PDA

Zobacz pełną wersję : Wadliwy egzemplarz E-30?



jakcmil
15.10.09, 18:16
Witam,
dzisiaj odebrałem ze sklepu nowiutkie E-30. Wszystko cacy, piknie - problem pojawił się przy pierwszym naciśnięciu spustu. Fotkę robiłem ot tak, jak się robi pierwszą fotkę. Ostrość gdzieś zginęła - stwierdziłem że poruszyłem, ale przy lepszym świetle, wyższym iso, ogólnie krótszych czasach każde zdjęcie jest nieostre. Trudno tu mówić o BF czy FF. Na zdjęciu poniżej widać wyraźny BF (ostrzyłem na klawisz G na klawiaturze...):
http://img127.imageshack.us/img127/75/p1010032.jpgAle co gorsze, gdy ostrość ustawi się na nieskończoność NIC nie jest ostre. Dodatkowo, nie wiem czy to natura E-30 czy jakaś wada, po zgaśnięciu lampki SSWF słychać wyraźnie następujące po sobie stuknięcia (w odstępie ok. sekundy).
-Testowałem z 14-54.
-Z innymi obiektywami jest tak samo.
-Korekcje punktu AF nic nie dają.
-Po resecie to samo.
-W statystykach korpusu klapnięć było ok. 70.
Co może być nie tak? Wada fabryczna? Uszkodzili w sklepie i wcisnęli niesprawny? (Kupowałem w FJ)

Pozdrawiam

epicure
15.10.09, 18:25
Upewnij się, czy aby aktywny punkt AF jest tam, gdzie być powinien, czyli tam, gdzie celujesz.

jakcmil
15.10.09, 18:47
Nie, to by było zbyt proste ;) Jestem pewien na 100%.
Dodatkowo podrzucam fotki MF.
Pierwsza - ostrość na nieskończoność.
Druga - ostrość na ok. 30cm...

epicure
15.10.09, 19:03
No to reklamuj ten sprzęt, nie ma wyjścia.

jakcmil
15.10.09, 19:42
Ech, bardzo niedobra sytuacja, w sobotę miałem robić ślub i miałem nadzieję załatwić to 30tką a zostaje 520 :roll:

Swoją drogą zawiodłem się na FJ, chyba pierwsze i ostatnie zakupy tam. Jeśli wcześniej aparat był używany(opstrykany?) w sklepie to powinni go odesłać a nie wciskać klientom :/

Dzięki za zainteresowanie epicure.
Pozdrawiam

Bodzip
15.10.09, 19:45
sprawdź sobie "przebieg" aparatu

Kaleb_82
15.10.09, 19:51
Jeśli nie dostałeś z wystawy to na bank nie był wcześniej sprawdzany. Sprzęt sprawdzają w FJ przy kliencie przy podbijaniu gwarancji. Raz mi się zdarzył jakiś kompakcik Sony - kompletnie dead a facet się napalił bo to była ta seria pierwszych różowych aparatów z dotykowymi ekranami i futerkowymi etui. Niestety ostatni egzemplarz....

jakcmil
15.10.09, 20:09
Przebieg, jak pisałem, ok. 70 klapnięć. Sprawdzałem po pierwszych parunastu zdjęciach. Prawdopodobnie udostępniony do macania dla klientów.. ale tak trefny?

qbic
15.10.09, 20:16
w jakim stanie był IS podczas robienia zdjęć?

epicure
15.10.09, 20:24
70 klapnięć jeszcze nie oznacza, że ktokolwiek go wcześniej macał po opuszczeniu fabryki.

jakcmil
15.10.09, 20:25
Na ostatnich wyłączony, ale IS tu nie winny, w każdym trybie jest to samo.

Wadliwa pucha niestety.. Coś z matrycą może? Nie znam się - nie chcę przesądzać - w serwisie będą wiedzieli.
Zdaje się ostrzyć prawidłowo, problem jest z zarejestrowanym obrazem.

Ceat
15.10.09, 20:30
Na moje oko wygląda, że matryca jest przekoszona na zawieszeniu (IS?) Jeśli tak to powinno być widać zniekształcenia geometryczne (trapez) przy sfotografowaniu dokładnie prostopadle kartki w kratkę. Tym niemniej reklamuj, nie ma co dumać.

PS. Współczuję, nie ma nic gorszego niż zepsuta nowiutka zabawka...

