PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia nocne (kłopoty z ostrością)



negros
16.11.04, 15:39
witam klubowiczów,

Od kiedy jeszcze nosiłem się z zamiarem kupna aparatu cyfrowego marzyły mi się nocne wypady na miasto w celu fotografowania miasta nocą. Niestety po pierwszym takim wypadzie okazało się, że 99% zdjęć które zrobiłem jest nieostrych (nie poruszonych, lecz nieostrych). szczególnie jeżeli fotografowany obiekt znajdował się daleko a między obiektem a aparatem panowała ciemność.
Może jakieś porady od ludzi fotografujących nocą? Jak unikać takich niespodzianek? Zarówno na wyświetlaczu jak i w wizjerze zdjęcia wydawały się ok, ale już na monitorze komputera okazywały się być skiepszczone... Dodam że mój aparat to Olek C745 UZ na razie bez tulei ani filtrów. Zdjęcia były robione ze statywu lub aparat leżał na stabilnym przedmiocie (np. kosz na śmieci:)

pozdrawiam
negros

No-shadow Kick
16.11.04, 16:21
Pytanie pomocnicze, używałeś autofocusa, czy ręcznie nastawiałeś ostrość?

Pozdrawiam

negros
16.11.04, 17:30
autofocusa... przy ręcznym ustawieniu jakoś sam się gubię. mam chyba za słabe oko żeby ocenić na wyświetlaczu czy obraz jest idealnie ostry czy nie.

qwerty
16.11.04, 17:48
Czasem probuję sfocic cos w trybie nocnym no i faktycznie fotka bywa nieostra wtedy przechodze na manual, minimalna przesłona, maks czas (nawet na korekcji +0,3 lub +0,7) i juz jest znacznie lepiej. A co do focusa to uzywam zawsze auto... mam podobne problemy jak Ty z ustawieniem manualnym...

Wiedźma
16.11.04, 19:48
A ja ostatnio przy zdjeciach w nocy ustawiałam ostrośc manualnie na podstawie oceny "na oko" tego, w jakiej odległości znajduje się fotografowany obiekt. I wszystko ostre wyszło :)) Chyba umiecie ocenić, czy coś znajduje się 50 cm, 2 m czy 8m od was? ;))

max
16.11.04, 21:18
Proponuje przetestować wskażnik laserowy (tylko uwaga na oczy) moj aparat (740) bardzo ładnie ustawia na nim ostrość oczywiście autofocus.

vodnik
16.11.04, 21:21
Ale jak cos jest wiecej niz 8m to i tak bedzie ostre bo z tego co wiem powyzej ustawienia 8 m jest juz nieskonczonosc. No i przy malej dziurze GO jest juz znaczna.

No-shadow Kick
16.11.04, 21:23
Można przymknąć więcej przysłonę (co za różnica w nocy, kiedy i tak trzeba dłużej naświetlać) i ustawić ręcznie głębię ostrości tak, żeby obejmowała to co chcemy. Np. wg tego zestawienia: http://www.dofmaster.com/dofjs.html

PS. Długość ogniskowej podaje się tam jako długość rzeczywista, czyli np. 6,3 - 63mm dla C-765.

Pozdrawiam

negros
16.11.04, 22:35
dzięki za wszelkie propozycje. ślędzę temat z zainteresowaniem i czekam na więcej :)

pozdrowionka dla wszystkich

qwerty
16.11.04, 23:12
Wiedżmo Wspaniała :) Problem nie tkwi w ocenie odległosci rozniących sie o kilka metrów ;) ale w tym na ile na ostrosc wpłynie pomyłka o 0,5-1 m jesli np obiekt szacuję na odległy o 5 metrów... a moze jednak odległosc wynosi nie 5 a 4 metry? Nie zawsze jest czas/okazja aby zmierzyc...

kolins
27.02.05, 00:23
Witam.
Statyw oczywiście konieczny?

aptur
27.02.05, 09:02
konieczny

milo
27.02.05, 11:21
niekonieczny... mozna uzyc natury, drzew, krezakow itp... :] pozdrawiam

qwerty
27.02.05, 11:51
Jasne ze mozna... ale wtedy aparat mimo wszystko nie jest tak stabilnie ustawiony i moze pojawic sie jakies przypadkowe drgnięcie.
A poza tym nie zawsze odpowiednia "natura" (co do kształtu i wysokości) wystepuje w tym miejscu co powinna ;)
Pzdr.