PDA

Zobacz pełną wersję : Odwieczny dylemat - co wybrać? E - 3 czy E - 30



michalzolnowski
28.09.09, 11:42
Jeśli powielam to przepraszam, ale mam orange free...

Mam okazję zmienić puchę na baaardzo dobrych warunkach, więc cena nie gra roli (sponsor). Nie jestem zawodowcem i nie zarabiam kasy na zdjęciach. Ale uwielbiam fotografować i lubię mieć solidny i wszechstronny sprzęt.
Mam w tej chwili E-520 i jedyne co mi w nim przeszkadza to maaały wizjer... więc jest to dla mnie najistotniejszy czynnik. Tylko czy w E3 wizjer jest dużo większy niż w E30 i czy wogóle jeszcze opłaca się kupować E3?

Pewnie nie otrzymam jednoznacznej odpowiedzi ale myślę, że dziwki Waszym wypowiedziom podejmę bardziej świadomą decyzję.

grizz
28.09.09, 11:44
Dwie kluczowe sprawy

1. idź do sklepu i pomacaj, pobaw się.

2. Potrzebujesz uszczelnień?


Jeżeli 2/ nie jest kluczowe, to kieruj się odczuciami po procedurze z 1/

michalzolnowski
28.09.09, 11:49
Krótko ale rzeczowo i sensownie :-) Dzięki.

E520 mrzawkę znosi bardzodobrze więc E30 na pewno też, a w deszczu to ja nie wychodzę nigdzie na zdjęcia :-) więc uszczelnienia rzeczywiście nie są istotne aż tak.

Na pewno się wybiorę na macando.

Darekw1967
28.09.09, 12:07
Jeśli powielam to przepraszam, ale mam orange free...

Mam okazję zmienić puchę na baaardzo dobrych warunkach, więc cena nie gra roli (sponsor). Nie jestem zawodowcem i nie zarabiam kasy na zdjęciach. Ale uwielbiam fotografować i lubię mieć solidny i wszechstronny sprzęt.
Mam w tej chwili E-520 i jedyne co mi w nim przeszkadza to maaały wizjer... więc jest to dla mnie najistotniejszy czynnik. Tylko czy w E3 wizjer jest dużo większy niż w E30 i czy wogóle jeszcze opłaca się kupować E3?

Pewnie nie otrzymam jednoznacznej odpowiedzi ale myślę, że dziwki Waszym wypowiedziom podejmę bardziej świadomą decyzję.

Witam !

A nie zauwazyles, ze modele powyzej E-520 zdecyowanie
lepiej mierza swiatlo i lepiej oddaja cienie jak i swiatla ?

Jak dla mnie wizjer nie stanowi decydujacego wyboru o danym
sprzecie a staralbym sie zwrocic uwage na cechy bardziej przydatne
typu... lepszy pomiar swiatla,
odchylany ekran LCD, szybszy i dokladniejszy AF i tak dalej ;)

Ostatecznie jak mozesz... potestuj w sklepie i zobacz co Ci
pasuje i zadecyduj tak aby wilk byl syty i owca cala.


Pozdrawiam

michalzolnowski
28.09.09, 12:16
Witam !

A nie zauwazyles, ze modele powyzej E-520 zdecyowanie
lepiej mierza swiatlo i lepiej oddaja cienie jak i swiatla ?

Jak dla mnie wizjer nie stanowi decydujacego wyboru o danym
sprzecie a staralbym sie zwrocic uwage na cechy bardziej przydatne
typu... lepszy pomiar swiatla,
odchylany ekran LCD, szybszy i dokladniejszy AF i tak dalej ;)

Ostatecznie jak mozesz... potestuj w sklepie i zobacz co Ci
pasuje i zadecyduj tak aby wilk byl syty i owca cala.


Pozdrawiam


Ciekawa uwaga. Dzięki. To ułatwia mi w pewnym stopniu podjęcie decyzji.
Bo w E520 AF nie był aż tak dokładny a na jego precyzji kładłbym duż nacisk.

Eddie
28.09.09, 12:21
Odpowiem Ci najbardziej konkretnie jak tylko można: bierz E-30!

Mam E-3, testowałem dość długo E-30. Poza większą wagą i pancernością po stronie E-3 nie odczujesz żadnych różnic. No, poza jedną bardzo ważną, E-30 chodzi dobrze na wysokich czułościach, brak bandingu stawia go spory kawałek przed E-3.
Uszczelnieniami się nie przejmuj, moim E-500 robiłem zdjęcia podczas sztormu w gęstym deszczu i bryka do tej pory.

michalzolnowski
28.09.09, 12:26
Odpowiem Ci najbardziej konkretnie jak tylko można: bierz E-30!

Mam E-3, testowałem dość długo E-30. Poza większą wagą i pancernością po stronie E-3 nie odczujesz żadnych różnic. No, poza jedną bardzo ważną, E-30 chodzi dobrze na wysokich czułościach, brak bandingu stawia go spory kawałek przed E-3.
Uszczelnieniami się nie przejmuj, moim E-500 robiłem zdjęcia podczas sztormu w gęstym deszczu i bryka do tej pory.


Dzięki za tak konkretny konkret :-)

Już w zasadzie jestem niemal przekonany do E-30, zwłaszcza, że to świeży model jednak...

marder
28.09.09, 12:38
Ja powiem tak, mam e-300, miałem okazję bawić się zarówno e-3(nawet przez dłuższy czas) i e-30.

Po przesiadce z e-300 wizjer w e-3 i e-30 wydawał się ogromny i różnica jak dla mnie była mała.Z E-520 będziesz miał podobnie :)

Co do pomiaru światła i innych rzeczy, e-3 bardzo mnie zadowalało,e-30 jest nowszy więc jest jeszcze kapke lepiej.

Najlepiej tak jak napisał Grizz pomacać oba aparaty i zdecydować.Ja chciałem E-3 na początku ale doszedłem do wnisoku,że uszczelnienie nie są mi jednak potrzebne, a cena za e-30 jednak mniejsza :)

dog_master
28.09.09, 14:28
Miałam podobny dylemat odsyłając E-330stkę na emeryturę, wybrałam E-30.

E-30:
- niższy [bo mniejszy to bym nie powiedziała, minimalnie może ;)]
- filtry artystyczne
- tryby automatyczno-tematyczne
- imho lepsza jakość obrazu
- bajery typu korekcja AF, poziomica, różne proporcje obrazu etc

E-3:
- uszczelnienia
- trochę większy wizjer [ale porównywalne]

Znaczące dla mnie uszczelnienia kontra jakość obrazu - przeważyła ta druga cecha, ale minimalnie...


BTW, może ME-1 do E-520? ;)

qbic
28.09.09, 14:40
Jak się trafi dobra sztukę to powinno E-3 być lepszym zakupem niż E-30.

http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Compare-cameras/(appareil1)/220|0/(appareil2)/315|0/(onglet)/0/(brand)/Olympus/(brand2)/Olympus

Ciekawym faktem jest to ze czułości ISO dla E-30 są zawyżone.

ISO 200 jest realnie ISO 128

Dla E-3 dane podane są bliższe prawdy, stad moze być fałszywe przeświadczenie ze E-30 jest w czymś "lepszy". Dla mnie wybór jest jasny.

Koriolan
28.09.09, 14:46
Jak zorganizujemy jakiś trójmiejski spocik to będzie okazja- trochę tych puszek już mamy przecież.

