PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus E-P1



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7

andytown
6.06.09, 08:32
Kto rano staje temu Pan Bóg Daje:)

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=18095&stc=1&d=1244269883

źródło
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=32057456

grizz
6.06.09, 08:36
hmmm

hyba moja e-1 będzie miała braciszka w końcu :P

BTW FILMY są :D

... ale nie ma wizjera? :(

rumpel
6.06.09, 08:40
No , no - już mi się podoba i puszeczka i dekielek ;)

andytown
6.06.09, 08:41
Pewnie bedzie wersja na sankach za dopłatą.

heyahero
6.06.09, 08:42
:] :] :]...
Czy wy też widzicie ten kształt?? ten mały garb, wydłużoną prawą część korpusu??...

rumpel
6.06.09, 08:44
taka cyfrowa Bessa L ;) mam nadzieję, że dostępny będzie ten wizjer....

heyahero
6.06.09, 08:48
taka cyfrowa Bessa L ;) mam nadzieję, że dostępny będzie ten wizjer....

Ostatnio widziałem na Alledrogo taki ruski, uniwersalny ;) :D

grizz
6.06.09, 09:26
http://43rumors.com/wp-content/uploads/2009/06/e-p1.png

rumpel
6.06.09, 09:31
Ostatnio widziałem na Alledrogo taki ruski, uniwersalny ;) :D

tak , wygląda jak bębenek od rewolweru :)

Magnesus
6.06.09, 09:57
Nie ma lampy błyskowej, nie ma wizjera, obiektyw mógłby być jaśniejszy. Spodziewałem się trochę bardziej retro wyglądu. Wszystko teraz zależy od ceny, takie coś powinno być tańsze niż e-420.
Ten garb to uchwyt jest.

Powinni dołączać E-P1 gratis do obiektywu 300mm/f2.8, świetnie by to wyglądało w zestawie. :mrgreen:

cadman
6.06.09, 10:02
Tego mi trzeba! :)))

Magnesus
6.06.09, 10:25
Mnie zainteresował flash FL-14, który jest do tego zapowiadany, mógłby mi się idealnie do makro przydać, jeśli będzie rzeczywiście mały i względnie tani. :)

EuroLiberty
6.06.09, 10:59
Biorę w ciemno. Nawet cena mnie nie interesuje :-P

C+
6.06.09, 11:08
4/3 ma adapter OM
m4/3 ma adapter PEN


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img80.imageshack.us/my.php?image=adapter.jpg)

Keek
6.06.09, 11:11
Mam taki, tylko czarny :D
Ciesze sie, ze wrocili do starego dizajnu:


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/06/382809809_39312c0b54-2.jpg
źródło (http://farm1.static.flickr.com/48/382809809_39312c0b54.jpg)

Inna sprawa, ze w PENie byla dwa razy wieksza klatka.

C+
6.06.09, 11:14
;323193']Mam taki, tylko czarny :D
Ciesze sie, ze wrocili do starego dizajnu:


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/06/382809809_39312c0b54-2.jpg
źródło (http://farm1.static.flickr.com/48/382809809_39312c0b54.jpg)

Inna sprawa, ze w PENie byla dwa razy wieksza klatka.

A jakie masz obiektywy do niego?

Keek
6.06.09, 11:18
A jakie masz obiektywy do niego?

25/2.8 i 38/1.8

Kaz de Wro
6.06.09, 12:51
Fajnie to na razie wygląda i solidnie. Ten garb to dobry myk ergonomiczny, i wyrażnie polepszy chwyt aparatu (vide nieporęczność LX3) a przy tym zachowano ciągłość designu pierwotnego PENa. Pokrętło nastaw, umieszczenie i zasada funkcjonowania, pasuje mi. Nie za bardzo widzę sens umieszczenia tak blisko siebie przycisku spustu oraz przycisku włącz/wyłącz. Mogą być niemiłe niespodzianki. Bo nie trudno będzie zamiast zrobić fotkę , wyłączyć aparat. Nawet gdyby ten przycisk wł/wył. był podświetlany (kolorowa, plastikowa otoczka). No i gdzie jest rolka, czy będzie w okolicy "garba" czy też po lewej stronie poprzez podwójne wykorzystanie tego pokręta zmiany nastaw? Czy będzie jakiś moderny joystick.

Suma sumarum fotki nastrajają optymistycznie, kawał porządnego sprzętu. A co będzie w środku?

Myślę, że z M42 będzie zgodny;-)

ps. o cenę nie pytam, bo przypuszczam, że będzie to cca cena nowego E-30.

Magnesus
6.06.09, 12:56
Nie za bardzo widzę sens umieszczenia tak blisko siebie przycisku spustu oraz przycisku włącz/wyłącz. Mogą być niemiłe niespodzianki. Bo nie trudno będzie zamiast zrobić fotkę , wyłączyć aparat.

Wygląda jak przycisk w kompaktach Canona, nie da się go przypadkowo wcisnąć, bo wymaga wgłębiania przycisku. Trudno o pomyłkę.


No i gdzie jest rolka, czy będzie w okolicy "garba" czy też po lewej stronie poprzez podwójne wykorzystanie tego pokręta zmiany nastaw? Czy będzie jakiś moderny joystick.Może nie być w ogóle. :(


ps. o cenę nie pytam, bo przypuszczam, że będzie to cca cena nowego E-30.Jeśli taka będzie, to kupią tylko maniacy. :)

Pen jest ładniejszy, E-P1 mi trochę wygląda jak Canony z serii A, takie plastikowe wydmuszki. ;)

EuroLiberty
6.06.09, 13:18
Po wcześniejszym euforycznym okresie wiedzy szczątkowej rozpoczynamy etap marydzenia przedpremierowego. Od 15 czerwca wyłącznie marudzimy.

Mnie się podoba, a bardziej plastikowy od Panasonica, szczególnie biorąc pod uwagę obiektywy nie będzie. I zapewne będzie miał bardziej ludzką cenę, bo i aspiracji bycia "profeszjonalną" kamerą nie ma ;-)

suchar
6.06.09, 13:24
Zabawne, bo o ile dobrze pamiętam, to EP-1 było kryptonimem wydmuszki E-3.

Karol
6.06.09, 13:49
Zabawne, bo o ile dobrze pamiętam, to EP-1 było kryptonimem wydmuszki E-3.

Jak dla mnie to nazwa niezbyt szczęśliwa - jedna literka+liczba albo jeszcze lepiej po prostu jakieś słowo byłoby znacznie lepsze z punktu widzenia marketingu, przynajmniej w Europie. W dodatku u Olympusa EP-1 to moduł kasowania nagrań do dyktafonów jak i osłona wizjera do E-1. Tu nazwa niewiele się różni więc pewnie będzie się mieszać ludziom przy wpisywaniu w przeglądarki internetowe :wink:

Aparatem z najładniejszą nazwą, który do tej pory miałem był Contax Aria.

epicure
6.06.09, 14:13
Nooo... To rozumiem :) Design trafiony w dziesiątkę. Nie bardzo rozumiem idei obiektywu 17 mm f/2,8 - ani ogniskowa mi do niczego nie pasuje, ani światło. Ciekaw jestem kolejnych szkieł.

Kaz de Wro
6.06.09, 14:15
Zabawne, bo o ile dobrze pamiętam, to EP-1 było kryptonimem wydmuszki E-3.

No bo nazwa będzie E-PEN ;-)

suchar
6.06.09, 14:23
Ach, rzeczywiście, E-Pen :)

17/2.8 to moim zdaniem wszystko, czego potrzebuje taki aparat. "Uliczna" ogniskowa, światło w zupełności wystarczające do streetphoto, a do tego malutki. Nie wiem, czemu nie widzisz w tym sensu, epicure. BTW W systemie OM jest malutki obiektyw 35/2.8.
Pzdr

epicure
6.06.09, 14:31
To kwestia moich preferencji. Do streetu wolałbym już ciemnego kita 14-42. Na ulicy światła mi raczej nie zabraknie, a uniwersalny zakres ogniskowych mi się przyda na pewno. A jeśli już stałka, to bardzo chętnie, ale albo szersza, albo dłuższa i jaśniejsza.

grizz
6.06.09, 15:10
To kwestia moich preferencji. Do streetu wolałbym już ciemnego kita 14-42. Na ulicy światła mi raczej nie zabraknie, a uniwersalny zakres ogniskowych mi się przyda na pewno. A jeśli już stałka, to bardzo chętnie, ale albo szersza, albo dłuższa i jaśniejsza.

Tylko ten kit jest 3 razy większy od tego naleśnika...

suchar
6.06.09, 15:31
To kwestia moich preferencji. Do streetu wolałbym już ciemnego kita 14-42. Na ulicy światła mi raczej nie zabraknie, a uniwersalny zakres ogniskowych mi się przyda na pewno. A jeśli już stałka, to bardzo chętnie, ale albo szersza, albo dłuższa i jaśniejsza.

No to powiedzmy, że ja teraz nie do końca rozumiem twoje preferencje ;), ale ten obiektyw sens ma właśnie do streetu. W czasach większej popularności dalmierzy analogowych 35-40mm to były ogniskowe w tym celu wykorzystywane bardzo często. Poza tym, Twoje preferencje to Twoje preferencje, nie oznaczają, że reszta rynku ma takie same...
Pzdr

Daniello
6.06.09, 16:12
Obiektyw jak obiektyw, jednych ucieszy, innych nie.
Pamiętajmy, że są do tego jeszcze 2 kity panasa, więc 14-45 można sobie podpiąć

C+
6.06.09, 17:50
Zabawne, bo o ile dobrze pamiętam, to EP-1 było kryptonimem wydmuszki E-3.

Ja tam widzę E-P1:wink:

epicure
6.06.09, 18:32
Tylko ten kit jest 3 razy większy od tego naleśnika...

Cóż, nie mam co do tego wątpliwości.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Poza tym, Twoje preferencje to Twoje preferencje, nie oznaczają, że reszta rynku ma takie same...

Jasne. Ja tylko mówiłem, czego nie rozumiem. No i nadal nie rozumiem, do czego ten obiektyw, ale skoro reszta rynku wie, no to OK :)

Karol
6.06.09, 20:50
Jasne. Ja tylko mówiłem, czego nie rozumiem. No i nadal nie rozumiem, do czego ten obiektyw, ale skoro reszta rynku wie, no to OK :)
Obiektyw IMHO OK - kąt widzenia jak 35 mm w małym obrazku a to przecież jedna z najbardziej użytecznych i uniwersalnych ogniskowych. W każdym razie wielu wielkich robiło takim kątem widzenia zdjęcia. Gdybym miał zabrać w opcji minimum ten aparacik z tylko jednym obiektywem to chętnie wziąłbym ową 17-nastkę. Zresztą będzie wybór w systemie - obok 20/1.7 Panasa. Ciekawe będzie porównanie, również cenowe tych obiektywów.

epicure
6.06.09, 20:59
Oby cena tego cacka była niższa, niż panasa G1. W końcu nie ma obrotowego wyświetlacza, lampy błyskowej, elektronicznego wizjera.

mateuss
6.06.09, 21:09
O tak coś takiego by mi się przydało na wyjazd zamiast e-1....

Ale widzę znów marudzenie. No tak on sam zdjęć nie robi - bee :)

irek50
6.06.09, 21:51
Popieram opinię ktotka powyżej... Obiektyw 35mm w małym obrazku był przez długi czas moim najczęściej używanym obiektywem (śluby itp) . Później używałem dobrego zooma Nikkor 25-50mm, ale stałka jest często poręczniejsza (mniej waży)...

olifant
6.06.09, 22:10
Kto chętny na kupno E-420 i naleśnika? :P

heyahero
6.06.09, 23:12
Jest jeszcze widok boczny korpusu:
http://43rumors.com/wp-content/uploads/2009/06/e-p1.png
(źródło: 43rumors.com)

Jerry_R
6.06.09, 23:52
Nie bardzo rozumiem idei obiektywu 17 mm f/2,8 - ani ogniskowa mi do niczego nie pasuje, ani światło.

Jak dla mnie bardzo dobre rozwiazanie. Wczesniej, gdy uzywalem FF - mialem jedynie dwie stalki 35mm oraz 85 mm. Plus zoom w butach ;-)

Do tak malej obudowy kompaktowej - idealny nalesnik na tzw. street photo ;-)
Zobaczymy co pokaze jeszcze Panasonic z 20mm f/1.7.

