PDA

Zobacz pełną wersję : ZD 9-18 mm - warto czy nie warto?



Ania_
6.06.09, 23:24
Uwaga - w więkoszości zamieszczone w wątku zdjęcia są "przypadkowe", czyli takie jakie wykonałby każdy bez specjalnej dbałości o kadr i kompozycję.

Test jest testem w 100% amatorskim, nie mam zacięcia do opisywania jakichś krzywych itp. To ma być to, co widzę w praktyce. Resztę można wygooglować. Amen.

1. Czy faktycznie jest szeroko?

Jak bardzo jest szeroko najlepiej ocenić samemu. ;) Przy takich zdjęciach zawsze się przecież czuje niedosyt. Na pewno między 14 mm a 9 mm jest różnica i to spora.
Na wycieczce nie będzie już problemów, aby uchwycić całość wnętrz:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img8.imageshack.us/img8/5963/raza.jpg)

i "zewnętrz" ;) :


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img192.imageshack.us/img192/6307/dwaw.jpg)


lub tyle otoczenia ile zapragniemy:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img14.imageshack.us/img14/5228/czteryb.jpg)

Przy okazji obejrzyjcie sobie jak 9 mm "bawi się" z liniami architektury.

2. Ostrość
Nie mam porównania z 14-54mm, a tylko z 14-45 i tutaj różnica jest od razu zauważalna. Oczywiście 4.0 to nie jest to, co tygryski lubią najbardziej ;) a na 18mm robi się jeszcze ciemniej. Jednak moim zdaniem nie można narzekać. Z E-3 współpracuje znakomicie. Przykład wyostrzonego detalu (wyostrzone raz po całości po zmniejszeniu) jest poniżej:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img199.imageshack.us/img199/5886/trzy.jpg)


3. Ludzie
Proszę się nie wystraszyć. To naprawdę ja i brzuch. Mniejsza z tym kto jest na zdjęciu itp. Z uchwyceniem zwyczajnego pamiątkowego kadru 9-18mm sobie poradzi w zupełności. Z niezwyczajnym pewnie też, ale do tego trzeba mieć wenę i to już zależy od Was, drodzy fotografowie. ;)
Oczywiście są zwolennicy i przeciwnicy szerokiego kąta. Na pewno w przypadku portretów będzie on zniekształcać czy raczej przerysowywać.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img197.imageshack.us/img197/5435/piec.jpg)


4. Krajobrazy

Tutaj nie ma wątpliwości. Do tego został stworzony. Uwielbiam morze, które można uchwycić... Perspektywa jest rewelacyjna, a horyzont wychodzi zupełnie prosty. Ma się to nijak do typowej "beczki" z 14-45mm, która zawsze psuła nadmorskie ujęcia.

Tu jako przykład wklejam foty z galerii. Oba na 9 mm, bez cropa.

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/06/morze1-2.jpg
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/14269/morze1.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/06/morze-2.jpg
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/14269/morze.jpg)

5. Cena.
Ktoś mnie zapyta, czy warto za tą cenę. Powiem szczerze - nie wiem. Mój 9-18mm to "prezent" od Olympusa, gdyż skorzystałam z promocji przy zakupie E-3. Gdybym miała naprawdę duży budżet, to na pewno pognałabym po 7-14 mm. Dlaczego nie po 12-60 mm? Gdyż dla mnie najważniejszą cechą jest jak najniższa liczba na początku. ;) A dla kogoś kto ma budżet dość ograniczony, ale szeroki kąt mu się marzy, a kit nie wystarcza, to tak naprawdę jedyne sensowne wyjście.

6. Inne przemyślenia

Zabawy z 9mm jest bardzo dużo. Waga szkła jest przyjemnie niska, podobnie jak jego wielkość, wysuwa się on minimalnie do przodu przy 9 oraz 18 mm. Zaskoczeniem dla niektórych będzie pewnie duża soczewka czy jak to tam fachowcy nazywają ;) (rozmiar 72). Jak ktoś zainwestował przy kitowym szkle w filtry, może już zapomnieć o nich - pół biedy z systemem Cokin.

O filtrach nie napiszę nic, bo w tym momencie ich nie używam. Jednak o ile mnie pamięć nie myli, to proszę sobie poszukać na forum. Temat był już poruszany.

Bagnet rzecz jasna jest metalowy, co większości użytkowników nie powinno dziwić, aczkolwiek jak ktoś jest przyzwyczajony do "nowego" kita może być zaskoczony. :wink: No i made in Japan, a nie made in China. Zawsze to ładniej wygląda. :wink:

cdn pewnie nastąpi, jak mi przyjdzie do głowy co jeszcze jako amatorka mogę o tym szkle napisać

voovoo2
7.06.09, 00:17
Fajna opinia

Daniello
7.06.09, 01:46
Posiadam to denko od słoika i potwierdzam to co wyżej zostało napisane :)

epicure
7.06.09, 03:01
To moje ulubione szkło póki co.

Bodzip
7.06.09, 08:25
Też polecam - fajna zabawa. Zauważyłem jeszcze jedną ciekawą rzecz - mam E-400 bez stabilizacji, i przy tak krótkiej ogniskowej potrafię utrzymać przy długich czasach, rzędu 1/8 do 1/20 s.

wujek.samo.h
7.06.09, 09:19
Też polecam - fajna zabawa. Zauważyłem jeszcze jedną ciekawą rzecz - mam E-400 bez stabilizacji, i przy tak krótkiej ogniskowej potrafię utrzymać przy długich czasach, rzędu 1/8 do 1/20 s.

Gdzieś słyszałem (proszę mnie poprawić jeśli się mylę) że czas który powinien być wystarczający do nieporuszonego zdjęcia to 1/wartość ogniskowej. Wg tego wzoru na krótkim końcu czyli 9mm (ekw. 18mm) czasem wystarczającym powinna być ok. 1/18 s. Czyli są to czasy o których mówisz.

Ania_
7.06.09, 10:54
Nigdy czegoś takiego nie słyszałam, ale możliwe, że masz rację.
Inna sprawa to waga obiektywu, jego wymiary i ewentualna stabilizacja w body. To wszystko będzie także miało znaczenie.

GMaciek
7.06.09, 11:02
Również jest to mój ulubiony obiektyw. Naprawdę świetne szkło. Wystarczająco szerokie, bardzo ostre, dobrze wykonane i lekkie.

Karol
7.06.09, 11:23
Wujek dobrze prawi.
Zasada odwrotności czasu naświetlania do ogniskowej jest stara jak fotografia. Przyjmuje się, że aby z ręki wykonać nieporuszone zdjęcie trzeba fotografować z czasem nie dłuższym niż odwrotność ogniskowej (w milimetrach), przy czym to dotyczy małego obrazka i w 4/3 bierzemy pod uwagę ekwiwalent ogniskowej. Zgodnie z tą zasadą dla szerokiego końca ZD 9-18 bezpiecznym czasem będzie około 1/20 sek ale już dla ZD 70-300 i dłuższego końca około 1/600 sek. Dlatego ten drugi jest "trudnym" obiektywem - wymaga wiedzy, wprawy i dużo światła.
Oczywiście pisząc o bezpiecznych czasach należy podkreślić, że wszystko zależy - od "pewnej ręki", ciężaru aparatu i obiektywu itp. Systemy stabilizacji czy monopod pozwalają wydłużyć czas fotografowania 2-4 krotnie stąd ich duża użyteczność głównie przy teleobiektywach.

rocco
7.06.09, 11:42
Potwierdzam, tę zasadę znam od jakichś 25 lat ;)
Niektórzy radzą ją modyfikować przez skrócenie czasu o połowę ale z doświadczenia wiem, ze przy standardzie 50mm (dla formatu małoobrazkowgo czyli tzw. FF) da się robić nieporuszone fotki nie tylko przy 1/60s ale i przy 1/30s, przy pewnej ręce.
Takim 9-18 na krótkim końcu z 1/20s nie będzie najmniejszych problemów.
I to bez stabilizacji.
Fajny opis Aniu, + :)

kowalikster
7.06.09, 17:20
Jakby ktoś chciał oddać taki obiektyw to ja chętnię przyjmę. Bardzo dziękuję za fajny opis.

Ania_
8.06.09, 23:41
Jakby ktoś chciał oddać taki obiektyw to ja chętnię przyjmę. Bardzo dziękuję za fajny opis.
Nie ma sprawy. :wink:

kowalikster
9.06.09, 08:13
Nie ma sprawy. :wink:

Nie ma sprawy z oddaniem obiektywu? Zaraz podam ci adres na PM...
Zresztą, sam wpadnę po odbiór :esystem2:

Ania_
20.06.09, 21:47
Nie ma sprawy z oddaniem obiektywu? Zaraz podam ci adres na PM...
Zresztą, sam wpadnę po odbiór :esystem2:

w sensie gdybym kiedyś wygrała w totka i rozdawała sprzęt, to będę o Tobie pamiętać :grin:

AK.
20.06.09, 23:31
Witam.

Mam pytanko. Gdy zmieniacie ogniskową na 9mm lub 18mm to słychać pstryknięcie?

kowalikster
20.06.09, 23:38
w sensie gdybym kiedyś wygrała w totka i rozdawała sprzęt, to będę o Tobie pamiętać :grin:

To może lepiej ja sam zacznę grać, to sobie i zamiennik baterii kupię :D
EOT

zyziza
21.06.09, 10:28
Bardzo przyjemny opis Aniu.
Też go mam i lubię.
Niedawno na mieście pracowałam z 9-18, oraz 40-150, i pasował mi ten zestaw.



Witam.

Mam pytanko. Gdy zmieniacie ogniskową na 9mm lub 18mm to słychać pstryknięcie?

Nie.

epicure
21.06.09, 14:46
Gdy zmieniacie ogniskową na 9mm lub 18mm to słychać pstryknięcie?

Nie, nic nie słychać.

Ania_
21.06.09, 16:57
Zgadzam się z przedmówcami. Nic a nic.

AK.
21.06.09, 23:09
Hmm... Czyli z moim jest coś nie tak. :???: Dziś zauważyłem, że ten dźwięk słychać tylko wtedy, gdy ostrość ustawiona jest na nieskończoność.

micky
19.08.09, 21:39
Mam pytanie do użytkowników ZD9-18; jak wygląda kwestia ewentualnego wykorzystania filtrów np CPL holdera Cokina przez przejściówkę 67mm na 72mm widać że z przodu między gwintem filtra a soczewką jest kilka mm plastiku? Czy macie jakieś doświadczenia, ktoś już próbował?

Karol
19.08.09, 22:20
Mam pytanie do użytkowników ZD9-18; jak wygląda kwestia ewentualnego wykorzystania filtrów np CPL holdera Cokina przez przejściówkę 67mm na 72mm
Masz filtr Cokin P? Holder Cokin P? Potrzebujesz pierścienia 72 mm (adaptera) do zamocowania holdera, nie kumam o jaką przejściówkę Ci chodzi 67mm... ?

micky
19.08.09, 22:33
Masz filtr Cokin P? Holder Cokin P? Potrzebujesz pierścienia 72 mm (adaptera) do zamocowania holdera, nie kumam o jaką przejściówkę Ci chodzi 67mm... ?

Filtr CPL, pierścień w uchwycie Cokina P mam na 67mm czy jak kupię ZD9-18 który ma mocowanie na 72mm wystarczy mi za kilka zeta "redukcja" z zewnętrznym gwintem 72mm a wewnętrznym 67mm i będę mógł używać nadal filtrów które mam czy muszę kupować kolejny szpej!

