PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z AF w e-3 przy Firmware 1.4



Strony : [1] 2

rafrog
1.06.09, 23:07
Wujku współczuję. A czy, ktoś z Was zauważył problemy z celnością AF ? Osobiście mam ostatnio wrażenie, że mój E-3 potwierdza ostrość a zdjęcie wychodzi mydlane lub całkowity back focus.

zonkinho
2.06.09, 00:08
Dobrze wiedzieć, że naprawiają te pęknięte obudowy ekraników, bo mam to samo. ;)

maestro
2.06.09, 00:34
Fatalna sprawa z tymi lcd, prawdę mówiąc po E-trójce bym się tego nie spodziewał - tak pancerna pucha i tak delikatny lcd i to w dodatku w nie jedynym egzemplarzu.

dka
2.06.09, 01:02
Wujku współczuję. A czy, ktoś z Was zauważył problemy z celnością AF ? Osobiście mam ostatnio wrażenie, że mój E-3 potwierdza ostrość a zdjęcie wychodzi mydlane lub całkowity back focus.

czasem cos sie dzieje, najczesciej jak korzystam z bocznych pol AF. nie wiem czy to nie za sprawa sciagania fokusa przez bardziej kontrastowe obiekty. najczesciej na 14mm to sie dzieje kiedy do konca nie moge wzrokowo w wizjerze stwierdzic prawidlowego wyostrzenia a dopiero na kompie widze "pudła".

zauwazylem dzis, ze "obszar chwytania AF" mialem ustawiony na NORMAL (po resecie, nie zauwazylem tego) wiec przy najblizszej okazji przetestuje drania na SMALL.

emm
2.06.09, 01:33
...A czy, ktoś z Was zauważył problemy z celnością AF ? Osobiście mam ostatnio wrażenie, że mój E-3 potwierdza ostrość a zdjęcie wychodzi mydlane lub całkowity back focus.

Zauważyłem i to nie tylko ja chyba skoro soft 1.4 miał to poprawić, nie poprawił. E-510 to jest demon celności w porównaniu z E-3 (z moim E-3).

zeman2
2.06.09, 06:21
czasem cos sie dzieje, najczesciej jak korzystam z bocznych pol AF. nie wiem czy to nie za sprawa sciagania fokusa przez bardziej kontrastowe obiekty. najczesciej na 14mm to sie dzieje kiedy do konca nie moge wzrokowo w wizjerze stwierdzic prawidlowego wyostrzenia a dopiero na kompie widze "pudła".

zauwazylem dzis, ze "obszar chwytania AF" mialem ustawiony na NORMAL (po resecie, nie zauwazylem tego) wiec przy najblizszej okazji przetestuje drania na SMALL.

dość podobnie na small - w niedziele pstrykałem urodzinowe przyjęcie synka - i właśnie po zrzuceniu na kompa fotek widzę pudła - ustawione miałem na małe pole fokusa, korzystałem z pól w mocnych punktach - ostrość łapana w innym miejscu zdjęcia na bardziej kontrastowy obiekt.

Ten temat od dłuższego czasu mnie gryzie, na początku sądziłem, że wynika to z poruszenia po przekadrowaniu, zacząłem w zwiazku z tym używać innych pól niż tylko centralne, dołożyłem do tego zawężenie do "small" i nadal takie numery sie dzieją

kapir
2.06.09, 07:46
Jestem zadowolony z tego aparatu. Ostrość łapie bezbłędnie i szybko! Ostatnio robiłem sporo zdjęć w plenerze i byłem bardzo zadowolony, że nie musiałem chować aparatu do torby, lub owijać folią przy byle deszczyku :D

rafrog
2.06.09, 10:48
U mnie w plenerze jest w miarę ok. Natomiast po wejściu do sali lub kościoła, pewniej się czuję z E-330.

E-3 potwierdza mi ostrość, ale w wizjerze widzę, że nie trafił. Mam wrażenie jakby się AF przywieszał. Czasami jak widzę pudło naciskam spust do połowy kilka razy, ale AF nie reaguje. Dopiero wyostrzenie na inny obiekt i powrót do poprzedniego coś daje.

Generalnie jestem deko zawiedziony tym osławiony autofocusem w E-3. Co z tego, że błyskawica, jeśli ma tendencję do pudłowania.

No chyba, że mam trefny egzemplarz. Mam nadzieję, porównać swój z innym egzemplarzami w Zamościu, o ile mnie wcześniej nie wkurzy i nie pojedzie do serwisu.

dinx6
2.06.09, 11:04
U mnie w plenerze jest w miarę ok. Natomiast po wejściu do sali lub kościoła, pewniej się czuję z E-330.

E-3 potwierdza mi ostrość, ale w wizjerze widzę, że nie trafił. Mam wrażenie jakby się AF przywieszał. Czasami jak widzę pudło naciskam spust do połowy kilka razy, ale AF nie reaguje. Dopiero wyostrzenie na inny obiekt i powrót do poprzedniego coś daje.

Generalnie jestem deko zawiedziony tym osławiony autofocusem w E-3. Co z tego, że błyskawica, jeśli ma tendencję do pudłowania.

No chyba, że mam trefny egzemplarz. Mam nadzieję, porównać swój z innym egzemplarzami w Zamościu, o ile mnie wcześniej nie wkurzy i nie pojedzie do serwisu.

Hmmm, mam od pewnego czasu podobne odczucia. Jestem prawie pewien, że problem pojawił się po wgraniu ostatniego firmware, AF na chwilę się zwiesza. Wcześniej pudła zdarzały się naprawdę rzadko... Czy jest możliwość resetu firmware?

Peter1976
2.06.09, 11:09
U mnie w plenerze jest w miarę ok. Natomiast po wejściu do sali lub kościoła, pewniej się czuję z E-330.

E-3 potwierdza mi ostrość, ale w wizjerze widzę, że nie trafił. Mam wrażenie jakby się AF przywieszał. Czasami jak widzę pudło naciskam spust do połowy kilka razy, ale AF nie reaguje. Dopiero wyostrzenie na inny obiekt i powrót do poprzedniego coś daje.

Generalnie jestem deko zawiedziony tym osławiony autofocusem w E-3. Co z tego, że błyskawica, jeśli ma tendencję do pudłowania.

No chyba, że mam trefny egzemplarz. Mam nadzieję, porównać swój z innym egzemplarzami w Zamościu, o ile mnie wcześniej nie wkurzy i nie pojedzie do serwisu.

Nie strasz ;) Bo zacznę się bardziej przygladać AF :/ Teraz mam błogą nieświadomość ;)
Żartuję !!
Byłem ostatnio chyba we wszystkich bazylikach we Włoszech i AF pracował bardzo sprawnie a światełka było mało !! Używałem 14-54 :)

Peter

Karol
2.06.09, 11:14
Osobiście nie zauważyłem niczego niepokojącego po każdorazowej aktualizacji oprogramowania. Dziś pomęczę trochę E-3 z 14-54 w ciemnicy, zwrócę uwagę na AF...

klikacz
2.06.09, 11:23
Witajcie
Mój E-3 też miał wymieniany pęknięty LCD
Naprawa trwała tydzień, więc nie było to takie straszne
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Jeszcze jedno
Też nie jestem zachwycona celnością AF

heyahero
2.06.09, 11:47
Właśnie sprawdzam AF E-3 z 14-54mm. Zarówno na pojedynczy jak i dynamiczny tryb działa bez zastrzeżeń. Najpierw łapie ostrość (mniej więcej), później szybciutko obiektyw "doreptuje" do celu. Swojego czasu tryb dynamiczny miałem jako domyślny włączony, ale czasami przy dynamiczniejszym kadrze łapał mi obok, więc teraz używam go tylko przy ciemniejszym otoczeniu.

PS. Firmware v1.4.

Pozdrówka

dka
2.06.09, 12:13
co to jest tryb dynamiczny? z gory dziekuje za odpowiedz

heyahero
2.06.09, 12:32
co to jest tryb dynamiczny? z gory dziekuje za odpowiedz

"Dynamiczny" to trochę takie moje uproszczenie nazwy: ;)
Tryb dynamicznego pojedynczego pola AF (tak to się dokładnie nazywa, zerknąłem do instrukcji, str. 55).
"Jeśli aparat nie może ustawić ostrości na obiekcie za pomocą
wybranego pola AF, ostrość jest ustawiana za pomocą
sąsiedniego pola AF."

Pozdrawiam

wujek.samo.h
2.06.09, 13:19
Moim zdaniem problem leży w źle skonstruowanej obudowie. Nie zależnie czy ekran jest "otwarty" czy też "zamknięty" do otwierania powinno służyć wyżłobienie w obudowie na paznokieć (jest ono od strony wewnętrznej stąd też siła działa jedynie na tylną część obudowy, zaś łączenie nie jest obciążone). Niestety dla osób które posiadają słabe i krótkie paznokcie takie rozwiązanie jest b. niewygodne. Obudowę "otwiera się" i "zamyka" opuszką kciuka, a to powoduje stosowanie nacisku na przednią część obudowy, co za tym idzie łączenie jest obciążone.

Co do AF - też zauważyłem, że z podpiętym ZD 14-54 zdarza się e3 spudłować i odnoszę subiektywne wrażenie, że dzieje się tak w trakcie dłuższej serii zdjęciowej (tak jakby AF "męczył się" robieniem zdjęć). Natomiast trzeba zwrócić honor konstruktorom Olego, bo AF ostrzy nawet w b. ciężkich warunkach i jak robiłem zdjęcia na Rozstajach Europy nawet półmrok sali kinowej nie był straszny.

romek1967
2.06.09, 17:35
Nie zauważyłem żadnych problemów z AF na żadnym moim szkiełku. Działa jak działał. Firmware aktualizowany na bieżąco.

kapir
2.06.09, 18:01
Nie zauważyłem żadnych problemów z AF na żadnym moim szkiełku. Działa jak działał. Firmware aktualizowany na bieżąco.

Ja to samo (zresztą już pisałem) - robię sporo zdjęć sportowych, często w trudnych warunkach (niedoświetlona hala) i jakoś problem nie wystąpił ...

droplet
2.06.09, 18:12
proszę napiszcie z jakimi obiektywami macie problem z AF . Na razie rozumiem, że może wystąpić z ZD 14-54.
Nie mam tego szkła, tak, że nie wiem z czym sprawdzać.

Peter1976
2.06.09, 20:50
proszę napiszcie z jakimi obiektywami macie problem z AF . Na razie rozumiem, że może wystąpić z ZD 14-54.
Nie mam tego szkła, tak, że nie wiem z czym sprawdzać.

Bez paniki !!!! W większości przypadków nieostre fotki to nie wina źle działającego
AF !!

Pieciek
2.06.09, 22:43
Moja e-3ka jest w naprawie z tego samego powodu.


Moja niestety też ma ten defekt, mam ją od soboty, nie zdazylem sie jeszcze nacieszyć a już idzie do serwisu :(

emm
2.06.09, 22:53
proszę napiszcie z jakimi obiektywami macie problem z AF . Na razie rozumiem, że może wystąpić z ZD 14-54.
Nie mam tego szkła, tak, że nie wiem z czym sprawdzać.

A nie wiem czy tu chodzi o obiektywy, powiedziałbym raczej, że o trudniejsze warunki oświetleniowe.
Np. Leica 1.4:
-dobre świetło, statyczna scena, czas nie wiem jaki ale pewnie krótki, przysłona 1.4, trafień 5/5
-ta sama scena wieczorem przy żarówce czas ok 1/40, przysłona 1.4, trafień 2/5
IS włączony mam non stop, ręce mi się aż tak nie trzęsą żeby przy 1/30 obiektywem 25mm poruszyć zdjęcie raz po razie.

I to co zostało napisane wyżej: co z tego, że "najszybszy AF" skoro widzę w "super jasnym wizjerze", że pudło za pudłem. W zasadzie to coraz rzadziej używam olympusa we wnętrzach bo rzygać mi się chce jak później widzę ile zdjęć idzie w kosz.

zonkinho
2.06.09, 22:53
Co AF to czasem się zdarzy, że nie trafi (i widać to w wizjerze, choć potwierdzi ostrość piknięciem), ale jest to ledwo kilka przypadków na kilkaset klapnięć lustra. A używam ZD50 i zazwyczaj przysłona ustawiona na 2.0.

Natomiast po wgraniu któregoś z firmware'ów mam problem polegający na tym, że gdy włączę aparat to pierwsze zdjęcie zawsze jest całe czarne (no chyba, że robię pod słońce to wtedy coś niecoś widać, tak jakby było ustawione -5EV). Przy drugim pstryku już wraca do normy i mam zdjęcia ok. :) Najdziwniejsze jest to, że i pierwsze (skopane) i drugie (dobre) jest na tym samym czasie, iso i przysłonie... Ma tak ktoś oprócz mnie? :D

Peter1976
3.06.09, 16:51
Co AF to czasem się zdarzy, że nie trafi (i widać to w wizjerze, choć potwierdzi ostrość piknięciem), ale jest to ledwo kilka przypadków na kilkaset klapnięć lustra. A używam ZD50 i zazwyczaj przysłona ustawiona na 2.0.

