PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma 18-50mm f/2.5 EX DC MACRO



sn00p
5.05.09, 22:07
Witam.
Postanowiłem powołać do życia nowy wątek - jak temat słusznie wskazuje chodzi o obiektyw Sigmy.
Na forum co prawda jest poruszona tematyka tego szkła, ale głównie pod kątem porównania z ZD 14-54 ... co moim skromnym zdaniem jest strzałem we własne kolano, gdyż z 14-54 można porównywać chyba jedynie ZD 12-60 :grin:, ale mniejsza o to i koniec OT.

Wracając do obiektywu:
Na bank zaletami są:
- Stałe światło (f/2,8 );
- Macro (wprawdzie 1:3 ale na matrycy 4/3 to i tak nie jest tak źle);
- Jak to w SIGMIE wysoka jakość materiałów użytych w obudowie.

Są też wady:
- To, że producentem jest SIGMA (czyt. możliwość FF/BF);
- Cena zbliżona do 14-54mm (to minus bo jednak ten ZD to ciężka konkurencja).

No i to tyle.
Jeśli chodzi o www to dość skromne informacje google wypluwa. Są testy ale pod inne systemy. Przyznam się, że pod 4/3 nic nie znalazłem.

Gwoli sprostowania - ktoś może powiedzieć: po co się zajmować tym obiektywem, skoro za podobne $$ jest 14-54 ? Ok, ale czasem idzie kupić jakieś szkiełko po taniości itp. Z drugiej strony trochę tak głupio, że system liczy jakieś 31 szkieł z czego 6 "discontinued" i 1 "available soon" (za Wrotniakiem), a o głupiej Sigmie informacji jak na lekarstwo.

Posiadaczy zachęcam do ujawnienia się, oraz uzewnętrznienia w zakresie opinii. Sample jak zawsze mile widzaiane.
Resztę proszę o opinie.

Pozdrawiam.

Iwo
5.05.09, 22:21
dla ścisłości: maksymalny otwór przysłony to 1:2.8, a nie 2,5
Nie za bardzo rozumiem pytanie, skoro w drugiej części sam sobie opowiedziałeś... nie chcesz porównywać do 14-54mm, ale przecież to jest analogiczne szkło i do tego je należy porównywać.
Masz ZD, które jest w podobnej cenie,
a i z jednej i z drugiej strony ma szerszy zakres ogniskowych.
ZD jest uszczelniane, a Sigma chyba (...) nie.
Wszyscy śpiewają peany na temat jakości optyki ww. ZD.
Jedno to to że masz f2,8 na 50mm, ale do mnie nie przemawia to wystarczająco.

sn00p
5.05.09, 22:29
Oh faktycznie, omyłka pisarska już poprawiona - dziękuję za zwrócenie uwagi.

W poście zauważyłem, że czasami nie chodzi o cenę, bo uda się kupić taniej. Dużo taniej.
2 sprawą jest też macro.

Generalnie chodzi mi o to, co na jego temat myślą jego byli/obecni właściciele.
Jakby nie było to jakaś alternatywa dla ZD 14-54 jest ...

epicure
5.05.09, 22:42
Kupowanie tego obiektywu to strata pieniędzy. Zakres ogniskowych nieporęczny w 4/3, jako uniwersalny zoom nawet nie może się równać z ZD 14-54, a jako obiektyw makro daleko mu do ZD 50. Nie wiem, po co Sigma wypuściła ten słoik z bagnetem 4/3. Mogli już sobie oszczędzić, a w zamian dać coś naprawdę przydatnego.

Iwo
5.05.09, 22:50
To ZD też da się tanio kupić,
zarejestrowany rekord to 950zł i to od jednego z użytkowników naszego forum.

