PDA

Zobacz pełną wersję : Egzotyczne mirror'y



Takaszi
31.08.09, 09:30
Witam.
Po wakacjach urodził, (a może uroił :) ) mi się w głowie pomysł na takie cusie.
Falcon, Samyang, oba to 500 mm F8 Mirror. Łażę po górach i nie wszędzie da się wejść, alpinista ze mnie żaden. A parę ujęć musiałem sobie odpuścić. Może to jakoś pomoże? Wiem, że to wąskie kąty ale, to w końcu tele no i waga około 320 g. A to ma znaczenie. Warto sobie tymi wynalazkami głowę zawracać. Jeden z nich sprzedaje kubisiek na aledrogo. Doradźcie, proszę.

romek1967
31.08.09, 09:38
Samyag jest producentem, Falcon, Walimex i inne to tylko nalepki dystrybutorów. Mój Falcon przyszedł w kartonie Samyang ;). Nie miałem w ręku lustrzanych ale mam 500 f5.6 (http://fotozakupy.pl/obiektyw/falcon-500-mm-sd-f-5-6,9242s) jest leciusieńki, w końcu to tylko plastikowa tuba i całe trzy soczewki. O ile z ostrścią nie jest tragicznie to aberracja jest kolosalna. Ale IMHO stosunek ceny/jakości jest dobry (ponieważ cena jest taka niska ;) )

krzysiekz
31.08.09, 10:16
A nie lepiej ruskie lusterko? 500/5.6, 500/6.3, 500/8, rubinar to rubinar ;)

Takaszi
31.08.09, 10:46
A nie lepiej ruskie lusterko? 500/5.6, 500/6.3, 500/8, rubinar to rubinar ;)

W sumie to niby czemu nie. Dopiero rozpoznaje rynek i nie wiem, co warto kupić. A te były na allegro i tak tylko dałem jako przykład. Nic o nich nie wiem, żadnych zdjęć nie widziałem. Nikogo kto je używa nie znam, żadnych opinii. O rubinarach też nic mi nie wiadomo, w ogóle to reflektory to jakaś nisza, czy co? Mam taką cichą nadzieję, że może ktoś się jednak podzieli wiedzą, na co zwracać uwagę, Jakie mogą być problemy, wady itd. Sam też przeglądam internet i zawlekło mnie do foto astronomii. Ale tam jakoś tak enigmatycznie o stronie technicznej piszą i niby słusznie, to nie ich działka.

krzysiekz
31.08.09, 11:11
Wady - brak przyslony, dziwny bokeh
Zalety - jakosc obrazu, brak aberracji, waga
Mam najkrotsze lustro, pare probek na http://kzgutka.webserwer.pl/testowe/index.php?cat=rubinar300-4.5

Magnesus
31.08.09, 11:52
A 70-300 za ciężki / drogi / krótki? Bo mimo wszystko byłby znacznie lepszy niż te wynalazki.

Takaszi
31.08.09, 11:58
Wady
- brak przysłony, eeee sorki tzn. focisz przy użyciu czasu, tylko?
- dziwny bokeh, jak na moje oko to chyba tragedii nie ma? jak masz coś pstryknięte na ziemi coby szczegóły były to zapodaj, oczywiście jeżeli możesz i masz czas. Zamierzam go głównie do odległych widoków używać.

Zalety
- jakość obrazu, acha widać na śmigłowcu masa detali ciekawe jak daleko był?
- brak aberracji, nom
- waga, no masz i to jest jeden z ważniejszych argumentów dla mnie.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

A 70-300 za ciężki / drogi / krótki? Bo mimo wszystko byłby znacznie lepszy niż te wynalazki.

No tak troche masz racje. Szukam czegoś o ogniskowej w okolicy 1m, ale tak bez maniakalnegi uporu.
Z tego co ludziska piszą to generalnie lustra nie najlepiej radzą sobie z kolorami, tu pomoże PS.
Ale znaczenie mają też, waga no i cena (soczewki sa drogie, żona za kolejny 1k zł mnie oskalpuje, i to nikekoniecznie na głowie :wink: ).
Czyli jak zwykle staram się pogodzić ogień z wodą.

krzysiekz
31.08.09, 12:26
jak kupilem 70-300 to lustrzany tylko na specjalne okazje ;) wole oddac troche jakosci na rzecz af. Przyslona sie przydaje jak wieksza go potrzebna, z 4.5 czasem ciezko trafic gdzie by sie chcialo. A mf jest fajny jak sie ma duzo czasu na ostrzenie.

Takaszi
31.08.09, 12:40
jak kupilem 70-300 to lustrzany tylko na specjalne okazje ;) wole oddac troche jakosci na rzecz af. Przyslona sie przydaje jak wieksza go potrzebna, z 4.5 czasem ciezko trafic gdzie by sie chcialo. A mf jest fajny jak sie ma duzo czasu na ostrzenie.

