PDA

Zobacz pełną wersję : Po co robisz zdjęcia? [wieczór 3]



aga_piet
7.10.09, 16:39
"Po co robisz zdjęcia?"
Czy wiążesz z tym swoją przyszłość zawodową, więc udoskonalasz technikę?
Czy chcesz ładnie uwiecznić rodzinę?
Czy czujesz nieodpartą potrzebę uwieczniania otaczającej Cię przyrody?
Chcesz pokazać to, czego być może nie widzą inni?
A może próbujesz uwolnić siedzące w Tobie demony?
Kupiłeś aparat bo taki jest trynd i a nuż coś z tego wyjdzie?

Ciekawa jestem, co skłoniło Was do zainteresowania się fotografią. Po co robicie zdjęcia, czy jest to Wam do czegoś potrzebne?

Jerry_R
7.10.09, 20:48
Spoko, temat ciekawy, wiec jestem ZA (na nastepny tydzien)!

Ania_
13.10.09, 04:33
Hm... bo lubię? :wink:

ping, wydzielone, zapraszam do dyskusji

rodia
13.10.09, 04:46
Ładnie uwiecznić rodzinę.

sn00p
13.10.09, 08:57
"Po co robisz zdjęcia?"
Dobre pytanie.
Może jestem jakiś dziwny, ale przyjemność sprawia mi samo kadrowanie i wyzwalanie migawki, to że jakaś część z tych wyzwoleń daje efekt który mi się podoba.
Bez znaczenia czy to rodzina, czy natura czy co innego.
Lubię robić zdjęcia dla samego faktu ich wykonywania. Dla tego "pstryk".

Pzdr.

mariush
13.10.09, 09:13
Wszystko poza ostatnim pkt. :-)

Darekw1967
13.10.09, 09:13
Witam !

Robie zdjecia bo lubie zatrzymywac czas.

Wygrzebywalem ze starych szuflad archiwalne
zdjecia mojej prababci i innych nawet nieznanych osob.

Pozniej lubilem sluchac opowiesci na temat powstania
danego kadru i okolicznosci dlaczego tak a nie inaczej
ktos to uchwycil.

Zawsze lubilem archiwizowac to co juz MINELO I JUZ NIE WROCI WIECEJ.

Fotografia uzmyslawia mi jaki marnym puchem jestesmy i to
co wokol Nas przemija i ulega ciaglej transformacji.

Robienie zdjec jest moja ucieczka od problemow zycia codziennego gdzie
moge oddac sie swojej pasji i powiedziec sobie, ze DLA TYCH CHWIL WARTO ZYC.


Pozdrawiam

geo
13.10.09, 09:14
bo lubię naduszać, naduszać, naduszać....

Magnesus
13.10.09, 09:37
Ja robię zdjęcia dla siebie, bo lubię sobie je potem poprzeglądać. Traktuję też to jako rozrywkę na świeżym powietrzu i ciekawe zajęcie, kiedy mi się nudzi. W przypadku makro czasem na zdjęciach mogę zobaczyć jak wygląda coś, co gołym okiem trudno dostrzec, a te owady są dość ciekawie zbudowane (mam zacięcie biologiczne mimo ścisłego zawodu).

Moominek
13.10.09, 09:37
A ja fotografuję bo lubię chwytać chwile i utrwalać świat z mojego punktu widzenia, oczywiście na tyle na ile umiem to uchwycić.

Opowiadanie mi nie idzie jakoś (no chyba że po paru głębszych :wink:), więc wolę to komuś po prostu pokazać. No i czasem miło wracać do niektórych zdjęć...

kateb
13.10.09, 09:40
Robię zdjęcia bo chce się nimi potem pochwalić znajomym. Ograniczam się jednak do pokazywania tylko kilku, bo wiem, że inaczej mogliby mnie zacząć unikać.

A pozatym to nie wiem dlaczego? Żeby mieć ładną tapetę w Windows? Ładny wystrój kuchni? Żeby sobie przypomnieć jak to pięknie było nad zimnym polskim morzem a tu jest beznadziejnie.

Peter1976
13.10.09, 09:47
Witam !!

Lubię uwieczniać piękno przyrody !!
Fotografowanie sprawia mi wiele radości, pozwala odskoczyć od codzienności pracy w biznesie :/

pozdrawiam !!

Mirek54
13.10.09, 09:50
Chrzesny kupil aparat"Druch" na komunie i do kola fotograficznego zapisal.Kazal robic zdjecia.Tak to sie zaczelo.A ze doroslych nalezy sluchac to i robie do tej pory.Na pamiatke tego co kiedys widzialem.

qbic
13.10.09, 10:22
Żeby zachować ślad. Reszta to efekt uboczny.

dzemski
13.10.09, 10:23
w zasadzie to tak jak mariush, czyli wszystko na tak poza ostatnim pytaniem.

Ja dodatkowo uwielbiam obcować z teatrem i ogólnie ze światłem, czasem jest tak, że nie zrobię zdjęcia bo widok zapiera dech w piersiach i profanacją było by sie tym nie delektować :) Podczas ostatniego festiwalu teatralnego moje kumpele się ze mnie śmiały żebym oddychał na spektaklu, ponieważ mam coś takiego, że jak scena zapiera dech w piersiach to właśnie nie oddycham, a potem po jakimś czasie łapię powietrze, często w momencie zwolnienia spustu migawki. Fotografowanie to trochę jak orgazm, zwłaszcza kiedy robi się to na sposób klasyczny, czyli nie widzi zdjęć do momentu wywołania filmu (może być i RAWa). Pamiętam praktycznie każdy moment zrobienia zdjęcia, o którym marzyłem, żeby wyszło i oddało atmosferę, i moment, w którym je ujrzałem na papierze lub ekranie komputera. Ostatnio tak miałem ze zdjęciem Daisuke Yoshimoto, wrażenie potęgowane faktem, że obcowało się z chodzącą legendą. Zaniosłem mu to zdjęcie wywołane w formacie 38x25, sprezentowałem, a na moim egzemplarzu mistrz złozył autograf, japońskim piórem (pędzelkiem, 4 znaki Yoshi-Moto-Dai-Suke).

