PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie parametry do A4?



kowalikster
3.07.09, 14:01
Jak technicznie powinno być przygotowane zdjęcie żeby je wydrukować w formacie A4? (chodzi o rozdzielczość itd)

kali999
3.07.09, 14:12
1. 300dpi
2. Format A4 można spokojnie określić za pomocą cm
3. Jeden problem, stosunek boków w Olympusie - rada wykadrowanie zdjęcia do A4 lub przystosowanie krótszego boku do A4 i wtedy jak poprosisz na fitt in lub no-resize i będziesz miał białe paski do przycięcia

Morlok
3.07.09, 14:16
Dla A4 to będzie ( przy stosunku boków A4):
2480x3508

diabolique
3.07.09, 14:17
Zamiast sobie na ircu napisać to bałagan na forum robią :grin:

kowalikster
3.07.09, 14:33
Dziękuję za opowiedzi. Na ircu odpowiedź pojawiła sie w ciągu niecałej minuty. Pozdrawiam

PS. Morlok pewnie podglądnąłeś odpowiedź na ircu i wrzuciłeś tutaj
PPS. Reklama płatna: Chcesz szybkiej odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? Właź na IRC - TWA pomoże!!

Morlok
3.07.09, 14:44
PS. Morlok pewnie podglądnąłeś odpowiedź na ircu i wrzuciłeś tutaj


I tu się myslisz, sam policzyłem na suwaku :-P

Ceat
3.07.09, 14:56
Dla ścisłości: 300dpi jest z dużą górką, spokojnie wystarcza do liniatur 175lpi albo więcej. Przy standardowym 150lpi wystarcza w zasadzie 240dpi, i nieczęsto trafisz fotkę na której to będzie za mało (choć czasem się takie zdarzają).
Żeby było ciekawiej, zbyt duży nadmiar dpi ponad lpi też może być szkodliwy.

W każdym razie klatka 10Mpix spokojnie wystarcza na A4, a nawet można ją trochę skadrować...

grizz
3.07.09, 14:58
Dla ścisłości: 300dpi jest z dużą górką, spokojnie wystarcza do liniatur 175lpi albo więcej. Przy standardowym 150lpi wystarcza w zasadzie 240dpi, i nieczęsto trafisz fotkę na której to będzie za mało (choć czasem się takie zdarzają).
Żeby było ciekawiej, zbyt duży nadmiar dpi ponad lpi też może być szkodliwy.

W każdym razie klatka 10Mpix spokojnie wystarcza na A4, a nawet można ją trochę skadrować...

hmm 10mpix?

Ja własnie mam przed mnosem 20*30 z E-1 (5mpix) i wszystko piękne jkest.

Ceat
3.07.09, 15:07
hmm 10mpix?

Ja własnie mam przed mnosem 20*30 z E-1 (5mpix) i wszystko piękne jkest.

No toż piszę "spokojnie" a nie "ledwoco" :grin:.
Drzewiej niejedną Aczwórkę wydrukowałem ze starego, dobrego C2500L. A trafiały się i bilboardy...

Mirek54
3.07.09, 15:41
Zamiast sobie na ircu napisać to bałagan na forum robią :grin:

Oj nie calkiem to tak slodko wyglada.Bylem swiadkiem jak pytanie padlo.Ircownikow bylo 12 i nagle sie wszyscy rozeszli,jeden tylko napisal ,ze trzeba rownanie ulozyc zeby iksa wyliczyc.Drugi sobie przypomnial,ze musi skonczyc tutka pisac o sposobach oliwkowania modelek.Tylko ja nieszczesny zerknalem do tego tematu i zalinkowalem odpowiedz.
Dzieki Bogu sie udalo wydruka zrobic.:grin:

Daniello
3.07.09, 15:49
Wszystko zależy od maszyny w fotolabie, jak takowa ma np. 400dpi, to warto przygotować plik właśnie w takiej rozdzielczości. Wiadomo, że to kosmos, ale jak się wrzuci coś innego to zdjęcie zostanie przeskalowane czy jakoś przerobione i może być spadek ostrości.

kali999
3.07.09, 16:57
Dla ścisłości: 300dpi jest z dużą górką, spokojnie wystarcza do liniatur 175lpi albo więcej. Przy standardowym 150lpi wystarcza w zasadzie 240dpi, i nieczęsto trafisz fotkę na której to będzie za mało (choć czasem się takie zdarzają).
Żeby było ciekawiej, zbyt duży nadmiar dpi ponad lpi też może być szkodliwy.

W każdym razie klatka 10Mpix spokojnie wystarcza na A4, a nawet można ją trochę skadrować...

No właśnie zależy od maszyny. Na standardowych Frontierach, które są zazwyczaj w labach nic co nie ma 300dpi nie zostanie odczytane przez maszynę

Ceat
3.07.09, 21:15
Autor wątku pytał o druk:

Jak technicznie powinno być przygotowane zdjęcie żeby je wydrukować w formacie A4? (chodzi o rozdzielczość itd)

(wytłuszczenie moje), zatem dywagacje były w kierunku druku offsetowego. Inne techniki (w szczególności kontonowe powiększenia w naświetlarce do papierów) mogą się rządzić swoimi prawami, ale są to na ogół ograniczenia technologiczne.

Podawane wcześniej 300 dpi (a nawet 240) dają przy wszystkich powszechnie dostępnych technologiach (offset, laser, atrament, sublimacja) w większości przypadków doskonałe efekty.