PDA

Zobacz pełną wersję : Przygotowanie zdjęć do wydruku



Lailonn
1.05.09, 00:53
Przeglądnąłem wątki an forum ale nie znalazłem w pełni tego co potrzebuję. Interesuje mnie od a do z jak powinno wyglądać przygotowanie zdjęć do wydruku aby uzyskać maksymalną jego jakość. W moim przypadku:

-E-3 z 10MP wypluwa fotkę
-Na PC przekadrowuję (zabieram więc trochę MP)
-Używam funkcji resize tak by pożądany wycinek był wyświetlany w 100% zamiast np 27%(czyli zabieram trochę MP)
-Wyostrzam po zmniejszeniu
-Zapisuję JPG i idę do labu (21x30)
-Ostrość poszła się ekhem ^^

Lab pracuje na 300DPI. Tak uzyskana fotka ma np 20DPI co tłumaczy zapewne spadek jakości. DPI spada za każdy rmazem gdy przekadrowuje/zmniejszam. Ciekawi mnie dlaczego mogę nawet tak przygotowując fotki wstukać by zapisało JPG z 300DPi zamiast tych 20. Znaczy czy faktycznie się tak dzieje? (EXIF pokazuje, że niby tak). Prosiłbym, więc o łopatologiczne (jestem kiepski w liczeniu) wyjaśnienie krok po kroku co muszę zrobić aby zdjecie, które na kompie cieszy świetną ostrością i detalami tak samo wyglądało na papierze (21x30 dla przykładu). Z góry dzięki

RadioErewan
1.05.09, 01:17
Proponuję podejście bezstresowe.
Zmienić rozmiar tak, by pasował dla labu, wyostrzyć, oddać do reprodukcji.
Podziwiać odbitki.
Nie przejmować się słowami, których nie rozumiesz, na przykład DPI.

http://www.fotosite.pl/artykuly/cyfrowa-ciemnia/dpi.html

Pozdrawiam

Jester23
1.05.09, 02:11
-Używam funkcji resize tak by pożądany wycinek był wyświetlany w 100% zamiast np 27%(czyli zabieram trochę MP)

To jest niezły punkt...


-Ostrość poszła się ekhem ^^

Skadruj i przytnij te zdjęcia tak, żeby krótszy bok miał 2480 pixeli, dłuższy - 3543. Nie patrz na rozdzielczość bo jeszcze się dowiesz, że niektóre laby chcą 400 dpi i się pogubisz do końca.

Lailonn
1.05.09, 10:25
Czyli:
-Przekadrować
-Wyostrzyć
-Do labu

Pozostaje kwestia zauważalnej ostrości w danym rozmiarze. To co zdziwiło Jestera ;) Jak mam fotkę, która mi się mieści na LCD w 30% tylko i dam jej resize 30%, by to co widzę stało się 100% zdjęcia i wyostrzę, to wygląda to lepiej. Oczywiście mowa o danym formacie, bo w ten sposób obrobiony plik "nie pozwala" już ani trochę przybliżyć.

willow32
1.05.09, 11:36
Czyli:
-Przekadrować
-Wyostrzyć
-Do labu

Pozostaje kwestia zauważalnej ostrości w danym rozmiarze. To co zdziwiło Jestera ;) Jak mam fotkę, która mi się mieści na LCD w 30% tylko i dam jej resize 30%, by to co widzę stało się 100% zdjęcia i wyostrzę, to wygląda to lepiej. Oczywiście mowa o danym formacie, bo w ten sposób obrobiony plik "nie pozwala" już ani trochę przybliżyć.

przeczytałem chyba 5 razy to co napisałeś i nadal nie jestem pewien czy wiem o co Ci chodzi, ale...plik prosto z aparatu nadaje się do labu, j/w wykadrować (jeśli trzeba) wyostrzyć (jeśli trzeba) i do labu (rozmiarem nie musisz się przejmować o ile podczas kadrowania nie wywaliłeś połowy zdjęcia) Do oglądania zdjęcia na monitorze musisz plik zmniejszyć do rozmiaru powiedzmy 800pixl na dłuższym boku i lekko po zmniejszeniu podostrzyć, a następnie zapisać jako nowy plik. Nie można wygodnie oglądać na monitorze dużego pliku, ani z małego nie zrobisz odbitki.
pozdrawiam

Lailonn
1.05.09, 12:07
Heh no to może obrazkowo wyjaśnię o co mi chodzi :P

Zrobiłem sobie zdjęcie pszczółki podczas testowania EC-14. Oryginalnie CAŁA fotka w panelu PSa mieści mi się w 25%. Zadowalające mnie zbliżenie owada uzyskałem po przybliżeniu do 50% i TAKI kadr opublikowałem:

https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=2164&pos=0

Jednak dopiero gdy zrobiłem w PS resize 50%(czyli pożądany kadr wyświetla mi się już w 100%) i wyostrzyłem, to uzyskałem taką ostrość jak z linka.