Natomiast po wgraniu któregoś z firmware'ów mam problem polegający na tym, że gdy włączę aparat to pierwsze zdjęcie zawsze jest całe czarne (no chyba, że robię pod słońce to wtedy coś niecoś widać, tak jakby było ustawione -5EV). Przy drugim pstryku już wraca do normy i mam zdjęcia ok. :) Najdziwniejsze jest to, że i pierwsze (skopane) i drugie (dobre) jest na tym samym czasie, iso i przysłonie... Ma tak ktoś oprócz mnie? :D

Coraz lepiej :)

K_Puchatek
3.06.09, 17:21
Coraz lepiej :)
Eee, no nie popadajmy w skrajności, mam już drugie E-3 (pierwsze sprzedałem okazyjnie po pół roku użytkowania) i nie spotkałem się z żadnymi przypadłościami o których mowa... A może po prostu mam szczęście:wink:
Pozdrawiam

lokin
3.06.09, 17:29
łączę się z wami w smutku
ale
z wątku o subiektywnych odczuciach posiadaczy zrobił się punkt zgłoszeń usterek,
może zrobić oddzielny wątek z usterkami? (Moderatorzy?)

i żeby nie było moja E-3 działa cacy, chociaż subiektywnie do kolorów i ISO100 jeszcze się nie przyzwyczaiłem po przesiadce z E-300 ;)

Eddie
3.06.09, 17:29
Coraz lepiej :)

Nie panikowałbym. Przynajmniej, jeśli chodzi o aparat. Proponuję sprawdzić obiektyw. Może być , że przy pierwszym strzale przysłona się zacina, a przy drugim odskakuje.

slawek
3.06.09, 17:39
Wujku współczuję. A czy, ktoś z Was zauważył problemy z celnością AF ? Osobiście mam ostatnio wrażenie, że mój E-3 potwierdza ostrość a zdjęcie wychodzi mydlane lub całkowity back focus.
Ostatnio mam tak w pomieszczeniach z 14-54 właśnie od momentu wgrania wersji 1.4 :roll:

droplet
3.06.09, 17:43
to na pocieszenie napiszę, że celność AF ZD50-200 z E-3 znacznie mi wzrosła z fw 1.4 :-)

jarekzon
3.06.09, 19:17
i żeby nie było moja E-3 działa cacy, chociaż subiektywnie do kolorów i ISO100 jeszcze się nie przyzwyczaiłem po przesiadce z E-300 ;)

Co masz na myśli ?

rafrog
3.06.09, 20:06
Problem z AF występuje głównie z 14-54 z tego co ja zauważyłem. Kiedy jest widno jest ok, problem pojawia się kiedy zaczyna się robić ciemniej. W niedziele na imprezie (prymicji) w lokalu włożyłem E-3 do torby i wyjąłem E-330. Ostrzył wolniej, ale za to pewniej. Wiedziałem, że jak potwierdzi ostrość to nie będzie pudła. Natomiast E-3 potwierdzał ostrość błyskawicznie i pudłował w 50%.

Sprawa mnie niepokoi bo fotografuje co tydzień, w plenerze, w kościołach i różnych salach no i widzę że coś jest nie tak. Zastanawiam się czy są to usterki poszczególnych egzemplarzy czy taka uroda tego aparatu. Nie wiem, ale jest coraz bliższy wysłania go do serwisu. Tylko kiedy skoro co tydzień zlecenie :(

slawek
3.06.09, 20:44
Problem z AF występuje głównie z 14-54 z tego co ja zauważyłem. Kiedy jest widno jest ok, problem pojawia się kiedy zaczyna się robić ciemniej. W niedziele na imprezie (prymicji) w lokalu włożyłem E-3 do torby i wyjąłem E-330. Ostrzył wolniej, ale za to pewniej. Wiedziałem, że jak potwierdzi ostrość to nie będzie pudła. Natomiast E-3 potwierdzał ostrość błyskawicznie i pudłował w 50%.

Sprawa mnie niepokoi bo fotografuje co tydzień, w plenerze, w kościołach i różnych salach no i widzę że coś jest nie tak. Zastanawiam się czy są to usterki poszczególnych egzemplarzy czy taka uroda tego aparatu. Nie wiem, ale jest coraz bliższy wysłania go do serwisu. Tylko kiedy skoro co tydzień zlecenie :(
Ja mam ten sam problem :cry: więcej trafionych miałem E-510 i zaczynam się bać :evil:

Eddie
3.06.09, 21:10
Coś jest na rzeczy. Głównie z 14-45 (starym) i 14-54 (szczególnie nowy), przy 40-150 (starym) nie zauważyłem większych problemów, a robiłem tym zestawem zdjęcia z kilkunastu metrów w warunkach naprawdę niefajnych. I rzeczywiście, przynajmniej w moim przypadku, wygląda to tak jakby przed kolejnymi aktualizacjami AF trafiał lepiej. Pozostaje wciąż otwarte pytanie, czy jest możliwość przywrócenia pierwotnej wersji softu.
Inna rzecz, czy to na pewno wina aparatu? Przydało by się przetestowanie E-3 z kilkoma szkłami (ta sama puszka, różne słoiki).

MicSzu
3.06.09, 21:14
Problem z AF występuje głównie z 14-54 z tego co ja zauważyłem. Kiedy jest widno jest ok, problem pojawia się kiedy zaczyna się robić ciemniej. W niedziele na imprezie (prymicji) w lokalu włożyłem E-3 do torby i wyjąłem E-330. Ostrzył wolniej, ale za to pewniej. Wiedziałem, że jak potwierdzi ostrość to nie będzie pudła. Natomiast E-3 potwierdzał ostrość błyskawicznie i pudłował w 50%.

Sprawa mnie niepokoi bo fotografuje co tydzień, w plenerze, w kościołach i różnych salach no i widzę że coś jest nie tak. Zastanawiam się czy są to usterki poszczególnych egzemplarzy czy taka uroda tego aparatu. Nie wiem, ale jest coraz bliższy wysłania go do serwisu. Tylko kiedy skoro co tydzień zlecenie :(



Mam ten sam problem, zaczyna mnie to coraz bardziej irytowac bo sytuacja zdarza się nawet w plenerze, i co najgorsze dziś zauwazyłem ze wsyapniały obrotowy LCD sie rozchodzi;/ ---> mam nawał pracy a aparat zaczyna się rozpadac...''profesjonalny'' xD
mam nadzieje, ze nie rozpadnie sie doszczętnie i dam radę zrobic najblizsze zlecenia.
(ostatnio troszkę zaczełem uzywac LV i orbracanego wyswietlacza no to się rozlecial xD)


Pozdrawiam i zyczę duzo cierpliwosci przy występwaniu tych awarii --> bo chyba wszystkich czeka serwis obudowy LCD...

slawek
3.06.09, 21:16
Coś jest na rzeczy. Głównie z 14-45 (starym) i 14-54 (szczególnie nowy), przy 40-150 (starym) nie zauważyłem większych problemów, a robiłem tym zestawem zdjęcia z kilkunastu metrów w warunkach naprawdę niefajnych. I rzeczywiście, przynajmniej w moim przypadku, wygląda to tak jakby przed kolejnymi aktualizacjami AF trafiał lepiej. Pozostaje wciąż otwarte pytanie, czy jest możliwość przywrócenia pierwotnej wersji softu.
Inna rzecz, czy to na pewno wina aparatu? Przydało by się przetestowanie E-3 z kilkoma szkłami (ta sama puszka, różne słoiki).
Z zd 50 nie miałem żadnego problemu, trafiał za każdym razem od pełnej dziury.

wujek.samo.h
3.06.09, 21:19
''profesjonalny'' xD


Dla pocieszenia, przypominam, że flagowe modele Nikona i Canona czasem (!) chlapią smarem na matrycę :)

slawek
3.06.09, 21:22
Dla pocieszenia, przypominam, że flagowe modele Nikona i Canona czasem (!) chlapią smarem na matrycę :)
Znikoma to radość w tych okolicznościach :???:

salvadhor
3.06.09, 21:50
Używając E3 (firmware 1.4) ze starym 14-54, nie zauważyłem większych problemów (AF w trybie 'diamencik'). Ostrzy, powtarzalność jest (te same obiekty ostrzone po kilka razy w 98% przypadków są zawsze w ten sam sposób wyostrzone), w trudniejszych warunkach może nieco słabiej. Ale generalnie - nie dramatyzowałbym. A może po prostu różnic nie widzę większych :)

Eddie
3.06.09, 22:07
Używając E3 (firmware 1.4) ze starym 14-54, nie zauważyłem większych problemów (AF w trybie 'diamencik'). Ostrzy, powtarzalność jest (te same obiekty ostrzone po kilka razy w 98% przypadków są zawsze w ten sam sposób wyostrzone), w trudniejszych warunkach może nieco słabiej. Ale generalnie - nie dramatyzowałbym. A może po prostu różnic nie widzę większych :)

Sprawdziłem raz, było tak jak piszesz: szybko, sprawnie i bez zgrzytów. W sobotę sprawdzę drugi raz.
Natomiast o nowym 14-54 mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Z EGZEMPLARZEM, KTÓRY MIAŁEM DO DYSPOZYCJI* strasznie potrafił przestrzelić.


*jasno, czytelnie i wyraźnie dla wybranych ;)

Wiejo
3.06.09, 22:14
Przez sobotę i niedzielę miałem okazję do intensywnego focenia w różnych warunkach oswietlenia od pełnego słońca do ciemnej sali i kłopotów z AF po zgraniu zdjęć nie zauważyłem. Obiektywy to stare 14-54 i stałka 50. Soft 1.4. Używam najczęściej centralnego diamencika. Odnośnie rozwarstwiania sie ekranu to już to zauważyłem zaraz po kupnie, że mogą być kłopoty więc podnoszę ekran tylko paznokciem kciuka uwalniając go z zaczepu a następnie chwytając za ramkę kciukiem i wskazującym lewej ręki otwieram go do potrzebnej pozycji. Jak na razie nic niepokojącego nie stwierdziłem i oby tak dalej.

rafrog
3.06.09, 23:12
co to jest diamencik ? :) chodzi o AF w trybie small ?

Jeronimo
8.06.09, 13:32
A moja trójeczka pojechała do serwisu :/ W Obudowie lcd w miejscu gdzie odchyla się ją paznokciem, pękł zaczem śrubki mocującej i obudowa się rozpołowiała :/ Powiedzieli,że naprawią ponieważ musiała to być wada materiału :)


no ja niestety tez musze wyslac E3 do serwisu z tego samego powodu :/ A niby takie pancerne body... ;(

P.S.
no a grip'a sobie sam skleilem bo sie guma odklejała :P

marecki
8.06.09, 13:41
no ja niestety tez musze wyslac E3 do serwisu z tego samego powodu :/ A niby takie pancerne body... ;(


Czy po serwisie już się ten problem nie pojawi?

dinx6
8.06.09, 13:54
Ponawiam pytanie o przywrócenie poprzedniej wersji firmware, czy jest taka możliwość? Bo jestem niemal pewien, że problem z 14-54 (mam starą wersję) powstał po wgraniu najnowszego firmware. Wcześniej była błyskawica a teraz jest ****. Poza tym, jakoś nie zauważyłem by nowy soft poprawił celność CAF z 50-200, co miało nastąpić.

Eddie
8.06.09, 14:07
Ponawiam pytanie o przywrócenie poprzedniej wersji firmware, czy jest taka możliwość? Bo jestem niemal pewien, że problem z 14-54 (mam starą wersję) powstał po wgraniu najnowszego firmware. Wcześniej była błyskawica a teraz jest ****. Poza tym, jakoś nie zauważyłem by nowy soft poprawił celność CAF z 50-200, co miało nastąpić.

Przyłączam się do tego pytania. Problem z celnością jest, a do tego jest niebanalny. I daję sobie łeb uciąć, że przy pierwotnej wersji oprogramowania go nie było.
Wciąż jest szybko, ale już nie precyzyjnie :/

Karol
8.06.09, 14:51
Czy po serwisie już się ten problem nie pojawi?
To jest bardzo dobre pytanie. Sądząc po ilości tych usterek to jest wada konstrukcyjna i zapewne producent sobie zdaje z tego sprawę. Są dwa pytania: - jak serwis się zachowa w przypadku takiej usterki po upływie gwarancji i czy te wymienione wyświetlacze są identyczne jak te montowane oryginalnie:?:

Peter1976
8.06.09, 15:01
Popadłem przez Was w fobię przed brakiem celności AF ;)
Z wszystkimi szkłami ze stopki body (1.4), działa w miarę poprawnie ale jeśli tak głębiej się zastanowić to muszę przyznać, żę z 50 i 50-200 chyba faktycznie nie zawsze trafi ( nie pamiętam czy tak było wcześniej, chyba!! nie.
Zaś z 14-54 starym ok !! szybko i bez pudła!!
Z EC-14 jeszcze nie próbowałem bo mam go od niedawna a pucha w naprawie :/

Czekam na soft 1.5 i powrót puchy z serwisu :)

Pozdrawiam !!

Peter

Jeronimo
8.06.09, 15:28
Czy po serwisie już się ten problem nie pojawi? .. IMHO pewnie tak.
Ja po naprawie pewnie bede sporadycznie wyginał ekranik (bo glownie chodzilo o zabezpieczenie przed porysaniem, malo korzystam z LV). Kupie sobie folie i bede mial ciagle LCD widoczny....

Pocieszajace jest to ze w serwisie nie rozbebesza (tak mi sie przynajmniej wydaje) calego body tylko cos zrobia z ekranikiem (lub wymienia na nowy). Bo nie chcialbym miec rozkladanej puchy na czesci ktora zowie sie puszka uszczelniana...

slawek
8.06.09, 17:58
[QUOTE=dinx6;323846] że problem z 14-54 (mam starą wersję) powstał po wgraniu najnowszego firmware. Wcześniej była błyskawica a teraz jest ****. [QUOTE]
No właśnie, mam tak samo AF leci w FF. Jak jest podpięte pod E-510 jest OK
jak pod E-3 leci sobie za obiekt :evil:

rafrog
8.06.09, 19:14
Eddie ma rację.

Generalnie problemu nie było z pierwotną wersją oprogramowania. Było celnie i szybko. Po wgraniu bodajże 1.3 zaczęły się problemy. Następnie wgrałem 1.4 myśląc ze sytuacja się poprawi. Niestety problem trwa nadal.

Aparat najczęściej pudłuje na szerokim kącie (stara 14-54) przy pełnej dziurze. Ale to nie jest reguła bo przy przymkniętej dziurze i na innych ogniskowych też potrafi prestrzelić. Prawie wszystkie pudła to BF - ostrość leci na obiekt za postacią.