PS: Moge wreszcie z czystym sumieniem polecac znajomym, ktorzy pytaja sie "jaki kompakt im polece" :grin: - zakladajac, ze jak potrzebuja zoom - tez sie cos znajdzie wielkosci micro :cool:

cadman
7.06.09, 00:14
Sprzęcik będzie "spoko". Jeszcze do tego gustowny retro pokrowiec, ze skórki oczywiście i można będzie poczuć się jak w latach sześćdziesiątych. Taki aparacik można nosić ze sobą wszędzie. Można idąc do pracy lub wracając uwiecznić ciekawe zdarzenie, ciekawe zjawisko pogodowe, czy też wziąć po prostu na urlop bez wypychania bagażu klamotami foto. Do tego jeszcze ze dwie malutkie "stałeczki" na różne okazje i pełnia szczęścia. :)

outback
7.06.09, 03:26
jest front

źródło: 43rumors.com

emc2
7.06.09, 09:33
Przedmiot pożądania - teaser z Amateur Photography.


http://43rumors.com/wp-content/uploads/2009/05/teaser.jpg

EuroLiberty
7.06.09, 20:18
Possible specs:
- 12 mpx
- 100-3200 ISO
- body IS
- 3.0 LCD (no swivel) with new improved liveview (IS will work while you use the liveview)
- same autofocus as the Panasonic G1
- video 720p
- 2 models (one in silver-black, one beige)
- thicker than the G10 or DP2
- 17mm f/2.8 lens and 14-42 lens kit
- 990$ body + kit lens

Hmmm... 1000 USD, to w Europie 1000 EUR. Jeśli się potwierdzi, to na polskim rynku uwzględniając specyfikę cen sugerowanych kit będzie kosztował gdzieś w okolicach 3500 PLN. Oczywiście spekulacje, ale oparte o przecieki, które wyglądają na kontrolowane.

Kupić coś mniejszego muszę i bardzo chciałbym, by był, to Olympus, ale... Ile stoi teraz Panasonic G1? Chyba poniżej 2000 PLN :roll:

rumpel
7.06.09, 20:23
Mam nadzieję, że jednak ta cena nie będzie aż tak wysoka, bo inaczej tą premierę Olympus przypieczętuje klapą.

HrabiaMiod
7.06.09, 20:28
Trochę dowalili z ceną. No ale za pół roku będzie za ~2500pln. Jeśli jakość obrazowania będzie dobra to może to i uczciwa cena. Podoba mi się to cacko piekielnie.

epicure
7.06.09, 20:42
Nie no, z jakiej racji to ma kosztować więcej, niż panas G1? Liczę na to, że cena rynkowa będzie poniżej 2000 zł.

EuroLiberty
7.06.09, 20:47
Mam nadzieję, że jednak ta cena nie będzie aż tak wysoka, bo inaczej tą premierę Olympus przypieczętuje klapą.

Ja również. Prawdę powiedziawszy nie marudzę, bo ostatecznie najprawdopodobniej i tak kupię Olympusa. Zakładam jednak, że więcej jak 3500 PLN w kicie kosztować nie będzie dlatego mogę się zdeklarować jako pewny kupiec. Chociaż już nie niezależnie od ceny, bo widzę, że może chłopaków ponieść na fali euforii jaka po każdym nijusie o micro 4/3 przelewała się przez fora. Mogą wyskoczyć równie dobrze z ceną powyżej 4000 PLN :lol: Wówczas pozostanie mi G1, który przynajmniej ma już wizjer ;-) Właśnie. Ciekawe ile zażyczą sobie za akcesoria. Taki wizjer potrafi kosztować kilka stówek.

Z drugiej strony dzisiaj dowiedziałem się o cenie ZUIKO 25/2,8, bo żyłem w nieświadomości. Jeśli ciemny obiektyw przeznaczony dla najtańszych body jest tak drogi, to takiego 17mm f/2,8 mogą wycenić na sporo więcej. Spodziewać się można wszystkiego.

Kaleb_82
7.06.09, 21:01
Z drugiej strony dzisiaj dowiedziałem się o cenie ZUIKO 25/2,8, bo żyłem w nieświadomości. Jeśli ciemny obiektyw przeznaczony dla najtańszych body jest tak drogi, to takiego 17mm f/2,8 mogą wycenić na sporo więcej.spodziewać się można wszystkiego.

Ja myślę, że nie ma sensu się za bardzo sugerować obecnymi cenami ZD 25 (jak dla mnie cena 675 zł za niego to max) i w ogóle sprzętu obecnie bo jest to delikatnie mówiąc aberracja - fakt, że związana z kursami walut. Ceny są chore i strategię mniejszej sprzedaży przy wyższych marżach (bo i popyt zmalał) i ograniczania asortymentu wkrótce zweryfikuje rynek.

W Krakowie jest kilka sklepów oferujących "przedkryzysowe" ceny na sprzęt Olka, tyle, że widnieje on tylko na stronach a nie na półce sklepowej - tak mniej więcej od 4 miesięcy.

A nowości zawsze szokują cenami, szczególnie takie jak u4/3 będące w zasadzie nowym systemem. Wcale by mnie 3,5k pln nie zdziwiło.

dzarro
7.06.09, 21:31
Z ceną poniżej 2000 zł za G1 to może być ciężko. jakiś tydzień temu w Saturnie w Warszawie widziałem go za... 2690 zł. W wielu sklepach netowych też jest po 2300-2400 zł. Ciekaw jestem jak jest z dostępnością egzemplarzy oferowanych za starą cenę - czyli 1999 zł. Jak go kupowałem w styczniu za 1899 zł to miałem świadomość, że przepłacam, teraz okazuje się, że to była jedna z niższych cen.

Eddie
7.06.09, 21:42
To co zwykle.
O, jaki ładny.
Bleeee, nie ma czegoś tam.
Ale ładny.
O rety, jaki drogi.
Mam nadzieję, że będzie tańszy.

Zmieńcie repertuar, bo robicie się nudni.

rumpel
7.06.09, 21:55
To co zwykle.
O, jaki ładny.
Bleeee, nie ma czegoś tam.
Ale ładny.
O rety, jaki drogi.
Mam nadzieję, że będzie tańszy.

Zmieńcie repertuar, bo robicie się nudni.

Eddie - na znurzenie dobrze robi piwo , rozluźnia i rozjaśnia umysł ;)

Eddie
7.06.09, 21:56
Eddie - na znurzenie dobrze robi piwo , rozluźnia i rozjaśnia umysł ;)

Wypiłem, ale jak czytam przy każdej premierze to samo, to mam ochotę nie trzeźwieć :)

heyahero
7.06.09, 22:01
Wypiłem, ale jak czytam przy każdej premierze to samo, to mam ochotę nie trzeźwieć :)

Eee, a jak to się ostatnim razem skończyło? ;)

Eddie
7.06.09, 22:02
Eee, a jak to się ostatnim razem skończyło? ;)

Posiadam zdrowy rozsądek, nie piję do upadłego z byle powodu ;)

Jerry_R
7.06.09, 22:36
Pytanie do tych, ktorzy znaja (obserwuja) zachowanie OLYMPUS'a (ja jestem tu nowy):

1) czy jak podaja cene sugerowana, to za tyle sie pojawia sprzet w sklepach, czy raczej tzw. "street price" jest nizsza, jak u Panasonica?
2) jak rozumiem, data 15, badz 16 czerwca to jedynie data ogloszenia oficjalnie nowego modelu, ktory w sklepach moze sie pojawic np. za 2 miesiace, tak?

EuroLiberty
7.06.09, 22:38
To co zwykle.
O, jaki ładny.
Bleeee, nie ma czegoś tam.
Ale ładny.
O rety, jaki drogi.
Mam nadzieję, że będzie tańszy.

Zmieńcie repertuar, bo robicie się nudni.

Momencik, jak mawia mój znajomy. Ładny i owszem, czegoś tam zapewne nie ma, ale nie zauważyłem bym coś o tym wspominał, czy drogi nie wiadomo. Niestety ostatnimi czasy przy wprowadzaniu nowego produktu obawy o wysoką cenę najczęściej się potwierdzają więc z reguły po pierwszych informacjach zostaje już tylko nadzieja. Ok. Rozumiem Eddie, że Tobie powiewa na ile wyceni Olympus swoje m4/3, ale mi akurat nie jest, to obojętnym. Nie rozumiem dlaczego mam nie szanować swoich pieniędzy?

Narzekań jednak w nadmiarze nie widzę więc rytmu Twojej melodii nie łapię ;-)

Ja mam tylko nadzieję, że kupno body m4/3 nie będzie równoznaczne z daniem świadectwa własnego obłędu :)


Pytanie do tych, ktorzy znaja (obserwuja) zachowanie OLYMPUS'a (ja jestem tu nowy):

1) czy jak podaja cene sugerowana, to za tyle sie pojawia sprzet w sklepach, czy raczej tzw. "street price" jest nizsza, jak u Panasonica?

Różnice są zawsze. Jednak na początku nie są kosmiczne.


2) jak rozumiem, data 15, badz 16 czerwca to jedynie data ogloszenia oficjalnie nowego modelu, ktory w sklepach moze sie pojawic np. za 2 miesiace, tak?

Olympus dość szybko wprowadza sprzęt na rynek. Sądzę, że w przeciągu miesiąca po premierze będzie dostępny. Przynajmniej żywię taką nadzieję.

epicure
7.06.09, 22:57
To co zwykle.
O, jaki ładny.
Bleeee, nie ma czegoś tam.
Ale ładny.
O rety, jaki drogi.
Mam nadzieję, że będzie tańszy.

Zmieńcie repertuar, bo robicie się nudni.

Ok...

Brzydki jest jak noc, ale za to ma wszystko (komu potrzebny jest wizjer, lampa czy obrotowy ekran?) i jest tani jak barszcz! Kupuję od razu, jak tylko pojawi się w sklepach.

sadz1u
8.06.09, 01:32
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img32.imageshack.us/img32/16/test6.jpg)

małe porównanie z g1.

oryginalny wątek z dpreview. (http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=32066743)

kowalikster
8.06.09, 10:55
G1 ładniejsze

Jerry_R
8.06.09, 11:27
Do wyboru do koloru ;-)

Szkoda jedynie, ze obie firmy nie ustalily razem gdzie IS bedzie... Szkoda przeplacac za szkla z IS (Panas) do body Oly, jak i szkoda pozbawiac sie IS w szklach (Oly) uzywajac ich z body Panasa (zakladajac, ze IS jest komus oczywiscie potrzebny).

Miniaturyzacja - Oly, funkcjonalnosc (plus ponoc duzo bardziej zaawansowanie video) - Panas.

G1\GH1 ma dodatkowo wzgledem E-P1:
- grip
- odwracalny LCD
- EVF
- wbudowany FLASH

Ja jestem ciekawy - jak ponoc ta sama matryca - bedzie sie sprawowac w puszkach Oly vs Panas (gl. szumy).
Jakie moga byc roznice - pokazuje sprzet SONY vs NIKON.

Z tego co pamietam, Panas ma rowniez wypuscic do konca roku aparat u43 o kompaktowych rozmiarach, taka bezposrednia konkurencje do E-P1.

Magnesus
8.06.09, 11:31
Z tego co pamietam, Panas ma rowniez wypuscic do konca roku aparat u43 o kompaktowych rozmiarach, taka bezposrednia konkurencje do E-P1.

Liczę że analogicznie Olek wypuści konkurencję dla G1 za jakiś czas.

Lailonn
8.06.09, 11:53
Co do ceny w stosunku do G-1. Ten Olek ma filmować i już samo to pewnie postawi go wyżej. Nie można o tym zapominać ;)

andytown
8.06.09, 15:15
Chincycy twierdzą ze EP_1 będzie miał wizjer EVF na złączu USB, którego wejście jest tam gdzie należałoby się spodziewać wizjera. W tym miejscu jest Gniazdo USB, które ma mieć różne zastosowania również wizjer ELEKTRONICZNY

Eddie
8.06.09, 15:21
Chincycy twierdzą ze EP_1 będzie miał wizjer EVF na złączu USB, którego wejście jest tam gdzie należałoby się spodziewać wizjera. W tym miejscu jest Gniazdo USB, które ma mieć różne zastosowania również wizjer ELEKTRONICZNY

Z pewnością wizjer ten będzie kosztował tyle co sam aparat...

andytown
8.06.09, 15:23
ale jak system nabierze popularności - to rozwiązanie umożliwi stosowanie nie firmowych wizjerów:)

Magnesus
8.06.09, 15:27
Z pewnością wizjer ten będzie kosztował tyle co sam aparat...

Może będą sprzedawane kity aparat + kitowy obiektyw + lampa FL-14 (o której krążyła plota) + EVF. Taka modułowa budowa to sięgnięcie do pierwotnej idei EVIL - projektu, który dawno temu zaproponował jeden z użytkowników forum dpreview.
Swoją drogą wizjer na USB oznacza, że nie musi on być zamocowany, ale może być na kablu, fajna rzecz np. dla ekranika LCD, najlepiej z dodatkowym przyciskiem wyzwalania migawki.

Eddie
8.06.09, 15:31
Spokojnie, spokojnie, ja tylko deczko sobie ironizowałem :)

andytown
8.06.09, 15:45
kolejne obserwacje z dpreview: przypuszcza się ze wybór trybów pracy jest wciskany:) - gdy jest wycisnięty służy do zmiany parametrów przesłony/czasu:) - ciekawe czy to prawda

marecki
8.06.09, 15:47
Spokojnie, spokojnie, ja tylko deczko sobie ironizowałem :)

Słowo się rzekło więc jak tak się stanie to Ciebie najpierw winić będziemy ;)

Eddie
8.06.09, 17:03
Słowo się rzekło więc jak tak się stanie to Ciebie najpierw winić będziemy ;)

Do tej pory zniknę ;)

kowalikster
8.06.09, 18:51
Znajdziemy Cię!! :twisted:

Magnesus
11.06.09, 12:50
http://bayimg.com/image/haacaaaco.jpg - tylna ścianka EP-1, wygląda na to, że są DWA pokrętła - po prawej u góry (to białe) oraz tam gdzie krzyżyk przycisków. Jeśli faktycznie to pokrętła, to super.