Magnesus
28.09.09, 14:52
Dla E-3 dane podane są bliższe prawdy, stad moze być fałszywe przeświadczenie ze E-30 jest w czymś "lepszy". Dla mnie wybór jest jasny

Wszystkie porównania wykonuje się na zdjęciach tak samo jasnych, wykonanych na tych samych parametrach (przesłona, czas naświetlania, ISO), także porównania są jak najbardziej na miejscu i pokazują rzeczywistą różnicę między zdjęciami z tych aparatów.

epicure
28.09.09, 15:18
Ciekawym faktem jest to ze czułości ISO dla E-30 są zawyżone.

Nie są.

qbic
28.09.09, 15:31
Nie są.

http://brandoneu.blogspot.com/2009/02/olympus-e-30.html

"Its interesting to note that the E-30 has a very large deviation at lower ISOs (100-200). The actual measured ISO for the E-30 set at ISO 200 is ISO 147, for example."

oraz:

http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Olympus/E30

klikać w "ISO Sensitivity"

epicure
28.09.09, 15:39
http://brandoneu.blogspot.com/2009/02/olympus-e-30.html

"Its interesting to note that the E-30 has a very large deviation at lower ISOs (100-200). The actual measured ISO for the E-30 set at ISO 200 is ISO 147, for example."

oraz:

http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Olympus/E30

klikać w "ISO Sensitivity"

Jeszcze zacytuj mi "Panią Domu" i pokaż wykresy z "Przekroju".

Zdjęcia mnie interesują.

qbic
28.09.09, 15:40
Jeszcze zacytuj mi "Panią Domu" i pokaż wykresy z "Przekroju".

Zdjęcia mnie interesują.

LOL, odniosłem się do czułości iso która jest określona standardem, a nie tym czy Ci się wydaje ze zdjęcie jest jasne czy tez ciemnie.

Magnesus
28.09.09, 15:42
Podobnie robią zdaje się Nikony, celem jest zwiększenie DR w światłach. Nie powinno to mieć żadnych negatywnych skutków i nie wpłynie nijak na porównania zdjęć, bo te się robi po zrównaniu poziomów jasności (albo na podstawie JPG, które to już mają zrobione).

epicure
28.09.09, 15:51
LOL, odniosłem się do czułości iso która jest określona standardem, a nie tym czy Ci się wydaje ze zdjęcie jest jasne czy tez ciemnie.

Jeśli faktyczna czułość jest niższa, to zdjęcia przy tych samych parametrach ekspozycji powinny być ciemniejsze. A są? Nie są. Czyli czułość nie jest niższa.

qbic
28.09.09, 16:11
No nie wiem, dla mnie są ciemniejsze.

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

wybrać E-30 vs E-3 / still life iso 100

Wracając do tematu wątku, wybrałbym E-3, nie ze względu na podziałki czy iso.

Koriolan
28.09.09, 16:25
Ja stałem przed podobnym dylematem i wybrałem E-30. Pieniądze miałem i na jeden i na drugi.
W Zamościu jakos nie zamokła.

Poza wszystkim innym- po kilku ustawieniach pod gust, jpg prosto z puszki są zwykle tak dobre, zę nie potrzeba wywoływac z RAW.

epicure
28.09.09, 17:54
No nie wiem, dla mnie są ciemniejsze.

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

wybrać E-30 vs E-3 / still life iso 100

A dla mnie nie.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://images45.fotosik.pl/207/4196910192be1f12.jpg)

michalzolnowski
28.09.09, 18:44
Jak narazie to E-30 ma przewagę i pewnie u mnie też wygra.
Ale i tak pomacam oba korpusy.

geo
28.09.09, 18:54
jak się trafi dobra sztukę to powinno e-3 być lepszym zakupem niż e-30.

http://www.dxomark.com/index.php/eng/image-quality-database/compare-cameras/(appareil1)/220|0/(appareil2)/315|0/(onglet)/0/(brand)/olympus/(brand2)/olympus

ciekawym faktem jest to ze czułości iso dla e-30 są zawyżone.

Iso 200 jest realnie iso 128

dla e-3 dane podane są bliższe prawdy, stad moze być fałszywe przeświadczenie ze e-30 jest w czymś "lepszy". Dla mnie wybór jest jasny.

daj pan spokój przyjdź pan w piątek........

ja bym brał e-30, ma wszystko to co e-3 oprócz pancerności i uszczelnień a na wyzszych iso powienien być lepszy

cadman
28.09.09, 19:30
Dla mnie wybór E-30 stał się oczywisty kiedy wziąłem do ręki korpus. Trzyma się tak dobrze jak mój E-1, a waży zdecydowanie mniej niż E-3. Kiedy chcemy mieć lekki zestaw, podpinamy 14-42 i jest fajnie. Miałem dotąd raczej dystans czy wręcz niechęć do tego kita, lecz z E-30 plus 14-42 obraz jest zaskakująco przyzwoity. Jest przede wszystkim lekko i wygodnie. Jeśli ma być jeszcze mniejszy zestaw to można zapiąć "naleśnika". W porównaniu do starszych korpusów E-30 rzeczywiście lepiej mierzy światło. Dotąd nie miałem zaufania do światłomierza, obecnie zaczynam doceniać jego wskazania. Histogram na żywo w trybie LV rozwiewa ostatnie wątpliwości. Przy pejzażach nie do przecenienia jest poziomnica, kiedy nie ma elementu, z którego można przyjąć pion czy poziom. Rozwiązanie jest bardzo przydatne. Używając szkła szerokokątnego mamy dodatkowy "zgryz", kiedy linie obiektów uzyskują lekką zbieżność. Panaceum na to wszystko - poziomnica w E-30. Szybkość układu AF i 5 kl./sek. nie ustępuje E-3. Po pierwszym okresie testowania E-30 stwierdzam, że jest to sprzęt, który spełnia moje wszystkie potrzeby fotograficzne.

qbic
28.09.09, 20:49
daj pan spokój przyjdź pan w piątek........

ja bym brał e-30, ma wszystko to co e-3 oprócz pancerności i uszczelnień a na wyzszych iso powienien być lepszy

Panie dzisiaj poniedziałek dopiero ;)

podoba mi się argumentacja "powinien być lepszy", no ale nie będę "fikać"

mroqu
30.09.09, 00:51
E-3 nie mialem nigdy w rekach ale mam za to E-30.
Co wiecej, moglem miec za te same pieniadze E-3 ale go nie chcialem. Wedlug mnie E-30 przebija i to moco E-3. Jedyne co ma lepsze E-3 to uszczelnienia i wizjer.