Wczoraj miałem sytuację w kościele gdzie robiłem zbliżenie księdzu i kilkakrotnie naciskałem spust migawki do połowy, bo widziałem że aparat trafia w tył (ołtarz). Ksiądz czyta ewangelię, a ja z uporem maniaka próbuję złapać ostrość. Dopiero kiedy skierowałem aparat na podłogę i wycelowałem w swojego buta, a potem ponownie w księdza ostrość trafiła. AF zachowywał się jakby się zawiesił. Kościół był dosyć ciemny i sytuacja powtórzyła się kilka razy, a aparat spudłował wielokrotnie. Byłem kilka tygodni temu w tym kościele ze świeżym E-3 (pierwotny soft) i nie miałem żadnego problemu. Wczoraj byłem mocno podirytowany, bo straciłem sporo ujęć. W efekcie E-3 poleciał do torby, a mszę prymicyjną dokończyłem E-330 :(

Tylko, że nie po to kupiłem E-3 żeby go nosić w torbie, a to już drugi raz z kolei kiedy imprezę kończę E-330.

Czy ktoś wie jak domowym sposobem wrzucić z powrotem pierwsza wersję oprogramowania ? Wolę stracić możliwość wyboru pola AF strzałkami na rzecz pewnego AF :)

MicSzu
8.06.09, 19:21
A mnie się ostatnio często AF zawiesza z 14-54...pomaga czasem właczenie i wyłączenie korpusu bądz przeostzrenie w podobny sposób jak opisał kolega wyżej. Oprogramowanie to tez 1.4 (odkąd je wgrałem występuje ten problem--> raz tez powiesił mi się sam korpus)

Pozdrawiam;MicSzu.

kali999
8.06.09, 19:24
Nie ma jak niespieszenie się z wgrywaniem nowych aktualizacji ja mam jeszcze w body 1.2:cool:

slawek
8.06.09, 19:25
Nie ma jak niespieszenie się z wgrywaniem nowych aktualizacji ja mam jeszcze w body 1.2:cool:
Szczęściarz :evil:

dka
8.06.09, 19:29
rzeczywisciem chlopaki. jakas zdrada w tym 1.4 :shock: wezta cos wymyslta :grin: w sobote na imprezie robilem zdjecia na lekkim "cyku" ale w niedziele bylem w pelnej formie a nasadzilem tyle nie ostrych zdjec, ze rece opadaja :???: co tu mozna by zaradzic? dopiero jutro bede mial czas zeby sobie potestowac zawodowo.

MicSzu
8.06.09, 19:29
Też miałem nie wgrywac nowych softów ale ciekawośc.... no i stało się ''pierwszy stopień do powaznych problemów:(''

slawek
8.06.09, 19:32
rzeczywisciem chlopaki. jakas zdrada w tym 1.4 :shock: wezta cos wymyslta :grin: w sobote na imprezie robilem zdjecia na lekkim "cyku" ale w niedziele bylem w pelnej formie a nasadzilem tyle nie ostrych zdjec, ze rece opadaja :???: co tu mozna by zaradzic? dopiero jutro bede mial czas zeby sobie potestowac zawodowo.
Może RE coś wie na ten temat :?:
Bo ja zaczynam się bać najbliższej soboty :???:

MicSzu
8.06.09, 19:36
Może RE coś wie na ten temat :?:
Bo ja zaczynam się bać najbliższej soboty :???:

A ja środy...mam nadzieję, że nie będzie większych problemów, bo jak będą to moja rezerowa E-410 będzie musiała iśc w ruch...;/ Trzeba zapytac u góry czyli RE może coś na to poradzą..?!

dka
8.06.09, 19:48
troche dziwna sprawa bo jak sobie ostrze po pokoju, roznymi punktami, zarowno spustem na body jak i na gripie wszystko wyglada cacy.

rafrog
8.06.09, 19:52
W pokoju też testowałem i było cacy :) Tylko dlaczego zawsze przestaje być cacy jak robię zdjęcia na ślubie :evil:

U mnie najwięcej pudłuje na szerokim kącie przy pełnej dziurze. A jeśli celuje w oddalony obiekt to jestem pewny że muszę ujęcie powtórzyć kilkakrotnie bo pierwsze na bank będzie nie trafione.

Zauważyłem ten problem po wgraniu firmware 1.3. Przy 1.4 sytuacja nie poprawia się.

MicSzu
8.06.09, 20:05
troche dziwna sprawa bo jak sobie ostrze po pokoju, roznymi punktami, zarowno spustem na body jak i na gripie wszystko wyglada cacy.

Tak samo jest i u mnie-->jak tylko trzeba zrobic coś waznego sprzęt mam mnie w d...... xD

rafrog
8.06.09, 20:08
Wsadziłem kij w mrowisko :)

Ale mimo wszystko się cieszę, że problem jest ogólny bo już myślałem, że tylko mój egzemplarz się popsuł ;)

Zastanawia mnie tylko fakt, że nikt tego wcześniej nie zauważył skoro IMHO problem istniał już od wersji 1.3. Miałem nadzieję, że 1.4 to poprawi.

Wierzę, że Olympus nie zignoruje problemu i szybko coś wymyśli, tym bardziej, że problem dotyczy puszki z półki PRO.

slawek
8.06.09, 20:29
Radku - przybywaj :-P

dinx6
8.06.09, 21:00
Wsadziłem kij w mrowisko :)

Ale mimo wszystko się cieszę, że problem jest ogólny bo już myślałem, że tylko mój egzemplarz się popsuł ;)

Zastanawia mnie tylko fakt, że nikt tego wcześniej nie zauważył skoro IMHO problem istniał już od wersji 1.3. Miałem nadzieję, że 1.4 to poprawi.



Ja wcześniej też miewałem zwisy ale były one dość sporadyczne (inna sprawa, że rzadko używałem tej ogniskowej na której problem występuje najczęściej) i nie zwróciłem uwagi. Kilka razy zauważyłem też zwisy na innych szkłach. Teraz problem zaczyna mnie irytować a już najbardziej współczuję kolegom zarobkującym Olkowym flagowcem. Czy i kiedy możemy spodziewać się jakiejś interwencji ze strony Olympusa? Ewentualnie sposobu na przywrócenie starego firmware?

Swoją drogą, niezłe jaja. Oficjalna poprawka i taka wtopa. Whathefuck?

rafrog
8.06.09, 21:11
W tej chwili zależy mi ma powrocie do pierwotnego firmware do czasu następnej oficjalnej poprawki. Niech chłopaki podadzą receptę na jakiś domowy sposób o ile takowy istnieje. Byłoby to tymczasowe rozwiązanie, a między czasie czekamy na kolejną poprawkę.

Eddie
8.06.09, 21:33
W pokoju też testowałem i było cacy :) Tylko dlaczego zawsze przestaje być cacy jak robię zdjęcia na ślubie :evil:

U mnie najwięcej pudłuje na szerokim kącie przy pełnej dziurze. A jeśli celuje w oddalony obiekt to jestem pewny że muszę ujęcie powtórzyć kilkakrotnie bo pierwsze na bank będzie nie trafione.

Zauważyłem ten problem po wgraniu firmware 1.3. Przy 1.4 sytuacja nie poprawia się.

Dokładnie tak jak piszesz, po wgraniu 1.3 zaczęło się robić cokolwiek dziwnie. Właśnie przejrzałem zdjęcia z sobotniego ślubu i tylu przestrzałów jeszcze nie widziałem. Wręcz odnoszę wrażenie, że MF z wspomaganiem ocznym sprawuje się lepiej niż AF...

maestro
8.06.09, 21:34
.. IMHO pewnie tak.
Ja po naprawie pewnie bede sporadycznie wyginał ekranik (bo glownie chodzilo o zabezpieczenie przed porysaniem, malo korzystam z LV). Kupie sobie folie i bede mial ciagle LCD widoczny....



Nie no ludzie bez przesady powinien Olympus zareagować na tę najwyraźniej wadę konstrukcyjną aparatu, a nie żeby użytkownik niemal pancernej puchy bał się odchylać ekran LCD w obawie przed tym że się rozpadnie.

Co do gwarancji i okresie pogwarancyjnym, uważam że jeśli LCD został wymieniony, to gwarancję producent powinien przedłużyć przynajmniej dla tego wymienionego LCD, o kolejne dwa lata.

I nie bać się dotykać ekranu! Wymieniać LCD do skutku. Jak będą się rozlatywać i serwis będzie wymieniał wciąż na ten sam typ ekranu, który ma tendencję do rozwarstwiania, to będziecie mieć wieczystą gwarancję.

Jaja jednym słowem i pomyśleć że chciałem wymienić swojego E-510 na E-3 ze wzgl. na lepszy wizjer :wink:

Eddie
8.06.09, 21:35
[...]
Zastanawia mnie tylko fakt, że nikt tego wcześniej nie zauważył skoro IMHO problem istniał już od wersji 1.3. Miałem nadzieję, że 1.4 to poprawi.
[...]

Prosta sprawa, strach było się przyznać, że nagle w puszce za worek złotówek odchodzą jakieś czary-mary i AF najszybszy, najbardziej precyzyjny AF robi się nagle bezużyteczny ;)

irek50
8.06.09, 21:35
Ja problemów nie mam, ale z powodu tych opinii, część dyrekcji , (która przyjedzie do Zamościa niebawem) będzie miała niezły skręt niestety... Może dlatego Radek mi na priv nie odpisuje...

slawek
8.06.09, 21:38
Dokładnie tak jak piszesz, po wgraniu 1.3 zaczęło się robić cokolwiek dziwnie. Właśnie przejrzałem zdjęcia z sobotniego ślubu i tylu przestrzałów jeszcze nie widziałem. Wręcz odnoszę wrażenie, że MF z wspomaganiem ocznym sprawuje się lepiej niż AF...
Ja na początku myślałem, że to moja wina, że zły dzień czy cuś, ale jak zobaczyłem w domu na kompie wszystkie zdjęcia z tego dnia, to się przeraziłem :shock:

Eddie
8.06.09, 21:38
Ja problemów nie mam, ale z powodu tych opinii, część dyrekcji , (która przyjedzie do Zamościa niebawem) będzie miała niezły skręt niestety... Może dlatego Radek mi na priv nie odpisuje...

Skręt powinien się zacząć już, a nie przy okazji zlotu w Zamościu. Jak słusznie ktoś zauważył, są ludzie tutaj zarabiający tym aparatem, a jak go wyciągnąć, gdy sprawia problemy?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Ja na początku myślałem, że to moja wina, że zły dzień czy cuś, ale jak zobaczyłem w domu na kompie wszystkie zdjęcia z tego dnia, to się przeraziłem :shock:

Za to ja po obejrzeniu tak dla odmiany zdjęć zrobionych córce manualnym Takumarem znów nabrałem wiary w siebie ;)

rafrog
8.06.09, 21:41
Irku, którą masz wersję firmware ?

slawek
8.06.09, 21:41
No to chyba będe musiał przeprosić E-510 w sobote :oops:

rafrog
8.06.09, 21:43
Skręt powinien się zacząć już, a nie przy okazji zlotu w Zamościu. Jak słusznie ktoś zauważył, są ludzie tutaj zarabiający tym aparatem, a jak go wyciągnąć, gdy sprawia problemy?


Dokładnie. Przed zlotem w Zamościu osobiście mam jeszcze 3 zlecenia, za które wezmę kasę i które pewnie w 80 % sfotografuję starą puszką :evil:

slawek
8.06.09, 21:47
Skręt powinien się zacząć już, a nie przy okazji zlotu w Zamościu. Jak słusznie ktoś zauważył, są ludzie tutaj zarabiający tym aparatem, a jak go wyciągnąć, gdy sprawia problemy?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


Za to ja po obejrzeniu tak dla odmiany zdjęć zrobionych córce manualnym Takumarem znów nabrałem wiary w siebie ;)
Niestety podczas ślubu chyba manualnie nie wyrobie :roll:
Życie :!: :!: :!: :-P

rafrog
8.06.09, 21:49
Wyrobisz. E-3 ma najszybszy MF na świecie ;)

slawek
8.06.09, 21:53
Wyrobisz. E-3 ma najszybszy MF na świecie ;)


Whisky
z Colą i jazda :-P

Eddie
8.06.09, 21:56
Whisky
z Colą i jazda :-P

Nie, nie, ja tak próbowałem i tutaj MF miewa jazdy, chociaż zdjęcia okazują się mieć później artystyczny polot ;)

slawek
8.06.09, 22:01
Nie, nie, ja tak próbowałem i tutaj MF miewa jazdy, chociaż zdjęcia okazują się mieć później artystyczny polot ;)
No to będe ARTYS - Tą :wink:
Gorzej jak za ten "Artyzm" oberwe po reputacji, to nie będzie mi do śmiechu :roll::cry:

Eddie
8.06.09, 22:07
No to będe ARTYS - Tą :wink:
Gorzej jak za ten "Artyzm" oberwe po reputacji, to nie będzie mi do śmiechu :roll::cry:

Wszystko by było fajnie, gdyby nie fakt, że za szkiełko manualne o dość szerokim kącie widzenia trzeba zdrowo zapłacić. Gdybym miał takie, pewnie nawet bym się pokusił o kilka strzałów, ceremonia jest wystarczająco długa. Nad robieniem portretówek pięćdziesiątką dopiero się zastanowię, ale póki co nie widzę sensu (poza przewagą MF nad AF) ;)

No, ale wątek nam zjeżdża na manowce. Dawać, narzekać na AF w E-3!

