PDA

Zobacz pełną wersję : Problem! EZ-1445



msk
6.08.09, 22:54
Witam, jestem nowym użytkownikiem na forum, mam nadzieję, że uzyskam tu pomoc. Otóż jestem użytkownikiem e-300 i obiektywu EZ-1445 http://www2.olympus.pl/consumer/dslr_ZUIKO_DIGITAL_14-45mm_1_3_5-5_6_Specifications.htm
Niestety uległ on uszkodzeniu, najprawdopodobniej poprzez uderzenie. Mianowicie nie chce aparat z założonym tym właśnie obiektywem automatycznie dostroić ostrości, tylko coś 'mieli' w obiektywie i jego część się nie rusza - ta co powinna. Sprawdziłem na obiektywie EZ-4015 i przy tych samych ustawieniach systemowych wszystko działa.

Wnioskuję, że obiektyw jest raczej zepsuty. Tutaj się pojawia moje pytanie:
1/ Czy warto go naprawić i czy się w ogóle da...?
2/ Jakie są zamienniki tej samej klasy i z tą samą specyfikacją?

z góry dzięki!

Karol
6.08.09, 23:00
1/ Czy warto go naprawić i czy się w ogóle da...?
2/ Jakie są zamienniki tej samej klasy i z tą samą specyfikacją?

Witaj na Forum!
IMHO nie opłaca się naprawiać. Możesz dokupić taki obiektyw jaki miałeś lub jeszcze lepiej jego nowszą wersję ZD 14-42, na rynku wtórnym dasz 2 stówy lub mniej... Ten nowszy ma bagnet z tworzywa jest lżejszy ale optycznie uchodzi za lepszy niż 14-45.

msk
6.08.09, 23:04
ZD 14-42 właśnie przykuł on moją uwagę gdzieś przeglądając obiektywy w internecie, głównie dzięki cenie. Czemu jest taka różnica między ZD 14-42, a EZ 14-45. Na allegro EZ 14-45 około 800 zł trzeba dać, nie mówiąc o innych sklepach internetowych...

Karol
6.08.09, 23:11
ZD 14-42 właśnie przykuł on moją uwagę gdzieś przeglądając obiektywy w internecie, głównie dzięki cenie. Czemu jest taka różnica między ZD 14-42, a EZ 14-45. Na allegro EZ 14-45 około 800 zł trzeba dać, nie mówiąc o innych sklepach internetowych...
Oj, taki jak miałeś sprzedałem niedawno w idealnym stanie na Allegro za 250zł i to jest jego realna cena. 800zł to dużo za dużo - piszę o obiektywach na runku wtórnym a nie oficjalnej dystrybucji. Te obiektywy (kity) wiele osób wyprzedaje po zakupie ZD 14-54 bądź ZD 12-60, stąd ich cena, nie ma sensu przepłacać kupując w sklepie. Jak wspomniałem za około 200 zł spokojnie kupisz ZD 14-42 w stanie idealnym z gwarancją. Rozejrzyj się na Allegro, w naszym dziale giełda też jest częstym gościem.

msk
6.08.09, 23:19
Rozumiem, że parametrowo jakiejś wielkiej różnicy między nimi nie ma? A jeżeli jest to na czyją korzyść?

Karol
6.08.09, 23:28
Rozumiem, że parametrowo jakiejś wielkiej różnicy między nimi nie ma? A jeżeli jest to na czyją korzyść?
Starszy ma minimalnie większą ogniskową, co w praktyce nie jest specjalnie istotne. Nowszy jest znacznie mniejszy, ma plastikowy bagnet, co nie jest problemem przy tak lekkim szkle a przede wszystkim daje chyba nieco ostrzejsze obrazy i ma szybszy AF - takie odniosłem wrażenie a miałem oba.

dog_master
6.08.09, 23:43
Starszy ma minimalnie większą ogniskową, co w praktyce nie jest specjalnie istotne. Nowszy jest znacznie mniejszy, ma plastikowy bagnet, co nie jest problemem przy tak lekkim szkle a przede wszystkim daje chyba nieco ostrzejsze obrazy i ma szybszy AF - takie odniosłem wrażenie a miałem oba.
+ nowy ostrzy z bliższej odległości

msk
6.08.09, 23:44
+ nowy ostrzy z bliższej odległości
No w starym to czasem denerwowało:-x

Karol
6.08.09, 23:47
+ nowy ostrzy z bliższej odległości
Bardzo słuszna uwaga, zapomniałem...

barteq
7.08.09, 00:14
msk - przymierzam się do zmiany szkła, więc prawdopodobnie będę miał właśnie 14-45 na zbyciu. Odezwij się po weekendzie, to dam Ci znać jak sprawy stoją :)

msk
7.08.09, 00:17
msk - przymierzam się do zmiany szkła, więc prawdopodobnie będę miał właśnie 14-45 na zbyciu. Odezwij się po weekendzie, to dam Ci znać jak sprawy stoją :)

Jaki stan? Funkiel nówka?
Bo chyba na taki będę się decydował.

Daniello
7.08.09, 00:26
Bierz 14-42, jest pod każdym względem lepszy od starszej wersji.

barteq
7.08.09, 00:56
Jaki stan? Funkiel nówka?
Bo chyba na taki będę się decydował.

Kupiony wraz z body w sierpniu 2007, rzadko używany a od marca 2008 prawie wcale (50-tka na korpusie). Chcę zmienić na 14-54. Ale jeśli chcesz nówkę to nie pomogę, niestety.