KaarooL
15.10.09, 20:33
jakcmil:

Wszystko zależy od tego ile dni temu go kupiłeś. Próbowałbym dogadać się w sklepie, nawet poparł swoją wersję jakąś wódeczką dla sprzedawcy - może da się tak załatwić żebyś dostał inny egzemplarz. Jak się zaczniesz wozić po serwisach to może nie być temu końca.

Mam taką zasadę że nie wsysam macanych aparatów - nigdy nie wiadomo co działo się wcześniej jeśli nie jest w stanie fabrycznym. Możnaby macanego łyknąć świadomie za dużo niższą cenę, ale czy warto?

jakcmil
15.10.09, 20:36
Kaarool:
Odebrałem go dzisiaj. Może jutro uda się podjechać i dogadać czy by nie wymienili na stanie. Jak napisał Epicure - faktycznie 70 zdjęć nie świadczy o 'macalności'. Myślę, że i bez wódeczki się obejdzie, w końcu to trochę droga sprawa i wypadałoby załatwiać ją do końca, porządnie.

Dzięki za odpowiedzi.

hades
15.10.09, 21:04
A zrób zdjęcia przy dobrym świetle, rano. 1/13 czy 1/15 to nie są czasy, które każdy potrafi utrzymać bez poruszenia (sprawdziłem załączniki).

Takie pstrykanie w ciemnościach to nie najlepszy sposób testowania aparatu.

qbic
15.10.09, 21:07
już ktoś chyba pisał, to wygląda jak krzywo "zawieszona" matryca, prawie jak obiektyw T&S...

jakcmil
15.10.09, 21:09
Robiłem zdjęcia przy czasach 1/100, 1/200 na ISO3200 i to samo - to nie tu tkwi problem.
Przejadę się do FJ jeszcze raz i zobaczy się czy wymienią.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
OK, popróbowałem nieco różnych konfiguracji i taką ciekawą przypadłość zaobserwowałem.
Ostrząc używając:
- wizjera - wyraźny BF, nieostrości itp
- LV - j/w
- LV ale w trybie precyzyjnym (powiększenie x7) - ostrzy idealnie, foty jak żyletki.
Ciekawa sprawa, nie mam pojęcia od czego to może zależeć. Albo jest to jakiś totalny banał, który przegapiłem.:wink:

Przesyłam nagranie dźwięków jakie czasami wydaje e30 przy uruchamianiu.
http://w322.wrzuta.pl/audio/1ruFqpQRllR/bez_nazwy_3

bikeart
15.10.09, 21:57
Ja szedłbym do sklepu niech wymienią, a jak nie to słał do serwisu. W E-3 miałem podobny problem i poszedł do serwisu i naprawili, teraz mam podobnie z e-30 po aktualizacji firmwaru do 1.1 z 1.0... 12-60, 9-18 leica 25... jeśli robię zdjęcia z większej odległości niż 5 metrów mają ustawioną ostrość w kosmos, czyli nic nie jest ostre, a potwierdza złapanie ostrości, jak robię z 1-3 metrów wszystko jest ok... co dziwne z sigmą 50 1.4 ostrzy idealnie w każdych warunkach... wysyłam body do serwisu pewnie w przyszłym tygodniu. Najlepsze jest to, że kupiłem go bo e-3 leżało w serwisie na podobne objawy po felernym firmware 1.4... na szczęście aktualizację softu zrobiłem po tym jak e3 wrócił z serwisu ;(

pozostaje mi tylko współczuć.... e-3 działa po serwisie wyśmienicie teraz, z e510 nie mam problemu i e1 też na tych samych szkłach...

jakcmil
16.10.09, 21:36
Byłem dzisiaj w sklepie i porozmawiałem z panami - porządna sympatyczna obsługa. Niestety odstawka do serwisu nieodzowna :roll:
Na szczęście 520 ciągle w służbie :)

michalzolnowski
20.10.09, 12:01
Przerażasz mnie kolego.
Ja tez kupiłem E-30 w FJ jakieś trzy tygodnie temu ale póki co to wszystko jest ok.