AdSR
13.10.09, 11:25
- żeby wyżyć się twórczo
- żeby pokazać innym świat, który widzę
- żeby pobawić się fajnym sprzętem
- w celach dokumentacyjnych

enigma
13.10.09, 11:40
Czemu fotografuję?..

..bo bez oddechu nie da się żyć..
a tym właśnie jest dla mnie fotografia - oddychaniem.. miłością absolutną..

Czasami (może nawet niebezpiecznie często) mam wrażenie, że bez niej bym nie istniała.
Wiem, wiem - psychopatyczna wariatka ;) i dobrze mi z tym :)

Magnesus
13.10.09, 11:47
To ja jeszcze może dodam do tego co napisałem wcześniej: bo memy każa mi kopiować co się da. :)

mariush
13.10.09, 11:53
Najważniejsze (dla mnie) - za panem Janem Bułhakiem - "Dawać radość i wzruszenie innym przez ukazanie zakątka własnej duszy."
Banalnie trochę - ale tak jest właśnie.

Lolita
13.10.09, 11:54
Bo lubię... :grin: Tylko tyle, a może i aż tyle :wink:

diabolique
13.10.09, 12:01
A ja za Robertem Bressonem:
"Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył."

marecki
13.10.09, 12:06
Bo lubię... :grin: Tylko tyle, a może i aż tyle :wink:

Miałem podobną myśl napisać :) Ponadto jestem gadżeciarzem.

rumi
13.10.09, 12:14
bo sprawia mi to frajdę .. i zawsze jest motywacja do spaceru kórej przed kupnem aparatu nie było :-P

grizz
13.10.09, 12:21
Żeby miec pretekst to pisania na OC ;)

lessie
13.10.09, 12:30
dla kasy i przyjemności. W takiej kolejności ostatnio.

Ania_
13.10.09, 12:31
Żeby miec pretekst to pisania na OC ;)
Wiedziałam :mrgreen:

wujek.samo.h
13.10.09, 13:35
Bo moim największym hobby jest posiadać hobby;) Fotografia jest tylko częścią moich zainteresowań, dodam, ważną częścią.

herbie_mp
13.10.09, 14:30
"Po co robisz zdjęcia?"
Czy wiążesz z tym swoją przyszłość zawodową, więc udoskonalasz technikę?
Czy chcesz ładnie uwiecznić rodzinę?
Czy czujesz nieodpartą potrzebę uwieczniania otaczającej Cię przyrody?
Chcesz pokazać to, czego być może nie widzą inni?
A może próbujesz uwolnić siedzące w Tobie demony?
Kupiłeś aparat bo taki jest trynd i a nuż coś z tego wyjdzie?

Ciekawa jestem, co skłoniło Was do zainteresowania się fotografią. Po co robicie zdjęcia, czy jest to Wam do czegoś potrzebne?

Wszystko poza ostatnim (jak już co poniektórzy pisali)... :grin:
A co mnie skłoniło do zainteresowania fotografią? W moim życiu fotografia była obecna od zawsze, od noworodka. Ojciec fotografował swojego pierworodnego (czyli mnie :wink: ) na każdym kroku, w każdej sytuacji. No więc cóż miałem robić? Nie miałem wyjścia... :wink:
Czy robienie zdjęć jest mi do czegoś potrzebne? Do szczęścia! :grin:

K_Puchatek
13.10.09, 14:43
Dla uchwycenia chwili która już się nie powtórzy
Dla uwiecznienia miejsc których już więcej nie zobaczę
Dla "zdrowotności" - wcześniej jakoś nie było "parcia" żeby ruszyć się z domu na spacerek
Dla siebie - jako hobby
Dla siebie - jaka satysfakcja gdy zdjęcie "pokazuje" dokładnie to co chciałem na nim oddać
Dla rodziny i znajomych - jako "dokumentację" z turystycznych wypadów...

Długo by tak można...:wink::grin:

dzemski
13.10.09, 15:16
ach tak, nie napisałem nic w odpowiedzi na pytanie ostatnie.

Do fotografii skłoniły mnie po trosze czasy w jakich dorastałem i to, że poszedłem kiedyś na kółko fotograficzne. Widok pojawiającego się obrazu na papierze, niesamowity. Na długie lata jednak przerwałem pielęgnowanie w sobie tej pasji, aż do momentu kiedy stać mnie było na jakikolwiek znośny aparat (Zeinit 11), i tak od pstrykania kffffiatkooof i imprezek doszedłem do pierwszej cyfrowej lustrzanki i zaproszenia do Grupy Fotograficznej. Od tamtej chwili wszystko się zmieniło. Fotografowanie pozwala mi odpocząć i realizować siebie, pozwala także poznać ciekawych ludzi i obcować z teatrem i w ogóle z szeroko pojęta kulturą. Można powiedzieć, że to druga strona mojego życia (niestety ostatnio mocno ograniczona przez pierwszą jego stronę).

witia
13.10.09, 16:30
... bo lubię i może uda się pokazać coś - czego inni nie dostrzegają?
Dobre pytanie ...
Pozdrówka.

Misiaczek51
13.10.09, 16:53
To pewnie strasznie płaskie ale lubię się bawić aparatem. Lubię te wszystkie manualne czynności poprzedzające zdjęcie, lubię trzask migawki, kiedyś lubiłem jeszcze ustawianie ostrości. No i oczywiście kadrowanie - wyobrażenia jak to będzie na gotowo. A jak końcowym efektem jest to co zamierzałem uzyskać to jestem happy - naświetlam na papierze i chowam...
Ale kiedyś było więcej magii.