sn00p
5.05.09, 23:01
Kupowanie tego obiektywu to strata pieniędzy. Zakres ogniskowych nieporęczny w 4/3, jako uniwersalny zoom nawet nie może się równać z ZD 14-54, a jako obiektyw makro daleko mu do ZD 50. Nie wiem, po co Sigma wypuściła ten słoik z bagnetem 4/3. Mogli już sobie oszczędzić, a w zamian dać coś naprawdę przydatnego.
Ok, ale porównujesz ten obiektyw do 2 innych, których cena przekracza 2,5k pln kiedy na allegro S 18-50 jest za 999 pln.
Jak dla mnie to jest taki spacerniak z macro tyle, że dużo jaśniejszy. I o ile 8mm z jednej strony (bardziej wide, lub bardziej tele) by mi przeszkadzało, o tyle po 4mm z każdej dałbym rade jakość znieść. W imię światła oczywiście.
epicure nie zrozum mnie źle, ale skąd bierzesz Swoją wiedzę na temat tej S ? Ja szukałem i znalazłem ochłapy prawdę mówiąc, czyżbyś miał okazję nią pofocić ?


Iwo nie mówimy tu o wartościach skrajnych, tylko o środku, a ten plasuje się pewnie gdzieś na 1,2 - 1,4k pln, co w porównaniu z 0,99k pln to już trochę. Pod uwagę trzeba jeszcze wziąć, że 14-54 to obiektyw widmo - pojawia się i znika, raczej ciężko go kupić :cry:


Coś mi się nie chce wierzyć, że ta S to taka kiszka :grin:
Nie ma nikogo na forum, kto by go miał choć przez moment ?

heyahero
5.05.09, 23:01
U nas ma to szkło Mathi. Bawiłem się tą sigmą i powiem szczerze, że dla tego "makro", to bym się za moje ZD 14-54 nie zamienił. Kup zuiko i dołóż do chociażby ZD 35mm/f3.5. Sigmie to się może 2-3 obiektywy w tym systemie udały. Sigma 18-50mm/f2.8 to raczej nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej ;)

Pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

...o tyle po 4mm z każdej dałbym rade jakość znieść. W imię światła oczywiście.

Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że f2.8 dla sigmy nie jest równoznaczne z "używalne" czy "zadowalające"? Przy zuiko masz "ostre od pełnej dziury" (no, może pomijając takie Zuiko 18-180mm).

sn00p
5.05.09, 23:06
U nas ma to szkło Mathi. Bawiłem się tą sigmą i powiem szczerze, że dla tego "makro", to bym się za moje ZD 14-54 nie zamienił. Kup zuiko i dołóż do chociażby ZD 35mm/f3.5. Sigmie to się może 2-3 obiektywy w tym systemie udały. Sigma 18-50mm/f2.8 to raczej nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej ;)

Pozdrawiam
W to nie wątpię, ale nie o zamianie tu mówimy :grin:
Właśnie chodzi o to, że chcę sobie zaoszczędzić targania sprzętu, ale wiem jak takie kombinacje się kończą ... :???:


heyahero, sample:
- z e-510 (http://pl.pixel-peeper.com/adv/?lens=915&camera=108&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=2.8&aperture_max=2.8&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3),
- z e-510 (http://pl.pixel-peeper.com/adv/?lens=915&camera=629&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=2.8&aperture_max=2.8&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3),
- z e-3 (http://pl.pixel-peeper.com/adv/?lens=915&camera=775&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=2.8&aperture_max=2.8&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3).
Wszystko na f/2,8 i powiem Ci, że dla mnie akceptowalne :grin:

heyahero
5.05.09, 23:17
heyahero, sample: (...)
Wszystko na f/2,8 i powiem Ci, że dla mnie akceptowalne :grin:

Jak na publikacje do netu (500px × 375px) to faktycznie, w zupełności wystarczy :mrgreen: ;)

EDIT: TĂŠlĂŠchargement de photo Flickr : Panda@@AMEPARAM@@http://farm4.static.flickr.com/3453/3190171948_fe624df8d7_o_d.jpg@@AMEPARAM@@319017194 8@@AMEPARAM@@fe624df8d7_o (http://www.flickr.com/photos/david_panevin/3190171948/sizes/o/) - w rogach mydło; podejrzewam, że to nie tylko dzięki mniejszej GO dla f2.8...

sn00p
5.05.09, 23:25
A powiedzcie mi, czy testy i sample z innego systemu (bodaj C) będą w tym przypadku miały sens ?

Dodam: w przypadku mocowania C recenzje są bardzo pochlebne :grin:

heyahero
5.05.09, 23:35
A powiedzcie mi, czy testy i sample z innego systemu (bodaj C) będą w tym przypadku miały sens ?