Współczuję ci... nowa pucha do serwisu...

wulf
21.10.09, 07:27
Współczucie? Nie ma tego złego...
Jak go naprawią to może i przy okazji przejrzą to i owo a w efekcie dostaniesz z powrotem urządzenie ze wszech miar sprawdzone a nie tylko pobieżnie jak przez KJ w fabryce.

jakcmil
4.11.09, 18:25
Czuję się zobowiązany poinformować skoro dymu narobiłem :)
E30 wróciło dzisiaj kurierem z serwisu, dokładnie 2 tygodnie!
Wszystko w porządku :) Zniknęły także dziwne stukania przy uruchamianiu aparatu - najwidoczniej były powiązane z problemem ostrości (system stabilizacji?). Czas na zaprzyjaźnienie się z nowym body ;)
Plusik dla serwisu Olympusa.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem!

bikeart
22.11.09, 00:39
Moja puszka też wróciła z serwisu i wszystkie problemy AF naprawione (3 tygodnie) więc może być więcej takich spraw... dziwne jest tylko to, że kilka osób o tym pisało, a jak dzwoniłem do serwisu to powiedzieli, że to pierwszy taki zgłoszony przypadek.

KaarooL
22.11.09, 01:50
Jak już niejednokrotnie pisano, problem produkcji masowej dotknął w końcu również OLKA. Coraz częstsze te przypadki wystąpienia wad, ale i coraz większa pewnie sprzedaż w tym segmencie...

SmakMiodu*PL
4.12.09, 00:18
Witam,
Chciałem dzisiaj kupić w FJ, E-30 (sprawdziłem stan licznika - 144 zdjęcia). Wszystko wyglądało dobrze do chwili, gdy wykonałem pierwsze zdjęcie. Aparat zapisywał je bardzo długo tzn. paliła się kontrolka zapisu (odczekałem chyba z 30 sek) po czym go wyłączyłem. Po włączeniu odtwarzał zdjęcie zapisane wcześniej, natomiast po zrobieniu zdjęcia kontrolka zapisu paliła się cały czas i nie można było odtworzyć zdjęć zrobionych wcześniej. Ostatecznie zrezygnowałem z zakupu i zamówiłem nowy egzemplarz. Po godzinie otrzymałem telefon od sprzedawcy, że przywrócił ustawienia fabryczne i aparat jest sprawny. Wróciłem ponownie do sklepu, ale już bez kolejnej próby zrezygnowałem i poczekam do wtorku na nową dostawę. Mam pytanie, co mogło być przyczyną takiego zachowania się aparatu? Karta CF była moja i działa na moim E-510 bez problemów. Czy to tylko było jakieś ustawienie w aparacie, czy może wada, która wyjdzie ponownie za jakiś czas? Jak myślicie, proszę o odpowiedź? A, na koniec spisałem nr tego egzemplarza, tak żeby przez przypadek nie kupić go we wtorek.

RadioErewan
4.12.09, 00:21
Witam,
Chciałem dzisiaj kupić w FJ, E-30 (sprawdziłem stan licznika - 144 zdjęcia). Wszystko wyglądało dobrze do chwili, gdy wykonałem pierwsze zdjęcie. Aparat zapisywał je bardzo długo tzn. paliła się kontrolka zapisu (odczekałem chyba z 30 sek) po czym go wyłączyłem. Po włączeniu odtwarzał zdjęcie zapisane wcześniej, natomiast po zrobieniu zdjęcia kontrolka zapisu paliła się cały czas i nie można było odtworzyć zdjęć zrobionych wcześniej. Ostatecznie zrezygnowałem z zakupu i zamówiłem nowy egzemplarz. Po godzinie otrzymałem telefon od sprzedawcy, że przywrócił ustawienia fabryczne i aparat jest sprawny. Wróciłem ponownie do sklepu, ale już bez kolejnej próby zrezygnowałem i poczekam do wtorku na nową dostawę. Mam pytanie, co mogło być przyczyną takiego zachowania się aparatu? Karta CF była moja i działa na moim E-510 bez problemów. Czy to tylko było jakieś ustawienie w aparacie, czy może wada, która wyjdzie ponownie za jakiś czas? Jak myślicie, proszę o odpowiedź? A, na koniec spisałem nr tego egzemplarza, tak żeby przez przypadek nie kupić go we wtorek.

Bardzo podobne zachowanie E-30 mogłem obejrzeć w ostatnią niedzielę. Nie wiem co mogło spowodować takie działanie aparatu, pewnie jakiś błąd oprogramowania wewnętrznego w połączeniu z niepełną sprawnością elektroniki.