C+
12.06.09, 08:14
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img57.imageshack.us/i/200906112252031.jpg/)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img57.imageshack.us/i/originalb.jpg/)

Magnesus
12.06.09, 08:28
Ciekawe jak ten wizjer działa?

C+
12.06.09, 08:31
Ciekawe jak ten wizjer działa?

Za trzy dni dowiemy się :wink:


Product Description:

奥林巴斯E-P1是一款兼容于微型4/3系统标准的可换镜头数码相机。 Olympus E-P1 is a compatible at the micro 4 / 3 System standard for digital camera lens. “Olympus Pen”的名称来源于奥林巴斯充满传奇 彩的半格胶片相机,在1959年10月发布 迅速风靡全世界,在全球范围内总共 销售了1,700万台,并持续不断地为世界 各地的人们带去摄影的喜悦。 "Olympus Pen" name comes from the legendary Olympus Semilattice film cameras, in the October 1959 release quickly swept the world, the global total of 1,700 million units sold, and continued around the world people brought the joy of photography. 我们决定为新产品赋予相同的产品名 ,因为该款新相机将原来Pen在尺寸缩 和便捷性方面同样的突破性成就带给 了数码单反摄影,而同时具有时尚的 计一焕发其经典的魅力。 New products we have decided to give the same product name, because it will be a new camera to reduce the size of the original Pen and convenient in terms of the same ground-breaking achievements to digital SLR photography, and fashion design at the same time a classic display of their charm. 这一命名表达了我们致力于使尽可能 的人能够体验到摄影真正乐趣的不懈 求。 This name expresses our commitment to make as many people as possible can experience the real fun photographic pursuit.

由于采用了微型4/3系统标准,此款相机取消了传统单反 机反光镜箱的设计,这大大缩小了相 机尺寸,而高性能和高图像品质等传 单反相机的优点却丝毫不会降低。 As a result of the micro 4 / 3 System standard, this camera the abolition of the traditional SLR mirror box design, which greatly reduces the camera size, and high-performance and high image quality, such as the advantages of traditional single-lens reflex camera is in no way lower. Olympus E-P1拥有漂亮且金属质感的机身,表达了 原创的“OLYMPUS PEN”系列相机所散发出的高品质特性 精湛工艺设计。 Olympus E-P1 has a beautiful body and the metal texture to express the originality of the "OLYMPUS PEN" by emitting a series of cameras, high-quality design features and superb technology.

为了更方便用户轻松拍摄,Olympus E-P1还特地增设了非常具有特色和实用性 的i-Auto智能自动优先模式,它能够对场景进 行自动评估,并设置出相应的最佳场 模式。 More user-friendly easy to shoot, Olympus E-P1 is also a very special additional features and utility of the i-Auto Intelligent Auto-priority mode, it can automatically assess the scene and set up the best scene mode accordingly.

E-P1配备了1,230万像素的高速Live MOS传感器和新研发的TruePic V图像处理引擎, 提供了以前只有单反相机才能达到的 画质图像。 E-P1 is equipped with a 1,230-megapixel Live MOS sensor and high-speed research and development of new image processing engine TruePic V to provide the previous single-lens reflex cameras only to achieve the high-definition images. 另外,可记录720p的HD高清影片。 In addition, the HD can record 720p high-definition video. 相机还提供了线性PCM格式的立体声音 记录能力,真正实现高清影音同步效 ,使高清拍摄更为专业。 The camera also offers stereo linear PCM format audio recording capability, the real effect of the realization of high-definition audio and video synchronization, so that more professional high-definition filming. 除此之外,艺术滤镜功能— 用于向影像添加令人激动的滤镜效果 In addition, the art filter function - used to add exciting image filter effects. 可同时应用于动态影片和静态影像, 而极大丰富并拓展了用户创意表达的 间。 At the same time, the dynamic can be applied to video and still images, which greatly enrich and expand the creative expression of the user space.

Olympus E-P1的诞生将会吸引范围广泛的用户群体 ,不仅可作为初学者的入门级数码单 相机,而且可用作高水平爱好者和专 摄影师的备用相机。 Olympus E-P1 will attract the birth of a wide range of user groups, not only for beginners can be used as the entry-level digital SLR cameras, and can be used as a high-level enthusiasts and professional photographers the backup camera.

mateuss
12.06.09, 11:35
wizjer? pewnie tak jak w moim fedzie... nasuwasz na sanki wizjer przykładasz oko i patrzysz.


Chyba się pożegnam z E-1

wgerwat
12.06.09, 11:54
Przepraszam, ale ja czegoś nie rozumiem. Jak wizjer na sankach, to gdzie zakładamy lampę....

Gundi
12.06.09, 12:03
Przepraszam, ale ja czegoś nie rozumiem. Jak wizjer na sankach, to gdzie zakładamy lampę....

na głowę:grin:

Magnesus
12.06.09, 12:03
Przepraszam, ale ja czegoś nie rozumiem. Jak wizjer na sankach, to gdzie zakładamy lampę....

Używamy zamiennie lampy i wizjera. Albo lampę trzymamy w ręce.
To tylko gdybanie, trzeba poczekać na premierę.

C+
12.06.09, 12:03
Przepraszam, ale ja czegoś nie rozumiem. Jak wizjer na sankach, to gdzie zakładamy lampę....

Może ringa :twisted:

epicure
12.06.09, 12:04
Przepraszam, ale ja czegoś nie rozumiem. Jak wizjer na sankach, to gdzie zakładamy lampę....

Albo wizjer, albo lampa.

Piotr_0602
12.06.09, 14:20
lampę odpalamy zdalnie

nowy procesor, no, no... ciekawe co potrafi (jak odszumia)
ale musiał być nowy by aprat mógł kręcić filmy

Magnesus
12.06.09, 14:24
Czwórkę pewnie pominęli z powodu japońskich przesądów... Odszumianie przydałoby się lepsze w JPG, bo patrząc na testy na dpreview e-620 mniej szumi w RAW niż w JPG. Mam wrażenie, że mój e-520 też.

komputerimac
12.06.09, 19:06
Na szczęście jest stopka do lampy błyskowej.

qbic
12.06.09, 19:13
nowy procesor, no, no... ciekawe co potrafi (jak odszumia)

Nie wiem co wy z tym odszumianiem, przecież każda taka operacja zabija kolor. Lepsze jest ziarno a nie odszumiona papka.

epicure
12.06.09, 19:16
Nie wiem co wy z tym odszumianiem, przecież każda taka operacja zabija kolor. Lepsze jest ziarno a nie odszumiona papka.

No to niech zrobią jpegi z ziarnem, a nie z papką.

Rafał Czarny
13.06.09, 14:45
Dla mnie najważniejsze pytanie: czy będzie hałasować czy nie?

C+
15.06.09, 08:05
byle do jutra

rumpel
15.06.09, 08:29
To jest na prawdę ładne ! Oj - będzie się działo, będzie ;)

heyahero
15.06.09, 09:24
To ja sobie pierwszy pomarudzę - czekam na czarną wersję :]

HenrykG
15.06.09, 09:37
Czarny? Czarny ma Panas. Choć podobno najładniejszy jest niebieski :wink:

grizz
15.06.09, 09:45
Wygląda kapitalnie...

zibi1303
15.06.09, 09:56
Wygląda superancko... :)

Rafał Czarny
15.06.09, 10:00
Wygląda superancko... :)

Co prawda to racja. Ale ja poproszę czarnego.

sadz1u
15.06.09, 11:01
Co prawda to racja. Ale ja poproszę czarnego.

[tu miał być obrazek, ale blokują bezpośrednie linki do zdjęć]

źródło: http://info.xitek.com/news/200906/15-20900.html

edit: chociaż na 4/3 rumors napisali:

UPDATE: The black E-P1 shwon here (http://info.xitek.com/news/200906/15-20900.html) is clearly a fake!

outback
15.06.09, 11:23
tak, czarny to mój faworyt :))

fotomic
15.06.09, 11:24
czarny to oczywisty fake.

rumpel
15.06.09, 11:26
no i oczywiście, że czarny będzie robił lepsze zdjęcia ;)

outback
15.06.09, 11:27
czarny to oczywisty fake.

a szkoda, jest fajny

epicure
15.06.09, 12:31
Ten obiektyw 14-42 wygląda na dużo mniejszy od pasikonikowego odpowiednika. Nie no, jak na razie jest super.

Karol
15.06.09, 12:48
Za Fotografuj.pl (http://www.fotografuj.pl/News/Kieszonkowy_Olympus_EP_1_Mikro_Cztery_Trzecie_na_d zien_przed_premiera/id/3070):

slot kart pamięci SD/SDHC

Wygląda na to, że era XD właśnie się kończy. Triumf rozumu nad honorem ;-)

zibi1303
15.06.09, 12:50
Dla Rafała, będzie czarny z napisem Rafał... :)
ale tym czasem masz Rafał czarnego...
za dpreview
http://www.slack.co.uk/oddsandends/EP_1.jpg

heyahero
15.06.09, 13:30
Dla Rafała, będzie czarny z napisem Rafał... :)
ale tym czasem masz Rafał czarnego...
za dpreview
http://www.slack.co.uk/oddsandends/EP_1.jpg

...raczej z napisem "Czarny" :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Kaleb_82
15.06.09, 13:30
Wy się jarajcie a olympus wypuści wersję wysadzaną brokatem, na zielonej obudowie z różowym futerkiem tam gdzie jest "skórka od gripa".

Aha a 14-42 będzie miał podświetlany pierścień wokół przedniej soczewki, taka lampka do macro + tryb iPhoto, iSepia, iPinhole, oraz AUTO.. i to tyle.

Z ustawień manualnych to ISO i kolor wyświetlacza.

=D

rocco
15.06.09, 14:02
Wy się jarajcie a olympus wypuści wersję wysadzaną brokatem, na zielonej obudowie z różowym futerkiem tam gdzie jest "skórka od gripa".

Aha a 14-42 będzie miał podświetlany pierścień wokół przedniej soczewki, taka lampka do macro + tryb iPhoto, iSepia, iPinhole, oraz AUTO.. i to tyle.

Z ustawień manualnych to ISO i kolor wyświetlacza.

=D
Mają mu jeszcze włożyć wykrywacz durnych postów.
Autora takiego pieprznie 10 000 Volt, fajne co?

andytown
15.06.09, 14:50
oj olek dzisiaj przecieka i to zdrowo:D\


[img]https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=18484&stc=1&d=1245070190[\img]

grizz
15.06.09, 14:58
hmm ciekawe, czy będzie EVF... bo optyczny nie do końca jest rozwiązaniem...

Jerry_R
15.06.09, 15:01
A ja jestem ciekawy kiedy beda w sklepach i po ile ostatecznie ;-)

gary
15.06.09, 15:02
biały jest wypaśny :)
ciekawe po ile toto

PiterS
15.06.09, 15:19
Każdy kolor pod warunkiem że będzie to czarny :) tak mawiał Ford. A ja mam pytanie czy nazwa E-P1 to ostateczne nazewnictwo?

EuroLiberty
15.06.09, 15:23
Każdy kolor pod warunkiem że będzie to czarny :) tak mawiał Ford.

Ciekawe czy wiesz dlaczego Ford stosował tylko czarny kolor? :)

Na pierścieniu ogniskowej obiektywu 14-42 widać przycisk unlock. Ogranicznik zakresu czy blokada ogniskowej?

PiterS
15.06.09, 15:55
Ciekawe czy wiesz dlaczego Ford stosował tylko czarny kolor? :)

Chodziło m.in. o maksymalne przyspieszenie produkcji i nie bawienie się w kolorki.

Rafał Czarny
15.06.09, 15:59
Dla Rafała, będzie czarny z napisem Rafał... :)
ale tym czasem masz Rafał czarnego...
za dpreview
http://www.slack.co.uk/oddsandends/EP_1.jpg

W czarnej obudowie jeden raz poproszę. :-P

EuroLiberty
15.06.09, 16:23
Chodziło m.in. o maksymalne przyspieszenie produkcji i nie bawienie się w kolorki.

I, to było celem. Tylko mało osób wie dlaczego. Nie chodziło o uniknięcie zabawy w kolorki. W tamtych czasach kolor czarny miał najkrótszy czas schnięcia :grin:

Sry za OT.