Za to E-30 ma zdecydowanie lepsza matryce, wiecej bajerow jak poziomnica, filtry artystyczne, rozne proporcje kadru, ect. poza tym uklad AF jest ten sam, szybkosc, minimalny czas otwarcia migawki, oba maja drugi wyswietlacz, itd

Ja dylematu nie mialem, poza tym nie zapominaj ze miedzy pojawieniem sie tych aparatow na rynku uplynal spory okres czasu, wiec E-3 to juz dziadek...;)

Eleazar
2.10.09, 00:24
Ale Panowie tak z innej strony E-3 to Brzmi Dumnie
A E-30 tak juz mniej .
Pozdrawiam :esystem:

luc4s
2.10.09, 01:00
Dumnie to brzmi E1 :)

Eleazar
2.10.09, 01:24
sorry co za nie takt sorry juz sie nie odzywam :)
nie mialem dlatego nie do cenilem :(:esystem:

dargry
5.10.09, 18:39
Witam, przepraszam, że się wtracam ale znalazłem coś takiego:
http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Compare-cameras/(appareil1)/309%7C0/(appareil2)/220%7C0/(appareil3)/315%7C0/(onglet)/0/(brand)/Olympus/(brand2)/Olympus/(brand3)/Olympus
Jeśli ISO 200 w E-30 - 128 a w E-3 - 227 to znaczy, że de facto E-3 mniej szumi... a może się mylę... mam na razie 410 ale może kiedyś się przesiądę, więc temat walki modeli mnie zainteresował.
Pozdrawiam

diabolique
5.10.09, 18:41
Swoją drogą to ciekawe - aparaty w sumie nówki a dylemat odwieczny... :shock:

rumi
5.10.09, 18:44
autor wątku najwyraźniej chciał żeby ładnie brzmiał ;)

maestro
5.10.09, 18:47
a mnie bardzo razi test E-30 na optycznych. Skrzywdzili trochę ten aparat, wg ich testów jedynie iso 800 jest ostre, natomiast ta sama matryca w E620 w testach nie ma problemów z ostrością w zakresie iso 100-400 - wychodzi na to że mieli chyba wadliwy model, powinni jeszcze raz przetestować inną puszkę modelu E-30 :!:
Na E-30 mam chrapkę już staniał nieco w stosunku do pierwotnej kwoty:cool:

epicure
5.10.09, 18:48
Jeśli ISO 200 w E-30 - 128 a w E-3 - 227 to znaczy, że de facto E-3 mniej szumi... a może się mylę...

Czułość w E-30 jest softwarowo podnoszona do odpowiedniego poziomu - czy to w aparacie w przypadku jpegów, czy to w programie do wywoływania rawów. Mimo tego zabiegu szumy są na podobnym poziomie, a w E-30 dodatkowo nie występuje banding na wyższych czułościach.


mam na razie 410 ale może kiedyś się przesiądę, więc temat walki modeli mnie zainteresował.

To z pewnością zainteresuje Cię takie porównanie:

https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=299255&postcount=1363

michalzolnowski
5.10.09, 19:33
W piątek 02.10.2009 kupiłem E-30 i już żałuję... że nie zrobiłem tego wcześniej :-) ale za to skożystam z promocji na HLD-4 :)

Aparat jak dla mnie rewelka.

E-3 przegrał u mnie i jakoś wcale nie żałuję... a macałem oba modele...

Bartek Ezier
5.10.09, 20:06
myślę że promo na gripa lub lampę jest celowe i dobrze przemyslanę przez marketingowców olympusa - wiele osób czeka na dobry moment z kupnem ale nie są zdecydowani - efekt taki ze kasa nadal siedzi w skarpecie :-) a tak - niezdecydowani a oszczędni już do końca roku zapewne staną się szczęśliwymi posiadaczami E-30 - tłumacząc sobie i światu ze E-30 to lepsiejszy sprzęt ! pozdro

maestro
5.10.09, 20:24
myślę że promo na gripa lub lampę jest celowe i dobrze przemyslanę przez marketingowców olympusa - wiele osób czeka na dobry moment z kupnem ale nie są zdecydowani - efekt taki ze kasa nadal siedzi w skarpecie :-) a tak - niezdecydowani a oszczędni już do końca roku zapewne staną się szczęśliwymi posiadaczami E-30 - tłumacząc sobie i światu ze E-30 to lepsiejszy sprzęt ! pozdro

Do końca roku mam nadzieję, że E-30 jeszcze trochę spadnie z ceny - ogólnie cały czas cena lekko wędruje w dół, od lipca spadła ok. 700 zł w przeciwieństwie do np. Canona 50D gdzie cena trzyma się niemal na jednym poziomie.

michalzolnowski
5.10.09, 20:26
Lepszy sprzęt to pojęcie względne.
Dla jednego lepszy będzie E-3, bo to i tamto, a dla drugiego lepszy będzie E-30, bo to i tamto... No i właśnie dla tego dylemat - ta czy tamta pucha - bedzie istniał wiecznie... :-)
Ja wybrałem tak a nie inaczej i jestem w 100% usatysfakcjonowany bo te cechy, w których E-3 jest ewidentnie lepszy, akurat dla mnie nie mają istotnego znaczenia.
A promocja to taki miły dodatek, ale zapewniam, że to nie ona wpłyneła na moją decyzję... :-)

Bodzip
5.10.09, 20:40
Do końca roku mam nadzieję, że E-30 jeszcze trochę spadnie z ceny - ogólnie cały czas cena lekko wędruje w dół, od lipca spadła ok. 700 zł w przeciwieństwie do np. Canona 50D gdzie cena trzyma się niemal na jednym poziomie.

Nie spadnie - promocja jest do końca stycznia

rumi
5.10.09, 21:33
..
Na E-30 mam chrapkę już staniał nieco w stosunku do pierwotnej kwoty:cool:

no np dziś na fotozakupy nieznacznie zdrożał .. o 50 zł

maestro
6.10.09, 01:22
no np dziś na fotozakupy nieznacznie zdrożał .. o 50 zł


widocznie na tej promocji Olympusa chcą też trochę zarobić sklepy. Zobaczymy co będzie dalej.

JBr
7.10.09, 21:51
Teraz najtaniej jest chyba w Foto Jokerze - ale tylko internetowym! (2898 za body). Skuszony cena wybralem sie do sklepu realnego - a tu 3444! Zeby kupic za 2898 trzeba zamowic w internecie i (chyba) zaplacic za przesylke do sklepu realnego, gdzie mozna go sobie odebrac (ale nie tak szybko - podobno ladnych kilka dni trzeba czekac!).
Durnosc jakas nad durnosciami. Na pocieszenie dodam, ze w sasiednim MM jest jeszcze drozej - 3999 z jednym kitem (samego body sie nie da kupic!)
Cuda panie.
pozdr.
JBr.

rumi
7.10.09, 22:01
lepiej poczekać do końca października .. konferencja o ile dobrze pamiętam olympusa 30 października ;) .. a nuż coś sie pokaże nowego i z ceny 30'tki skapnie

Bodzip
7.10.09, 22:46
Po tych pojechanych do góry cenach widzę że cały szmal z promocji chcą zgarnąć dystrybutorzy / sprzedawcy

MaxMartini
7.10.09, 23:17
LOL, odniosłem się do czułości iso która jest określona standardem, a nie tym czy Ci się wydaje ze zdjęcie jest jasne czy tez ciemnie.

