PDA

Zobacz pełną wersję : Zima



futurix
3.03.05, 10:28
Koledzy i koleżanki,

Dziś w Poznaniu, piękne zimowe słońce i sporo śniegu. Akumulatory do Olka C-4000 naładowane.
1. Czy wychodząc w plener powinienem uzbroić się w filtry aby uniknąć prześwietleń i przepalenia (jakie) ?
2. Jakie są ceny Photoshopa, i czy można pełną wersję alternatywnie zastąpić wersją Elements albo Photo Office 3?

Pozdrawiam

Futurix

(A)rturo
3.03.05, 11:16
Photoshop 8 CS ~ 3tys zl :)

qwerty
3.03.05, 11:59
ad.1. poeksperymentuj zarowno z jak i bez filtrow... ja mam co prawda uv załozony prawieze nonstop ale głownie aby obiektyw ochraniac... a z polarkiem robiłem zdjęcia zimowe rzadko... chociaz przyznam ze ostatnie takie wyszły ciekawie - jesli nie tematycznie to przynajmniej kolorystycznie :)

Jeronimo
3.03.05, 12:07
pobaw sie ustawieniami sturacji i kontrastu.... kiedys byl tu podany przez Tadeusza Jankowskiego sposob jak ladnie zmienic te ustawienia zeby zdjecia byly dobre na sniegu. Tez jak robisz sam snieg to mozna troche dac wiecej CZERWONEGO. Stosowalem to zeszlej zimy i rezultat byl dobry. Niestety nie umiem teraz podac przepisu....

BTW
1) nawet nie wiem czy w autorskiej instrukcji do C4000 nie bylo o tym mowy.
2) @futurix napisz w sygnaturce jaki masz modelk Olka ;-)

AMFI
12.03.05, 21:46
No właśnie zima...
Jestem świerzutką posiadaczką C5060.
Śnieg, słonko nie za bardzo, ale trochę i robimy fotki. Automat, czyli program P i +0.7 prześwietlenia 9bo ostatnio ciemne mi wyszły na śniegu). I co wychodzi:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://photos.heremy.com/AMFI/124400068089.jpg)

Ludziska poradźcie coś :roll:

milo
12.03.05, 22:44
a moze punktowy pomiar jasnosci skierowany na snieg? i to dlatego?

AMFI
12.03.05, 23:54
Ale aparat ustawiony na ESP :cry:

qwerty
13.03.05, 00:25
milo miał zapewne na mysli nie SPOT (AF Mode) ale punktowy pomiar swiatła. Szkoda ze w Twojej fotce nie ma exifa...

milo
13.03.05, 10:48
no wlasnie wrzuc exifa...

AMFI
13.03.05, 23:55
Ło matko, a jak? :arrow:
Czy chodzi i info, jakie można znaleźć we właściwościach fotki?
Jak je przekopiować z kompa? :twisted:

marwit
14.03.05, 00:07
[...] Jak je przekopiować z kompa? [...]
najbezpieczniej wrzuc orygianal zdjecia prosto z aparatu na jakis serwer i podaj do niego link

AMFI
14.03.05, 21:04
[...] Jak je przekopiować z kompa? [...]
najbezpieczniej wrzuc orygianal zdjecia prosto z aparatu na jakis serwer i podaj do niego link

To już niestety niemożliwe - oryginał wywaliłam jak tylko zobaczyłam. Mam teraz zapisany na twardym w kompie, ale nie wiem jak odzyskać tego EXIFA
tak sobie popatrzyłam we właściwości tej fotki - aparat dobrał ISO 80 - co prawda było dużo światła, ale ... jak wyszło...

Ten model nie nadaje się chyba na zdjęcia automatyczne, trzeba pokombinować za niego. Poradźcie mi jak wy nastawiacie aparaty na zdjęcia na śniegu...

milo
14.03.05, 21:39
byl chyba topic na ten temat, ogolnie musisz ustawic aparat na jak najmniej czule iso, i na krotki czas, dobrac wb... no i juz... no ale to wszystko zalezy jeszcze od oswietlenia....

zdrip
15.03.05, 14:27
AMFI, zwykle Olek nie popełnia aż takich grubych błędów w naświetlaniu.
Faktycznie, wygląda to na włączony punktowy pomiar jasności (to nie to samo co SPOT AF!).
Przed pstryknięciem upewnij się że ta funkcja wyłączona.

Pozdr!

AMFI
16.03.05, 21:09
Dzięki za rady, muszę go po prostu rozpracować... do tej pory robiłam fotki eosem 300 - banał przy olku :!:

zdrip
17.03.05, 10:53
Dokładnie to samo mówi znajomy który przesiadł się z C-740 na 300D. :D

Jeronimo
17.03.05, 11:35
no nie opowiadajcie ze lustrzanka sie latwiej focilo niz 740? ja chce kupic lustrzanke zeby sie bardzie pobawic a nie miec wiekszy automat :P

zdrip
17.03.05, 12:01
A kto powiedział że mój znajomy na 740 wszystko robił na automacie? :D
Automat tu nie ma nic do rzeczy.

Ja tylko przekazuje jego pierwsze wrażenia.
Są niuanse, na przykład mniejsza GO, do których trzeba się przyzwyczaić, ale focenie jest lżejsze i przyjemniejsze, powiada.

AMFI
17.03.05, 20:30
Lustrzanki mają dla mnie też podstawową przewagę: wiem kiedy robę zdjęcie i nie myślą pół minuty pomiędzy fotami. :?: