PDA

Zobacz pełną wersję : Dobas - klimat polarno-morski



RadioErewan
10.05.09, 09:48
Dobas- nasz moderator zgodził się pokazać swoje zdjęcia na wystawie. Mimo, że czekamy na prawdziwe ciepło zbliżającego się lata, wielu, jeżeli nie każdy, chętnie wybrało by się w miejsca prezentowane na fotografiach. Fiordy, góry i renifery...
(do obejrzenia tu: http://www.olympusclub.pl/wystawy/dobas-polarno-morski.html )

Pozdrawiam

skow
10.05.09, 09:58
Ładnie.

PS. 7 i 13 zdublowane

Karol
10.05.09, 10:05
Dobas - gratulacje!
Zdjęcie nr 8 dobrze pamiętam, jedno z kilku IMHO najlepszych zdjęć na forum...
Wywiad, pytania - będzie ciekawie, pamiętam z Łodzi jego pokaz zdjęć i opowieści o nich...

a_wykrota
10.05.09, 10:08
Gratki!
Piękne zdjęcia. Lubie Twoje spojrzenie.
Mówiłem już gdzieś chyba, że chciałbym, żebyś mnie zabrał ze sobą??:D

Pozdrawiam Ciebie i Twój samowyzwalacz e-510 :)

rocco
10.05.09, 10:19
Piękne i egzotyczne widoki, bardzo podoba mi się ta wystawa.
Moje serdeczne gratulacje dla Autora :)


PS
14-ka, te mewy... :roll: :-P

brjs
10.05.09, 10:33
Ech, piękne zdjęcia.
Zazdroszczę również wspaniałej wyprawy...

Piotr Grześ
10.05.09, 11:33
Świetna wystawa. Znakomite zdjęcia i bardzo przyjemne w odbiorze. Gratulacje!

bikeart
10.05.09, 13:39
Jedna z moich ulubionych wystaw, w zasadzie nie ma zdjęcia, które by mi nie odpowiadało...super.

cadman
10.05.09, 14:18
Świetne zdjęcia, piękne widoki. Uwielbiam takie odludne miejsca z dala od zgiełku cywilizacji. Sam marzę o takiej wyprawie.

dobas
10.05.09, 15:25
Hej, dziękuje slicznie.

do wtorku nie bede miał dostepu do internetu wiec jesli pojawią się jakies pytania, to w srode postaram się hurtowo na wszystkie odpowiadać

rocco :) jesli chodzi o te mewy co u mnie się wyswietliły na trzecim zdjęciu to są to wydrzyki. atakują aby odciagnąć uwage od mlodych, które nie umieją latac i biegaja sobie samopas po tundrze.

Ujadając z pewnej wysokości na Ciebie pikują , co jakiś czas mozna oberwać skrzydłem albo dziobem. ale to nic. bo z kolei rybitwy potrafia nawet obwymiotować intruza albo się na niego zdefekować :)

ja już prawie leżalem na ziemii i polowałem na kadr szerokim katem. nie jest idealnie bo za wydrzykami widok mógł by być ciekawszy

aga_piet
10.05.09, 17:47
Nie mogło zabraknąć zdjęć dobasa na naszych wystawach :D Cieszę się, mam kilka ulubionych.

drozdu
10.05.09, 18:18
Wspaniałe zdjęcia. wystawa robi ogromne wrażenie

asfoto_p
10.05.09, 18:28
Wszystkie się podobają:D ale są takie, które na prawdę długo się pamięta.
Gratulacje!

lekar
10.05.09, 19:28
Serdeczne Gratulacje,
piękne zdjęcia :)

helenae
10.05.09, 19:46
Dobry wieczór : )
Serdecznie gratuluję wystawy. Pokazujesz nam piękne miejsca. Podziwiam kolorystykę zdjęć, wspaniałe ujęcia. Kilka zdjęć znam, pozostałe z przyjemnością obejrzałam....i zazdroszczę podróży : )
Pozdrawiam...Anna.