No właśnie tak kombinuje, żeby go z poglądem na żywo zgrać i do widoczków.
Jak wleziesz na górę, rozstawisz statyw i czaisz na światło zachodu słońca to i czas na ostrzenie się znajdzie, tylko z ta jasnością to przydały by się jak najwięcej tylko że...... ona jest stała.
A wiadomo f8 oznacza, mam głębie głęboko. Tylko ze mniejsze to już trzeba uważać i ach co ja tu będę marudził.
Wychodzi na to, że najlepiej, żeby w cenie do 500 zł kupić teleobiektyw o ogniskowej do 1k i o wadze do 500 gr.
Rany ale mnie poniosło. :roll:

PS masz może jakieś fotki z tego lusterka? takie "naziemne", żeby zobaczyć jak tło wygląda. Bo może faktycznie tak jak radzisz to uciułam kasę i tego 70-300 sobie sprawie.
Szkoda, że nie można go pożyczyć, polatał bym po okolicy i wszystko by się wyjaśniło. Faktycznie wcześniej nie dopatrzyłem się ale to drzewko na jednej z fotek jakoś tak dziwnie wygląda, jakby bombki czy coś :-) .

Rafał Czarny
31.08.09, 12:57
Brak przysłony to nie wada przy ciemnych obiektywach. Nawet gdyby była przysłona to kto przy zdrowych zmysłach przymykałby jeszcze bardziej tak długi teleobiektyw?

Mam taki obiektyw pod system OM. Tokina 500mm 1:8. Mały, metalowy korpus, lekki i ostry. Bardzo fajna rzecz. Po Olkowym cropie 1000mm. Bawię się nim czasami w uliczne portrety z daleka. Siedzę sobie w kawiarnianym ogródku przy piwku i focę ludzi z daleka. Fajna zabawa, ale tylko w słoneczny dzień.

Takaszi
31.08.09, 13:28
Aleś mi Rafał "namieszał" :), trafiłem na takie coś, Falcon 500mm f8, za 349 zł.
Lub Samyang 500mm F6.3, za 400 zł.
I próbuje się dowiedzieć czy warto i jaki, no i oczywiście o całym dobrodziejstwie jakie niesie taki obiektyw. Jestem na tyle świadomy, żeby wiedzieć że każdy ma swoje plusy i minusy, a ideałów nie ma.
No i zostaje kwestia jak sobie radzić z potencjalnymi problemami, ale to potem jak już kupie.

RadioErewan
31.08.09, 13:37
Na kółeczkowy boke to po zakupie nic nie poradzisz.
Trzeba przyznać, że 500 mm waży jak piórko. Teoretycznie nie powinno być aberracji, bo lustra jej nie wprowadzają ale jak ktoś tu zauważył, reszta optyki potrafi i w tej dziedzinie namieszać.

Pozdrawiam

Takaszi
31.08.09, 13:55
Nigdzie nie mogę trafić na fotki widoczków robionych tymi obiektywami, takich bez obróbki. Wszędzie napisone jakie te obiektywy ach i och, a ja chce tylko surowe fotki zobaczyć, macie może to wklejcie. PLZ.

Moominek
1.09.09, 10:37
Witam, to może i ja podłączę się pod pytanie, ale z trochę innej strony. Otóż właściwie zdecydowany jestem na Rubinara, tylko ... jaka jasność? Miałem do czynienia z "lunetą" Samyang f/8 i było ciut ciut za ciemno (ale w dzień słoneczny absolutnie wystarcza) więc wolałbym 5.6. I tutaj pojawia się pytanie: czy ustrojstwo o takich gabarytach da się podpiąć do E-620? Chodzi mi o to, czy nie będzie zawadzać np. o lampę błyskową, po zastosowaniu normalnej przejściówki.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
A, zapomniałem o jeszcze jednym - czy dandelion będzie działał z f/8? Ponoć tak jest ale wolę się upewnić...

Ceat
1.09.09, 11:57
Nigdzie nie mogę trafić na fotki widoczków robionych tymi obiektywami, takich bez obróbki. Wszędzie napisone jakie te obiektywy ach i och, a ja chce tylko surowe fotki zobaczyć, macie może to wklejcie. PLZ.

Dobra, specjalnie dla Ciebie postaram się coś wieczorkiem wrzucić:). Samyang 500/6.3.

Takaszi
1.09.09, 12:25
Dobra, specjalnie dla Ciebie postaram się coś wieczorkiem wrzucić:). Samyang 500/6.3.

Dzięki, dziś i wczoraj szukam w necie i nic kompletnie nic.
A szkoda bo chce podjąć świadoma decyzję. I co więcej,
ten obiektyw też zwrócił moja uwagę, jeżeli można to proszę z tłem coby bokeh zobaczyć. Ciekawe czy do tego co sobie obmyśliłem się to nada?

krzysiekz
1.09.09, 13:15
Wrzucilem na http://kzgutka.webserwer.pl/testowe/index.php?cat=rubinar300-4.5 jeszcze 3 zdjecia widoczkow ze zlotu z kazimierza.