Karol
19.08.09, 23:03
Filtr CPL, pierścień w uchwycie Cokina P mam na 67mm czy jak kupię ZD9-18 który ma mocowanie na 72mm wystarczy mi za kilka zeta "redukcja" z zewnętrznym gwintem 72mm a wewnętrznym 67mm i będę mógł używać nadal filtrów które mam czy muszę kupować kolejny szpej!
Zakup pierścienia 72 mm to 12-15 zł, nie sądzę żeby redukcja, o której piszesz była znacznie tańsza. Problem w czym innym - winietowanie. Pierścień 67 mm będzie tu wąskim gardłem, ZD 9-18 to jednak szeroki obiektyw - jestem prawie pewny winietowania. Dla uściślenia - holder klasyczny (na 3 filtry) połączony pierścieniem 72 mm powoduje lekkie winietowanie na najszerszym ustawieniu obiektywu. Dopiero holder slim (na 1 filtr) nie winietuje. Jak nie masz takiego to polecam zakup razem z pierścieniem na 72 mm - odpowiedniki z Allegro kosztują grosze... O winietowaniu z holderami systemu Cokin pisałem TU (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=15025&page=14)

micky
19.08.09, 23:31
ktotek dzięki za odp, tak też myślałem z tym winietowaniem większy ból to zakup kolejnego polara:( nie mam uchwytu slim do cokina a po ostatnim wyjeździe miałem podobny problem już przy 14mm najpierw spiłuje jeden lub dwa sloty a jak nie trzeba kupić slim

dobas
20.08.09, 00:27
hej właśnie wróciłem z wyjazdu na którym musiałem ciągle zmieniać obiektyw z 8 mm na 14 mm 8 było za szeroko i za rybio 14 było za wąsko . ideałem było by coś pomiędzy więc znów sądzę że 9 -18 było by trafnym wyborem. więcej napisze za dwa dni jak odeśpię :)

Darekw1967
20.08.09, 00:57
Gdzieś słyszałem (proszę mnie poprawić jeśli się mylę) że czas który powinien być wystarczający do nieporuszonego zdjęcia to 1/wartość ogniskowej. Wg tego wzoru na krótkim końcu czyli 9mm (ekw. 18mm) czasem wystarczającym powinna być ok. 1/18 s. Czyli są to czasy o których mówisz.

Witaj !

Dobrze piszesz ;)

Masz taki wzorek. najdluzszy czas = 1 / ( ogniskowa * crop )

Jest to wzgledne... wyliczenie bo ktos zrobi dobrze na nieco dluzszym
czasie jak i ktos zrobi zle na nieco krotszym czasie.

Zalezy na ile sie komu trzesa rece w takich sytuacjach, wiec
trzeba naniesc poprawki na wlasne tendencje do dodatkowych
poruszen.

Pozdrawiam

Harnas
31.08.09, 22:36
Czy warto do tak szerokiego obiektywu kupować filtr polaryzacyjny?
Miałem jakiś czas 11-22 i miałem mieszane uczucia. Niestety uzyskany kolor nieba nie był jednorodny na całej szerokości, a tu pewnie będzie jeszcze gorzej.
Oczywiście polar to nie tylko niebo, ale czy odblaski również są usuwane niejednomiernie?
Zastanawiam się nad zakupem tego obiektywu na wyjazd w wysokie góry, ale filtr tego rozmiaru dodatkowo podnosi i tak spory koszt dla mnie.

Zastanawiam się też czy nie zrezygnować z 14-42?
Zabrać tylko 9-18, 35, 40-150?

Piotr Grześ
31.08.09, 22:47
Tu masz fotkę z ZD 9-18 z polarem. Nie zauważyłem, by coś niepokojącego się działo.

Karol
31.08.09, 23:00
Czy warto do tak szerokiego obiektywu kupować filtr polaryzacyjny?
Miałem jakiś czas 11-22 i miałem mieszane uczucia. Niestety uzyskany kolor nieba nie był jednorodny na całej szerokości, a tu pewnie będzie jeszcze gorzej.

Często tak się dzieje, że niebo jest niejednorodne, niejako efekt polaryzacji jest różny w różnych miejscach. Niemniej zdecydowanie warto mieć do ZD 9-18 polara, właśnie szeroki kąt i polar umożliwia zrobienie widoczków z efektem WOW ;-).

Daniello
1.09.09, 00:04
Czy warto do tak szerokiego obiektywu kupować filtr polaryzacyjny?
Miałem jakiś czas 11-22 i miałem mieszane uczucia. Niestety uzyskany kolor nieba nie był jednorodny na całej szerokości, a tu pewnie będzie jeszcze gorzej.
Oczywiście polar to nie tylko niebo, ale czy odblaski również są usuwane niejednomiernie?
Zastanawiam się nad zakupem tego obiektywu na wyjazd w wysokie góry, ale filtr tego rozmiaru dodatkowo podnosi i tak spory koszt dla mnie.

Zastanawiam się też czy nie zrezygnować z 14-42?
Zabrać tylko 9-18, 35, 40-150?

Z doświadczenia wiem, że w górach 14-42 przy 9-18 to zbędny (choć niewielki) balast.

Polara polecam (sam bym chciał), niestety duże firury potrzebne :(

Magnesus
16.09.09, 09:23
Jak się ma 9-18 do 14-42 pod względem ostrości? Porównywał ktoś? Tzn. czy w zakresie 14-18 jakość zdjęć z 9-18 będzie lepsza, czy gorsza, czy niemal nierozróżnialna? Pewnie w testach dałoby się to ocenić, ale wolę informację z pierwszej ręki. :)

Bodzip
16.09.09, 09:42
Mam oba - ostrość praktycznie nierozróżnialna bez jakiegoś sprzętu pomiarowego. Dobrze piszą Ci którzy mówią, że kitowe obiektywy Olympusa są naprawdę dobre.
Te plusy które stawiam dla 9-18 to za szeroki kąt. Naprawdę fajna sprawa.

epicure
16.09.09, 09:52
Jak się ma 9-18 do 14-42 pod względem ostrości? Porównywał ktoś? Tzn. czy w zakresie 14-18 jakość zdjęć z 9-18 będzie lepsza, czy gorsza, czy niemal nierozróżnialna? Pewnie w testach dałoby się to ocenić, ale wolę informację z pierwszej ręki. :)

Według testów ZD 9-18 jest minimalnie ostrzejszy, ale ja nie widziałem żadnej różnicy (i też specjalnie jej nie szukałem). Dla mnie oba są wystarczająco ostre.

Magnesus
16.09.09, 10:20
OK. Dzięki za odpowiedzi.

Daniello
16.09.09, 10:41
Według mnie 9-18 powala ostrością, z 14-42@14 f/3.5 nie ma w ogóle porównania.

kowalikster
16.09.09, 11:13
A czy odległość hiperfokalna nie będzie tu miała znaczenia?

rodzyn
16.09.09, 11:21
Według mnie 9-18 powala ostrością, z 14-42@14 f/3.5 nie ma w ogóle porównania.

zgadzam się z Daniello naprawdę jest lepiej.
Jeszcze jako ciekawostka, 9-18 świetnie współpracuję , z u4/3 - u mnie z Panasem G1

Harnas
16.09.09, 11:45
Zastanawiam się nad filtrem UV
Czy można kupić wersję nie slim i nie bedzie winietowania?
Wersja slim filtru Hoya 72 mm Pro1 Digital MC UV-0
kosztuje sporo więcej
niż zwykła wersja, a właściwości optyczne podobne
Hoya 72 mm HMC UV-0
http://www.optyczne.pl/index.php?test=teleskopu&test_tel=5&roz=15

Dodam, że na na filtr UV mam zamiar przykręcać dodatkowo polar, tym razem już będzie to wersja slim.

Myślałem jeszcze o filtrze UV Marumi,
http://www.optyczne.pl/5.22-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_UV_Marumi_77_mm_WPC_UV.html
jest slim i tańszy od Hoya Pro1, ale pomimo świetnych właściwości optycznych i doskonałej przepuszczalności świetlnej, to jednak niewiele wycina UV, a to teoretycznie powinno mieć znaczenie, zwłaszcza w wysokich górach, gdzie się wybieram (powyżej 4000m).

Magnesus
16.09.09, 12:01
Czy filtr UV jest w ogóle potrzebny na cyfrówce nawet w wysokich górach?

RadioErewan
16.09.09, 12:07
Czy filtr UV jest w ogóle potrzebny na cyfrówce nawet w wysokich górach?

Może w wysokich górach. Himalaje, Kunlun, Karakorum, Tien-Szan... Azja :-)

dziobolek
16.09.09, 12:08
Czy filtr UV jest w ogóle potrzebny na cyfrówce nawet w wysokich górach?

Był wymagany dla analogów z błoną światłoczułą
Co do cyfry to różne są zdania. IMHO nie jest potrzebny.
Stosuję się je jako ochronę obiektywów.

Pozdrówka!

rodzyn
16.09.09, 12:12
Przy ważnych fotach zdejmuję- zawsze jest negatywny wpływ dodatkowego elem.(nawet najlepszej jakości) w układzie optycznym.

droplet
16.09.09, 12:38
widzę, że ludzie podpisują pod zdjęciami ZD 9 -18mm SWD.

Co to jest za wersja z SWD bo nigdzie nie mogę jej znaleźć?

Magnesus
16.09.09, 12:56
widzę, że ludzie podpisują pod zdjęciami ZD 9 -18mm SWD.

Co to jest za wersja z SWD bo nigdzie nie mogę jej znaleźć?

Nie ma, to błąd jest. 9-18 nie ma SWD.

droplet
16.09.09, 13:07
Nie ma, to błąd jest. 9-18 nie ma SWD.

szkła może niema ale są użytkownicy :-).
Oprócz użytkowników tego enigmatycznego szkła na flickr.com, mamy jeszcze własnych (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=9232)

romek1967
16.09.09, 13:14
Oprócz użytkowników tego enigmatycznego szkła na flickr.com, mamy jeszcze własnych (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=9232)

może sobie przelutował silniczek ;)

Saboor
16.09.09, 13:35
szkła może niema ale są użytkownicy :-).
Oprócz użytkowników tego enigmatycznego szkła na flickr.com, mamy jeszcze własnych (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=9232)

Tam w podpisie jest błąd powinno być E30 SWD
:mrgreen:

rodzyn
16.09.09, 14:23
jeszcze refleksja praktyka - jakość fot z 9-18 bardziej można porównać do 14-54 i 12-60 niż do kitów przy czym 9-18 jest lepiej skorygowany , natomiast gdyby po dłuższej stronie zamist 18 było 22 (chociaż 21mm w połączeniu z długim kitem) zbędny mógłby się stać kit 14-42 lub 14-45.
Jedno szkło mniej do noszenia w torbie!

Harnas
16.09.09, 14:30
Był wymagany dla analogów z błoną światłoczułą
Co do cyfry to różne są zdania. IMHO nie jest potrzebny.
Stosuję się je jako ochronę obiektywów.

Też tak kiedyś mi się wydawało, że wycinanie UV nie ma znaczenia, ale nabrałem wątpliwości po przeczytaniu testu na Optycznych.
Praktycznie nigdy nie miałem okazji tego sprawdzić.
Z drugiej strony przy dobrym świetle będę używał polara, a przy gorszym dalekich widoków raczej nie ma, więc to UV chyba raczej nie zaszkodzi.

Jeszcze kwestia slim, czy nie slim? Czy budowa tego obiektywu wymaga wersji slim filtrów?
Miałem Zuiko 11-22 i tam wystarczył zwykły filtr.

Magnesus
16.09.09, 14:30
natomiast gdyby po dłuższej stronie zamist 18 było 22 (chociaż 21mm w połączeniu z długim kitem) zbędny mógłby się stać kit 14-42 lub 14-45.
Jedno szkło mniej do noszenia w torbie!

W moim przypadku 14-42 może odejść do lamusa, bo zawsze mam stałki 30 i 50, jeśli zdecyduję się na kupno 9-18.

Daniello
16.09.09, 14:37
Na pudełku 9-18 jest napisane SWD...

Filtr można brać gruby, zwykły i nie koniecznie UV. Ja mam np. skylight'a, który długo leżał w szufladzie po starym KM 28-135 :P

rodzyn
16.09.09, 14:38
u mnie podobnie - choć tylko z 50/1,4 manualnym Zeissem od Contaxa-natomiast prawie nie zakładam, bardzo przyzwoitego, standartowego zooma z Panasa G1

Karol
16.09.09, 15:07
Na pudełku 9-18 jest napisane SWD...

