PDA

Zobacz pełną wersję : E-510 + 12-60 SWD wrażenia



imacandi
3.07.09, 12:46
Witam niedawno zmuszony byłem szybko wypełnić pustkę po utracie E-500 plus Dual kit ( zestawik, który daję radę jak się patrzy). Planowałem przesiadkę na E-3 ale z powodu cen musiałem podjąć decyzję nad tańszą alternatywą. Wiedziałem że to szkiełko to będzie na pewno 12-60 co do body decyzję podjąłem po licznych konsultacjach na forum oraz przeszperaniu wszystkiego co w trawie piszczy na temat. Niektórzy z was śledząc historię moich zakupów zapytują mnie jak wrażenia bo panują podobny zakup. Postanowiłem trochę potestować i z wrażeniami podzielić nie tylko na priv - niech będzie dla potomnych;)

Podzielę je na dwie części ( body/obiektyw)

Body:
Pierwsze wrażenie - porażka po pstryknięciu kilku fotek chciałem się popłakać - pamiętam mój zachwyt po takim samym zabiegu ale z e-500 ( wówczas to podjąłem decyzję że ten system jest tym czego szukałem). Dopiero po ręcznych korektach co do właściwości kompresji ostrzenia, kontrastu i etc. Pojawił się obraz miły oku;)

Szumy – wyraźna poprawa; jeśli to nie konieczne nie należy używać 1600 ISO choć fotki są do wykorzystania (fot 2). Jest to sprawa indywidualna ja staram się wykorzystać szumy usuwam je bardzo rzadko; w ostatnim ślubnym reportażu odszumiłem może z 12 fotek na 400! Gdzie w poprzednim zestawie odszumiałem prawie wszystkie.

AF – Na matówce punkty AF sprawiają wrażenie jakby ktoś je tam wstawił od niechcenia ( durze nieregularnie kropy) ale ostrzy w punkt dopiero przy bardzo małych kontrastach zwłaszcza w cieniu ostrzy dłużej ale w połączeniu z 12-60 jest to najprzyjemniejsza rzecz, która mnie spotkała w tym zestawie.

LCD – wszystkie fotki na nim wyświetlane wyglądaj gorzej niż na ekranie – co dla mnie jest zaletą ( wiele razy oglądałem fotki na LCD Nikona D-3 i szczęka mi opadała ale na monitorze rozczarowanie)

WB- tu niestety gorsza sprawa niż w E-500, balans bieli trzeba korygować automat radzi sobie tylko z oczywistymi scenami, przy zachmurzeniu lub przy świetle mieszanym wyniki są za każdym razem różne.

IS- hmm pierwszy raz mam z tym do czynienia więc nie mam do czego się odnosić. Wyłączenie aparatu z ustawioną stabilizacją na początku sprawiało wrażenie wady ( głośny zgrzyt) ale już się przyzwyczaiłem wiem że to normalne w tej puszczę. Jeśli chodzi o wykorzystanie to trzeba się tego nauczyć ale bardzo pomaga choć trzeba pamiętać że jest włączony IS bo mi zdarzyło się zejść do czasów 1/15 przy ogniskowej powyżej 100mm ;) sceny statyczne są bardzo ostro ale z ruchomymi jest gorzej tu da się złapać poprawnie osoby przy czasie 1/40!

LV- ten bajer przy reportażu jest nie do wykorzystania wg mnie więc go nie używam – zanim zostanie podniesione lustro i nastąpi zwolnienie migawki mija jakieś 2 – 3 sec. Ale za to może być pomocne w niektórych scenach nocnych a już na pewno przy ustawianiu prawidłowego balansu bieli oraz znajdowaniu ekspozycji do jasnych i ciemnych tonów.

Obiektyw
Lekki, solidnie wykonany, pierścień zoom-a chodzi dosyć ciężko ( nie tak jak w kitach ale chyba ma tak być). Focus rzeczywiście rakieta czasami ma się wrażenie że body nie nadąża za silniczkiem SWD w końcu można się przekonać i wykorzystać pracę w trybie C – AF – M. Całkiem łatwo i ostro złapałem w locie swoją sukę skaczącą do wody. Również podczas zabawy weselnej śledzenie rozbawionych par to przyjemność. Przy ciemnych scenach są zawahania ale wówczas u mnie lampa wkracza do akcji i nie odczuwam różnic.

