PDA

Zobacz pełną wersję : Samyang Mirror Lens Multi-Coated 500mm F6,3



Takaszi
15.09.09, 20:24
Witam wszystkich zainteresowanych długą ogniskową i nie tylko. Właśnie wróciłem do domu i tu czekał na mnie prezencik. Takie "małe" coś.
Ponieważ jet to obiektyw niepospolity o wąskim spektrum zastosowań postanowiłem, na początek zaprezentować obiektyw a potem w miarę postępu i jego, oraz moje z nim możliwości.

Odrazu powiem, że kupiłem w Foto-tip komplet, czyli trzy pudełka. W zasadzie to trzecie było gratisem, lub w cenie jak kto woli. (pierwsze 3 fotki)

Rafał Czarny
15.09.09, 20:25
Na razie zaprezentowałeś pudełko. No, bardzo ładne.

Takaszi
15.09.09, 20:34
Pudełka zawierają:
1- obiektyw
2- tulipana
3- konwerter

Obiektyw jak widać, :wink: , Tulipan jest metalowy dokręcany do obiektywu :shock:, a całość nie jest już tak lekka jak myślałem :roll: . Ale co tam, wygląda toto dość konkretnie, :) . Jak wrócę z kolejnego wyjazdu i będzie możliwość, to wrzucę fotki i opisze pierwsze wrażenia z nowym nabytkiem. Ostatnia fotka z komórki sorki.

Ps. Aleś ty Rafał szybki :grin: , A tak serio to jaki statyw pod to cholerstwo?

Takaszi
16.09.09, 12:49
Tak na szybkiego 2 pierwsze fotki zrobione 14-54 w ato, żeby jakiś punkt odniesienia zaprezentować.
Odległość do domeczku mierzona dalmierzem geodezyjnym to 1162,5 m. Kolejne 2 to rzeczonym obiektywem, też w auto tylko ostrość z podglądu na żywo.
Fotografie z oznaczeniem b są kadrem o powiększeniu 100%.
Po niedzieli zabiorę go na spacer :), może coś fajniejszego się da złapać, no i statyw pożyczę Jakiś konkretny a nie trzęsiączkę.:-x

RadioErewan
16.09.09, 12:55
Tak na szybkiego 2 pierwsze fotki zrobione 14-54 w ato, żeby jakiś punkt odniesienia zaprezentować.
Odległość do domeczku mierzona dalmierzem geodezyjnym to 1162,5 m. Kolejne 2 to rzeczonym obiektywem, też w auto tylko ostrość z podglądu na żywo.
Fotografie z oznaczeniem b są kadrem o powiększeniu 100%.
Po niedzieli zabiorę go na spacer :), może coś fajniejszego się da złapać, no i statyw pożyczę Jakiś konkretny a nie trzęsiączkę.:-x

Wszystko fajnie, gdyby nie te kółka boke.

Magnesus
16.09.09, 13:00
Słabo widzę na moim pracowym monitorze, ale na ostatniej fotce chyba powietrze faluje, więc ciężko będzie ostrość ocenić.

Peter1976
16.09.09, 13:10
czekam na więcej !! Fajny wątek, myślę o takim szkle ponieważ jest to tania alternatywa "długiej" optyki do przyrody :)
Zapoluj na jakiegoś ptaszka i wstaw fotki z exifem tak bym mógł zobaczyć jakie czasy są do osiągnięcia :twisted:

pozdrawiam !!

P.S. Napisz też jakie masz odczucia, używając w praktyce ta armatę:-P Zależy mi na praktycznych informacjach !!

hades
16.09.09, 13:15
Na ostatnim chyba widać już wpływ wyższej temperatury powietrza. Lekkie falowanie powietrza tuż na gruntem lub na obiektami (budynki, drzewa) daje o sobie znać na obiektywach o dużych ogniskowych, między innymi w lunecie dalmierza geodezyjnego.

Takaszi
16.09.09, 13:19
Macie rację, po drodze do domeczku jest plac, widać go na fotce nr 1, istna grzałka. Tak się zastanawiam, czy z rana przy zimnym powietrzu z nocy nie było by lepiej.