Ggrzesiek
10.05.09, 20:31
Wspaniałe zdjęcia. Bardzo się cieszę, że tym razem padło na kolegę Dobasa.
Autorowi gratuluję świetnych kadrów, a także dziękuję, za to, że nie chowa ich w "szufladzie" ale dzieli się dorobkiem i pozwala innym nacieszyć oczy.

taztaz
10.05.09, 21:00
Gratulacje, świetne prace miło się ogląda.

ziemia01
11.05.09, 10:11
Gratulacje, a wystawa była tylko kwestią czasu :)

Peter1976
11.05.09, 13:31
Wszystkie fotografie bardzo mi się podobają !! Gratulacje !!

zibi1303
11.05.09, 13:34
Gratki dobas... piękne zdjęcia

mariush
12.05.09, 14:25
dobas robić dobra pejzaża!

droplet
12.05.09, 14:53
Wow! Wspaniały klimat tych prac, z dużą przyjemnością jego oglądam.

Wędrujesz po takich miejscach ze statywem?

Pozdrawiam

dka
12.05.09, 15:05
pelen podziw. az mnie z fotela biurkowego wyrywa. do tego stopnia, ze chyba dzisiaj pieszo na zakupy pojde do spozywczaka. juz czuje emocje tej wyprawy :wink:

pytanie, dobas, czy te fiordy (tylke sie o nich slyszy a nie widzialem na zadnym zdjeciu) moga byc niebezpieczne dla czlowieka? czy moga zaatakowac, ugrysc, czy cos?

qbic
12.05.09, 15:11
Bardzo fajna wystawa, fajne kadry, fajna kolorystyka 3xF.
Chciałem wymienić najfajniejsze (w/g mnie) ale się przetasowuje co wyświetlenie ;) (i tak każde jest dobre).

J.Graph
12.05.09, 16:02
dobas robić dobra pejzaża!

Spadłem z fotela :D


Ale co fakt to fakt ... nie byłem w tych miejscach ale moge sie założyc że zdęcia Dobasa w 100% oddają klimat tamtych miejsc ... i to co widzimy i czujemy oglądając zdjęcia to te same uczucia które Dobas czuje w momencie szukania kadru/wciskania spustu migawki ...
Gratuluje ... bardzo miło sie ogląda ...

Pozdrawiam.

kubi
12.05.09, 16:21
Rewelacja dobasie, klimat zdjęć miażdży.
Pozdrawiam

west73
12.05.09, 22:43
gratuluje wystawy. Zdjęcia są przepiękne. Zazdroszczę talentu.
Jakich filtrów używasz, rodzaj firma, jakie polecasz. Czy Twoje zdjęcia to typowe fotografie z wypraw, czy jednak specjalne wyprawy pod konkretne zdjęcia?
Takie fotografie jak Twoje można oglądać non stop. Pokazujesz że świat jest piękny. :)

dobas
13.05.09, 02:02
Dzięki serdeczne za miłe słowa :) zgodnie z obietnicą miałem dziś odpowiedzieć na pytanka, które sie pojawiły :


Wędrujesz po takich miejscach ze statywem?


Staram się nosic ze sobą statyw. To zbyt niewdzięczne zbyt ciężkie i zbyt nieporęczne urządzenie daje jednak spore możliwości i bardzo pomaga. Generalnie im starsze zdjęcia tym większe szanse że zrobione z ręki, a im młodsze, tym częściej robione ze statywu.



Jakich filtrów używasz, rodzaj firma, jakie polecasz. Czy Twoje zdjęcia to typowe fotografie z wypraw, czy jednak specjalne wyprawy pod konkretne zdjęcia?


W tej chwili w zasadzie w torbie mam cztery filtry.

Polaryzacyjny Szary połówkowy ND 0,6 Szary połówkowy ND 0,9 Szary neutralny - mocny ND400


Szary półówkowy filtr uważam za niezastąpiony w fotografi krajobrazowej. Daje bardzo duze możliwości dobrego naświetlenia calej sceny.
Używałem Cokin, teraz używam Hitech. W moim odczuciu są lepsze. Na pewno ich przewagą jest to, że są prostokątne, więc dają więcej mozliwości niz kwadratowe filtry. Do tego filtrów Hitech jest na tyle duzo ze można dobrać je dokładnie do swych potrzeb. Nie są to może zbyt tanie filtry, ale na pewno są to dobrze zainwestowane pieniądze