Agulka
13.10.09, 17:25
Robię zdjęcia, bo mnie wzruszają ładne fotografie i chciałabym poznać bliżej to rzemiosło. Wiedzieć, co i jak i kiedy.
A, że przy okazji czasami mam przy tym frajdę... :)

k@czy
13.10.09, 18:38
wale foty na lewo i na prawo, bo mam nadzieje znalezc taka same chore jestestwo jak ja :mrgreen: kogos, kto patrzy na otaczajace nas wszystko pod kątem kąta ;) kogos, kto patrzy i widzi podobnie jak ja. kto zachwyca sie banalnoscia, szara codziennoscia i stara zrobic sie z niej nadzwyczajnosc.
no po prostu nie chce byc sam nienormalny - w kupie cieplej :mrgreen:

sn00p
13.10.09, 19:25
wale foty na lewo i na prawo, bo mam nadzieje znalezc taka same chore jestestwo jak ja :mrgreen: kogos, kto patrzy na otaczajace nas wszystko pod kątem kąta ;) kogos, kto patrzy i widzi podobnie jak ja. kto zachwyca sie banalnoscia, szara codziennoscia i stara zrobic sie z niej nadzwyczajnosc.
no po prostu nie chce byc sam nienormalny - w kupie cieplej :mrgreen:
Znaczy się, że **** na DSLR'a wyrywasz ? :mrgreen:

Ania_
13.10.09, 19:37
Znaczy się, że **** na DSLR'a wyrywasz ? :mrgreen:

chyba się przewidziałam... :roll: gwiazdkujcie chociaż :roll:

koronax
13.10.09, 19:40
bo sprawia mi to frajdę .. i zawsze jest motywacja do spaceru kórej przed kupnem aparatu nie było :-P


Podpisuję się pod tym . Zauważyłem teraz że wychodzę częściej z domu na spacery. Aby zrobić zdjęcia jadę w miejsca w których nigdy nie byłem i pewnie bym nigdy nie był w tych miejscach gdyby nie fotografia.

Rafał Czarny
13.10.09, 20:12
Po co robię zdjęcia? Dobre pytanie. Zastanawiam się od dłuższej chwili i żadna rozsądna odpowiedź nie przychodzi mi do głowy. Wymyśliłem na poczekaniu kilka jajcarskich, ale tym razem sobie podaruję.

No nic. Będę myślał dalej. Coś mnie gna na te ulice...

Ruff
13.10.09, 23:04
"Po co robisz zdjęcia?"
Czy wiążesz z tym swoją przyszłość zawodową, więc udoskonalasz technikę?

Bardzo chciałbym, ale nawet jeśli kiedyś w ogóle do tego dojdzie to chyba nieprędko.



Chcesz pokazać to, czego być może nie widzą inni?

Nie myślałem tak o tym, ale ostatnio pod jednym zdjęciem (http://plfoto.com/1962785/zdjecie.html) dostałem taki komentarz:
"ale Kimi ma zjechaną tylną oponę, w tv tego nie widać, chyba że się już w strzępy rozerwie"
więc chyba trochę tak właśnie jest.



Ciekawa jestem, co skłoniło Was do zainteresowania się fotografią. Po co robicie zdjęcia, czy jest to Wam do czegoś potrzebne?
Kiedyś, będąc towarzysko na torze poznań i obserwując jak koledzy śmigają na moto dostałem do łap ich aparaty (Canon 350D i Sony H7 czy 9 - już nie pamiętam) z zadaniem "zrobienia im zdjęć". Wcześniej nigdy nie miałem w ręce lustrzanki, więc poprosiłem o instrukcje. Dostałem krótkie, tu ustaw sobie na Tv i ustawiaj liczny rzędu 1/1000 i będzie ok. No ale włączył mi się kombinator i zacząłem dopytywać "A co zrobić, żeby tło było rozmazane żeby było ruch widać? A co zrobić, żeby to co na pierwszym planie było ostre a to z tyłu rozmyte?" (to przy statycznych zdjęciach potem). No i tak mi już zostało, że najbardziej lubię uwieczniać ruch, w szczególności gdy ruch ten powodują silniki spalinowe :D A potem doszło jeszcze uwiecznianie tych pojazdów nawet z wyłączonymi silnikami :) Kobitki tez chętnie bym fotografował, bo to wdzięczny temat, ale moja obecna dziewczyna jest temu przeciwna :D Zdecydowanie przeciwna :D

k@czy
14.10.09, 00:46
Znaczy się, że **** na DSLR'a wyrywasz ? :mrgreen:
eeee tam :) lachony to na plecak :) mowie: " a w plecaku to mam taka lufe, ze nie uwierzysz jak ci pokaze....."

chyba się przewidziałam... :roll: gwiazdkujcie chociaż :roll:
nie przesadzaj :) w sumie rzecz naturalnie wystepujaca w przyrodzie i raczej bardzo popularna ;)

Jerry_R
14.10.09, 02:12
Dla uchwycenia chwili która już się nie powtórzy
Dla uwiecznienia miejsc których już więcej nie zobaczę

Fotografia spaja te dwa aspekty. Laczy miejsce i czas.

Nawet jak wrocilbys do danego miejsca - to juz nie bedzie to "tamto miejsce".
Fotografia moze byc stopklatka :wink:

enigma
14.10.09, 06:34
eeee tam :) lachony to na plecak :) mowie: " a w plecaku to mam taka lufe, ze nie uwierzysz jak ci pokaze....."

nie przesadzaj :) w sumie rzecz naturalnie wystepujaca w przyrodzie i raczej bardzo popularna ;)


O jak dobrze, że ja sama mam taki plecak a w nim skarby (żółte - ups -złote rzecz jasna) :)
Chroni mnie to przed chęcią oglądania innych plecaków i ich zawartości :)

k@czy
14.10.09, 07:22
O jak dobrze, że ja sama mam taki plecak a w nim skarby (żółte - ups -złote rzecz jasna) :)
Chroni mnie to przed chęcią oglądania innych plecaków i ich zawartości :)
a duze masz te skarby?
w plecaku znaczy ... :mrgreen:

m_kola
14.10.09, 07:23
Ja robię zdjęcia bo lubię... Lubię ustawiać aparat, szukać kadru, sprawdzać światło... Sama czynność fotografowania daje mi dużo przyjemności. A jak wyjdzie z tego jakies coś co spodoba sie innym to jeszcze fajniej. Lubię makro za to ze pokazuje to czego najczęściej sie nie widzi. Ale tu dopiero będę sie przymierzał do tego:) a olka lubię za takie pojechane forum:)
Wyklikane z mobilka

icelander
14.10.09, 08:31
Po co robię zdjęcia? Ano w celu ludycznym!

aga_piet
14.10.09, 11:41
Największą radość czuję, gdy widzę, że ktoś odbiera dokładnie to, co chciałam przekazać, zwłaszcza gdy dotyczy to zdjęć "uwalniających demony". Zrozumienie - ważna rzecz.
Lubię, gdy uda mi się wyłapać coś ciekawego z pozornie nieciekawego motywu.