;)

dka
8.06.09, 22:09
ej a co pisza na forach te rozne amerykany jesli by zadac google cos w stylu "e-3 firmware 1.4 troubles autofocus"? obczajal ktos biegly w angielskim?

slawek
8.06.09, 22:15
ej a co pisza na forach te rozne amerykany jesli by zadac google cos w stylu "e-3 firmware 1.4 troubles autofocus"? obczajal ktos biegly w angielskim?
Jak ktoś chętny do szukania, polecą plusy :wink:

Magnesus
8.06.09, 22:22
Z ciekawości poszukałem i znalazłem tylko:
- http://www.flickr.com/groups/e-3/discuss/72157616501533973/ - że firmware 1.4 miał naprawiać jakieś problemy z AF spowodowane firmware 1.3
- http://fourthirds-user.com/forum/showthread.php?p=32248#post32248 - tu jest długa dyskusja, praktycznie zero problemów
- http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=31656790 - tutaj ktoś narzeka, że nie trafia mu w ptaki w cieniu drzew po aktualizacji, czyli może w słabym świetle się pogorszyło? miał 60% nietrafionych zdjęć w słabym świetle.
- http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=31921278 - info, że w Rosji mieli podobny problem, ciekawe, że Rosja i Polska, może to jakaś seria aparatów ma taki problem? jest też info, że downgrade do wersji 1.3 jest możliwy tylko w serwisie i za opłatą,
ale
- tutaj ponoć znaleźli sposób na wgranie na powrót 1.2 - http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=31930834
(http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=31930834) - ciekawe czy tak można normalne aktualizacje robić,

Niektórzy też zgłaszają, że zmiana jakichś ustawień im naprawiła problemy, warto chyba wszystko sprawdzić albo zresetować do domyślnych ustawień.
(ale się rozpisałem, idę spać, hehe)

dziekan
8.06.09, 22:28
małe OT czy te problemy z rozwarstwianiem ekranika doświadczalne są również w E-30 ?

alastor
8.06.09, 22:32
To z takiego bloga: http://olyflyer.blogspot.com/

"When I change focus from a far object to a near one I almost always get back focus in the image. This is exactly the same behaviour I experienced with my first E-3 over a year ago, which I got exchanged by Olympus to my present one which was working fine until firmware 1.4 update was made. It is very clear that I am having problems, since it is almost 100% of the time it can be seen when moving from far distance to near focus distance. The other way is not obviously the case, but even there I think focus should be moved more to the forward. The lenses I tested with are the 50-200mm SWD and the ED50/2 macro. I have used both of them a lot before and none of my equipment ever received any bad handling. In other words, it is very clear something is wrong and everything indicates that the problem is the camera."

Pokrótce

Kiedy staram się złapać ostrość zmieniając obiekt z dalszego na bliższy prawie zawsze mam back focus (czyli ostrzy przed zamierzonym punktem). Autor miał ten sam problem z pierwszym E 3, który zmienił ponad rok temu.Ten nowy działał poprawnie do czasu wgrania fw 1.4. Nie jest pewny czy przy celowaniu z punktu blizszego na dalszy nie ma FF. Sprawdzł to z ZD 50 i ZD 50-200, które uważa są w dobrej kondycji i nieuszodzone. Uważa, że to wina korpusu.

Co do moich własnych doświadczeń z E3. Używając CAF w trybie seryjnym, tenże zawiesił się się po kilkunastu zdjęciach co najmniej dwukrotnie. Może ma ktoś idee czy to normalne, czy też jest to poważny problem.

dinx6
8.06.09, 22:37
downgrade do wersji 1.3 jest możliwy tylko w serwisie i za opłatą[/url]

jeden z najlepszych żartów jakie ostatnio słyszałem. z drugiej strony patrząc, Olympus oficjalnie zepsuł nasz sprzęt (wadliwe działanie = usterka, o stratach związanych z zarobkowaniem nie wspomnę) więc mamy prawo domagać się pachnących świeżością body. nie tak?

mynameisnobody
8.06.09, 23:29
dokładnie.
-winny jest producent > pakować manatki i do naprawy gwarancyjnej -niech ich to uderzy po kieszeni to się obudzą.
Nie zapomnijcie zawiadomić o poważnych stratach finansowych związanych z błędnym działaniem sprzętu -to dopinguje w świecie gdzie prawnika odwiedza się częściej niż dentystę.

Ania_
8.06.09, 23:34
Nie ma jak niespieszenie się z wgrywaniem nowych aktualizacji ja mam jeszcze w body 1.2:cool:
To tak jak ja. :wink:

Iwo
8.06.09, 23:47
No to chyba będe musiał przeprosić E-510 w sobote :oops:
Hm... a może przeprosisz 14-42mm... U mnie trafia idealnie i całkiem szybko ;)

rafrog
8.06.09, 23:50
- tutaj ponoć znaleźli sposób na wgranie na powrót 1.2 - http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=31930834
(http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=31930834) - ciekawe czy tak można normalne aktualizacje robić,


Kto pierwszy odważny ? ;)

west73
8.06.09, 23:55
admin
1. вычистить карточку (не принципиально, насколько я понял, но всё же)
2. скопировать папку dcolymp с файлами прошивки в корень карты памяти
3. вставить карту памяти.
4. нажать OK и не отпуская ее включить аппарат
5. после того, как загорится красная лампочка индикации работы с картой, отпустить кнопку ОК
6. ничего не трогать, пока красная лампочка не начнёт мигать
7. выключить аппарат
8. включить аппарат
9. настроить аппарат заново, поскольку перепрошивка возвращает заводские установки
10. enjoy

Kto zna rosyjski bardzo dobrze i jest odważny na eksperyment??

dka
9.06.09, 00:17
nie znam, ale bukwy czytam :) :

1. wycistit kartoćku (nie principialno, nackolko ja poniał, no wsjo że)
2. skorirować papku dcolymp z fajlami prożiwki w korjeń karty pamjati
3. wstawić kartu pamjaci.
4. nażać OK i nie otpuskaja jeje wkljucić aparat
5. poslje togo, kak zagoritsja krasnaja lampoćka indikacji raboty c kartoj, otpustit knopku OK
6. niciego nie trogać, poka krasnaja lampoćka nie naćniot migać
7. wyklucić aparat
8. wklućić aparat
9. nastroić apparat zanowo, poskolku piereprosziwka wozwraściajet zawodskie ustanowki
10. bawitsja s entusjasmom, nas nie dogoniat

slawek
9.06.09, 05:51
Kto zna rosyjski bardzo dobrze i jest odważny na eksperyment??
Poprosze moją Żone o przetłumaczenie :-P ale dopiero wieczorem :cry:

Eddie
9.06.09, 06:12
Poprosze moją Żone o przetłumaczenie :-P ale dopiero wieczorem :cry:

Chyba nie ma potrzeby. Na moje oko jest to ten sam opis, który znajduje się w podlinkowanym wcześniej do dpreview.
Operacja zdaje się być bardzo prosta, ale na mnie nie liczcie, jeśli chodzi o pierwszego odważnego ;)

gibberpl
9.06.09, 06:23
Zrobiliscie afere i jak ja teraz ta nieszczesna puszke i te szkla sprzedam. O i jeszcze nie odporna na deszcz topowa lampe blyskowa. Auuuuuć!

Zupelnie powaznie. U mnie AF jest bardzo nieprzewidywalny, ale tak bylo w 1.2, 1.3 i teraz w FW 1.4. Mialem 14-54, mam to co w stopce. W E-410 z 14-54 nie mialem przestrzelonych zdjec. Mi sie k**a zachcialo topowego korpusu.

qwert
9.06.09, 09:55
Potwierdzam,mam te same problemy z E3 I AF .Hyyyyym.

heyahero
9.06.09, 11:00
rafrog, przy jakich sytuacjach masz problem z E-3 i 14-54mm? Z tego co wyczytałem głównie przy 14mm i pełnej dziurze, czy tak? Masz może jakieś fotki "sytuacyjne" z tymi pomyłkami AF?
Ja tez sobie taki "pokojowy" test zrobiłem. Testowałem ww. zestaw od pełniej dziury zarówno na 14- jak i 54mm, na krótkim dystansie, AF - pojedynczy, punkt (centralny i punkt wyżej). Fakt, trudniej bliższym przyostrzyć, ale nie wiem, czy to nie wynik słabego oświetlenia, czasów rzędu 1/20~1/10s i iso1000.
Najpierw testowałem pojedyncze punkty AF, później zmieniałem na pojedynczy o małej czułości i na tzw. diamencik (ten, co się posiłkuje sąsiednimi). Na pojedynczych (czułość normalna, czy mała) wszystko jest OK. Przyzwyczaiłem się natomiast, że diamencik czasami leci na łatwiznę i łapie wtedy mi ostrość gdzieś obok. I to przed wyjściem firmware 1.3.
Spróbuję w domu z jakiś ciemnym kątem, przy odległości większej niż ~1m.

Nie mam tutaj ani gimpa, ani żadnej "wywoływaczki". Postaram się powrzucać RAWy jak i cropy (jpg) jak wrócę do domq. Ale nic nie obiecuje - mam dzisiaj ciężki dzień :/

Pozdrawiam

PS. Firmware - korpus v1.4, szkło 1.1. Z tego co pamiętam, nie instalowałem chyba v1.3, tylko od razu v1.4. Ale łba sobie nie dam uciąć.

rafrog
9.06.09, 11:12
Dziś wieczorem powrzucam kilka przykładowych zdjęć. Problem występuje nie tylko na ogniskowej 14 mm. Wczoraj przejrzałem RAW'y z niedzielnej prymicji i znów 30% do kosza. Zaczyna mnie to delikatnie wku***ać.

Koriolan
9.06.09, 11:35
Czytając ten wątek zastanawiam się, czy w E30 też występuje ten problem.
Od samego początku trafiały mi się zdjęcia, na których ostrość ewidentnie była nie tam gdzie chciałem.. no ale ja lama jestem.

Muszę przejrzeć raz jeszcze.
Zdjęcia z nart (C-AF, stare 50-200) pokazywałem już w lutym.

kali999
9.06.09, 12:36
To tak jak ja. :wink:
Można powiedzieć, że lenistwo czasem się opłaca:cool:

dinx6
9.06.09, 12:55
Niestety, lepsze zawsze jest wrogiem dobrego.

Gadanie gadaniem ale póki co para idzie w gwizdek. Może ktoś ma pomysł, jak wymusić na Olympusie szybkie ustosunkowanie się do zaistniałego problemu AF? Bo jak nic nie zrobimy to poprawkę dostaniemy za pół roku.

Peter1976
9.06.09, 12:58
Właśnie siedzę w pracy i przypadkiem ;) mam ze sobą moje klamoty !! Postanowiłem trochę się pobawić, żeby sprawdzić puchę !!
Już od pół godziny mam podpięty 50-200 i EC-14(co mu powinno tylko zaszkodzić :)).Raz po raz ostrze na elementy wewnątrz a po chwili na oddalone budynki na zewnątrz i powiem nie skromnie !,że AF śmiga bardzo dobrze !! zgubił sie może ze trzy razy ale tu wewnątrz jest dość ciemno a przysłona min. to 4.
Jak dalej będę sie nudził to podepnę resztę szklarni i poceluje tu i tam :)
Sam juz nie wiem co o tym mysleć :/

Pozdrawiam !!

A na wysyłkę do serwisu mojej puchy to mnie nikt nie namówi, wczoraj dopiero wróciła z naprawionym lcd ;)

rafrog
9.06.09, 12:59
Mogę czekać i pół roku jeśli przygotują poprawkę rozwiązującą problem. W tej chwili interesuje mnie szybki i bezbolesny powrót do pierwotnego firmware, bo liczę, że to rozwiąże problem.

Mam nadzieję, że Jacek lub Radek zainterweniują i podadzą jakąś receptę od serwisantów tak abyśmy mogli póki co pracować naszymi E-3.

Magnesus
9.06.09, 13:02
Była recepta wyżej, ale ryzykowna, bo nieoficjalna (po angielsku w jednym z linków, który dawałem).

rafrog
9.06.09, 13:06
A gdzie można znaleźć pliki z firmware 1.2 ?

Bodzip
9.06.09, 13:42
Plik jest w linku na tej stronie (http://olympus.ourlife.ru/forum/index.php?showtopic=8117&st=380). Ewentualnie jak ktoś chce to mogę wstawić na swój serwer i podlinkować. Plik nazywa się E3-12.rar
A zresztą proszę jest tutaj (http://bodzio.dug.net.pl/firmware/E3-12.rar)

kali999
9.06.09, 13:47
A pro po lcd u mnie wszystko z nim w porządku mimo, że odchylam nierzadko. Czyżby pierwsze egzemplarze były najlepiej wykonane, bo muszla oczna też jeszcze ani razu mi nie spadła.

wujek.samo.h
9.06.09, 13:58
Mój e3 wrócił z serwisu! Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze.

W kwestii obudowy - bez zmian: ten sam typ co przed wymianą usterki!

rafrog
9.06.09, 15:35
Dzwonił ktoś w sprawie AF do Olympusa ?

qwert
9.06.09, 15:45
Dzwoniłem, powiedzieli żeby body odesłać kurierem do serwisu

dinx6
9.06.09, 15:57
Dzwoniłem, powiedzieli żeby body odesłać kurierem do serwisu

Spoko. Potrzymają trzy tygodnie, cofną firmware, odeślą. W tym czasie wytłumaczcie swoim klientom, że Japońce coś sknocili i sorry, ale nie pracujecie. Big szacun dla Olka!

Koriolan
9.06.09, 16:01
Na oficjalne info Olka o skopanej serii 12-60 SWD trzeba było czekać ponad 2 miechy zdaje się..

caymer
9.06.09, 16:02
Spoko. Potrzymają trzy tygodnie, cofną firmware, odeślą. W tym czasie wytłumaczcie swoim klientom, że Japońce coś sknocili i sorry, ale nie pracujecie. Big szacun dla Olka!

Big szacun jak pracujesz na jednej puszce.

dinx6
9.06.09, 16:08
Big szacun jak pracujesz na jednej puszce.

a nie przyszło Ci do głowy, że może właśnie nie chcę zostać z jedną?

caymer
9.06.09, 16:15
dinx6: ja Cie rozumiem, ale tak samo zostałbyś na lodzie gdyby to był canon, nikon i tak dalej.
Tak samo jakby się zdymał po prostu, tak jak się czasami aparaty sypią.
Nie wiem co bym zrobił. Nie miałem takiej sytuacji. Tzn jak miałem jedną puszkę to pożyczałem drugiego analoga i klisze w zapasie w razie czego.

slawek
9.06.09, 17:30
Big szacun jak pracujesz na jednej puszce.
Gorsza sprawa jak ktoś pracuje na dwóch puszkach E-3 :roll:
nie muszę dodawać że zaktualizowanych do 1,4 :twisted:

epicure
9.06.09, 17:41
Czytając ten wątek zastanawiam się, czy w E30 też występuje ten problem.