Tak przygotowana fotografia prezentuje się najlepiej w sieci i na kompie. Niestety gdy dokładnie TEN plik co w linku jest, dałem do zaprzyjaźnionego labu na test wydruk był rozmazany i nijaki. Stąd cały ten temat. Chciałbym by wydruk 21x30 tej pszczoły miał taką ilość detali i ostrość(na ile to możliwe) jak oglądane z tego linka.

Nie wiem czy potrafię prościej wyjaśnić :P

Karol
1.05.09, 12:17
Tak przygotowana fotografia prezentuje się najlepiej w sieci i na kompie. Niestety gdy dokładnie TEN plik co w linku jest, dałem do zaprzyjaźnionego labu na test wydruk był rozmazany i nijaki. Stąd cały ten temat. Chciałbym by wydruk 21x30 tej pszczoły miał taką ilość detali i ostrość(na ile to możliwe) jak oglądane z tego linka.

Nie wiem czy zrozumiałem ale chcesz z pliku wielkości:

# Image Width = 602 pixels
# Image Height = 860 pixelsuzyskać satysfakcjonującą odbitkę 21x30 cm:?: :???:

hades
1.05.09, 12:23
-Używam funkcji resize tak by pożądany wycinek był wyświetlany w 100% zamiast np 27%(czyli zabieram trochę MP)


O ile dobrze odtworzyłem sobie w wyobraźni to co robisz w tym punkcie, to właśnie tu tracisz najwięcej. Z tego co napisałeś zrozumiałem, że dokonujesz pomniejszenia zdjęcia tak by mieściło się na ekranie, zmniejszając jego rozdzielczość. Popraw mnie jeśli się mylę, ale zmniejszasz zdjęcie z rozdzielczości powiedzmy 3648x2736 do rozdzielczości 800x600. Nie dziwi więc, że oddając do labu zdjęcie 800x600 pikseli jest rozmazane na formacie 21x30.

W programach graficznych do pokazania "iluś tam" procent powiększenia zdjęcia na ekranie nie służy funkcja resize. Zwykle w pasku narzędzi lub bezpośrednio pod rolkę myszki przypisana jest funkcja zmiany rozmiaru WIDOKU edytowanego obrazu. Nie ma to nic wspólnego ze zmianą rozdzielczości zdjęcia, ale jedyna zmiana zachodzi w wyświetlanym na ekranie obrazie.
Jeśli chciałbyś obejrzeć czy zdjęcie jest ostre wystarczy zmienić WIDOK na 100% i prześledzić powierzchnie zdjęcia na takim WIDOKU, a nie dokonywać zmiany rozdzielczości.
Zmiana rozdzielczości zdjęcia spowoduje zwykle jego wyostrzenie i zgubienie bardziej widocznych szumów. Jednak nie poprawi to w żaden sposób jakości przy jego wywołaniu w labie, zwłaszcza w formacie 21x30. Chyba, że zamówisz odbitki wielkości znaczka pocztowego.

Dziwie się, że w labie nie zwrócili na to uwagi, że dajesz do wywołania tak mikre rozdzielczości na tak dużym formacie. A może źle zrozumiałem Twój opis procedury.

Lailonn
1.05.09, 12:26
Wiem, że z 800x600 nie uzyskam ładnego 21x30 ani pewnie nawet 10x15 ;D Tak jak mówiłem to zaprzyjaźniony LAB i wydrukowali na próbę to co sobie zażyczyłem.

Na potrzeby Internetu zmniejszam(my) fotki, bo raczej nikt nie będzie oglądał czegoś co w skali 1:1 zajmuje "4 ekrany" i tu "resize" w połączeniu z wyostrzaniem pozwala uzyskać normalnej wielkości fotkę czyli tu akurat 800x600 z dobrą ostrością.

Pytanie teraz JAK przygotować plik do wydruku, by finalnie była jak najbardziej zbliżona do tego co widać w linku??

hades
1.05.09, 12:42
Normalnie... wystarczy przeczytać ten http://www.fotosite.pl/artykuly/cyfrowa-ciemnia/dpi.html artykuł, szczególnie część "Lab cyfrowy i fotografie".

dinx6
1.05.09, 12:49
Najprościej zrobić to w następujący sposób. Poproś LAB o:

- dokładne wymiary zdjęcia w pikselach do interesującego Cię formatu wydruku
- informację z jakim dokładnie DPI drukuje ich maszyna
- udostępnienie pliku z profilem kolorów, który wczytasz sobie do swojego software

Po wczytaniu profilu koloru warto zrobić próbny wydruk i skalibrować monitor na tyle, na ile to możliwe. Choćby na tzw. oko (jasność, kontrast, kolory).

