PDA

Zobacz pełną wersję : Plug-in Camera Raw (dla Photoshopa)



Jeronimo
7.02.05, 20:35
Jest 2.4

Adobe przygotowało wtyczkę Camera Raw 2.4 dla Photoshopa CS. Plug-in działa zarówno w wersji dla systemu Windows, jak i Mac OS X. Do kolejnej edycji wtyczki dodano m.in. obsługę formatu RAW, wykorzystywanego w aparatach Canon EOS 20D, PowerShot S70, PowerShot G6, Eos-1Ds Mark II oraz Konica Minolta Maxxum 7D i DiMAGE A200. Ponadto wprowadzono również kilkanaście innych zmian.

Wersję dla Windows i Mac OS-u X można pobrać ze strony Adobe.

zrodlo: http://newsroom.chip.pl/news_124246.html?b

pozdrowionka :-)

Jeronimo
9.05.06, 13:31
Camera Raw 3.4 update for Adobe Photoshop CS2

http://adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=3364

Support for the following cameras has been added in this update.
# Canon EOS 30D
# Leaf Aptus 65
# Leaf Aptus 75
# Olympus EVOLT 330
# Olympus SP-320
# Pentax *ist DL2
# Samsung GX-1S

RadioErewan
20.09.06, 01:52
Camera RAW 3.5
Wtyczka obsługuje nowe aparaty:
Kodak EasyShare P712
Nikon D2Xs
Panasonic DMC-FZ50, DMC-L1
Sony A100
http://www.adobe.com/products/photoshop/cameraraw.html
Firma zapowiada też przyspieszenie prac nad wtyczką w wersji 3.6 (obsługującą nowe aparaty - pewnie i E-400).

RadioErewan
1.11.06, 18:57
Aktualizacja wtyczki do produktów Adobe:
http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=106&platform=Windows
http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=106&platform=Macintosh

Czyta RAWy z E400.

Jeronimo
1.11.06, 22:21
Aktualizacja wtyczki do produktów Adobe:
http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=106&platform=Windows
http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=106&platform=Macintosh

Czyta RAWy z E400.
Camera Raw 3.6 update
# Canon EOS 400D / Rebel Xti
# Fuji FinePix S6000fd
# Fuji FinePix S9100/9600
# Leica D-LUX3
# Leica Digilux 3
# Leica V-LUX 1
# Nikon D80
# Olympus E400
# Olympus SP-510 UZ
# Panasonic DMC-LX2
# Pentax K100D
# Pentax K110D
# Samsung GX 1L

Jeronimo
21.02.07, 14:25
Camera Raw 3.7 update

http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=39&platform=Windows

# Nikon D40
# Pentax K10D

wiecej na glownej stronie portalu ;-)

youlekart
13.07.07, 23:47
fajnie . Przydało mi się zwłaszcza ,że czasami mam zdjęcia z innych aparatów .Ale jeszcze mam problem a obleciałem te wszystkie Pluginy i nie widze do E 330 :(

Ktoś poradzi co i jak ??

RadioErewan
13.07.07, 23:48
ACR 3.7 daje radę z E330.

Pozdrawiam

youlekart
13.07.07, 23:50
ACR 3.7 daje radę z E330.

Pozdrawiam

dzięki . ale to osobny program jesli dobrze rozumiem

RadioErewan
13.07.07, 23:52
Nie, to jest moduł do wywoływania RAW do Photoshopa CS2.
Do Lightrooma i PS CS3 pasuje ACR 4.0/4.1 i on rozumie nie tylko E330 ale i E410 oraz bez wsparcia E510.

Pozdrawiam

youlekart
13.07.07, 23:55
super . Teraz już wszystko wiem . dziękuje

kadm_kg
14.07.07, 11:43
A odczyta Raw z E500? to w koncu to samo ale pytanie czy naglowek pliku bedzie czytany.

Jeronimo
14.07.07, 11:44
A odczyta Raw z E500? to w koncu to samo ale pytanie czy naglowek pliku bedzie czytany. a czemu nie mialby odczytac RAWa z tego "starego" modelu :?: :!:

RadioErewan
14.07.07, 15:50
E500 czyta zarówno CS2 jak i CS3, możliwe, że nawet CS1 z ACR 2.4 (sprawdź sobie na stronach Adobe).

henry1
19.09.07, 19:41
Witam !

Nie wiem czy już ktoś pisał,pojawiła się Camera Raw 4.2 i Lightroom 1.2 do PS
Wprowadzono obsługę E-510 oraz usunięto błędy w Lightroom.
Można ściągnąć ze strony Adobe.
Jeśli już było to proszę wyrzucić na śmietnik.
Pzdr

youlekart
20.09.07, 11:56
A ja znowu mam pytanie .
Bo mam adobe Photoshop i do niego plugina na Camera Raw . I teraz czy Lightroom to też plugin czy jest za darmo oraz czym sie różni od Camera Raw - czyli czy jest lepszy ili nie ??

Dzięki z góry ??


Julek

youlekart
20.09.07, 12:19
coś mi się wydaje ,ze to dodatkowa opłata

https://store2.adobe.com/cfusion/store/html/index.cfm?store=OLS-EU&event=displayProduct&categoryPath=/Applications/PhotoshopLightroom&distributionMethod=FULL

powiedzcie ,że to nie prawda . Chyba zostaje mi ACR

dobas
20.09.07, 18:19
To tak na prawdę zupełnie inny program i do zupełnie czego innego

Photoshop jest dla grafików i długo wykorzystywali go fotografowie


:Lightroom jest zrobiony TYLKO Dla fotografów i z myślą o fotografach.