Hmmm - w którym miejscu? Mam pod ręką nowy 9-18 z pudełkiem i nic takiego nie ma, chyba, że są dwie wersje pudełek ;-) albo sobie ktoś sam dopisze.
Co do filtra UV - nie jest on potrzebny ale z drugiej strony owo pogorszenie jakości jak dla mnie jest niezauważalne, chyba, że w jakiś testach laboratoryjnych albo specyficznych warunkach - pod światło, długie nocne naświetlanie - wówczas lepiej bez filtra. Zastosowanie UVki z ZD 9-18 może mieć uzasadnienie, bo obiektyw ma stosunkowo dużą przednią soczewkę, w dodatku "na wierzchu" nawet po założeniu osłony p. słonecznej, więc soczewka jest podatna na zarysowania.

Magnesus
16.09.09, 15:11
Ja powiem tylko, że używałem intensywnie szklanych okularów przez 10 lat, rzucając nimi często na ziemię, depcząc po nich, siadając na nich itp. i nie miały ani jednej rysy. Były lekko zmatowione czyszczeniem, ale rys zero. Więc nie przesadzałbym z uważaniem na rysy, szkło nie tak prosto zarysować.
(z tego też powodu nigdy nie kupuję plastikowych szkieł do okularów, bo to strata pieniędzy, niszczą się bardzo szybko)

dziobolek
16.09.09, 15:22
Szkło, jak szkło... ale te różne powłoki to chyba raczej delikatne są.
Może się mylę???

Pozdrówka!

Magnesus
16.09.09, 15:42
Szkło, jak szkło... ale te różne powłoki to chyba raczej delikatne są.
Może się mylę???

Kto je tam wie. Kwestia osobistego ryzyka. ;)

Rafał Czarny
16.09.09, 15:46
Ja powiem tylko, że używałem intensywnie szklanych okularów przez 10 lat, rzucając nimi często na ziemię, depcząc po nich, siadając na nich itp. i nie miały ani jednej rysy. Były lekko zmatowione czyszczeniem, ale rys zero. Więc nie przesadzałbym z uważaniem na rysy, szkło nie tak prosto zarysować.
(z tego też powodu nigdy nie kupuję plastikowych szkieł do okularów, bo to strata pieniędzy, niszczą się bardzo szybko)

To skąd tyle porysowanych obiektywów na Allegro?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

A czy odległość hiperfokalna nie będzie tu miała znaczenia?

Hiperfokalna nie ma tu nic do rzeczy. Odległość hiperfokalna jest związana z głębią ostrości, a nie z rozdzielczością (ostrością) obiektywu.

qbic
16.09.09, 16:06
To skąd tyle porysowanych obiektywów na Allegro?

...spadła zakrywa a w torbie były klucze....
Po ZD 7-14 zapomniałem o filtrach.

grizz
16.09.09, 16:07
To skąd tyle porysowanych obiektywów na Allegro?


Bo nieporysowanych nikt nie sprzedaje?

:grin:

epicure
16.09.09, 16:57
Obiektyw sprzedaje się tylko w kilku przypadkach:

a) jest to kit lub inna marna taniość
b) jest to zakurzona staroć
c) ktoś wpadł w kłopoty finansowe i potrzebuje kasy
d) ktoś zmienia system
e) obiekty jest w stanie nieco odbiegającym od ideału

Dobrych, drogich, niezajechanych używek jest niewiele, bo kto by chciał chciał się takich szkieł pozbywać.

Daniello
16.09.09, 17:56
Myślę, że wiele osób używa filtra ochronnego z myślą o przyszłej sprzedaży. Przynajmniej ja bardzo dbam o obiektyw za półtora klocka bo widzę, że za rok czy dwa przy przesiadce na 7-14 lub inny system będę mógł go sprzedać za tyle ile kupiłem(jeśli będzie w b.db. stanie.)

Przy kitach żadnych ufałek nie mam, bo i tak są niewiele warte, a sprzedawać raczej nie zamierzam bo wystarczają mi aż nadto.


Na pudełku 9-18 jest napisane SWD...

Pomyłka, nie na pudełku a w instrukcji. Chyba błąd w druku.

Harnas
16.09.09, 19:22
Obiektyw sprzedaje się tylko w kilku przypadkach:

a) jest to kit lub inna marna taniość
b) jest to zakurzona staroć
c) ktoś wpadł w kłopoty finansowe i potrzebuje kasy
d) ktoś zmienia system
e) obiekty jest w stanie nieco odbiegającym od ideału


f) kupił obiektyw na konkretną robotę/wyjazd

Ja tak właśnie robię. Kupuję nowy obiektyw 9-18 na konkretny wyjazd, mam zamiar o niego bardzo dbać i sprzedać z niewielką stratą za 2 miesiące, a jakby strata miała być za duża to poczekam do wakacji.
Zresztą jaka strata, w każdym wypadku zyskam ładne zdjęcia ;)

Docelowo marzy mi się system m4/3, ale czekam na więcej szkieł i body z odchylanym lcd.

rodzyn
16.09.09, 19:43
f) kupił obiektyw na konkretną robotę/wyjazd

Ja tak właśnie robię. Kupuję nowy obiektyw 9-18 na konkretny wyjazd, mam zamiar o niego bardzo dbać i sprzedać z niewielką stratą za 2 miesiące, a jakby strata miała być za duża to poczekam do wakacji.
Zresztą jaka strata, w każdym wypadku zyskam ładne zdjęcia ;)

Docelowo marzy mi się system m4/3, ale czekam na więcej szkieł i body z odchylanym lcd.
Panasonic G1 i GH1 w u4/3 mają obracany o dużej (lepszej od Olka)jakości LCD a 9-18 via adapter jest kompatybilny z tymi korpusami- również AF

utoplec
8.10.09, 15:33
Mam ten obiektyw i ciężko się go wkręca w aparat. Musze użyć siły. Czy to normalne i z czasem sie wyrobi?

epicure
8.10.09, 15:34
Mam ten obiektyw i ciężko się go wkręca w aparat. Musze użyć siły. Czy to normalne i z czasem sie wyrobi?

Normalne. Nie wiem, czy z czasem się wyrobi.

Tommy_G
8.10.09, 17:05
Mam ten obiektyw i ciężko się go wkręca w aparat. Musze użyć siły. Czy to normalne i z czasem sie wyrobi?

u mnie wkręca się w sam raz, lecz o ile dobrze pamiętam przez pierwsze kilka razy wkręcał się dość ciężko.

a tak w ogóle to super szkiełko

Bodzip
8.10.09, 18:28
Potwierdzam że ciężko i potwierdzam że się wyrobi.
Na początku też się zastanawiałem, ale potem dość często mieszałem obiektywami i teraz jest spoko.

Ania_
9.10.09, 01:37
(z tego też powodu nigdy nie kupuję plastikowych szkieł do okularów, bo to strata pieniędzy, niszczą się bardzo szybko)
Nieprawda, trzeba dbać o binokle. :cool: :mrgreen: Są za to dużo lżejsze i nie mam stresu jak się gdzieś wyłożę :wink:


Potwierdzam że ciężko i potwierdzam że się wyrobi.
Na początku też się zastanawiałem, ale potem dość często mieszałem obiektywami i teraz jest spoko.

Zgadza się :!:

Magnesus
9.10.09, 08:18
Nieprawda, trzeba dbać o binokle. :cool: :mrgreen:

E... to nie wolno ich rzucać na ziemię, deptać, siadać na nich i rzucać w trawę, jak przeszkadzają w foceniu? :cool::wink: Ja wolę moje szklane, bo takie rzeczy wytrzymują bez problemu.

JBr
21.10.09, 09:54
Witam
Mam pytanie do osob ktore kupily to szkielko w oficjalnej polskiej dystrybucji: czy mieliscie w zestawie oslone przeciwsloneczna?
Pytam bo mnie watpliwosci ogarnely... Obiektyw juz jedzie, a na stronach sprzedawcy (i wlasciwie wszystkich innych sklepow w Sieci) nie ma ani slowa o oslonie. Natomiast wydawalo mi sie ze Olek raczej zawsze daje oslone w komplecie i w Olypedii tez oslona jest wymieniona jako element zestawu...
Mam nadzieje ze choc cashback bedzie :-)

pozdr.
JBr.

Bodzip
21.10.09, 09:56
jest osłona, jest

rodzyn
21.10.09, 09:57
Ja dostałem z osłoną- myślę , że nie ma stresu-
to świetne szkiełko, gratuluję zakupu i życzę świetnych fot!

JBr
21.10.09, 10:13
Dzieki Wam za odpowiedz. Pocieszyliscie mnie - w razie czego bede sie klocic ze sprzedawca :-)
Swoja droga ciekawe dlaczego chyba w zadnym z najpopularniejszych netowych sklepow foto nie pisza w opisie o oslonie. Na dodatek chyba nigdzie tez nie ma zdjecia tego obiektywu z oslona...

pozdr.
JBr.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
autopoprawka:
na e-cyfrowych w specyfikacji jest wymieniona oslana. :-)
pozdr.
JBr.

Magnesus
21.10.09, 10:19
Tak na marginesie: kod produktu z pudełka w ramach promocji, który się wysyła - trzeba go wyciąć, czy wystarczy zrobić ksero?

romek1967
21.10.09, 11:43
Tak na marginesie: kod produktu z pudełka w ramach promocji, który się wysyła - trzeba go wyciąć, czy wystarczy zrobić ksero?

Trzeba wyciąć IMHO żeby nie "agregować promocji" :wink:

Karol
21.10.09, 11:47
Tak na marginesie: kod produktu z pudełka w ramach promocji, który się wysyła - trzeba go wyciąć, czy wystarczy zrobić ksero?
Musisz go wyciąć i wysłać oryginał, zgodnie z regulaminem promocji (http://www2.olympus.pl/consumer/208_22108.htm):


...oryginalny kod kreskowy produktu z opakowania obiektywu...

Magnesus
21.10.09, 12:24
Dzięki. Czyli nożyczki pójdą w ruch. Biedne pudełko. :)

Bodzip
21.10.09, 13:45
a ja poczekam aż się promocje skończą. Sprzedawcy poszaleli i ONI chcą zgarnąć to co daje Olympus

JBr
21.10.09, 14:30
a ja poczekam aż się promocje skończą. Sprzedawcy poszaleli i ONI chcą zgarnąć to co daje Olympus

To prawda, ze w ostatnich tygodniach ceny szkiel szaleja (szczegolnie 14-54II - a przeciez tu nie ma cashbacku!). Ale na szczescie jak sie poszuka to mozna jeszcze znalezc niektore obiektywy w "nieprzegietych" cenach. Ja zamowilem wczoraj wieczorem 9-18 w fotobasi za 1648 + przesylka (bylo pozno, wiec nie moglem telefonicznie potwierdzic dostepnosci). Nie ukrywam, ze bylem troche w szoku (in plus) jak dzis wczesnie rano przyszedl mail, ze przesylka nadana! Mam tylko nadzieje, ze rzeczywiscie zostala nadana :-)
Acha - i nawet odpowiedzieli na mailowe pytanie o oslone - podobno jest.
pozdr.
JBr.

JBr
22.10.09, 15:29
Niniejszym donosze ze obiektyw dotarl zgodnie z informacja, i w komplecie z oslona.
Nie lubie robic komus marketingu - ale jestem pelen uznania dla Fotobasi (dostalem szybciej niz sie spodziewalem), zwlaszcza, ze kiedys tu i owdzie pojawialy sie niezbyt pochlebne opinie o tym sprzedawcy... (ale moze to bylo zanim stali sie czescia Fotojokera).
Tak czy inaczej szklo jest i trza bedzie zaczac testowac!

