PDA

Zobacz pełną wersję : Wachanie co do rozmiaru odbitek!



jacQu
1.10.04, 02:06
Witajcie!
Chce wywolac pare odbitek z wakacyjnych wojarzy.
Jak wiadomo - przed oddaniem zdjęć do labu, należy je odpowiednio przyciąć.
Chcę otrzymać format 10x15, więc wszedłem do Jpegcrops i dziarsko zabrałem się do pracy.
Przy odbitce, którą mam już wywołaną (jeszcze z tą irytującą, białą ramką!) zacząłem się zastanawiać nad prawidłowością, wykonwyanej przez Jpegcrops, operacji.
Mianowicie: na wywołanej już odbitce, ramka znajduje się po lewej oraz prawej stronie zdjęcia
(patrzac na zdjecie w poziomie).
Natomiast Jpegcrops przycina zdjęcie o kilka milimetrów u góry i dołu.
Boje sie po prostu, ze po wywolaniu zdjecie nie dosc, ze bedzie wezsze o kilka milimetrow u gory i dolu, to nadal beda te dwa cholerne, biale paski po obu stronach!
Jest to moj pierwszy raz.. :oops: .. kiedy ide do fotolabu, wiec naprawde nie wiem co o tym myslec..
Gdzie tkwi sedno tej sprawy - czy faktycznie Jpegcrops sie myli, czy raczej.. ja sie czepiam ;) i wszystko po wywolaniu bedzie ok?
"Pomozecie?"

Dla ulatwienia zrozumienia & ukazania sprawy - link do zjdecia -
http://members.lycos.co.uk/stepjac/PROBLEM.JPG

Dzieki z gory!

Ps. Teraz zauważyłem, że Jpegcrops tnie, tak jak ja bym sobie tego życzył na ustawieniach 4" x 5", jednak nie wiem czy jest to prawidłowe jeśli chodzi o odbitki 15x10.

qwerty
1.10.04, 07:01
witaj :)
Fajna fotka :) a wracając do tematu...
Zeby uniknąc problemu porzycinania fotek 10x15 proponuję ustawic w Olku format 3:2 (zakładam ze masz Olka). Ma to dodatkową tą zaletę ze na kartę wchodzi kilka fotek wiecej ;)
Poza tym piszesz o wymiarach 4" = ca 10 cm oraz 5" = ca 12,7 cm podczas kiedy powinienes ustawic 4" x 6" bo 6" = ca 15,2 cm. Oddając do labu 4" x 5" i żadając 10x15 cm zawsze bedziesz miał paski chyba ze poprosisz o format 10x 13 cm, tyle ze chyba nie kazdy lab go stosuje...

marecki
1.10.04, 11:02
witam, dopisuję się do wczesniejszesz wypowiedzi. Najlepszym rozwiązaniem jest włączenie 3:2 czyli formatu analogowego. Aparat robi w trybie 4:3 cyforwym i nie odpowiada to formatowi 10x15 tylko 10x13. Jak chcesz uzyskać odpowiedni format nie musisz wcale nic ciąć. Wystarczy że będziesz robił fotki w proporcjach 3:2 -> 10x15 albo 4:3 -> 10x13. Swoja droga dziwie się że w labie nie pytali jaki chcesz format dokładnie i jak mają ewntualnie fotke przyciąć.

jacQu
1.10.04, 11:47
@qwerty
dzięki za komplement :) uwierzysz, że takie piękne roślinki mogą rosnąć na Wyspach Brytyjskich?
bo ja bym nie uwierzył ;)
Co do ustawienia 3:2 w Olku - odkryłem to, ale dopiero po zrobieniu jakiś.. 300 fotek :? więc troszke kiszka..
4"x5" - zaproponowałem ten format, gdyż zauważyłem, że Jpegcrops przycina wtedy te miejsca, w których aktualnie są białe paski. Ale z powodu tego, że nigdy nie wywoływałem zdjęć, stąd moje wachanie również co do prawidłowości tego cięcia.
Tak, masz racje co do małej popularności 10x13 - akurat tam gdzie chce to wywołać, nie ma tego formatu.

@marekfe
Musze niestety powtórzyć to co napisałem wyżej - nie włączyłem formatu 3:2 i to był mój błąd..
A o format pytali - jeśli to takie ważne. Pytali (a raczej maszyna samobsługowa pytała ;) również jak przyciąć zdjęcia - powiększyć i bez ramki czy nie powiększać, ale z ramką.
Jako fotoamator wywnioskowałem, że gdy powiększe, to strace na jakości zdjęcia (logiczne!) więc wziąłem z ramką - jeśli to złe myślenie, to proszę o wyprowadzenie z błędu.

Słuchajcie, to co ja mam teraz zrobić? Ciąć to dalej, czy sobie tą całą żmudną robotę darować?
Dajcie jakiś pomysł, bo ja już miałem zdjęcia (większą ilość) nieść do labu, a tu takie cyrki :?..

Czekam na jakiś dobre rady :D

Pozdrawiam

Ps. Może ta opcja z powiększeniem jest dobra? Ona może to zlikwidować, prawda? Jaka jest wtedy jakość zdjęcia?

vodnik
1.10.04, 12:06
W JPEGCrops gdy ustawisz opcje 10cmx15cm (ewentualnie 4"x6") to program prawidlowo bedzie chcial usunac troche dolu i troche gory zeby otrzymac prawidlowe proporcje. Nie lewa i prawa strone bedzie ucinal bo wtedy foto robiloby sie jeszzce bardziej kwadratowe a nie panoramiczne. TAK ma byc.

