PDA

Zobacz pełną wersję : Monopod do 50-200mm



shaqal
25.08.09, 15:25
Robię sporo zdjęć sportowych, w związku ze zmianą 70-300mm na 50-200mm mysle nad statywem, ciekawe są monopody, łatwe do przenoszenie, szybko można złożyć itd.

Może ktoś korzysta z takiego statywu? Jakiej firmy najlepiej kupić?
RE: Poprawiłem tytuł

romek1967
25.08.09, 15:43
Robię sporo zdjęć sportowych, w związku ze zmianą 70-300mm na 50-200mm mysle nad statywem, ciekawe są monopody, łatwe do przenoszenie, szybko można złożyć itd.

Może ktoś korzysta z takiego statywu? Jakiej firmy najlepiej kupić?
RE: Poprawiłem tytuł

Tak dla jasności:
statyw = tripod = trzy nogi
monopod = jedna noga

Kupiłem monopoda Velbon z głowiczką kulową. I ta głowiczka to jego najwieksza wada - nie ma płytki szybkiego montażu a bieganie z kijem przyczepionym do aparatu jest tak samo niekomfortowe jak ciągłe rozkręcanie i skręcanie zestawu. MSZ więc szukaj czegoś z głowicą z szybkim montażem lub bez głowicy i kup ją osobno.
Teraz mam dokręconą głowiczkę Manfrotto do tej na monopodzie ;) wygląda to zabawnie ale działa.

RadioErewan
25.08.09, 15:43
Monopod nie zastąpi statywu, choć w pracy może pomóc. Sam kijek nie jest specjalnie wielkim wyzwaniem. Byle klamry nie były kulawe. Używam chińczyka od lat i jestem w miarę zadowolony. Bardzo podoba mi się patent stosowany w Manfrotkach, służący do szybkiego rozstawiania monopodu. Tak czy inaczej o wiele większe znaczenie od samego kijka ma głowica, którą do niego przykręcisz. I tu już trudno powiedzieć, czy będzie ci wygodniej z głowicą pistoletową, czy wystarczy kulowa, czy może maleństwo dedykowane do monopodu z jednym stopniem swobody.
Zaleta monopodu to jego waga i szybkość rozłożenia stanowiska. Dlatego na przykład głowica pistoletowa ma wady i zalety. Zaleta - szybkość obsługi, wada - ciężar.
Nie wiem gdzie skierować cię byś pomacał kilka różnych rozwiązań. W sklepach sprzedających statywy Manfrotto powinno być kilka monopodów do pomacania.

Pozdrawiam

Lailonn
19.03.10, 20:58
Podepnę się pod temacik. Właśnie rozglądam się za jakimś fajnym monopodem do 50-200 + ec-14. pech chce, że te jakie miałem w rękach to były tylko amatorskie i raptem 3 firmy :/

Ma ktoś coś fajnego (do 400zł) do polecenia?

Na czym mi zależy:
-Wymiary tak pod 176cm ;)
-Solidny i trwały
-Wiem, że pewne modele mają taką "nóżkę" do przydepnięcia co poprawia stabilność(fajna sprawa jak dla mnie) ale przeglądając skąpca nie widać ich na fotkach :/

Wolałbym wydać w okolicach 200zł ale jak wyżej napisałem mam więcej kasy - byle nie było to dopłacenie +5 do szpanu ;)

taztaz
19.03.10, 21:32
ja mam monopoda Manfrotto 681B , sprawuje się świetnie jest wysoki ma podwójny gwint a po założeniu głowicy zyskał na wysokości ale i na wadze. Wiec często go używam bez głowicy. W razie potrzeby może posłużyć jako broń :) oburęczna

johan
19.03.10, 22:24
Również polecam monopod Manfrotto. Sam mam 679B i do tego głowiczkę 234RC. Lekki i poręczny zestaw.