Pozdrawiam

Magnesus
15.06.09, 16:24
Unlock na obiektywnie 14-42 wygląda na blokadę ogniskowej. Ale ciekawe po co? Zoom chodzi tak luźno? Czy też chcą przemówić do ludzi: jak chcecie stałek, to sobie zablokujcie zoom. ;)
Na dpreview są takie teorie:
- obiektyw w stanie spoczynkowym jest krótszy i zamknięty tym lockiem, ale żeby robić zdjęcia trzeba go otworzyć,
- blokada ogranicza zakres ogniskowych do obsługiwanego przez wizjer.

epicure
15.06.09, 16:27
Tubus obiektywu jest pewnie luźny i się sam wysuwa. Jeśli dzięki temu udało się jeszcze bardziej zminiaturyzować obiektyw, to dla mnie OK. Nie przeszkadza mi to w ogóle.

jps
15.06.09, 16:43
Unlock na obiektywnie 14-42 wygląda na blokadę ogniskowej. Ale ciekawe po co? Zoom chodzi tak luźno? Czy też chcą przemówić do ludzi: jak chcecie stałek, to sobie zablokujcie zoom. ;)
Na dpreview są takie teorie:
- obiektyw w stanie spoczynkowym jest krótszy i zamknięty tym lockiem, ale żeby robić zdjęcia trzeba go otworzyć,
- blokada ogranicza zakres ogniskowych do obsługiwanego przez wizjer.

A możliwa jest opcja, że w OVF ustawiamy sobie ogniskową taką samą jak zablokujemy w zoomie i można spokojnie kadrować. Może ten wizjer to coś z wyższej półki ze zmiennym układem optycznym?

Chociaż raczej stawiam na wysuwajacy się tubus.

Morlok
15.06.09, 16:58
No mówię Wam cymesik. :)
Może być biały, żółty i jaki chce. Bedę się przebierał po kolor :wink:
Sprzedam wszystko co mam do foto i se kupię. Mój kręgosłup już nie nadaje sie do dźwigania ton sprzetu.
Dla takiego lamera jak ja EP-1 jest super sprzętem.
Nie dla mnie tylko. Streeterzy to będa mieli z niego pociechę. :grin:

lokin
15.06.09, 17:38
ta jasna obudowa jednak mi się nie widzi w takiej "retro" stylizacji i liczę, że jednak bedzie inny kolor (czarny/grafit?),
ale nie będę się oszukiwał i tak go kupię :D
jak (kiedy?) się pojawi w sklepach 30x0% (ktoś ma jakąś wiedzę - kiedy w sklepach?)

grizz
15.06.09, 17:42
Jutro będzie dokładna, oficjalna informacja.

epicure
15.06.09, 17:48
Fajny byłby kolor nielakierowanej stali. Ale niestety teraz wszystko jest malowane, nawet jeśli obudowa jest metalowa.

lokin
15.06.09, 19:10
za http://photofan.jp/camera/html/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=6397&forum=45&viewmode=flat&order=ASC&start=300

epicure
15.06.09, 19:16
Patrząc na tylną ściankę widać, że funkcjonalność będzie lepsza, niż w E-4xx. Jest bezpośredni dostęp do podstawowych ustawień.

Patrykw
15.06.09, 19:21
Nie znam się na fotografii, ale czy ten doczepiany optyczny wizjer jest cokolwiek wart, jeżeli "nie widzi" tego co obiektyw, tylko to co nad nim?

grizz
15.06.09, 19:25
Nie znam się na fotografii, ale czy ten doczepiany optyczny wizjer jest cokolwiek wart, jeżeli "nie widzi" tego co obiektyw, tylko to co nad nim?

pewnie tyle co w Leice


http://en.leica-camera.com/photography/m_system/m8/

epicure
15.06.09, 19:28
Nie no, M8 ma trochę inny wizjer. To dalmierz, więc można za jego pomocą ustawić manualnie (zresztą inaczej się nie da) ostrość. A ten wizjer w E-P1 może służyć tylko do kadrowania i to nie do końca dokładnego, bo trzeba przyjąć pewien margines ze względu na zjawisko paralaksy. Ale lepszy taki wizjer niż żaden, tym bardziej, że nikt nie zmusza do jego zakupu.

grizz
15.06.09, 19:31
Nie no, M8 ma trochę inny wizjer. To dalmierz, więc można za jego pomocą ustawić manualnie (zresztą inaczej się nie da) ostrość. A ten wizjer w E-P1 może służyć tylko do kadrowania i to nie do końca dokładnego, bo trzeba przyjąć pewien margines ze względu na zjawisko paralaksy..

ale zjawisko paralaksy w leice tez występuje.. a w olku zamiast dalemierza masz AF...

lokin
15.06.09, 19:31
pierwsza fotka z...

za http://forum.xitek.com/showthread.php?threadid=635107&pagenumber=1

epicure
15.06.09, 19:41
ale zjawisko paralaksy w leice tez występuje..

No też... Ciekawe, czy ten wizjer będzie miał zoom (czy jak to tam się nazywa w tego typu wizjerach). W kompakcie miałem kiedyś taki wizjerek, który zawężał swój kąt widzenia wraz ze zmianą ogniskowej obiektywu. Bo ten w leice to ma chyba tylko namalowane ramki, odpowiadające niektórym ogniskowym.

A może będzie jeszcze wyświetlał parametry aparatu? :) W końcu jest podpiety do sanek, a one chyba przekazują podstawowe informacje o ekspozycji do lampy, więc wizjer mógłby do wykorzystać.

Patrykw
15.06.09, 19:41
Czyli aparat jest do kitu - jak mam ustawić ostrość? Patrząc na LCD?

lokin
15.06.09, 19:43
kolejne zdjęcia z... : http://dcdv.zol.com.cn/137/1373593.html

epicure
15.06.09, 19:43
Czyli aparat jest do kitu - jak mam ustawić ostrość? Patrząc na LCD?

Akurat LCD jest najlepszy do ręcznego ustawienia ostrości jeśli nie posiadasz lustrzanki z bardzo dużą matówką.

grizz
15.06.09, 19:45
Czyli aparat jest do kitu - jak mam ustawić ostrość? Patrząc na LCD?

Wciskając spust migawki.

diabolique
15.06.09, 19:49
Rolka pod kciuk wypasiona!
Olek jak zawsze ma świetne pomysły.

grizz
15.06.09, 19:51
Rolka pod kciuk wypasiona!
Olek jak zawsze ma świetne pomysły.

No własnie - ma 3 rolki?

Pod kciuk + kółko przy przyciskach + ta od zmiany trybów działa też jak rolka? (ktos tak pisał)

Piotr_0602
15.06.09, 20:09
wymiary:

Olympus EP-1 120,5 x 70 x 35 mm -> 335g

i porównanie:
Canon G10 --> 109 x 78 x 46 mm --> 390g
Panasonic G1 -> 124 x 84 x 45 mm --> 360g
Olympus E450 -> 130 x 91 x 53 mm--> 426g
Pentax K-m --> 123 x 92 x 68 mm - > 590g
Canon 500D --> 129 x 98 x 62 -> 520g


EP-1 jest mniejszy od G10 (zakup G10 nie ma już wielkiego sensu).
LX3 jednak nieco mniejszy, ma zoom i f/2 na najszerszym kącie (tylko że do wielokrotnie mniejszej od EP-1 matrycy).


Olympus EP-1
120,5 x 70 x 35 mm i 335g

Panasonic LX3
109 x 60 x 27mm i 265g

outsider
15.06.09, 21:03
Tak sobie myślę, że nasze "jutro" właśnie zaczęło się w Japonii.... Może już w nocy będzie premiera EP-1 ?

fotomic
15.06.09, 21:04
Tak sobie myślę, że nasze "jutro" właśnie zaczęło się w Japonii.... Może już w nocy będzie premiera EP-1 ?

pi razy oko 6 rano - IMO
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
http://translate.google.com/translate?prev=hp&hl=pl&js=n&u=http%3A%2F%2Fdetail.zol.com.cn%2F194%2F193758%2F param.shtml&sl=auto&tl=en&history_state0=

szczegółowe paramtery - trzeba nacisnać stop w przeglądarce bo sie przeładuje.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Body type: interchangable lens, consumer grade camera
DSLR: 4/3 system
Manual Mode: Full Manual Mode
Sensor: vertical/horizonta ratiol 1.33 (4:3), SSWF dust reduction system
Effective Pixel: 12.3 MP
Maxi Definiton: 4032*3024
Image type: Raw 4032*3024, Jpg 4032*3024 - 640*480
Imagine: TruePic III+

Optical zoom: -
Digital zoom: -

Focus mode: high speed AF (ps. I wonder is means phase detection ?) (when used with non High speed AF lens, it will work as AF assist)

S-AF, C-AF, MF, S-AF + MF
C-AF can't be used under high speed AF
11 foucs points, auto select or manual select
no AF assist lamp unless an external flash is attached
AF lock - half press shutter release button ( AEL/ AFL customizable)
image magnifying function when manual lens is used (focus ring is turned)

LCD

3', 100% coverage, 15 steps of brightness control, 15 steps of colour temp control

shutter
electronic focal plain shutter
shutter speed
Auto mode
60- 1/4000s
30 mins in B mode (default is 8 mins)
(1/3, 1/2, 1 EV step increment)

Flash
external flash connected with hotshoe
supports FL-50R、FL-36R、FL-50、FL-20、FL-14
Flash mode
TTL auto, auto, manual, FP-TTL-Auto, FP-manual
extenal flash mode

Auto, red eye reduction, red eye reduction with slow curtain, 1 curtain slow sync,

2 curtain slow sync, fill flash, manual 1/4 1/16 1/64, off
x-speed 1/180 of lower
flash compensation
Max +3EV (0.3, 0.5, or 1 EV increment)
flash bracket
3 frames (0.3, 0.5, or 1 EV increment)

Exposure control
1 Auto
2 P mode (adjustable)
3 A mode
4 S mode
5 M mode
6 Scene mode
7 Art filet
Auto exposure lock
Exposure Bracket
3 frames (0.3, 0.5, 0.7 or 1 EV increment)

Exposure compensation
+3 EV (1/3 1/2 1 EV increment)

Metering
1 324 zones ESP metering
2 center weight
3 spot
4 hi light
5 shadow
ranger 0-18 EV (normal temp, 50mm F2, ISO 100)

White balance
high speed Live mos
8 presets, 3000k - 14000K
1 custom
one touch wb
WB bracket
3 frames, R-B. G-M 2/4/6 step increment

ISO
Auto 200 - 3200
M mode 100-6400
(1/3 EV increment)

High ISO Yes

Image stablizaion
internal Optical IS with 3 modes,
custom mode to support legacy lens
Max 4 EV compensation
Electronic IS for Movie mode

Scene mode
portrait, perfect portrait, landscape, landscape + people
sports, night scene, night scene with people, children
hi key, low key, DIS mode, marco, natural marco, candle light, sunset
document, panorama, fireworks, beach and snow

self timer
12 or 2 s

Burst mode
3 FPS
Max 14 Raw
Jpg depends on compress rate and no. of shots
(LN mode with toshiba super class 6 4GB card can shoot about 280 frames

colour mode
vivid, natural, soft, portrait, monochrome, custom(default is natural)
5 steps of contrast and sharpness control for each mode
5 steps of saturation control for vivid, natural, soft, portrait modes
4 steps of gray scale control in custom mode

Art filter
can apply yellow, orange, red, green filter in Monochrome mode
LCD can show monochrome mode (PS no sure what it means)

Movie mode
HD:1280 x720(V)16:9
SD:640(H)x480(V)4:3(VGA)
Max record time HD:7mins SD:14mins

Colour space
sRGB, Adobe RGB

User interface
34 languages

Mic/speaker
mute/ volume controllable

Print mode
Pict Bridge

Editing funtions
Raw Edit (I think it mean Raw development)
Jpg Edit: Auto gray scale, monochrome, sepia, red eye reduction, saturation
resize, crop, image ratio, perfect portrait

replay mode

single frame, information(histogram, brightness, RGB, highlight/shadow, AF area, EXIF), index (4/9/16/25/49/100 frames a time), calendar,

close up (2-14x), rotate, movie (with sound, fast forward, backward, pause), slideshow

delete mode
single frame, all frames, selected frames (with frame protection function)

Medium
SD/ SDHC

File Format
12 bit Raw, jpg, Raw + jpg, AVI motion jpg 30 fps

Terminals
USB 2.0
USB multi purpose output
MiniHDMI type-C(1080i/720p/576p/480p)

Power
BLS-1 Li-ion battery, around 350 frames per charge

Exterior (information for general consumers, u can ignore them)
light weight, no
slim body, no
large LCD

Others
dimension 120.5*70.0*35.0mm
weight 335g body only

Remote control RM-UC1, which can control the B shutter
shake reduction (1/8 to 30s)

2 My modes
Sleep mode. 1, 3, 5, 10 mins

Art filter
soft, pinhole, Grainy Film, Light Tone, Pale Light&Color, Pop Art

Multiple exposure
2 frames, auto gain control, real time, expose on a ready exist frame

Image ratio
4:3、3:2、16:9、6:6
when shoot in raw, image ratio is recorded in EXIF

2 axis leveling on LCD display

Liveview

Face detection

grid line assist

outsider
15.06.09, 22:55
Jako potencjalny nabywca EP-1 z 17/2.8 i ewentualny zdrajca systemu canona martwi mnie, że ta stałka jest przypisana jedynie do m4/3.