Przygotuj plik w rozmiarach piksel/dpi dokładnie taki, jak wskazania LAB'u. Najlepiej w jpg z jak najmniejszą kompresją. Rób to wszystko w sRGB. Pamiętaj również o tym, że ostatnia rzecz przed zapisem pliku wyjściowego do druku to wyostrzanie. Nie wiem na jakim softłerze operujesz, ale te programowe wtyczki do wyostrzania IMO są przeciętne.

Lailonn
1.05.09, 17:05
Poczytałem o tym DPI i spróbowałem inaczej :P

Aktualnie używam triala PS CS4:

-Skadrowałem tak jak chciałem
-Wyostrzyłem
-Odpaliłem zakładkę Image Size:
-zaznaczyłem, że chcę otrzymać wydruk 21x30
-zaznaczyłem, że chcę 300DPI
-PS wykazał, że fotka musi być powiększona do bodajże 300% co jak się domyślam oznacza spadek jakości a tego nie chcę :P
-zmniejszałem DPI, aż do chwili gdy pokazało, że fotka nie zostanie w żaden sposób rozciągnięta. W ten sposób powstał plik o 159DPI

Jeśli dobrze zrozumiałem to co pisaliście, to właśnie stworzyłem optymalny plik do mojego wydruku? Zdjęcie nie będzie rozciągane i choć nie będzie w pełni wykorzystywało możliwości Labu z powodu niższego DPI, to tak "musi być".

Idąc tym tokiem rozumowania sytuacja idealna byłaby gdyby po wklepaniu 21x30cm i ustawieniu 300DPI PS pokazywał, że fotka jest wciąż w 100% a nie powyżej tej liczby?

Niby prosta sprawa... :P

willow32
1.05.09, 18:05
no teraz już wiem o co chodzi :) problem leży w tym że zdjęcie pszczółki zrobiłeś obiektywem który średnio sie do tego nadaje. Do zdjęć macro potrzebny obiektyw macro, pszczółka na oryginalnym obrazku musi zajmować jak najwięcej miejsca, na oryginalnym a nie po wykadrowaniu. Inna sprawa ze Ty zamiast kadrowania używasz zmiany rozmiaru :) Generalnie jest tak, ze jeśli kartę wyjętą z aparatu zaniesiesz do labu i wydrukujesz z tego odbitki nawet 21x30 to będziesz miał extra jakość. Jeśli chcesz wykadrować jakąś cześć zdjęcia to najpierw powiększ oryginalny plik (najlepiej powiększając o 10% aż do satysfakcjonującej wielkości) a następnie wykadruj za pomocą opcji (crop a nie resize) przy DPI nic nie majstruj, musi być 300, interesuje Cię tylko wielkość fizyczna pliku. Tak przygotowany plik zanieś do labu.

Lailonn
1.05.09, 18:41
No prawie w 100% mnie zrozumiałeś ;P Ja normalnie cropuję by przekadrować. Resize->wyostrzanie robię tylko gdy fotka ma być pokazana w Internecie, aby można ją wygodnie oglądać.

Ładniej wygląda fotka z resize do 50% i wyostrzona niż oryginalny plik "oddalony' przeglądarką by zajmowały tyle samo miejsca na ekranie. Jeśli się rozumiemy ;D

ps. Fotkę robiłem 50 + EC-14 a to chyba jednak szkło wystarczające do makro i wydruków ;p Inna sprawa, że gdyby oryginalnie kadr tak wyglądał i nei wymagał kadrowania to nie było by problemu...

willow32
1.05.09, 19:53
No prawie w 100% mnie zrozumiałeś ;P Ja normalnie cropuję by przekadrować. Resize->wyostrzanie robię tylko gdy fotka ma być pokazana w Internecie, aby można ją wygodnie oglądać.

Ładniej wygląda fotka z resize do 50% i wyostrzona niż oryginalny plik "oddalony' przeglądarką by zajmowały tyle samo miejsca na ekranie. Jeśli się rozumiemy ;D

ps. Fotkę robiłem 50 + EC-14 a to chyba jednak szkło wystarczające do makro i wydruków ;p Inna sprawa, że gdyby oryginalnie kadr tak wyglądał i nei wymagał kadrowania to nie było by problemu...

kompletnie nie rozumiem o co Ci chodzi z tym %, resize, oddalanie, dla mnie to kompletnie niezrozumiałe. I chyba się poddaję :)

co do zestawu którym robiłes to zdjęcie, nie za daleko od tej pszczółki byłeś?