Na pytanie "po co?" bez wstydu odpowiadam, że w celu samozaspokojenia :D

Rinho
14.10.09, 11:42
Robię - bo lubię. Ot, co!:wink:

Rafał Czarny
14.10.09, 11:46
Na pytanie "po co?" bez wstydu odpowiadam, że w celu samozaspokojenia :D

Ja mam jeszcze bardziej wstydliwą tajemnicę. Robię zdjęcia, bo jestem trochę próżny. Lubię pokazywać zdjęcia i czytać komentarze: "Ale zajebioza!!!". :grin:

m_kola
14.10.09, 11:50
Ja mam jeszcze bardziej wstydliwą tajemnicę. Robię zdjęcia, bo jestem trochę próżny. Lubię pokazywać zdjęcia i czytać komentarze: "Ale zajebioza!!!". :grin:
Nie prowokuj bo ludziska na przekór zaczną pisać "Ale kupa!";)

leodan
14.10.09, 12:08
Lubię zatrzymać czas , a później wspominać .

icelander
14.10.09, 12:14
Mieszkająć w Strasbourgu, często udawałem się na niemiecką stronę, np kupić niefrancuskie piwo. Kontroli granicznej niby nie było ale od czasu do czasu francuscy nadgorliwcy wyłapywali samochody z obcymi numerami.
Podchodzi do mnie taki typ i pyta: Pouquoi? Czyi Dlaczego (w domyśle przybywam do Francji).
Mając w odwodzie magiczną niebieską kartę stypendysty rządowego, odparłem buńczucznie: Et, pourquoi-pas? Czyli: A czemu nie?
Typa zatakało.
I też mógłbym odpowiedzieć: a czemu mam zdjęć nie robić?

enigma
14.10.09, 14:08
a duze masz te skarby?
w plecaku znaczy ... :mrgreen:


na tyle długie, żeby sięgnąć tam, gdzie wzrok nie sięga
na tyle mocne i niezawodne, żeby działały tam, gdzie inne już dawno działać przestały
na tyle pasjonujące, żeby się z nimi nie rozstawać
i na tyle ciężkie żeby się nabawić dyskoaptii kręgosłupa :)

PS. Ciekawski cholercia! :p

epicure
14.10.09, 14:11
A ja ostatnio w ogóle nie robię zdjęć. Znaczy coś tam sobie pstryknę, ale nic mi nie wychodzi. Jakiś chwilowy (mam nadzieję) brak weny twórczej albo jesienna depresja jakaś.

kurokial
14.10.09, 15:10
Robię zdjęcia bo..
..bo jak nie ja to kto?

pat.p
15.10.09, 14:15
Próbuję się z samym sobą... To jeden powód. Przekonać siebie samego, że to, co robię ma jakąś wartość. Że widzę świat w ciekawy sposób i będę umiał kiedyś pokazać to innym, właśnie poprzez zdjęcia.
Po drugie - dlatego, że mnóstwo rzeczy mi się podoba, wzrusza, zastanawia. Zatrzymuje moją uwagę i gra na mnie jak na instrumencie. Chcę dobrze zabrzmieć...
Po trzecie - jestem gadżeciarzem i sprawia mi przyjemność to całe pstrykanie, klikanie, kręcenie. Lubię sensualność tego, co robię - zapach drewna i lakieru kontrabasu, lepkość kalafonii i dotyk strun. Tak samo przepadam za chłodem i ciężarem aparatu wyjmowanego z plecaka w jesienny dzień, dźwięk dokręcanej osłony na obiektyw (mam taką dokręcaną:grin:), trzask migawki, klapnięcie.
Świsty-gwizdy mechanizmu czyszczącego filtr przy wyłączaniu aparatu.

-----------------------------------------------------------------------
I lubię być chwalony, jak mi się coś uda...


Nic innego nie wymyślę. Tak jest po prostu:)

Pozdrawiam
Pat

kali999
15.10.09, 16:31
Hmmm zaczęło się od tego, że poszedłem do liceum i jak pewnie większość nie wiedziałem co chcę robić w życiu. Tak się składa, że pochodzę z rodziny uzdolnionej plastycznie, wujek artysta, performer, scenograf itd., ojciec grafik i nauczyciel na wyższych uczelniach, mama uczy plastyki w szkole, siostra skończyła architekturę krajobrazu, a w tej chwili odpowiada za jakieś tam wizualne sprawy w sklepie odzieżowym, a ja nie umiem rysować, malować, zero zdolności manualnych. Pomyślałem sobie to może odziedziczyłem oko i zmysł artystyczny i na najbliższe wakacje w góry wziąłem Zenita z zepsutym światłomierzem ojca. Zdjęcia jak zdjęcia z takiego Zenita z przysłoną dobieraną na oko, ale złapałem bakcyla. Nadszedł czas likwidowania mojej książeczki mieszkaniowej, za pieniądze z niej oczywiście można było co najwyżej kupić dom dla lalek. Odwiedziny na giełdzie w Stodole i Nikon F75. Kolejne wakacje, pierwszy performance wujaszka i pierwsza dokumentacja. I wyszło super i ja byłem mega zadowolony i wujaszek, a później reszta się jakoś potoczyła, pierwszy konkurs, pierwszy większy projekt, pierwsza wystawa.
W fotografii lubię tą chwilę zapomnienia kiedy jestem ja wizjer i kadry których szukam, wtedy nic oprócz tych rzeczy dla mnie nie istnieje.
Oczywiście to co powiedział Rafał, super uczuciem jest kiedy ktoś docenia twoją pracę, wtedy rosną skrzydła i chce się więcej.:cool:

Trochę dużo, ale jak to konwersacje wieczorne:wink: nie mogą być krótkie:roll:

aga_piet
15.10.09, 16:37
Oczywiście to co powiedział Rafał, super uczuciem jest kiedy ktoś docenia twoją pracę, wtedy rosną skrzydła i chce się więcej.:cool:

O tak!
Gorzej, jak dzieje się odwrotnie - czasem można na długo skrzydła stracić :(

kali999
15.10.09, 16:43
O tak!
Gorzej, jak dzieje się odwrotnie - czasem można na długo skrzydła stracić :(

To też się niestety zdarza, ale im dłuższy taki okres, a po nim przyjdzie docenienie prac wtedy radość jest jeszcze większa:wink:

Koriolan
15.10.09, 20:59
Proponuję jako nastepny temat- ile jest klasycznie rozumianej fotografii a ile postprocessingu (czyli PSucia) w obecnej fotografii.
jeśli to ne to miejsc- adminie przenieś.

