajac ruskie oprogramowanie do aparatu pozbywasz sie gwarancji na niego, a dla przypuszczam ze wiekszosci wydac 3500zl (mniejwiecej) i nie miec gwarancji to duzo bo jak sie zepsuje to wymiana jakiejs drobnej popierdulki moze kosztowac polowe aparatu.

Jeronimo
9.03.05, 13:34
no Lki sa wypas :D:D:D

no sluszna uwaga! pewnie tak tylko gadam.. ale jak przyjdzie co do czego to przez pol roku lub rok bede bal sie wgrac "wasiaware".

BTW Poczekam jeszcze troche jak ceny stanieja... no i moze sobie go kupie :-)

(A)rturo
9.03.05, 14:08
Ja mialem 300d i e300.
dla meni 300d to kicha jesli chodzi o wykonanie.
ISO ma lepsze od e300 nic pozatym.
Nie liczac akcesori do canona wlasnie

radoslavv
9.03.05, 20:30
Hehe a canoniści upierają się, żeby poczekać na 350d ....

Draxan
10.03.05, 10:31
E-mail just received from Olymus News re. dual lens kit release:

The E-300 is now available in a new twin lens kit including the Zuiko Digital 14-45mm f3.5-5.6 and the Zuiko Digital 40-150mm f3.5-4.5. With an SSP of just L699.99 this kit is fantastic value, offering a saving of nearly L130 compared to buying an E-300 Kit and Zuiko Digital 40-150mm f3.5-4.5 separately.

So why wait?! Invest in the E-300 Twin Lens Kit now and get yourself one of the best digital SLRs on the market and two fabulous lenses to give you a combined focal length from an impressive wide-angle 14mm to a powerful telephoto 150mm (35mm equiv: 28-300mm). There has never been a better time to invest in the Olympus E-System! Visit our dealer locator to find your nearest stockist:

Be interesting to see what they sell for online.

Bev

u nich 699.99$ a u nas jeszcze drozej

Joki
10.03.05, 13:21
Te ceny są w funtach...

Draxan
10.03.05, 14:06
a faktycznie nie zauwazylem
:D

toni
28.03.05, 02:19
.............poczekaj jeszcze do polowy marca ma sie pojawic zestaw
E-300 + Zuiko Digital 14-45 f3,5-5,6 + Zuiko Digital 40-150 f3,5-4,5
za 3999zl i wtedy 300d czy nawet 350d moze sobie canon wsadzic w buty...... napisał ...
Zestaw jest już dostępny , nie wiem tylko czy to 350D Canona mozna sobie wsadzić w buty .....bo tak po krótkich testach to chyba przewyższa e-300......nie porównując cen
A jesli ktoś jest zainteresowany kitem E-300 to chyba mam to taniej
pozdrawiam
loox@op.pl

(A)rturo
28.03.05, 11:39
350D z tego co pisza znajomy swietny sprzet.
I E300 napewno pozostaje w tyle
Tylko E300 sprzedawany jest z dobrymi szklami za te 3500zl na Allegro a Conanoan w takiej cenie sie nie dostanie

toni
28.03.05, 12:14
.....nie wiem jaki jest Canon 350D ....jeden z przedmówców (przedpiszących) użył takiego sformuowania....powiem tak teraz mam miedzy innymi 300D i wiem że E-300 jest od niego lepszy ....ale wynik konfrontacji nie jest porażający jak niektórzy tu piszą.....
nie wiem jak bedzie z 350D ....pozatym kupienie czegokolwiek do Olympusa ( a jak wiadomo niewiele pasuje ) to cena kosmos nawet na wtórnym rynku.....a dodając że Olympus sam strzela sobie bramki np. brak pełnej kompatybilności sprzetowej ( przykład fl-40 i E-300 ) a to nie jedyny wypadek .......i nie tylko to spowodowało że zastanawiam sie nad Canonem i używaniem Olympusa jako kompatu w czym wydaje mi się że jest mistrzem....owszem obiektywy nowej serii E są dobre ale mnie np. zakres do 150(300) nie wystarcza a 300(600) to cena dwucyfrowych tysięcy.......pozdrawiam

toni
28.03.05, 12:28
Canon 350D jest za ~4200 dostępny z fakturą (Canon EOS 350D + Canon EF 18-55mm + Canon EF 90-300mm )......300X1,6 =480....
porównując 3999 a 4200...jest nad czym dumać....
....a światło obiektywu przy różnaj wielkości przetwornika nie jest sobie równe!!!!
..... uwzglednij to co piszę lampy do Olympusa E-300 nie kupisz taniej ( przyzwoitej ) niż za 1800,- (fl-50) ....a co canona 550 już za ~1000 nową ....
pozatym nie kupujcie na Allegro ( to moim zdaniem "dziadostwo" firma Allero ) pozatym przy zakupie z fakturą do E-300 jast 512 CF gratis !!!!
Chyba teraz zrozumiecie moje za i przeciw ????
Pozdrawiam