Ceat
16.09.09, 13:22
Wszystko widać. I falowanie powietrza, i trzęsiączkę wszystkiego w okolicy, dzikie wrzaski dzieciaków :wink:, podniesienie lustra, gówniany gwint w body itd. Ale jak się uprzeć da się z ręki przy włączonym IS strzelać nawet na 1/150s. Uwaga! Trzeba się przyzwyczaić bo pomiar wewnętrzny lubi kantować.

Takaszi
16.09.09, 13:26
Słabo widzę na moim pracowym monitorze, ale na ostatniej fotce chyba powietrze faluje, więc ciężko będzie ostrość ocenić.


Wiem :???: ale cóż, za ta cenę ????, przez to sprzęt jest bardzo wymagający co do terenu. Nic w pierwszy plan nie może wchodzić bo jak jest cokolwiek co nie zostanie wyostrzone to tragedia.

Dziś niestety muszę wyjechać, służbowo do Szwecji, a to się prawie zawsze wiąże z zajęciem na cały dzień, więc nadziei na fotki nie mam, choć sprzęt wezmę, a nuż. Ale jak wrócę to pochodzę i coś naskrobie. Obiecuje.

RadioErewan
16.09.09, 13:27
Pytanie, czy to falowanie powietrza, czy lustra ;-)

Ceat
16.09.09, 13:30
Pytanie, czy to falowanie powietrza, czy lustra ;-)

Tu akurat wyraźnie powietrze, widać to na krawędziach sidingu. Ale lustro też się daje we znaki, przy Jowiszu musiałem włączać 2s opóźnienia.
NB przy okazji udowodniłem że IS ze statywem bardzo psuje.

RadioErewan
16.09.09, 13:32
Tu akurat wyraźnie powietrze, widać to na krawędziach sidingu. Ale lustro też się daje we znaki, przy Jowiszu musiałem włączać 2s opóźnienia.
NB przy okazji udowodniłem że IS ze statywem bardzo psuje.

Mnie chodzi o ostatnią "soczewkę" - dekiel lustrzany od którego te obiektywy mają nazwę i brzydki boke. Wydaje mi się, że jego niedoskonałość może przekładać się na takie właśnie wady obrazu, choć ręki bym sobie uciąć nie dała.

Pozdrawiam

Magnesus
16.09.09, 13:34
Wiem :???: ale cóż, za ta cenę ????.

Cena tutaj nie ma nic do rzeczy. Każdy długi obiektyw pokaże falowanie w takich warunkach. Na 70-300 też już miałem takie pofalowane fotki, stąd teraz od razu zwróciłem uwagę. :)

Ceat
16.09.09, 13:34
Mnie chodzi o ostatnią "soczewkę" - dekiel lustrzany od którego te obiektywy mają nazwę i brzydki boke....

Pozdrawiam

Aaa, rozumiem. Nie, to nie ma znaczenia, lustro jest wystarczająco sztywne (i równe) czego dowodzą zdjęcia z małych odległości. Równiutko i ostro jak trzeba.
Efekt o którym mówisz to raczej od kilku metrów średnicy... :wink:.

A brzydki bokeh można by zlikwidować gdyby ktoś wymyślił Maksutowa offsetowego, tak jak teraz się miski satelitarne robi...

RadioErewan
16.09.09, 13:38
Aaa, rozumiem. Nie, to nie ma znaczenia, lustro jest wystarczająco sztywne czego dowodzą zdjęcia z małych odległości. Równiutko i ostro jak trzeba.
Efekt o którym mówisz to raczej od kilku metrów średnicy... :wink:.

Jak będzie źle zrobione (pofalowane) to efekt będzie "stały". Nie chodzi mi o odkształcenia w wyniku naprężeń cieplnych czy mechanicznych (zmiennych). Niedoskonale wykonane lustro jako ostatni element toru optycznego powinno wprowadzać zmiany miejscowe - podobne do tych (choć faktycznie siding pokazuje, że to pewnie skutek falowania powietrza).