PS - szkoda, ze w zestawie nie ma pokrowca...
I pierwsza uwaga - strasznie szeroka (srednica) jest ta oslona przeciwsloneczna. Nie wchodzi mi do torby, jak zaloze odwrotnie na obiektyw... No coz trzeba bedzie zdejmowac i wkladac oddzielnie :-(

pozdr.
JBr.

epicure
22.10.09, 15:41
I pierwsza uwaga - strasznie szeroka (srednica) jest ta oslona przeciwsloneczna. Nie wchodzi mi do torby, jak zaloze odwrotnie na obiektyw... No coz trzeba bedzie zdejmowac i wkladac oddzielnie :-(

Albo kupić większą torbę ;)

Jamsborg
22.10.09, 19:21
PS - szkoda, ze w zestawie nie ma pokrowca...
I pierwsza uwaga - strasznie szeroka (srednica) jest ta oslona przeciwsloneczna. Nie wchodzi mi do torby, jak zaloze odwrotnie na obiektyw... No coz trzeba bedzie zdejmowac i wkladac oddzielnie :-(

pozdr.
JBr.
Fakt szkoda, że nie ma etui. Problem rozwiązałem połowicznie upychając zwykle 9-18 do etui od 14-54. Mieści się w nim wraz z odwrócona osłoną. 14-54 powędrował natomiast do etui po 50-200 gdzie dzieli miejsce z EC-20 i zwykle pozostawiam w domu bo są mi rzadziej potrzebne. A na body gości zwykle 50-200. W plecaku 9-18, EC-14, 50 macro i Sigma 30 :) Ale każdemu w/g jego potrzeb.

AdSR
22.10.09, 19:56
I pierwsza uwaga - strasznie szeroka (srednica) jest ta oslona przeciwsloneczna. Nie wchodzi mi do torby, jak zaloze odwrotnie na obiektyw... No coz trzeba bedzie zdejmowac i wkladac oddzielnie :-(

U mnie też powędrowała do bocznej kieszonki. Ale co z tego, skoro mój E-420 z 9-18 i tulipanem w pozycji bojowej nabiera profesjonalnego wyglądu. :D Szerokiego focenia życzę.

maestro
22.10.09, 23:35
Tak gadacie, tak chwalicie, że przed chwilą kliknąłem na "do koszyka" Zd 9-18 w FotoBasi. :grin:

... i teraz pojawi się problem z moją super ukochaną torbą również Lowepro tyle że model Nova 2 AW , którą polecam jak ktoś ma zestaw dual kit i jakiś dodatkowy obiektyw (np. Zd 50) - świetna sprawa, niestety teraz będzie za mała.

LubMich
27.10.09, 21:41
eh.. a ja ostatnio przykro się naciąłem na wadę 9-18.. nie ma ładnego okienka z aktualnym ustawieniem AF..
Ciemno jak w grobie - głębia ostrości duża a ja nie wiem czy będzie ostro czy nie...

epicure
27.10.09, 22:25
eh.. a ja ostatnio przykro się naciąłem na wadę 9-18.. nie ma ładnego okienka z aktualnym ustawieniem AF..
Ciemno jak w grobie - głębia ostrości duża a ja nie wiem czy będzie ostro czy nie...

Ten obiektyw na najszerszym kącie i przy otwartej dziurze jedzie na hiperfokalnej już od ostrości ustawionej na 35 cm. Można ustawić ostrość, a i tak wszystko będzie ostre :) W tych okolicznościach i przy tak niskiej cenie obiektywu można mu darować to okienko...

maestro
28.10.09, 00:10
Ten obiektyw na najszerszym kącie i przy otwartej dziurze jedzie na hiperfokalnej już od ostrości ustawionej na 35 cm. Można ustawić ostrość, a i tak wszystko będzie ostre :) W tych okolicznościach i przy tak niskiej cenie obiektywu można mu darować to okienko...

Czyli wystarczy ustawić na manual focus i pstrykać kiedy się chce - i tak będzie ostro ?
Dzisiaj dostałem swój egzemplarz ;) Jest o wiele szerzej niż z kitem - na razie pstryknąłem kilka ujęć w pomieszczeniu, wszystko ładnie działa i jest nareszcie szeroko. Szkoda tylko że nie ma do niego pokrowca w zestawie.

Iwo
2.11.09, 17:20
Czy 9-18mm ma obecnie jakąkolwiek konkurencję?
Nie piszę o droższej Sigmie, ale o tańszych (również na MF opcjach).

grizz
2.11.09, 20:37
NIe ma.

maniek7103
5.11.09, 11:57
To mój pierwszy post. Nie wiem czy wiecie, ale Olympus zwraca 200 zł za w/w obiektyw. Promocja trwa do 31.01.2009 r.

grizz
5.11.09, 11:58
Wiemy.

darkelf
19.11.09, 17:35
Też się właśnie zastanawiam nad tym obiektywem.

Ostatnio fotografuję głównie portrety i używam jedynie ZD 14-54 (pseudostudio) i ZD 50 (plener), ale mam też ZD 70-300, ZD 35 i Sigmę 30/1.4, nigdy natomiast nie miałem szerokiego kąta, a myślę, że w zimę mógłbym nim zrobić jakieś fajne krajobrazy.

Czy 9-18 będzie dobrym wyborem do mojej kolekcji? Trochę mnie martwi, że wpada on w kategorię "kitową" na diagramie E-systemu, z drugiej strony ten lepszy szeroki kąt to już zupełnie inna półka cenowa. Zdaję sobie sprawę, że nie jest on zbyt jasny, ale w tym przypadku raczej nie potrzebuję jasnego obiekywu, za to fajnie by było, gdyby był ostry i ładnie mu działał AF. Nie będę rozczarowany?

Aha i czy ktoś próbował bawić sie IR z tym obiektywem?

heniobe
19.11.09, 17:43
Też się właśnie zastanawiam nad tym obiektywem.

Ostatnio fotografuję głównie portrety i używam jedynie ZD 14-54 (pseudostudio) i ZD 50 (plener), ale mam też ZD 70-300, ZD 35 i Sigmę 30/1.4, nigdy natomiast nie miałem szerokiego kąta, a myślę, że w zimę mógłbym nim zrobić jakieś fajne krajobrazy.

Czy 9-18 będzie dobrym wyborem do mojej kolekcji? Trochę mnie martwi, że wpada on w kategorię "kitową" na diagramie E-systemu, z drugiej strony ten lepszy szeroki kąt to już zupełnie inna półka cenowa. Zdaję sobie sprawę, że nie jest on zbyt jasny, ale w tym przypadku raczej nie potrzebuję jasnego obiekywu, za to fajnie by było, gdyby był ostry i ładnie mu działał AF. Nie będę rozczarowany?

Aha i czy ktoś próbował bawić sie IR z tym obiektywem?

W/G mojej wiedzy problem nie leży w obiektywie ale w filtrze "anty-IR" zamontowanym przed matrycą , mogę się mylić /?/ pozdrawiam hb.
PS. O tym, że obiektyw jest super nie muszę pisać.

Karol
19.11.09, 18:25
Czy 9-18 będzie dobrym wyborem do mojej kolekcji? Trochę mnie martwi, że wpada on w kategorię "kitową" na diagramie E-systemu?
Bo nie ma uszczelnień i jest ciemny chociaż ta druga cecha w szerokim kącie w sumie nie jest taka istotna. Jest zbudowany jak kity ale ma metalowy bagnet. Optycznie jest ok, zresztą i kitom Olka trudno cokolwiek zarzucić. Czy warto? - zbierasz kolekcję czy foty chcesz nim robić? ;-)

darkelf
19.11.09, 18:40
Tak jak napisałem obecnie używam głównie ZD 14-54, ale na zimę chciałbym trochę pobawić się krajobrazami i dlatego myślę nad szerokim kątem, ale ponieważ nigdy nie miałem obiektywu szerszego niż odpowiednik 28mm (mam trochę m42 ale w nich się wszystko mnoży przez 2) więc nie wiem czy się nie okaze że 9-18 czegoś brakuje z czego sobie nie zdaję sprawy, bez uszczelnień przeżyję nawet w śniegu ;)

zbikot
20.11.09, 13:42
Witam
Kilka dni temu byłem w Tatrach. Poniżej kilka zdjęć które oddają część możliwości tego szkła

darkelf
20.11.09, 16:31
A ma ktoś zdjęcia całych postaci robionych przy 9mm? Znalazłem jedno fajne z modelką, ale głównie 9-18 znajduję w krajobrazach albo co najwyżej w zwierzakach.

Bodzip
20.11.09, 19:19
Taki pstryk: 9 mm, pełna klatka

darkelf
20.11.09, 19:59
W jakim sensie "pełna" klatka?

Bodzip
20.11.09, 20:28
znaczy nic nie kadrowane

micky
18.01.10, 16:25
Z ostatniego wyjazdu robione 9-18, na wyjazd ryzykownie zabrałem tylko w/w i nowo kupiony 140-600. Pierwszy z 4XX tworzy świetny zestaw mały i poręczny, mimo że miałem Cokin P slim mam kilka ujęć z holderem w narożnikach. Za tele nigdy nie przepadałem i chyba jeszcze sporo nauki przede mną;)

marwis
18.01.10, 17:25
micky
ujęcia fajne, ale chyba zdjęcia straciły dużo w obróbce/zmianie rozmiaru - bo wyglądają na nieostre a z 9-18 to raczej niemożliwe

ksb
18.01.10, 17:49
ja uważam że 9-18 to rewelacyjne szkiełko. To jeden z powodów dzięki którym nie mogę wziąć rozwodu z systemem 4/3.
50 F2 i 9-18 to moja zmora:)))
Mam leice 14-50 2.8 i jest tak nie "kocham":)))

Ziootek1971
18.01.10, 20:59
Mam ZD 9-18 jakoś od końca września i "gości" dosyć często na korpusie. Od czasów analogowych, kiedy używałem stałki 20 mm nie miałem okazji robić zdjęć z szerokim kątem. Co prawda moim marzeniem nadal jest ZD 7-14, ale chwilowo odpuszczę sobie to szkło, bo chwilowo mnie na nie nie stać. Jeżeli ktoś ma wątpliwości czy kupić Sigmę 10-20 czy ZD 9-18 to niech ich się szybko wyzbędzie i zakupi szkiełko Olympusa - naprawdę warto. A poniżej kilka fotek zrobionych tym obiektywem.

Tommy_G
18.01.10, 21:27
9-18 jest wart każdej złotóweczki a stosunek ceny do jakości naprawdę imponujący. Za bardzo małą kasę masz mega super szkiełko.

Kilka sampelków prosto z puchy:

Ania_
23.01.10, 00:49
zimowy sampelek


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img121.imageshack.us/img121/2465/sampleissampleijuz.jpg)

Piotr Grześ
23.01.10, 01:03
Ładny!

Legal
13.02.10, 01:10
Czy było warto - napiszę, jak bede miał światło i przestrzeń.
Dołączam w każdym razie do klubu posiadaczy ZD 9-18 i jedno mogę napisać po dwóch dniach posiadania: szok nr 2! Szok nr 1 był jak kiedyś zrobiłem pierwsze foty ZD35 macro i popatrzyłem na rozdzielczość. Tu jest podobnie świetnie a do tego dochodzi ten szeroki kąt i doskonałe parametry juz od f/4.0 oraz brak troski o AF - hiperfokalna jest to 1,36m dla pełnej dziury na szerokim kącie!
Doskanale sprawdza się w ciasnych blokowych pomieszczeniach. W pejzażu sprawdzę wkrótce.
I jeszcze jedno - nie wygina pionów i poziomów! Moze to wada dal milosnikow fisheye - dla mnie zdecydowanie zaleta!

Magnesus
15.02.10, 10:01
I jeszcze jedno - nie wygina pionów i poziomów! Moze to wada dal milosnikow fisheye - dla mnie zdecydowanie zaleta!

Ta, Sigma 30mm w porównaniu z nim daje straszną beczkę.

qazy
16.02.10, 23:20
Witam,
Podobnie jak Wy jestem szczęśliwym posiadaczem 9-18 od roku. Praktycznie od kiedy go kupiłem prawie go nie zdejmowałem. Dopiero teraz do portretów pierworodnego założyłem 18-180.
Szkiełko jest rewelacyjne, szczególnie w krajobrazach które najczęściej pstrykam. Trochę przeszkadza mi spadek ostrości na brzegach przy ogniskowej 9 (szczególnie jak łączę panoramy) ale przy takiej ogniskowej tak bywa i daję sobie radę.