HrabiaMiod
15.10.09, 22:38
Czemu? Bo już zanim dostałem w łapska aparat, uwielbiałem obserwować rzeczywistość, przyglądać się ludziom. Bo aparat daje mi możliwość wyrażenia siebie, bo uwielbiam zatrzymywać chwile. Bo podnieca mnie naciskanie na spust. Bo daje mi radość dobry kadr. I nawet nie chodzi tu o zdjęcia, jako wynik - wolę gonienie króliczka. Świetne są te próby. Ktoś napisał, że po zrobieniu najlepszego swojego zdjęcia - zdjęcia życia - skończyłby fotografować - przychylam się do tego.

qbic
15.10.09, 22:43
Ktoś napisał, że po zrobieniu najlepszego swojego zdjęcia - zdjęcia życia - skończyłby fotografować - przychylam się do tego.

Na szczęście (?) nigdy nie wiesz czy to właśnie to zdjęcie jest/będzie/było najlepsze.

enigma
16.10.09, 07:04
Ktoś napisał, że po zrobieniu najlepszego swojego zdjęcia - zdjęcia życia - skończyłby fotografować - przychylam się do tego.


o rany - nigdy!
Ja nie wyobrażam sobie nawet jednego dnia bez fotografii.
Przestać fotografować (abstrakcja), to jakby zamknąć oczy na zawsze.
a ja ponad wszystko kocham patrzeć..

Jerry_R
16.10.09, 09:35
a ja ponad wszystko kocham patrzeć..
patrzec, patrzec - widziec!!! :grin:

pat.p
16.10.09, 10:27
Mam czasem dziwne, ale miłe uczucie - kiedy popołudniowe światło wydobywa z rzeczy najpiękniejsze kolory, reagują moje kubki smakowe... Normalnie jadłbym to światło jak lody, albo pierwszą wiosenną zupę szparagową:roll::oops:
Staram się mieć ze sobą aparat, żeby trochę tego złapać, ale - póki co - nie udaje mi się to tak, jakbym chciał...
Lubię, kiedy zdjęcia pachną, wieją chłodem albo wilgocią deszczu. Kiedy obrazy na nich zawarte dotykają zmysłów - to nawet bardziej mi odpowiada, niż zawarta w niektórych genialnych fotografiach refleksja intelektualna.

Pozdrawiam
Pat

Eddie
16.10.09, 10:48
Córkę mam, przez nią to wszystko, to ona mnie zmusiła!
I tak mi już zostało.

Tak bardziej serio, zawsze mnie ciągnęło, ale nigdy nie umiałem albo nie było czym, nie było też od kogo się nauczyć. Wtedy do akcji moja córka wkroczyła...

enigma
16.10.09, 11:12
patrzec, patrzec - widziec!!! :grin:


sie wie :)

widzieć, widzieć - dostrzegać!!! :)

furmun
22.07.10, 23:04
"Po co robisz zdjęcia?"
Czy wiążesz z tym swoją przyszłość zawodową, więc udoskonalasz technikę?
Czy chcesz ładnie uwiecznić rodzinę?
Czy czujesz nieodpartą potrzebę uwieczniania otaczającej Cię przyrody?
Chcesz pokazać to, czego być może nie widzą inni?
A może próbujesz uwolnić siedzące w Tobie demony?
Kupiłeś aparat bo taki jest trynd i a nuż coś z tego wyjdzie?

Ciekawa jestem, co skłoniło Was do zainteresowania się fotografią. Po co robicie zdjęcia, czy jest to Wam do czegoś potrzebne?

Czy wiążesz z tym swoją przyszłość zawodową,nie więc udoskonalasz technikę?człowiek całe życie się uczy a jeszcze..umrze:wink:
Czy chcesz ładnie uwiecznić rodzinę? coś koło tego:wink:
Czy czujesz nieodpartą potrzebę uwieczniania otaczającej Cię przyrody? w wydaniu "album rodzinny"
Chcesz pokazać to, czego być może nie widzą inni? na co nie mają czasu i chęci znajomi
A może próbujesz uwolnić siedzące w Tobie demony? mogę pominąć:wink:
Kupiłeś aparat bo taki jest trynd i a nuż coś z tego wyjdzie? nie dotyczy:grin:

pozdrawiam

Joki
23.07.10, 15:21
Witam serdecznie.

Fotografuję bo nie umiem malować, a ogromną przyjemność sprawia mi przelewanie na medium (w tym wypadku fotografię) swoich wizji ludzi, świata. Pokazanie tego co jest tylko w wyobraźni i nie istnieje w rzeczywistości.
Pozdrawiam.

Darekw1967
23.07.10, 16:04
Witam !

37 lat temu jako 6-letnie dziecko przesiadywalem z wujem
w prowizorycznej ciemni fotograficznej (lazience) i
obserwowalem jak sie na papierze naswietlaly i wywolywaly i utrwalaly
czarno-biale obrazki.

Wsrod czerwonego swiatla wygladalo
to bardzo magicznie i gdzies mi to w glowie wtedy
sie zakodowalo, ze to sie cos z niczego pojawialo na papierze.

Nie rozumialem co to swiatlo ale wiedzialem, ze cos tam
wpada do szkielka i cos sie pojawia pozniej na tasmie i papierze
a moja babcia na tych odbitkach wygladala znacznie gorzej niz w rzeczywistosci.

