PDA

Zobacz pełną wersję : tulejka + filtry i ciemny narożnik



Rebel
10.01.05, 20:48
Od krótkiego czasu mam ten aparat. Po założeniu tulejki i filtów przy robieniu zdjęć w domu z lampą błyskową wychodzi mi czarny narożnik. Domyślam się, że to jest cień od lampy...
Da się tego jakoś uniknąć. Widzę, że jest tutaj dużo ludzi z tym aparatem i tulejkami, więc prosiłbym o pomoc czy wiecie jak tego uniknąć.

Przy okazji jak można zrobić ostre zdjęcie w nocy? Mi wychodzi tylko lekko ostra postać na pierwszym planie a tło strasznie rozmazane.

luc4s
10.01.05, 21:06
Temat już kilkakrotnie wałkowany, poszukaj na forum. Jest to narmalne, ze aparat z tujeką winietuje, jedyną poradą jest podjechać troche zoomem lub sciągnąc tulejkę. Co do zdjęć nocych to probonuję używac ustawien manualnych a nie automata.

qwerty
11.01.05, 00:25
Winietowanie to jak luc4s napisał albo... nie uzywac lampy błyskowiej kosztem dłuzszego czasu+odpowiedniej przysłany na manualu - czasem tak robie ale jak mam czas i statyw pod ręką oraz fotografowane obiekty nie są dynamiczne.
Zdjęcia w nocny to tryb nocny lub manual (bez lub z lampą) z włączaną redukcją szumow - jesli chcesz miec większą głębię ostrosci to zaczynaj ustawienia od f11 (oczywiscie z odpowiednim czasem). Chcesz skrócic czas to zwiększaj otwór schodząc do f5.6 a czasem nawet do f2.8 (rzadko uzywam bo osobiscie najmniej podobają mi sie przy tej przysłoonie miejsca o duzym kontrascie jasnosci chyba ze... robię np. fotkę b.ciemnego pomieszczenia - mozna uzyskac niezłe efekty dając f2,8 oraz czas 16 sekund) ). A co do lampy to najczesciej uzywam Slow2. Jesli robię fotki z filtrem UV to na manualu ustawiam korektę ekspozycji na +0,3 lub nawet +0,7 w ciemnych pomieszczeniach. Nie jestem pewien czy filtr UV faktycznie przyciemnia nieco obiektyw (słyszałem rozne głosy) ale wypróbowałem u siebie i ta korekta pomaga mi uzyskac lepsze fotki (subiektywne odczucie). Powodzenia :)

marecki
11.01.05, 17:40
A co do lampy to najczesciej uzywam Slow2...

A jaka jest różnica między slow1 jeśli obiekt jest nieruchomy? Wydaje mie się że żadna.

qwerty
11.01.05, 19:14
Nie wiem czy zadna. Moze sie mylę ale w zeszłym roku eksperymentowałem roznymi ustawieniami strzelając oswietloną choinkę na śniegu. Ze statywu zeby warunki były takie same. Wydawało mi sie ze najładniejsze fotki wyszły własnie ze Slow2. Z drugiej strony jak strzelam na długich czasach i z samowyzwalaczem to podwojny błysk pełni dla mnie rolę informatora o początku i koncu fotografowania bo nie muszę cały czas czuwać przy aparacie :)

No-shadow Kick
11.01.05, 21:11
Wydaje mi się (podkreślam wydaje) że jednak może być niewielka różnica w Slow1 i Slow2 przy nieruchomych obiektach. W pierwszym przypadku obiekt zostanie doświetlony na początku i później przez pewnien okres czasu naświetlany normalnie. W drugim odwrotnie. Wydaje mi się więc, że w drugim przypadku obiekt może wyjść nieco lepiej, bo będzie doświetlony zaraz przed zamknięciem migawki. Powinien więc być bardziej wyraźny (nie ma wpływu dalsze naświetlanie). Kurcze, nie wiem jak to opisać :P Mam nadzieję że wiecie o co mi chodzi, hehe.

Pozdrawiam