PDA

Zobacz pełną wersję : W sprawie uszkodzonego ZD 40-150/3.5-4.5



Eddie
23.06.09, 17:16
Na forum pojawiło się kilka głosów na temat usterek starego ZD 40-150, tego ze światłem 3.5-4.5;
Zawiozłem swój egzemplarz, uszkodzony rzecz jasna, do jednego z warszawskich serwisów.
Jak się okazało, uszkodzeniu uległa taśma przekazująca informacje o ogniskowej i przysłonie
pomiędzy stykami i elektroniką szkła. Taśma w środku jest złożona i w trakcie użytkowania obiektywu
zgina się i prostuje. Aż jej się pękło w miejscu, gdzie składała się najczęściej i najbardziej.
W zakresie 40-70 mm obiektyw daje się kontrolować, jak twierdzi mechanik. To była ta dobra wiadomość.
Zła jest taka, że w tym serwisie nie mogli tego zrobić i podobno tylko serwis Olympusa jest w stanie
wymienić taśmę. Naprawa tego obiektywu w naszym serwisie kosztuje ponad 500 złotych, jak wiemy.

Tak więc, żeby nie przeciągać, jeśli ktoś z Was ma u siebie obiektyw z zacinającą się przysłoną radzę nie panikować i nie wyrzucać go od razu do śmieci. Być może jednak gdzieś w Polsce jest serwis dający sobie radę z tą konkretną usterką w tym konkretnym obiektywie.

Od razu też mogę powiedzieć, że zakup używanego ZD 40-150/3.5-4.5 jest kwestią mocno ryzykowną.
Wcześniej czy później taśmę szlag trafi.

qbic
23.06.09, 17:18
Od razu też mogę powiedzieć, że zakup używanego ZD 40-150/3.5-4.5 jest kwestią mocno ryzykowną.
Wcześniej czy później taśmę szlag trafi.

Do ****, 500 zł za tasiemkę to żart.
Jeżeli to wada konstrukcyjna to powinni to wymieniać za friko, tak np jak Sony wymieniał matryce w 717stkach (bez mrugnięcia, bez papierów etc).
Ile używałeś swój egzemplarz?

Eddie
23.06.09, 17:26
Do ****, 500 zł za tasiemkę to żart.
Jeżeli to wada konstrukcyjna to powinni to wymieniać za friko, tak np jak Sony wymieniał matryce w 717stkach (bez mrugnięcia, bez papierów etc).
Ile używałeś swój egzemplarz?

Trafiło go dokładnie po dwóch latach i dwóch miesiącach. Nie da się ukryć, że używany była faktycznie. Znaczy, robiłem dużo zdjęć i często. Żeby nie skłamać, mógł zrobić ok 30000 - 40000 zdjęć.

Dodam jeszcze, że mimo wszystko wysłałem do serwisu Olympusa pytanie o koszt naprawy w przypadku tej konkretnej usterki.

Bądźmy szczerzy, szkoda by było, żeby takie fajne szkiełko miało iść do śmieci z powodu tak idiotycznej sprawy.

grizz
23.06.09, 17:31
Do ****, 500 zł za tasiemkę to żart.
Jeżeli to wada konstrukcyjna to powinni to wymieniać za friko, tak np jak Sony wymieniał matryce w 717stkach (bez mrugnięcia, bez papierów etc).
Ile używałeś swój egzemplarz?


O ile to jest wada konstrukcyjna... Ktoś jeszcze (a raczej duzo ktosiów) miało taki problem?

Eddie
23.06.09, 17:33
O ile to jest wada konstrukcyjna... Ktoś jeszcze (a raczej duzo ktosiów) miało taki problem?

Może to wynikająć po prostu z takiej a nie innej konstrukcji obiektywu. Z rozmowy z serwisantem wynikało, że takie przypadki ogólnie nie są im obce, więc pewnie nie tylko w tych szkłach się zdarzają.

O ile mi wiadomo, na forum były dwa czy trzy takie przypadki. Poza forum spotkałem jeszcze jeden.

grizz
23.06.09, 17:37
Może to być nie tyle wada, co przypadłość wynikająca po prostu z takiej a nie innej konstrukcji obiektywu.



To akurat byłaby właśnie wada konstrukcyjna... :)

Eddie
23.06.09, 17:38
To akurat byłaby właśnie wada konstrukcyjna... :)

No tak, w sumie.

mateuss
23.06.09, 19:18
Niby wada - taka tasiemka powinna dłużej wytrzymać niż przesłona.

Tylko weź to udowodnij producentowi.