Co mnie naprawdę zdziwiło pozytywnie to to że to szkiełko ostrzy przy ustawieniu obiektywu nawet kilka cm od obiektu ( fot.4,5,6)i to przy każdym zakresie ogniskowych. To samo z obrazem – bez zarzutu przy 24 mm jak i przy 120mm jeśli chodzi o aberacje, winietowanie.

Martwiłem się czy będzie odpowiedni bokeh ze względu na mniejszy zakres ogniskowych niż w kicie ale naprawdę jest b. przyjemny.
Ogólnie jestem bardzo zadowolony z obrazów, które generuje zestaw choć okupione to było kilkudniowym poszukiwaniem odp. ustawień ( naprawdę warto poprzestawiać ustawienia kompresji VIVID, NORMAL i etc)

Do tego wywodu dołączam kilka fotek z EXIF-ami żebyście sobie popatrzyli co i jak.

Pierwsze 3 to pliki wywołane bezpośrednio z RAW-ów ( oczywiście po poprawkach w CR ale bez odszumiania) następne do JPG prosto z aparatu bez żadnych modyfikacji oprócz pomniejszenia.
Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji; chętnie podzielę się szczegółami.

imacandi
3.07.09, 12:48
Dołączam jeszcze 2 fotki, które nie zmieścieły się w pierwszym poście a są wymienione w treści ze względu jak mniemam ograniczeń forum;)

aikidudi
23.08.09, 19:28
takim sprzętem focisz na ślubach?
jesli możesz to pokaż wiecej prac ślubnych i weselnych bom ciekaw :)

witia
23.08.09, 19:36
"takim sprzętem focisz na ślubach?" - :grin:
Dobre.
Pozdrówka.

Rafał Czarny
23.08.09, 20:50
Zdjęcia z kościoła tragiczne. Ale nie z winy zestawu, tylko z winy fotografa.

Sebastian_T
23.08.09, 22:09
Robert, bym tak kategorycznie nie podchodził do tego. A może to specjalny zabieg był - żeby nie pokazać za dużo twarzy publicznie (wiesz dobrze sam, zgoda "modela" i takie tam różne) itp., specjalnie takie fotki wybrane? Bo przecież nie chodziło autorowi o ocenę zdjęć jako kompozycji, tylko zdjęć jako wyniku pracy tego zestawu (tak to zrozumiałem).

Generalnie, ja robię fotki (swoje, rodzinne) takim zestawem głównie (510 + 12-60) i jestem zadowolony, na moje albumowo-domowe focenie wystarcza w zupełności ;-)

Gundi
23.08.09, 22:18
Generalnie, ja robię fotki (swoje, rodzinne) takim zestawem głównie (510 + 12-60) i jestem zadowolony, na moje albumowo-domowe focenie wystarcza w zupełności ;-)

Na albumowo-domowe focenie wystarcza dobry kompakt.

Misiaczek51
23.08.09, 23:07
Mnie nie wystarcza. A co do fotek z E-510 i 12-60 to zaprezentowane, od strony technicznej są, uważam, bardzo dobre.

maj0nez
24.08.09, 08:13
Też miałem się pobierać na taki zestaw ale przekonało mnie jedna 14-54 i banan na gębie do dziś.

imacandi
24.08.09, 11:31
"takim sprzętem focisz na ślubach?" - :grin:
Dobre.
Pozdrówka.

To ironia jak rozumiem ;)?


Robert, bym tak kategorycznie nie podchodził do tego. A może to specjalny zabieg był - żeby nie pokazać za dużo twarzy publicznie (wiesz dobrze sam, zgoda "modela" i takie tam różne) itp., specjalnie takie fotki wybrane? Bo przecież nie chodziło autorowi o ocenę zdjęć jako kompozycji, tylko zdjęć jako wyniku pracy tego zestawu (tak to zrozumiałem).

Dokładnie jak piszesz; trochę mało tu ( forum) rzeczowej rozmowy


[QUOTE=Gundi;347256]Na albumowo-domowe focenie wystarcza dobry kompakt.