Pozdrawiam

Takaszi
16.09.09, 13:38
Pytanie, czy to falowanie powietrza, czy lustra ;-)

Hm, włączyłem anty szok, więc ?????,
Choć ten statyw to raczej koło statywu kiedyś, co najwyżej leżał :evil:, bo stał to na pewno nie. :lol: Co do falowania to widać okrutnie przy ostrzeniu (w trakcie). Nad morzem i w górach może będzie lepiej

RadioErewan
16.09.09, 13:40
A brzydki bokeh można by zlikwidować gdyby ktoś wymyślił Maksutowa offsetowego, tak jak teraz się miski satelitarne robi...

Hehehehe, ale obiektyw by był niesymetryczny. Fajny pomysł swoją szosą, choć pewnie były by zniekształcenia geometryczne, niemożliwe do korekcji. Inne zadanie mają anteny satelitarne.

Pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Hm, włączyłem anty szok, więc ?????,
Nie pisałem o drganiach od lustra aparatu.

Ceat
16.09.09, 13:42
Jak będzie źle zrobione (pofalowane) to efekt będzie "stały"....


Chyba raczej (jak się znam na optyce) dałoby to efekt pogorszenia ostrości niż pofalowania, niezależnie czy mówimy o lustrze głównym czy wtórnym (każdy punkt lustra bierze udział w tworzeniu każdego punktu obrazu).

hades
16.09.09, 13:42
Korzystam z dużych ogniskowych w dalmierzach geodezyjnych. W okresie późnej wiosny i przez całe lato, powietrze potrafi falować nawet z samego rana... wystarczy, że słońce silniej zaświeci. Trzeba by fotografować kilka metrów ponad terenem i fotografować obiekty o małej powierzchni by uniknąć falującego obrazu. Rzecz jasna o odpowiedni czas migawki i stabilizacje (statyw) to swoją drogą należałoby się zatroszczyć.

RadioErewan
16.09.09, 13:43
Chyba raczej (jak się znam na optyce) dałoby to efekt pogorszenia ostrości niż pofalowania, niezależnie czy mówimy o lustrze głównym czy wtórnym (każdy punkt lustra bierze udział w tworzeniu każdego punktu obrazu).
W lustrze wtórnym? No właśnie bez kartki nie rozbieriosz.

Takaszi
16.09.09, 13:44
Hehehehe, ale obiektyw by był niesymetryczny. Fajny pomysł swoją szosą, choć pewnie były by zniekształcenia geometryczne, niemożliwe do korekcji. Inne zadanie mają anteny satelitarne.

Pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Nie pisałem o drganiach od lustra aparatu.

Ok ok, rozumiem. Ale przy tych fotkach miałem podwójny problem. Jeden (statyw) da się jakoś wyeliminować, drugi (powietrze) będzie trudniej.

Ceat
16.09.09, 13:45
Hehehehe, ale obiektyw by był niesymetryczny. Fajny pomysł swoją szosą, choć pewnie były by zniekształcenia geometryczne, niemożliwe do korekcji. Inne zadanie mają anteny satelitarne.
...

Niesymetryczny by był (i z eliptycznym? bokehem), ale może niekoniecznie kiepski geometrycznie? Maksutow opiera się na elementach sferycznych (lustra + soczewki korekcyjne) - może da się z tych sfer wyciąć coś bokiem?

Takaszi
16.09.09, 13:47
Niesymetryczny by był (i z eliptycznym? bokehem), ale może niekoniecznie kiepski geometrycznie? Maksutow opiera się na elementach sferycznych (lustra + soczewki korekcyjne) - może da się z tych sfer wyciąć coś bokiem?

Kto ma szlifiernie? :wink: do roboty:grin: ja siłę fizyczną mogę zaoferować?

Ceat
16.09.09, 13:48
... Jeden (statyw) da się jakoś wyeliminować, drugi (powietrze) będzie trudniej.

Będę zamawiał mocowanie do mojego obiektywu (bo przykręcanie body do statywu mija się tu z celem) - jeśli chcesz daj znać.

Takaszi
16.09.09, 13:54
Będę zamawiał mocowanie do mojego obiektywu (bo przykręcanie body do statywu mija się tu z celem) - jeśli chcesz daj znać.