Na szczęście z E-30 jest wszystko w porządku, przynajmniej z moim. Nie zauważyłem nic niepokojącego w działaniu AF.

dinx6
9.06.09, 17:47
dinx6: ja Cie rozumiem, ale tak samo zostałbyś na lodzie gdyby to był canon, nikon i tak dalej.
Tak samo jakby się zdymał po prostu, tak jak się czasami aparaty sypią.
Nie wiem co bym zrobił. Nie miałem takiej sytuacji. Tzn jak miałem jedną puszkę to pożyczałem drugiego analoga i klisze w zapasie w razie czego.

Rozumiem doskonale, że sprzęt potrafi się zwalić. Selawi. Jest jednak pewna drobna różnica, a więc fakt że w naszym przypadku zwalił się z winy producenta. Zaraz powiesz "mogłeś nie instalować tego firmłera" i w sumie miałbyś rację. Lekko to jednak podważa wiarygodność wydawcy felernego uaktualnienia, nie sądzisz? Problem z AF jak ktoś zauważył, istnieje od wersji 1.3. Skoro nie poradzono sobie z nim, to rozsądnym wyjściem byłoby chyba wydanie oficjalnego oświadczenia (tak jak ostatnio konkurencja o oleju w puszce) i pomoc w zakresie downgrade. Odsyłanie do serwisu bez jakiegoś assistance to nieporozumienie i niegrzeczność, delikatnie rzecz ująwszy.

caymer
9.06.09, 19:27
Poczytałem ta rosyjska strona z tłumaczem google i podobno działa, ale nie mam zamiaru sprawdzać tego na moim e-3.
Ciekawy motyw że podobno wrócili do softu 1.2 a działają im strzałki zmiany punktu AF.
I kupa jakiś innych informacji, że niektórym działa lepiej soft 1.4

dka
9.06.09, 19:39
najmlodszy forumowicz niech to sprawdzi na swojej e3 i tyle

KaarooL
9.06.09, 22:00
Szczerze mówiąc nurtowało mnie to zagadnienie. Wśród zdjęć robionych trójką miałem pewien odsetek fotek przestrzelonych w takich sytuacjach, w których jestem pewien że celowałem na coś kontrastowego. Określiłbym ten odsetek na 3%. Przyjrzę się tematowi i będę celował ostrożniej, żeby sprawdzić czy to z mojej winy, czy w grę wchodzi jakaś losowość...

A może biega o to, o czym pisali niektórzy recenzenci sprzętu - że niby punkty AF są nieco przesunięte względem tego co aparat pokazuje w wizjerze? To by tłumaczyło problemy jakie meldują tutaj rekordziści...

slawek
9.06.09, 22:11
Ja, jestem pewien że nie było tego problemu wcześniej, zaczeło się po wgraniu 1,4 :???: Co do wersji 1,3 się nie wypowiadam bo aktualizacje robiłem z wersji 1,2 do 1,4 :evil: a mogłem poczekać :cry:
ps. problem występuje tylko z zd 14-54mm starsza wersja

Peter1976
9.06.09, 22:16
Jutro sprawdzę 14-54 z moja puchą tak jak pisałem wyżej inne obiektywy ok!!

l_uke
9.06.09, 22:20
Nie bardzo rozumiem o co chodzi szczerze mówiąc. Po aktualizacji do 1.4 zrobiłem już ślub i komunię właśnie ze starym 14-54 i nie miałem żadnych problemów. Nie zauważyłem też żeby ktoś zgłaszał ten problem na dpreview ani na fourthirds-user.com...

slawek
9.06.09, 22:24
Jutro sprawdzę 14-54 z moja puchą tak jak pisałem wyżej inne obiektywy ok!!
Przetestuj w skrajnych warunkach, bo najczęściej takie się zdarzają, do czego niby może przydać się najszybszy AF, który często w skrajnych warunkach pudłuje i to w sytuacji w której e510 radzi sobie całkiem nieźle :!:

KaarooL
9.06.09, 22:26
Sprawdziłem, mam soft 1.2... Nie aktualizowałem stosując się do zasady że jak coś działa OK, to nie ruszam. Chyba nie będę aktualizował skoro kilka % przestrzałów (na granicy błędu) może skoczyć na kilkadziesiąt. Co innego jeśli zrobią soft który będzie pewniakiem.

slawek
9.06.09, 22:29
Sprawdziłem, mam soft 1.2... Nie aktualizowałem stosując się do zasady że jak coś działa OK, to nie ruszam. Chyba nie będę aktualizował skoro kilka % przestrzałów (na granicy błędu) może skoczyć na kilkadziesiąt. Co innego jeśli zrobią soft który będzie pewniakiem.
Tak, tylko to że będzie pewniakiem, okaże się po czasie :evil:

rocco
9.06.09, 22:29
Nie bardzo rozumiem o co chodzi szczerze mówiąc. Po aktualizacji do 1.4 zrobiłem już ślub i komunię właśnie ze starym 14-54 i nie miałem żadnych problemów. Nie zauważyłem też żeby ktoś zgłaszał ten problem na dpreview ani na fourthirds-user.com...
Czy może być tak, że problem dotyka tylko polskojęzyczną wersję?
To chyba bez sensu, prawda?
Zdrugiej strony patrząc, skoro angielskojęzyczni nie zgłaszają podobnych problemów... :roll:

dka
9.06.09, 22:35
nie zebym ulegal sugestiom zlego ostrzenia bo autentiko ten problem mnie dotyczy. wczesniej myslalem, ze robie to nie wlasciwie ale przeciez staram sie ostrzyc na kontrastowe rzeczy.

rzeczywiscie jak przypominam sobie, to z problemem ostrzenia spotkalem sie pierwszy raz podczas fotografowania pewnego wydarzenia. a bylo to tuz po wgraniu 1.4. nawet filtr ufałke sciagalem szukajac przyczyny, a nawet jako naukowiec podejzewalem wilgotne powietrze za sprawce pudlowania.

nigdy nie wgrywalem nowego oprogramowania idac tokiem myslenia karola a naczytalem sie o poprawkach i pewnego wieczoru nudzilo mi sie postanowilem odbajezyc sobie aparat liczac ze bede robil wreszczie piekne zdjecia.

juz nie bede paplał i cierpliwie czekal rozwiazania problemu przez fachowcow.

rafrog
9.06.09, 22:48
Może Jack nam do Zamościa przywiezie jakieś rozwiązanie (czyt. młodego prężnego serwisanta) ;)

dka
9.06.09, 23:07
ostatni raz ja: ale czemu po pokoju w rozmaitych warunkach na rozmaitych ogniskowych ostrzy mi celnie, 100/100?

moze sluby powinienem organizowac u siebie na chacie? :)

a i ciekawy jestem jakiego trybu autofokusa uzywacie, bo ja do tej pory tylko punktowego, ale ponoc na tym "krzyzakowym" ostrzenie przebiega sprawniej i po dzisiejszych testach, jakby szybciej.

KaarooL
9.06.09, 23:20
dka:

Powiem Ci że powoli zbierałem się do zrobienia update'u, ale chciałem poczekać na opinie testerów. Warto chwilę poczekać w czasach kiedy sprzęt testowany jest na ludziach a nie w fabryce... Śmieszne że sprawa dotyczy E-3, jedynego sensownego aparatu w systemie.

Tego trybu z punktami wspomagającymi próbowałem przy tańcach i szybko odpuściłem bo ciśnienie mi podnosił. Jadę na jednym punkcie i śmiga dobrze.


Starego dobrego Dziadka E-1 aktualizowałem co rusz i chłopak za każdym razem bardziej jurny był... E-330 też nigdy nie narzekał na nowy numerek.

droplet
10.06.09, 01:31
Miałem odpisać coś heniobe ale jego wypowiedź OT usunięto :-)

Próbuję powtórzyć błędy AF z ZD50 ale jak na razie nie widzę różnicy na niekorzyść z FV1.4. Ciekawe czy ma to znaczenie, że nie używam polskiej wersji :-?. Szkoda, że prawdziwy test wypadałoby wykonać w kościele. Jakby ktoś miał inną procedurę testową to chętnie wykonam.

gibberpl
10.06.09, 05:38
Może Jack nam do Zamościa przywiezie jakieś rozwiązanie (czyt. młodego prężnego serwisanta) ;)

Nie chcial bym byc zlym prorokiem, ale co najwyzej to poogladacie sobie prezentaacje o firmie i produktach Olympus.

Podczas prezentacji beda krolowaly 2, moze 3 slowa. Profesjonalny, kreatywny, nasycony.

rafrog
10.06.09, 08:28
Bez przesady. Jacek niejednokrotnie pomógł wielu osobom, w tym również mi. Problem jest i trzeba pomyśleć jak go rozwiązać, tym bardziej, że chodzi o aparat, którym większość z nas pracuje za kasę.

Gdybym miał pewność, że downgrade rozwiąże problem, pewnie bym zaryzykował metodę Rosjan.

andre77
10.06.09, 12:20
Bez przesady. Jacek niejednokrotnie pomógł wielu osobom, w tym również mi. Problem jest i trzeba pomyśleć jak go rozwiązać, tym bardziej, że chodzi o aparat, którym większość z nas pracuje za kasę.

Gdybym miał pewność, że downgrade rozwiąże problem, pewnie bym zaryzykował metodę Rosjan.

Więc może zaczniecie pisać do Olympusa bo Olympus o niczym nie wie, ja napisałem za Was :wink:


"Witam. Mam taki problem, po aktualizacji softu w aparacie olympus e-3 do 1.4 który miał poprawić działanie AF stała się rzecz wręcz odwrotna. AF działa dwa razy wolniej i często nie trafia tam gdzie powinien około 30 % zrobionych zdjęć do wyrzucenia. Więc mam pytanie jak taka firma jak olympus ma zamiar to załatwić tym bardziej że czytając na forum olympus club oraz zagranicznych forach nie jest to tylko mój problem ale bardzo wielu użytkowników e-3. Wiem że z softem 1.2 body działało dużo lepiej dlatego wolałbym wrócić do niego i czy jest jakiś sposób żeby go wgrać ponownie? Dodam że aparat nie jest na gwarancji a wysyłać go odpłatnie nie mam zamiaru ponieważ nie jest to moja wina tylko wina oficjalnego softu wypuszczonego przez firmę olympusa. Wypuszczenie złego softu dodatkowo naraziło mnie na straty ponieważ aparat służy do celów zarobkowych a sporo zdjęć nim zrobionych było do wyrzucenia przez wadliwy soft 1.4. Kiedy firma Olympus wypuścić może poprawiony tylko naprawdę poprawiony soft a nie tak jak ten 1.4 lub w jaki sposób można wrócić do softu 1.2?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź."


i otrzymałem taką odpowiedź

"niestety nie jest możliwy powrót do poprzedniej wersji firmware. Nie posiadamy również informacji o ewentualnie planowanym wprowadzeniu aktualizacji ani o powtarzającym się problemie z AF w wersji 1.4. Byłabym wdzięczna za przesłanie linków do wspomnianych przez Pana wątków na forach. Proszę również o informacje, z jakich obiektywów Pan korzysta i kiedy konkretnie pojawia się problem z AF."

Chyba najlepszym rozwiązaniem to jest pisać i zgłaszać problem do źródeł a nie czekać aż się sam rozwiąże :wink:

slawek
10.06.09, 14:34
Więc może zaczniecie pisać do Olympusa bo Olympus o niczym nie wie, ja napisałem za Was :wink:


"Witam. Mam taki problem, po aktualizacji softu w aparacie olympus e-3 do 1.4 który miał poprawić działanie AF stała się rzecz wręcz odwrotna. AF działa dwa razy wolniej i często nie trafia tam gdzie powinien około 30 % zrobionych zdjęć do wyrzucenia. Więc mam pytanie jak taka firma jak olympus ma zamiar to załatwić tym bardziej że czytając na forum olympus club oraz zagranicznych forach nie jest to tylko mój problem ale bardzo wielu użytkowników e-3. Wiem że z softem 1.2 body działało dużo lepiej dlatego wolałbym wrócić do niego i czy jest jakiś sposób żeby go wgrać ponownie? Dodam że aparat nie jest na gwarancji a wysyłać go odpłatnie nie mam zamiaru ponieważ nie jest to moja wina tylko wina oficjalnego softu wypuszczonego przez firmę olympusa. Wypuszczenie złego softu dodatkowo naraziło mnie na straty ponieważ aparat służy do celów zarobkowych a sporo zdjęć nim zrobionych było do wyrzucenia przez wadliwy soft 1.4. Kiedy firma Olympus wypuścić może poprawiony tylko naprawdę poprawiony soft a nie tak jak ten 1.4 lub w jaki sposób można wrócić do softu 1.2?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź."


i otrzymałem taką odpowiedź

"niestety nie jest możliwy powrót do poprzedniej wersji firmware. Nie posiadamy również informacji o ewentualnie planowanym wprowadzeniu aktualizacji ani o powtarzającym się problemie z AF w wersji 1.4. Byłabym wdzięczna za przesłanie linków do wspomnianych przez Pana wątków na forach. Proszę również o informacje, z jakich obiektywów Pan korzysta i kiedy konkretnie pojawia się problem z AF."

