PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego E-30 nie pstryka ?



jerryg3
16.06.09, 20:08
Może ktoś z doswiadczonych forumowiczów wie dlaczego ?
E-30 plus FL-36R w sanki. Chcę zrobić zdjęcie z lampą właczoną i wszystko ok, ale gdy lampa nie nadąża (ładowanie) migawka zanika. Poprostu wiecej ujęć mi unika niż w E-510, tam gdy lampa się ładowała (FL-36), pstrykałem , że hej. O co chodzi, pominąłem coś w ustawieniach, coś walnięte, może już było na forum ?

epicure
16.06.09, 20:10
Nie spotkałem się z takim problemem. Później sprawdzę, czy u mnie E-30 w połączeniu z FL-36R też robi takie numery.

jerryg3
16.06.09, 20:13
Dodam, że nie zależy od ustawień typu slow, on, druga kurtyna itd. Irytuje mnie to bardzo

HrabiaMiod
16.06.09, 21:42
Hmm.. nie wiem czy dobrze Cię rozumiem, ale jeśli chodzi o to, że podczas ładowania się lampy nie możesz cyknąć fotki bez tejże, to w e1 też tak mam. Może kwestia ustawień?

pozdrawiam

jerryg3
16.06.09, 22:00
Przykład : mam E-30 i FL-36R, w menu aparatu ustawione na błysk (piorun), lampę oczywiście włączoną, ustawioną powiedzmy na błysk dopełniający. Chcę zrobić zdjęcie, naciskam spust, naciskam, jeszcze raz naciskam... I tak powiedzmy, że nacisnąłem z 15 razy i ani jednego wyzwolenia migawki. Okazuje się bowiem, że dwa marne aku wpięte w FL-ke mi siadły, przez co E-30 nie pstryka.

W E-510 co najwyrzej mogłem się zastanawiać (zopominając o aku), dlaczego zdjęcia są niedoświetlone, kontrastowe itp., ale zawsze mi zdjęcia robił i robi.

W menu trzydziestki nic nie znalazłem, czy tak ma być ? Przecież to chore.

Eddie
16.06.09, 22:05
Tak jest, to pewne. Identycznie jest w E-3. Dzisiaj tego już nie sprawdzę, ale jutro może da radę jak się przypomnisz, bo można zmienić ustawienia w menu, żeby waliło bez względu na ładowanie lampy.

Koriolan
16.06.09, 22:09
Potwierdzam- u mnie też tak jest. Jesli lampa nie jest gotowa do kolejnego błysku- nie zrobisz zdjęcia.

willow32
16.06.09, 22:25
Przykład : mam E-30 i FL-36R, w menu aparatu ustawione na błysk (piorun), lampę oczywiście włączoną, ustawioną powiedzmy na błysk dopełniający. Chcę zrobić zdjęcie, naciskam spust, naciskam, jeszcze raz naciskam... I tak powiedzmy, że nacisnąłem z 15 razy i ani jednego wyzwolenia migawki. Okazuje się bowiem, że dwa marne aku wpięte w FL-ke mi siadły, przez co E-30 nie pstryka.

W E-510 co najwyrzej mogłem się zastanawiać (zopominając o aku), dlaczego zdjęcia są niedoświetlone, kontrastowe itp., ale zawsze mi zdjęcia robił i robi.

W menu trzydziestki nic nie znalazłem, czy tak ma być ? Przecież to chore.

ale co jest chore? Jeśli chcesz doświetlać lampą to chyba normalne ze aparat nie wyzwala migawki jeśli lampa nie jest gotowa do błysku? A jeśli nie chcesz to wyłączasz wymuszone wyzwalanie błysku w body albo zasilanie w lampie i nie masz problemu. Chore byłoby gdyby aparat strzelał zdjęcia mimo braku gotowości lampy, na cholerę Ci kupa niedoświetlonych zdjęć? Zwłaszcza ze w Olku wyciąganie takich zdjęć jest cokolwiek karkołomne...

jerryg3
16.06.09, 22:59
ale co jest chore? Jeśli chcesz doświetlać lampą to chyba normalne ze aparat nie wyzwala migawki jeśli lampa nie jest gotowa do błysku? A jeśli nie chcesz to wyłączasz wymuszone wyzwalanie błysku w body albo zasilanie w lampie i nie masz problemu. Chore byłoby gdyby aparat strzelał zdjęcia mimo braku gotowości lampy, na cholerę Ci kupa niedoświetlonych zdjęć? Zwłaszcza ze w Olku wyciąganie takich zdjęć jest cokolwiek karkołomne...