W zasadzie można by to jakoś patentem samodzielnie naprawić - wszak to tylko tasiemka, jednak pozostaje kwestia rozebrania obiektywu i złożenia go w ten sposób aby jeszcze się do czegoś nadawał.

Eddie
23.06.09, 19:54
Niby wada - taka tasiemka powinna dłużej wytrzymać niż przesłona.

Tylko weź to udowodnij producentowi.

W zasadzie można by to jakoś patentem samodzielnie naprawić - wszak to tylko tasiemka, jednak pozostaje kwestia rozebrania obiektywu i złożenia go w ten sposób aby jeszcze się do czegoś nadawał.

Pamiętaj, że to jest tasiemka, która przekazuje pomiędzy podzespołami określone informacje, więc chyba nie taka sobie zwykła...

Dostałem odpowiedź z serwisu. Oczywiście zachęcają do skorzystania z serwisu pogwarancyjnego, wcześniej należy się zapoznać z cennikiem. Wiemy jak on wygląda.
Dostałem też wykaz serwisów nieautoryzowanych, w których należy się dowiadywać o części zamienne,
czyli można też próbować swoich sił w celu uzyskania pomocy przy remoncie szkła:

OK! Serwis Remigiusz Kwiecinski
80-365 Gdansk
ul. Czarny Dwór 4 B
tel/fax: 058 558 47 95
www.okserwis.com.pl

Foto Naprawa
Jarosław Piotrowski
ul.Hryniewieckiego 46
20-610 Lublin
tel: 081 525 01 21
http://www.fotoserwis.lublin.pl/serwis/index.htm

Foto-tronik Sp. J.
Ul. Zurawia 32/34
00-515 Warszawa
tel: 022 435 82 42
fax: 022 629 60 92
www.foto-tronik.pl

Centrum Serwisowo Informacyjne Foto i Video
ul. Zytnia 15
01-014 Warszawa
tel: 022 862 41 38/39
fax: 022 862 41 40
www.e-csi.pl

mateuss
23.06.09, 19:55
Pamiętaj, że to jest tasiemka, która przekazuje pomiędzy podzespołami określone informacje, więc chyba nie taka sobie zwykła...



Pamiętam ale to tylko kawałek miedzi.... z ilomaś tam żyłami ... Sam jednak bym chyba nie zaryzykował operacji rozkładania takiego precyzyjnego urządzenia optycznego.

Eddie
23.06.09, 20:04
Pamiętam ale to tylko kawałek miedzi.... z ilomaś tam żyłami ... Sam jednak bym chyba nie zaryzykował operacji rozkładania takiego precyzyjnego urządzenia optycznego.

O ile mi wiadomo, chyba nawet w serwisie tak facet mówił, rozłożenie i dopchanie się do elektroniki nie wymaga w tych obiektywach ingerencji w układ optyczny.

sikor
23.06.09, 20:24
Ciekawe, co zaproponują konkurencyjne serwisy. Jeżeli cena będzie porównywalna z serwisem Olympusa, to może warto spróbować wymienić taśmę samemu skoro dogrzebanie się do niej nie powoduje ingerencji w optykę.
Tylko gdzie taką taśmę kupić?

Eddie
23.06.09, 21:01
Ciekawe, co zaproponują konkurencyjne serwisy. Jeżeli cena będzie porównywalna z serwisem Olympusa, to może warto spróbować wymienić taśmę samemu skoro dogrzebanie się do niej nie powoduje ingerencji w optykę.
Tylko gdzie taką taśmę kupić?

Napisałem już do dwóch serwisów w Warszawie. Jutro pewnie coś odpowiedzą. Zresztą, namiary na serwisy podane przeze mnie wyżej dostałem z Olympusa z wskazaniem, że tam można się dowiadywać o części zamienne.

Daniello
23.06.09, 21:13
Myślę, że to jest do zrobienia samemu. Tylko trzeba by dobrać jakąś tasiemkę i coś polutować.

Przypadłość niestety częsta. Takie patenty są stosowane w laptopach, telefonach rozsuwanych, otwieranych itp. i też po jakimś czasie następuje zużycie i pęknięcie.

mateuss
23.06.09, 21:28
Też mi się tak wydaje. Ewentualnie można dać zwykłe kabelki cienkie i też da radę.

Tylko trzeba widzieć co to za tasiemka i ile tam miejsca jest...

Kupić taką tasiemkę idealnie pasującą może być b. ciężko, dopasować z telefonu czy czegoś innego też ciężko...

Eddie sami nie damy rady ?? :mrgreen:

Eddie
23.06.09, 21:32
Mateusz, Ty mi takich rozwiązań nie podpowiadaj. Ja najpierw spróbuję na drodze spokoju i rozwagi, do ciężkich argumentów przejdziemy później :)

qbic
23.06.09, 21:40
Potrzeba kamikadze żeby rozebrał i pokazał foty ze środka...