Pełna zgoda Gundi! aha dla wszytkich zdzwionych zacząłem pstrykać śluby na e-500 z kitami ;)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Dołącze w tym miejscu jeszcze jedno wrażenie z działania autofocusa a mianowicie po nastepnych kilku ślubach zauważyłem dosyć frapujące zjawisko,

w gorszych warunkach oświetleniowych ( sala bankietowa, mało kontrastów) autofucus zanim włączy wspomaganie lampy ( fl 50), robi 2-3 próby ostrzenia co znacznie wydłuża proces nastawienia ostrości, nie wiem czy to wina tego że producent nie przewidział współracy z tym szkłem( 12-60) czy urody tej serii body.
Jeśli jednak focus zdecyduje od razu na wspomożenie z lampy, wowczas ostrzy w punkt szybciutko nie można jednak na tym polegać wskutek czego mam więcej nie ostrych zdjęć ( o zgrozo) niż w poprzednim moim zestawie (e-500 + kity)

witia
24.08.09, 11:45
To ironia jak rozumiem ;)?

[QUOTE=Sebastian_T;347252]Robert, bym tak kategorycznie nie podchodził do tego. A może to specjalny zabieg był - żeby nie pokazać za dużo twarzy publicznie (wiesz dobrze sam, zgoda "modela" i takie tam różne) itp., specjalnie takie fotki wybrane? Bo przecież nie chodziło autorowi o ocenę zdjęć jako kompozycji, tylko zdjęć jako wyniku pracy tego zestawu (tak to zrozumiałem).

Dokładnie jak piszesz; trochę mało tu ( forum) rzeczowej rozmowy




Pełna zgoda Gundi! aha dla wszytkich zdzwionych zacząłem pstrykać śluby na e-500 z kitami ;)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Dołącze w tym miejscu jeszcze jedno wrażenie z działania autofocusa a mianowicie po nastepnych kilku ślubach zauważyłem dosyć frapujące zjawisko,

w gorszych warunkach oświetleniowych ( sala bankietowa, mało kontrastów) autofucus zanim włączy wspomaganie lampy ( fl 50), robi 2-3 próby ostrzenia co znacznie wydłuża proces nastawienia ostrości, nie wiem czy to wina tego że producent nie przewidział współracy z tym szkłem( 12-60) czy urody tej serii body.
Jeśli jednak focus zdecyduje od razu na wspomożenie z lampy, wowczas ostrzy w punkt szybciutko nie można jednak na tym polegać wskutek czego mam więcej nie ostrych zdjęć ( o zgrozo) niż w poprzednim moim zestawie (e-500 + kity)

To był cytat z poprzedniej wypowiedzi - a co do "zestawu" - można i śluby.
Zależy to przede wszystkim od "aparatowego" a nie od jego aparatu.
Pozdrówka.

imacandi
24.08.09, 12:09
[QUOTE=imacandi;347383]To ironia jak rozumiem ;)?



To był cytat z poprzedniej wypowiedzi - a co do "zestawu" - można i śluby.
Zależy to przede wszystkim od "aparatowego" a nie od jego aparatu.
Pozdrówka.

Pewnie że tak, nie mam całożyciowego doświadczenia w fotogrfii ale to właśnie pierwszy kontankt z Olkiem utwierdził mnie w przekonaniu, że ten cały sprzęt to jakiś ułamek w drodze do świetnych fotografii. Natomiast dobry sprzęt wiele ułatwia ale patrząc na konkurencję to niestety niektórym przeszkadza ;)

psemo
24.08.09, 12:57
Natomiast dobry sprzęt wiele ułatwia ale patrząc na konkurencję to niestety niektórym przeszkadza

rozwiń tę myśl ,jeśli możesz .... :oops:


w gorszych warunkach oświetleniowych ( sala bankietowa, mało kontrastów) autofucus zanim włączy wspomaganie lampy ( fl 50), robi 2-3 próby ostrzenia co znacznie wydłuża proces nastawienia ostrości,

jak zamierzasz pozbyć się tego problemu , 2-3 próby to na ślubie wieki , a Ty tracisz cenne momenty :wink:


Zależy to przede wszystkim od "aparatowego" a nie od jego aparatu.