(zakładamy wierność oryginałowi a nie obróbki i fotomontarze)

poczytaj tu o programie (http://www.fotopolis.pl/index.php?n=3791)

pozdrawiam
dobas

Jack
16.11.07, 16:22
Dzisiaj Adobe zaplusował u Olyfanów - opublikował narzędzia do czytania RAW-ów z E-3:

Camera Raw 4.3 update
November 16, 2007
This new version of the Camera Raw plug-in replaces the original Camera Raw plug-in that was installed with Adobe Photoshop CS3; Adobe Photoshop Elements 4.0, 5.0, and 6.0; and Adobe Premiere Elements 3.0 software. Visit the Camera Raw page for a complete list of supported cameras.
English: Windows | Macintosh


Adobe Photoshop Lightroom 1.3 Update
November 16, 2007
Included in the Lightroom 1.3 Update: Update OS X 10.5 (Leopard) support and additional camera support for the Olympus E-3 and more
English: Windows | Macintosh

http://www.adobe.com/downloads/updates/

Pozdrawiam
Jack

Jeronimo
3.01.08, 23:26
Camera Raw 4.3.1 update

http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=3822

Support [...]:
# Canon EOS 1Ds Mark III
# Canon PowerShot G9
# Nikon D3
# Nikon D300
# Olympus E-3
# Olympus SP-560 UZ
# Panasonic DMC-L10

rocco
30.06.08, 13:07
Camera Raw 4.5


Release Notes

Newly supported camera models include:
Olympus E 420
Olympus E 520

http://labs.adobe.com/wiki/index.php?title=Camera_Raw_4.5#Release_Notes

Ania_
27.07.08, 23:31
Co ważne, plugin ten działa z Photoshop Elements 5.0 ! Wiem, bo wgrałam i jestem przeszczęśliwa ;) czyta RAWy z E-510!

Mirek54
27.07.08, 23:50
Co ważne, plugin ten działa z Photoshop Elements 5.0 ! Wiem, bo wgrałam i jestem przeszczęśliwa ;) czyta RAWy z E-510!

W wersji 6 tez dziala,a wersja 7 dostanie dodatkowy przycisk(Usun przepaly-popraw obraz).Dziala jak narazie znakomicie,przyda sie co niektorym:grin:

witia
28.07.08, 09:21
W wersji 6 tez dziala,a wersja 7 dostanie dodatkowy przycisk(Usun przepaly-popraw obraz).Dziala jak narazie znakomicie,przyda sie co niektorym:grin:
O jakiej wersji mówisz - 7?
Pozdrówka.

xartez
28.07.08, 11:41
Lucca stara sie nam powiedziec miedzy wierszami, ze ma dostep do testowych wersji oprogramowania :grin:

Ja i tak poczekam na wersje 8, ktora bedzie miala dwa dodatkowe przyciski - "wykadruj poprawnie" oraz "ustaw wlasciwa GO", wtedy bedzie mozna robic zdjecia nawet bez zdejmowania dekielka ze sloika :wink:

diabolique
28.07.08, 11:53
Ja i tak poczekam na wersje 8, ktora bedzie miala dwa dodatkowe przyciski - "wykadruj poprawnie" oraz "ustaw wlasciwa GO", wtedy bedzie mozna robic zdjecia nawet bez zdejmowania dekielka ze sloika :wink:

I "wyszopuj na potrzeby Uznanych Galerii Internetowych" :wink:

maryo
17.10.08, 22:18
a ktoś moze opisac róznice i przewage a.c.r. 5,0 nad 4,5? podobno jest korekcja na czesci zdjecia a nie jak dotychczas całym, hm ciekawe

arc 5,0 jest w cs4 :(

youlekart
20.10.08, 23:13
postanowiłem odnowić wątek . Mam pytanie bo nie mogę sobie z tym poradzić . ACR do PS2 który będzie czytać z E 3 .

Proszę :)

diabolique
20.10.08, 23:18
postanowiłem odnowić wątek . Mam pytanie bo nie mogę sobie z tym poradzić . ACR do PS2 który będzie czytać z E 3 .

Proszę :)

ACR do PS2 nie jest już chyba rozwijany. Pisałem o tym w innym miejscu.

Michu (Pentax)
21.10.08, 08:34
Jeżeli ACR do CS2 czyta DNG, to po prostu DNG Converterem hurtowo będziesz musiał przetwarzać na ten format Olkowe RAWy.

vitoos
31.10.08, 15:13
Witam.
Przekopuję to forum i przekopuje, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujący mnie problem. A jest on następujący. Kiedy wywołam plik orf w Camera Raw, inne niż PS programy do przeglądania zdjęć nie widzą poprawek naniesionych w CR. W programie Raw Therapee jest opcja, aby takie dane zapisywały się razem z wynikowym plikiem i wtedy jest OK. a jak to sie ma w przypadku CR?? Co trzeba zrobić, jakie ustawienia zmienić? Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.

zonkinho
31.10.08, 15:22
Ja jak wywołam w ACR to otwieram to w Photoshopie, zapisuję do JPEGa i jest ok.

vitoos
31.10.08, 18:24
Otóż to, robię identycznie i czy zapisuję w tif czy jpg, przeglądarka owszem widzi obrazek, ale bez zmian naniesionych przeze mnie w Camera Raw. Czyli wg domyślnych ustawień. Jakiś koszmar wrrr...

RadioErewan
31.10.08, 18:50
To jakiś błąd twojego działania.

Pozdrawiam

rocco
13.12.08, 18:42
Adobe udostępnia już tę wtyczkę w wersji 5.2
http://www.adobe.com/products/photoshop/cameraraw.html
Niby nic szczególnego w tym nie ma. Normalny rozwój, dodanie nowych profili aparatów i funkcji.
Wkurza natomiast co innego. Wtyczki mozna używać tylko z PS4. Ostatnia działająca z CS3 to 4.6.
Na razie mam szczęście, Nikona D90 mozna obsłużyć wtyczka 4.6 ale co z posiadaczami nowych puszek, np Panasonika DMC-G1? Czy S-Marka II?
Takie działanie to nic innego, jak wyciąganie forsy z kieszeni. Pełny Photoshop kosztuje kupę kasy i stawiać kupujących w takiej sytuacji jest nie fair :/
Kupiłem jakiś czas temu program i wtyczkę do PS: PTLens (to program usuwający winietowanie, dystorsję i aberrację chromatyczną) za $30 i na stronie producenta mam na bieżąco aktualizacje z profilami nowych puszek i szkiełek, działające z zakupioną licencją.
Za głupie trzydzieści dolarów! A co robi Adobe?

