PDA

Zobacz pełną wersję : E-400 a RT- problem?



Kaz de Wro
4.05.09, 20:48
Jako że nie znalazłem podobnego wątku, a aby temat był klarowniej przedstawiony, tu wyłożę o co mi chodzi.

Otóż ostatnio częściej sięgam po lustro czyli E-400 i szczególnie z manualem Helios 44M 58mm/2 i zauważyłem pewne zjawisko. Otóź przy rozjaśnianiu, w miejscach cieni, pojawiają się niepożądane odcienie.

Ten temat zasygnalizował też Mynameisnobody

aprpo e-400 to bardzo zawiodłem się na tej matrycy; już na ISO400 pojawia się bardzo nieprzyjemne rozjaśnienie przy jednej z jej któtszych krawędzi (chyba że to jakiś feralny egzemparz?) -widzialne przy lekkim rozjaśnieniu cieni. https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=311624&postcount=40

Poniższe fotki pokazują o co mi chodzi. Pierwsza bez druga rozjaśniona.

Fotka oryginalna (1/250 sek.; ISO 125):

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img503.imageshack.us/img503/3401/e400fotkimix0821kolorre.jpg)

Fotka rozjaśniona:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img503.imageshack.us/img503/9384/e400fotkimix0821kolorreg.jpg)


Stąd pytanie czy to jest wina softu czy matrycy. A może moja;-)

Każda uwaga będzie przydatna, bo mogę jeszcze wysłać do serwisu w ramach gwarancji.

grizz
4.05.09, 20:58
Stąd pytanie czy to jest wina softu czy matrycy. A może moja;-)

.

Czy to soft, to akurat możesz bardzo łatwo sprawdzić - wywołaj rawa w innych programach...

aga_piet
4.05.09, 21:04
Ten zielony zafarb w cieniach wyraźnie widzę również na pierwszym zdjęciu.

Kaz de Wro
4.05.09, 21:24
Grizz- jak dotąd robię fotki tylko w .jpg, ale zrobię jak sugerujesz
Bufetowa- tak na pierwszym ja teraz też widzę, choć wcześniej nie wyglądało mi to podejrzanie ;-)

grizz
4.05.09, 21:30
Grizz- jak dotąd robię fotki tylko w .jpg, ale zrobię jak sugerujesz


hmm to co to jest RT? Bo mi się z RawTherapee kojazy ;)

qbic
4.05.09, 21:55
To co mówił "Mnin" to feler pojawiający się na wysokim iso, lewy bok miał zafarb fioletowy (nie wszystkie E-400 to miały). To co pokazujesz wygląda jak źle ustawiony poziom czarnego w wywoływaczce.

Kaz de Wro
5.05.09, 00:19
grizz- TR to miała być "rozpiętość tonalna" czy jakoś tak
qbic- wysokiego ISO tu nie było, a tylko ISO 125.

To co pokazujesz wygląda jak źle ustawiony poziom czarnego w wywoływaczce. Znaczy się do serwisu;-)

qbic
5.05.09, 00:33
No tak przeoczyłem ze to jpeg. Serwis. Resetowałeś aparat?

Mirek54
5.05.09, 00:43
Znaczy się do serwisu;-)

Podobne objawy mialem w nikonie jak matryca padala.Tylko,ze to pojawilo sie w kolorze szarym i bylo na kilku ostatnich fotkach,pozniej nie reagowal na nic.Serwis wymienil na nowa,bo podobno wada fabryczna.Byl po gwarancji.

Kaz de Wro
5.05.09, 08:32
Podobne objawy mialem w nikonie jak matryca padala.Tylko,ze to pojawilo sie w kolorze szarym i bylo na kilku ostatnich fotkach,pozniej nie reagowal na nic.Serwis wymienil na nowa,bo podobno wada fabryczna.Byl po gwarancji.

Qrcze, na liczniku dopiero 1004 fotek i już matryca:wink:
Doczytam jak zrobić ten reset body oraz zrobię w podobnych warunkach fotki mojego grajka w RAW, wywołam je i okaże się co wyjdzie.

qbic
5.05.09, 10:03
Qrcze, na liczniku dopiero 1004 fotek i już matryca

Czy to second hand? Licznikowi bym nie ufał bezgranicznie, w E-1 miałem 2x reset tegoż (ztcp po zwisie).

Kaz de Wro
6.05.09, 14:03
Stan sprzętu był perfetto.

A oto jaką odpowiedż otrzymałem na przesłane do serwisa Olympus pytanie w tej sprawie:

"Nienaturalnie odbarwione kolory w ciemnych miejscach zdjęcia nie wskazują na usterkę apartu. Jest to naturalne zjawisko które może występować w przypadkach gdy np. występują dwa różne źródła światła, które oświetlają obiekt pod specyficznym kątem"


Pozdrawiam

Małgorzata Woźniak
Olympus Polska Sp. z o.o.


No to jestem już spokojnieszy i zamykam temat.

qbic
6.05.09, 14:06
Wysłałeś im sample?

Kaz de Wro
6.05.09, 15:54
Wysłałeś im sample?

Tak te powyżej podane fotki. Wysłałem je wczoraj wraz z krótkim zapytaniem co o tym sądzą , przed podjęciem procedury reklamacyjnej. A dzisiaj otrzymałem odpowiedź.

qbic
6.05.09, 16:08
To może ktoś z forum kto pracuje w OP może Ci pomoże, bo raczej taki obraz nie należy do normalnych....

epicure
6.05.09, 18:17
"Nienaturalnie odbarwione kolory (...) to naturalne zjawisko..."

Hehe. Jak im nie wstyd pisać takich rzeczy? ;)

Kaz de Wro
6.05.09, 18:32
Skoro mądrzy ludzie piszą mi takie "żeczy", nie mam powodu aby im nie wierzyć!

cadman
6.05.09, 18:53
Nie chciałbym siać niepokoju, ale mnie dotąd nic takiego uzyskać się nie udało. Myślę, że nikomu z czytających ten wątek. Ja bym popróbował powtórzyć kilkakrotnie, aby uzyskać podobny efekt. Jeśli się nie będzie powtarzać, znaczy, że był to przypadek i nie brałbym tego "do głowy". W przeciwnym wypadku - kierunek serwis.

Alleg_pl
10.05.09, 22:04
wow... nie widzialem czegos takiego nigdy ... ja bym sugerowal jednak serwis..

Kaz de Wro
10.05.09, 23:37
Drążyłem póżniej ten temat na tym samym ISO i czasie, z podobnym ustawieniem grajka z kilkoma szkłami. Zaczynając od Heliosa 44M, bo nim robiłem wówczas tę fotkę, następnie kitowym ED 14-42 oraz ZD 14- 54 i nic takiego się nie powtórzyło! Robiłem też foty w plenerze i na mieście w róznych, skrajnych nawet warunkach oświetlenia i wszystko jest w porządku.
Przypuszczam, że może coś było z zasilaniem (aku?), na stykach obiektyw- body a może z obiektywem momentalnie, bo blokowałem bolec w Heliosie... .