wiara w mity ... :roll:

imacandi
24.08.09, 13:30
rozwiń tę myśl ,jeśli możesz .... :oops:

hmm to co prawda nie miejsce na taką dyskusję, wszak o zestawie mowa ale tak króciótko rozwinę; istnieje grono fotografów rzucających się na naprawdę wysokiej klasy sprzęt podczas gdy brakuje im podstawowego warsztatu o talencie nie mówie tu;często zdajac się tylko i wyłącznie na program auto wskutek czego ani oni nie uczą się fotografii ani ich twórczość nie jest ciekawa; ale jest też druga grupa fotografów którzy o robieniu zdjęć mają pojęcie ale tak się zatracili w jasnych szkłach, beszumowych matrycah i innych wodotryskach że ich fotografię - owszem kolorwe, ładne, czyste i skadrowane ale bez pierwotnej (ich) pasji i blasku.

jak zamierzasz pozbyć się tego problemu , 2-3 próby to na ślubie wieki , a Ty tracisz cenne momenty :wink:

Racja - w reportażu to przeszkadza ale od czego jest doświadczenie a praca choćby z odpowiednią przysłoną etc ; pozatym e-510 nie przysięgałem wiernośći do grobowej deski, zaraz skoczę oczko wyżej ( e-520) no chyba że softwerowo da się to naprawić ( takie mam przeczucie)


wiara w mity ... :roll:
coż każdy ma swój sposób i podejście do fotografii ale jeśli to wiara w mity to może faktycznie zadbajmy o dobry sprzęt i na statywy z wyzwalaniem zdalnym- niech odwali za nas pracę ;)

kowalikster
24.08.09, 14:40
Czyli jak ja idę z Olkiem e510 w plenere, a 5DMII idzie z userem na spacer?

Chyba odłoże na sprzet za 30k a ja bede tylko naciskał spust.

Darekw1967
24.08.09, 14:56
coż każdy ma swój sposób i podejście do fotografii ale jeśli to wiara w mity to może faktycznie zadbajmy o dobry sprzęt i na statywy z wyzwalaniem zdalnym- niech odwali za nas pracę ;)

Witaj !

Wiesz robilem slub E-410 + FL36R i fajnie pieknie... zdjecia powychodzily
tylko, ze calosc strasznie wolno chodzila i
przypadkowy fotograf - gosc co przyszedl ze swoim Nikonem stanal kolo mnie i wymiatal zdjecia w takim tempie, ze az mi przykro bylo...

Tu nie chodzi o jakies dolowanie ale sprzet mam fajny... jeno
nie do takiej roboty ;) Lubie robic krajobrazy i tutaj mi fajnie jest
- lekko i porecznie ;)

Pozdrawiam

a_wykrota
24.08.09, 15:10
Tylko ciekawe jak sobie poradzić takim zestawem jak przyjdzie focić w ciemnej sali lub kościele gdzie ISO 1600 i f2.8 to minimum, a o lampie nie ma mowy ...

Takie warunki się zdarzają,

imacandi
24.08.09, 15:59
Tylko ciekawe jak sobie poradzić takim zestawem jak przyjdzie focić w ciemnej sali lub kościele gdzie ISO 1600 i f2.8 to minimum, a o lampie nie ma mowy ...

Takie warunki się zdarzają,

Coż odpowiedzialny fotograf musi liczyć się z tym aby mierzyć zamiary na swoje siły;) Ja bez lamp nigdzie się nie ruszam(czasem 3 palniki ), lubię mieć kontrolę nad światłem co nie znaczy, że gardzę swiatłem zastanym jakie daje mi drugi zestaw Nikon D-3. Ale odeszliśmy od tematu wątku ;) i mam wrażenie że zbytnią wagę przywiązujecie do samego sprzętu, dla mnie liczy się poręczność i łatwość obsługi; jaką daje mi ten system; choć w studiu mam D-3 to jednak dla mnie caly dzien z tym aparatem to męczarnia.

a_wykrota
24.08.09, 16:08
Nie no jasne. Tylko problemy zaczynają się gdy nie ma od czego obić światła lampy. Można świecić na wprost, ale... no właśnie efekty będą marne.

Ostatnio na dwóch ślubach (chodzi o kościół) nie odpaliłem lampy. Dobrze naświetlony RAW na wysokim ISO i jest ok.
Podanym wyżej zestawem nie zrobimy tego, a szkoda.

imacandi
24.08.09, 16:47
Nie no jasne. Tylko problemy zaczynają się gdy nie ma od czego obić światła lampy. Można świecić na wprost, ale... no właśnie efekty będą marne.