Mirek54
23.06.09, 21:48
Ja bym skrocil na maxa te tasiemke.Wtedy info szybciej jest przekazywane,bo droga jest krotsza.Obiektyw dostanie kopa i bedzie szybciej reagowal na dane jakie mu puszka dostarczy.W sumie to taka 510 z kitem bedzie szybsza od Eczy z 50-200SWD.

zonkinho
23.06.09, 21:55
Hehe Mirek54 niezły patent. Tylko nawet jakbyśmy zastąpili tasiemkę światłowodem, to i tak nic by to w szybkości nie pomogło. No chyba, żeby zamknąć w środku chomika i niech skurczybyk napędza silnik AF. :D

Eddie
23.06.09, 21:58
Tak, tak, a jak chomik sraczki dostanie to jeszcze szybciej biegł będzie...

kowalikster
24.06.09, 09:43
Światłowód światłowodem, ale gdzie przetwornik zmieścić?

Eddie
24.06.09, 12:37
Nie ma czym się przejmować. Gdy odbierałem obiektyw dziś rano serwisant powiedział, że to się nie rzadko zdarza w zoomach amatorskich. I jakoś tak z miejsca przeszła mi chęć na 70-300. Za to oświeciła mnie jedna twórcza myśl - manuale! Tam nie ma taśmy, która się złamie, nie ma elektroniki do spalenia, żyć nie umierać! :)

Morlok
24.06.09, 12:51
O ile się nie zmieniło to tasiemki takie produkuje firma QUWERTY z Łodzi, ul. Siewna 15 lub 15a. Można zamówić określony wzór. Moga również mieć coś podobnego.
Pozdr.

sikor
24.06.09, 14:13
No, namiar na firmę z taśmą już jest, teraz tylko:
- kupić taśmę
- trochę odwagi
- jedna osoba do pomocy (zdjęcia lub film instruktażowy)
i będzie nówka nieśmigana :) :)

macki
22.02.10, 13:40
Witam wszystkich.
Załorzyłem nowy wątek ponieważ nie znalazłem na forum podobnego tematu.
Mam problem z obiektywem 40-150 (starsza jaśniejsza wersja). Dość często zacina się przysłona. Aby ją odblokować przymykam do 22 i wyzwalam migawkę. Na jakiś czas pomaga (10-20 zdjęć). Przysłona blokuje się na wartości ok. 7,1. Posiadam E-510 i z obiektywem 14-42 wszysko ok i nic się nie dzieje więc wnioskuję, że to wina obiektywu.
Może miał ktoś z was taki problem. Mam jeszcze naiwną nadzieję, że nie czeka mnie serwis (chć podobno serwis Olka to nie Nikona i nie ma co się bać).
Kurcze nie widzę żadnej kalamitki do przesmarowania przysłony :grin: ale może są inne metody???

Eddie
22.02.10, 13:54
Nie jesteś pierwszy i pewnie nie ostatni z takim problemem...
Tak naprawdę szlag trafia nie przysłonę a taśmę przewodzącą dane, która wewnątrz obiektywu składa się jak harmonijka - zaczęła Ci pękać. W związku z tym, obiektyw nadaje się do użytku tylko na pełnej, kiedyś się zablokuje i tak już zostanie.
Rozwiązaniem jest tylko serwis. Z tym, że w naszym Olkowym naprawa 40-150/3.5-4.5 ryczałtem kosztuje ok 600 złotych chyba. A z tego co się dowiedziałem, prawdopodobnie nigdzie taniej nie będzie, bo impreza może się wiązać z wymianą całej elektroniki w obiektywie.
Tak więc jest to sprawa bardzo mało śmieszna.

grzesj
22.02.10, 14:05
Faktycznie mało śmieszna, bo za 500zł można mieć cały obiektyw z alledrogo.

RadioErewan
22.02.10, 14:06
Zapytałem w OKSerwisie. Zobaczymy czy dostanę odpowiedź ile może kosztować taka naprawa w przyzwoitym serwisie.

Kaleb_82
22.02.10, 14:14
Faktycznie mało śmieszna, bo za 500zł można mieć cały obiektyw z alledrogo.

Ba! Można mieć i taniej ;p

http://www.allegro.pl/item932042766_zuiko_digital_40_150_f_3_5_4_5_bdb_s tan.html

Eddie
22.02.10, 14:18
Zapytałem w OKSerwisie. Zobaczymy czy dostanę odpowiedź ile może kosztować taka naprawa w przyzwoitym serwisie.

