PDA

Zobacz pełną wersję : wykorzystanie polarka :)



maland
15.11.04, 15:09
witam. wiem ze pytanie ebdzie baaaardzo lamerskie, wiec bylbym bardzo wdzieczny za rady a nie "jezdzenie" po mojej laikowskiej osobie ;)

chcialbym sie dowiedziec jak uzywac filtru polaryzacyjnego?
od niedawna jestem posiadaczem japrostrzej wersji takiego filtru firmy Hoya.
po zamontowaniu filtru na tuleje - zauwazylem ze z zewnetrznej strony filtru jest ruchoma czesc - i po wypstrykaniu kilku zdjec zauwazylem ze wplywa ona znacznie na zdjecia :)
teraz pytanie:
czy sa jakies reguly jak powinna byc ustawiana ta "obrecz"?
wiem ze dopiero po nacisnieciu do polowy migawki widze jak wplywa ustawienie polarka na zdjecie?
czy jest jakis inny sposob - czy pozostaje tylko wlaczenie trybu automatycznego AF?
prosilbym o ogolne porady jak korzystac z tego filtru..
z gory dziekuje wszytskim wyrozumialym ludziom za pomoc :)))
Andy

(A)rturo
15.11.04, 15:48
maland: w widzisz u gory forum button z napisalem FILTRY ?

maland
17.11.04, 11:43
widzialem button. jednak, caly marterial tam opisany, nie rozwiazuje mojego problemu. wiec prosilbym jednak o jakas pomoc..

Ewci@
19.11.04, 11:39
Jeśli Arturo pozwoli :wink: to tak troszkę wytłumacze po chłopsku co z tym filterkiem....sama miałam niezły problem bo nie wiedziałam co i jak....generalnie w miarę obracania obręczy albo bedziesz tracił odblaski np w szybie, na tafli wody lub jeśli skierujesz filtr w stronę nieba to kolor niebieski stanie sie głębszy, ciemniejszy. Moja rada trzeba ćwiczyć i tyle zrobić zdjęcie i zobaczyć jak wyszło... nie ma ustalonej pozycji filtra w jakiej uzyskamy dany efekt - przynajmniej ja nie zwracam na to uwagi po prostu kręce nim i obserwuję na monitorku jaki efekt uzyskałam....jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki. W przypadku cyfrówek z tulejkami o tyle problem staje się mniejszy z filtrami kołowymi, że tuleja powoduje stałe umocowanie filtra i w przypadku zastosowania zoomu nie zmienia nam się wczesniej ustawiony kat na filtrze polaryzacyjny - czego nie można powiedzieć o aparatach z wiymienna optyką....tam poniosłam porażkę na początku używania filtra bo nie pamietałam, że filtr zawsze ustawia sie na końcu :wink:

maland
19.11.04, 18:01
wielkie dzieki Ewci@. tylko zdaje mi sie ze jak krece polarkiem to jak patrze przez "celownik" to nie zauwazam zmian.. dopiero po przycisnieciu spustu migawki widze jakie bedzie zdjecie.. :/

vodnik
20.11.04, 00:16
@malandmusisz najpierw wcisnac do polowy spust, aby aparat zablokowal wspolczynik wzmocnienia i dopiero wtedy krec polarkiem.

@Ewci@ szkoda ze nici z D70, byloby co poogladac. Acha nie BOB Budowlany tylko budowniczy :)

Ewci@
22.11.04, 11:57
Vodniku - budowlany, budowlany bo do budowniczego mi jeszcze sporo brakuje :).....tak ktoś powiedział , że jak wybuduję dom to będę budowniczy :wink:

A ja ciągle mam nadzieję, że to D70 może kupie , właśnie dziś na e - bay.de ktoś miał D70 za 701 Euro...... :roll: ale skad 700 Euro wyskrobać no nic zobaczymy

Co do filterka to bardzo ciężko w wizjerze zobaczyc zmianę dlatego ja sprawdzam na LCD, lub właczam podgląd ( naciskam przycisk Quick View gdy przycisk migawki jest naciśnięty do połowy )