PDA

Zobacz pełną wersję : Pentacon 1.8 itp.,jak powinien chodzić pierścień przysłony?



tomekow
22.09.09, 16:00
Witam,
Do mojego zasłużonego e-500 z kitowym 14-45 dokupiłem adapter M42 i nowe szkiełko: Pentacon 1.8 50mm.
Pierwsze wrażenia - rewelka!! Może przesadzam, ale ciężar i samo dotykanie tego metalowego obiektywu sprawiają mi przyjemność ;)
Fotki oczywiście na 1.8 czy 2.8 są też rewelacyjne (jasność, ostrość i bokhet)
Mam jednak pewną wątpliwość/pytania:
1. Przy maksymalnej przysłonie 1.8 wskaźnik(kreseczka) na obiektywie wyjeżdza około 1mm trochę poza skalę 1.8, zaglądając do obiektywu listki są "schowane". Kiedy ustawię dokładnie na 1.8, to listki minimalnie "wchodzą w światło" - z 1mm
2. Wyczuwalny skok pierścienia jest mniej więcej co pół wartości: czyli pomiędzy 1.8 a 2.8 jest skok pośredni i dalej jadąc do 16 - czy tak powinno być?

Jest to mój pierwszy sprzęt z manualną przysłoną, więc wybaczcie jak to głupie pytanie.

pozdrawiam,
tom

krzysiekz
22.09.09, 16:14
W pancloarze 50/1.8 mam tak samo z pierscieniem. Nie przejmowac sie - focic ;)

tomekow
22.09.09, 22:53
OK! Oczywiście, ze focę...nie programowałem deadliona więc wisi mi wartość zapisana ;) Po prostu ciekawy jestem czy ktoś mnie naciągnął na padnięty sprzęt czy tak po prostu jest :)
A tak na marginesie, to szef się ze mnie smieje, że mam lewe hobby - godne emeryta itp. itd. ..... Ale nic... ja uważam, że satysfakcja z robienia byle tematycznych fotek jest jednak warta poświęconego czasu...
pozdrawiam
tomek

zigger
23.09.09, 00:03
A można wiedzieć jaki adapterek i ile za niego dałeś? Czasami też chodzi mi po głowie taka myśl, aby pobawić się w starsze szkła.

tomekow
23.09.09, 08:05
Adapter kupiłem na ebayu, sprzedawcę polecił mi kolega z Anglii a sam adapter leci do Ciebie prosto z Chin :) - po zapłaceniu przez Paypal (nie pamiętam czy jest inna możliwość) paczkę dostałem po około 7-10 dniach, Koszt zamknął się chyba w 80-90zl w stosunku to tych z allegro, które chodzą za ponad 150zł.
Jak chcesz, to później mogę Ci podesłać namiar na faceta.
pozdrawiam,
tom

ps.
Adapter oczywiście z potwierdzeniem ostrości. Zwykłe są dużo tańsze i produkuje je nawet ktoś w Polsce, ale ja zdecydował się na ten z chip`em.

enter
23.09.09, 15:32
przestawienie o pół działki przysłony może się zdarzyć przy niepoprawnym skręceniu po serwisie lub wyrobieniu pierścienia przysłon który blokowany jest stalową kuleczką na sprężynce
miałem tak w jednym pentaconie i w jednym pancolarze

aktualnie mam pancolara kupionego wręcz nowego i to przesunięcie nie występuje na pierwszym kliku [1,8] jest full open

tomekow
23.09.09, 21:18
Dzięki enter na info. A ile mniej więcej kosztuje taka naprawa? Szkło było przez sprzedawce na pewno serwisowane, bo facet tak napisał na stronie aukcji....
...bynajmniej mi to (póki co) nie przeszkadza... popstrykam, zobaczę..

zigger
23.09.09, 21:52
Dzieki tomekow za info. Jesli mozesz, to w wolnej chwili podeslij mi na priva namiar. Zycze udanego focenia z tym zestawem :-)

enter
24.09.09, 22:40
Dzięki enter na info. A ile mniej więcej kosztuje taka naprawa? Szkło było przez sprzedawce na pewno serwisowane, bo facet tak napisał na stronie aukcji....
...bynajmniej mi to (póki co) nie przeszkadza... popstrykam, zobaczę..
do momentu kiedy nie będzie ciebie w pentaconie to drażnić strasznie lub pierścień ostrości będzie nadal działał z klikiem co pół działki przysłony to zostaw tak jak jest
Pentacon i pancolar to niby bardzo podobne konstrukcje optyczne ale mechanika w pentaconie jest tak pofakana że prowadnice łączące pierścień przysłony z bolcem sterującym przysłoną zaczynają się luzować i trzeba to serwisować jak się zrobi dobrze to przez jakiś czas nie będzie uciążliwe ale nie jest to naprawa na wieki
W pancolarze mechanika jest prosta i trwała wszystko się rozbiera i składa bez problemów [przy użyciu oczywiście odp. kluczy]

jak nie chcesz wydawać kilkuset złotych na pancolara to powoli szukaj dobrej "nowej/zadbanej" sztuki pentacona 1,8/50 MC z zielonymi napisami
lub starszego 1,8/50mm orestor/orestegor zebra jest ostrzejszy ale nie ma powłok MC

ja aktualnie przesiadłem się na pancolara bo przysłona 1,8 mi wystarcza a mechanicznie jest pewniejszy