Lailonn
19.03.10, 22:58
A miał ktoś do czynienia z czymś takim? :

http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,9850s

Zastanawia mnie jak funkcjonują te dodatkowe nóżki i dziwi adnotacja, że nie ma blokady nóg. Znaczy się sam ciągle rozsuwa? :D Inna sprawa, że o marce ledwo słyszałem...

johan
20.03.10, 08:27
Kup Manfrotto i będziesz miał spokój (679B lub 680B). Używam 679B już ładnych parę lat i nic się nie dzieje. Głowicę mam taką:
http://fotozakupy.pl/glowica/manfrotto-234rc,9839s
Idealna do monopodów (mała i lekka) a spokojnie kilka kilogramów wytrzymuje - więcej niż w opisie.
Benro nie jest złą marką, ale ja bym nie ryzykował.
Chyba że masz dużo zbędnej gotówki to pomyśl o Gitzo:)
http://fotozakupy.pl/monopod/gitzo-gm5560t-carbon-monopod-olympic-edition,10607s

Karol
20.03.10, 10:34
Kup Manfrotto i będziesz miał spokój (679B lub 680B). Używam 679B już ładnych parę lat i nic się nie dzieje. Głowicę mam taką:
http://fotozakupy.pl/glowica/manfrotto-234rc,9839s
Idealna do monopodów (mała i lekka) a spokojnie kilka kilogramów wytrzymuje - więcej niż w opisie.


Spadłeś mi jak z nieba ;-).
Przymierzam się do zestawu Manfrotto 680B + Głowica 234RC, a więc taka głowica jak w Twoim linku. Właśnie mam wątpliwości co do tej głowicy - teoretycznie wytrzymuje 2,5 kg, a monopod 10 kg i taki zestaw wydaje się dosyć niekonsekwentny, chociaż piszesz, że wytrzymuje więcej. Jeszcze jedno, nie miałem tej głowicy w rękach - ona ma tylko jedno pokrętło i zdaje się tylko jedną płaszczyznę obrotu - do zdjęć poziom/pion. Zastanawia mnie na ile jest takie rozwiązanie wygodne w sytuacji kiedy chcę aparat skierować dość mocno w dół, lub w górę przy kadrze poziomym. Czy muszę wówczas pochylać całym monopodem tak jakbym nie miał żadnej głowicy, czy może mogę wpiąć szykbozłączkę w głowicę w obu płaszczyznach, a może przykręca się ją do aparatu w poprzek?

romek1967
20.03.10, 10:52
Spadłeś mi jak z nieba ;-).
Przymierzam się do zestawu Manfrotto 680B + Głowica 234RC, a więc taka głowica jak w Twoim linku. Właśnie mam wątpliwości co do tej głowicy - teoretycznie wytrzymuje 2,5 kg, a monopod 10 kg i taki zestaw wydaje się dosyć niekonsekwentny, chociaż piszesz, że wytrzymuje więcej. Jeszcze jedno, nie miałem tej głowicy w rękach - ona ma tylko jedno pokrętło i zdaje się tylko jedną płaszczyznę obrotu - do zdjęć poziom/pion. Zastanawia mnie na ile jest takie rozwiązanie wygodne w sytuacji kiedy chcę aparat skierować dość mocno w dół, lub w górę przy kadrze poziomym. Czy muszę wówczas pochylać całym monopodem tak jakbym nie miał żadnej głowicy, czy może mogę wpiąć szykbozłączkę w głowicę w obu płaszczyznach, a może przykręca się ją do aparatu w poprzek?

Też mam tą głowicę, nie do końca "czuję" pytanie ale:
1. głowica ma tylko jeden stopień swobody - pokrętło umożliwia pochylanie "przód-tył", sama głowica nie obraca się, ale przy monopodzie to IMHO nie problem
2. płytka jest typowa dla frotek (zadbałem o to żeby mieć taką samą w głowicy 3D) i ma możliwość przykręcenia do aparatu w 2 pozycjach, do samej głowicy montuje się ją tylko w jednej pozycji
3. jedyny dla mnie sposób wykorzystania tej głowiczki z monopodem to odkręcenie pokrętła i pozostawienie swobody pochylania (obrotu?) aparatu, nie widzą możliwości ożywania układu "na sztywno", monopod stanowi tylko podparcie w przeciwieństwie do statywu

Karol
20.03.10, 12:04
Też mam tą głowicę, nie do końca "czuję" pytanie ale:
1. głowica ma tylko jeden stopień swobody - pokrętło umożliwia pochylanie "przód-tył", sama głowica nie obraca się, ale przy monopodzie to IMHO nie problem
2. płytka jest typowa dla frotek (zadbałem o to żeby mieć taką samą w głowicy 3D) i ma możliwość przykręcenia do aparatu w 2 pozycjach, do samej głowicy montuje się ją tylko w jednej pozycji