Legal
17.02.10, 15:00
Załączam próbkę fotki z mojego ZD 9-18 przy 9mm z szarą połówką. Brak obróbki poza zmniejszeniem rozmiaru. Chwyciłem za to chwilę niebieskiego nieba :)

sisman
17.02.10, 15:03
Nie wiem czy warto - (de gustiubus..) ja mam (od poniedziałku) - mydło na niebie więc nie ćwiczyłem

Jamsborg
17.02.10, 19:38
I jeszcze jedno - nie wygina pionów i poziomów! Moze to wada dal milosników fisheye - dla mnie zdecydowanie zaleta!
To raczej półprawda... nie wygina jak fish ale mury i tak się walą ;)


Ta, Sigma 30mm w porównaniu z nim daje straszną beczkę.
Nie jest aż taka straszna ta beczka -1,5%, prawie nie przeszkadza;możesz nawet ją przegapić. Trudniej ją wychwycić niż -2,5% na 9mm. Choć fakt, że jak na stałke i o takiej ogniskowej to nie przystoi.

Legal
17.02.10, 20:42
Mury walą się nie od szerokiego kata, ale z powodu braku prostopadłości płaszczyzny matrycy do ziemi. Ma sie to nijak do właściwości optycznych tego obiektywu. Co do beczki to zgoda - wygina, ale 2.44%, czyli standardowo.

epicure
17.02.10, 20:48
Mury walą się nie od szerokiego kata, ale z powodu braku prostopadłości płaszczyzny matrycy do ziemi.

Dokładnie, to kwestia perspektywy.

szambonur
17.02.10, 22:16
Czy warto... pewnie że warto. Nabyłem ten obiektyw bo chciałem szerzej, głównie z myślą o krajobrazie, ale doskonale sprawdza się również we wnętrzach, począwszy od ciasnych malutkich łazienek po duże sale, o parametrach nie pisze bo od tego są specjalistyczne testy, ale wrażenia z użytkowania są jak najbardziej pozytywne. Poniżej kilka sampli wewnątrz - budynkowych.

Ernesth
24.02.10, 11:46
Kurcze zakochałem się w tym szkiełku tylko na podstawie tego co piszecie. Mam trochę pieniążków i z chęcią zainwestuje w "coś". Myślałem o zmianie puszeczki choć mój wysłużony E-330 ciągle hula a E-30 jeszcze drogi ;(.
Z waszych fotek 9-18 krajobrazy super, wnętrza też... czyli to co lubię i czasem praca wymaga (jakieś fotki hotelików itp.) a jak się ma to szkiełko w reporterce? Posiadam 14-54 i czasem brakuje szerszego :(

Darekw1967
24.02.10, 12:22
Załączam próbkę fotki z mojego ZD 9-18 przy 9mm z szarą połówką. Brak obróbki poza zmniejszeniem rozmiaru. Chwyciłem za to chwilę niebieskiego nieba :)

Witam !

Widze Bydgoszcz... Stary Rynek ;)
Lubie ten widoczek ;)


Co do szkielka... ZD 9-18 faktycznie niezla jakosc obrazu.
Dosc lekkie i nie za duze.

Jednak po zastanowieniu zdecydowalem sie na
zakup jasnego i uszczelnionego Zuiko 11-22.

Musze powiedziec, ze to jedno z najostrzejszych szkiel (zoom)
jakie w zyciu mialem i bardzo sobie je chwale.

Mnie w systemie Olka trzymaja dwie rzeczy
- wysokiej jakosci szkla (bardzo cenie rowne dziobanie na
calym kadrze)
- lzejszy i nie za duzy gabarytywo sprzet przez co
nie odczuwam ze cos taszcze...
(zestaw E-620 + ZD11-22 + ZD 14-54 + ZD 70-300 + FL36R
zajmuje naprawde nieduzo)




Pozdrawiam

Bodzip
24.02.10, 12:29
...a jak się ma to szkiełko w reporterce? Posiadam 14-54 i czasem brakuje szerszego :(

NIe jest to wprawdzie stricte reporterka, ale ...

Magnesus
24.02.10, 13:15
Nie jest aż taka straszna ta beczka -1,5%, prawie nie przeszkadza;możesz nawet ją przegapić. Trudniej ją wychwycić niż -2,5% na 9mm. Choć fakt, że jak na stałke i o takiej ogniskowej to nie przystoi.

Zależy od obiektu. Możliwe też, że 9-18 jest korygowany w puszce, bo testowałem tylko na JPG i z bliska prostokątny obiekt - na 9-18 był prosty, na Sigmie musiałem robić korektę w GIMP-ie, bo obiekt był wybrzuszony. :)

Ernesth
24.02.10, 13:28
NIe jest to wprawdzie stricte reporterka, ale ...
Dzięki ... robie też fotki na różnych spotkaniach wernisażach gdzie może więcej ludzi jest w całym kadrze.
Ma ktoś fotkę taka?

Jeszcze tylko przekonać żonę księgową, że obiektyw jest mi niezbędny do życia i zamawiam :) Macie jakieś propozycje argumentów?

qazy
24.02.10, 14:44
Jeszcze tylko przekonać żonę księgową, że obiektyw jest mi niezbędny do życia i zamawiam :) Macie jakieś propozycje argumentów?

Powiedz że w promocji dodają do obiektywu bon na zakupy w seforze :) To łatwo przekonasz że zamiast wydać 1800 zł, zarobisz 200 zł (bo obiektyw i tak potrzebujesz a promocji później nie będzie) :)
Możesz jeszcze dodać że tym obiektywem to będziesz jej robił piękne portrety jakich jeszcze nie miała.
Generalnie argumentów mogą być tysiące sam musisz wiedzieć co ją przekona :)

rodzyn
7.03.10, 11:30
Zrobiłem mały teścik tego obiektywu z korpusem mikro 4/3
Panasonic G1 mozna zobaczyć je tutaj:
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=70520&page=6
wpis 57

gibberpl
7.03.10, 11:34
Ni ma linka.

Edit: Dzieki.

rodzyn
7.03.10, 11:35
Ni ma linka.

już jest nie wkleiło się

salvadhor
7.03.10, 13:10
Dzięki ... robie też fotki na różnych spotkaniach wernisażach gdzie może więcej ludzi jest w całym kadrze.
Ma ktoś fotkę taka?

Jeszcze tylko przekonać żonę księgową, że obiektyw jest mi niezbędny do życia i zamawiam :) Macie jakieś propozycje argumentów?

Sposób jest prosty, powiedz, że znalazłeś promocję na jakiś fajny ciuch - sweterek, tudzież coś co żonie się wymarzyło. Cena - nie gra roli, to prezent :). Teraz pozostaje ci wykonać zakup łączony, żonę obdarować sweterkiem, a potem z radością obwieścić - 'Popatrz kochanie, jaki gratis dołączyli'...

rodzyn
9.03.10, 16:53
Dzięki ... robie też fotki na różnych spotkaniach wernisażach gdzie może więcej ludzi jest w całym kadrze.
Ma ktoś fotkę taka?

Jeszcze tylko przekonać żonę księgową, że obiektyw jest mi niezbędny do życia i zamawiam :) Macie jakieś propozycje argumentów?

Prosta informacja , że jest promocja cashback i zbliża się do końca , oraz zapemnienie przy lampce wina, o konieczności zakupu , powinno pomóc- kobiety są bardzo praktyczne .
Powodzenia.

burbot
10.03.10, 13:53
Powiedz że w promocji dodają do obiektywu bon na zakupy w seforze :) To łatwo przekonasz że zamiast wydać 1800 zł, zarobisz 200 zł (bo obiektyw i tak potrzebujesz a promocji później nie będzie) :)
Możesz jeszcze dodać że tym obiektywem to będziesz jej robił piękne portrety jakich jeszcze nie miała.
Generalnie argumentów mogą być tysiące sam musisz wiedzieć co ją przekona :)

Ja zamówiłem wczoraj za 1677 zł http://fotozakupy.pl/obiektyw/olympus-zuiko-digital-ed-9-18-mm-f4-0-5-6,8087s
minus 200 za cashback to wyniesie 1477 zł. Miałem zamiar kupić w USA za 475 $ http://cameras.pricegrabber.com/slr-lenses/Olympus-Zuiko-9-18mm-ED/m94761631.html/search=9-18/st=query , ale w tym układzie cena prawie taka sam i musiałbym czekać kilka miesiecy na przyjazd znajomych do Polski.

rodzyn
11.03.10, 11:11
Ja zamówiłem wczoraj za 1677 zł http://fotozakupy.pl/obiektyw/olympus-zuiko-digital-ed-9-18-mm-f4-0-5-6,8087s
minus 200 za cashback to wyniesie 1477 zł. Miałem zamiar kupić w USA za 475 $ http://cameras.pricegrabber.com/slr-lenses/Olympus-Zuiko-9-18mm-ED/m94761631.html/search=9-18/st=query , ale w tym układzie cena prawie taka sam i musiałbym czekać kilka miesiecy na przyjazd znajomych do Polski.

Wychodzi może cenowo na jedno, ale u nas gwarancja Olka na dwa lata, a samo szkło świetne.

burbot
11.03.10, 12:40
Wychodzi może cenowo na jedno, ale u nas gwarancja Olka na dwa lata, a samo szkło świetne.

Z USA gwarancja miedzynarodowa 12-miesięcy. Nie słyszałem o przypadku napraw gwarancyjnych obiektywów Olka po roku czasu. Jak coś ma nawalić to w pierwszym okresie użytkowania, chociaż w moim 14-54 zauważyłem paproch w obiektywie dopiero po 1,5 roku, więc gwarancja mnie ominęła.

rodzyn
11.03.10, 12:51
Z USA gwarancja miedzynarodowa 12-miesięcy. Nie słyszałem o przypadku napraw gwarancyjnych obiektywów Olka po roku czasu. Jak coś ma nawalić to w pierwszym okresie użytkowania, chociaż w moim 14-54 zauważyłem paproch w obiektywie dopiero po 1,5 roku, więc gwarancja mnie ominęła.
do tej pory jeśli chodzi o problemy techniczne, to ze sprzętem Olka odpukać- nie miałem najmniejszego problemu.
Mówi się : strzeżonego Pan Bóg strzeże..

polmos
12.03.10, 20:41
mam 9-18mm i polecam go z czystym sumieniem fanom fotografii krajobrazu. naprawde dobra inwestycja.

namor11
13.03.10, 12:06
Całkiem całkiem ten obiektyw 9-18 .Teraz mam niezły orzech do zgryzienia,szeroki kąt czy tele 70-300 oto jest pytanie.

burbot
13.03.10, 12:11
Całkiem całkiem ten obiektyw 9-18 .Teraz mam niezły orzech do zgryzienia,szeroki kąt czy tele 70-300 oto jest pytanie.

