PDA

Zobacz pełną wersję : Oswietlenie w warunkach domowych



martha
8.11.04, 10:12
Jakich lamp / żarowek i dodatkowego sprzętu użyć w domu, żeby wykonywać zdjęcia - powiedzmy - studyjne ? Czym można zastąpić profesjonalny sprzęt studyjny?

MichelCat
8.11.04, 12:06
w pewnym zakresie można zastąpic, ale spodziewaj się różnicy temperatury światła. Sprzęt studyjny daje często światło zbliżone do białego (będzie pewnie to coś powyżej 8000 K), natomiast imitacją studyjnego uzyskamy światło żółte. Jażeniowe światło daje nieciekawy efekt naświetlenia i koloru skóry, balansem bieli nie skorygujesz tego. Ze śwatłem żarowym będzie już dużo lepiej. Czym to zaimitowa? Choby tanimi reflektorkami budowlanymi.

Ewci@
8.11.04, 13:08
mój znajomy stosuje czasami lampke z zarówka halogenową z nałozoną kalką przeźroczystą - kalka taka słuzy miedzy innymi krawcowej do robienia wykrojów - jest ona mleczna ale przepuszcza duzo światła, powoduje zmiekczenie światła halogenowego. Poza tym tektura ze złota folią :D . Niestety nie mam jego zdjęc aby pokazać ale śliczne zdjęcia makro mu wychodzą :lol:

(A)rturo
8.11.04, 13:22
Dokladnie robie to samo...

MichelCat
8.11.04, 16:20
ale piszesz o makro czy fotografii ogolnej, np portretowej?

martha
8.11.04, 18:56
Głownie chodzi mi o makro.
Przydalyby sie tez informacje na temat oswietlenia modela podczas wykonywania portretu.

piotr-pl
8.11.04, 19:00
najtaniej to użyć (tak jak napisał MichelCat) reflektorków budowlanych, a dokładnie halopaków i tutaj mam cenną informację - żarniki halogenowe do nich o mocy 500W firmy OSRAM mają dokładnie temp. barwną 3500 K
Dostępne są też słabsze, ale nie udało mi się zdobyć info na temat ich temperatury.

ARF-FOTO
8.11.04, 21:46
światło studyjne to 6500 K - zbliżone do dziennego, jak również flesze błyskają z takim światłem

w ofercie większości producentów żarówek znajdują się halogeny i świetlówki dające światło o takiej barwie jak również ostatnio świetlówki energooszczędne o barwie 6500K - jednak w naszych sklepach to rarytas na zamówienie bo nawet hurtownie nie mają na magazynach tego towaru
na Allegro są po 80 - 100 zł
wrota z softboxem to ok 100 zł
statyw ok 50 zł
oprawka z kablem 35 - 50 zł
jeden zestaw to ok 300 zł

zakres barw da się skorygować w cyfrze jeśli leżą one w zakresie ustawień aparatu i światło jest jednorodne

piotr-pl
8.11.04, 22:40
w ofercie większości producentów żarówek znajdują się halogeny i świetlówki dające światło o takiej barwie jak również ostatnio świetlówki energooszczędne o barwie 6500K - jednak w naszych sklepach to rarytas na zamówienie bo nawet hurtownie nie mają na magazynach tego towaru

proszę abyś napisał o tych "rarytasach", które nie mają hurtownie ( w/g ciebie), coś więcej, może będę mógł znaleść.
Oraz jakie hurtownie przeglądałeś?

martha
9.11.04, 10:05
a ja poprosze jakies namiary na literaturę odnośnie światła :D bo jestem żółtodziób w tych sprawach i o tym co do mnie piszecie słysze pierwszy raz.

przeman
9.11.04, 10:57
Na początek może to http://www.agfa.imagecenter.pl/library/photocourse/9803/light.html

Draxan
9.11.04, 11:43
zato ja jak bywam w studiu daje balans 5300K <- i tak mi sie wydawalo ze taka temp ma sloneczkow poludniowe, a 6500K to raczej chyba zachod, ale co tam ja wiem - dziwne ;]


Pozdrawiam

piotr-pl
9.11.04, 23:42
zato ja jak bywam w studiu daje balans 5300K <- i tak mi sie wydawalo ze taka temp ma sloneczkow poludniowe, a 6500K to raczej chyba zachod, ale co tam ja wiem - dziwne ;]
Pozdrawiam
tu DraXan masz rację, oswietlenie studyjne (lampy błyskowe) mają temp. w granicach 5300 do 6000 K.
tutaj sprostowanie do DraXan'a posta, 6500K to raczej bardziej w stronę niebieskiego (np: pochmurne niebo), zachód słońca jest cieplejszy, a więc temperatura niższa.