RadioErewan
13.12.08, 19:18
Smak monopolu.

youlekart
13.12.08, 20:00
Adobe udostępnia już tę wtyczkę w wersji 5.2
http://www.adobe.com/products/photoshop/cameraraw.html
Niby nic szczególnego w tym nie ma. Normalny rozwój, dodanie nowych profili aparatów i funkcji.
Wkurza natomiast co innego. Wtyczki mozna używać tylko z PS4. Ostatnia działająca z CS3 to 4.6.
Na razie mam szczęście, Nikona D90 mozna obsłużyć wtyczka 4.6 ale co z posiadaczami nowych puszek, np Panasonika DMC-G1? Czy S-Marka II?
Takie działanie to nic innego, jak wyciąganie forsy z kieszeni. Pełny Photoshop kosztuje kupę kasy i stawiać kupujących w takiej sytuacji jest nie fair :/
Kupiłem jakiś czas temu program i wtyczkę do PS: PTLens (to program usuwający winietowanie, dystorsję i aberrację chromatyczną) za $30 i na stronie producenta mam na bieżąco aktualizacje z profilami nowych puszek i szkiełek, działające z zakupioną licencją.
Za głupie trzydzieści dolarów! A co robi Adobe?



święta racja . Ja mam PS2 i kosztował kupę kasy i z tego co wiem czy z Photoshopa 7 czy też z PS2 aktualizacja kosztuje jednakowo około 900 złotych .
Rawy z E 3 nie chodzą na Ps2 wielka szkoda .

Michu (Pentax)
13.12.08, 21:07
Prawdę powiedziawszy bzdury piszecie. Winę za taki stan rzeczy ponoszą tylko i wyłącznie producenci aparatów.
Mam CSa (pierwszego) i z powodzeniem otwieram w nim RAWy znajomego z D90. Jeżeli chcesz mieć kompatybilność - Adobe udostępnia darmowy RAW Converter, a pliki DNG są czytane z powodzeniem przez ACRa od wersji bodjaże 2.5 (choć tu mogę siętrochę mylić - nie pamiętam dokładnie numeru).

rocco
13.12.08, 21:24
Nie chciałbym być niegrzeczny ale czy Twoje sformułowanie: 'bzdury" nie jest zbyt kategoryczne?
Fakt, można skonwertowac do DNG, są nawet już aparaty, które swoje RAWy zapisują od razu w tym formacie ale nie o to mi chodzi.
Kupując soft za ponad trzy tysiące złotych chciałoby się wiedzieć, ze producent będzie dbał o swoich klientów i dodawał nowe wersje swoich wtyczek, działające ze starszymi wersjami swoich, nietanich przecież, programów.
I tyle :roll:

Michu (Pentax)
14.12.08, 01:48
Nie Rocco, nie było to stwierdzenie nazbyt kategoryczne. Bowiem nie jest to wina oprogramowania Adobe, tylko producentów aparatów. Po prostu żale kierowane były nie pod ten adres.
Prosty przykład. Kilka lat temu wyszedł nowy wówczas Pentax DL. I oczywiście pojawił się problem z kompatybilnością softu czytającego RAWy. Nasz forumowy kolega Dojarek napisał wówczas mini program, który zamieniał w RAWach z DLa nagłówki w tych plikach w taki sposób, że były odczytywane jako pliki z DSa.
Choć nie znam się zbytnio na programowaniu, to jednak wysnuję śmiałą tezę, że podobnie rzecz wygląda z plikami z np. E400 i E410.
Prawdę powiedziawszy nie do końca rozumiem twardogłowy upór producentów aparatów przy trwaniu w swoim formacie plików, mając do dyspozycji otwarty standard w postaci DNG.

RadioErewan
14.12.08, 02:08
Nie Rocco, nie było to stwierdzenie nazbyt kategoryczne. Bowiem nie jest to wina oprogramowania Adobe, tylko producentów aparatów. Po prostu żale kierowane były nie pod ten adres.
Prosty przykład. Kilka lat temu wyszedł nowy wówczas Pentax DL. I oczywiście pojawił się problem z kompatybilnością softu czytającego RAWy. Nasz forumowy kolega Dojarek napisał wówczas mini program, który zamieniał w RAWach z DLa nagłówki w tych plikach w taki sposób, że były odczytywane jako pliki z DSa.
Choć nie znam się zbytnio na programowaniu, to jednak wysnuję śmiałą tezę, że podobnie rzecz wygląda z plikami z np. E400 i E410.
Prawdę powiedziawszy nie do końca rozumiem twardogłowy upór producentów aparatów przy trwaniu w swoim formacie plików, mając do dyspozycji otwarty standard w postaci DNG.

Jest to wina producenta oprogramowania. Nic, naprawdę nic poza marketingiem nie stoi na przeszkodzie, by CS 3 potrafił działać z ACR 5.
I nie widzę problemu, by Adobe brało jakieś rozsądne pieniądze za usługę aktualizacji tego plugina. Powiedzmy 50$ rocznie.
Świat idzie do przodu, a standard przemysłowy się rozwija. Pojawiają się nowe funkcje, a ACR5 potrafi zrobić dużo więcej od ACR 3 z tym samym plikiem. Problem w tym, że może ja nie chcę nowego interfejsu, nowych funkcji? Chcę tylko nowego enginu wywoływarki. Enginu, który będzie dawać w danej chwili najwięcej jak to tylko możliwe.ACR 5 nie działa z CS3 tylko ze względu na marketing i monopol. Nic więcej. Zobacz, że produkty lowendowe, masowe rozumieją ACR w kilku wersjach. Tylko pełne wersje wymagają dopłacania kilkaset dolarów co wersja.
A to, czy firma hardwareowa zaimplementuje DNG czy nie to zupełnie inna para kaloszy. To jest kwestia polityki, uzależniania się od Adobe. W sumie nie dziwię się, że tylko słabi gracze w tej chwili ulegli naciskom. Format jest fajny, ale monopol już nie.