Wolałbym zakupić szerokiego pancake 4/3 i 2cm adapter, ale móc go później używać również na na body 4/3.

Jedyne co mnie martwi w systemie 4/3 to brak szerokich stałek :-( Żadnych szans na chociaż "jedną szeroką jasną " w tym roku?

rumpel
15.06.09, 22:59
zdjęcia seryjne - 3 kl/s i max 14 RAWów - jestem pod wrażeniem, to lepiej niż E-1 :) .

epicure
15.06.09, 23:04
Metering
324 zones ESP metering

I to jest dla mnie chyba największa zaleta (obok kompaktowości i estetyki) tego aparatu.

diabolique
15.06.09, 23:05
Specyfikacja i ta stałka czynią ze mnie potencjalnego nabywcę :grin:
Szkoda, że władowali w niego 12MPx, osiem by pewnie wystarczyło i dla marketingowców (mniejsze wymiary, mniejsze zapotrzebowanie na piksele :wink:)

Myślę, że ma szansę stać się fotograficznym notatnikiem dla zawodowców.

grizz
15.06.09, 23:07
W sumie najciekawsze jak AF będzie pomykał.

Lailonn
15.06.09, 23:23
Coś dziwna ta specyfikacja. Czy przypadkiem nie podawano wcześniej, że ma być TruePic V?

Sam aparat natomiast świetny (na papierze). Byle w kicie kosztował w okolicy 2000zł

Piotr_0602
15.06.09, 23:24
specyfikacja jest ciekawa

standardowo skalibrowali matrycę na ISO 200, a nie na ISO 100
mamy zakres ISO 200-3200, rozszerzona (sztucznie) na ISO 100 i 6400
stąd ISO 1600 powinno być nie najgorsze, a może i 3200 będzie użyteczne

11 punktowy AF - fajnie
ale co to za "high speed AF"??? nie działający np. z C-AF?

IS "Max 4 EV compensation" - hmmm...

różne formaty zdjęć - 4:3, 3:2, 16:9, 6:6 - milutko, chyba zastosowali to samo podejście co w GH1 (kwadrat opisany na, a nie wpisany w koło obrazowe)

ustawień tyle nie ma wiele lustrzenek

no, no...

suchar
15.06.09, 23:38
Jak to kwadrat opisany na kole obrazowy?

epicure
15.06.09, 23:41
standardowo skalibrowali matrycę na ISO 200, a nie na ISO 100
mamy zakres ISO 200-3200, rozszerzona (sztucznie) na ISO 100 i 6400
stąd ISO 1600 powinno być nie najgorsze, a może i 3200 będzie użyteczne

Podejrzewam, że będzie to ta sama matryca, co w E-620/E-30. Tam też jest auto iso od 200, chociaż wygląda na to, że to iso 100 jest natywną czułością - inaczej miałoby mniejszą rozpiętość tonalną.

Jerry_R
15.06.09, 23:44
Jako potencjalny nabywca EP-1 z 17/2.8 i ewentualny zdrajca systemu canona martwi mnie, że ta stałka jest przypisana jedynie do m4/3.
Wolałbym zakupić szerokiego pancake 4/3 i 2cm adapter, ale móc go później używać również na na body 4/3.
Jedyne co mnie martwi w systemie 4/3 to brak szerokich stałek Żadnych szans na chociaż "jedną szeroką jasną " w tym roku?
Hmm, ale cala zaleta tego SYSTEMU to m.in. miniaturyzacja z jednoczesnym zachowaniem jakosci. Twoje potrzeby sa jak najbardziej do spelnienia - robi tak spora czesc posiadaczy G1 - uzywaja z G1 szkiel 4/3 (oraz innych) poprzez konwertery. Nie musisz wcale kupowac szkla u43!


Szkoda, że władowali w niego 12MPx [...] Myślę, że ma szansę stać się fotograficznym notatnikiem dla zawodowców.
Niech mnie ktos poprawi, ale od dawna bylo wiadomo, ze bedzie uzyta matryca od Panasonica, czyli 12 Mpx?
"Notatnikiem dla zawodowcow" - a konkretnie ludzi uzywajacych zawodowo sprzetu FF (najczesicej Canon'a 5D) - juz sie stal G1. Wlasnie ta droga ja w ogole znalazlem sie na tym forum, w ogole zainteresowalem sie u43. Wczesniej czytalem jedynie bledne i krzywdzace opinie. Az zobaczylem zdjecia z G1 + SUMMILUX 25mm (4/3).

Co oczywiscie nie znaczy, ze Oly nie odbierze tego miana G1\GH1.

Na razie na forum slychac o wiele wiekszy entuzjazm Olym, niz GH1 (czy ze wzgledu na cene?). Na zachodnich forach VIDEO caly czas ludzie czekaja na powazniejsze porownania 5D II z GH1 w trybie VIDEO. Nikt nie oczekuje, ze GH1 bedzie mial lepszy IQ, ale jak bardzo (albo niewiele) gorszy. Ja czekam na wiecej informacji o trybie VIDEO w E-P1.


W sumie najciekawsze jak AF będzie pomykał.
Tez sie zastanawiam nad tym, odkad gdzies w plotkach pojawilo sie, ze bedzie mial AF jak G1.
I nic o AF w trybie VIDEO... Czekamy!


ISO 1600 powinno być nie najgorsze, a może i 3200 będzie użyteczne
Nie sadze, aby bylo gorzej niz w GH1, wiec powinno byc jak piszesz ;-)

Gundi
15.06.09, 23:50
Teraz jest etap zachwytu, potem będzie biadolenie.

jak zawsze :D

Jerry_R
15.06.09, 23:56
Jak to kwadrat opisany na kole obrazowy?
http://fourthirds-user.com/2009/04/the_biggest_four_thirds_sensor_yet.php

Morlok
16.06.09, 00:07
Teraz jest etap zachwytu, potem będzie biadolenie.

jak zawsze :D

No bo jak bez biadolaenia, to nie byłoby fajnie :-P

Piotr_0602
16.06.09, 00:27
Jak to kwadrat opisany na kole obrazowy?

tak jak w załączonym pliku

Morlok
16.06.09, 00:34
Coś Ci sie chyba pomyliło. Wielokąt opisany na okręgu ma boki styczne do niego, a nie tak jak pokazałeś.

Kaleb_82
16.06.09, 00:50
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1022&thread=32143841

Było?

http://www.numerimatch.com/wp-content/uploads/2009/06/img_1071-300x204.jpg

http://www.numerimatch.com/wp-content/uploads/2009/06/img_1063-300x225.jpg

http://www.numerimatch.com/wp-content/uploads/2009/06/img_1078-300x225.jpg

epicure
16.06.09, 01:03
Wygląda świetnie nawet z zoomem:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.numerimatch.com/wp-content/uploads/2009/06/img_1055.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.numerimatch.com/wp-content/uploads/2009/06/img_1052.jpg)

Więcej obrazków na stronie: http://www.numerimatch.com/photo-video/exclusif-premieres-photos-de-l0lympus-pen-e-p1/12652

fotomic
16.06.09, 06:11
EP-1 + 14-42mm: EUR 749.00
EP-1 + 14-42mm + 17mm + Viewfinder: EUR 949.00
Lenses separately: EUR 329.00 each

C+
16.06.09, 07:02
http://www.dcresource.com/reviews/olympus/e_p1-review
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img208.imageshack.us/i/cameravsgh1front.jpg/)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img208.imageshack.us/i/cameravsgh1top.jpg/)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img208.imageshack.us/i/cameratop.jpg/)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Olympus E-P1 [specs]

* 12.3 Megapixel Live MOS sensor
* Retro-styled metal body is the smallest interchangeable lens camera that you can buy
o Body available in silver and matte white; lenses will be available in silver and black
* Micro Four Thirds lens mount, with 2X focal length conversion ratio
o Two new Olympus M. Zuiko lenses available: F2.8, 17 mm pancake lens and a F3.5-5.6, 14 - 42 mm zoom that can "collapse" to reduce its size when you're on the go
o Support for "legacy" Four Thirds lenses via optional adapter; some will support autofocus, others will not
o Adapters also available for Olympus OM and Leica R and M-mount lenses
* Sensor-shift image stabilization
* New TruePic V image processor, which offers better color (especially with violet), increased detail, and better noise reduction
* Dust reduction system
* 3-inch LCD display with 230,000 pixels
* Live view with contrast detect AF, face detection, and handy Perfect Shot Preview feature
* Full manual controls, plus iAuto mode with automatic scene selection
* New 324-area metering system
* Plenty of scene modes plus art filter and multiple exposure features
* Refined user interface uses two dials on the back of the camera
* Can record movies at 1280 x 720 (30 fps) with stereo sound and continuous AF (with select lenses) for up to 7 minutes
* Optional optical viewfinder works with the 17 mm pancake lens; it is fixed-focus
* New FL-14 external flash is designed to match the E-P1; will sell for $100 after instant rebate
* SD/SDHC memory card slot (no xD, hurrah!)
* HDMI port
* Uses the familiar BLS-1 lithium-ion battery; 300 shots per charge

Będzie mój :grin:
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
http://www.dpreview.com/previews/olympusep1/
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/previews/OlympusEP1/images/EP1FTlenses.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/previews/OlympusEP1/images/EP1+25mm.jpg)



Aspect Ratio 4:3(Default)/3:2/16:9/6:6
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/previews/OlympusEP1/images/icons/dial2.gif) Dial

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/images/one.gif)
The rotating dial is used to change exposure settings (shutter speed, aperture, program shift, AE compensation) according to the options chosen in Custom Function menu B. It is also used to navigate menus.3 rolki

RSSBot
16.06.09, 07:20
Olympus E-P1 SLR camera review : It is only very rarely that I come across something that I believe will become of great importance. It is exactly this feeling that turns a cold view on technique into pure and raw emotion. And if this feeling continues, it will soon turn into daydreaming. In my case, that means dreaming about shooting my immediate surroundings with my camera to try and capture my reality in that one meaningful picture. The new Olympus addition, the E-P1, means pure emotion to me. Back to reality; the Olympus E-P1 is the long-awaited Micro Four Thirds system camera. A mock-up version was introduced during the Photokina 2008 for the first time, and now, the Olympus E-P1 has finally become reality.

Więcej... (http://www.letsgodigital.org/en/22386/olympus-e-p1-review/)

fotomic
16.06.09, 07:25
myyyyyyyyyyyyyyyyy myyyyyyyyyyyyyyyy

C+
16.06.09, 07:31
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/06/EP1_silver__8mm_65degrees_sideL_XL_m-1.jpg
źródło (http://www.partner.olympus.pl/aktualnosci/2009.06.16_E-P1_Olympus_Pen_Micro_Four_Thirds/E-P1_silver__8mm_65degrees_sideL_XL.jpg)

fotomic
16.06.09, 07:33
hehehe:
http://partner.olympus.pl/aktualnosci/2009.06.16_E-P1_Olympus_Pen_Micro_Four_Thirds/E-P1%20white%2017mm%20people%203.jpg

http://partner.olympus.pl/aktualnosci/2009.06.16_E-P1_Olympus_Pen_Micro_Four_Thirds/E-P1%20silver%2017mm%20people%201.jpg

http://partner.olympus.pl/aktualnosci/2009.06.16_E-P1_Olympus_Pen_Micro_Four_Thirds/E-P1%20silver%2017mm%20people%202.jpg

http://partner.olympus.pl/aktualnosci/2009.06.16_E-P1_Olympus_Pen_Micro_Four_Thirds/E-P1%20silver%2017mm%20people%203.jpg

http://partner.olympus.pl/aktualnosci/2009.06.16_E-P1_Olympus_Pen_Micro_Four_Thirds/E-P1%20white%2017mm%20people%201.jpg

http://partner.olympus.pl/aktualnosci/2009.06.16_E-P1_Olympus_Pen_Micro_Four_Thirds/E-P1%20silver%20PEN%20F%20still%208.jpg

http://partner.olympus.pl/aktualnosci/2009.06.16_E-P1_Olympus_Pen_Micro_Four_Thirds/E-P1%20white%2017mm%20still%206.jpg

http://partner.olympus.pl/aktualnosci/2009.06.16_E-P1_Olympus_Pen_Micro_Four_Thirds/E-P1_silver__17mm_CSBR_CSSBR_XL.jpg

C+
16.06.09, 07:36
Olympus E-P1 Preview Samples (46 of 49), 28 mm equiv, ISO 6400, 1/80 sec, F4.0, +0.0 EV, M.Zuiko 14-42 mm F3.5-F5.6


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/gallery/olympusep1_preview/p1015293.jpg)

Olympus E-P1 Preview Samples (48 of 49), 42 mm equiv, ISO 3200, 1/40 sec, F4.1, -0.3 EV, M.Zuiko 14-42 mm F3.5-F5.6


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/gallery/olympusep1_preview/p1015311.jpg)

fotomic
16.06.09, 07:39
http://www.dpreview.com/previews/olympusep1/page13.asp

suchar
16.06.09, 07:44
Czyli nie ma zestawu z samym 17/2.8. Szkoda.