Czadowo!
Ja swojego trzymam na wszelki wypadek, może się zdarzy cud i faktycznie da radę zreperować to za jakieś niekoniecznie straszne pieniądze.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Ba! Można mieć i taniej ;p

http://www.allegro.pl/item932042766_zuiko_digital_40_150_f_3_5_4_5_bdb_s tan.html

Używkę bałbym się kupić, nigdy nie wiadomo jak długo pochodzić. Oczywiście, to samo dotyczy szkła po naprawie, tutaj jednak czlowiek przynajmniej wie na czym stoi.

Kaleb_82
22.02.10, 14:23
Używkę bałbym się kupić, nigdy nie wiadomo jak długo pochodzić. Oczywiście, to samo dotyczy szkła po naprawie, tutaj jednak czlowiek przynajmniej wie na czym stoi.

Spoko zrobiłem nim około 200 fot. :D

Eddie
22.02.10, 14:25
Spoko zrobiłem nim około 200 fot. :D

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa... autoreklama :)

macki
22.02.10, 14:44
Faktycznie uśmieszek mój znikł. Jeśli dobrze zrozumiałem to mimo padnięcia taśmy na pełnej dziurze będę go mógł używać?
Kupiłem szkło za 400,00 i już żałuję, że nie poczekałem na 14-54. Czy z 14-54 też są takie problemy?

Eddie
22.02.10, 14:47
Faktycznie uśmieszek mój znikł. Jeśli dobrze zrozumiałem to mimo padnięcia taśmy na pełnej dziurze będę go mógł używać?
Kupiłem szkło za 400,00 i już żałuję, że nie poczekałem na 14-54. Czy z 14-54 też są takie problemy?

Tak, na pełnej dziurze możesz używać, oczywiście zawsze pilnując, żeby przysłona była ustawiona na właściwą wartość.
Z ciekawości, używkę kupiłeś?
W przypadku 14-54 nie słyszałem o takich przypadkach.

macki
22.02.10, 14:57
Kupiłem używkę w listopadzie 2009 z allegro i jakiś czas (ok. 2 miesięcy) było dobrze. Niestety nie wiem jak długo i jak obiektyw był eksploatowany wcześniej bo gość "zagubił papiery podczas przeprowadzki" a w tym czasie to była najrozsądniejsza propozycja na alledrogo.

Eddie
22.02.10, 16:05
Kupiłem używkę w listopadzie 2009 z allegro i jakiś czas (ok. 2 miesięcy) było dobrze. Niestety nie wiem jak długo i jak obiektyw był eksploatowany wcześniej bo gość "zagubił papiery podczas przeprowadzki" a w tym czasie to była najrozsądniejsza propozycja na alledrogo.

Ból. Dlatego ja bez przerwy powstrzymuję się przed zakupem tego szkła używanego (innych już nie ma ;)).
Oczywiście, gdyby trafił mało używany egzemplarz, taki jak jeden z forumowiczów sprzedaje, jest szansa, że przez jakiś czas będzie dobrze. No, ale to jest tylko jakiś czas.

grzesj
22.02.10, 17:25
Proszę bardzo Eddie, tutaj masz nówkę:

http://allegro.pl/item927317104_supercena_olympus_40_150mm_1_3_5_4_5 _nowy_gwarancj.html

Tylko cena porażająca :)

Syd Barrett
8.08.10, 12:07
od jakiegoś czasu miałem problem, że przysłona nie wracała do pełnej dziury, niestety omyłkowo ją przymknąłem i "jest po ptokach".

czy ktoś znalazł jakieś info gdzie można naprawić tę taśmę taniej?

Eddie
8.08.10, 20:00
Niedawno pisałem do serwisu w Lublinie, o którym kiedyś Dżemski wspominał. Są w stanie rozważyć naprawę tego obiektywu pod warunkiem, że daliby radę ściągnąć odpowiednią taśmę. Koszt do określenia po obejrzeniu obiektywu, ale czas oczekiwania nawet do 3 m-cy, wycena oczywiście wcześniej.

Edi
9.08.10, 10:28
Ten serwis w Lublinie tak działa. Jak dowiadywałem się u nich w sprawie naprawy mojego 70-300 mm to też najwcześniejszy termin ewentualnej naprawy to początek października.Mam wrażenie, że oni tylko pośredniczą w naprawie i pobierają od tego stosowną opłatę.W 2-3 miesiące to nawet do Japonii można sprzęt wysłać i wróci.

Syd Barrett
5.11.10, 11:20
Niedawno pisałem do serwisu w Lublinie, o którym kiedyś Dżemski wspominał. Są w stanie rozważyć naprawę tego obiektywu pod warunkiem, że daliby radę ściągnąć odpowiednią taśmę. Koszt do określenia po obejrzeniu obiektywu, ale czas oczekiwania nawet do 3 m-cy, wycena oczywiście wcześniej.

nic jeszcze nie wiadomo?