Pozdrawiam

rocco
14.12.08, 10:35
Nie Rocco, nie było to stwierdzenie nazbyt kategoryczne. Bowiem nie jest to wina oprogramowania Adobe, tylko producentów aparatów. ...
Prawdę powiedziawszy nie do końca rozumiem twardogłowy upór producentów aparatów przy trwaniu w swoim formacie plików, mając do dyspozycji otwarty standard w postaci DNG.
Ja rozumiem.
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę.
Również dokumenty mają swój otwarty format: ODF. Dlaczego M$ tak długo się przed nim bronił?
Producenci od zawsze forsowali własne rozwiazania i będa tak robić nadal.
Mnie chodzi o to, że Adobe (chcąc nie chcąc) dostosowuje swoje aplikacje do fanaberii producentów i wydaje wciąż nowe wtyczki z obsługą nowych puszek. To całkiem zrozumiałe, w końcu kupując program za tyle kasy zakłada się, że będzie działał bez względu na markę aparatu.
Ale mimo to chcą wyrwac jak najwięcej kasy od swoich klientów i co jakis czas stają okoniem i odmawiając aktualizacji własnych, starszych nieco produktów. No i wtedy albo trzeba kupić nowy albo bawić się w konwertowanie do DNG, co przy dużej ilości plików jest upierdliwe.
Sam napisaleś, że z punktu widzenia programisty, aktualizacja takiej wtyczki jest banalną sprawą.
Dlaczego więc tego nie robią?
Bo mają praktycznie monopol na profesjonalny program graficzny i chcą z tego wyciągnąć maksymalną ilość kasy, nawet naciągając swoich własnych klientów.
A mnie osobiście się to nie podoba, czemu właśnie dałem wyraz.
Gdyby nie głosy użytkowników i naciski, M$ do tej pory olewałby ODF.
Z mojej strony <EOT>

PS
Pisząc powyższe, nie widziałem postu RE. Otworzyłem post Michu z powiadomienia na maila a w zasadzie Radio napisał już wszystko, co było do napisania.
Ale jak już sie dopisałem to niech zostanie.

Michu (Pentax)
14.12.08, 12:15
Jak wspomniałem, adresujecie - moim zdaniem - żale pod nie do końca właściwy adres. Doskonale rozumiem to, że takie podejście Adobe to jest zwązane z kasą. Ale dlaczego w swych wypowiedziach nie ustosunkowujecie się do producentów aparatów. Co takiego stoi na przeszkodzie, by pliki były kompatybilne w dół? Czy to nie absurd, że plików np. z E30 nie będzie można wołać w starszych wersjach Olympus Studio?
Monopol. Owszem, też uważam, że jest czymś negatywnym, ale tutaj to po prostu nadużycie nazewnictwa. To po prostu standard. Tak jak chociażby PDF. Czy jest coś złego w tym, że nie ma burdelu spowodowanego kilkoma różnymi rodzajami plików tego rodzaju?
Piszesz RE o uzależnieniu się od Adobe producentó aparatów w związku z wyborem DNG. Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Poza tym nie widzę przeszkód, by np wzorem Pentaksa w puszce była możliwość wyboru rodzaju pliku: natywny/DNG.
Chcąc być złośliwy napisałbym: "Rozumiem, że format otwarty 4/3 to samo dobro, zaś format otwarty DNG to samo zło".
Rocco - nie pisałęm, że aktualizacja wtyczki to banalna sprawa, tylko że zmiana zapisu w pliku RAW takową jest.
Adobe po prostu stosuje dokładnnie takąsamą politykę, jak Olympus, Nikon czy Canon jeśli chodzi o zgodność plików. Z tą różnicą, że daje darmowy konwerter DNG. Czy jest to upierdliwe? Oczywiście. Ale nie ZMUSZA nikogo do zakupu aktualizacji. Poza tym posiadając przetwarzanie wsadowe, banalnie prosty interfejs i brak potrzeby instalacji ograniczył ową upierdliwość do granic możliwości.

RadioErewan
14.12.08, 12:27
Jak wspomniałem, adresujecie - moim zdaniem - żale pod nie do końca właściwy adres. Doskonale rozumiem to, że takie podejście Adobe to jest zwązane z kasą. Ale dlaczego w swych wypowiedziach nie ustosunkowujecie się do producentów aparatów. Co takiego stoi na przeszkodzie, by pliki były kompatybilne w dół? Czy to nie absurd, że plików np. z E30 nie będzie można wołać w starszych wersjach Olympus Studio?
W ramach jednej serii procesorów oprogramowanie Olympusa jest zgodne. Nie wiem, czy OS czyta raw z E-30, ale dopiero zmiany rodzaju matryc wywołały w OS zamieszanie związane ze zgodnością. Trudno zresztą oczekiwać, że nabywca E-30 poniesie koszty zgodności w dół do E-1 (czytaj niekompresowanego RAW). Zachowanie zgodności w dół jest przekleństwem platformy PC DOS/Windows.


Monopol. Owszem, też uważam, że jest czymś negatywnym, ale tutaj to po prostu nadużycie nazewnictwa. To po prostu standard. Tak jak chociażby PDF. Czy jest coś złego w tym, że nie ma burdelu spowodowanego kilkoma różnymi rodzajami plików tego rodzaju?
Piszesz RE o uzależnieniu się od Adobe producentó aparatów w związku z wyborem DNG. Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Poza tym nie widzę przeszkód, by np wzorem Pentaksa w puszce była możliwość wyboru rodzaju pliku: natywny/DNG.
Wiesz, że mając możliwość odczytu w PEF (kompresowanym) nie użyjesz niekompresowanego DNG. DNG jest własnością Adobe, a to, że go udokumentowała i nie bierze dziś pieniędzy za patent... nie znaczy w polityce NIC. Przynajmniej z punktu widzenia korporacji.

Adobe po prostu stosuje dokłądnnie takąsamą politykę, jak Olympus, Nikon czy Canon jeśli chodzi o zgodność plików. Z tą różnicą, że daje darmowy konwerter DNG. Czy jest to upierdliwe? Oczywiście. Ale nie ZMUSZA nikogo do zakupu aktualizacji. Poza tym posiadając przetwarzanie wsadowe, banalnie prosty interfejs i brak potrzeby instalacji ograniczył ową upierdliwość do granic możliwości.

To uczyń cud i niech ACR 2 przeczyta RAW z C450d, niech będzie po konwersji do DNG darmowym Adobe DNG Conwerterem.