Polaryzacyjnego chyba nie trzeba zachwalać. też pomaga w dobrym naświetleniu nieba

Z kolei filtr ND400 jest filtrem bardzo gęstym. Kupiłem go z ciekawości i polubiłem. Daje mozliwość znacznego wydłużenia czasu naświetlania i wykorzystania pewnych efektów ( rozmyta woda, zniknięcie elementów poruszających się, rozmycie chmur...) z tym filtrem dopiero zaczynam przygodę i staram się nie nadużywać zbytnio tych efektów.

jao zabezpieczenie nosze jeszcze ze soba filtr UV i gdy warunki sa bardzo trudne, nakręcam go na obiektyw


Czy wyprawy dla zdjęć czy zdjęcia przy okazji wypraw... To tez się zmienia w czasie. Kiedyś jeździłem i fotografowałem w chwili w której znalazłem się w danym miejscu. Jeśli było warto - wyjmowałem aparat. Jesli nie - zdjęcia nie było. Jednak teraz pomału inaczej zaczynam podchodzić do fotografowania. coraz częsciej gdzieś jade aby zrobić zdjęcie, więc planujac trasę uzależniam to od takich rzeczy jak położenie słońca, czy pogoda. obecnie chyba ważniejsze dla mnie jest pojechać gdzieś i zrobić zdjęcie niż tylko nacieszyć wzrok widokami :)

rocco
13.05.09, 12:12
W tej chwili w zasadzie w torbie mam cztery filtry.

Polaryzacyjny Szary połówkowy ND 0,6 Szary połówkowy ND 0,9 Szary neutralny - mocny ND400



Polar też w systemie Cokin?
Połówki z twardym przejsciem?

dobas
13.05.09, 14:04
polar cokina miałem raz przez chwilę i wcale to a wcale mi nie podpasował.

w tej chwili mam hoya super HMC i Marumi DHG
a połówki z miękkim przejściem. twarde pewnie też kiedyś dokupię

kasprzyk
13.05.09, 22:22
Jestem pod wrażeniem, przeniosłeś mnie a w jakiś bajkowy piękny klimat, zdjęcia ogląda się jednym tchem, cuda!

pzdr

K_Puchatek
15.05.09, 15:59
Gratuluję wystawy, MSZ w pełni zasłużona, zdjęcia są po prostu niesamowite...
Z pewnością jeszcze nie raz do nich wrócę...
Pozdrawiam

Daniyal9
15.05.09, 19:56
Piękności...klimaty

;)

wanilia
15.05.09, 21:16
Wyjątkowe te polarne klimaty, piękne zdjęcia.
W które z odwiedzonych miejsc chętnie byś wrócił?

cypisek
15.05.09, 21:33
Świetne zdjęcia ! Gratuluję wystawy:)

pat.p
17.05.09, 23:29
Gratulacje dla Autora. Oglądanie tej wystawy to przyjemność - więcej poproszę :-)
nr 32 zachwycił mnie szczególnie.

Pozdrawiam
Pat

dobas
20.05.09, 09:20
W które z odwiedzonych miejsc chętnie byś wrócił?

hehe... z północy prawie wszędzie. Jak nie jeszcze raz o tej samej porze roku to o innej.
Chcę kiedyś trafić na Szpic w rejonie kwiecień/maj. Norwegię mam zbyt słabo zwiedzoną więc wybieram się jeszcze raz.

Ale tak na prawdę bardziej teraz koncentruje się na planowaniu i organizowaniu wyjazdów w inne rejony niz te odwiedzone. Jest tyle różnych ciekawych rejonów że chyba lepiej poznawać nowe niż odgrzewać stare :)

Na emeryturze przyjdzie czas na powroty w stare miejsca ;)

st3j4
21.05.09, 08:42
Norwegię mam zbyt słabo zwiedzoną więc wybieram się jeszcze raz.