Pozniej dziadkowi rozwalilem DRUH-a bo chcialem zobaczyc co sie po drugiej
stronie szkielka pojawia i gdzie te obrazy i babcia murzynka sie schowala.

Mysle, ze to wtedy jak narozrabialem to zaczelo mnie ciagnac do
rejestrowania obrazow czyli lapania odbitego swiatla do srodka aparatu.

Z czasem sporo rysowalem i przy okazji... Biegalem po piwo panom malarzom sztalugowym
i obserwowalem jak tworzyli swoje artystyczne dziela.
Czesto nie podobal mi sie efekt koncowy bo te obrazy wygladaly jak bochomazy a nie zdjecia
u wuja... gdzie geba to byla geba a nie podziargane klocki.

Pewien wplyw mial tez na mnie sasiad Jerzy Puciata, ktory wokól
emanowal swoim artystycznym duchem co raz mialem przyjemnosc
poczuc przy sloiku z ogorkami i flaszka czystej na lepka i
stwierdzeniu, ze to jednak normalny facet jest i... artysta.

Po ilus tam latach dalej rysowalem i wzialem sie za malowanie obrazow ale
jednostkowy czas ich realizacji byl zbyt uciazliwy a mnie stopniowo
technika elektoniczna zaczela interesowac i cos co samo
sie robi.

Po jakims czasie aparat zaczal mi lepiej pasowac i moglem latwo powielac zdjecia wlacznie ze zmiana ich formatu do wlasnych potrzeb.

Tak jest do dzisiaj... tylko, ze analog jest w szafie.
Jakis czas temu przegladalem zdjecia z kolega i stwierdzilismy, ze
te analogowe foty sa jakies inne... Jakby fajniejsze ;)

Pozdrawiam.

Rafał Czarny
23.07.10, 17:11
Ja robię zdjęcia, bo jestem nerwowy i muszę czymś zająć ręce.

MartinP
23.07.10, 17:45
bo wątroba musi mieć czas na regenerację...

icelander
23.07.10, 22:07
Samiec posiada instynkt łowiecki - overprint kulturowy zakazuje mi szwendanie się z gazrurką względnie "kijem bilboardowym" w poszukiwaniu wrażeń, znacznie bezpieczniejsze jest polowanie na temat za pomocą aparatu. A że od czasu do czasu ktoś za coś zapłaci ... no cóż, ta plastytucja nie jest naganna moralnie
;)

e-510
23.07.10, 22:30
Mam nadzieję,ze kiedyś moje fotografie będzie można nabyć na aukcjach np.Sotheby's i co za tym idzie,moje wnuki będą czerpać z tego kolosalne korzyści i przez to pamięć o dziadku vel e-510 pozostanie wieczna. Dlatego. :P

Czaroz
23.07.10, 22:31
"Po co robisz zdjęcia?"
Czy wiążesz z tym swoją przyszłość zawodową, więc udoskonalasz technikę? Mam nadzieje ze kiedys bede mial ten zaszczyt brac pod uwage fotografi jako "pracy" a wiec robic to co sie lubi, sadze ze jedyne co teraz musze robic to sie uczyc, uczyc i jeszcze raz uczyc.

Czy chcesz ładnie uwiecznić rodzinę? Ostatnio mnie wzielo na zdjecia rodziny... Np. czuje co raz bardziej ze mojej kochanej babci co raz to blizej do smierci, chcialbym sobie kiedys popatrzec na jej zdjecia, pokazac dzieciom, a jak tam na gorze pozwoli to moze i nawet wnukom.

Czy czujesz nieodpartą potrzebę uwieczniania otaczającej Cię przyrody? Jakby zamienic przyrody na ulicy/zycia to sie zgodze, uwielbiam te momenty jak widze ze jest cos warte aby zatrzymac czas ["sfocic"]

Chcesz pokazać to, czego być może nie widzą inni? nawet to czego ja czesto nie dostrzegam a tylko przez wizjer mi sie udaje dojrzec to COS

A może próbujesz uwolnić siedzące w Tobie demony? No mozna tak powiedziec, fotografowanie zuzla wyzwala ze mnie wiele emocji ;)

Kupiłeś aparat bo taki jest trynd i a nuż coś z tego wyjdzie? Pozostawie bez komentarza...

Pozdrowka

szamotl
27.07.10, 00:09
Bo zaraził mnie tym kolega i daje mi to odskocznię od pracy, a jeszcze bo to fajne jest .
PS. I jeszcze po trosze dla wszystkiego tego o czym Poprzednicy napisali.

Dawid
27.07.10, 08:00
"..." Bo lubię ;) Sprawia mi to przyjemność i odpręża ;)

romek1967
27.07.10, 08:20
Żeby się migawka w aparatach nie zastała.

A poważnie - trochę bym zmienił pytanie, nie "po co" ale "dlaczego". Po co zakłada moim zdaniem istnienie jakiegoś celu, którego u wielu po prostu nie ma. Ja na ten dany przykład jestem kompletnie nieartystycznym pstrykaczem okazjonalno-podróżniczym.

kowalikster
27.07.10, 08:35
A do tego "dlaczego" można dodać "a dlaczego nie?".
Robię bo lubię, lubię bo robię.

Czaroz
27.07.10, 13:48
A do tego "dlaczego" można dodać "a dlaczego nie?".
Robię bo lubię, lubię bo robię.

Jak najbardziej sie z toba zgadzam, to jest jedna z tych rzeczy ktorych mi nikt nie zabroni! Tak jak sluchania tego co lubie a nie tego co sie innym podoba.

Catharina
27.07.10, 15:08
Robię zdjęcia bo to lubię a dzięki właśnie fotografowaniu mogę wyrazić swoje emocje. Mimo, że jeszcze jestem młoda już myślę nad zawodem fotografa ::wink:

dziobolek
27.07.10, 16:04
Robię zdjęcia, bo... mam aparat. ;)
Szkoda by było, żeby się kurzem pokrywał :twisted:

Pozdrówka!