Pozdrawiam

Michu (Pentax)
14.12.08, 14:06
Nigdy nie zagłębiałem się zbytnio w politykę zgodności plików w dół, ale skoro RAW Converter to potrafi, to nie rozumiem, dlaczego Olympus (czy inny producent) nie potrafi zrobić chociażby wewnętrzego otwartego standardu. Chodzi mi właśnie tylko i wyłącznie o to, że gdyby taki Olek miał wszystkie pliki tak zgodne, to po prostu nie byłoby tego wątku. A w tej chwili macie za złe Adobe, że Olek ma niezgodne w dół pliki.

Odnośnie cudu. Niestety, nie znalazłem na raw.fotosite plików z "450". Czy ma znaczenie akurat ten model aparatu? Ściągnąłem sobie bowiem pliki z C1000d (a więc jeszcze nowszego) i bez problemu po skonwertowaniu do DNG otworzyłem go w pierwszym CSie. I prawdę powiedziawszy nie wymagało to żadnej filozofii, cudów czy metafizyki.

skow
14.12.08, 21:13
W tej dyskusji ma rację i Michu jak i RE.

Olympus mógłby faktycznie upublicznić jakąś dokumentację na temat orfów
ale jeśli program jest napisany głupio w stylu:

if (model == "E-400") {
// to rób coś
} else if (model == "E-3") {
// to rób coś innego
} else {
// ??? nieznany model aparatu
}

to wina jest programu, że nie jest w stanie rozpoznać nowego modelu aparatu.

Małą rewolucją był E410 i wprowadzona w nim po raz pierwszy kompresja danych.
Kazdy następny model powielał rozwiązania z tego aparatu.
Format pliku z E-30 nie rózni się więc niczym istotnym od swoich pięciu poprzedników.

Koriolan
14.12.08, 21:22
Nowy PS Elements 7 za PLN 300 bez problemu pracuje z Camera Raw 5.2.
amatorzy mają zniżkę :))
To mój 500 ny "zaliczony" post na forum.. jak ten czas leci..

czapka
2.04.09, 15:32
po prostu sami zachęcają do piracenia zwł że te programy nie są tanie

po drugie - już jest rozwiązanie problemu - cyfrowy negatyw DNG z otwartym kodem - teraz tylko któryś koncern musi się wyhylić i go jakoś zaimplementować do swoich aparatów...

qbic
2.04.09, 16:22
Małą rewolucją był E410 i wprowadzona w nim po raz pierwszy kompresja danych.

Mały OT:

Nie tylko pod względem kompresji ale tez pod względem kolorów, OS/OM zaczęły "oszukiwać" w taki sposób aby wyjście z E-1 wyglądało kolorystycznie tak samo jak E-410. łatwo to sprawdzić, wystarczy wywołać pliki z dowolnego E-CCD Olympus Viewerem (1.5x?) i porównać z wyjściem generowanym przez OM 2.x

Syd Barrett
2.04.09, 18:01
(..)już jest rozwiązanie problemu - cyfrowy negatyw DNG z otwartym kodem - teraz tylko któryś koncern musi się wyhylić i go jakoś zaimplementować do swoich aparatów...

tak jak np. Leica M8? są też inne firmy, których w tej chwili nie pamiętam.

Mirek54
2.04.09, 18:28
po prostu sami zachęcają do piracenia zwł że te programy nie są tanie



Oj bzdury piszesz .Kupujac aparat otrzymujesz oprogramowanie za darmo.Wystarczy to kazdemu do normalnej obrobki fotek.Skoro chcesz byc zawodowcem to kup i korzystaj.Tylko nie wiem czy wykorzystasz wiecej niz 15-20% mozliwosci programu.

skow
2.04.09, 21:02
Mały OT:

Nie tylko pod względem kompresji ale tez pod względem kolorów, OS/OM zaczęły "oszukiwać" w taki sposób aby wyjście z E-1 wyglądało kolorystycznie tak samo jak E-410. łatwo to sprawdzić, wystarczy wywołać pliki z dowolnego E-CCD Olympus Viewerem (1.5x?) i porównać z wyjściem generowanym przez OM 2.x

To źle czy dobrze?

czapka
3.04.09, 10:46
Oj bzdury piszesz .Kupujac aparat otrzymujesz oprogramowanie za darmo.Wystarczy to kazdemu do normalnej obrobki fotek.Skoro chcesz byc zawodowcem to kup i korzystaj.Tylko nie wiem czy wykorzystasz wiecej niz 15-20% mozliwosci programu.

no racja... trochę się zagalopowałem... na szczęście jest p2p :twisted:

rocco
22.05.09, 09:48
Nowe: Adobe Camera Raw 5.4 release candidate i DNG Converter 5.4 (http://labs.adobe.com/wiki/index.php/Camera_Raw_5.4)
Dodano:Canon EOS 500D (EOS Rebel T1i)
Epson R-D1x
Hasselblad CF-22
Hasselblad CF-22MS
Hasselblad CF-39
Hasselblad CF-39MS
Hasselblad CFH-22
Hasselblad CFH-39
Hasselblad CFV
Hasselblad 503CWD
Hasselblad H2D-22
Hasselblad H2D-39
Hasselblad H3D-22
Hasselblad H3D-31
Hasselblad H3D-39
Hasselblad H3DII-22
Hasselblad H3DII-31
Hasselblad H3DII-39
Hasselblad H3DII-39MS
Hasselblad H3DII-50
Kodak EasyShare Z980
Nikon D5000
Olympus E-450
Olympus E-620
Panasonic Lumix DMC-GH1
Sigma DP2
Plugin jeszcze w wersji RC ale posiadaczom nowych puszek się przyda.

lesz
14.07.09, 11:02
Witam serdecznie,

Czy to normalne, że pliki wywołane bez żadnej obróbki w CR4.6 i OlyMas2 mają nieco inne kolory? JPG'i z OM2 są wyraźnie cieplejsze, zwłaszcza jeżeli RAWy były robione przy włączonym trybie VIVID.