Chyba najlepszym rozwiązaniem to jest pisać i zgłaszać problem do źródeł a nie czekać aż się sam rozwiąże :wink:

Czyli co teraz :?:
Róbta co chceta :?::roll:

Eddie
10.06.09, 14:41
Czyli co teraz :?:
Róbta co chceta :?::roll:

No to kto na ochotnika pierwszy przećwiczy ruską receptę? ;D

slawek
10.06.09, 14:42
No to kto na ochotnika pierwszy przećwiczy ruską receptę? ;D
Sonda :wink: :?: :?: :?:

caymer
10.06.09, 14:48
ja bym Jacka podpuścił, jego może nie udupią jak wersje pokazową zwali. Najwyżej ktoś nie pomaca w Zamościu tej E-3 :D
A jak nie Jacek to może jakiś twardziel po paru głębszych da się namówić na zlocie :D
Mam słaba głowa i wola więc pojadę na wszelki wypadek z e-330 :)

Eddie
10.06.09, 14:50
ja bym Jacka podpuścił, jego może nie udupią jak wersje pokazową zwali. Najwyżej ktoś nie pomaca w Zamościu tej E-3 :D

A to dobra propozycja :)
Od biedy zawsze może powiedzieć, że to w ramach eksperymentów mających na celu poprawienie satysfakcji użytkownika ;)

wujek.samo.h
10.06.09, 15:46
Zacznijmy od tego że w usterkach nie ma, przynajmniej na pierwszy rzut oka żadnych prawidłowości. Jednym aktualizacja 1.4 nie czyni problemów, innym tak. Mnie aparat "świrował" z BF/FF oraz z zawieszaniem się między lutym a kwietniem - później zaś po wgraniu nowego softu wszystko było Ok (nie pamiętam, czy była to wersja 1.3 czy 1.4). W każdym bądź razie od tego momentu aparat zachowywał się wzorowo (na Rozstajach europy i lubelskich juwenaliach, kozienailach itp.). Możliwe więc, że to nie problem softu, ale wgrywania softu (o ile to możliwe). Być może problemy pojawiają się przy nieodpowiednim upgrade sfotu szkła i puszki. Ja mam v1.4 w body i 1.1 w starym ZD 14-54 i wszystko wydaje się działać cacy. Sądzę, że musi być jakiś inny czynnik niż tylko aktualizacja FW. Gdyby oprogramowanie 1.4 było jedyną przyczyną, wszyscy po wgraniu mieli by problem - tak się jednak nie dzieje.

rafrog
10.06.09, 18:44
Tylko że problem występuje i z softem 1.3 i 1.4. Moje stare 14-54 ma wgrane 1.1 i z E-330 działa bez problemu.

sam13
10.06.09, 18:55
No to kto na ochotnika pierwszy przećwiczy ruską receptę? ;D

Ja moge tylko...... niech mi ktoś da swoją trójeczkę ;)

andre77
10.06.09, 19:50
wysłałem link tej dyskusji do serwisu Olympusa i dostałem taką odpowiedź

"dziękuję za linki, poproszę Pana jeszcze o przesłanie 2-3 przykładowych, nieobrobionych zdjęć (po resecie ustawień)."

więc może niech każdy wyśle po kilka swoich zdjęć tak jak proszą na adres e-mail: serwis@olympus.pl
w tytule wpisując: soft 1.4 do body e-3
i zobaczymy co odpowiedzą :wink:

rafrog
10.06.09, 21:07
Ja wyśle po kilka z każdej imprezy :) Zasypie im skrzynkę ;)

Bodzip
10.06.09, 21:16
Przynajmniej się dowiedzą, że można cofnąć firmware "ruską" metodą :)

Eddie
10.06.09, 21:29
Przynajmniej się dowiedzą, że można cofnąć firmware "ruską" metodą :)

Dopracują, opatentują i będą zbierać potem 3,50 od łebka ;)

Daniyal9
10.06.09, 23:53
BRAWO andre77 !!!

irek50
11.06.09, 07:55
rafrog: Mam firmware 1,4 i AF pracuje doskonale (używam zwykłego ZD14-54mm i ZD-50mm)

witia
11.06.09, 08:21
nie znam, ale bukwy czytam :) :

1. wycistit kartoćku (nie principialno, nackolko ja poniał, no wsjo że)
2. skorirować papku dcolymp z fajlami prożiwki w korjeń karty pamjati
3. wstawić kartu pamjaci.
4. nażać OK i nie otpuskaja jeje wkljucić aparat
5. poslje togo, kak zagoritsja krasnaja lampoćka indikacji raboty c kartoj, otpustit knopku OK
6. niciego nie trogać, poka krasnaja lampoćka nie naćniot migać
7. wyklucić aparat
8. wklućić aparat
9. nastroić apparat zanowo, poskolku piereprosziwka wozwraściajet zawodskie ustanowki
10. bawitsja s entusjasmom, nas nie dogoniat

:grin::grin::grin:
Pozdrówka.

kapir
11.06.09, 09:19
Nie wiem skąd te wpisy? Przeglądnąłem archiwum zdjęć i nie zauważyłem, aby zdarzało się autofokusowi głupieć! Wręcz przeciwnie - ostrość jest bez zastrzeżeń. Używam generalnie pomiaru STd (czyli punktowy wraz z pobliskimi sensorami) i przy kadrowaniu często używam strzałek, aby wybrać optymalne pole. Jeśli myślę nad kadrem - nie zdarza mi się praktycznie nigdy pudło. Raczej uważam z pomiarem punktowym (tym małym), bo tam łatwiej o błędy.

irek50
11.06.09, 09:28
Podejrzewam, że sprawa może być poważniejsza i dotyczyć wadliwej elektroniki w jakiejś serii etrójki. Starsze firmware mogło nie kolidować z tym błędem konstrukcyjnym... Może porównajcie numery seryjne tych egzemplarzy, które szwankują...

Magnesus
11.06.09, 09:46
Szczególnie, że takie dyskusje są tutaj oraz w Rosji, a na dpreview tylko jedna czy dwie osoby zgłaszały problem.

qwert
11.06.09, 10:17
irek50 i inni panowie dzięki za przyłączenie się, do dyskusji pomimo ze was ten problem nie dotyczy ,wielu milczy.Ja mam problem , jak będzie trzeba numer seryjny podam

rafrog
11.06.09, 12:20
Moje numery seryjne:

E-3 - D70510669
14-54 - 050222764

Tak jak zauważył Irek, problem może dotyczyć tylko wybranej serii aparatów.

Wpisujcie swoje numery, może uda się zauważyć pewną prawidłowość.

slawek
11.06.09, 12:29
Moje numery seryjne:

E-3 - D70510669
14-54 - 050222764

Tak jak zauważył Irek, problem może dotyczyć tylko wybranej serii aparatów.

Wpisujcie swoje numery, może uda się zauważyć pewną prawidłowość.
A tu są moje nr. seryjne
E-3 - D70512270
zd 14-54 - 050222831

irek50
11.06.09, 12:34
Dla porównania mój sprawny korpus E-3: D70507556

romek1967
11.06.09, 12:46
Jak już pisałem - brak problemów z E-3 v1.4, może dlatego że nie mam 14-54
Mój s/n: D70505131

ps.
może poprzedni właściciel miał jakieś problemy ? Co na Ty na to Black_bird ? :)

gpientaszek
11.06.09, 13:15
witam. używam E3 z oprogramowaniem w wersji 1.4. dziś miałem sesyjkę w plenerze i żadnych problemów z af nie miałem. dodam, że do aparatu podpięty mam ZD 14-54. mam natomiast inny problem. przy włączonym trybie zdjęć seryjnych oraz włączonej stabilizacji mój aparat się zawiesza. pomaga tylko wyjęcie baterii. spotkał się ktoś z tym wcześniej?

qwert
11.06.09, 13:16
Nr E -3 -D70516420 ZD 14-54 stary NR-050221627

rafrog
11.06.09, 13:23
Wygląda jakby walnięta seria miała początek D7051....

gpientaszek
11.06.09, 13:35
ja problemu z AF nie mam a mój nr seryjny to D70512756

grizz
11.06.09, 13:42
ja problemu z AF nie mam a mój nr seryjny to D70512756

Wiecej szczegółów piszcie.

Tzn z jakim szkłem testowane, bo może to nie jest bład samego korpusu, ale tandemu korpusu ze szkłem.

willow32
11.06.09, 13:44
E-3 - D70501881
14-54 stare - 050212599
v1.4
problem nie występuje
pozdrawiam

gpientaszek
11.06.09, 13:50
E-3 - D70512756 v1.4
14-54 stare - 050222017 v1.1
aparat nie ma problemu z AF

ponowię jeszcze pytanie. czy komuś zawiesza się aparat przy zdjęciach seryjnych z włączoną stabilizacją?

kojot3.0
11.06.09, 13:54
Tak. Miałem ten problem. Znaczy przy fotach seryjnych zwiecha. Tylko serwis. I to dwa razy:) Za pierwszym razem naprawili mi tylko obudowe LCD, mimo iż zgłaszałem też i zwiechy. Za drugą wizytą usunęli usterkę. Jak na razie ( 3miesiące prawie) działa bez zarzutu.

gpientaszek
11.06.09, 13:56
mój aparat właśnie wczoraj wrócił z serwisu niby naprawiony. oczywiście od razu sprawdziłem czy jest ok no i niestety ciągle się wieszał. czyli serwis raz jeszcze. dzięki za odpowiedź

Lailonn
11.06.09, 14:15
Wszystko co mam w podpisie z najnowszym firmware - 0 problemów z AF, 0 z LCD, 0 zawieszania.

dinx6
11.06.09, 15:42
A ja dodam jeszcze, że problem nie występuje cały czas, nie zawsze ma też postać FF lub BF. U mnie bywało tak, że zawias następował bez powodu po iluś tam pstrykach. Po naciśnięciu spustu aparat nie reagował, lekkie przekadrowanie, ponownie spust i coś wtedy ruszyło. Mam świadomość, że taka sytuacja może mieć miejsce z kilku różnych powodów (zwykle ostrzę na kontrastowe obiekty więc to nie to). Martwi mnie jednak to, że przed wgraniem nowych wersji firmware AF w E3 z zapiętym 14-54 działał jak błyskawica. Teraz jest zauważalnie wolniej, częściej też zdarza mu się "myśleć". Może jestem przewrażliwiony, ale byłbym spokojniejszy mając stary firmware w puszce.

Body: D70511055
Szkło: 050218856

qwert
11.06.09, 15:56
A ja dodam jeszcze, że problem nie występuje cały czas, nie zawsze ma też postać FF lub BF. U mnie bywało tak, że zawias następował bez powodu po iluś tam pstrykach. Po naciśnięciu spustu aparat nie reagował, lekkie przekadrowanie, ponownie spust i coś wtedy ruszyło. Mam świadomość, że taka sytuacja może mieć miejsce z kilku różnych powodów (zwykle ostrzę na kontrastowe obiekty więc to nie to). Martwi mnie jednak to, że przed wgraniem nowych wersji firmware AF w E3 z zapiętym 14-54 działał jak błyskawica. Teraz jest zauważalnie wolniej, częściej też zdarza mu się "myśleć". Może jestem przewrażliwiony, ale byłbym spokojniejszy mając stary firmware w puszce.

Body: D70511055
Szkło: 050218856

Mogę się pod tym podpisać. U mnie objawy są dokładnie takie same z 14-54. :evil:

zmora40
11.06.09, 16:23
Wszystko co mam w podpisie z najnowszym firmware - 0 problemów z AF, 0 z LCD, 0 zawieszania.
Witam
Jeżeli nr seryjne mają w czymś pomóc to podaję
body - D70507692
stare ZD 14-54 - 050223010
I wszystko bez problemowo po wgraniu softu 1,4

wujek.samo.h
11.06.09, 21:14
Body: 70512887
ZD14-54: 050118117
Problemy z wcześniejszymi wersjami (brak celności AF, zawieszanie się), obecnie na FW 1.4 nie stwierdziłem problemów (odpukać!).

slawek
11.06.09, 21:55
Właśnie wróciłem z pleneru z "Młodymi" i o ile zd 50mm, śmiga bez zarzutu od pełnej dziury :) to zd 14-54 celuje jak chce i nie tylko na szerokim kącie przy f/2,8 :evil:
Powoli zaczyna mnie to wk.....ć, bo w sobote będe musiał zd 14-54 podpiąć do E-510 :evil:

enem
11.06.09, 22:14
Na szczęście z E-30 jest wszystko w porządku, przynajmniej z moim. Nie zauważyłem nic niepokojącego w działaniu AF.

No niestety. Ja tez musze dopisac swoje.... W mojej E-30 pojawil sie ten sam problem. Ostrzy jak chce ! Myslalem ze to ja nawalam, ale przeprowadzilem testy, poczytalem na forum i....kaput. Ja sie nie pitole. Wysylam niedlugo do serwisu i basta. Za takie pieniadze to ja ich czniam. A pomyslec ze z moja e-420 nie bylo najmniejszych problemow :(

staryman
11.06.09, 22:16
Może to ważne, podam dane mojego sprzętu, korpus: D70505066, stary 14-54 050115429,
firmware v1.4, wszystko działa jak należy. Właściwie nigdy nie miałem problemu z AF, działam zwykle na pojedynczym małym punkcie.

epicure
11.06.09, 22:17
enem, współczuję. U mnie jednak wszystko w porządku - sprawdzałem dokładnie. AF działa jak bajka. Jaki masz firmware? I na jakich obiektywach zauważyłeś zjawisko?

enem
11.06.09, 22:33
enem, współczuję. U mnie jednak wszystko w porządku - sprawdzałem dokładnie. AF działa jak bajka. Jaki masz firmware? I na jakich obiektywach zauważyłeś zjawisko?

Na wszystkich obiektywach jakie mam! Nie jestem pewien, ale ten objaw pojawil sie chyba jednak po wgraniu najnowszego firmwareu... Poza tym od poczatku mialem problem z wizjerem. Jest mega nieostry i nie ma mozliwosci go skorygowac. Poza tym podczas podswietlania na czerwona punktu ostrzenia lekko podswietlony jest punkt boczny.... Za duzo tego i mysle ze i tak ( w zwiazku z nieostroscia wizjera) oddal bym go do serwisu. Moje uwagi moze potwierdzic ektomek i caly watek na dprview. Syf jednym slowem.
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=31795685

Daniello
12.06.09, 01:44
Trzeba było od razu wymieniać w sklepie na inny egzemplarz.

enem
12.06.09, 01:57
Trzeba było od razu wymieniać w sklepie na inny egzemplarz.