Saboor
27.07.10, 16:16
Po co ? Żeby było co oglądać
Dla czego ? Bo lubię

apz
11.08.10, 22:54
Bo lubię raz jeszcze obejrzeć to co widziałem przed chwilą / wczoraj / dawniej , by przypomnieć sobie własne odczucia, w czasie chwili gdy wyjmowałem aparat, by utrwalić ten obrazek.
Lubię oglądać, nie znoszę / nie umiem obrabiać plików cyfrowych.

dog_master
12.08.10, 00:18
1. Bo chcę mieć pamiątkę pewnych sytuacji.
2. Bo chcę pokazać niektóre rzeczy innym.
3. Bo lubię jak znajomi, dla których robię sporo zdjęć, cieszą się ze zrealizowania ich punktów 1. i 2. ;)
4. Bo jest fun i to lubię :)

judasz
12.08.10, 19:01
a ja robie zdjecia, zeby pokazac je później wam na forum i później czytac jak to ja ich nie spier...... :) :) :) pozdrawiam

S4INT
12.08.10, 19:03
a ja robie zdjecia zeby pokazac je puzniej wam na forum i puzniej czytakc jak to ja ich nie spier...... :) :) :) pozdrawiam

Piłeś - nie pisz :)

lukasz78
12.08.10, 19:07
Dlatego, że lubię dźwięk jaki temu towarzyszy. :)

Rafał Czarny
12.08.10, 19:34
a ja robie zdjecia zeby pokazac je puzniej wam na forum i puzniej czytakc jak to ja ich nie spier...... :) :) :) pozdrawiam

A lubisz poczytać jak ktoś poprawia Twoje orty? ;-) Puźniej?????

judasz
13.08.10, 08:23
A lubisz poczytać jak ktoś poprawia Twoje orty? ;-) Puźniej?????
:) tez ,ale nic do glowy nie wchodzi ,pozdrawiam

sn00p
13.08.10, 08:38
:) tez ,ale nic do glowy nie wchodzi ,pozdrawiam
Zpokojnie, nis na siuę.

acidmk
13.08.10, 09:30
Robię zdjęcia bo...

- nie umiem malować a niektóre chwile godne są zatrzymania :grin:
- to magiczny moment jak słyszę klapnięcie lustra
- mogę później oglądać, przypominać sobie co widziałem, gdzie byłem
- bo mam aparat :-P

apz
13.08.10, 18:28
Dlatego, że lubię dźwięk jaki temu towarzyszy. :)
Uwielbiam słuchać dźwięk migawki ale tylko w E-1 - jest boski !

Sawa
3.01.15, 22:23
jako, że ostatnio jakiś marazm, niby dystymia mnie dopadła i fot nie robię, to warto było przebić się i chociaż przeczytać, czemu inni robią.
Polecam wszystkim meteopatom.

Hrr
3.01.15, 23:39
Bo coś trzeba w życiu robić. A ostatnio głównie po to aby pokazać innym to co widzę, oraz uszczęśliwić zdjęciem kogoś realizującego swoją pasję.

BootMR
4.01.15, 15:58
Po co? Sam nie wiem. :) A już wiem, chcę zrobić fajne zdjęcie robala i machnąć je na ściane w bardzo dużym formacie np 150 cm na dłuższym boku. Co prawda mógłbym ściągnąć zarąbiste makro z sieci, ale wtedy nie mógłbym powiedzieć - "To jest Robal na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym Robalem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo!"
Dlaczego? Lubię faktury(ale nie te do płacenia), Zaszronione szyby, liście itp. Niestety piękna tych zjawisk nie umiem oddać na zdjęciu, ale ćwiczę, jak mi się chce oczywiście.

wuzet
4.01.15, 16:11
Przyszedł taki czas w moim życiu że znudziły mnie już wieczne imprezy, dziwki, dragi i alkohol. Wiedziałem ze muszę znaleźć sobie jedno hobby, które to wszystko zastąpi i tak oto pojawiła się fotografia.

voovoo2
4.01.15, 17:16
Trochę Ci się dziwię, fotografowanie jest kompatybilne z każdym hobby :-) (Nie dotyczy nałogowego onanizmu sprzętowego)

apz
4.01.15, 17:24
jako, że ostatnio jakiś marazm, niby dystymia mnie dopadła i fot nie robię, to warto było przebić się i chociaż przeczytać, czemu inni robią.
Polecam wszystkim meteopatom.Wpółczuję, ja produkuję swoje foty, bo lubię fotografować, lubię być w ładnym krajobrazie, cieszyć się nim lubię, nie lubię lub nie zawsze lubię obrabiać przywieziony materiał.

urzyszkodnik
4.01.15, 17:39
A ja foce bo wędkę zgubiłem.
Aparat leżał w domu, to wziąłem i sie bawię :)

Tadeusz Jankowski
4.01.15, 19:31
Napiszę o kilku bodźcach początkowych, podstawowych, które skierowały mnie w stronę zdjęciowania wszystkiego co się rusza i nie rusza

1) Oglądanie fotografii rodzinnych. Od dziecka zastanawiało mnie jak takie coś się robi, no to zdjęcie. Ludzie nieprawdaż się ustawiają, nie ruszają się, a fotograf przy trójnogu coś tam wyjmuje, zakłada, narzuca chustę na głowę i wypowiada - UWAGA! i nastepnie - JUUUŻ. I oto jest obrazek. To mnie zafascynowało, zauroczyło, przede wszystkim kwestie techniczne i ich obsługa. Tajemnica jaka w tkwi w fotografowaniu.

2) Kiedyś po domach chodzili wędrowni fotografowie, którzy oferowali zdjęcia rodzinne, np. na ganku domu. Takiej procedurze zostałem poddany jako dziecko. Po iluś dniach fotograf przysłał gotowe zdjęcia. Oglądanie, wyrywanie sobie z rąk, pochwały, fochy - jestem niepodobna do siebie, partacz, itd. W tym momencie fotografia zaczeła mnie tak kręcić, że dodałem do swojego pierwszego marzenia, które było nastepujące:

a) Gdy będę duży, to kupię sobie skrzynkę pomarańcz i skrzynkę czekolady. Nic nie będe jadł, żadnych pomidorów, przebrzydłych śledzi, tylko czekoladę i pomarańcze będę wcinał na śniadanie, obiad i kolację.

marzenie drugie

b) Gdy będę duży, kupię sobie aparat fotograficzny i będę robił zdjęcia wszystkim i wszystkiemu. To będzie wspaniałe - o, tam idzie Wojtek Żeleźniak, a ja nie potrzebuję mu się przyglądać, bo mam go na zdjęciu i kiedy chcę mogę spojrzeć. O, tu krowa sąsiadów weszła w szkodę, trach zdjęcie i będzie krowa zarejestrowana w szkodzie. O jakie piękne czereśnie, idę po aparat, zrobię im zdjęcie. Itd. Będę panem czasu, będę zatrzymywał czas.