muerte
28.03.05, 14:55
Toni nie wiem skąd taką cenę wziąłeś na E300 skoro ja go nabyłem za kwotę 3550zł i to z Zuiko Digital 14-45 oraz Zuiko Digital 40-150 jest na to faktura i 2 letnia gwarancja PL co daje mi możliwość otrzymania w promocji karty Kingston 512MB HS , wybrałem ten aparat bo ma chyba najlepszy stosunek możliwości do ceny. W teście FVD zajął 3 miejsce za Canonem 20D i Dynaxem 7D a w ocenie jakość zdjęć był już tylko za Canonem 20D, zostawiając za sobą takie aparaty jak Pentax ist DS , EOS 10D , Nikon D70 , Nikon D100 , Eos300D , Sigma SD10 .
Pozdrawiam All

aptur
28.03.05, 15:12
Jak wszyscy na tym forum jestem fanem olympusa :) Chcę jednak zwrócić uwagę że dla mnie podstawowym mankamentem E300 jest mała matryca i co za tym idzie szumy. Zobaczcie jak wyglądają zdjęcia przy ISO 800 w E300 i potem zobaczcie co potrafi 300D przy ISO 1600. Fakt że w tej chwili do E300 są niezłe szkła i kusi mnie to mocno. Szkoda że nie wstawili tam fizycznie większej matrycy a dowalili na niej aż 8 mln megapikseli, co się odbija również na mniejszej kontroli nad GO przy kitowym szkle.

Trudno, na razie wystarczyć musi 5060 :)

Pozdrawiam świątecznie wszystkich.

(A)rturo
28.03.05, 15:27
Ja mialem 300d i e300.
Kilak uwag napisalem na naszej stronie podczas testy e300.
A co do cen.
tak jak napisal ktos wyzej e300 za 3500zl z fvat
i 350d kita za 3500zl tez mozna miec
Wwszystko z fvat i pl gwarancja. Wystarczy dobrze popatrzec i podzwonic

Draxan
28.03.05, 21:03
zapomnieliscie ze w E-system jest filtr przeciw syfowy, a uzytkownikom jedynego systemu zycze milego czyszczenia CMOS`a :D

co do nie kompatybilnosci sprzetu z E-300 wyszlo FL-36
a tym bardziel strzelili bramke bo zrobili lampe wysuwajaca sie wysoko ponad aparat, nawet jedyny system na to nie wpadl, czyli to zrozumialem ze lampa ktora juz zostala wycofana ze sprzedarzy nie bedzie z tym wspolpracowac

nie sadze by jedyna sensowna lampa byla FL-50
FL-36 jest dostepna za ~1000zl tak jak ten 550 costam

co do iso 800 jest aktywne dla ISO BOOST nie dziwcie sie E-300 ma 100-400 a reszta to dodatek ale nikt nie mowi jak wyglada to iso jak mile ziarno z blony, a to 1600 jedynego systemu jakies takie figory woskowe.

i tak dalej dalej i dalej

toni
28.03.05, 21:20
....bo za chwile poczuję się jak na wiecu narodowym Olympus......seria lamp FL została skonstruowana do aparatów cyfrowych i fakt niekompatybilności tej lampy to niestety błąd Olympusa .....zagraniczne strony nieco o tym wspominają.....
"co do nie kompatybilnosci sprzetu z E-300 wyszlo FL-36
a tym bardziel strzelili bramke bo zrobili lampe wysuwajaca sie wysoko ponad aparat, nawet jedyny system na to nie wpadl, czyli to zrozumialem ze lampa ktora juz zostala wycofana ze sprzedarzy nie bedzie z tym wspolpracowac "
A tego wybacz ale nie rozumiem ?????
A czy ktoś próbował kupic szkło większe jak 150mm( dla 4/3 ekw.300) ???


pozdrawiam

Draxan
29.03.05, 08:51
Gdybys zauwazl opracowali nowa technike co do lampy wbudowanej w E-300 - wysuwa sie znacznie wyzej niz inne wbudowane lampy, z tego tez powodu wycofano wogole ze sprzedarzy FL-40 a wypuszczono na jej miejsce FL-36

co do wiekszej ogniskowej niz 150mm oczywiscie ze probowal a nawet kupic ZUIKO DIGITAL 50-200mm (ekw. 100-400)
Jest tez Sigma 55-200 znacznie tansza i wiele wiele innych.

Nie wiem czy probowales kupic canonowsa L w tych ogniskowych i jaka cene za nia dostales
o chce sobie kupic 16-35mm do canona ojjojojojo 6500zl
http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/prod105/

i dalej jakis odpowiednik 50-200 w 4/3 z systemu canona
http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/prod122/
ojojoojojoj 6795 PLN i znacznie ciemniejszy i drozszy no niesamowite

50-200 do 4/3 da sie kupic juz za 4500zl a czasami i taniej

o stalka 14mm czyli to co mam w zestawie z E-1 tam jest 14-54 f2,8-3,5 (ekw 28) wiem wiem
http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/prod223/
ooojojojojoj tylko 8999 PLN

i moge tak dalej i dalej.

Pamietaj zalezy co kto potrzebuje w kazdym systemie te dobre szkla sa sakramecko drogie, a jesli ktos sie zadowala tanszymi odpowiednikami no trudno niech i tak bedzie.

System 4/3 jest bardzo mlodym systemem szybko rozwijajacym sie, to ze w chwili obecnej body robi tylko Olympus obiektywy Zuiko i Sigma nie znaczy ze za rok albo i nawet w tym roku nie zaczna robic body Sony czy Panasonic a obiktywow tanszych Tamron czy tez nie tyle co tanszych Carl Zais (czy jak sie to tam pisalo) itd itd