Druga mozliwosc to jak masz PS 8.0 CS to w opcji CROP wpisujesz 10cm x 15 cm i rozciagasz sobie kwadrat ciecia i ustawiasz go tak jak chcesz zachowujac proporcje. W pozycji Resolution pozostaw puste pole.

qwerty
1.10.04, 12:09
nie stresuj sie takim znikomym powiekszeniem... nie poznasz roznicy jesli fotka sama w sobie jest ok :)
A w jakiej rozdzielczosci (piksele) robisz fotki?
Wylicz sam:
x - rozmiar fotki w pikselach
(x/300)*2,54
otrzymasz w cm maksymalny rozmiar boku fotki mozliwej do wydrukowania w labie bez straty (laby drukują przewaznie w 300 dpi)

jacQu
1.10.04, 12:39
@vodnik
Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło :) kOnkretną :)
[Z całym moim wielkim szacunkiem dla reszty Forumowiczów :)]
"Tak ma być" --> i dajesz sobie głowę uciąć, że tych pasków po lewej i prawej już nie będzie, tak? :)

vodnik
1.10.04, 15:02
jak bedziesz uzywal JPEG Crops to sam bedziesz decydowal co zostanie przyciete ze zdjecia a nie bedziesz musial sie godzic na to co Ci przytnie automat albo operator LABU. Po prostu wybierz w tym programie papier 10cmx15cm albo 4"x6" i program wskaze Ci co bedzie uciete. Oczywiscie masz na to wplyw, bo sam mozesz decydowac czy wiecej gory ma przyciac czy np wiecej dolu. Ogolnie zeby ze zdjec w proporcjach 4:3 (cyfra) przyciac do proporcji 2:3 (papier klasycznych foto) musisz obciac paski na dluzszym boku aby zniknely Twoje paski biale na krotszych bokach.

Mam nadzieje ze mnie zrozumiales.

jacQu
1.10.04, 23:59
@vodnik
No dobra - przyjąłem do wiadomości i zabieram się za cięcie :)
Co mi z tego wyjdzie - dowiecie się za parę dni :)
Pozdrawiam & dzięki bardzo za wszystkie odpowiedzi :)

sebastan
2.10.04, 00:12
Mam taki luksus, że jak ja oddaje do labu, to odbieram taki format, jak daję na płycie. Czy to 3:2, czy 4:3, albo i nawet 5cmx4cm, kiedys tez zrobilem i taki mi zrobili. Bez pytań, wątpliwosci i problemów. Co do Twojej sprawy to Wodnik ma tyle racji, że nic dodać nic ująć.
Pozdrawiam

vodnik
2.10.04, 00:41
Vodnik a nie Wodnik :?

sebastan
2.10.04, 12:40
He, vodnik a nie wodnik:)
Wybacz, ale jako wytłumaczenie podam fakt, że miesiąc temu skończyłem 30 lat i w tym wieku to już pewne części organizmu nie stają... na wysokości działania i takie katastrofy się zdarzają.
Idę se zrobić "jesień w obiektywie"
Pozdrówka

piotr-pl
29.10.04, 21:03
jak bedziesz uzywal JPEG Crops to sam bedziesz decydowal co zostanie przyciete ze zdjecia a nie bedziesz musial sie godzic na to co Ci przytnie automat albo operator LABU. Po prostu wybierz w tym programie papier 10cmx15cm albo 4"x6" i program wskaze Ci co bedzie uciete. Oczywiscie masz na to wplyw, bo sam mozesz decydowac czy wiecej gory ma przyciac czy np wiecej dolu. Ogolnie zeby ze zdjec w proporcjach 4:3 (cyfra) przyciac do proporcji 2:3 (papier klasycznych foto) musisz obciac paski na dluzszym boku aby zniknely Twoje paski biale na krotszych bokach.

Mam nadzieje ze mnie zrozumiales.
Vodnik ma rację, ja tego programu używam od roku , jest prosty i intuicyjni i działa O.K. i jest za free!!!,

Ewci@
4.11.04, 13:11
Witam ponownie po wielkich bojach z komputerem, TPsa i ujeszcze nie wiadomo z czym. Już doczytałam , że fotki należy zrobic w formacie 3:2 więc przestawiłam juz tryb w aparacie...ael mam pytanie, czy jesli wpadnie mi kiedyś do głowy zrobić z tego duża odbitkę powyżej 10x15 to czy wówczas nie dojdą mi białe ramki na zdjęciu - nie znam się zupełnie na tym wiec najpierw wole zapytać :lol:

Pozdrawiam

qwerty
4.11.04, 13:31
co znaczy duzą fotkę? Jesli stosunek bokow zamierzonego wydruku pozostanie 3:2 to nie powinno byc zadnej białej ramki - chyba ze fotolab nie da rady zrobic az tak duzej sensownej fotki ale tu mozliwosci labow są rozne i najlepiej dowiadywac sie w konkretnym... Ramka a raczej margines pojawi sie jesli zażądasz wydruku fotki o stosunku bokow 4:3 (jesli lab sam przytnie to nie poznasz) i to bez względu na jej wielkosc w cm.

Ewci@
4.11.04, 14:23
tzn czy z formatu 3:2 wyjdzie mi zdjęcie 30x45 bez białych ramek :wink:

qwerty
4.11.04, 14:39
wyjdzie :) i to... na pewno nie bokiem ;)