z Epicure nie ma sensu dyskutowac, on ma tutaj taka funkcje jak w Kurski w PIS

pewnie jest na etacie w olympusie
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Witam, przepraszam, że się wtracam ale znalazłem coś takiego:
http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Compare-cameras/(appareil1)/309%7C0/(appareil2)/220%7C0/(appareil3)/315%7C0/(onglet)/0/(brand)/Olympus/(brand2)/Olympus/(brand3)/Olympus (http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Compare-cameras/%28appareil1%29/309%7C0/%28appareil2%29/220%7C0/%28appareil3%29/315%7C0/%28onglet%29/0/%28brand%29/Olympus/%28brand2%29/Olympus/%28brand3%29/Olympus)
Jeśli ISO 200 w E-30 - 128 a w E-3 - 227 to znaczy, że de facto E-3 mniej szumi... a może się mylę... mam na razie 410 ale może kiedyś się przesiądę, więc temat walki modeli mnie zainteresował.
Pozdrawiam

oczywiscie ze e3 szumi mniej od e30

polecam przeczytac te same wnioski u wrotniaka

jedynym plusem dla e30 jest brak bandingu, lub jego mniejsza wartosc

epicure
8.10.09, 00:16
z Epicure nie ma sensu dyskutowac, on ma tutaj taka funkcje jak w Kurski w PIS

pewnie jest na etacie w olympusie

Jesteś przezabawny. Twoja kariera na tym forum rozwija się błyskawicznie od kilku dni. Napisałeś w tym czasie 12 postów, z czego 11 jest o tym, jak świetny jest Nikon i jak kiepski jest Olek, a ten ostatni post napisałeś o mnie. To sprawia, że dyskusja z Tobą (w przeciwieństwie do mnie, bo wiadomo, że z "pitbullem Olympusa" nie ma o czym gadać) nabiera wyjątkowo głębokiego sensu. To jak trening umysłu. To jak koany mistrzów zen. Aż Ci dałem plusa do reputacji, może podziała on jakoś terapeutycznie lub chociaż pedagogicznie. Krzyż na drogę, bo coś czuję w kościach, że koniec Twojego trolowania na tym forum nastąpi szybko i będzie to bardzo żenujący spektakl.

maestro
8.10.09, 00:46
lepiej poczekać do końca października .. konferencja o ile dobrze pamiętam olympusa 30 października ;) .. a nuż coś sie pokaże nowego i z ceny 30'tki skapnie

... oby ...

Coś jednak czuję, że to będzie odsłona czegoś w micro 4/3.

BartB
8.10.09, 15:56
Coś jednak czuję, że to będzie odsłona czegoś w micro 4/3.

Ja też czuję w kościach, że pokażą E-P2 i może jakieś graty do niego.

maestro
8.10.09, 16:29
Ja też czuję w kościach, że pokażą E-P2 i może jakieś graty do niego.


Właśnie, a przydałaby się premiera np. takiej "E-piątki" :wink: W Japonii sprzedaż micro4/3 cieszy się wielkim powodzeniem, stare poczciwe 4/3 kiepsko przędzie - piszę to na podstawie ostatnich zestawień wyników sprzedaży. Sony w Japonii również nie cieszy się zbytnim powodzeniem.

Peter1976
8.10.09, 16:41
Właśnie, a przydałaby się premiera np. takiej "E-piątki" :wink: W Japonii sprzedaż micro4/3 cieszy się wielkim powodzeniem, stare poczciwe 4/3 kiepsko przędzie - piszę to na podstawie ostatnich zestawień wyników sprzedaży. Sony w Japonii również nie cieszy się zbytnim powodzeniem.

I fajnie może stanieje 300 f2,8 :-P

BartB
8.10.09, 19:10
Właśnie, a przydałaby się premiera np. takiej "E-piątki" :wink: W Japonii sprzedaż micro4/3 cieszy się wielkim powodzeniem, stare poczciwe 4/3 kiepsko przędzie - piszę to na podstawie ostatnich zestawień wyników sprzedaży. Sony w Japonii również nie cieszy się zbytnim powodzeniem.

Nie sądzę, że E-5 wyjdzie w najbliższym czasie - nie po to zapoczątkowana promocja na E-30. Jeśli na konferencji gruchnęłaby jakaś konkretna wieść na temat kontynuatora E-3, to nie wydaje mi się, żeby E-30 miałby szanse na dobrą sprzedaż - sporo ludzi czekałoby na wypuszczenie lepszego aparatu. Nawet jeśli nie dla jego zakupu, to chociaż do sprawdzenia, czy ceny nie pójdą w dół.

michalzolnowski
9.10.09, 20:26
Teraz najtaniej jest chyba w Foto Jokerze - ale tylko internetowym! (2898 za body). Skuszony cena wybralem sie do sklepu realnego - a tu 3444! Zeby kupic za 2898 trzeba zamowic w internecie i (chyba) zaplacic za przesylke do sklepu realnego, gdzie mozna go sobie odebrac (ale nie tak szybko - podobno ladnych kilka dni trzeba czekac!).
Durnosc jakas nad durnosciami. Na pocieszenie dodam, ze w sasiednim MM jest jeszcze drozej - 3999 z jednym kitem (samego body sie nie da kupic!)
Cuda panie.
pozdr.
JBr.

Ja swój E-30 kupiłem właśnie w internetowym FotoJokerze za 2.989. W realnym sklepie FJ był za 3.444. Więc kupiłem przez neta z odbiorem w realnym sklepie. Wyszukałem sobie taki sklep w trójmieście, gdzie mieli aparat na stanie dzięki czemu już tego samego dnia mogłem się nim cieszyć :-)
Dodatkowa ciekawostka - choć aparat był fizycznie w sklepie to i tak trza było zapłacić za przesyłkę... razem wyszło mi 3017zł

:esystem:

geo
9.10.09, 20:38
a mnie bardzo razi test E-30 na optycznych. Skrzywdzili trochę ten aparat, wg ich testów jedynie iso 800 jest ostre, natomiast ta sama matryca w E620 w testach nie ma problemów z ostrością w zakresie iso 100-400 - wychodzi na to że mieli chyba wadliwy model, powinni jeszcze raz przetestować inną puszkę modelu E-30 :!:
Na E-30 mam chrapkę już staniał nieco w stosunku do pierwotnej kwoty:cool:

CROP iso 100 (te nie ostre) po takim tescie to sie chce płakać (nie mówie że optyczne są be ale jak ten crop jest nie ostry to ja jestem chińska wróżka) crop z jpg ciut obrabiany
ale nie ostrzony

JBr
9.10.09, 20:47
Ja swój E-30 kupiłem właśnie w internetowym FotoJokerze za 2.989. W realnym sklepie FJ był za 3.444. Więc kupiłem przez neta z odbiorem w realnym sklepie. Wyszukałem sobie taki sklep w trójmieście, gdzie mieli aparat na stanie dzięki czemu już tego samego dnia mogłem się nim cieszyć :-)
Dodatkowa ciekawostka - choć aparat był fizycznie w sklepie to i tak trza było zapłacić za przesyłkę... razem wyszło mi 3017zł
:esystem:

Mnie sprzedawc powiedzial, ze tak czy inaczej nie moga mi dac tego co maja na stanie - musialbym czekac na egzemplarz, ktory przysla z centrali. A swoja droga 30 zl za przesylke wewnatrzfirmowa to IMHO zupelna granda...

pozdr.
JBr.

michalzolnowski
9.10.09, 20:57
. A swoja droga 30 zl za przesylke wewnatrzfirmowa to IMHO zupelna granda...

pozdr.
JBr.


Żeby on jeszcze chociaż musiał wędrować, ale on tam i tak już był...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

CROP iso 100 (te nie ostre) po takim tescie to sie chce płakać (nie mówie że optyczne są be ale jak ten crop jest nie ostry to ja jestem chińska wróżka) crop z jpg ciut obrabiany
ale nie ostrzony

a może oni tam mieli nieostre monitory...