Pozdrawiam

SmakMiodu*PL
4.12.09, 00:48
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Ciężko było mi zostawić aparat w sklepie, boję się jednak, że problem będzie się powtarzał. Cóż, moja cierpliwość została wystawiona na próbę, ale zaczekam te kilka dni. Dziękuję i pozdrawiam.

Koriolan
4.12.09, 09:05
Też zdarzył mi się problem z zapisem. Zresztą na lokalnym spotkaniu w Ptasim Raju. pomógł reset ustawień. Do tej pory problem nie powrocił.
Wyklikane z mobilka

ziemia01
4.12.09, 11:03
w kupionym ponad tydzień temu E-30 wszystko gra i nie stwierdziłem takiego zachowania.

kilimandzaro
4.12.09, 11:45
Koledzy przerażacie mnie! Niedługo jadę odebrać ten aparat, to moja 1 lustrzanka. Pomóżcie na co zwracać uwagę w sklepie, czy brać w ciemno i w domu na spokojnie...

grizz
4.12.09, 11:48
I to i to.

Co mozesz sprawdź w sklepie, a potem już samo wyjdzie ;)

RadioErewan
4.12.09, 14:10
Koledzy przerażacie mnie! Niedługo jadę odebrać ten aparat, to moja 1 lustrzanka. Pomóżcie na co zwracać uwagę w sklepie, czy brać w ciemno i w domu na spokojnie...

Izi! Piszemy o dwóch takich przypadkach. To promil sprzedaży, albo i mniej. Oczywiście sprawdź aparat w sklepie, ale nawet gdybyś trafiła na wadliwy egzemplarz, to nie zostaniesz na lodzie. Olek ma szybki i dobry serwis.
To nie Nikon 5000, w którym prawdopodobieństwo wystąpienia wady wynosi 90% pudełek w każdym sklepie.

Pozdrawiam

Jack
4.12.09, 14:23
Bardzo podobne zachowanie E-30 mogłem obejrzeć w ostatnią niedzielę. Nie wiem co mogło spowodować takie działanie aparatu...Cały poniedziałek kombinowałem, ale nic nie wykryłem. Wymiękłem i wysłałem aparat do Czech. Wcześniej aparat był sprawny.
Jack

ziemia01
4.12.09, 15:50
A dziś przyszła lampa. Także ekspres - tydzień i dwa dni.

SmakMiodu*PL
4.12.09, 18:49
Dzisiaj w innym sklepie FJ kupiłem E-30 (licznik 102 zdjęcia), w poprzednim zrezygnowałem z zamówienia. Przed zakupem zrobiłem kilka zdjęć z lampą i bez. Wszystko wydaje się być OK, światełka nie migają ponad miarę, obraz jest ostry. Mam tylko pytanie dotyczące włącznika on/off, czy on jest wytrzymały? Czy muszę na niego uważać? Teraz dostosowuję aparat do swoich ustawień i poznaję jego funkcje. Jutro wybiorę się na spacer i zrobię pierwsze zdjęcia. Pomimo wczorajszej awarii cieszę się z dzisiejszego zakupu.:esystem2: Pozdrawiam, AG
ps. Zaraz wypełniam zgłoszenie na stronie i czekam na lampę!!!

rafrr
4.12.09, 21:12
Użytkuję E-30 od sześciu miesięcy..., problem z świecącą diodą miałem dwa razy- dioda zapisu migotała wtedy do czasu wyłączenia i ponownego uruchomienia, po tym zabiegu wszystko wracało do normy. Na stronie olka przeczytałem o nowym firmware z paroma poprawkami i po zainstalowaniu problem znikł na razie bezpowrotnie:wink:. Więc pozostaje tylko kupować a jak coś będzie nie tak, to zawsze można sprawdzić "legendy" o servisie olympusa....
Pozdrawiam

bikeart
4.12.09, 21:37
Mam tylko pytanie dotyczące włącznika on/off, czy on jest wytrzymały? Czy muszę na niego uważać?

on/off faktycznie nie wygląda, ale zdaje się że jest ok ;) Użytkuję raczej bez specjalnego namaszczenia i wszystko wygląda ok po 4 miesiącach.

epicure
4.12.09, 22:44
Mam tylko pytanie dotyczące włącznika on/off, czy on jest wytrzymały? Czy muszę na niego uważać?