Będąc nieco większym, czyli mając tak gdzieś 18 - 20 lat, byłem posiadaczem modelu Smiena, który przeszedł chyba przez 5 rąk. Stale sie dziwiłem, że zdjęcia "wychodzą" nie takie jak chciałem. Fotografowane obiekty były przecież ładne i atrakcyjne - fontanna, jeż wśród traw, biegający pies owczarek, a na zdjęciach wychodziło zupełnie inaczej. To jakiś sabotaż, podrzucili mi wadliwy sprzęt. Takie tłumaczenia cisnęły mi się na usta.
Potrzebowałem gdzieś 5 - 10 lat, by wyjść z mentalności człowieka, którego oszukiwały aparaty fotograficzne, bo nie dostarczały tego, co on widział.

Dokonałem przełomu u samego siebie, gdy odkryłem światło jako jeden z kluczy do dobrego fotografowania. Prawie jednocześnie wszedłem w problem kompozycji. Fotografowanie, nadal całkowicie amatorskie, zaczęło obrastać rozmaitymi finezjami, o których człowiek nie miał przedtem zielonego pojęcia.

Dodam tylko, że bardzo długi był ten pierwszy etap, w którym kandydat na zaawansowanego amatora nosi w sobie nieodparte przekonanie, że to sprzęt robi zdjęcia i że im lepszy sprzęt tym lepsze zdjęcia będę wyjmował ze swoich maszynek.
Pzdr, TJ

jagger
4.01.15, 21:26
robienie zdjęć pozwala rozwijać moją wyobraźnię...

Sawa
12.08.15, 16:09
Artykuł na czasie - wakacyjnie i gorąco, a chyba i w temacie wątku :P

Urlop na Instagramie i FB (http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1629201,1,urlop-na-instagramie-i-facebooku.read)

pozdrawiam,

witwicky
12.08.15, 16:54
Artykuł na czasie - wakacyjnie i gorąco, a chyba i w temacie wątku :P

Urlop na Instagramie i FB (http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1629201,1,urlop-na-instagramie-i-facebooku.read)

pozdrawiam,

Bardzo na czasie :-) też się zastanawiam po co robi się tyle zdjęć. Sytuacja dzisiaj rano. Chciałem sprawdzić miasto typowo wakacyjne, czy będzie coś ciekawego do focenia. Czasem też podpatruje innych, może też mi się uda fajną fotę strzelić. I jak zawsze w takich sytuacja Goolge Maps i zrzucam wisielca :-), potem wyszukuję po obrazie a dziś mnie coś tknęło, żeby rzucić okiem co mają do pokazania ludzie na Instagramie (tak w ogóle to bardzo lubię go). Pokazało mi mnóstwo zdjęć. Tyle, ze same selfie :-) Tak ogromna ilość selfie, że trudno przebrnąć by trafić na jedno, czy dwa fajne ujęcia.
:-)

ahutta
12.08.15, 18:16
Tak ogromna ilość selfie, że trudno przebrnąć by trafić na jedno, czy dwa fajne ujęcia.
:-)

Może powinieneś jako pierwszy wrzucić porządne selfie ;)

witwicky
12.08.15, 18:29
Może powinieneś jako pierwszy wrzucić porządne selfie ;)
Ale nie mam selfie sticka... I dziubka nie umiem zrobić. Jest wyjście. Mogę sobie stopy sfotografować. Też jest taki trend.

ahutta
12.08.15, 18:43
Ale nie mam selfie sticka... I dziubka nie umiem zrobić. Jest wyjście. Mogę sobie stopy sfotografować. Też jest taki trend.

Będziesz prekursorem :mrgreen:
To będzie nowy styl "footish" ;)

witwicky
12.08.15, 18:46
Już jest...

Sawa
12.08.15, 18:48
Ale nie mam selfie sticka... I dziubka nie umiem zrobić. Jest wyjście. Mogę sobie stopy sfotografować. Też jest taki trend.
robiąc tak zdjęcie od góry nie zapomnij wystawić na zdjęciu dziubka, czy też dziobka, wtedy na pewno wygrasz Internety!!

ahutta
12.08.15, 18:49
Już jest...
Kurcze znów żeśmy się spóźnili :evil:

robiąc tak zdjęcie od góry nie zapomnij wystawić na zdjęciu dziubka, czy też dziobka, wtedy na pewno wygrasz Internety!!

Napisał, że nie umie.

Sawa
12.08.15, 18:52
Nie tyle zrobić dziubek co wystawić dziobek, ten co to do ptaka doczepiony...

witwicky
12.08.15, 18:57
Nie tyle zrobić dziubek co wystawić dziobek, ten co to do ptaka doczepiony...
Hmmm... Ale skąd ptaka wziąć?!

ahutta
12.08.15, 19:03
Nie tyle zrobić dziubek co wystawić dziobek, ten co to do ptaka doczepiony...

Nie wiem jak ggolus, ale ja nie mam nic doczepione :roll:

romek1967
12.08.15, 19:06
I dziubka nie umiem zrobić.
A glonojada umiesz?

witwicky
12.08.15, 19:07
A glonojada umiesz?
Tal jak się robi zadek na xero?

k@czy
12.08.15, 19:11
Ale nie mam selfie sticka... I dziubka nie umiem zrobić. Jest wyjście. Mogę sobie stopy sfotografować. Też jest taki trend.
Prosz...


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2015/08/aGwxAj7_700b-2.jpg
źródło (http://images-cdn.9gag.com/photo/aGwxAj7_700b.jpg)