LubMich
10.10.09, 17:11
Żeby on jeszcze chociaż musiał wędrować, ale on tam i tak już był...Heh mnie też się to przytrafiło jak kupowałem 9-18 - różnica w cenie internetowej i lokalnej spora - tylko ta przedziwna opłata manipulacyjna w formie przesyłki - a brałem dokładnie to samo z półki...
btw. do domu taniej jest sobie zamówić niż do lokalnego sklepu - no ale można sobie pooglądać przed zakupem i od razu do rączki.

ka69
16.10.09, 19:18
Pozwolicie, że się podłączę z pytaniem. Czy po zmianie e-520 ze szkłem 14-54 na e-30 odczuję różnicę w jakości zdjęć? To, że e-30 ma wiele ciekawych dodatków (większy wizjer, 12 mln pix., obrotowy LCD itp) jest jasne, ale mnie ineteresuje czy przy tych samych umiejętnościach fotograf jest w stanie wykrzesać ze sprzętu wiele więcej czy po prostu będzie miał tylko lepszy (czyt. wygodniejszy) warsztat pracy.

szambonur
16.10.09, 21:11
moje zdanie jest takie: im bardziej zaawansowany sprzęt tym trudniej zrobić dobre zdjęcie... oczywiście stwierdzenie dotyczy takich niedzielnych pstrykaczy jak ja... rób dalej 520-tką, czekaj spokojnie na rozwój systemu i nie popadaj w onanizm sprzętowy...

jakcmil
17.10.09, 13:14
Pozwolicie, że się podłączę z pytaniem. Czy po zmianie e-520 ze szkłem 14-54 na e-30 odczuję różnicę w jakości zdjęć? To, że e-30 ma wiele ciekawych dodatków (większy wizjer, 12 mln pix., obrotowy LCD itp) jest jasne, ale mnie ineteresuje czy przy tych samych umiejętnościach fotograf jest w stanie wykrzesać ze sprzętu wiele więcej czy po prostu będzie miał tylko lepszy (czyt. wygodniejszy) warsztat pracy.

Wypowiem się, bo ostatnio podjąłem decyzję zamiany 520tki na 30tkę.
Argumenty, które mnie skłoniły:
- wizjer
- szybszy tryb serii i AF
- bądź co bądź sporo lepsze ISO
- DUŻO więcej punktów AF.
- LCD - odchylany panel oraz lepszy LV
- o rozdzielczości się nie wypowiem dopóki nie będę miał sprawnej matrycy :roll:
- jeszcze parę innych plusików

Zależy jeszcze jakie zdjęcia chcesz robić. Do krajobrazów, wędrówek itd zdecydowanie lepsze jest 520 przez sporo mniejszą wagę. Z trybów kreatywnych nie korzystam wiec nie miały tu żadnego znaczenia.
I nie ma się co przejmować tzw. onanizmem sprzętowym - jeżeli potrzebujesz przesiadki to zmieniaj bez wahania - mi osobiście E520 bardzo nie odpowiada w niektórych sytuacjach dlatego wziąłem E30.

pozdrawiam

epicure
17.10.09, 13:24
Czy po zmianie e-520 ze szkłem 14-54 na e-30 odczuję różnicę w jakości zdjęć?

W jakości zdjęć raczej nie, będzie podobnie, z niewielką różnicą na korzyść E-30. Natomiast wygoda, szybkość i sprawność działania będą dużo lepsze. AF w ZD 14-54 dostanie kopa, pomiar światła będzie pracował dużo sprawniej, generalnie obsługa i ergonomia będzie na wyższym poziomie.

Jamsborg
17.10.09, 14:46
...Zależy jeszcze jakie zdjęcia chcesz robić. Do krajobrazów, wędrówek itd zdecydowanie lepsze jest 520 przez sporo mniejszą wagę...
Może i lżejszy, nie zamieniłbym jednak z powrotem E-30 na E-510; którego miałem, tylko ze względu że jest lżejszy. E-30 to zupełnie inny komfort pracy. A wychodząc w plener dźwigam tyle sprzętu,że te parę gram więcej nie robi przynajmniej na mnie wrażenia :) Ciężki to jest 50-200 (lub moja frotka z głowicą) a nie sam korpus E-30 :D a i tak przyjemnie trzyma się ten zestaw w rękach.

ka69
17.10.09, 17:47
moje zdanie jest takie: im bardziej zaawansowany sprzęt tym trudniej zrobić dobre zdjęcie... oczywiście stwierdzenie dotyczy takich niedzielnych pstrykaczy jak ja...

Czy rzeczywiście jest tak, że im bardziej zaawansowany sprzęt tym trudniej o zrobienie dobrego zdjęcia? Teoria wydaje się być niezasadna, przecież nowsze technologie oraz wszelkiego rodzaju ułatwienia mają za zadanie pomóc nam w osiagnięciu jak najlepszych rezultatów...
Przecież jeśli ktoś opanował ustawienia i obsługę jednej lustrzanki z systemu olympusa to nie powinien mieć większych problemów z innymi, nowszymi modelami, gdyż wszystko jest bardzo podobne i wiele rzeczy robi się intuicyjnie.
Jak to wygląda w rzeczywistości ?

szambonur
17.10.09, 20:25
moje stwierdzenie było jak najbardziej prowokacyjne... i oczywistym jest iż e-30 będzie się lepiej spisywać w rękach fotografa w porównaniu do e-520... ale naturalna rzeczą jest aby swój warsztat sprzętowy rozbudowywać wraz z rozwojem i doświadczeniem...

jakcmil
17.10.09, 21:30
Może i lżejszy, nie zamieniłbym jednak z powrotem E-30 na E-510; którego miałem, tylko ze względu że jest lżejszy. E-30 to zupełnie inny komfort pracy. A wychodząc w plener dźwigam tyle sprzętu,że te parę gram więcej nie robi przynajmniej na mnie wrażenia :) Ciężki to jest 50-200 (lub moja frotka z głowicą) a nie sam korpus E-30 :D a i tak przyjemnie trzyma się ten zestaw w rękach.

Przyjmijmy, że każdemu dźwiganie określonego sprzętu przychodzi przyjemniej lub mniej ;) A że chuderlawy jestem to preferuję jak najlżejsze rozwiązania - w Bieszczady chętniej chyba wezmę E520 z kitem 14-42 niż E30 z 14-54, dla mnie różnica znaczna, szczególnie na dłuższych trasach :)
A w innych zastosowaniach dla mnie wygrywa naturalnie drugi zestaw - nie ma porównania praktycznie.

maestro
17.10.09, 21:46
Podobno jednak za niecałe dwa tygodnie pojawi się następca E-3 wraz z nowymi obiektywami :grin: hurrraaa - nareszcie

ka69
17.10.09, 21:51
Podobno jednak za niecałe dwa tygodnie pojawi się następca E-3 wraz z nowymi obiektywami :grin: hurrraaa - nareszcie

Nie wydaje mi się... Tydzień temu byłem na warsztatach Olympusa zorganizowanych w Katowicach i na temat następcy e-3 nie było w ogóle moy mimo tego, że pytania odnośnie tej kwestii padały. Wszyscy zgromadzeni usłyszeli, że nowości w segemncie lustrzanek możemy się spodziewać najwcześniej za kilka miesięcy. Obecnie firma Oly jest nastawiona zecydowanie na promocję systemu micro i sztandarowego Pen-a.
Prowadzący podkreślił jednak, że system 4/3 będzie nadal rozwijany należy jednak czekać cierpliwie na nowości w tym obszarze.

maestro
17.10.09, 22:00
Nie wydaje mi się... Tydzień temu byłem na warsztatach Olympusa zorganizowanych w Katowicach i na temat następcy e-3 nie było w ogóle moy mimo tego, że pytania odnośnie tej kwestii padały. Wszyscy zgromadzeni usłyszeli, że nowości w segemncie lustrzanek możemy się spodziewać najwcześniej za kilka miesięcy. Obecnie firma Oly jest nastawiona zecydowanie na promocję systemu micro i sztandarowego Pen-a.
Prowadzący podkreślił jednak, że system 4/3 będzie nadal rozwijany należy jednak czekać cierpliwie na nowości w tym obszarze.

to "psykre" :cry:

BartB
18.10.09, 19:47
Nie ma się co smucić.