Daniello
14.07.09, 11:20
Oczywiście. Każda wywoływarka ma swoje algorytmy i sposoby interpretacji danych z matrycy.

user_jgora
14.07.09, 11:49
Kurcze, a Oly E-P1 to gdzie? Ech Adobe Adobe...

heyahero
14.07.09, 12:00
Witam serdecznie,

Czy to normalne, że pliki wywołane bez żadnej obróbki w CR4.6 i OlyMas2 mają nieco inne kolory? JPG'i z OM2 są wyraźnie cieplejsze, zwłaszcza jeżeli RAWy były robione przy włączonym trybie VIVID.

leszu, zerknij sobie do wątku o profilach do kalibracji kolorów pod CR i LR:
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=18725

Może to pomoże ;)

lesz
14.07.09, 12:15
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Obawiam się, że troszkę Was zrażę moją amatorszczyzną, ale co dokładnie powinienem zrobić, żeby RAWy z O420 wyglądały tak samo w OM2 i CR4.6?

Fot.Krzysiek
2.01.10, 23:48
Czy ktos posiada CS3 Extended wersja PL i czy działa camera raw żeby otworzyć ORFy z E-30?

Nie moge sobie z tym poradzić :cry:

Dawid
2.01.10, 23:52
Krzysiek ja mam i działa. Tylko mam e520 ale to chyba bez różnicy? :)

Koriolan
3.01.10, 00:06
Jest różnica - żeby otworzyć ORFy z nowszych puszek potrzebujesz nowego CR, który ma zaszytą ich obsługę. E30 jest sporo nowszy.
Już kilka razy były sygnały, że Adobe blokuje czasami możliwość upgrade CR w starszych wersjach PSa. Wymuszając niejako upgrade PS do najnowszej wersji.

jolly
3.01.10, 00:09
Czy ktos posiada CS3 Extended wersja PL i czy działa camera raw żeby otworzyć ORFy z E-30?

Nie moge sobie z tym poradzić :cry:

Jak napisał Koriolan. Nie otworzysz ORFa z E-30. Musisz mieć nowszą CR i PS4.

Dawid
3.01.10, 00:12
Nie wiedziałem :)

Koriolan
3.01.10, 00:20
Żeby było śmieszniej- w PSE 7 udało mi się zainstalować nowsza wersję CR

Syd Barrett
3.01.10, 02:11
Czy ktos posiada CS3 Extended wersja PL i czy działa camera raw żeby otworzyć ORFy z E-30?

Nie moge sobie z tym poradzić :cry:

pozostaje przerabiać ORFy na DNG.
niby więcej zachodu ale jakim kosztem!

Mirek54
3.01.10, 02:40
Otwieram orfy z E30 w Camera Raw,nie posiadam CS4 tylko wersje CS3.

grizz
3.01.10, 11:18
pozostaje przerabiać ORFy na DNG.
niby więcej zachodu ale jakim kosztem!

ekhm ;) ta druga część jakaś taka hmm ;)

Fot.Krzysiek
3.01.10, 11:57
Krzysiek ja mam i działa. Tylko mam e520 ale to chyba bez różnicy? :)


Tylko głównie mi chodzi oto czy tez masz wersje PL bo zastanawiam sie czy to ma jakies znaczenie. Jesli mozesz zobacz jaka masz wersje PS i jaka wersja Camera Raw

Może dla próby wyślę Ci jakiegos ORFa z E-30 i zobaczysz czy Ci sie otworzy :)

Mirek54
3.01.10, 12:40
Tylko głównie mi chodzi oto czy tez masz wersje PL bo zastanawiam sie czy to ma jakies znaczenie. Jesli mozesz zobacz jaka masz wersje PS i jaka wersja Camera Raw

Może dla próby wyślę Ci jakiegos ORFa z E-30 i zobaczysz czy Ci sie otworzy :)

Nie wysylaj-Nie otworzy

Syd Barrett
3.01.10, 13:33
ekhm ;) ta druga część jakaś taka hmm ;)

kolega kiedyś mówił, że 'tanio' apdejtował cs2 na cs3. wyrzuciłem z pamięci tę kwotę.
dng naprawdę nie jest taki zły. to format dla prawdziwych twardzieli <ciemne okulary>
bajdełej kto oglądał wczoraj rambo? :D

jolly
3.01.10, 14:21
bajdełej kto oglądał wczoraj rambo? :D

Jaaaaa :lol:

zorka
3.02.10, 10:52
Witam serdecznie. Proszę o pomoc - jestem zupełnie zielona. Posiadam E-520 i mam zainstalowany photoshop CS3. Chciałabym spróbować wywoływać zdjęcia w camera raw ale nie mam pojecia jaką ściągnąć wtyczkę, żeby odcztywała pliki. Jak wiecie Olympus zapisuje pliki w ORF. Z góry serdecznie dziękuję. Nie wiem nawet, czy dobrze napisałam o co mi chodzi?:cry:

NightCrawler
3.02.10, 11:01
http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=3942

zorka
3.02.10, 12:29
Bardzo serdecznie dziekuję.

NightCrawler
3.02.10, 12:35
Proszę bardzo. Polecam się na przyszłość :)

Darekw1967
29.06.12, 10:13
konwersja do DNG

Adobe ma podłą politykę... niestety

Z szopem juz dawno jestem na lodzie i nie wiele co z nowych aparatów moge wywoływać

Na szczęście tylko dzięki "lajtrumowi " komputer akcpetuje moje rawy...

jak nic nie pomaga to konwersja do DNG i potem ACR...


Witam !

Szkoda, ze wiekszosc producentow aparatow nie wspiera formatu DNG.
W Pentax-ie mialem taka mozliwosc a ostatnio kolega kupil aparat Canona SX130IS i tam tez ma format DNG do wyboru.

Troche dziwie sie Olympusowi, ze nie chce dodac tej mozliwosci ;)

Pozdrawiam

hades
29.06.12, 10:21
Troche dziwie sie Olympusowi, ze nie chce dodac tej mozliwosci ;)


Pewnie, że szkoda. Ale kilku innych producentów też nie kwapi się by go wprowadzić.

Saboor
29.06.12, 10:29
Witam !

Szkoda, ze wiekszosc producentow aparatow nie wspiera formatu DNG.
W Pentax-ie mialem taka mozliwosc a ostatnio kolega kupil aparat Canona SX130IS i tam tez ma format DNG do wyboru.