C+
16.06.09, 07:44
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1461#/sample-video


filmiki :wink:

Lailonn
16.06.09, 07:46
Czyli nie ma zestawu z samym 17/2.8. Szkoda.


Wizjer to chyba nie problem?

* E-P1 korpus: 749 Euro
* E-P1 korpus z obiektywem ED 14-42 mm f/3.5-5.6 M.Zuiko Digital: 749 Euro
* E-P1 korpus z obiektywem ED 17 mm f/2.8 i wizjerem: 849 Euro
* E-P1 korpus z obiektywami D 14-42 mm f/3.5-5.6, ED 17 mm f/2.8 i wizjerem: 949 Euro

RSSBot
16.06.09, 07:50
Zgodnie z zapowiedziami - już jest. Dziś oficjalna premiera Olympusa EP-1, czyli pierwszego korpusu tej firmy w systemie Mikro Cztery Trzecie. Model, który był zapowiadany niemal od chwili powstania nowego standardu stylistycznie nawiązuje do malutkich analogowych lustrzanek z serii Pen F.

Więcej... (http://www.fotopolis.pl/n.php?n=9087)

RSSBot
16.06.09, 07:50
Więcej... (http://www.dpreview.com/news/0906/09061601olympusep1.asp?from=rss)

suchar
16.06.09, 07:50
Wizjer to chyba nie problem?

* E-P1 korpus: 749 Euro
* E-P1 korpus z obiektywem ED 14-42 mm f/3.5-5.6 M.Zuiko Digital: 749 Euro
* E-P1 korpus z obiektywem ED 17 mm f/2.8 i wizjerem: 849 Euro
* E-P1 korpus z obiektywami D 14-42 mm f/3.5-5.6, ED 17 mm f/2.8 i wizjerem: 949 Euro

A nie :) Myślałem, że podane wcześniej zestawy to jedyne możliwe. A jednak jest zestaw bez 14-42, dzięki.
Pzdr
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
EDIT: Pomyliłem się.

Rafał Czarny
16.06.09, 07:58
No to kto pierwszy napisze, że drogo? Niech będzie, że ja: drogo. :evil:

C+
16.06.09, 08:07
Nowa torba CS-11 na E-P1、M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm F3.5 5.6、M.ZUIKO DIGITAL 17mm F2.8、VF-1、FL-14 :wink:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img57.imageshack.us/i/39627718.jpg/)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Amazon.com: Olympus 17mm f/2.8mm Lens: Electronics@@AMEPARAM@@http://ecx.images-amazon.com/images/I/41GF--s9oxL.@@AMEPARAM@@41GF--s9oxL (http://www.amazon.com/Olympus-17mm-f-2-8mm-Lens/dp/B002CGSYM6/ref=sr_1_6?ie=UTF8&s=electronics&qid=1245132204&sr=8-6)

Olympus 17mm f/2.8mm Lens
Price: $229.99

grizz
16.06.09, 08:14
No to kto pierwszy napisze, że drogo? Niech będzie, że ja: drogo. :evil:

Będzie na półkach, bedziemy mogli o cenach gadać.

Magnesus
16.06.09, 08:19
Jak dla mnie rewelka. Jak powstanie jego starszy brat z sensorem multiaspect i trochę większym body, to będę miał problem się powstrzymać przed kupieniem. ;)

Szkoda, że nadal bracketing o 1EV. Ale ISO6400 robi wrażenie, chociaż patrząc na fragmenty z RAWów w testach na dpreview z E-620, już było widać, że sensor radzi sobie równie dobrze jak konkurencja na ASP-C, więc można się było spodziewać, że z ISO6400 sobie poradzi.

rumpel
16.06.09, 08:34
Szczerze - jestem zaskoczony tym samplem na iso 6400, jak dla mnie jakość na prawdę świetna. Jeśli nie gorzej będzie w gorszych warunkach oświetleniowych, np. ciemna klubowa scena to dla mnie gitara ;).

zibi1303
16.06.09, 08:43
Drogo to dopiero będzie ja na jesień EUR wywindują na 5zł

Piotr_0602
16.06.09, 08:47
Wszystko jest pięknie (oprócz cen), ale doszukałem się jednej BOLESNEJ rzeczy na dpreview:

"For the G1 and GH1 Panasonic developed an incredibly fast new imager AF system and has been praised for getting contrast detect AF speeds up to near those offered by entry-level phase detect focus systems (as used on all SLRs). Unfortunately Panasonic didn't share that technology with Olympus, and the E-P1 uses essentially the same focus system as cameras such as the E-620, meaning that it feels sluggish even compared to most compacts (that said, we're playing with a very early IP (initial production) unit here - without the final firmware - so will reserve judgment until we've got the finished product).

The focus speed certainly feels a little (but not a lot) faster than the CD-AF on, say, the E-620, thanks we'd imagine to the faster TruePic V processor and optimized lenses, but it's not a patch on Panasonic's system, and in low light at the long end of the zoom is pretty painful. "

Czyli nie ma autofocusa na poziomie tego z G1, a raczej stara, kompaktowa szybkość.
Kicha... Tu Olek dał ciała...

:(

A byłem pewnien, że będzie miał tak samo szybki AF, że Panas się podzieli technologią.
W takim razie poczekam z rok, aż ceny WYRAŹNIE spadną.

A mógł być ideał....
:(

grizz
16.06.09, 08:53
Jak powstał e-p1

;)


http://www.youtube.com/watch?v=_FWv21EgRZU

kurokial
16.06.09, 09:52
Jak powstał e-p1

:grin:

Berni
16.06.09, 10:06
Teraz jest etap zachwytu, potem będzie biadolenie.
jak zawsze



Czyli nie ma autofocusa na poziomie tego z G1, a raczej stara, kompaktowa szybkość. Kicha... Tu Olek dał ciała...A mógł być ideał.... :(

"Potem" zaczęło się szybciej niż myślałeś, Gundi. :grin:

Wieprz
16.06.09, 10:17
jest w Euro Rtv (http://www.euro.com.pl/kompakty-w-wymienna-optyka.bhtml?boks_www=true)

diabolique
16.06.09, 10:22
jest w Euro Rtv (http://www.euro.com.pl/kompakty-w-wymienna-optyka.bhtml?boks_www=true)

W przedsprzedaży... :roll:
(ceny zabijają)

wgerwat
16.06.09, 10:24
E-p1 video test:
http://www.quesabesde.com/camaras-digitales/camaras/olympus-e-p1-videos,4344.html

ps. okno nr. 2 zawiera angielskiego lektora, jedynka to oryginał po hiszpańsku.

fotomic
16.06.09, 10:44
a to: http://www.olympus-europa.com/consumer/pen.htm?olycmp=912222#testapen ciekawe ;)

andytown
16.06.09, 10:55
znająć życie rynkowe będą o 20-30% niższe od tych sugerowanych

outsider
16.06.09, 11:13
Jeszcze nikt nie narzeka na EP1?

Może ja zacznę :twisted:
Szkoda, że nie ma wbudowanego wizjera i lampy błyskowej, aczkolwiek to drugie tak nie boli, jak to pierwsze...
Jednakże 849eur x 4,5pln /30% = ok. 2700pln

Czy jest już społeczna lista kolejkowa :cool:?

piotrek204
16.06.09, 11:13
Co nie zmienia faktu ze cena realnie powinna byc ponizej E4xx, szczegolnie biorac pod uwage ze to duzo prostsza konstrukcja.

Rafał Czarny
16.06.09, 11:26
Z taką ceną niech spadają na drzewo. :twisted: Mam nadzieję, że to się nie sprawdzi. Znam wiele fajniejszych sposobów na wydawanie moich ciężko zarobionych pieniędzy. :evil: Np. wóda, panienki... :-P :wink:

outsider
16.06.09, 11:31
Nawet po 849eur ten olympus znajdzie sporo chętnych...na zachodzie.
Zanim nasyci wszystkich (nie tylko właścicieli 4/3) ale również canonów, nikonów, pentaxów, lx3, itp to może upłynąć co najmniej 1/2 roku....jeśli nie dłużej....
Tak więc odpowiednia cena dla rynkow wschodzących pojawi się nie prędzej jak na Wielkanoc....

Piotr_0602
16.06.09, 11:35
[QUOTE=outsider;326520]Jeszcze nikt nie narzeka na EP1?

QUOTE]

Cena spadnie, bez dwóch zdań.
Pierwsza cena jest dla frajerów co muszą mieć już, teraz.
Zanim produkcja na dobre sie rozkręci, pierwsze sztuki sprzedają sie po ekstra cenie. Jak już ci bogaci frajerzy kupią, cena spada dla "normalnych". Potem gdy wejdzie konkurencja (Panas, Samsung) spadnie jeszcze bardziej. Potem promocje (wizjer, pilot, lampa w cenie).
A potem cena na koniec, przed wprowadzniem następcy.


Ja ponarzekam:
1) AF jest (wg dpreview) za wolny.
2) Za wolny AF.
3) AF nie jest taki sam jak w Panasonicu G1.
4) Są (wg dpreview) kompakty (nie G1) z szybszym AF.
5) To nie jest lustrzanka w mniejszym opakowaniu, bo lustrzanki mają szybszy AF.
6) Nie zastąpi w pełni lustrzanki, bo mimo podobnej rozmiarami matrycy i wymiennej optyki, AF nie może się równać z tym stosowanym w lustrzankach.
7) Nie może mieć ceny lustrzanki, bo ustępuje jej AF-em.

Oprócz tych wszystkich punktów jest miodzio (ceny nie rozważam, bo wg mnie za parę miesięcy spadnie).

Rafał Czarny
16.06.09, 11:38
Ja nie oczekuję od tego aparatu jakiegoś super-duper AF. Wystarczy, że będzie tak szybki jak mój Ricoh GX-100. I to mi wystarczy. To nie jest aparat do reporterki sportowej.

ps. Do tej pory raczej nie udzielałem się w wątkach sprzętowych. Tym razem będzie inaczej, bo jestem mocno zainteresowany tym aparatem.

zibi1303
16.06.09, 11:40
No myślę Rafał że już odliczasz kasę ..,
To aparat pod Ciebie projektowany

diabolique
16.06.09, 11:43
Jednakże 849eur x 4,5pln /30% = ok. 2700pln

Czy jest już społeczna lista kolejkowa :cool:?

Nie wiem, ja może jakiś dziwny jestem, ale oczekiwałem po tej klasie sprzętu ceny 1200-1500PLN.

EuroLiberty
16.06.09, 11:45
EP-1 + 14-42mm: EUR 749.00
EP-1 + 14-42mm + 17mm + Viewfinder: EUR 949.00
Lenses separately: EUR 329.00 each

Tym samym stanę się jego posiadaczem.

grizz
16.06.09, 11:47
Nie wiem, ja może jakiś dziwny jestem, ale oczekiwałem po tej klasie sprzętu ceny 1200-1500PLN.

odejmiesz od sugerowanej ceny 20-30% frycowego za nowość weźmiesz poprawkę na obecną słabą złotówkę i cena wychodzi bardzo ok.

Możeliwe też że poleci jeszcze bardziej w związku z premierą pentaxa bodajże 7 lipca.

Rafał Czarny
16.06.09, 11:49
Nie wiem, ja może jakiś dziwny jestem, ale oczekiwałem po tej klasie sprzętu ceny 1200-1500PLN.

Dla mnie maksymalna cena z kitem to 2 tys. Więcej nie dam dla zasady, choćbym wygrał w totolotka.

Piotr_0602
16.06.09, 11:51
ale ja miałem nadzieję na AF z G1
ten w G1 jest świetny, nie ustępuje budżetowym lustrzankom

w końcu to podobno jeden system micro 4/3
którego narodziny świętowali razem Olympus z Panasoniciem
jak narodziny wspólnie zrobionego dziecka
a tu co? nie było wymiany genów?

G1 jest bardzo dobrym aparatem
większy od EP-1 ale ma niezły EVF (naprawdę krok do przodu)
odchylany LCD
szybki AF

EP-1 miał być PEŁNOWARTOŚCIOWĄ "lustrzanką" do kieszeni
bez szybkiego jak w lustrzankach AF (który da się zrobić - vide G1)
nie jest tak dobry jak lustrzanka

OK. To świetny aparat, krok do przodu, ect. Ale brakuje tego AF.
G1 narobił nadziei, że wszystkie apraraty micro4/3 będą miały równie dobry (jeśli nie lepszy) AF.

Czekam na oficjalny, produkcyjny firmware. Może się AF poprawi?

Gdyby nie AF już bym myślał o zakupie. W USA ceny zwykle są te same lub podobne co w Europie, tylko że w USD a nie w EUR. 950$ za komplet (dwa szkiełka, body i wizjer) byłoby już nie najgorzej - za nową PEŁNOWARTOŚCIOWĄ lustrzankę. Ceny rynkowe zawsze sa niższe od sugerowanych. A Olek honoruje gwarancję z USA (choć tylko 1 rok, ale zawsze coś).