Wszystko zależy do jakich zdjęć chcemy wykorzystać.

rodzyn
13.03.10, 12:28
Całkiem całkiem ten obiektyw 9-18 .Teraz mam niezły orzech do zgryzienia,szeroki kąt czy tele 70-300 oto jest pytanie.
musisz przemyśleć i to m miarę szybko , bo promocja tylko do końca marca, przy 9-18 zwrot 200zł a przy 70-300 120zł.
Ale najważniesze pytanie , na które musisz sobie odpowiedzieć to , którego zakresu używał byś częściej

Tu ceny z netu 70-300 potem 9-18
http://www.ceneo.pl/783776
http://www.ceneo.pl/1768642

gdybyś odpowiedzial , że w mirę jednakowo to biorąc proporcje ceny do zwrotu korzystniej 9-18

namor11
13.03.10, 12:41
Chyba pejzaże łatwiej skadrować niż upolować jakąś ptaszynę

rodzyn
13.03.10, 12:48
Chyba pejzaże łatwiej skadrować niż upolować jakąś ptaszynę

dużo zależy od miejsca...

burbot
13.03.10, 12:50
Chyba pejzaże łatwiej skadrować niż upolować jakąś ptaszynę

Raczej tak i architektura. Pierwsze testy 9-18

Iwo
13.03.10, 13:33
Całkiem całkiem ten obiektyw 9-18 .Teraz mam niezły orzech do zgryzienia,szeroki kąt czy tele 70-300 oto jest pytanie.
Myślę, że oba obiektywy mają na tyle atrakcyjne obecnie ceny, Zwłaszcza 9-18mm,
że nie ma co się bać dużej straty w kieszeni nawet gdybyś na jesieni chciał je sprzedać.
Mam ten sam problem co Ty, znaczy ja nie mam problemu, bo nie mam kasy ;)

rodzyn
13.03.10, 13:45
ale w takim wypadku, chyba rzeczywiście wszystko wskazuje na: ZD 9-18
sample : 9 i 18 i 9 mm

szamotl
15.03.10, 23:36
Przeglądam ten wątek i to powinno być karalne, czym więcej sampelków tym poważniej zastanawiam się nad tym obiektywem. A zaczęło się od zdjęcia rynku epicure. Właściwie to się nie zastanawiam tylko szukam argumentów do uzasadnienia zakupu (argumentów dla żonki)

Iwo
15.03.10, 23:54
Przeglądam ten wątek i to powinno być karalne, czym więcej sampelków tym poważniej zastanawiam się nad tym obiektywem. A zaczęło się od zdjęcia rynku epicure. Właściwie to się nie zastanawiam tylko szukam argumentów do uzasadnienia zakupu (argumentów dla żonki)
Ja bym powiedział, że będę mógł zrobić fotkę teściowej dzięki temu szkiełku... :cool:

Piotr Grześ
16.03.10, 00:06
Ja bym powiedział, że będę mógł zrobić fotkę teściowej dzięki temu szkiełku... :cool:
Jak znam teściowe, to nie byłaby zadowolona z tego zdjęcia:) Warunek, nie zbliżać się za bardzo. Nie chcesz jej chyba przerysować za bardzo!

johan
16.03.10, 10:29
Jak znam teściowe, to nie byłaby zadowolona z tego zdjęcia:) Warunek, nie zbliżać się za bardzo. Nie chcesz jej chyba przerysować za bardzo!

Teściową to lepiej jakimś tele fotografować. Na 9mm to by niezły balon wyszedł:)

Mirek54
16.03.10, 10:51
Jeszcze tylko przekonać żonę księgową, że obiektyw jest mi niezbędny do życia i zamawiam :) Macie jakieś propozycje argumentów?

Badz facet z j......i:wink:.Nie konsultuje sie z zona kupna dla niej prezentow.Prezent to niespodzianka ma byc.
8 marca-dzien kobiet-jest okazja na kupno
13 marca imieniny Bozeny i Krystyny-jest okazja.To ze akurat w tym dniu byc moze nie ma jej imienin to nie powod zebys ze szczerego serca kupil obiektyw kochanej osobie.
Teraz napiszesz,ze zona nie fotografuje,tylko ty.To tez zaden problem.Przeciez moze Ci pozyczac szklo co na prezent dostala-chyba,ze nie kocha to nie pozyczy.
Napewno Ci bedzie pozyczac,przecie meza ma jednego.:grin:

burbot
16.03.10, 11:13
Badz facet z j......i:wink:.Nie konsultuje sie z zona kupna dla niej prezentow.Prezent to niespodzianka ma byc.
8 marca-dzien kobiet-jest okazja na kupno
13 marca imieniny Bozeny i Krystyny-jest okazja.To ze akurat w tym dniu byc moze nie ma jej imienin to nie powod zebys ze szczerego serca kupil obiektyw kochanej osobie.
Teraz napiszesz,ze zona nie fotografuje,tylko ty.To tez zaden problem.Przeciez moze Ci pozyczac szklo co na prezent dostala-chyba,ze nie kocha to nie pozyczy.
Napewno Ci bedzie pozyczac,przecie meza ma jednego.:grin:

Proponuję przenieść ten wątek do Hyde Parku, bo dla poszukujacych konkretnych informacji o 9-18 niewiele wnosi.

Iwo
16.03.10, 12:20
Badz facet z j......i:wink:.Nie konsultuje sie z zona kupna dla niej prezentow.Prezent to niespodzianka ma byc.
8 marca-dzien kobiet-jest okazja na kupno
13 marca imieniny Bozeny i Krystyny-jest okazja.To ze akurat w tym dniu byc moze nie ma jej imienin to nie powod zebys ze szczerego serca kupil obiektyw kochanej osobie.
prima aprilis się zbliża... też okazja.

johan
17.03.10, 21:59
No i mnie przekonaliście do zakupu. Mam nadzieję, że zdążę na cashback. W czerwcu szykuje mi się wyjazd do ciepłych krajów i trochę go tam potestuję.
Mam takie pytanko do użytkowników. Posiadam polara 77mm. Czy po zamontowaniu z przejściówką 77>72 nie będzie winiety? I co wtedy z osłoną przeciwsłoneczną?

grizz
17.03.10, 22:06
Czy po zamontowaniu z przejściówką 77>72 nie będzie winiety? I co wtedy z osłoną przeciwsłoneczną?

Możesz ją w domu zostawić.

Bodzip
17.03.10, 22:08
No i mnie przekonaliście do zakupu. Mam nadzieję, że zdążę na cashback. W czerwcu szykuje mi się wyjazd do ciepłych krajów i trochę go tam potestuję.
Mam takie pytanko do użytkowników. Posiadam polara 77mm. Czy po zamontowaniu z przejściówką 77>72 nie będzie winiety? I co wtedy z osłoną przeciwsłoneczną?

Ten obiektyw nie wykazuje żadnej winiety po założeniu normalnego filtra. Bez względu na to czy wersja slim, czy standard - obiektyw nie wykazuje winiety.
Nie potrafię Ci powiedzieć jak to będzie wyglądało z redukcją.

johan
17.03.10, 22:12
Ten obiektyw nie wykazuje żadnej winiety po założeniu normalnego filtra. Bez względu na to czy wersja slim, czy standard - obiektyw nie wykazuje winiety.
Nie potrafię Ci powiedzieć jak to będzie wyglądało z redukcją.

Filtr mam w wersji slim, ale dochodzi grubość redukcji.

Karol
17.03.10, 22:18
Posiadam polara 77mm. Czy po zamontowaniu z przejściówką 77>72 nie będzie winiety? I co wtedy z osłoną przeciwsłoneczną?

Nie powinno być winiety, ale żeby to stwierdzić na 100% trzeba by było sprawdzić. W każdym razie normalny (nie slim) filtr nie powoduje winiety z ZD 9-18 a więc ten większy z przejściówką też nie powinien, slim tym bardziej.
Prawdopodobnie jak założysz osłonę p. słoneczną filtr 77 mm z przejściówką już się nie zmieści, więc albo osłona albo polar na przejściówce. Nie ubolewałbym jednak nad tym, sam przy polarze z reguły już nie zakładam osłony p. słonecznej. Filtr polaryzacyjny - jeśli go użyć do przyciemnienia nieba, daje najlepszy efekt jeżeli słońce jest pod takim kątem, że wpada do ucha. W takich warunkach raczej nie widzę korzyści z założenia osłony. Ona się najbardziej się przyda jak robisz prawie pod słońce, lub w nocy gdzie są różne źródła światła, ale wówczas filtr PL raczej się nie przyda.

epicure
17.03.10, 22:21
Kręcenie polarem przy założonym tulipanie (takim bez okienka) to niezapomniane doznanie bezsilności i niemocy ;)

johan
17.03.10, 22:24
Nie powinno być winiety, ale żeby to stwierdzić na 100% trzeba by było sprawdzić. W każdym razie normalny (nie slim) filtr nie powoduje winiety z ZD 9-18 a więc ten większy z przejściówką też nie powinien, slim tym bardziej.
Prawdopodobnie jak założysz osłonę p. słoneczną filtr 77 mm z przejściówką już się nie zmieści, więc albo osłona albo polar na przejściówce. Nie ubolewałbym jednak nad tym, sam przy polarze z reguły już nie zakładam osłony p. słonecznej. Filtr polaryzacyjny - jeśli go użyć do przyciemnienia nieba, daje najlepszy efekt jeżeli słońce jest pod takim kątem, że wpada do ucha. W takich warunkach raczej nie widzę korzyści z założenia osłony. Ona się najbardziej się przyda jak robisz prawie pod słońce, lub w nocy gdzie są różne źródła światła, ale wówczas filtr PL raczej się nie przyda.

Redukcja wyjdzie sporo taniej niż zakup nowego filtra, więc zamówię i sprawdzę. Dzięki Karol za wyczerpującą odpowiedź.

Karol
17.03.10, 22:33
Kręcenie polarem przy założonym tulipanie (takim bez okienka) to niezapomniane doznanie bezsilności i niemocy ;)

Niekoniecznie. Osłona w ZD 9-18 jest względnie płytka, filtr który mam (klasyczna Hoya) ma na zewnętrznym pierścieniu takie ząbki ułatwiające kręcenie. Obracanie filtrem przy założonej osłonie nie stanowi żadnego problemu. Mam szpeje pod ręką i właśnie to sprawdziłem ;-) W ZD 14-54 jest nieco gorzej, ale też jest to wykonalne.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Dzięki Karol za wyczerpującą odpowiedź. Nie ma sprawy. Gdybym był w podobnej sytuacji również zastosowałbym przejściówkę.

johan
8.04.10, 12:17
No i w końcu (po wielu perturbacjach) dostałem paczkę z 9-18.
Po wkręceniu filtra polaryzacyjnego 77mm przez redukcję filtrową 77>72 winiety nie zauważyłem. Tulipana już wtedy nie ma szans założyć, a i dekielek nie pasuje:)
Obiektyw jest stosunkowo mały i z e-620 na wyjazdy będzie idealny.

piotrktm
15.04.10, 06:58
Jak wiadomo ażeby skorzystać ze zwrotu gotówki za te obiektyw należy między innymi wyciąć kod kreskowy z pudełka i wysłać do Niemiec.
Pytanie moje głupie zatem brzmi.
Który kod należy wyciąć bo mam ich na pudełku 3 (trzy) sztuki?
Po telefonie do Olympus Polska nie dowiedziałem się nic konkretnego, chyba przyjdzie mi poszatkować pudełko i wysłać wszystkie, tak na wszelki wypadek. Miał ktoś z Was podobną sytuację?

skow
15.04.10, 08:42
Który kod należy wyciąć bo mam ich na pudełku 3 (trzy) sztuki?


EAN-13 czyli kod z 13 cyframi, który znajduje sie przy "okienku" w kartonie na samym skraju (czyli tem który da się najłatwiej wyciąć)

burbot
15.04.10, 08:51
EAN-13 czyli kod z 13 cyframi, który znajduje sie przy "okienku" w kartonie na samym skraju (czyli tem który da się najłatwiej wyciąć)

Ja wysłałem ten na spodzie pudełka [najtrudniejszy do wycięcia] ok. 3 tygodnie temu i na razie cisza. Pewnie trzeba będzie reklamować, czy może wysłać raz jeszcze ten właściwy?

johan
14.05.10, 21:17
Ostatnio zabrałem ZD 9-18mm na wycieczkę do Włoch.
Przykładowe strzały na 9mm:
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=33355&stc=1&d=1273864507

Joki
15.05.10, 10:44
Witam serdecznie.

Czytając cały wątek można odnieść wrażenie, że to super szkło, jednak ja czuję pewien niedosyt. Być może skoślawiony przez 50-tkę i 55-200, odczuwam brak ostrości i za duże aberracje chromatyczne?
Czy ktoś z Was miał możliwość porównania do 7-14? Bo to on był moim celem ale skusiłem się czytając pochwały na 9-18.
Pozdrawiam.