Syd Barrett
29.11.10, 14:18
Odkąd zaczęły się problemy używam tego obiektywu tylko na "pełnej dziurze", jednak już 3x sobie go przymknąłem. Poprzednie 2x udało mi się od otworzyć poprzez robienie zdjęć (ok 100) i co dziwne, dopiero kiedy dawałem za wygraną, odstawiałem aparat i wiele godzin później znowu próbowałem. Udawało się.
Szkoda mi migawki, jednak obiektyw czasem bardzo się przydawał a nie mam pieniędzy na zakup nowego 40-150, po za tym ta wersja w przeciwieństwie do starej nie nadaje się za bardzo np do portretów a i światło nie jest jej mocną stroną.

Może ktoś odważył się rozkręcić?
Może da się jakoś zablokować przysłonę mechanicznie?
Może ktoś odkrył, że ustawienie aparatu pod jakimś kontem sprzyja otwarciu przysłony?
Nie wierzę, żeby nikogo to nie gryzło i wszyscy przenieśli się na 50-200 lub 70-300.

kurcze, szkoda!!
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
No i odważyłem się!!
Pukanie obiektywem nic nie dało, podobnie jak uderzanie o stół. Pod żadnym kątem również przysłona stała w miejscu (zrobiłem ok 80 zdjęć, w tym większość w serii, później przestawiłem na tryb pojedynczych zdjęć i co jakiś czas odstawiałem aparat na ok 15min). Mimo to po ustawieniu f22 - przysłona przymknęła się.
Zabraliśmy się do tego z tatą. Żeby dostać się do taśmy należy odkręcić 3 śruby (nie te od bagnetu).
Poruszaliśmy taśmą widoczną na zdjęciu nr 1.
Następnie z odkręconymi śrubami podpiąłem obiektyw do aparatu - [ostrość ręczna, "f3.5"] nic. Jeszcze raz - nic. Za trzecim razem przestawiłem na f22 zrobiłem zdjęcie, obraz zrobił się jaśniejszy - przysłona się otwarła.
Nie przestawiam więcej, jak kiedyś się pomylę czynność powtórzę i napiszę na Forum.
Będę szukał informacji, które styki zablokować, żeby aparat nie mógł przestawić przysłony.
O niebo lepiej mieć portretówkę 3.5-4.5, niż szkło zablokowane np. na f5.6.

1. to w tej taśmie jest problem
http://img140.imageshack.us/img140/7341/99476737.jpg

2. ta sama taśma od strony styku
http://img23.imageshack.us/img23/9125/86854809.jpg

3. zdjęcie ogólne - widać m.in 2 kabelki, które chyba nie są związane z tym tematem, ale na wszelki wypadek wstawiam
http://img441.imageshack.us/img441/8468/67440285.jpg

apz
29.11.10, 21:42
No odważny jesteś - ja bym chyba nie otworzył obiektywu...
Gratuluję połowicznego sukcesu.

Syd Barrett
29.01.11, 14:28
tym razem nie pomogło :/

glos_ludu
30.01.11, 00:04
Zd 40-150 rip?

subaru77
30.01.11, 17:11
mam obiektyw zd 70-300 i przestał ostrzyć tylko tak podczas gdy aparat próbuje ostrzyć to w obiektywie pstryka. Czy ktoś już naprawiał taki obiektyw? Ile to może kosztować? bo może to się nie opłaca, jak tak to jaki serwis?

Karol
30.01.11, 17:30
mam obiektyw zd 70-300 i przestał ostrzyć tylko tak podczas gdy aparat próbuje ostrzyć to w obiektywie pstryka. Czy ktoś już naprawiał taki obiektyw? Ile to może kosztować? bo może to się nie opłaca, jak tak to jaki serwis?

Jeżeli po gwarancji to koszt naprawy jest zryczałtowany, raczej się nie opłaca. Można spróbować w OK.! Serwisie (http://www.okserwis.com.pl/sklep/index.php?option=com_content&view=article&id=12&Itemid=2) - kiedyś ten serwis był autoryzowanym serwisem Olka, więc znają się na rzeczy...

subaru77
30.01.11, 18:12
dzięki, są takie przeskoki które przeszkadzają w wysuwaniu się obiektywu podczas ostrzenia gdy pomogę ręką lub na drodze nie na trafi na te trudności to ostrzy, ciekawe ile kosztuje ten zryczałtowana naprawa?