Chyba nie trzeba darzyć go żadną szczególną troską, podobnie jak jakiekolwiek innych przełączników w jakimkolwiek innym aparacie.

tkud
5.12.09, 20:45
Za epicurem. Trzeba patrzeć jedynie przy odkładaniu do futerału czy jest na off cz na on. Szkoda barerii ;-)

SmakMiodu*PL
6.12.09, 21:05
Za epicurem. Trzeba patrzeć jedynie przy odkładaniu do futerału czy jest na off cz na on. Szkoda barerii ;-)

To już mam opanowane.

Bałem się na początku, że włącznik jest bardzo delikatny, (mały w porównaniu z E-510) teraz widzę, że pracuje normalnie. Nie ma się czego obawiać.
Po dwóch dniach jestem zachwycony. Pozdrawiam, AG

kilimandzaro
6.12.09, 21:35
Co prawda testuję dopiero od 3 godz. po zakupie (musiałam czekać, jak naładuje się akumulator). Wygląda, że wszystko ok. 70 na liczniku. Co za jakość a zdjęcia dech zapiera... jestem zachwycona a to dopiero początek przygody. Wolę wizjerek i martwią mnie tylko przyciski, czy nochal twardy, nie wciśnie menu... a i jeszcze olympus master 2 świetna sprawa!

siemionek
28.12.09, 23:02
Witam. Ja eksploatuję E 30 od 5 dni, co przemawia za 30 tką to AF i ogólna szybkość - E1
i E510 to inna epoka.
U mnie jakoś zdjęć na przyzwoitym poziomie, ostre jak należy. Ale przez ten feralny test na optycznych mam fobię i non stop powiększam zdjęcia i doszukując się "szumu".
Faktycznie w moim egzemplarzu jest widoczny - w miejscach niedoświetlonych od iso 250 jest widoczny. Ale przy poprawnej ekspozycji wszystko ok.
Do wizjera polecam ME 1,15 - miałem ją w E300 i 510.
Jednak pomimo zalet 30tki nadal żal mi się pozbywać E1 - nie wiem dlaczego?

Roby
29.12.09, 12:32
Zna ktoś kombinację klawiszy żeby wejźć w menu serwisowe E-30-tki?
Z góry dzieki

jakcmil
29.12.09, 12:44
aby sprawdzić liczbę pstrykniętych fotek w E-300/330/500

włącz aparat, otwórz zamknięcie karty CF
1. naciśnij "podgląd zdjęć"+"ok" razem
2. naciśnij przyciski nawigacyjne w podanej kolejności "góra" "dól" "lewo" "prawo"
3. nacisnij przycisk wyzwalajacy migawke
4. nacisnij przycisk nawigacyjny "góra"
5 nacisnij przycisk nawigacyjny "prawo" aby wyświetlić stronę drugą

strona druga:
R: 00XXXXXX licznik zdjęć
S: 00XXXXXX licznik zdjęć z lampą błyskową (było nieznana wartość)
M: 00XXXXXX licznik podniesienia lustra (było mapowanie)
U: 00XXXXXX licznik ilości uruchomień ultrasonicznego czyszczenia matrycy

Tylko zamiast podglądu zdjęć w punkcie 1 wciśnij menu (menu + ok razem).
Swoją drogą nie miałem jeszcze w pełni okazji sprawdzić możliwości E30 a pogoda dzisiaj pikna... i czasu nie ma :(

MichaLxD
29.12.09, 12:47
Zna ktoś kombinację klawiszy żeby wejźć w menu serwisowe E-30-tki?
Z góry dzieki

Otwórz klapkę karty pamięci
Wcisnij jednocześnie przyciski "menu" i "ok"
Następnie przyciski: góra, dół, lewo, prawo
Następnie spust migawki
i na koniec przycisk góra.
I jestes w menu...

jackowlew
29.12.09, 17:55
Otwórz klapkę karty pamięci
Wcisnij jednocześnie przyciski "menu" i "ok"
Następnie przyciski: góra, dół, lewo, prawo
Następnie spust migawki
i na koniec przycisk góra.
I jestes w menu...

A jak wyłączyć tryb ten??poprostu wyłączyć aparat??czy zamknąc klapke od karty??

Roby
29.12.09, 18:58
Otwórz klapkę karty pamięci
Wcisnij jednocześnie przyciski "menu" i "ok"
Następnie przyciski: góra, dół, lewo, prawo
Następnie spust migawki
i na koniec przycisk góra.
I jestes w menu...



Czyli tak jak w E-510 dzięki wszystkim z szybką odp.