Ostatnio na dwóch ślubach (chodzi o kościół) nie odpaliłem lampy. Dobrze naświetlony RAW na wysokim ISO i jest ok.
Podanym wyżej zestawem nie zrobimy tego, a szkoda.

Zgadza się to wada sytemu, że ani jasnych szkieł poniżej f2;0 ani wyskokich czułości o wartości uzytkowej ( powyzej iso 800) a co do odbijania światła to zdarzało mi się że odbijałem od podłogi lub ołtarza ( zazwyczaj jest duzy bialy obrus) trochę dziwacznie wygląda aparat do góry nogami ale efekty nie powiem przyzwoite;)

Tommy_G
24.08.09, 20:14
Nie no jasne. Tylko problemy zaczynają się gdy nie ma od czego obić światła lampy. Można świecić na wprost, ale... no właśnie efekty będą marne.

Ostatnio na dwóch ślubach (chodzi o kościół) nie odpaliłem lampy. Dobrze naświetlony RAW na wysokim ISO i jest ok.
Podanym wyżej zestawem nie zrobimy tego, a szkoda.

uzywales do tego olka czy innego systemu?

a_wykrota
24.08.09, 20:19
Niestety C :/ :)

a_wykrota
24.08.09, 21:04
Pojawiła się prośba o sample :

Tommy_G
24.08.09, 21:08
o ile dobrze mi czyta to iso bylo 800. Jezeli bez odszumiania to ladnie to wyglada musze przynac.

dzieki & pzdr

p.s masz jakies przy iso 1600?

a_wykrota
24.08.09, 21:18
Czekaj już szukam ( na maila Ci wysłałem większe).

Niestety nie mam teraz jak poszukać, ale mam jeszcze ISO 1000 też nie odszumiałem z tego co pamiętam.

Tommy_G
24.08.09, 21:27
ok dzieki, foto wyglada b. ladnie naswietlone przy takim iso i dziurze 1.8
pzdr.

a_wykrota
24.08.09, 21:30
Tylko wkradła się pewna nieścisłość. Trzecie (z wesela) było dopalane lampą - odbijałem od sufitu.

BAQ
25.08.09, 08:18
Witaj !
przypadkowy fotograf - gosc co przyszedl ze swoim Nikonem stanal kolo mnie i wymiatal zdjecia w takim tempie, ze az mi przykro bylo...


ciekawe jak mu te zdjęcia powychodziły, bo czasami to fajnie z boku wygląda, że niby tak szybko,ale celności już nie widzimy. Efekt końcowy może już nie jest taki super, jak jego szybkość.

imacandi
25.08.09, 09:47
ciekawe jak mu te zdjęcia powychodziły, bo czasami to fajnie z boku wygląda, że niby tak szybko,ale celności już nie widzimy. Efekt końcowy może już nie jest taki super, jak jego szybkość.

sądze że to jeden z tych co strzela seriami i po weselu ma 3 tys fotek a potem ogląda co aparat mu wypstrykał zeby wybrac z tego 400. Ale jak pisalem wcześniej każdy ma swój sposób. A co do fotek z C, jak radzisz sobie z AF robisz braceting czy po kilka shotów zeby mieć pewność ze GO będzie ok?

a_wykrota
25.08.09, 09:53
Jeżeli nie jestem pewny czy trafiłem to w kościele staram się strzelić 3 fotki z serii - a to mina nie jest ok , a to ostrość itp.

Na weselu - jeżeli odbijam lampą to przy wspomaganiu AF i dobrym dobraniu czasu na M raczej 90% fotek jest ostra i nie muszę kombinować.

Te fotki są z 50mm f1.8 za 300zł :P - daje radę.

imacandi
25.08.09, 10:09
Czekaj już szukam ( na maila Ci wysłałem większe).

Niestety nie mam teraz jak poszukać, ale mam jeszcze ISO 1000 też nie odszumiałem z tego co pamiętam.

Odszumione wkolorkach ;)

a_wykrota
25.08.09, 10:16
??? (10 znaków)

imacandi
25.08.09, 16:37
Odszumione w kolorkach ;)


??? (10 znaków)

fotka o której piszesz jest odszumiona w kolorach na poziomie 25%( jak wynika z exif)