Wszystko jasne, ale kupilem go w lutym, a wowczas wszystko oprocz tej nieszczesnej ostrosci w wizjerze dzialalo ok ! Zreszta ponoc wszystkie, nawet obecnie modele na rynku maja cos nie tak z ta sprawa (patrz moj link powyzej). Problemy z AF zaczely sie niedawno.... No, ale co tu debatowac. Jak wspomnialem od tego jest serwis. Tak?

zeman2
15.06.09, 08:45
zd14-54 nr ser 050117624
e-3 nr ser D70517197

problem z AF występuje tylko z 14-54 ( z 50/f2) działa oki; dodatkowo pojawił się problem z zawieszaniem się w trakcie robienia zdjęć seryjnyc ( znowu z 14-54) - a wygląda to tak, że muszę wyłączyć i włączyc ponownie body żeby ruszyło, a wtedy ustawienie zdjęć seryjnych jakimś cudem samo przełącza się na zdjęcia pojedyncze - ktoś tak może miał ?

pozdrawiam

wujek.samo.h
15.06.09, 12:18
zd14-54 nr ser 050117624
e-3 nr ser D70517197

problem z AF występuje tylko z 14-54 ( z 50/f2) działa oki; dodatkowo pojawił się problem z zawieszaniem się w trakcie robienia zdjęć seryjnyc ( znowu z 14-54) - a wygląda to tak, że muszę wyłączyć i włączyc ponownie body żeby ruszyło, a wtedy ustawienie zdjęć seryjnych jakimś cudem samo przełącza się na zdjęcia pojedyncze - ktoś tak może miał ?

pozdrawiam

Ja miałem podobnie za FW 1.3 na przełomie marca i kwietnia. Najpierw aparat zawieszał się przy zdjęciach seryjnych z podpiętym manualnym revuenonem, potem z podpiętym ZD 14-54 (zawieszał się zarówno w trybie zdjęć pojedynczych jak i seryjnych, choć w drugim przypadku było to znaczniej częściej). Ponowne wgranie FW pomogło.

Jack
15.06.09, 15:56
Przejrzałem posty. Wyciągnąłem wnioski. Skorzystałem z konkretnych przykładów z załączonymi numerami seryjnymi i posłałem to wszystko do Hamburga.
Pozdrawiam
Jacek

rafrog
15.06.09, 17:01
aaaaaa ja jeszcze nie wysłałem swoich przykładów

PS. Jacku dzięki za zainteresowanie tematem.

Morlok
15.06.09, 17:02
Jacek jak zwykle stanął na wysokości zadania.
Brawa dla Jacka. :)

lucas_g
17.06.09, 20:03
Wrzuciłem znajomemu przed weekendem firmware 1.4. Po powrocie oczywiście telefon od niego z pytaniem, co jest?? Efekt, połowa fotek nieostrych. Z EC-20 + 50-200 praktycznie zero ostrych zdjęć. Znajomy twierdzi, że po nowym firmware AF gubi się tym częściej, im dłuższa jest ogniskowa. Orientujecie się może jaki jest koszt wgrania starego oprogramowania w serwisie?? A może serwis zrobi to na własny koszt, skoro to Olek zawinił??

slawek
17.06.09, 23:00
Wrzuciłem znajomemu przed weekendem firmware 1.4. Po powrocie oczywiście telefon od niego z pytaniem, co jest?? Efekt, połowa fotek nieostrych. Z EC-20 + 50-200 praktycznie zero ostrych zdjęć. Znajomy twierdzi, że po nowym firmware AF gubi się tym częściej, im dłuższa jest ogniskowa. Orientujecie się może jaki jest koszt wgrania starego oprogramowania w serwisie?? A może serwis zrobi to na własny koszt, skoro to Olek zawinił??
No to podpadłeś koledze :-P
Jak patrze co ten firmware 1.4. robi mi ze zdjęciami z podpiętym 14-54, to mam ochote przetestować, odporność E-3 na wstrząsy :evil:

RadioErewan
17.06.09, 23:34
Ja rozmawiałem z szefową działu dSLR na ten temat w poniedziałek wieczorem. Nie docierają do Olympusa informacje o masowych problemach z FV. Pytałem też czy dało by się downgradeować soft... No i oczywiście to propozycja do rozważenia :-).

Pozdrawiam

rafrog
18.06.09, 01:33
No to ja wyślę masowo zdjęcia z ostatnich kilku imprez. Ostatnia robiona na świeżym powietrzu z podpiętym 14-54. Pudła w ponad 30% :evil:

Kilka przykładów - TUTAJ (www.fotowspomnienie.pl/pudla/)

Ostrość ustawiam zawsze na oczy osoby na pierwszym planie.
JPG wołane z RAW bez żadnej korekcji.

Eddie
18.06.09, 09:31
Ja rozmawiałem z szefową działu dSLR na ten temat w poniedziałek wieczorem. Nie docierają do Olympusa informacje o masowych problemach z FV. Pytałem też czy dało by się downgradeować soft... No i oczywiście to propozycja do rozważenia :-).

Pozdrawiam

Może to już nadmierne wymagania, ale cudownym rozwiązaniem by była możliwość powrotu do starego softu bez odsyłania sprzętu do serwisu.

dinx6
18.06.09, 09:39
Może to już nadmierne wymagania, ale cudownym rozwiązaniem by była możliwość powrotu do starego softu bez odsyłania sprzętu do serwisu.

Popieram. Chętnie odmłodzę swoje E3 byle nie andergrandowymi, ruskimi metodami.

Iwo
18.06.09, 10:06
Nie wiem jak z aktualizacjami obiektywów... jak są często. Kiedy była ostatnia.
Czy wszyscy narzekający mają najnowszy Firmware w wersji 1.1 w 14-54mm?

slawek
18.06.09, 17:11
No to ja wyślę masowo zdjęcia z ostatnich kilku imprez. Ostatnia robiona na świeżym powietrzu z podpiętym 14-54. Pudła w ponad 30% :evil:

Kilka przykładów - TUTAJ (http://www.fotowspomnienie.pl/pudla/)

Ostrość ustawiam zawsze na oczy osoby na pierwszym planie.
JPG wołane z RAW bez żadnej korekcji.
Dokładnie tak samo wyglądają moje Pudła :!: To nie wiem, czy się cieszyć że nie jestem sam z tym problemem :?::roll: w sobote znów mam wypad na impreze i znów e-3 będzie miało podpięte tylko zd 50 :cry:
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Nie wiem jak z aktualizacjami obiektywów... jak są często. Kiedy była ostatnia.
Czy wszyscy narzekający mają najnowszy Firmware w wersji 1.1 w 14-54mm?
Tak, Firmware 1,1

Iwo
18.06.09, 21:38
Byłem dziś w serwisie Olympusa przy ulicy Suwak 3 w stolicy.
Oddałem E-3, ponieważ rozwarstwiała mi się obudowa od ruchomego LCD
(często spotykany problem jak zdążyłem zauważyć na tym forum).
Sam nie zauważyłem problemów z moim 14-54mm, ale z ciekawości
(pro publico bono) spytałem się, czy się spotkali z tym problemem.
Serwisant powiedział, że tak i że lada dzień (nie umiał konkretnie określić) ma być aktualizacja.
Także uszy do góry, jestem teraz bez E-3 jeszcze bardziej niż Wy.
Pozdrawiam.

dinx6
19.06.09, 09:48
Serwisant powiedział, że tak i że lada dzień (nie umiał konkretnie określić) ma być aktualizacja.
Także uszy do góry, jestem teraz bez E-3 jeszcze bardziej niż Wy.
Pozdrawiam.

No proszę, jakie sprzeczne informacje. Oby to o czym słyszał Iwo ciałem się stało, bo póki co "Olympus nie raportuje masowego problemu wobec czego problemu nie ma".

rafrog
19.06.09, 09:52
Ja otrzymałem dziś standardowego maila:

Witam,

Nie ma możliwości powrócenia do starej wersji oprogramowania.
Niestety aparat wraz z obiektywem należy odesłać do serwisu (procedura wysyłkowa opisana jest na naszej witrynie internetowej: http://www2.olympus.pl/consumer/208_1562.htm )

zeman2
19.06.09, 10:03
jednym słowem mamy trzy wersje: aktualizacja oprogramowania (Iwo) do rozważenia downgrade (RE ), naprawa ( by serwis suwakowy) - sorry za ironię , ale może jakaś ankieta w tej sprawie o tytule - która wersja wg Ciebie jest najciekawsza...

Ja rozmawiałem z serwisem telefonicznie w ubiegłym tygodniu i uzyskałem odpowiedź : wysłać aparat a za trzy tygodnie dowiem się czy jest ok czy nie. Aha, w sprawie ewentualnego aparatu zastępczego odesłano mnie do pani kierownik serwisu ( podano mi nr tel)

pozdrawiam

zeman2
22.06.09, 09:57
odświeżam wątek

jako, że juz po spotkaniu Olyclubu, może coś uradzono w trakcie... ?

pozdrawiam

Magnesus
22.06.09, 11:31
Jeśli naprawiają nadesłane E3, to pewnie wiedzą w czym problem, więc pewnie zrobią poprawkę firmware niedługo (no bo jakoś to naprawiają, chyba nie przez dokręcenie śrubki ;) ). Ale to takie nic nie warte gdybanie.

rafrog
22.06.09, 11:59
Rozmawiałem z Jackiem w Zamościu. Wysłał list z opisem sytuacji. Czekamy na decyzje chłopaków z Tokyo.

Przy ewentualnym wysyłaniu do serwisu należy się upewnić czy będzie to usługa w ramach gwarancji czy odpłatna.

rafrog
25.06.09, 00:56
Dziś podpiąłem do E-3 starego kita 14-45. Wykonałem ok 300 zdjęć. Wszystkie trafione i żadnego pudła. Problem występuje tylko ze starym 14-54. W sobotę przetestuję jeszcze z ZD50.

gibberpl
25.06.09, 05:42
W takim razie zmien na 12-60 i problem sie sam rozwiaze.

dinx6
25.06.09, 08:11
W takim razie zmien na 12-60 i problem sie sam rozwiaze.

to miało być dowcipne, czy jak?

zeman2
25.06.09, 08:29
Dziś podpiąłem do E-3 starego kita 14-45. Wykonałem ok 300 zdjęć. Wszystkie trafione i żadnego pudła. Problem występuje tylko ze starym 14-54. W sobotę przetestuję jeszcze z ZD50.

A czy przy okazji mógłbyś sprawdzić zdjęcia seryjne z podpiętym 14-54 ( starym) ? - mam zwiechy puszki z tym obiektywem.

A z zd50 testowałem i wygląda na to, że łapie ostrośc tak jak należy.

pozdrawiam

dinx6
25.06.09, 08:37
A czy przy okazji mógłbyś sprawdzić zdjęcia seryjne z podpiętym 14-54 ( starym) ? - mam zwiechy puszki z tym obiektywem.

Ja testowałem krótkie serie z 14-54 i zawieszek nie było.

gibberpl
25.06.09, 08:59
to miało być dowcipne, czy jak?

Nie bylo, oj, to przepraszam.

black_bird
25.06.09, 12:46
..jesli są zawieszki czy to nie wina wolnych (tanszych) kart CF? Jak pamiecią sięgam nie miałem tego problemu.

romek1967
25.06.09, 14:58
..jesli są zawieszki czy to nie wina wolnych (tanszych) kart CF? Jak pamiecią sięgam nie miałem tego problemu.

... i do nadal Twoje body nie ma z tym problemu :) nawet na niedrogiej karcie CF Pretec x233

zeman2
25.06.09, 15:05
mam trzy sandiski extreme III - 4,8, 16 Gb - nie podejrzewam o to kart, ponieważ ta sama karta w body a podpięte różne szkła , z jednym zwiecha z drugim nie ( zwiecha za starym 14-54); o pudłach z AF nie wspominam bo pisałem wczesniej

rafrog
25.06.09, 15:16
Z seriami nie mam problemu (z 14-54). Używam SanDisk Extreme III.

dka
25.06.09, 23:57
ej to jak to jest? wysle aparat do warszał i oni go do czech? nie robia tego u nas? ile trwa okres kiedy bede bez aparatu?

temat jest naprawde ciezki. naprawde potrzebuje robic ostre zdjecia :cry: obecny stan mnie irytuje i wprowadza do przedsionka choroby nerwowej. juz ludzie nie kupuja argumentow, ze "to takie zdjecia, no wiesz - artystyczne" :wink:

willow32
26.06.09, 00:14
ej to jak to jest? wysle aparat do warszał i oni go do czech? nie robia tego u nas? ile trwa okres kiedy bede bez aparatu?

temat jest naprawde ciezki. naprawde potrzebuje robic ostre zdjecia :cry: obecny stan mnie irytuje i wprowadza do przedsionka choroby nerwowej. juz ludzie nie kupuja argumentow, ze "to takie zdjecia, no wiesz - artystyczne" :wink:

jeżeli masz jakąś robótke walcz w serwisie o zastępczą puszkę, nie powinno być problemów, co do czasu to ja chyba 9 dni byłem bez aparatu, biorąc pod uwagę że aparat do Pragi nasz serwis wysyła to wynik bardzo przyzwoity :)

slawek
28.06.09, 22:59
Odświeżam wątek, bo długa cisza nastała :roll:
Wie już ktoś, coś :?:

rafrog
29.06.09, 01:10
Ja planowałem wysłać swój jutro, ale następne zlecenie mam 11 i 12 lipca i trochę się boję, że nie wróci.

KaarooL
29.06.09, 07:43
Dokładnie przestrzeliłem ostatnio trójkę na robocie i z AF jest wszystko OK (firmware 1.2) a sporadyczne błędy powstają raczej z mojej winy lub z tego że czasami trzeba focić lekko pod światło.

Mam napykane ponad 11k zdjęć i aparat podczas pracy nigdy mi nie zwisł co jest niezłym wynikiem bo E-1 gęsto się zamrażał.

dka
29.06.09, 08:59
na fw1.4 ewidentnie focus fiksuje. czy to lekko pod swiatlo czy na kontrastowy obiekt ze swiatlem - ostrzy se gdzies indziej. potrzebuje aparatu ktory daje sobie rade w tych warunkach. a nie sa wcale trudne. e420 ostrzy tam dobrze, ale w czasie kiedy to robi ja znosze jajo.

ostatnio z e3 mialem zd42-45. wyglada na lcd, ze ostrzylo prawidlowo. ale tez znosilem jajka. z sigmą 30mm tez sa bledy, ale w tym przypadku nie wiem co na to wplywa, czy e3 czy sigma sama w sobie:)

planuje wyslac aparat 13-ego (na szczescie) i licze, ze wroci do 24-ego. najfajniej to by bylo dostac zestaw naprawczy, upgrade ratunkowy. dlatego, na bogow eterni, prosze o wiekszy nacisk u olka. problem ciagnie sie od ponad miasiaca.

czy tyle powinno trwac ogarnianie tematu dla tzw topowego modelu?