Troche dziwie sie Olympusowi, ze nie chce dodac tej mozliwosci ;)

Pozdrawiam

A co ma Olympus do [*.dng]? To format zapisu ACR i nie ma chyba [*ORF], którego nie można zapisać jako [*.dng].

edit:
ok. chodzi ci o możliwość zapisu przez puszkę w fomacie negatywu [*.dng] lub [*ORF] tak?

Darekw1967
29.06.12, 12:11
A co ma Olympus do [*.dng]? To format zapisu ACR i nie ma chyba [*ORF], którego nie można zapisać jako [*.dng].

edit:
ok. chodzi ci o możliwość zapisu przez puszkę w fomacie negatywu [*.dng] lub [*ORF] tak?

Witam !

Konwerter Adobe DNG potrafi z kazdego ORF zrobic DNG wiec nie widze problemu dla ktorego Olympus nie moglby tego
zaproponowac w swoich korpusach jako drugi format RAW-a.

Specyfikacja formatu DNG jest ogolnie znana, wiec w czym problem napisac soft i dodac to do puszek.

Pentax to juz od lat proponuje a Canon cos zaczyna w tym kierunku dzialac, wiec dlaczego Olek ma byc gorszy ?

Ludzie korzystaja z roznych edytorow graficznych i kazdy chcialby miec mozliwosc otwierania
RAW-y z nowych puszek bez czekania na jakies tam aktualizacje bibliotek pod katem czytania rawa z
danego typu aparatu.


Pozdrawiam

dobas
29.06.12, 12:22
Witam !

Konwerter Adobe DNG potrafi z kazdego ORF zrobic DNG wiec nie widze problemu dla ktorego Olympus nie moglby tego
zaproponowac w swoich korpusach jako drugi format RAW-a.

Specyfikacja formatu DNG jest ogolnie znana, wiec w czym problem napisac soft i dodac to do puszek.

Pentax to juz od lat proponuje a Canon cos zaczyna w tym kierunku dzialac, wiec dlaczego Olek ma byc gorszy ?

Ludzie korzystaja z roznych edytorow graficznych i kazdy chcialby miec mozliwosc otwierania
RAW-y z nowych puszek bez czekania na jakies tam aktualizacje bibliotek pod katem czytania rawa z
danego typu aparatu.


Pozdrawiam

tiaaaa :)

Jeden system RAWów
jeden system mocowania obiektywów..
Chcesz zarżnąć firmy fotograficzne ??

nie bez przyczyny jest jak jest.
Nie bez przyczyny po zakupie nowej puszki musisz zrobić update starego szopa...

Mnie konwersja do DNG męczy straszliwie

Darekw1967
29.06.12, 12:32
Witam !

Mnie interesuje glownie soft.

Czy ja chce wiele ? Niech Olek ma ORF i DNG a bedzie milo, ze jest alternatywa dla uzytkownikow korzystajacych z roznych graficznych narzedzi ;)

Pozdrawiam

Saboor
29.06.12, 12:37
tiaaaa :)

Jeden system RAWów
jeden system mocowania obiektywów..
Chcesz zarżnąć firmy fotograficzne ??
/.../
Ja bym poszedł dalej:
Jeden aparat
jeden objektyw
i możliwość zrobienia jednego zdjęcia. :mrgreen:

MaciekMG
29.06.12, 12:40
Ja bym poszedł dalej:
Jeden aparat
jeden objektyw
i możliwość zrobienia jednego zdjęcia. :mrgreen:

Polaroid z jedną kasetą? :twisted:

Mirek54
29.06.12, 13:33
Witam !

Mnie interesuje glownie soft.

Czy ja chce wiele ? Niech Olek ma ORF i DNG a bedzie milo,



Tia.A Olkowa co najmniej trzy cycki i potencjometr z wylacznikiem.Tez lubie jak jest milo cicho i pelno w recach.:mrgreen::mrgreen:

Darekw1967
29.06.12, 13:48
Witam !

:mrgreen::grin:

Pozdrawiam

Apazar
14.12.13, 13:32
Mam taki oto problem: dysponuję Photoshopem CS5 z Camera Raw 6.7. Ściągnąłem sobie z sieci piliki .ORF zrobione Penem E-PL5 (z sieci, bo aparat w planach), no i ACR ich nie otwiera. Jednocześnie Adobe DNG Konwerter nie widzi tych pilków. Ale ściągnąłem też pliki .ORF zrobione OM-D E-M5 i tu nie ma żadnego problemu.
Da się coś z tym zrobić? Czy pozostają takie opcje:
1) zakup OM-D zamiast Pena;
2) zakup nowszego Photoshopa?

Saboor
14.12.13, 13:55
Mam taki oto problem: dysponuję Photoshopem CS5 z Camera Raw 6.7. Ściągnąłem sobie z sieci piliki .ORF zrobione Penem E-PL5 (z sieci, bo aparat w planach), no i ACR ich nie otwiera. Jednocześnie Adobe DNG Konwerter nie widzi tych pilków. Ale ściągnąłem też pliki .ORF zrobione OM-D E-M5 i tu nie ma żadnego problemu.
Da się coś z tym zrobić? Czy pozostają takie opcje:
1) zakup OM-D zamiast Pena;
2) zakup nowszego Photoshopa?
Próbowałeś inny ORF z epl5 w support ACR stoi napisane, że obsługuje.

yamada
14.12.13, 13:59
a nowszy kamera raw nie da się zainstalować?

Saboor
14.12.13, 14:06
a nowszy kamera raw nie da się zainstalować?
Nie, nowszy jest przypisany do Photoshop CS6, LR5 etc.

Apazar
14.12.13, 14:12
Próbowałeś inny ORF z epl5
Znalazłem tylko tu: http://www.photographyblog.com/reviews/olympus_epl5_review/sample_images/

Saboor
14.12.13, 14:38
Znalazłem tylko tu: http://www.photographyblog.com/reviews/olympus_epl5_review/sample_images/
Fakt ACR 6.7.1 nie otwiera chociaż ma ten model w specyfikacji.