Takaszi
1.09.09, 13:58
Dobra, specjalnie dla Ciebie postaram się coś wieczorkiem wrzucić:). Samyang 500/6.3.

Dzięki, na podstawie tych fotek, wnioskuję, że Należy unikać ujęć z obiektami na pierwszym planie, które mogą się załapać na "dziwny" bokeh.
I drugie spostrzeżenie, to ostrość, tu faktycznie trzeba uważać, ale po zmniejszeniu zdjęcia jest oki.
Czyli do fotografowania odległych elementów krajobrazu, gdzie dotarcie jest niemożliwe to taki obiektyw może się nadać.

Na razie na - za zakupem - 80%
przeciw to - 20%

Dziękuję bardzo, teraz poczekam na fotki od Ceat. Zobaczymy co z nich wyniknie. Kolega dysponuje obiektywem o interesujących mnie parametrach.

Ceat
1.09.09, 23:36
Wysmażyłem w osobnym wątku, może się komuś jeszcze przyda:
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?p=350831
Pozdrawiam.

Takaszi
2.09.09, 07:14
Wysmażyłem w osobnym wątku, może się komuś jeszcze przyda:
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?p=350831
Pozdrawiam.

WIELKIE Dzięki.

O to chodziło. Takie fotki i opisy dają pełny wgląd w możliwości sprzętu.
Teraz wiem, (co jem :wink: ) kupuje. Dokładnie o takie cos mi chodziło.
Cena więcej niż rozsądna, to i nie żal wydać. Zwłaszcza, że do sporadycznych zastosowań. Pokazałeś w pięknym stylu co zacz za wynalazek.

A swoją drogą ciekawe jak by tak porównanie zrobić z rubinarem. Ciekawe czy jakość usprawiedliwiała by cenę. Czy tylko działa tu metkologia, ale to tylko tak na marginesie.

I może taka mała wrzutka do mistrzów - adminów, zastanówcie się czy z materiałów klubowiczów nie dało by się zrobić pseudotestu i gdzies na stałe umieścić. Np. jako prezentacja możliwości. Taka wklejka może się przydać przy podejmowaniu decyzji.

Ceat
2.09.09, 11:40
Dokładnie o takie cos mi chodziło.

Cieszę się że się przydało.


Cena więcej niż rozsądna, to i nie żal wydać.

Jak to ktoś powiedział na forum (cyt. z pamięci) "na tyle tani że jak wpadnie w bagno przy zmianie to się nawet nie schylę"


A swoją drogą ciekawe jak by tak porównanie zrobić z rubinarem.

Chętnie się umówię z kimś z Wawy na porównanie. Albo w październiku na Jurze, o ile spotkanie dojdzie do skutku.

Pozdrawiam

Takaszi
2.09.09, 11:57
Też bym się wybrał, ale kupiłem taki jak ty masz, poza tym w tym roku to cieniutko z urlopem, się tak jakoś rozlazł, a to remont, a to pomóż temu a to tamtemu i tak jakoś wyszło. Ale mażą się mi Pieniny we wrześniu - październiku, żeby na polską złotą jesień się załapać. Upatrzyłem tam parę (chyba) ciekawych miejsc, może i coś z tego by było, kto wie.

Bodzip
2.09.09, 13:06
Upatrzyłem tam parę (chyba) ciekawych miejsc, może i coś z tego by było, kto wie.

Polecam wąwóz Homole i Dolinę Białej Wody. Przejeżdżasz przez Szczawnicę na wskroś, główną drogą i 5 km za miastem jesteś u celu. Warto

krzysiekz
2.09.09, 18:14
Cieszę się że się przydało.

Jak to ktoś powiedział na forum (cyt. z pamięci) "na tyle tani że jak wpadnie w bagno przy zmianie to się nawet nie schylę"

Chętnie się umówię z kimś z Wawy na porównanie. Albo w październiku na Jurze, o ile spotkanie dojdzie do skutku.

Pozdrawiam

Mozna zrobic porownanie z 300/4.5, ostatnio mam duzo czasu wolnego ;)

Ceat
2.09.09, 19:28
Mozna zrobic porownanie z 300/4.5, ostatnio mam duzo czasu wolnego ;)

To by było trochę nie fair, 60% ogniskowej i dwa razy jaśniejszy :grin:.
Ale możemy się umówić (przynajmniej na piwo)...

romek1967
2.09.09, 21:24
Informuję szanowne zbiegowisko że do obiektywów T2 Samyang (Falcon) wypuścił telecowerter 2x dający się kupić poniżej 60zł. Jak mi się uda odkleszczyć pierścień który na nim utknął to zrobię jakieś testy z 500 f5.6 nielustrzanym. IMHO to nieduże pieniądze a przy dobrym świetle może być użyteczny.
przykłądowy link:
http://www.mojecyfrowe.pl/samyang-telekonwerter-2x-do-obiektywow-z-mocowaniem-t2_did2125,13411.html