Nie mówię, że są mi takie zdjęcia potrzebne, to tylko przykład. Z tego co piszesz, to E-510 od nowości mam zrypane, bo w tej sytuacji migawka śmiga. Właściwie, to jednak nie rozumię co ma wspólnego wyzwalanie migawki z ustawieniami w menu ?

willow32
16.06.09, 23:18
Nie mówię, że są mi takie zdjęcia potrzebne, to tylko przykład. Z tego co piszesz, to E-510 od nowości mam zrypane, bo w tej sytuacji migawka śmiga. Właściwie, to jednak nie rozumię co ma wspólnego wyzwalanie migawki z ustawieniami w menu ?

no to podaj sensowny przykład. Nie wiem czy masz zrypane 520 czy nie bo nie znam Twojego aparatu, pisałeś o problemie w E-30 więc napisałem co o tym sądzę. Nic nie ma wspólnego poza tym ze można wyłączyć wymuszenie wyzwalania. Być może w 520 jest jakaś opcja auto, która powoduje ze aparat wyzwala błysk kiedy uzna za stosowne a kiedy lampa nie jest gotowa strzela mimo to dobierając parametry do zdjęcia bez błysku, nie wiem, nie znam się na E-520.

herbie_mp
16.06.09, 23:25
Mam E-510 i FL-50R. U mnie też aparat nie zrobi zdjęcia póki FL-ka się nie naładuje... I nic nie daje duszenie spustu migawki na siłę albo seriami... :wink: Nie cykniesz zdjęcia i już. Mnie to osobiście pasuje... :grin:
IMHO tak powinno być. Tak jak powiedział Willow - jesli mam wpiętą i włączoną lampę, to własnie po to, żeby robić zdjęcia z jej pomocą. Nie ma lampy (tzn. nie jest jeszcze naładowana) nie ma zdjęcia.

Morlok
16.06.09, 23:38
Potwierdzam, E-520 błyska przy nienaładowanej lampie. Przynajmniej jak robie serię .
Pozdr.

lukasz3k
16.06.09, 23:43
Potwierdzam, E-520 błyska przy nienaładowanej lampie. Przynajmniej jak robie serię .
Pozdr.

Hm a u mnie nie błyska. Dopiero jak naładowana.

Pieciek
16.06.09, 23:57
Może ktoś z doswiadczonych forumowiczów wie dlaczego ?
E-30 plus FL-36R w sanki. Chcę zrobić zdjęcie z lampą właczoną i wszystko ok, ale gdy lampa nie nadąża (ładowanie) migawka zanika. Poprostu wiecej ujęć mi unika niż w E-510, tam gdy lampa się ładowała (FL-36), pstrykałem , że hej. O co chodzi, pominąłem coś w ustawieniach, coś walnięte, może już było na forum ?


Z tego co ja sobie przypominam, to w ustawieniach body jest coś takiego jak pstrykanie kiedy sie ładuje lampa. W E-3 ta funkcja sie zwie RLS PRIORITY S lub C - S uwalnia migawke w trybie S-AF, a C w trybie C-AF.
W menu ikonka z kluczykiem i C.

W e-520 tez jest coś takiego, więc podejrzewam, że w e-30 też będzie. Nie potrafię odnieść się do e-30 ponieważ mam tylko 520kę i e3-kę.

michalzolnowski
13.10.09, 20:26
Sprawa jest banalnie prosta. Mowa o E-30 i Fl-36

Wchodzisz do menu > wchodzisz w narzędzia 1 > wyzwalanie "kluczyk i C" > i ustawiasz 'zwolnienie S' na wł.

Teraz robisz zdjęcia nawet jak lampa nie jest gotowa
Te ustawienia automatycznie odnoszą się do wbudowanej lampy

Dodam też od siebie że w E-30 lampa zdecydowanie lepiej pracuje niż w E-520 a wiem bo miałem jeszcze niedawno E-520

BartB
13.10.09, 21:00
Teraz robisz zdjęcia nawet jak lampa nie jest gotowa
Te ustawienia automatycznie odnoszą się do wbudowanej lampy

Dodam też od siebie że w E-30 lampa zdecydowanie lepiej pracuje niż w E-520 a wiem bo miałem jeszcze niedawno E-520


Fajnie to wiedzieć. Może się w przyszłości przydać.
Kilka razy wtopiłem, kiedy aku lampy niepostrzeżenie się rozładowały a ja zaskoczony nie mogłem cykać fotek...

michalzolnowski
13.10.09, 21:09
Fajnie to wiedzieć. Może się w przyszłości przydać.
Kilka razy wtopiłem, kiedy aku lampy niepostrzeżenie się rozładowały a ja zaskoczony nie mogłem cykać fotek...

W E-520 chyba nazywa się to ustawienie tak samo jak w E-30. Ewentualnie może się nazywać RLS PRIORITY S

W każdym razie te rzeczy się ustawia w menu aparatu