Draxan
10.11.04, 00:21
zato ja jak bywam w studiu daje balans 5300K <- i tak mi sie wydawalo ze taka temp ma sloneczkow poludniowe, a 6500K to raczej chyba zachod, ale co tam ja wiem - dziwne ;]
Pozdrawiam
tutaj sprostowanie do DraXan'a posta, 6500K to raczej bardziej w stronę niebieskiego (np: pochmurne niebo), zachód słońca jest cieplejszy, a więc temperatura niższa.

tfu tfu faktycznie moja pomylka 4300K 4500K lub 4800K z takimi przeciez sie bawilem na zachodzie

ARF-FOTO
10.11.04, 01:20
to link do paneli świetlnych bazujących na świetlówkach rurkowych z trzonkiem http://www.tmf.waw.pl/sub_kat.php?kategory=22&subkat=71 ,których dostępność jest w miare dobra jednak problemem jest koszt zasilania - dosyć drogie układy (zapłon, zwiększona częstotliwość świecenia, regulacja jasności)

tutaj oferta Philips - zwykła żarówka eco
http://tiny.pl/16w
gdzie świetlówki z oznaczeniem 865 mają barwę 6500 K - pomimo że jest w katalogu to dostępność zerowa - tylko na zamówienie ( jak zamówienie to zwykle hurt ) :roll:

Link skrócony przez (A)rturo

(A)rturo
10.11.04, 02:16
A co sadzicie o propozycji mojego domowego stolu spomagajacego fotografie?:>


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/stol.jpg)

Prawda ze piekny? :)

Boki stolu mozna wziosc z kartonu badz jakies plotno a lampki mozna kupic w np. castoramie i koszt takie cuda to max 80zl

Aparat na statywie, definiujemy piekny swoj balans bieli i mozemy robic zdjecia produkta do katalogow :)

Muzzy
10.11.04, 09:34
a jak myslicie, ile takich zarowek philipsa potrzeba zeby dobrze oswietlić takie domowe ministudio?

Draxan
10.11.04, 10:31
A co sadzicie o propozycji mojego domowego stolu spomagajacego fotografie?:>

tak naprawde to brak mi tu jeszcze minimum 3 lampek


*-----*
| |
| * |
| |
*-----*

ha jaki cudny rysunek

* <- lampki / zrodlo swiatla

-| <- krawedzie stolu :P


tak sie mnie wydaje iz wtedy bedzie najmniej blikow i wieksze zrodlo swiatla ;] no i oczywiscie cos ala bibula na swiatla

Draxan
10.11.04, 10:32
rozjechal mi sie rysunek :(

Muzzy
10.11.04, 15:54
ponawiam pytanie... :-) ile Watt powinno miec takie oswietlenie do studia takiego coby w nim ludzi fotografowac i zeby to w miare przyzwoicie szlo...? mysle ze chyba wyprobuje ten sposob z Philipsa tylko musze wiedziec ile na to potrzeba tych zarowek... hehe :D

vodnik
11.11.04, 12:45
@(A)rturo zastanawia mnie tylko jedna sprawa, jak zmusisz tego kota, zeby Ci tak dlugo pozowal :)

(A)rturo
11.11.04, 13:26
jasne.. :)

luc4s
11.11.04, 13:36
Dostanie kot w łapę odpowiednią sumkę to będzie pozował, ja tak robię z owadami ;)

ARF-FOTO
11.11.04, 21:59
11 W to jakieś 50 W - odpowiednik żarówy

575 Lm to troche mało więc trzeba jakieś min 4 żarówki aby mieć min 2000 lm

w panelach elfo ze świetlówkami podana jest przy 100 wartość w lx 50 - 750 tylko nie wiem w jakiej odległości zmierzona - świetlówki mają po 4800 lm każda to bardzo dużo

jak już się zorientowałem to zmontowanie takiego panelu jak ma elfo to nie będzie droga inwestycja - napewno taniej - jestem w trakcie ustalania kosztów i prawdopodobnie wykonam szt. 2 - a więc chyba będzie teścik

martha
15.11.04, 09:47
poproszę jakieś linki odnośnie ustawiania światła w studio :D

ARF-FOTO
17.11.04, 12:24
trochę lekcji z wykorzystaniem Olków
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/lessons/default.asp?fordefault=1&val=2