PDA

Zobacz pełną wersję : C4000Z a ISO



qwerty
26.11.04, 08:09
Chciałem prosic o opinie uzytkownikow tegoz modelu bo mam pewne wątpliwosci. Przyznam sie ze generalnie do tej pory uzywałem ustawienia ISO: AUTO. Od kilku dni probuję recznie dokonywac innych wyborów i mam nastepujące watpliwosci:
1. Czy reczna zamiana ISO jest skuteczna takze w trybie "P"? Albo aparat nie reagując na ustawienie z menu sam przyjmuje takze to ustawienie automatycznie?
2. Czy podczas zmiany ISO widzicie obrazującą tą zmianę rożnicę na lcd? Bo ja niestety nie (zarowno jasnosc obrazu jak i parametry F/czas nie zmieniają mi sie podczas nacisniecia spustu do połowy, takze ev pozostaje generalnie na 0,0) i dopiero po pstryknięciu widze efekt co ma tą wadę ze nie jestem pewien efektu przed "pstryknieciem" i nie wiem o ile mogę zmniejszyc czas chcąc uniknąć np. rozmazania obiektów w ruchu.
W miarę mozliwosci i cierpliwosci prosiłbym o szczegółowy opis jakie efekty widzicie na lcd po recznej zmianie ISO w trybie P/A/S/M.
Pzdr.

marecki
26.11.04, 09:16
Witam.
Ja powiem krótko,jak zmieniam ISO ręcznie to na LCD jest wyraźna różnica w jasności, poza tym parametry też się zmieniają. Na P zawsze będziesz miał 0,0 bo tam ustawiesz korekcję a nie parametry i ty ich nie widzisz bo są nastawiane automatycznie. Myślę że to dopiero widać na A,S,M.
Pozdrawiam

qwerty
26.11.04, 10:43
no to chyba wysle aparat do serwisu bo u mnie na lcd nie widac niczego i jak np. na iso 100 mam na manualu f 5,6, i 1/30 to po zadaniu iso 400 dalej to samo mi sie wyswietla - myslałem ze w tej sytuacji własnie ta korekcja wskazałby np. +2 i dopiero trzeba byłoby zmienic czas lub przysłonę... a roznicy w jasnosci na lcd nie ma wcale...

marecki
26.11.04, 11:13
Faktycznie dziwna sprawa bo pomiędzy 100 a 400 to juz jest niezla róznica

qwerty
26.11.04, 11:53
dzieki za odp... chociaz sama jej tresc wcale mnie nie cieszy... ech ta technika... ;)

luc4s
26.11.04, 14:22
Niestety, no ale muszę potwierdzić, że u mnie przy zmianie iso widać zdecydowanie zmianę na LCD. Co do ustawienia to najczesciej mam ustawione na 100, a gdy już potrzeba to 200. 400 praktycznie nie używam.

qwerty
26.11.04, 14:53
dzieki... niestety ja czasem "musze" focic imprezy w ciemnych lokalach...

DoktorA
30.11.04, 02:43
Zaraz, nie pamiętam już jak działał mój C-4000, ale jedno mi nie pasuje. Jeżeli jest na manualu i zmienisz na ISO 400 to wiadomo, że parametry się nie zmienią, przecież to manual, jedyne co to obraz się powinien zmienić. Chyba, że ten manual to tylko np. priorytet przysłony wtedy się już powinien czas zmienić, ale jak mówię, nie pamiętam już jak to było u mnie

qwerty
30.11.04, 11:38
Sprawdziłem to iso raz jeszcze ale juz nie w trochę ciemniejszych a naprawde ciemnych warunkach... a wiec przy przełaczaniu z iso 100 na 200 nie widac na LCD ZADNEJ roznicy ale przy przełaczaniu z 100/200 na 400 widac ze obraz jest troche jasniejszy. Przedtem nie testowałem w tak ekstremalnych wiec roznica na lcd była niezauwazalna. W trybach S, A wyswietlane parametry wcale nie sygnalizują zmiany ISO.

marecki
30.11.04, 12:57
To i tak dziwne bo jednak te roznice pomiedzy 100 i 200 sa u mnie nawet niezle widoczne. Parametry zmieniaja sie przy kazdej takiej zmianie.

Tadeusz Jankowski
28.12.04, 11:57
Mysle, ze zasada jest taka:
1) Jezeli aktualne parametry naswietlania sa prawidłowe, właściwe, czyli takie same, jak okreslil to system ekspozycji aparatu (w trybach P, A, S nie wprowadzono poprawek, a w trybie M w prawym gornym rogu jest 0.0), to jasnosc obrazu na monitorze jest standartowa.

2) Jezeli zaistnieje jakiekolwiek odstepstwo od tych prawidlowych parametrów w prawo lub w lewo (w trybach P, A, S wprowadzenie poprawki ekspozycji, w trybie M zmiana przyslony lub czasu migawki wprowadzająca w prawym gornym rogu liczbe mniejsza lub wieksza od zera), to obraz jest jasniejszy lub ciemniejszy.
Takze zmiana czulosci powoduje w pewnych warunkach rozjasnienie lub pociemnienie obrazu, np. wtedy gdy aktualne parametry ekspozycji znajdują sie się stosunkowo blisko wlasciwych parametrow ekspozycji. Zmiana czulosci powoduje w trybach P, A, S automatyczny dobor nowych parametrow ekspozycji (pod warunkiem istnienia zapasu przyslony i czasow migawki), a w trybie M ich nie powoduje, wtedy zachodzi zmiana jasnosci monitora. Jezeli aparat znajduje sie daleko od wlaściwych parametrow, to nie zachodzi zauwazalna zmiana jasnosci monitora.
Pozdrawiam, TJ

qwerty
28.12.04, 15:44
dzięki! To tłumaczy czasem"dziwny" brak reakcji monitorka z tym ze zauwazyłem ze model modelowi nierowny.
Odnalazłem kogos z tym samym aparatem i porównywałem w tych samych warunkach funkcjonowanie obydwóch aparatów. U kolegi zmiany na LCD po przejsciu na inne ISO są odrobinkę wyrazniejsze. Niestety nie miałem juz okazji wypróbowac jak i czy w ogóle ta sama zmiana ISO wpływa róznie na uzyskane fotki. Moze kiedys... na razie zyję nadzieją ze efekty na fotkach mamy podobne :) Pzdr.

vodnik
29.12.04, 22:35
Brak reakcji jest spowodowany czyms inny takze. Robiac zdjecia z "ciemnosciach" oprogramowanie aparatu pronuje wzmocnic sygnal i dlatego jest efekt smuzenia. Jak masz ACDSEE to zrob fotke przy slabym swietle i np inna w bardzo mocnym swietle (najlepiej w dzien), W EXIFie jest pozycja GAIN CONTROL czy jakos tak. Tam masz wskazanie kiedy bylo wymagane wzmocnienie. Albo NONE, albo LOW albo cos tam jeszcze :]