Morlok
16.06.09, 11:52
Dla mnie maksymalna cena z kitem to 2 tys. Więcej nie dam dla zasady, choćbym wygrał w totolotka.

No pewnie, jakbyś wygrał w totka to pewnie Laica 8.2 :wink:

Dar-i-jush
16.06.09, 11:53
Z tym AF, to zwykła polityka marketingowa mająca na celu jak najwolniejsze ciurkanie postępu w sprzęcie, co by jak najwięcej wydoić z nabywców. Dlatego pierwszy Panas nie filmował, dlatego pierwszy naprawdę mikro4/3 ma wolniejszy AF. I tak nie wiemy, co wybrać, jeden kupi Panasonica, inny Olympusa, za chwilę każdy będzie chciał mieć nowszy, bo lepszy, bo szybszy, bo mniejszy, itp. Dlatego też zawsze będzie się marudzić, że zabrakło czegoś, bo przecież wiadomo, że mogło być, bo gdzieś jest. Zapewne gdyby nowy Pen miał AF od Panasa, nie miałby filmowania. Nie może mieć wszystkiego, bo potem ciężko będzie wymyślić coś nowego do nowego modelu, który wypada regularnie wypuszczać.

Ot i cała filozofia.

Berni
16.06.09, 11:55
ale ja miałem nadzieję na AF z G1
Dajże już chłopie spokój, trzeci post o tym samym. Miałeś ten aparat w rękach? Skąd wiesz jaki jest ten AF w rzeczywistości?

fotomic
16.06.09, 12:00
aaaaaaaaaaaaaaaaaa zawriuje ! za przeproszeniem, jak stado bab. Ryczeć mi się chce.

Piotr_0602
16.06.09, 12:01
(...) Zapewne gdyby nowy Pen miał AF od Panasa, nie miałby filmowania. (...)

zamienię filmowanie na AF z G1

Jeśli Olek obciął szybki AF to zachował się brzydko - tak samo Canon z nowym 5DmkII który ma taki sam AF jak 5D sprzed kilku lat (gdy tymczasem 40D i 50D mają lepszy AF). Myślę jednak że chciwy Panas nie podzielił się technologią, żebym teraz czekał na premierę jego kompaktu m4/3. Pewnie będzie miał AF z G1, za to we wszystkim innym będzie ustępował EP-1. Cholera jasna!

fotomic
16.06.09, 12:01
zamienię filmowanie na AF z G1

Jeśli Olek obciął szybki AF to zachował się brzydko - tak samo Canon z nowym 5DmkII który ma taki sam AF jak 5D sprzed kilku lat (gdy tymczasem 40D i 50D mają lepszy AF). Myślę jednak że chciwy Panas nie podzielił się technologią, żebym teraz czekał na premierę jego kompaktu m4/3. Pewnie będzie miał AF z G1, za to we wszystkim innym będzie ustępował EP-1. Cholera jasna!

Pytanie 1> miałęś EP-1 w rękach ? (jak nie odpowiesz każdy Twój kolejny post w tym wątku będę kasował ).

grizz
16.06.09, 12:02
dobra

PRZYJELIŚMY DO WIADOMOŚCI ZE E-P! MA SŁABY AF BO TESTOWAŁES I JESTEŚ PEWIEN, ŻE TAK JEST... ale nie musisz tego przypominać co drugi post w wątku.

p.s. to jest ostrzeżenie.

Berni
16.06.09, 12:11
Ciekawe, czy ten wizjer będzie miał zoom (czy jak to tam się nazywa w tego typu wizjerach).


Na optycznych napisali: VF-1 – zewnętrzny celownik optyczny Przeznaczony do współpracy w obiektywem M.Zuiko Digital 17 mm f/2.8. Jest to możliwe, żeby OVF współpracował z jednym tylko obiektywem? Jeśli tak, to w OVF nie ma "zoomu" znanego z dalmierzowców bo współpracuje on z obiektywem stałoogniskowym.

http://optyczne.pl/1958-nowo%C5%9B%C4%87-Olympus_-_nowe_akcesoria_systemu_Mikro_Cztery_Trzecie.html

EuroLiberty
16.06.09, 12:14
Pierwsza cena jest dla frajerów co muszą mieć już, teraz.
Zanim produkcja na dobre sie rozkręci, pierwsze sztuki sprzedają sie po ekstra cenie. Jak już ci bogaci frajerzy kupią, cena spada dla "normalnych". Potem gdy wejdzie konkurencja (Panas, Samsung) spadnie jeszcze bardziej. Potem promocje (wizjer, pilot, lampa w cenie).
A potem cena na koniec, przed wprowadzniem następcy.

Piotrze hamuj. Jakby wszyscy byli tacy mądrzy i rezolutni jak Ty, to nie miałbyś czym błyszczeć.



1) AF jest (wg dpreview) za wolny.
2) Za wolny AF.
3) AF nie jest taki sam jak w Panasonicu G1.
4) Są (wg dpreview) kompakty (nie G1) z szybszym AF.
5) To nie jest lustrzanka w mniejszym opakowaniu, bo lustrzanki mają szybszy AF.
6) Nie zastąpi w pełni lustrzanki, bo mimo podobnej rozmiarami matrycy i wymiennej optyki, AF nie może się równać z tym stosowanym w lustrzankach.
7) Nie może mieć ceny lustrzanki, bo ustępuje jej AF-em.


zamienię filmowanie na AF z G1

Kup G1. Co, Cię powstrzymuje?

Możliwe, że E-P1 ma AF na poziomie kompaktów. Chciałeś używać E-P1 do reporterki sportowej? Leica M8.2 nie ma w ogóle AF. Wielu jej użytkowników widziałeś zanoszących się z tego powodu łzami?

Piotr_0602
16.06.09, 12:15
nie miałem EP-1 w rękach, ale mieli go dziennikarze którzy mieli pewnie ZNACZNIE WIĘCEJ różnych aparatów w rękach niż ja, i cytuję dpreview:

"For the G1 and GH1 Panasonic developed an incredibly fast new imager AF system and has been praised for getting contrast detect AF speeds up to near those offered by entry-level phase detect focus systems (as used on all SLRs). Unfortunately Panasonic didn't share that technology with Olympus, and the E-P1 uses essentially the same focus system as cameras such as the E-620, meaning that it feels sluggish even compared to most compacts (that said, we're playing with a very early IP (initial production) unit here - without the final firmware - so will reserve judgment until we've got the finished product).

The focus speed certainly feels a little (but not a lot) faster than the CD-AF on, say, the E-620, thanks we'd imagine to the faster TruePic V processor and optimized lenses, but it's not a patch on Panasonic's system, and in low light at the long end of the zoom is pretty painful. You get autofocus with Four Thirds lenses too (using the optional adaptor), and we're assured there won't be a single Four Thirds Zuiko that won't AF (and it looks like there'll be no performance hit either; it's slow whatever lens you use). The AF system can provide focus confirmation when using manual focus lenses."

Skoro napisali że "Unfortunately Panasonic didn't share that technology with Olympus" to myślę, że jak go wezmę w ręce to technolgia G1 nie teleportuje się cudownie do mojego egzemplarza body.

Skoro napisali, że "it feels sluggish even compared to most compacts".
"sluggish" oznacza, wg słownika "ociężały, ospały,powolny"
NAWET W PORÓWNANIU DO WIELU KOMPAKTÓW.

Choć mała nadzieja w tym, że "we're playing with a very early IP (initial production) unit here - without the final firmware ", więc może będą jeszcze jakieś zmiany na plus. Jednak wątpię, by Olek rozdał dziennikarzom (bardzo wpływowym) jakieś felerne egzemplarze, dramatycznie inne od docelowych. Tak więc, jeśli w G1 Panas wsadził rzeczywiście duzo lepszy od kompaktowych autofocus, to wygląda na to, że nawet w podciągniętym nowszym firmware EP-1 autofocus nie będzie wyraźnie lepszy, niż w kompaktach.

A miałem taką nadzieję.
Wtedy nie przejmowałbym się tak bardzo ceną.

PS.
G1 nie kupię, bo za duży. Zbyt zbliżony rozmiarami do E620 czy E450. Mam już 5D i chciałbym mieć coś co mieści się w kieszeni. Pewnie kupię EP-1 (bo nic lepszego teraz nie ma) ale miałem DUŻĄ nadzieję na ostrzenie równie szybkie co w G1.

rumpel
16.06.09, 12:15
Wie ktoś może, czy będzie można zobaczyć tego "malca" w Zamościu na zlocie ?
Jeśli by Władze miały taką puszkę, to oficjalnie otwieram listę kolejkową ;) .....do obmacywania.

fotomic
16.06.09, 12:25
Dobrze, już wiem, nie miałeś, czyli się opierasz na czyjejś subiektywnej opini. Reasumując, napisałeś to 5-6 raz i przyjeli wszyscy do wiadomości. AF jest do ****. Kolejne Twoje posty poruszające to zagadnienie w przeciągu 7dni będą kasowane. Bez urazy, ale mnie to irytuje.

Pozdrawiam

EuroLiberty
16.06.09, 12:41
Cena sugerowana 949EUR za set E-P1 z D 14-42 mm f/3.5-5.6, ED 17 mm f/2.8 i wizjerem jest IMO rozsądna biorąc pod uwagę, że street price będzie zapewne znacząco niższa.

Pierwszy aparat, ktory w domu ucieszy nie tylko mnie :-) I jak łatwo będziemy mogli wytłumaczyć swoim Paniom powód zakupu. "Kotku chciałem sprawić Ci przyjemność i kupiłem dla Ciebie aparat. Myślę, że Ci się spodoba. Ładny... prawda?" :mrgreen:

Pozdrawiam
k@mil

epicure
16.06.09, 12:43
Piotr_0602, dajże już spokój z tym AF. Pewnie nie jest tak szybki, jak w G1. I wcale nie musi być... To nie jest aparat do sportu, do którego podepniesz długiego jasnego zooma. To kieszonkowy aparat na wakacje, do streetu, na spacery - żeby nie dźwigać ze sobą zbędnego balastu. Szybkość AF na poziomie typowego kompaktu tutaj w zupełności wystarczy. I na pewno AF nie będzie tak wolny, jak w E-620. Olek nie mógłby popełnić takiego błędu, wypuszczając tak upośledzony aparat.

A co do cen:

- ceny sugerowane są zawsze zawyżone w stosunku do rynkowych
- nowości zawsze kosztują dużo więcej, niż są warte
- złotówka jest słaba, więc i tak wszystko jest zbyt drogie, niż być powinno
- nie ma co płakać - wczesną jesienią ten aparat z kitem będzie pewnie kosztował ok. 2000 zł
- przypominam, że najtańsze lustrzanki kręcące filmy to dzisiaj wydatek ok. 3000 zł, a są duże, nieporęczne, głośne, tryb filmowy mają niedopracowany... więc niby dlaczego Olek miałby sprzedawać E-P1 za pół ceny?

diabolique
16.06.09, 12:52
Od jakiej prędkości AF zaliczany jest do kategorii "do ****"?
Mam nadzieję, że żona te ćwierć sekundy ustoi z Koloseum tudzież innym świnksem w tle. :grin:

Piotr_0602 dziwię się, że nie miałeś nadziei na szkła f/1.4, przecież "jasne stałki" to nieodzowny element narzekań. Popraw się!

fotomic
16.06.09, 13:04
Polska strona olka, zgłaszać się i testować :) http://www2.olympus.pl/consumer/pen.htm#testapen

heyahero
16.06.09, 13:08
Ciekaw jestem, czy ten wizjer lunetkowy podpinany w miejsce lampki daje możliwość ustawiania ręcznie ostrości z tym małym Ziutkiem? Czekam na EVF dla tego olka - wolałbym taki wizjer, który rozwiązuje sprawę ostrzenia z innymi obiektywami m4/3 i np. manualami z innych systemów na odpowiedniej przelotce (chociażby OM).
Cena ceną, ale ja tam miałem większe oczekiwania jeżeli chodzi o m4/3 w wydaniu Olympusa. Trochę drażni mnie fakt, że Panas nieco wypiął się z tym AF na Olympusa. Dziwna ta współpraca...

Pożyjemy, zobaczymy co z tego wyjdzie,
Pozdrawiam

fotomic
16.06.09, 13:20
ISO TEST:
http://www.mycen.com.my/buzz/160609_new_olympus_pen_ep1_03.html

kurokial
16.06.09, 13:23
Było:
E-1 i miał słaby AF ====upgrade====>>> E-3
E-P1 ma ponoć słaby AF ====upgrade====>>> E-P3
Może tak będzie no.
Panas też miał G1 bez HD ====upgrade====>>> GH1
______________________________________________
Mnie najbardziej boli brak wizjera. Af to dodatek.

fotomic
16.06.09, 13:31
http://fourthirdsphoto.com/e-p1Preview/05.php - Startup and Shutter (jak brzmi ? ) :D bo nie mam głośników.

EuroLiberty
16.06.09, 13:35
Ciekaw jestem, czy ten wizjer lunetkowy podpinany w miejsce lampki daje możliwość ustawiania ręcznie ostrości z tym małym Ziutkiem?