Już się przekonałem, że (wyważenie) to jeden z ważniejszych problemów z tym obiektywem, więc jeżeli masz na to jakiś patent to ja się piszę. Pomimo trudności w użytkowaniu ten obiektyw spodobał mi się. Ciekawe jak z makro? Ale tu to nawet bez solidnego mocowania to nie próbuje. Więc jak najbardzie się piszę.

mroqu
20.09.09, 00:23
obiektywy lustrzane istnieja praktycznie tyle samo czasu co soczewkowe. co do luster w nich zastosowanych, a sa dwa - jedno wieksze od drugiego, nie sadze by przy obecnej technice oraz technologii mozna byloby im cos zarzucac. poza tym lustra sa pierwszymi elementami przez ktore wpada swiatlo, a raczej sie odbija, a nie ostatnie jak napisal RadioE. odnosnie bokehu - ten typ obiektywu ma zupelnie inna budowa stad zupelnie inny bokeh, jak ktos chce miec taki sam jak w obiektywie soczewkowym, to niestety musi dolozyc kase i kupic obiektyw soczewkowy.

nie wymagajmy od ciezarowki zeby przyspieszala do setki w 6 s, albo od samochodu sportowego, zeby przewiozl 30 ton ladunku. to zupelnie inne samochody, tak samo jak te obiektywy - sa zupelnie rozne. inna budowa, inna zasada dzialania, ect.

w internecie mozna znalezc wiele ciekawych informacji na temat takich obiektywow.

sa duzo tansze w produkcji stad taka wlasnie cena, swoja droga szkoda ze Olek takich nie produkuje.. bo z tego co mi sie przypomina, to kiedys chyba Minolta produkowala takie szkla, jesli mowa o firmach produkujacych sprzet foto, a nie tylko obiektywy.

Alleg_pl
20.09.09, 02:31
Zgadza sie, minolta, np Minolta AF 500mm Reflex .. chyba jedyny obiektyw lustrzany z AF'em :D

Takaszi
25.09.09, 15:56
Witam.
Dzisiaj w drodze powrotnej od ortopedy, na pocieszenie postanowiłem rozstawić statyw i pobawić się momencik obiektywem.

Opisze spostrzeżenia tak na gorąco, póki jeszcze świerze.
1. Aparat z obiektywem zwraca uwagę przechodniów, :wink: ponoć im większy tym ...... Nie było, żeby się przechodzień nie obejrzał, laski też.
2. Konsekwencją wielkości jest dyskomfort pracy. O wyważeniu zestawu E-510 i Samyang należy definitywnie zapomnieć.
3. Przez celownik, tak to nazwę świat szaleje :grin: ludzie z chorobą lokomocyjną muszą mieć lokomotiw. A co za tym idzie ustawienie ostrości z reki nie jest banalne, choć nie niemożliwe. Idealne warunki to słoneczna pogoda i zero wiatru ( dziś wieje). Ratowałem się ogrodzeniem, pomogło w 50%. Dla trzęsiłapek (takich jak ja) niezbędny jest stabilizator, minimum 40% gatunek dowolny w ilości około małpka, tak na rozluźnienie. To oczywiście żart. A tak serio to trzeba podeprzeć ręce tułów to mało.
4. Pierścień ustawiania ostrości pracuje z przyjemnym oporem i płynnie. Ustawienie jej następuje w wąskim zakresie (mała głębia ostrości).
5. Kupiony prze zemnie zestaw składa się z obiektywu adaptera i osłony metalowej dokręcanej do obiektywu na gwint, równie drobny jak do filtrów. Nieustanne składanie i rozkładanie to pomyłka. Więc szukam osłony i pokrowca, żeby komplet nosić i faktycznie móc w miarę szybko zmieniać. O ile z pokrowcami nie ma problemu (znalazłem 105 / 250 z neoprenu) to z dekielkami to :???:, dosłownie zero.
6. Fotografując tym obiektywem zapominamy o możliwości ustawiania przysłony. Do dyspozycji zostaje man możliwość zmiany czasu i wartości ekspozycji.
Przy dzisiejszych zdjęciach testowych zmieniałem tylko wartość czasu, korekta ekspozycji na zero.

Jak coś chcecie więcej wiedzieć to pytajcie, posiedzę w domu ale do wyra i w gips się nie dałem.