Dar-i-jush
30.01.11, 19:10
ciekawe ile kosztuje ten zryczałtowana naprawa?
Wg cennika 640zł

Syd Barrett
4.02.11, 22:23
Zd 40-150 rip?

heh, staję się nudny ale......... znowu pomogło! :D

apz
5.02.11, 02:28
heh, staję się nudny ale......... znowu pomogło! :D

Nie martw się , kiedyś nie pomoże, a na razie ciesz się fotografowaniem.

Pozdrawiam AP.

bruder
5.02.11, 13:10
A czy te problemy dotyczą wyłącznie starej wersji szkła? Mam nowszą wersję, mało używam ale to ma się zmienić w najbliższym czasie.

No i krotkie pytanie nie na temat :)
Ktoś wyżej napisał, że nowsza wersja nie nadaje się do portretu. No ale mam nadzieję, że jakoś sobie poradzi z pomocą lampy, która będzie bliżej obiektu (wyzwalana bezprzewodowo)?

Thomasso
5.02.11, 13:14
A czy te problemy dotyczą wyłącznie starej wersji szkła? Mam nowszą wersję, mało używam ale to ma się zmienić w najbliższym czasie.

No i krotkie pytanie nie na temat :)
Ktoś wyżej napisał, że nowsza wersja nie nadaje się do portretu. No ale mam nadzieję, że jakoś sobie poradzi z pomocą lampy, która będzie bliżej obiektu (wyzwalana bezprzewodowo)?

Nie wiem czy nie chodzilo kolegom raczej o wieksze swiatlo i co za tym idzie "portretowa" GO? :)

T.

Karol
5.02.11, 13:27
A czy te problemy dotyczą wyłącznie starej wersji szkła? Mam nowszą wersję, mało używam ale to ma się zmienić w najbliższym czasie.
Nie słyszałem o takim problemie w nowszym długim kicie.


No i krotkie pytanie nie na temat :)
Ktoś wyżej napisał, że nowsza wersja nie nadaje się do portretu. No ale mam nadzieję, że jakoś sobie poradzi z pomocą lampy, która będzie bliżej obiektu (wyzwalana bezprzewodowo)?
W Sieci można znaleźć opinie potwierdzające praktycznie dowolną tezę, nie wszystkimi należy się przejmować ;-)
To nie jest tak, że starszy jest super do portretu, a nowszy się nie nadaje. Starszy jest nieco jaśniejszy, stąd ta opinia. Faktycznie do portretu jest nieco lepszy, ale nie czarujmy się - ani jeden ani drugi nie jest portretowym szkłem, różnica pomiędzy nimi nie jest duża, przynajmniej jeżeli chodzi o światło a więc możliwość rozmycia tła.
Miałem oba obiektywy, paradoksalnie wolałem ten nowszy ;-)

glos_ludu
5.02.11, 13:28
heh, staję się nudny ale......... znowu pomogło! :D

cieszy mnie to bardzo
śledzę wątek bo sam posiadam taki obiektyw i nie wiem kiedy nadejdzie jego ostatnia godzina

bruder
5.02.11, 13:31
Nie wiem czy nie chodzilo kolegom raczej o wieksze swiatlo i co za tym idzie "portretowa" GO? :)

T.

No ok. Wiem, że chodzi o światło. Dlatego jestem ciekawy czy ktoś używa tego ciemniejszego do portretów. Na nowszym też można uzyskać "portretowa" GO (z tym ze trochę ciemniejsze :) ). Jeśli się nie mylę to wraz z większą ogniskową GO jest coraz mniejsza - przy tej samej przysłonie
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Nie słyszałem o takim problemie w nowszym długim kicie.

W Sieci można znaleźć opinie potwierdzające praktycznie dowolną tezę, nie wszystkimi należy się przejmować ;-)
To nie jest tak, że starszy jest super do portretu, a nowszy się nie nadaje. Starszy jest nieco jaśniejszy, stąd ta opinia. Faktycznie do portretu jest nieco lepszy, ale nie czarujmy się - ani jeden ani drugi nie jest portretowym szkłem, różnica pomiędzy nimi nie jest duża, przynajmniej jeżeli chodzi o światło a więc możliwość rozmycia tła.
Miałem oba obiektywy, paradoksalnie wolałem ten nowszy ;-)

Takie posty mnie cieszą :).