Dzięki, nieco zamieszałem z tym pytaniem ;-). Rozumiem, że płytkę do aparatu mogę przykręcić na dwa sposoby. Przykręcę na jeden sposób mam w kadrze poziomym możliwość pochylania góra-dół. Chcę robić kadry pionowe - muszę odkręcić płytkę od aparatu i przykręcić na drugi sposób?
Piszę oczywiście o obiektywach nie mających pierścienia z możliwością zamocowania statywu.

johan
20.03.10, 12:29
Dzięki, nieco zamieszałem z tym pytaniem ;-). Rozumiem, że płytkę do aparatu mogę przykręcić na dwa sposoby. Przykręcę na jeden sposób mam w kadrze poziomym możliwość pochylania góra-dół. Chcę robić kadry pionowe - muszę odkręcić płytkę od aparatu i przykręcić na drugi sposób?
Piszę oczywiście o obiektywach nie mających pierścienia z możliwością zamocowania statywu.

Dokładnie tak. Albo góra/dół, albo po przekręceniu pion/poziom.
Robiłem tym zestawem fotki z 1Dmark+500/4 i wytrzymało:)

Lailonn
20.03.10, 15:06
No to stałem się posiadaczem Manfrotto 679B + 234RC. Pobawiłem się chwilkę 680B ale jej grubość i waga mi nie odpowiadały. Choć fakt, że jest wyższy a do tego składa się bardziej niż 679B może wielu zachęcić. No ale jam am 176cm to i wiele do szczęścia nie trzeba ;)

Pierwszy kontakt to wielkie wow z powodu jakości wykonania. Zaplanowałem zakup jako podporę do 50-200 + EC-14 o czym wspomniałem i jako taki się sprawdza - już przetestowałem :] Nie wiem jak z efektywnością dla czasów naświetlania ;P

johan
20.03.10, 15:09
No to stałem się posiadaczem Manfrotto 679B + 234RC. Pobawiłem się chwilkę 680B ale jej grubość i waga mi nie odpowiadały. Choć fakt, że jest wyższy a do tego składa się bardziej niż 679B może wielu zachęcić. No ale jam am 176cm to i wiele do szczęścia nie trzeba ;)

Pierwszy kontakt to wielkie wow z powodu jakości wykonania. Zaplanowałem zakup jako podporę do 50-200 + EC-14 o czym wspomniałem i jako taki się sprawdza - już przetestowałem :] Nie wiem jak z efektywnością dla czasów naświetlania ;P

Będzie Pan zadowolony:)
No i do samoobrony lepszy od baseballa:)

Karol
20.03.10, 18:03
No to stałem się posiadaczem Manfrotto 679B + 234RC. Pobawiłem się chwilkę 680B ale jej grubość i waga mi nie odpowiadały. Choć fakt, że jest wyższy a do tego składa się bardziej niż 679B może wielu zachęcić. No ale jam am 176cm to i wiele do szczęścia nie trzeba ;)


Mam dylemat pomiędzy tymi monopodami i niespecjalnie mogę je pomacać, posiłkuję się info z Sieci. Na korzyść 679B przemawia, że jest lżejszy, tańszy, ale większy po złożeniu (62cm, a nie 51cm). W dodatku 679B chyba szybciej się rozkłada bo ma 2 a nie 3 klamry. Piszesz, że 680B jest wyższy - na stronach polskiego dystrybutora (http://www.foto7.com.pl/) są inne dane - 680B - 154cm, 679B - 157cm. Jestem tego samego wzrostu - rozumiem, że zestaw 679B + 234RC jest wystarczająco wysoki? Można wiedzieć gdzie i za ile kupiłeś?

Lailonn
20.03.10, 18:26
Tak, 679B jest szybszy w rozkładaniu, większy po złożeniu, lżejszy, cieńszy.

Abym miał sprzęt na wysokość twarzy rozkładam go prawie do końca(z 4cm zapasu). Co do wielkości po rozłożeniu to nie porównywałem ich na raz, więc mogło to być tylko złudzenie spowodowane jego większą wagą i grubością. 679 trzymam normalnie, 680 wymagałaby łapy jak niedźwiedź ;) Może przesadzam ale po prostu 679 mogę spokojnie cały objąć - pewny uchwyt.

Jak tylko wziąłem do rąk 680 i wyczułem jego wagę i grubość - decyzja zapadła na korzyść 679.

Kupiłem w "No 1" za 179zł + 99zł

Karol
20.03.10, 18:36
Lailonn - dziękuję - tego mi było trzeba. Jak zakupię i poużywam trochę napiszę kilka zdań...