:shock: :shock:

Ja z Tobą, ja z Tobą :!: :wink:

Ps. Fantastyczne zdjęcia :!:

wanilia
23.05.09, 20:19
Norwegię widziałam z łodzi ale niestety niedostatnecznie na północy i widoki nie powaliły mnie na kolana. Chyba spodziewałam się zbyt wiele. Dużo bardziej ucieszyły mnie widoki widziane z samochodu może dlatego, że szybko się zmieniały:wink: a jacht płynął średnio 5 mil na godzinę.
Słyszałam jednak, że warto odwiedzić jachtem lofoty. Tam to podobno jest bajecznie. Byłeś?
(mamy taki rejs w planach, ciekawi mnie co o tym słyszałeś?)

goldfinch
26.05.09, 01:13
Piękne fotografie, super światło i cudowne miejsca. Gratulacje

dobas
28.05.09, 12:55
Norwegię widziałam z łodzi ale niestety niedostatnecznie na północy i widoki nie powaliły mnie na kolana. Chyba spodziewałam się zbyt wiele. Dużo bardziej ucieszyły mnie widoki widziane z samochodu może dlatego, że szybko się zmieniały:wink: a jacht płynął średnio 5 mil na godzinę.
Słyszałam jednak, że warto odwiedzić jachtem lofoty. Tam to podobno jest bajecznie. Byłeś?
(mamy taki rejs w planach, ciekawi mnie co o tym słyszałeś?)

Byłem.

Miejsce mnie urzekło strasznie. Ale to pewnie kwestia gustu. Lofoty wyglądaja jak by nasze Tatry zalać morzem gdzies do wysokości 900 - 1000 mnpm. mlode góry o charakterze alpejskim (szpiczaste szczyty zawieszone doliny itp itd) a dookoła woda. U podnóża gór małe czerwone domki z białymi okiennica,i. ludzie przeżyczliwi ale to strasznie. Gdziekolwiek nie idziesz jak spotkasz miejscowego zawsze Cie zaprosi na noclego do siebie i posiłek (oczywiscie nie że za pieniądze tylko z życzliwości - bo turystę trzeba ugościć )

na pewno warto tam uderzyć, ale to tak jak pisze kwestia co kto lubi.
z resztą... zawsze warto chośby po to aby samemu sobie poglad wyrobić :)

nevra
8.06.09, 11:18
Piękne zdjęcia, gratulacje.

Mi najbardziej podobają się pejzaże, widoków i umiejętności zazdroszczę. :)

Wiejo
14.06.09, 07:22
Przepiekne zdjęcia ukazujące ciekawe miejsca. Niezwykle klimatyczne w swoim przekazie surowego piękna natury. Zbiór Twoich zdjęć w pełni zasłużenie doczekał się wystawy czego szczerze gratuluję. Myślę, też że z Twoich wypraw powstaje materiał na następną.

wanilia
25.06.09, 22:18
Nie myślałeś o podróży na Antarktydę? Słyszałam że w grudniu szykuje się wyprawa. Ponoć niedługo obostrzone przepisy mają to sukcesywnie uniemożliwiać.

festin
28.06.09, 23:33
Zdjęcia przepiękne.
Zawsze fascynowały mnie takie klimaty. :-)

dobas
29.06.09, 00:06
Nie myślałeś o podróży na Antarktydę? Słyszałam że w grudniu szykuje się wyprawa. Ponoć niedługo obostrzone przepisy mają to sukcesywnie uniemożliwiać.


co roku jest :) Przynajmniej na Arctowskiego :)
Powiem tak - na zimowanie w okolice Polskiej Stacji na pewno bym nie chciał.
ale tak żeby się przewinąć na chwilkę - to na pewno gdybym mógł to bym skorzystał

Tylko... to sporo kosztuje tak na własna rękę :)

Roby
19.07.09, 16:26
Fiu fiu zdjęcia pociśnięte do bólu,PIĘKNIE.

Muminek
2.08.09, 09:24
Zdjęcia bardzo piękne w równie pięknej krainie. Gratulacje

Homek
28.08.09, 21:55
Mhm... Magiczne chwilami.

waruga
22.12.09, 23:00
Lubie takie klimaty, swietne zdjecia!!

bryll
23.12.09, 01:00
dobre na prawdę bardzo dobre zdjęcia :)

Ps. a ten renifer bądź jeleń to tak długo pod wodą wytrzymuje...:mrgreen:

dobas
23.12.09, 01:05
Dzięki :)

One chyba tak śpią :)
Ten był wyjątkowo leniwy bo nawet się ruszyć nie chciał :)