---------- Post dodany o 13:38 ---------- Poprzedni post był o 13:28 ----------


Fakt ACR 6.7.1 nie otwiera chociaż ma ten model w specyfikacji.
Ściągnij to: DNG Converter 8.3 (http://www.adobe.com/support/downloads/thankyou.jsp?ftpID=5694&fileID=5707)
i jedziemy. :-D

apz
14.12.13, 14:44
Próbowałeś inny ORF z epl5 w support ACR stoi napisane, że obsługuje. W EP5 to nie ta sama matryca co EPL5
Wywołaj do TIFF-a np w OV-3 i potem otwórz w ACR-ze

Saboor
14.12.13, 14:50
W EP5 to nie ta sama matryca co EPL5
Wywołaj do TIFF-a np w OV-3 i potem otwórz w ACR-ze
DNG converter 8.3 robi to bez problemu a dostajesz takiego ORFa z dng na końcu,
zobacz jakie fajne.

And.N
14.12.13, 15:40
Mam taki oto problem: dysponuję Photoshopem CS5 z Camera Raw 6.7. Ściągnąłem sobie z sieci piliki .ORF zrobione Penem E-PL5 (z sieci, bo aparat w planach), no i ACR ich nie otwiera. Jednocześnie Adobe DNG Konwerter nie widzi tych pilków. ...
Mi Adobe DNG Conwerter (wersja 8.2) bez problemu konwertuje do dng. Pewnie masz jakąś starą wersję. Konwersja do .dng to lepsze rozwiązanie od formatu .tif Po pierwsze otrzymujesz taki "uniwersalny .raw", który możesz wywoływać na wiele sposobów po drugie .dng wagowo zajmuje tyle co oryginalny .orf (tu ok. 17MB). Wersja 16-bitowa tif tego pliku już ok. 90 MB.

Apazar
14.12.13, 15:45
Dzięki. Mam konwerter w wersji bodajże 6.7. Tiffa nawet nie brałem pod uwagę. Spróbuję z nowym konwerterem. Ale jednak będzie trochę wiecej roboty z rawami, więc może lepiej zastanowić się nad OM-D, skoro jeszcze nic nie kupiłem? Zobaczymy

And.N
14.12.13, 15:54
Dzięki. Mam konwerter w wersji bodajże 6.7. Tiffa nawet nie brałem pod uwagę. Spróbuję z nowym konwerterem. Ale jednak będzie trochę wiecej roboty z rawami, więc może lepiej zastanowić się nad OM-D, skoro jeszcze nic nie kupiłem Zobaczymy
Może jeśli wystarczy Ci E-PL5 to za różnicę w cenie (i jeszcze dużo zostanie $) dokupić Lightroom 5 i nie będzie żadnego problemu z RAW-ami:)

Apazar
14.12.13, 18:55
OK, z Adobe DNG Converter 8.2 działa. Dzięki.
A Lightroom 5 obecnie za 90 EUR to opcja godna rozważenia. Pomyślimy.

droplet
14.12.13, 21:42
Ja sobie radziłem podmieniając w EXIF-ie E-PL5 na E-M5, używając exiftool albo chociażby edytora HEX.

Koriolan
14.12.13, 23:50
Właśnei Adobe zaktualizowało mi ACR w PSE 12

elaniusz
5.10.15, 17:34
Witam serdecznie; Natrafiłem na problem, z którym nie umiem sobie poradzić. Pracuje na Adobe Camera Raw 9.1.1, który jest w Photoshopie CS6. Mój system to Mac OS X. Zacząłem robić video kurs obróbki w ACR i zauważyłem, że nie mam niektórych narzędzi. Poniżej na zdjęciu są zaznaczone dwa tylko. Obok stopniowego filtra w innych wersjach jest jeszcze coś podobnego tylko, że elipsa. Oprócz tego brakuje pod spodem zdjęcia po prawej stronie różnych opcji podglądu. W zakładce stopniowego filtra nie mam także możliwości dodawania lub odejmowania stopniowania. O co "kaman" chodzi?

158369

And.N
5.10.15, 17:57
... Oprócz tego brakuje pod spodem zdjęcia po prawej stronie różnych opcji podglądu.
a opcje podglądu nie znajdują się czasem po lewej stronie ? i zawsze tam były, czy o co innego chodzi ?

elaniusz
5.10.15, 17:59
Po lewej stronie jest skalowanie itp. Chodzi mi np. o to, że nie mam opcji podziału okna lub zdjęcia na "PRZED" i "PO". Taka opcja jest dostępna od chyba wersji 8.5

And.N
5.10.15, 18:19
ano tak, rzeczywiście..., tak Ci się zrobiło czy masz "od początku" (po aktualizacji Camera RAW do 9.1)
Ja tu raczej wymiękam:) i nie pomogę

elaniusz
5.10.15, 18:21
Od początku tak mam tylko zauważyłem, podczas kursu, że są nawet zmiany w opcjach zapisu, tak jakby ta wersja ACR była jakaś okrojona w porównaniu do Windows wersji

A56
5.10.15, 20:35
Mam wersje Windowsa i ACR wygląda tak jak u Ciebie. Mój CS6 jest w wersji professional. Może w wersji extended jest inaczej.

And.N
5.10.15, 21:08
..."Niestety, nowe funkcje są dostępne tylko dla abonentów Adobe Creative Cloud, czyli użytkowników Photoshopa CC. Posiadacze pudełkowej wersji Photoshopa CS6 muszą zadowolić się aktualizacją wspieranych aparatów czy nowymi profilami obiektywów" ... : źródło (http://www.komputerswiat.pl/nowosci/foto/2015/17/adobe-camera-raw-9-nowe-funkcje-wtyczki-do-obslugi-zdjec-raw.aspx)
Dotyczy to pewnie także tych dodatkowych ikonek (dodanych zresztą wcześniej bo już bodajże w wersji 8.5 ACR).

elaniusz
5.10.15, 21:29
Dziękuje za odpowiedzi:) No cóż, będę musiał z tym jakoś żyć;) W CC już nie mam zamiaru inwestować.

Jack
9.12.16, 11:53
Równocześnie z początkiem sprzedaży E-M1 II, Adobe wprowadził ACR 9.8 (do CC) obsługujący RAWy z nowego aparatu: http://blogs.adobe.com/lightroomjournal/2016/12/acr-9-8-now-available.html