Ostatnie ploty mówią coś zupełnie innego, mianowicie - następca E-3 pojawi się 30-go października!

Nie wiem, jak was, ale mnie ten obrócony o 180 stopni nius po prostu rozśmieszył.

Popstrykamy, zobaczymy... A póki co, przez najbliższe półtora tygodnia nie ma się co napalać na cokolwiek...

Jamsborg
19.10.09, 00:07
Przyjmijmy, że każdemu dźwiganie określonego sprzętu przychodzi przyjemniej lub mniej ;) A że chuderlawy jestem to preferuję jak najlżejsze rozwiązania - w Bieszczady chętniej chyba wezmę E520 z kitem 14-42 niż E30 z 14-54, dla mnie różnica znaczna, szczególnie na dłuższych trasach :)
A w innych zastosowaniach dla mnie wygrywa naturalnie drugi zestaw - nie ma porównania praktycznie.

Oj daleko mi do postury atlety :D Idąc w Bieszczady na szlak zabrałbym: E-30 + 50-200 (obowiązkowo) a do plecaka wrzuciłbym 14-54 i/lub 9-18 + EC14 + mój zestaw szarych połówek + 3 zapasowe aku. Rozważyłbym natomiast dźwiganie frotki ;)

grizz
19.10.09, 10:35
Oj daleko mi do postury atlety :D Idąc w Bieszczady na szlak zabrałbym: E-30 + 50-200 (obowiązkowo) a do plecaka wrzuciłbym 14-54 i/lub 9-18 + EC14 + mój zestaw szarych połówek + 3 zapasowe aku. Rozważyłbym natomiast dźwiganie frotki ;)

Spoko o ile to jest jednodniowa wyprawa i oprócz sprzetu foto nie musisz dźwigać całego szpeju potrzebnego do życia.

mads
21.10.09, 22:08
ka69 (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=10642) - przesiadłem się na E-30 z E-510 i to co najbardziej mnie uderzyło, to pomair światła. W porównaniu z poprzednim aparatem, "trudniej" jest przepalić zdjęcia.

Darekw1967
21.10.09, 22:39
ka69 (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=10642) - przesiadłem się na E-30 z E-510 i to co najbardziej mnie uderzyło, to pomair światła. W porównaniu z poprzednim aparatem, "trudniej" jest przepalić zdjęcia.

Dlatego nie przepala, bo swiatlomierz mierzy tak aby zmiescic tonalnie
cala scene.

Analizowalem przetwarzanie na kanalach ( R G B ) i algorytm
dobrze dobiera poziomy.


Uwazam, ze kompletnie zielony uzytkownik lustrzanki Olympusa
bedzie E-620 i E-30 bez zadnych ceregieli robil dobrze naswietlone zdjecia bo algorytmy sa niezle i nie potrzeba babrac sie w dodatkowe
korekcje i rozne glupotki.

Praktycznie JPG-i nie wymagaja obrobek bo pucha produkuje
naturalne kolory i sa ladnie oddawane szczegoly w swiatlach i cieniach.

Czyli przyslowiowa "blondynka" jak i ciocia Jadzia beda tez zadowolone
z efektow pracy ;)

michalzolnowski
23.10.09, 20:11
Pucha E-30 jest znakomita, i bez gadania, a na dodatek dzisiaj przyjechał grip HLD-4 - ten gratisowy.

Podpisuję się pod zdaniem, że nie ma nawet co porówywać E-5xx E-3xx itd z E-30

:esystem2:

Ultimate
15.11.09, 15:38
Jeszcze wczoraj byłem napalony na E-3.. teraz po przebrnięciu całego tematu jestem niemalze za E-30. Pytanie tylko czy aby na 100% różnice pomiedzy nimi to tylko pancernosc, szczelność... Ja stawiam przede wszystkim na prędkosć AF, oraz jakość zdjęć. Pomóżcie co wybrac ??:oops:

Karol
15.11.09, 16:05
Ja stawiam przede wszystkim na prędkosć AF, oraz jakość zdjęć. Pomóżcie co wybrac ??:oops:
AF nie powinien być gorszy, jakość zdjęć - samemu możesz porównać, E-30 ma mniejszy problem z bandingiem, ma nowszą matrycę... Poza tym ostrzy po kontraście w trybie podglądu co akurat dla mnie jest sporą zaletą.
Ja wybrałem E-3 - ten aparat zupełnie inaczej czuć w ręce i w sumie to zdecydowało ale jak chce mieć lekko zabieram w teren E-330. Gdybym miał mieć jednego Olka do wszystkiego, w tym do turystyki obecnie kupiłbym raczej E-30 niż E-3.
Obmacaj oba aparaty, w ręku "plastikowość" E-30 może się nie podobać podobnie jak ciężar E-3...

dog_master
15.11.09, 20:03
Jeszcze wczoraj byłem napalony na E-3.. teraz po przebrnięciu całego tematu jestem niemalze za E-30. Pytanie tylko czy aby na 100% różnice pomiedzy nimi to tylko pancernosc, szczelność... Ja stawiam przede wszystkim na prędkosć AF, oraz jakość zdjęć. Pomóżcie co wybrac ??:oops:

Wszędzie pisali, że AF w E-30 jest z E-3. Do czego Ci szybki AF? IMHO E-30stka z dobrym szkłem [50-200 np.] ma AF super, sport ogarnia bardzo dobrze. Z wolnymi sportu nie robiłam jeszcze, ale pewnie też da radę, w końcu jak E-330+40-150stare dawało, to tu nie może być gorzej ;)

Jakość zdjęć - porównaj sobie najlepiej. Jedni piszą, że jest bardzo podobna, inni są za E-30, inni za E-3. Ja tam widzę różnicę w ISO/bandingu [imho, imho tylko] na korzyść E-30, stąd nie mam E-3. Ale to subiektywna ocena :P

Ultimate
15.11.09, 20:21
Dziękuje bardzo za wypowiedzi. Właśnie stałem się posiadaczem E-30 i jestem pod niesamowitym wrażeniem co ta puszka potrafi. Generalnie cud, miód i orzeszki ;] Jedna rzecz mnie tylko frapuje./. o co chodzi z ta poziomica ? Gdzie to zobaczyć ? W instrukcji jakoś nie mogę zlokalizować...

mads
15.11.09, 20:27
Poziomice można włączyć na panelu LCD, jest także widoczna w wizjerze.