Eddie
29.06.09, 09:07
Fiksuje, fiksuje, jak zobaczyłem co mi nawyprawiał z 14-54 w sobotę to miałem ochotę zapłakać.
Co dziwne, fiksuje przy słabym świetle, w kościele dostawał pi.rdolca, choć ostrość zawsze potwierdzał to nie zawsze trafiał.
Trzeba jednak przyznać, że jak już trafi to ostrość jest cudo.

No co, pocieszać się jakoś trzeba... ;)

Syd Barrett
29.06.09, 13:15
@rafrog przecież pisałem do Ciebie, że możesz na pewno dostać zapasowe body na czas naprawy... to po co teraz się bać? to nic nie kosztuje.......
trzeba brać jak dają! :-)

rafrog
29.06.09, 13:37
Nie dają. Rozmawiałem z Jackiem w Zamościu i mówił mi, że wszystkie zapasowe E-3 są wypożyczone.

Dzwoniłem do serwisu Olka. Downgrade kosztuje 102 zł brutto. Pozwoliłem sobie również zadzwonić do pani Agaty Nowak i chwilę z nią porozmawiać w sprawie odpłatności za zmianę oprogramowania w E-3. Pani Agata nie wiedziała nic o problemach z E-3. Teraz ma się skonsultować (m.in. z Jackiem) i da mi odpowiedź telefoniczną co do odpłatności za downgrade.

Niestety Jacek jest dziś na szkoleniu, więc kontakt z nim jest raczej utrudniony. Jak tylko uzyskam odpowiedz co do odpłatności to napiszę co i jak. Postaram się również skontaktować z Jackiem i spytać o zastępcze body, chociaż dla tych z nas, którzy na E-3 wykonują zlecenia za kasę.

Tymczasem, pozostańcie w pokoju i niech Wasze ruchy będą roztropne, tak abyście uderzając się w łokieć nie natrafili na to miejsce, które czyni prąd :mrgreen:

slawek
29.06.09, 14:46
Nie dają. Rozmawiałem z Jackiem w Zamościu i mówił mi, że wszystkie zapasowe E-3 są wypożyczone.

Dzwoniłem do serwisu Olka. Downgrade kosztuje 102 zł brutto. Pozwoliłem sobie również zadzwonić do pani Agaty Nowak i chwilę z nią porozmawiać w sprawie odpłatności za zmianę oprogramowania w E-3. Pani Agata nie wiedziała nic o problemach z E-3. Teraz ma się skonsultować (m.in. z Jackiem) i da mi odpowiedź telefoniczną co do odpłatności za downgrade.

Niestety Jacek jest dziś na szkoleniu, więc kontakt z nim jest raczej utrudniony. Jak tylko uzyskam odpowiedz co do odpłatności to napiszę co i jak. Postaram się również skontaktować z Jackiem i spytać o zastępcze body, chociaż dla tych z nas, którzy na E-3 wykonują zlecenia za kasę.

Tymczasem, pozostańcie w pokoju i niech Wasze ruchy będą roztropne, tak abyście uderzając się w łokieć nie natrafili na to miejsce, które czyni prąd :mrgreen:
Nie dość że miełem modlitwe na trzech imprezach i musiałem przeprosić E-510 :???: to jeszcze miałbym zapłacić za coś, co dzieje się nie z mojej winy :roll: To byłby absurd :evil:

rafrog
29.06.09, 14:47
Spokojnie. Czekamy na odpowiedź. Nie sądzę, żeby kazano nam płacić. Jednak pani Agata z którą rozmawiałem nie mogła mi dać odpowiedzi w sprawie odpłatności bez uprzedniej konsultacji.

Poczekajmy.

dinx6
29.06.09, 14:52
Ktoś tu chyba och...ł! To MY mamy płacić za downgrade Olkowi????????????? Przepraszam bardzo, oficjalna poprawka firmy doprowadziła do sytuacji, że nasz sprzęt nie działa tak jak należy (tak jak w dniu zakupu), narażając nas tym samym na wymierne straty. Mamy jeszcze zapłacić Olkowi za możliwość powrotu do działającego poprawnie softu? OK, ja chcę to na piśmie. Do kogo mam się zwrócić?

rafrog
29.06.09, 15:04
Do nikogo. Spokojnie. Czekamy.

Pani Agata udzieliła mi odpowiedzi o odpłatności, bo to standardowa odpowiedź. Sprawa z z E-3 to przypadek niestandardowy, więc raczej wątpię, żebyśmy musieli za to płacić.

Bez emocji. Poczekajmy. Dziś mam dostać telefon w tej sprawie.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Przed chwilą dostałem wiadomość, że firmware będzie wgrywany ZA DARMO.

Ja swój aparat wysyłam jutro. W przyszłą sobotę kolejne zlecenie, więc nie ma na co czekać.

dka
29.06.09, 18:17
pardą.. zrobia to w ciagu tygodnia? ze niby w warszawie?

Karol
29.06.09, 18:36
Ktoś tu chyba och...ł! To MY mamy płacić za downgrade Olkowi????????????? Przepraszam bardzo, oficjalna poprawka firmy doprowadziła do sytuacji, że nasz sprzęt nie działa tak jak należy (tak jak w dniu zakupu), narażając nas tym samym na wymierne straty.

Będę bardzo ciekawy opinii kolegów co do AF po przywróceniu wcześniejszej wersji oprogramowania. Osobiście byłbym sceptyczny przypuszczać czy faktycznie w którejś wersji firmware leży problem. Ja mam najnowsze firmware i z ZD 14-54 nie zauważyłem nic niepokojącego pomimo tego, że po lekturze forum zacząłem być wyczulony na ew. błędy AF i póki co (odpukać ;-)) nie udaje mi się na takowych mojej E-trójki złapać, chociaż skądinąd mógłbym ponarzekać na to czy tamto...

gpientaszek
29.06.09, 19:46
witam
rafrog jesteś wielkim optymistą. ja aparat wysłałem do naprawy 16 czerwca i do dziś nie dotarł nawet do Polski z Czech. no ale trzeba mieć nadzieję. pozdrawiam

rafrog
29.06.09, 20:33
Ja mam nadzieję, że wina leży po stronie oprogramowania. Jeśli problem nie zniknie po downgrade oprogramowania to wyślę go jeszcze raz.

Eddie
29.06.09, 21:09
Ja mam nadzieję, że wina leży po stronie oprogramowania. Jeśli problem nie zniknie po downgrade oprogramowania to wyślę go jeszcze raz.

O zastępczy korpus pytałeś?

rafrog
30.06.09, 09:24
Serwis posiada tylko 2 zastępcze body, które są aktualnie na wydaniu.

RadioErewan
2.07.09, 21:05
DKA mi podsunął coś takiego: http://novostavskiy.kiev.ua/?p=446

Pozdrawiam

rafrog
2.07.09, 21:13
dka miał to dziś przetestować :)

Eddie
2.07.09, 21:15
dka miał to dziś przetestować :)

DKA wgrał, odpalił maszynę... i zobaczył TETRIS :)

RadioErewan
2.07.09, 21:17
ps. Właśne sflashowałem E-3 z firmware 1.3 do wersji 1.2 zgodnie z tym przepisem. Mam aparat w wersji 1.2.
UWAGA, KAŻDY KTO SPRÓBUJE TEJ METODY, ROBI TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Zrobiłem to dla dobra ogółu, bo mnie ten problem z ostrością jakoś ominął.

Pliki wgrałem na kartę (razem z katalogiem).
Po włożeniu karty, włączyłem aparat trzymając OK.
Zapaliła się czerwona dioda odczyt zapis i trwała tak w stanie permanentnego świecenia dobre dwie minuty.
Potem zaczęła błyskać, co miało oznaczać zakończenie procesu aktualizacji.
Po restarcie aparat wstał z FV 1.2
Uwaga! Wybrałem starutką kartę Sandiska 500 MB. Bał bym się eksperymentować z kością 16 GB, bo mogło by się okazać, że aparat czyta ją z problemami.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
ps. Kartę sformatowałem w aparacie przed wgraniem firmware. Diabli wiedzą czy format karty Olka i FAT są identyczne.

rafrog
2.07.09, 21:26
To jeszcze kluczowe pytanie - Czy wgranie starego softu rozwiąże nasze problemy ? :):):)

RadioErewan
2.07.09, 21:26
To jeszcze kluczowe pytanie - Czy wgranie starego softu rozwiąże nasze problemy ? :):):)

Jejku, same marudy.

rafrog
2.07.09, 21:28
Radku podobno po wgraniu softu 1.2 tą metodą dalej pozostaje funkcja wybierania punktu AF strzałkami. Potwierdzasz ?

RadioErewan
2.07.09, 21:28
Pewnie warto dodać, że trzy pliki firmware powinny znajdować się w katalogu /dcolymp na karcie (czyli przegrany po rozpakowaniu rara cały katalog...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Radku podobno po wgraniu softu 1.2 tą metodą dalej pozostaje funkcja wybierania punktu AF strzałkami. Potwierdzasz ?

A jak ma działać wybieranie punktu af strzałkami? Bo to mnie też ominęło (coś tam widziałem, ale nie wiem gdzie dokładnie dzwoni).

Eddie
2.07.09, 21:33
Hip-hip hura, na cześć odważnego! :)

rafrog
2.07.09, 21:33
Menu - Kluczyk 1 - zakładka B (Button/Dial) - ostatnie polecenie FUNCTION

i tam można ustawić aby pod strzałkami byl wybór pola AF

RadioErewan
2.07.09, 21:37
FN Function kończy się na Rybkach.
Zaraz zrobię upgrade, to porównam.
Pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
W tym co mam teraz (ponoć 1.2) jest jednak [...]HOME
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


W tym co mam teraz (ponoć 1.2) jest jednak [...]HOME

Ale to tylko centruje AF. O to chodzi?

Tommy_G
2.07.09, 21:39
kurcze jestem bliski kupna E-3 ale trochę mnie ten post zniechęcił.. tym bardziej że mieszkam poza krajem i przesyłka do PL do serwisu będzie trochę kłopotliwa + znany problem z pękającym monitorkiem.... ehhh

rafrog
2.07.09, 21:40
No to nieźle, bo ta funkcja wchodził prawdopodobnie w wersji 1.3. Czyli jednak coś z nowszych firmware zostaje.

Czyli mam nowy firmware 1.2 + 1.3 :)


EDIT:
Nie to raczej nie o to chodzi. Tamta funkcja pozwalała na wybór dowolnego punktu AF strzałkami.

RadioErewan
2.07.09, 21:42
Jak znajdę kable od Olka zrobię update do 1.4. To się przekonam, czy to ta funkcja, bo mnie się wydaje, że to nie to. Strzałkami nic nie mogę przestawiać.

Mirek54
2.07.09, 21:43
kurcze jestem bliski kupna E-3 ale trochę mnie ten post zniechęcił.. tym bardziej że mieszkam poza krajem i przesyłka do PL do serwisu będzie trochę kłopotliwa + znany problem z pękającym monitorkiem.... ehhh

To slij do Hamburga od razu.Rano wyslesz wieczorem jest.

Tommy_G
2.07.09, 21:45
To slij do Hamburga od razu.Rano wyslesz wieczorem jest.

jeżeli kupię sprzęt w PL (używany z Polską gwarancją) to mogę potem wysłać w ramach reklamacji do Hamburga?

dka
2.07.09, 21:47
http://www.youtube.com/watch?v=1aKAH_t0aXA

dobra. mam soft 1.2 jutro zobacze co to zmienilo.
zgralem pliki po kablu usb na karte w aparacie w trybie storage. odpialem kabel, wlaczylem aparat trzymajac OK. chwile trwalo i swiecaca dioda zamigala. wylaczylem aparat. wlaczylem, mam soft v1.2.

wybieranie pola AF strzalkami dziala :roll:

kazdy kto to zrobi dziala na wlasna odpowiedzialnosc

west73
2.07.09, 22:18
Radku podobno po wgraniu softu 1.2 tą metodą dalej pozostaje funkcja wybierania punktu AF strzałkami. Potwierdzasz ?

Właśnie przeszedłem z powrotem na 1.2 z 1.4
Niestety funkcja wybierania puntu AF strzałkami znika :( ale jeżeli mam mieć celny AF to zrezygnuję z tej funkcji. Oczywiście głupio się teraz przyzwyczaić ;)

Mirek54
2.07.09, 22:22
jeżeli kupię sprzęt w PL (używany z Polską gwarancją) to mogę potem wysłać w ramach reklamacji do Hamburga?

Gwarancje daje Ci Olympus a nie Polska.Jesli kupisz w USA to do Ameryki wysylasz?????

Zaniesiesz do pierwszego lepszego sklepu z logo olka i oni juz sie zajma cala sprawa,lub sam wyslesz do serwisu w Hamburgu

dka
2.07.09, 22:23
ej.. jak to jest z tymi strzalkami. strzalkami sie go przesuwa po wcisnieciu [...] czy od razu w trybie fotografowania same strzalki przesywaja pole af?

west73
2.07.09, 22:28
ej.. jak to jest z tymi strzalkami. strzalkami sie go przesuwa po wcisnieciu [...] czy od razu w trybie fotografowania same strzalki przesywaja pole af?

same strzałki przesuwały punkty AF, po przejściu na soft 1.2 punkty przesuwasz tak jak było kiedyś czyli wciskasz [...] potem strzałki

dka
2.07.09, 22:31
ahaaa.. ale obciach.. myslalem, ze strzalkami dopiero po nacisnieciu [...] i nie wykorzystywalem tego bajeru :roll: teraz rzeczywiscie same strzalki nic mi nie przesuwaja.. ale to to akurat pikus, wczulem sie do tej swojej metody. wazne zeby zdjecia byly ostre. jutro z rana mam foconko wiec do poludnia dam znac czy downgrade zalatwil temat bo po domu cyka dobrze (wczesniej po domu tez dzialalo ok).