PDA

Zobacz pełną wersję : Kompensacja świateł



imacandi
26.06.09, 20:43
Witajcie takie pytanie na szybko mam bo mam wątpliwości a w instrukcji nie znalazłem odpowiedzi; mianowicie czy ustawiając ogólną kompensacje w apracie ( moje body 510) ekspozycja będzie mierzona tylko dla światła zastanego czy również dla flasza lampy? ( FL-50) Zakladając TTL i tryb manulany body. Innymi słowy czy lampa zepsuje mi kompensację czy się dostosuje, czy muszę ekspozycje skorygować osobno dla lampy?

rodia
27.06.09, 01:04
W menu aparatu mozesz ustawić czy korekta ekspozycji (kompensacja) dotyczy samej samego swiatla zastanego czy rownież FL. To czy ci lampa "nie popsuje" to zależy od tego co focisz i co potrzebujesz. Generalnie automat nie wie jakie sa twoje oczekiwania. Dlatego lepiej ustawić sobie kompensację oddzielnie. Kołko w body- swiatlo zastanae, kolko na lampie do światla blyskowego (lub korekta blysku w body).

A teraz odnośnie twojego przypadku: TRYB manualny nie masz mozliwosci ustawienia EV na plus czy minus. Ty ustawiasz tylko przyslone i migawke, ale nie bezposrednio korekte ekspozycji. Więc nawet jak zaznaczysz opcję o ktorej pisalem że korekta ekspozycji ma być łączona to w trybie manualnym i tak nie zadziala.

imacandi
27.06.09, 11:56
W menu aparatu mozesz ustawić czy korekta ekspozycji (kompensacja) dotyczy samej samego swiatla zastanego czy rownież FL. To czy ci lampa "nie popsuje" to zależy od tego co focisz i co potrzebujesz. Generalnie automat nie wie jakie sa twoje oczekiwania. Dlatego lepiej ustawić sobie kompensację oddzielnie. Kołko w body- swiatlo zastanae, kolko na lampie do światla blyskowego (lub korekta blysku w body).

A teraz odnośnie twojego przypadku: TRYB manualny nie masz mozliwosci ustawienia EV na plus czy minus. Ty ustawiasz tylko przyslone i migawke, ale nie bezposrednio korekte ekspozycji. Więc nawet jak zaznaczysz opcję o ktorej pisalem że korekta ekspozycji ma być łączona to w trybie manualnym i tak nie zadziala.

Dzięki Rodia - masz rację z tą kompensacją w "M". I rzeczwyiście z tą osobną kompensacją flasza bady -przecież korzystam z tego 10 razy ale do tej pory wybierałem preselekcje przesłony lub migawki stąd sam się pogubiłem jak to będzie w "M" ale pociągne jeszcze pytanie - może ktoś też skorzysta:

co w przypadku trybu S lub A - gdzie mogę skompensować światło zastane czy flash będzie robił swój pomiar jeśli nie dokonam korekcji osobno dla flasha ( w body)

Interesuje mnie to czy istnieje możliwość zmiany kompensacji dla świateł zastanych i flasha za pomocą jednej operacji ( bo jak się okazuje mamy 3 możliwości: tylko body św. zast.; body plus lampa; body św. zast. i flesz plus flash gdzie ekspozycja będzie sumą wartości ;))

rodia
27.06.09, 12:00
[QUOTE=imacandi;331931

Interesuje mnie to czy istnieje możliwość zmiany kompensacji dla świateł zastanych i flasha za pomocą jednej operacji ( bo jak się okazuje mamy 3 możliwości: tylko body św. zast.; body plus lampa; body św. zast. i flesz plus flash gdzie ekspozycja będzie sumą wartości ;))[/QUOTE]

Nie bardzo rozumiem pytanie. Przecież sam dalej piszesz o trzech możliwościach i jedna z nich jest tą o którą pytasz.
Chyba, że ja źle rozumiem pytanie.

imacandi
27.06.09, 14:24
Możliwe trudno obrazowo wytłumaczyć manulane kombinacje. Do tej pory ustawiałem kompensacje osobno dla lampy na lampie i osobno dla świateł zastanych w body. Pytanie jest czy czasem nie jest to niezbędne bo np kompensacja ekspozycji ustawiona w body będzie uwzględniona przez byłsk flasza lampy