Mnie ciekawi w jaki sposób widać w OVF potwierdzenie złapania przez AF ostrości?

heyahero
16.06.09, 13:37
Mnie ciekawi w jaki sposób widać w OVF potwierdzenie złapania przez AF ostrości?

<pik!> ;)

Berni
16.06.09, 13:38
Mnie ciekawi w jaki sposób widać w OVF potwierdzenie złapania przez AF ostrości?
A mnie ciekawi w jaki sposób widać gdzie ta ostrość została złapana.

epicure
16.06.09, 13:42
A mnie ciekawi w jaki sposób widać gdzie ta ostrość została złapana.

Nie widać.

zibi1303
16.06.09, 13:44
Widać i słychać, jest dość cichy.. cichszy niż E30 czy 620, ale pstryk słykać dość wyraźnie

kurokial
16.06.09, 13:47
TO skąd wiadomo, że jest tam gdzie jest a nie gdzie indziej?

epicure
16.06.09, 13:48
To mi się podoba:


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/06/552345988_gczCUS-1.jpg
źródło (http://tspore.smugmug.com/photos/552345988_gczCU-S.jpg)

To jest zoom, który pasuje do koncepcji systemu. Te zoomy od Panasa jakoś mnie nie przekonują, za duże są.

Magnesus
16.06.09, 13:49
Szczerze to nie wiem czemu ludzie narzekają na brak wizjera - jedyny problem z LCD jest wtedy, kiedy jest za jasno, ale może będzie odpowiednio jasny, wtedy nie będzie problemu.

epicure
16.06.09, 13:50
TO skąd wiadomo, że jest tam gdzie jest a nie gdzie indziej?

A skąd to wiadomo w kompaktach, które mają wizjer podobnej konstrukcji? Nie wiadomo. Ten wizjerek to tylko gadżet. Taki dodatek, żeby nikt nie mówił, że w ogóle wizjera nie ma. A jego użyteczność jest, według mnie, zerowa.

kurokial
16.06.09, 13:51
Szczerze to nie wiem czemu ludzie narzekają na brak wizjera

Przyzwyczajenie..
I tak go nie kupię, ale ponarzekać można.

rocco
16.06.09, 14:05
http://img141.imageshack.us/img141/714/ep14.jpg (http://img141.imageshack.us/i/ep14.jpg/)

;)
To raczej humorystyczna fotka ale sam aparacik i cały ten pomysł zaczynają mi się podobać :)
W podróży wręcz idealny, jedyne na co ponarzekam to zewnętrzny wizjer.
Nie mogli zrobić jak w dalmierzach? :roll:

PS

Szczerze to nie wiem czemu ludzie narzekają na brak wizjera - jedyny problem z LCD jest wtedy, kiedy jest za jasno, ale może będzie odpowiednio jasny, wtedy nie będzie problemu.
Bo przyzwyczaili sie kadrować przez wizjer, z aparatem przy oku a nie na ekraniku, z durnie wyciągnietymi przed siebie rękami, jak w badziewnym kompakcie? :roll:

kurokial
16.06.09, 14:11
Bo przyzwyczaili sie kadrować przez wizjer, z aparatem przy oku a nie na ekraniku, z durnie wyciągnietymi przed siebie rękami, jak w badziewnym kompakcie? :roll:

I lepsza stabilność jest przy oku :D

Fajn e foto

grizz
16.06.09, 14:11
Widać i słychać, jest dość cichy.. cichszy niż E30 czy 620, ale pstryk słykać dość wyraźnie

ale pstryk migawki czy pstryk z głośniczka?

Gundi
16.06.09, 14:13
ale pstryk migawki czy pstryk z głośniczka?

normalna migawa tylko bez klapania lustra:P

Morlok
16.06.09, 14:15
No tak, wymyślili EP-1, żeby było co do 90-250/2,8 przypiąć. Jak aparat zrobi sie popularny to i na szkiełku zarobią. Cwaniacy. :grin::wink:

zibi1303
16.06.09, 14:45
hihi Myślę że każdy kto ma ZD300 i ZD 90-250 kupi sobie taki EP1 :) by poszpanować :P w parku na spacerze

epicure
16.06.09, 14:47
E-P1 to pierwszy na świecie dekielek do obiektywu, który robi zdjęcia ;) No i znowu Olympus jest pionierem.

Gundi
16.06.09, 14:51
"Potem" zaczęło się szybciej niż myślałeś, Gundi. :grin:

Ja myślę, że m4/3 już umiera :roll:

Bo.
16.06.09, 14:58
QUOTE]

Cena spadnie, bez dwóch zdań.
Pierwsza cena jest dla frajerów co muszą mieć już, teraz.
Zanim produkcja na dobre sie rozkręci, pierwsze sztuki sprzedają sie po ekstra cenie. Jak już ci bogaci frajerzy kupią, cena spada dla "normalnych". Potem gdy wejdzie konkurencja (Panas, Samsung) spadnie jeszcze bardziej. Potem promocje (wizjer, pilot, lampa w cenie).
A potem cena na koniec, przed wprowadzniem następcy.

....[/QUOTE]

gratuluję jasnej wizji świata. Ale czemu nie widzieć go tak:
Pierwsza cena jest dla fanów / amatorów co muszą mieć już, teraz.
Zanim produkcja na dobre sie rozkręci, pierwsze sztuki sprzedają sie po ekstra cenie. Jak już ci bogaci amatorzy kupią, cena spada dla "biedaków". Potem gdy wejdzie konkurencja (Panas, Samsung) spadnie jeszcze bardziej. Potem promocje (wizjer, pilot, lampa w cenie).
A potem cena na koniec, przed wprowadzniem następcy czyli zgodnie z Twoją nomenklaturą dla frajerów.

EuroLiberty
16.06.09, 15:03
A mnie ciekawi w jaki sposób widać gdzie ta ostrość została złapana.

W wizjerze mogą być widoczne nieaktywne punkty. Punkt wybierasz przez LCD. Celujesz nieaktywnym punktem, który odpowiada położeniem wybranemu przez Ciebie. W wizjerze masz jedynie potwierdzenie, że AF wyostrzył na wybrany punkt. Wyobrażam sobie, że takie rozwiązanie od biedy mogłoby wystarczyć. Jakąś funkcję ten OVF pełni. Trzeaba poczekać, aż aparat zostanie dokładnie przetestowany.


Widać i słychać, jest dość cichy.. cichszy niż E30 czy 620, ale pstryk słykać dość wyraźnie

Bez jaj. W mieści będę się wsłuchiwał w szelest AF obiektywu lub wyczekiwał piknięcia z głośniczka zastanawiając się czy przypadkiem nie przegapiłem :lol:


Szczerze to nie wiem czemu ludzie narzekają na brak wizjera - jedyny problem z LCD jest wtedy, kiedy jest za jasno, ale może będzie odpowiednio jasny, wtedy nie będzie problemu.

Dziwi mnie, że pytasz :roll: Z ergonomią kadrowanie przez LCD ma niewiele wspólnego. Nigdy nie polubię takiego sposobu kadrowania.

Berni
16.06.09, 15:06
Potwierdzenie wyostrzenia jednak musi być widoczne w OVF inaczej ten wizjer jest zbędny.
No właśnie, a nie wiadomo jak na razie czy między OVF a korpusem jest jakaś łączność przez stopkę. :?:

outsider
16.06.09, 15:07
ISO TEST:
http://www.mycen.com.my/buzz/160609_new_olympus_pen_ep1_03.html
zastanawia mnie gdzie podziało się ISO800?

A co do AF to EP-1 nie będzie podświetlał pól auktywnionego autofokusa?

Kaz de Wro
16.06.09, 15:40
hihi Myślę że każdy kto ma ZD300 i ZD 90-250 kupi sobie taki EP1 :) by poszpanować :P w parku na spacerze

Sorki za mały OT, ale jako badziewiarz twierdzę, że poszpanować to i można ale dużo mniejszym kosztem, choćby tak ;-)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/06/2927246934_976b17c11f-1.jpg?v=0
źródło (http://farm4.static.flickr.com/3240/2927246934_976b17c11f.jpg?v=0)


Nowy Olympus zwraca moją uwagę swoją solidnością wykonania (solidny odlew, w przeciwieństwie do "raczej" plastikowego Samsunga NX- też ciekawego swoją drogą)! To taki "ni pies- ni wydra" ale inaczej być nie może. Moje pytanie brzmi, co nowego wnosi ten model czym nie mógłbym robić fotek ani E-400+ Pancake lub LX3 (Ricoh GX/GR., Canon G10..). Na razie odpowiedż brzmi: nic, bo to super gadżet, a te się cenią;-)
Z zainteresowaniem podchodzę do tych wyczynów marketingowych Olego, jednak mogliby w miejscu lewej rolki (nastawa PASM) wygospodarować miejsce na wizjer, nawet wysuwany taki jak lampa w LX3, aż się prosi!

EuroLiberty
16.06.09, 15:44
No tak. Pominęliśmy info, że OVF jest przeznaczony do stosowania wyłącznie z 17/2,8. Czyli do kadrowania pozostaje tylko LCD. I tu mnie zagięli. Szczerze. Nie podoba mi się ten pomysł. Troszkę mnie ostudzili :???:

Będzie trzeba poczekać na produkty konkurencji lub drugie body od Olympusa. Wyłączam się z dyskusji, bo musiałbym zacząć marudzić hahahaha W każdym razie z taką funkcjonalnością nie za te pieniądze.

Pozdrawiam
k@mil

epicure
16.06.09, 15:50
gratuluję jasnej wizji świata. Ale czemu nie widzieć go tak:
Pierwsza cena jest dla fanów / amatorów co muszą mieć już, teraz.

No przecież napisał, że dla frajerów ;)

grizz
16.06.09, 15:52
No tak. Pominęliśmy info, że OVF jest przeznaczony do stosowania wyłącznie z 17/2,8. Czyli do kadrowania pozostaje tylko LCD. I tu mnie zagięli. Szczerze. Nie podoba mi się ten pomysł. Troszkę mnie ostudzili :???:

Będzie trzeba poczekać na produkty konkurencji lub drugie body od Olympusa. Wyłączam się z dyskusji, bo musiałbym zacząć marudzić hahahaha W każdym razie z taką funkcjonalnością nie za te pieniądze.

Pozdrawiam
k@mil

to akurat dość sensowne marudzenie :) tylko nie powtarzaj tego 6 razy :D

qbic
16.06.09, 15:52
http://overlay.no-ip.org/fun/lenon_pet.jpg

Ciekawe kiedy będzie posiadał to ustrojstwo ktoś z forum.

kateb
16.06.09, 15:57
Nie wiem, ja może jakiś dziwny jestem, ale oczekiwałem po tej klasie sprzętu ceny 1200-1500PLN.
Jak Lumix LX3 ma sugerowaną cenę 2400 a G1 3200 to chyba EP-1 może mieć pomiedzy, wygląda to ok.

Ricoh i Canon (g10 ) też mają wysokie ceny na podobnym pułapie. A że w sklepach już niżej, i że ciągle spada, to już rynek.

Zresztą dyskusje o cenach przed wprowadzeniem produktu na półki są bezcelowe.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://overlay.no-ip.org/fun/lenon_pet.jpg)

Ciekawe kiedy będzie posiadał to ustrojstwo ktoś z forum.
Ja będe miał jak mi się e-500 zepsuje albo jak "kryzys" sie skończy, w zależności co nastąpi pierwsze.

RSSBot
16.06.09, 16:00
Więcej... (http://www.dpreview.com/news/0906/09061602ep1movies.asp?from=rss)

GoOrange
16.06.09, 16:01
Sprzęt fajny i jakość tego cacka widać nawet na fotkach. Dla mnie nie pasuje z założenia tak jak cała moda na retro nigdy do mnie nie przemawiała. Oczywiście jest jeszcze kwestia jakości fotek - jeśli tu będzie OK to ja się być może piszę ale bardziej na następcę w stylo pro.

maestro
16.06.09, 16:06
a co będzie jeśli jakość fotek z micro 4/3 będzie lepsza od aparatów E-systemu ?
Strzał w kolano ?

Rafał Czarny
16.06.09, 16:09
Widać i słychać, jest dość cichy.. cichszy niż E30 czy 620, ale pstryk słykać dość wyraźnie

Hmmm, jeśli wyraźnie słychać migawkę to dla mnie lipa. Nie nadaje się do moich ulicznych zastosowań. Dla mnie dyskrecja to priorytet. Przeboleję wiele mankamentów, ale nie głośność. Taka cecha wyklucza aparat do moich zastosowań.

Pytanie co to znaczy "dość cichy"?

zibi1303
16.06.09, 16:10
Rafał, ale ja w notebooku głośnik na maksa dałem :)

maestro
16.06.09, 16:10
przecież nie ma tam lustra, głośność pstryku to pewnie będzie można wyregulować - względnie wyłączyć dźwięk.

rumpel
16.06.09, 16:11
jest tu w wątku podany link z dźwiękiem migawki - i jest zdecydowanie ciszej nic w lustrach olka - coś jak cyk dalmierza....