Daniello
15.05.10, 13:13
Moim zdaniem ostrość z tego szkiełka jest rewelacyjna, a porównywanie ultraszerokiego kąta z 50 nie powinno mieć w ogóle miejsca :).

johan
15.05.10, 13:41
Witam serdecznie.

Czytając cały wątek można odnieść wrażenie, że to super szkło, jednak ja czuję pewien niedosyt. Być może skoślawiony przez 50-tkę i 55-200, odczuwam brak ostrości i za duże aberracje chromatyczne?
Czy ktoś z Was miał możliwość porównania do 7-14? Bo to on był moim celem ale skusiłem się czytając pochwały na 9-18.
Pozdrawiam.

7-14 zapewne będzie ostrzejszy, ale i sporo większy i cięższy.
Dla mnie ważnym kryterium przy zakupie była waga i wielkość. Zabierając sprzęt na wycieczki nie chcę targać dodatkowych kilku kilo:)
E-620 z kitami i zd9-18 sprawdza się w tym przypadku znakomicie. Jakość napewno gorsza niż z 5D, ale dużo lepsza niż z kompaktu. Do albumu, czy oglądania na tv w zupełności wystarczy.

Joki
16.05.10, 10:15
Moim zdaniem ostrość z tego szkiełka jest rewelacyjna, a porównywanie ultraszerokiego kąta z 50 nie powinno mieć w ogóle miejsca :).
Porównanie bez sensu, ale obawiam się, że w starciu 9-18 i 7-14, ostrość odczuwa się mniej więcej tak jak przy porównaniu 14-45 do 12-60? Tego się obawiałem i niestety wygląda na to, że się potwierdza? Dałem się zwieść dobrym opiniom. Pewnie, że w tej cenie to dobre szkło, ale obiektywnie jest najwyżej niezłe.
Pozdrawiam.

epicure
16.05.10, 13:57
Nikt jeszcze nie narzekał na ostrość tego szkła.

dzemski
16.05.10, 14:05
ja nie narzekam, źle nie jest (choć genialnie też nie, ale to inna półka cenowa od 7-14, polecam oglądać w nowym oknie, to 1:1):

burbot
16.05.10, 14:21
ja nie narzekam, źle nie jest (choć genialnie też nie, ale to inna półka cenowa od 7-14, polecam oglądać w nowym oknie, to 1:1):

EXIF nieczytelne

epicure
16.05.10, 14:21
Nie widzę nic niepokojącego.

dzemski
16.05.10, 14:23
EXIF nieczytelne

niestety podczas wgrywania załącznika jest zmieniany jego rozmiar (w bajtach) i ginie exif.
E-3
ISO200
1/640s
9mm/4.0

wołane w ACR

Jeszcze jedno, obiektyw ma napisane, że ostrzy z 25 cm co nie do końca prawda, bo tak na moje oko ostrzy już z 15 cm (pewnie z powodu sporej GO przy tej ogniskowej) :)

S4INT
16.05.10, 14:32
Jeszcze jedno, obiektyw ma napisane, że ostrzy z 25 cm co nie do końca prawda, bo tak na moje oko ostrzy już z 15 cm (pewnie z powodu sporej GO przy tej ogniskowej) :)

Odległość ostrzenia jest podawana od matrycy, nie od przedniej soczewki.

dzemski
16.05.10, 14:36
Odległość ostrzenia jest podawana od matrycy, nie od przedniej soczewki.

Ciekawe, bo nie sprawdza się to np z 14-54 (odległość ostrzenia 22 cm, od soczewki do matrycy jest 20 cm i za chiny nie mogę wyostrzyć nic co jest bliżej niż 20 cm od przedniej soczewki) ;)

proximo
15.08.11, 16:35
Pytanie do posiadaczy 9-18 tki.Czy szara połówka marumi będzie winietować?

epicure
15.08.11, 16:44
Nie będzie winietować, jeśli to będzie filtr nakręcany typu slim lub Cokin z odpowiednio dużym holderem.

proximo
15.08.11, 17:13
Dzięki za odpowiedz :)
Marumi nakręcanych połówek w wersji slim to chyba nie robi. Generalnie połówek 72mm mało cuś.

epicure
a korzystasz z szarej połówki w swoim 9-18?

epicure
15.08.11, 18:09
epicure
a korzystasz z szarej połówki w swoim 9-18?

Sporadycznie korzystałem, nie było żadnych problemów.

yac
15.08.11, 18:15
ja korzystam z szarych połówek hitech`a na wąskim holderze cockina i nie ma z tym żadnych problemów. Czasami to mi się nawet nie chce hodera zakładać i po prostu trzymam filtr ręką .

proximo
16.08.11, 13:15
No dobra
Zakupiłem szara połówka marumi 72mm (wersja normalna nie slim) minimalnie winietuje na 9 mm, pozniej wstawie foto jak to wygląda.

ZBIGU
8.09.11, 16:40
Nie ostrzy mi 9-18 przez wizjer , LV jest OK . Jak rozwiazac problem ? Zbig

cissic
8.09.11, 17:12
napsz cos wiecej. jakie body? AF? manual? o co kaman?

proximo
8.09.11, 17:19
wstawiam foto na 9mm z szara połowka marumi. Jak widac winieta troche widoczna.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img838.imageshack.us/img838/9342/p9032097.jpg)

ZBIGU
8.09.11, 17:52
E-520 , AF , MF nie używam .

romek1967
8.09.11, 18:10
E-520 , AF , MF nie używam .

Jak tak dalej będziesz drobił informacje to połowa z nas wymrze zanim się dowie o co kaman

Weasly
8.09.11, 20:33
wstawiam foto na 9mm z szara połowka marumi. Jak widać winieta troche widoczna.
filtra UV nie miałeś nakręconego ? bo ja jak robiłem UV+polar to tez mi małą winietę robiło ale gdy odkręciłem UV wszystko było okej

cissic
8.09.11, 21:30
filtra UV nie miałeś nakręconego ? bo ja jak robiłem UV+polar to tez mi małą winietę robiło ale gdy odkręciłem UV wszystko było okej

ZD 9-18 winietuje z szara polowka marumi na 9mm. tez tak mam. niestety

Bodzip
8.09.11, 21:47
ZD 9-18 winietuje z szara polowka marumi na 9mm. tez tak mam. niestety
Trzeba kupić slima i nie będzie winietki

cissic
8.09.11, 21:52
Trzeba kupić slima i nie będzie winietki

nie mam z tym problemu. znam kilka trikow w szopie:)

bartek2807
11.09.11, 15:09
jeśli ktoś się jeszcze waha to kilka zdjęć
https://picasaweb.google.com/agataibartek/Warszawa9mm?authkey=Gv1sRgCKvFqtv0q-ioXw
zdj. wywołane z rawów i nic więcej. e510

ZBIGU
17.10.11, 13:44
Już nie drobie danych. ZD 9-18 (nowy) , nie ostrzy mi wogóle przez wizjer ani przy pomocy AF ani przy pomocy MF , począwszy od F 4,0 aż po F 22 . Natomiast przez LV ostrość jest idealna . Pozostałe obiektywy 14-42 , 40-150 , 70-300 , 35 makro , ostrzą idealnie zarówno AF , MF , LV. Czy ktos juz miał taki przypadek . Pozdrawiam Z.

deduch
17.10.11, 14:53
Jeszcze jedno, obiektyw ma napisane, że ostrzy z 25 cm co nie do końca prawda, bo tak na moje oko ostrzy już z 15 cm (pewnie z powodu sporej GO przy tej ogniskowej) :)

Dla różnych ogniskowych różna będzie odległość ostrzenia. Na 12-60 na bank przetestowane. Podejrzewam, że Oly podaje jako minimalną odległość na najdłuższej ogniskowej, więc pojawia się tu "zapas" dla tych krótszych. Jakie by nie było teoretyczne wytłumaczenie, empirycznie jest to fakt :)

apz
17.10.11, 18:30
Już nie drobie danych. ZD 9-18 (nowy) , nie ostrzy mi wogóle przez wizjer ani przy pomocy AF ani przy pomocy MF , począwszy od F 4,0 aż po F 22 . Natomiast przez LV ostrość jest idealna . Pozostałe obiektywy 14-42 , 40-150 , 70-300 , 35 makro , ostrzą idealnie zarówno AF , MF , LV. Czy ktos juz miał taki przypadek . Pozdrawiam Z.

Nie ostrzy , czy nie przesuwa soczewkami ? Zielona kropa się zapala czy nie?
Przelicz ty te ogniskowe i przesłony w kalkulatorze.

Pozdrawiam AP.

ZBIGU
18.10.11, 09:10
Zielona kropa się pali przy AF i MF , soczewki przesuwa bo słychać nie ostrzy obojętnie jaka ogniskowa i przysłona i daje totalny FF i co Ty na to ? . Pozdrawiam Z.

Mirek54
18.10.11, 09:23
Już nie drobie danych. ZD 9-18 (nowy) , nie ostrzy mi wogóle przez wizjer ani przy pomocy AF ani przy pomocy MF , począwszy od F 4,0 aż po F 22 . Natomiast przez LV ostrość jest idealna . Pozostałe obiektywy 14-42 , 40-150 , 70-300 , 35 makro , ostrzą idealnie zarówno AF , MF , LV. Czy ktos juz miał taki przypadek . Pozdrawiam Z.

Moj znajomy tak mial,ale z innym szklem.Oddal od razu do naprawy.Jednak Ty nie musisz tego robic.Skoro juz wrzuciles temat to poczytaj najpierw odpowiedzi.
Nie rozumiem tylko tego zdania""Już nie drobie danych.""??Tu moze byc haczyk w problemie.

ZBIGU
18.10.11, 13:35
Drobił informacke to odpowiedż na słowa Romka 1967 . Pozdrawiam Z.

apz
18.10.11, 18:58
Olympus - Warszawa ul Suwak i OK Serwis w Gdańsku to dwa miejsca w których pomogą Ci na pewno.
Jeśli masz gwarancję - to Warszawa , jak już po to wysyłaj do Gdańska.

Pozdrawiam AP.

ZBIGU
20.10.11, 11:14
Wysłałem , wrócił nic sie nie zmieniło , zrobiłem testowe zdjęcia dołączyłem do obiektywu , wysłałem jeszcze raz , czekam z niecierpliwością . Pozdrawiam Z.

ZBIGU
25.10.11, 08:30
Przysłali i ...... i nic się nie zmieniło . Jak nie ostrzył tak nie ostrzy przez wizjer niezależnie od ustawień , przez LV zdjęcia super . Według serwisu wszystko jest OK. Może to wina korpusu E-520 , ale na pozostałych obiektywach jest OK albo wydaje mi się , że jest ok. Czy ktoś miał podobne doświadczenia z E-520 i ZD 9-18 . Pozdrawiam Z.

romek1967
25.10.11, 09:03
Przysłali i ...... i nic się nie zmieniło . Jak nie ostrzył tak nie ostrzy przez wizjer niezależnie od ustawień , przez LV zdjęcia super . Według serwisu wszystko jest OK. Może to wina korpusu E-520 , ale na pozostałych obiektywach jest OK albo wydaje mi się , że jest ok. Czy ktoś miał podobne doświadczenia z E-520 i ZD 9-18 . Pozdrawiam Z.

Puść request na forum, może ktoś z Płocka się zlituje i pożyczy Ci na 10 minut swoje body, przestrzelasz 9-18 i nie będziesz gdybał.

ZBIGU
1.11.11, 20:09
Juz nie gdybam . Wyglada na to że mój korpus ma FF co uwidacznia sie na 9-18 , dziwne tylko , ze pozostałe obiektywy dobrze działają. Obiektyw 9-18 podpiety do innego korpusu ostrzył o wiele lepiej jak na moim. Co myslicie na ten temat ?. Z.