Dar-i-jush
5.02.11, 13:37
To nie jest tak, że starszy jest super do portretu, a nowszy się nie nadaje.)
Bo to portret ma być super, a nie szkło:wink: Jednym i drugim zrobisz super portret, kwestia rozmycia tła, jeśli trzeba rozmywać. Jak kupisz jednolite tło albo jakieś maziaje, to nie ma czego rozmywać. Postawisz modela dalej od tła, to też się bardziej rozmyje. Chyba, że ktoś potrzebuje portret jednego oka:wink:

Syd Barrett
6.02.11, 21:46
cieszy mnie to bardzo
śledzę wątek bo sam posiadam taki obiektyw i nie wiem kiedy nadejdzie jego ostatnia godzina

Mnie też niezmiernie ucieszyło. Parę godzin po tym pojechałem na zdjęcia, zostałbym z ciężką stałką, podczas gdy zuum mógł się stać kluczem do szczęścia.

Pocieszające jest, że to nie tak jak z migawką - zamyka się i koniec. Wcześniej są objawy;
u mnie sprawa wyglądała tak, że najpierw raz się nie otwarła - postanowiłem uważać (bo czytałem, że te obiektywy tak mają). Po jakimś czasie omyłkowo się przymknęła, popstrykałem trochę i się otwarła. Następnym razem już ze 100zdj i pukań. Co zrobiłem później opisałem wyżej - zdjęcie paru śrubek i poszturchanie taśmy.

Czy ktoś się orientuje które styki na obiektywie odpowiadają za przysłonę? (może ktoś się natknął na schemat)
Docelowo chcę zablokować obiektyw na pełnej dziurze, bo przy zmienianiu szkiełek w pośpiechu czasem trudno zmieniać przysłonę, zwłaszcza kiedy czas odgrywa kluczową rolę.
Bajdełej dzięki za plusika (cieszę się jak dziecko).

nenax
19.03.11, 11:58
Witam
Jestem początkującym amatorem. Mam e500 ze zwykłym kitem. Teraz zastanawiam się nad kupnem obiektywu zuiko digital 40-150 1:4-5,6 ED i nie wiem czy ten obiektyw jest kompatybilny z moim body.
Pozdrawiam

Karol
19.03.11, 12:05
Witam
Jestem początkującym amatorem. Mam e500 ze zwykłym kitem. Teraz zastanawiam się nad kupnem obiektywu zuiko digital 40-150 1:4-5,6 ED i nie wiem czy ten obiektyw jest kompatybilny z moim body.
Pozdrawiam



Jasne, że jest!

Thomasso
19.03.11, 12:11
Witam
Jestem początkującym amatorem. Mam e500 ze zwykłym kitem. Teraz zastanawiam się nad kupnem obiektywu zuiko digital 40-150 1:4-5,6 ED i nie wiem czy ten obiektyw jest kompatybilny z moim body.

Oczywiscie, ze tak. To jest obiektyw tzw. SYSTEMOWY (ZD - Zuiko Digital) i pasuje/nadaje sie do kazdego body "E-Systemowego" Olympusa.

T.

robm28
19.03.11, 13:10
Ja w tym tygodniu wysłałem moje zd 40-150 w nowszej wersji do serwisu , obektyw przestał pokazywać wartość przysłony , zamiast wartości pojawia się " -;- " , dodam że stało sie to nagle po przełożeniu obiektywów w korpusie , wcześniej przesłona działała bezproblemowo .

apz
19.03.11, 13:39
Ja w tym tygodniu wysłałem moje zd 40-150 w nowszej wersji do serwisu , obektyw przestał pokazywać wartość przysłony , zamiast wartości pojawia się " -;- " , dodam że stało sie to nagle po przełożeniu obiektywów w korpusie , wcześniej przesłona działała bezproblemowo .

Czasem wystarczyło gdy lekko poruszyłem obiektyw, i/lub odtłuściłem spirytusem styki.

Pozdrawiam AP.

robm28
19.03.11, 15:07
Obiektywem ruszałem , kilkakrotnie go ściągałem i zakładałem i ponownie ruszałem , nie pomogło . Styków nie czyściłem , a ponieważ obiektyw na gwarancji to odesłałem do naprawy .

Syd Barrett
23.05.11, 19:50
Czy ktoś wie, czy istnieje możliwość zablokowania możliwości zmiany przysłony? chodzi mi o przerwanie styku, który za to odpowiada tak, żeby nie zlikwidować możliwości przestawienia ostrości.
Może macie jakiś pomysł?

Hrr
23.05.11, 20:19
Taśma izolacyjna i lecisz. Nie ma dużo opcji - którymś trafisz

yarp2326
23.05.11, 21:02
Ja dziś oddałem mojego 40-150 do serwisu z awarią MF. AF działa MF nie. Zobaczymy ile sobie zaśpiewają.

Syd Barrett
24.05.11, 08:54
Taśma izolacyjna i lecisz. Nie ma dużo opcji - którymś trafisz

Nie rozumiem... wyjaśnij proszę!

yarp2326 - koniecznie daj znać co Ci powiedzieli (chodzi o wersję 3.5-4.5?).