Bodzip
15.11.09, 21:29
To jeszcze ja.
Zbliża się pora zakupu. Właśnie w moim E-400 wyłamały się zatrzaski od klapki od kart.
Więc pytanie E-30 czy E-620.
Z różnych porównywarek wynika że jakość obrazowania jest identyczna - ta sama matryca, ten sam procesor, to samo ISO.
Różnica w wizjerze na + dla E-30, ale oba mają ostrzenie po kontraście.
Różnica w czasach 1/4000 vel 1/8000 (do przełknięcia).
Waga nie gra roli.
Górny wyświetlacz - dla lansu ? :)
Cena :) hm, hm
Co radzicie ?
ps. wreszcie wątek gdzie nie ma wojen systemowych :grin:

yac
15.11.09, 21:51
Właśnie ze względu na górny wyświetlacz wziąłem E-30 , nie trzeba co chwila otwierać telewizora aby coś ustawić

dog_master
15.11.09, 22:02
To jeszcze ja.
Zbliża się pora zakupu. Właśnie w moim E-400 wyłamały się zatrzaski od klapki od kart.
Więc pytanie E-30 czy E-620.
Z różnych porównywarek wynika że jakość obrazowania jest identyczna - ta sama matryca, ten sam procesor, to samo ISO.
Różnica w wizjerze na + dla E-30, ale oba mają ostrzenie po kontraście.
Różnica w czasach 1/4000 vel 1/8000 (do przełknięcia).
Waga nie gra roli.
Górny wyświetlacz - dla lansu ? :)
Cena :) hm, hm
Co radzicie ?
ps. wreszcie wątek gdzie nie ma wojen systemowych :grin:

Jeszcze
- E-30: AF ma więcej pól skrajnych
- E-620: mniejszy/lżejszy/inaczej leży w ręku i ma fajniejszy grip
- filtrami art. też się chyba różniły, no ale to już bajerek

Bodzip
15.11.09, 22:07
filtry nieważne - jak wspomniałaś to bajer. A jak z szybkością AF - podobna ?
Mam E-400, więc różnica w puszce niewielka. Dawać 1000 zł za górny wyświetlacz to głupio jakoś, ale cholera chciałbym E-30 :P
No nie śmiejcie się :grin:

maestro
15.11.09, 22:15
Z wad: LCD w E-30 ma wiele do życzenia pod względem wyświetlania obrazów. W E-510 jest ... lepiej (przynajmniej nie przekłamuje za bardzo nasyconymi kolorami).
Zapewne owa opinia niewiele wpłynie na wybór pomiędzy E-30 a E-3, bo chyba z wyświetlaniem w tych modelach jest podobnie.

heniobe
15.11.09, 22:26
Dziękuje bardzo za wypowiedzi. Właśnie stałem się posiadaczem E-30 i jestem pod niesamowitym wrażeniem co ta puszka potrafi. Generalnie cud, miód i orzeszki ;] Jedna rzecz mnie tylko frapuje./. o co chodzi z ta poziomica ? Gdzie to zobaczyć ? W instrukcji jakoś nie mogę zlokalizować...

Na temat poziomnicy : str. 99 i nazywa się to " level gauge ". Dość kuriozalna sytuacja, menu aparatu po naszemu a na instrukcje obsługi ducha lub dobraj woli nie starczyło... pozdrawiam hb.

Slawec
15.11.09, 22:33
Z wad: LCD w E-30 ma wiele do życzenia pod względem wyświetlania obrazów. W E-510 jest ... lepiej (przynajmniej nie przekłamuje za bardzo nasyconymi kolorami).
Zapewne owa opinia niewiele wpłynie na wybór pomiędzy E-30 a E-3, bo chyba z wyświetlaniem w tych modelach jest podobnie.

tak jest, w e-30 na lcd jest bardziej kolorowo niż w e-510 :|, szkoda że nie odwzorowuje dokładniej....
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Poziomice można włączyć na panelu LCD, jest także widoczna w wizjerze.


....naciskając kolejny raz przycisk ,,info" masz dostęp do poziomicy:)

michalzolnowski
18.11.09, 15:28
filtry nieważne - jak wspomniałaś to bajer. A jak z szybkością AF - podobna ?
Mam E-400, więc różnica w puszce niewielka. Dawać 1000 zł za górny wyświetlacz to głupio jakoś, ale cholera chciałbym E-30 :P
No nie śmiejcie się :grin:

Jednoznacznej odpowiedzi nigdy nie uzyskasz. Sam musisz wiedzieć czego chcesz i na czym ci najbardziej zależy. Ja brałem pod uwage jedynie E3 i E30. Wybrałem E30. E620 wziałem jednak z ciekawości do ręki i... od razu odłożyłem na miejsce... takie to jakieś małe, nie wiadomo jak to trzymać... A E30 to już IMHO konkretna konstrukcja.
MSZ porównywać to można 620 z 520, 450... a nie z E30 czy E3

To dwie różne półki...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Z wad: LCD w E-30 ma wiele do życzenia pod względem wyświetlania obrazów. W E-510 jest ... lepiej (przynajmniej nie przekłamuje za bardzo nasyconymi kolorami).
Zapewne owa opinia niewiele wpłynie na wybór pomiędzy E-30 a E-3, bo chyba z wyświetlaniem w tych modelach jest podobnie.


Ja tam nie wiem, ale akurat w moim E-30 nie zauważyłem, żeby przekłamywał kolory... a nic nie kalibrowałem choć jest taka opcja

epicure
18.11.09, 19:18
Ja tam nie wiem, ale akurat w moim E-30 nie zauważyłem, żeby przekłamywał kolory... a nic nie kalibrowałem choć jest taka opcja

Ja też nie zauważyłem nic, co byłoby bardziej niepokojące, niż w E-410.

Ruff
18.11.09, 20:05
E-30stka z dobrym szkłem [50-200 np.] ma AF super, sport ogarnia bardzo dobrze. Z wolnymi sportu nie robiłam jeszcze, ale pewnie też da radę

Daje rade daje, ja używam z 70-300 do motosportów i daje choć czasem jednak 70-300 potrafi przypomnieć jaki tani jest :D

Ostatnie takie działania i ich wyniki tu: selekcja : un album sur Flickr (http://www.flickr.com/photos/przemo_r/sets/72157622481066222/)
Więcej w innych "SETach" na tej stronie.