ZBIGU
13.11.11, 18:40
Podpięty i jeszcze nie zdjęty znaczy wszystko ok , mimo , że ostrzę przez LV . Został moim ulubionym obiektywem, a do fotografowania jesiennego lasu nadaje się znakomicie . Spełnia moje czysto amotarskie oczekiwania zarówno sam jak i z filtrami Cokin. Pozdrawiam Z.

adambieg
1.12.11, 16:11
Mam pytanie do osób, które u używają ten obiektyw z penami jak jakość zdjęć z takiego połączenia? Szczególnie interesują mnie najkrótsze ogniskowe. Gdyby ktoś wrzucił zdjęcia wykonane takim zestawem o było by świetnie... m.zd 9-18 miałem okazje przetestować, małe to, ostre, tylko trochę kosztuje a duży brat pojawia się na allegro a całkiem dobrej cenie. Może warto?

Bodzip
1.12.11, 17:49
Mówisz i masz :)
E-PL3 + MMF-2 + ZD 9-18 -> z exifem

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://bodzio.dug.net.pl/sample/PA264312a.jpg)

Karol
1.12.11, 20:52
Mam pytanie do osób, które u używają ten obiektyw z penami jak jakość zdjęć z takiego połączenia? Szczególnie interesują mnie najkrótsze ogniskowe. Gdyby ktoś wrzucił zdjęcia wykonane takim zestawem o było by świetnie... m.zd 9-18 miałem okazje przetestować, małe to, ostre, tylko trochę kosztuje a duży brat pojawia się na allegro a całkiem dobrej cenie. Może warto?
Jak mi się uda w weekend wyskoczyć na zdjęcia to opiszę wrażenia z takiego połączenia i załączę zdjęcia.

jkr
1.12.11, 21:00
Witam. Przejściówka i ten obiektyw ma sens, ale pewnie af będzie ostrzył wolniej i tu moje pytanie jak wolno i co z celnością?

Bodzip
1.12.11, 21:31
Witam. Przejściówka i ten obiektyw ma sens, ale pewnie af będzie ostrzył wolniej i tu moje pytanie jak wolno i co z celnością?
Zależy od światła. W normalny dzień, słoneczny czy nie - ale jasny - nie ma problemu, w jasnych pomieszczeniach też ostrzy w miarę. Jak jest trochę ciemniej to już kaplica - błądzi i nie wyostrzy.

jkr
1.12.11, 21:53
Czyli wygląda na to, że lepiej dołożyć kasy i łączyć mikro z mikro.

Karol
1.12.11, 22:03
Witam. Przejściówka i ten obiektyw ma sens, ale pewnie af będzie ostrzył wolniej i tu moje pytanie jak wolno i co z celnością?
AF z E-PL1 w warunkach niezbyt jasnego pokoju jest całkiem używalny, jest efekt przejeżdżania z ostrością i cofania, ale bez charakterystycznego pukania jak w obiektywach nie ostrzących po kontraście, więc do normalnego pstrykania AF jest ok. Jestem chyba mniej krytyczny niż Bodzip, w każdym razie u mnie w pokoju przy przygaszonym świetle mam 1/4sek, f4, 800 ISO i ciągle ostrzy, w gorszym świetle raczej i tak z ręki się nie fotografuje. Fakt faktem, że regał z książkami jest łatwym dla AF motywem. Co do celności - to ciemne i szerokie szkło, GO bardzo duża, ostrzenie jest po kontraście z matrycy, trudno sobie wyobrazić żeby AF mógł pudłować.

Czyli wygląda na to, że lepiej dołożyć kasy i łączyć mikro z mikro.
Pewnie tak, ale IMHO głównie dla podstawowej zalety m.zd - malutkiego rozmiaru.

Bodzip
1.12.11, 22:48
Zgoda prawie z wszystkimi argumentami Karola. Mój krytycyzm to dzisiaj chciałem wyostrzyć w pokoju z 4 żarówkami 100 W, i nie wyostrzył. AF pływał.
Moje zdanie - ale to moje zdanie i nikt nie musi mnie słuchać :) mikro to inny system. Przelotka MMF-2 to dobra rzecz jak masz duży obiektyw, a nie masz jeszcze obiektywu mikro, jak czekasz na dopływ gotówki :)
Obiektyw mikro + body mikro to inny świat.
Osobiście mam 14-150 oraz 12-kę. W drodze 45-ka. I tyle mi wystarczy. Duży system zostawiam sobie do tele i makro.
....
Kilka słów z doświadczeń.
Do kościołów, cerkiewek, kopalni idealnie nadaje się 12/2,0. W dużym systemie nie ma jasnego i szerokiego szkła. 14-35 nie jest szerokie. Tak, wiem - są lampy...
Założenie 9-18 do mikro nic nam nie da bo nie wyostrzy, chyba że pobawimy się ręcznie.
14-150 to świetny spacer zoom. Idealny w góry. Jest ciemny, ale światła nam nie brakuje. A na wieczorne zabawy w schronisku mamy 12 i 45. Oba ważą tyle co nic.
Jak się wybieram na robaki to biorę E-30 i Sigmę 150. A i zawsze można E-PLa do kieszeni wsadzić :)
Na wiosnę wybieram się do kopalni cynku i ołowiu w Tarnowskich Górach oraz do Sztolni Czarnego Pstrąga. Teraz wezmę E-PL3 i 12/2,0
Kiedyś do Wieliczki wziąłem E-30 + 14-54 + S30/1,4 W sumie w zestawie z Wieliczki najlepiej sprawdziła się Sigma 30.
Jeszcze słowo o ISO.
Procesor obrazowania w mikro jest dobry, naprawdę dobry. Nie boję się użyć ISO 1600 w porównaniu do 1000 w E-30.
No cóż, to chyba tyle moich dywagacji. Nikt nie musi ich słuchać, nikt nie musi się z nimi zgadzać. Mam w sumie dwa systemy, każdy chyba do czegoś innego.
I żart na koniec :) Niedawno przyszedł do mnie mój serdeczny przyjaciel który chciał córce kupić lustrzankę. Pokazałem PEN-a, obiektywy, pokazałem ile to waży i ... zrobiłem błąd. Otworzyłem plecak i wyciągnąłem duże czarne bydle z założonym 14-54.
Ooooooo, to jest aparat - gęby się roześmiały.
I nic z argumentów że waga, że dziewczyna filigranowa. Lans ?? Nie wiem :)
Pozdrawiam bardzo serdecznie :)

adambieg
1.12.11, 22:56
:-) dzięki za odzew :) Siedzę i kombinuje. Zaletą mikro 9-18 jest jego rozmiar a głównie rozmiar filtra. Przyzwoity polar na 72mm to 250-300 zł. Różnica w cenie pomiędzy używanym ZD 9-18 na allegro (jakieś 1200) a nowym m.zd 9-18 w ramach olyjedi jest nieduża a biorąc pod uwagę lepszy af i mikre rozmiary tego drugiego chyba trochę dozbieram i kupię mikrusa. Jak ktoś ma duży system i dodatkowo pena to raczej nie warto zmieniać. A próbne zdjęcia i tak chętnie obejrzę.

apz
1.12.11, 23:03
:-) dzięki za odzew :) Siedzę i kombinuje. Zaletą mikro 9-18 jest jego rozmiar a głównie rozmiar filtra. Przyzwoity polar na 72mm to 250-300 zł. Różnica w cenie pomiędzy używanym ZD 9-18 na allegro (jakieś 1200) a nowym m.zd 9-18 w ramach olyjedi jest nieduża a biorąc pod uwagę lepszy af i mikre rozmiary tego drugiego chyba trochę dozbieram i kupię mikrusa. Jak ktoś ma duży system i dodatkowo pena to raczej nie warto zmieniać. A próbne zdjęcia i tak chętnie obejrzę.

A ja tak sobie czytam i myślę i ciągle jestem w tym samym miejscu- duży 9-18 jest lepszy wg. testujących optycznie - czy na plikach widać różnicę między tymi obiektywami?
Pozdrawiam AP.

heyahero
1.12.11, 23:38
A ja tak sobie czytam i myślę i ciągle jestem w tym samym miejscu- duży 9-18 jest lepszy wg. testujących optycznie - czy na plikach widać różnicę między tymi obiektywami?
Pozdrawiam AP.
Zależy, w czym otwierasz. Z tego co widzę, to obiektywy m4/3 są bardziej korygowane softowo, niż ich więksi bracia.

Pozdrawiam

Darekw1967
2.12.11, 02:18
A ja tak sobie czytam i myślę i ciągle jestem w tym samym miejscu- duży 9-18 jest lepszy wg. testujących optycznie - czy na plikach widać różnicę między tymi obiektywami?
Pozdrawiam AP.

Witam !

Jakis czas temu ogladalem foty z ZD 9-18 i m.ZD 9-18 i na PEN-ie m.ZD 9-18 wypadl bardziej wyrownany na calym kadrze od ZD 9-18 podpietego przez
przejsciowke.

Do PEN-a lepiej kupic m.ZD 9-18 i poza niezla optyka to AF tutaj lepiej dziala.



Pozdrawiam

rol6
2.12.11, 10:02
Ja mam wersję "dużą" (kupioną wcześniej niż PEN) i nie mam zamiaru dokupować wersji "małej" by powielać te same ogniskowe i światło. "Duży" nie waży zbyt wiele, więc noszenie go w górach nie stanowi dla mnie problemu.

Natomiast jeżeli ktoś, kto ma PENA i chciałby się rozwijać w kierunku mikro to polecałbym jednak mniejszą wersję, która będzie lepiej zgrana softowo i będzie zabierała mniej miejsca. A ceny - kupując w OJ masz zbliżone. Używka "duża" na Alledrogo będzie nieco tańsza, ale przecież kupujesz obiektyw na jakiś dłuższy okres używania i te 200-300 zł w sumie nie powinno mieć znaczenia. :wink:

adambieg
2.12.11, 13:18
Porównując zdjęcia testowe na optycznych z dużego 9-18 i moje z warsztatów w Poznaniu gdzie latałem z E-PL3 + m.zd 9-18 to mikrus jest ostry jak brzytwa. No i ten sympatyczny rozmiar :grin:. Zbieram dalej i kupię mikrusa. Dziękuje wszystkim za opinie.

Karol
2.12.11, 13:56
Porównując zdjęcia testowe na optycznych z dużego 9-18 i moje z warsztatów w Poznaniu gdzie latałem z E-PL3 + m.zd 9-18 to mikrus jest ostry jak brzytwa. No i ten sympatyczny rozmiar :grin:. Zbieram dalej i kupię mikrusa. Dziękuje wszystkim za opinie.
Warto do mikrusa kupić mniejszego ale porównanie, o którym piszesz niewiele mówi o tych szkłach. Optyczni, o ile pamiętam, testowali ZD 9-18 z E-trójką, Ty masz foty z m.zd + E-PL3. Aparaty dzieli jednak sporo jeżeli chodzi reprodukcję szczegółów (filtr AA) i całkiem inaczej traktują jpgi. Ja jak sobie porównam obrazek z ZD 50/2 z E-3 i E-PL1 to też mogę ulec złudzeniu, że do mikrusa podpiąłem zupełnie inny, ostrzejszy obiektyw. Trzeba by było porównać mały i duży na tej samej matrycy z mikro.

Karol
6.12.11, 12:22
A próbne zdjęcia i tak chętnie obejrzę. A więc ZD 9-18 + MMF2 + E-PL1. Te załączniki tak tylko poglądowo, exify w załączeniu, jak ktoś chce wyrabiać sobie własne zdanie, służę rawami (proszę o adres e-mail na PW), można sobie wołać jak ktoś lubi i analizować do woli. Niestety nie dysponuję m.zd 9-18 żeby zrobić jakiekolwiek porównanie.


5771857717577165771957720

adambieg
6.12.11, 12:35
Dzięki za zdjęcia, zaraz odezwę się na PW, poproszę o jednego rawa, może zdjęcia nr 2. Obiektywu m.zd 9-18 również nie posiadam ale mam trochę rawów z e-pl3 trzaśniętych podczas warsztatów w Poznaniu. Gdyby komuś się przydały, to proszę o adres e-mail na PW.