Hrr
24.05.11, 09:45
Taśmą zalepiasz styki na obiektywie jeden po drugim, może po przysłonięciu któregoś z nich uzyskasz efekt na którym Ci zależy.

yarp2326
24.05.11, 13:09
Nie rozumiem... wyjaśnij proszę!

yarp2326 - koniecznie daj znać co Ci powiedzieli (chodzi o wersję 3.5-4.5?).

Hej,
tak ten sam. Jak coś będę wiedział dam znać. Podobno trzeba liczyć 3 dni. No zobaczymy.

Syd Barrett
25.05.11, 17:42
Taśmą zalepiasz styki na obiektywie jeden po drugim, może po przysłonięciu któregoś z nich uzyskasz efekt na którym Ci zależy.

niestety po zalepieniu któregokolwiek styku obiektyw traci kontakt z korpusem -> nie działa af.

yarp2326
30.05.11, 10:58
Hej,
Zrobili mi kosztorys i części nie ma ale robocizna 300zł więc sobie daruje chyba.

szunaj60
30.05.11, 17:37
Witam!Nie taśmą a lakierem do paznokci pomaluj.W ubiegłym roku lutowałem ścieżki w taśmie do obiektywu Canona.Nadają się przewody z podłączenia matrycy w laptopie są bardzo cienkie i elastyczne. (oczywiście nie działającego).

pawelwdowczyk
3.12.12, 10:42
Udało się naprawić zuiko 40-150 3,5-4,5 :). Działa jak należy. Niestety części się nie dostanie w Polsce a nawet po sprowadzeniu samo rozebranie, wymiana i złożenie zajęło mi 3 wieczory. Mam wrażenie że obiektyw nie został przeznaczony do naprawiania (część elementów przy demontażu może ulec uszkodzeniu). Najważniejsze że działa bez kombinowania z ogniskową dla której "obiektyw da się kontrolować" i zaślepiania pinów. Jeśli ktoś ma podobny problem można się ze mną kontaktować na pw.

---------- Post dodany o 09:42 ---------- Poprzedni post był o 09:31 ----------

Udało się naprawić zuiko 40-150 3,5-4,5 :). Działa jak należy. Niestety części się nie dostanie w Polsce a nawet po sprowadzeniu samo rozebranie, wymiana i złożenie zajęło mi 3 wieczory. Mam wrażenie że obiektyw nie został przeznaczony do naprawiania (część elementów przy demontażu może ulec uszkodzeniu). Najważniejsze że działa bez kombinowania z ogniskową dla której "obiektyw da się kontrolować" i zaślepiania pinów. Jeśli ktoś ma podobny problem można się ze mną kontaktować na pw.

szafir51
3.12.12, 15:52
Też miałem 40-150 3.5-4.5. Kupiłem na Allegro z zaciętą przysłoną na f22. Wystarczyło powciskać kilka razy przycisk głębi ostrości i przesłona ruszyła, ale dalej się zacinała. Co ciekawe tak samo było na każdej ogniskowej, z tym, że na jednych obiektyw szybciej się odblokowywał (wystarczyło użyć przycisku kilka razy) na innych już było gorzej.
Im częściej używałem migawki tym rzadziej się zacinała. Nie wiem, czy w moim przypadku problemem była taśma czy sama migawka - obiektyw w końcu sprzedałem.
Taśmę można kupić za granicą za ok. 10$ + koszty przesyłki (pewnie jakimś listem można przesłać) - całość wyjdzie pewnie ok. 50 zł
http://www.tsuneda.net/product_info.php?products_id=1040

Ogólnie co do rozbierania obiektywu to nie jest to jakiś kosmiczny sprzęt. Całość można ładnie rozłożyć nie ruszając optyki. Wystarczy potem złożyć i przeczyścić soczewkę (pewnie się paluchami pomaca przy rozbieraniu) i nie wiem, dlaczego coś miałoby dziać gorzej :) Największy problem to odpowiednie narzędzia, śrubokręty precyzyjne.

Lysy_11
25.04.13, 13:34
Witam.

Moze podepne sie pod ten watek.

Mam podobny problem z ZD 70-300, byl w serwisie i Panowie stwierdzili ze uszkodzona jest tasma. Z tym ze u mnie AF dziala MF dziala tylko przyslona zaciela sie na f.22

Rozebralem obiektyw od strony korpusu faktycznie przerwana jest tasma od przyslony, jak to naprawic? Na lutownice troche za malo miejsca, nie chce wyciagac tasmy bo to nie takie proste. Macie jakies pomysly??

Z gory dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam lysy_11