Dodam: w przypadku mocowania C recenzje są bardzo pochlebne :grin:

http://optyczne.pl/75.1-Test_obiektywu-Sigma_18-50_mm_f_2.8_EX_DC_Macro.html - o to ci chodzi?
Reasumując (bo idę spać) jak kupisz tą sigmę i będziesz zadowolony, to będziesz tym użyszkodnikiem, który w podobnych wątkach będzie przekonywał innych do zakupu tego szkiełka. Jak nie będziesz zadowolony, to pewnikiem sprzedasz i zanabędziesz ZD 14-54mm.

Pozdrawiam

PS. Z tego co zauważyłem, większość mająca C i podobne dylematy, dokłada do Tampona 17-50mm/f2.8 "ijeszczedużoróżnychskrótów".

epicure
5.05.09, 23:42
A powiedzcie mi, czy testy i sample z innego systemu (bodaj C) będą w tym przypadku miały sens ?

Oczywiście, że będą miały sens. W końcu to to samo szkło, tylko inny bagnet do niego przykręcili. Trzeba tylko wziąć poprawkę, że w 4/3 będzie pewnie odrobinę gorzej z ostrością w centrum kadru (choć możliwe, że lepiej na brzegach).

sn00p
6.05.09, 08:16
No nie ukrywam, że idę w kierunku zakupu tego szkła.
Głownie chodzi o to, że cena jest atrakcyjna (przyp.: 1k pln) i że jest macro (bądź jakie, ale jest).
Wiem, że nijak się to ma do ZD 14-54 i ZD 35 / ZD 50 ... ale nijak ma sie również cena tych 2 szkieł łącznie do 1k pln :grin:
Generalne nie zamierzam nawracać nikogo na to szkiełka (nawet jeśli je nabędę i będę z niego zadowolony), nie neguje też jakości 14-54, więcej - jestem świadomy wyższości tego szkła nad Sigmą 18-50.

Ale ograniczenie 2 szkieł do 1 za mniejszą kasę kusi :shock:
Jeśli jednak się zdecyduję to na pewno samplami się pochwalę.

I tak największym paradoksem jest to, że recenzje tego szkła są bardzo pozytywne, a na forum opinia o nim jest mega kiepska, pomimo, że mało kto miał je w ręce :roll:

Pozdrawiam.

Jacunio
6.05.09, 11:10
Kupiłem to szkło w zestawie z C 20D. Zachowuje się dość fajnie, chociaż nazwa makro jest chyba trochę na wyrost. Jeśli będziesz chciał mogę wieczorkiem wrzucić coś przykładowego.

sn00p
6.05.09, 11:31
Kupiłem to szkło w zestawie z C 20D. Zachowuje się dość fajnie, chociaż nazwa makro jest chyba trochę na wyrost. Jeśli będziesz chciał mogę wieczorkiem wrzucić coś przykładowego.
Ok ale zarzuć jakąś winietą, aberracją, mydłem i blikami :grin:

Jacunio
6.05.09, 21:50
Winiety nie zauważyłem, przy 18 można dopatrzeć się lekkiej abberracji i dystorsji. W 4/3 powinno być tylko lepiej, stabilizacja w body na pewno się przyda. Zdjęcia nie są "artystyczne", z albumu rodzinnego, niekadrowane, tylko wyeksportowane z lightrooma ze standardowym ostrzeniem na wyjściu.
1. 1/160s, f/5.6, 18mm
2. 1/2s, f/2.8, 23mm
3. 1/200s, f/9, 50mm
4. 1/500s, f/2.8, 18mm

sn00p
7.05.09, 07:30
Jacunio dzięki za sample :grin:
Niestety ktoś na allegro podkupił mi Sigmę. Wstrzymywałem się z zakupem do momentu otrzymania e-1 (kurier w drodze) i się nie przejechałem :roll:

Ale można to potraktować jako znak, że pisane mi 14-54 :shock:

Swoją drogą ciekawe czy koleś który "podkupił" mi Sigmę to ktoś od nas ?
Na allegro widzę, że kupił ostatnio e-620, fl36 i soczewki macro.