MSZ do E-3 brakuje mu tylko uszczelnień i większego wizjera, ale nigdy z E-3 nie działałem.

cadman
18.11.09, 22:35
Jeśli chodzi o zalety E-30 to warto wspomnieć o dwóch pokrętłach do sterowania parametrami, czego nie ma w tańszych modelach. Jeśli chodzi o wyświetlacz, to może rzeczywiście na początku wydawały mi się kolory zbyt nasycone, co powodowało moje obawy. Obecnie kiedy mam w głowie "automatyczną poprawkę" nie przeszkadza mi to lekkie przekłamanie. Jednak ten wyświetlacz jest solidniej wykonany niż w E-3, nie rozłazi się, siedzi sztywno, oczywiście trzeba się z nim obchodzić delikatnie, aby nie ukręcić go lub nie wyłamać. Dość długo bawiłem się w zmianę parametrów, nim nabrałem do E-30 zaufania. Polecam artykuły Pana Wrotniaka na temat E-30, gdzie szeroko opisuje ten sprzęt, który obecnie użytkuje. Wg mnie to kopalnia wiedzy. Po wykonaniu ponad 1,5 tys. fotek mam już swoje spostrzeżenia na temat tego aparatu. Wcześniej używałem E-500 i E-1. E-30 oceniam zdecydowanie wyżej niż wymienione. Mnie bardzo podoba się obraz z 12 MPix matrycy, kolorystyka oraz jego detaliczność, zwłaszcza z dobrymi szkłami, gdyż fotografuję dużo pejzaży. Do sportu ten sprzęt też jest bardzo dobry (szybki AF i stabilizacja) bardzo pomocne z dłuższymi szkłami. Co jeszcze warto wymienić, a właściwie powinno się to wymienić na początku, to dopracowany pomiar światła. Na światłomierzu E-30 można wreszcie polegać, nie przepala, radzi sobie bardzo dobrze. Niezdecydowanym polecam lekturę materiałów na temat E-30 w sieci, jest tego dużo, więc można sobie wyrobić własne zdanie. Jest dużo sampli w sieci, można samemu ocenić jakość obrazu. Ja wybrałem E-30, gdyż lubię duże solidne konstrukcje, które się pewnie trzyma z ciężkim szkłem. Jeśli ograniczamy się do kitowych szkieł, to może sensowniej byłoby wybrać mniejszy korpus.

Bodzip
18.11.09, 23:10
Jeśli chodzi o zalety E-30 to warto wspomnieć o dwóch pokrętłach do sterowania parametrami, czego nie ma w tańszych modelach. Jeśli chodzi o wyświetlacz, to może rzeczywiście na początku wydawały mi się kolory zbyt nasycone, co powodowało moje obawy. Obecnie kiedy mam w głowie "automatyczną poprawkę" nie przeszkadza mi to lekkie przekłamanie. Jednak ten wyświetlacz jest solidniej wykonany niż w E-3, nie rozłazi się, siedzi sztywno, oczywiście trzeba się z nim obchodzić delikatnie, aby nie ukręcić go lub nie wyłamać. Dość długo bawiłem się w zmianę parametrów, nim nabrałem do E-30 zaufania. Polecam artykuły Pana Wrotniaka na temat E-30, gdzie szeroko opisuje ten sprzęt, który obecnie użytkuje. Wg mnie to kopalnia wiedzy. Po wykonaniu ponad 1,5 tys. fotek mam już swoje spostrzeżenia na temat tego aparatu. Wcześniej używałem E-500 i E-1. E-30 oceniam zdecydowanie wyżej niż wymienione. Mnie bardzo podoba się obraz z 12 MPix matrycy, kolorystyka oraz jego detaliczność, zwłaszcza z dobrymi szkłami, gdyż fotografuję dużo pejzaży. Do sportu ten sprzęt też jest bardzo dobry (szybki AF i stabilizacja) bardzo pomocne z dłuższymi szkłami. Co jeszcze warto wymienić, a właściwie powinno się to wymienić na początku, to dopracowany pomiar światła. Na światłomierzu E-30 można wreszcie polegać, nie przepala, radzi sobie bardzo dobrze. Niezdecydowanym polecam lekturę materiałów na temat E-30 w sieci, jest tego dużo, więc można sobie wyrobić własne zdanie. Jest dużo sampli w sieci, można samemu ocenić jakość obrazu. Ja wybrałem E-30, gdyż lubię duże solidne konstrukcje, które się pewnie trzyma z ciężkim szkłem. Jeśli ograniczamy się do kitowych szkieł, to może sensowniej byłoby wybrać mniejszy korpus.

Bardzo wyważona, solidna wypowiedź. Na spokojnie i bez emocji - co bardzo plusowo :) cenię.
Dziękuję

tkud
18.11.09, 23:53
Ja wybrałem E-30, gdyż lubię duże solidne konstrukcje, które się pewnie trzyma z ciężkim szkłem. Jeśli ograniczamy się do kitowych szkieł, to może sensowniej byłoby wybrać mniejszy korpus.

Dużo chodzę po górach więc na początku wybrałem 410 z kitowymi obiektywami ze względu na ciężar. Jak już dojrzałem zacząłem wzbogacać zestaw wymieniając na obiektywy 14-54 i 70-300. Po jakimś czasie mały ciężar nie był dla mnie już priorytetowy a istotną role odgrywała przyjemność i większe możliwości jakie dają zarówno lepsze obiektywy jak i korpus. I tak skończyło sie na kupieniu E30. Lekki zestaw obiektywów kitowych wraz z 410ką używam ponownie aby nie zarosła pajęczyną ale do szybkich zdjęć bardziej dokumentujących rodzinne wydarzenia. W plener zabieram resztę sprzętu i mam nieporównywalnie większą frajdę mimo dodatkowych kilogramów:-)

Roby
31.12.09, 13:31
Jeśli chodzi o zalety E-30 to warto wspomnieć o dwóch pokrętłach do sterowania parametrami, czego nie ma w tańszych modelach. Jeśli chodzi o wyświetlacz, to może rzeczywiście na początku wydawały mi się kolory zbyt nasycone, co powodowało moje obawy. Obecnie kiedy mam w głowie "automatyczną poprawkę" nie przeszkadza mi to lekkie przekłamanie. Jednak ten wyświetlacz jest solidniej wykonany niż w E-3, nie rozłazi się, siedzi sztywno, oczywiście trzeba się z nim obchodzić delikatnie, aby nie ukręcić go lub nie wyłamać. Dość długo bawiłem się w zmianę parametrów, nim nabrałem do E-30 zaufania. Polecam artykuły Pana Wrotniaka na temat E-30, gdzie szeroko opisuje ten sprzęt, który obecnie użytkuje. Wg mnie to kopalnia wiedzy. Po wykonaniu ponad 1,5 tys. fotek mam już swoje spostrzeżenia na temat tego aparatu. Wcześniej używałem E-500 i E-1. E-30 oceniam zdecydowanie wyżej niż wymienione. Mnie bardzo podoba się obraz z 12 MPix matrycy, kolorystyka oraz jego detaliczność, zwłaszcza z dobrymi szkłami, gdyż fotografuję dużo pejzaży. Do sportu ten sprzęt też jest bardzo dobry (szybki AF i stabilizacja) bardzo pomocne z dłuższymi szkłami. Co jeszcze warto wymienić, a właściwie powinno się to wymienić na początku, to dopracowany pomiar światła. Na światłomierzu E-30 można wreszcie polegać, nie przepala, radzi sobie bardzo dobrze. Niezdecydowanym polecam lekturę materiałów na temat E-30 w sieci, jest tego dużo, więc można sobie wyrobić własne zdanie. Jest dużo sampli w sieci, można samemu ocenić jakość obrazu. Ja wybrałem E-30, gdyż lubię duże solidne konstrukcje, które się pewnie trzyma z ciężkim szkłem. Jeśli ograniczamy się do kitowych szkieł, to może sensowniej byłoby wybrać mniejszy korpus.

+ dla Ciebie bo Twoja wypowiedż przybliżyła mnie o krok do E-30

Pepe050692
29.06.10, 23:15
Ja wybralem e-3 i generalnie zaluje bo trafilem na ff :(

Krakman
30.06.10, 11:52
Przeczytałem wszystko i dzięki za wyczerpujące informacje. Kupuję do mego 12-60 E-30
Dzięki wszystkim