Mirek54
1.05.09, 20:07
Lailonn (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=4756) wstaw gdziesz orginal tej pszczoly-chlopaki kumate wykadruja, powieksza, pomniejsza, wyostrza odpowiednio(bo te Twoje wyostrzenie to jakiesz takie,ze sumy podnosi)i wstawia Ci plik do labu gotowy.Zaniesiesz ,kazesz zrobic odbitke 50x80 i sie bedziesz cieszyc ,ze sprzet profi jest w odpowiednich recach.

Lailonn
1.05.09, 20:17
Eheh

willow32 jak mam fotkę 10MP to na moim 19" LCD gdy odpalam ją w PSie pokazuje mi, że przy ustawieniu 'fit on screen' pokazuje ją przy np 32%(mogę powiększyć bez spadku jakości). Czyli 'oddala' :P Ale jak chcę plik pokazać w necie to taka wielkość mi zbędna. Dlatego np daję resize(tu ustawiam 32%) i wtedy fizycznie na LCD widzę tak samo dużą fotkę ale PS wskazuje mi, że to już 100%(czyli powiększanie będzie działać na zasadzie zoomu cyfrowego(?)). Tak uzyskany plik wyostrzam i publikuję do sieci. Chyba zaraz nagram filmik :D

Mirek54 rzecz w tym, że to ja chcę wiedzieć co i jak ustawiać a nie się kimś wyręczać ;)

willow32
1.05.09, 20:35
Eheh

willow32 jak mam fotkę 10MP to na moim 19" LCD gdy odpalam ją w PSie pokazuje mi, że przy ustawieniu 'fit on screen' pokazuje ją przy np 32%(mogę powiększyć bez spadku jakości). Czyli 'oddala' :P Ale jak chcę plik pokazać w necie to taka wielkość mi zbędna. Dlatego np daję resize(tu ustawiam 32%) i wtedy fizycznie na LCD widzę tak samo dużą fotkę ale PS wskazuje mi, że to już 100%(czyli powiększanie będzie działać na zasadzie zoomu cyfrowego(?)). Tak uzyskany plik wyostrzam i publikuję do sieci. Chyba zaraz nagram filmik :D

Mirek54 rzecz w tym, że to ja chcę wiedzieć co i jak ustawiać a nie się kimś wyręczać ;)

no to rozumiem, ale w końcu o czym my rozmawiamy o odbitkach czy o zdjęciach pod www?
bo to 2 róźne sprawy. Nadal nie wiem gdzie leży Twój problem. Masz fotę 10MP obrabiasz wyostrzasz i zanosisz do labu, koniec! Z rozmiarami nic nie trzeba kombinowac...

Eliot
1.05.09, 21:39
Napisz ile zostało z oryginalnej rozdzielczości po wykadrowaniu,
pewnie trochę za mało do wydruków takiej wielkości.
Resize pozostałego pliku niewiele pomoże w tym wypadku.

Lailonn
1.05.09, 21:52
willow32 w tym rzecz, że ja pisałem i o tym i o tym ^^ Po prostu tak jak obrabiałem fotki na kompa, tak chciałem przygotować do wydruku. Teraz już wiem, że to wymaga jednak zupełnie innego podejścia. Mam już trochę gotowych plików i jutro zobaczę co z tego wyjdzie :] Taka zagmatwana burza mózgów wbrew pozorom sporo mi wyjaśniła :P

dinx6
1.05.09, 22:08
Eheh

willow32 jak mam fotkę 10MP to na moim 19" LCD gdy odpalam ją w PSie pokazuje mi, że przy ustawieniu 'fit on screen' pokazuje ją przy np 32%(mogę powiększyć bez spadku jakości). Czyli 'oddala' :P Ale jak chcę plik pokazać w necie to taka wielkość mi zbędna. Dlatego np daję resize(tu ustawiam 32%) i wtedy fizycznie na LCD widzę tak samo dużą fotkę ale PS wskazuje mi, że to już 100%(czyli powiększanie będzie działać na zasadzie zoomu cyfrowego(?)). Tak uzyskany plik wyostrzam i publikuję do sieci. Chyba zaraz nagram filmik :D

Mirek54 rzecz w tym, że to ja chcę wiedzieć co i jak ustawiać a nie się kimś wyręczać ;)

Chcesz powiedzieć, że zmieniasz wielkość pliku tam na dole, w prawym dolnym rogu?

willow32
1.05.09, 22:13
zdjęcie obrabiaj na oryginalnym pliku zawsze, o ile to możliwe to w 12bitowej głębi koloru, gotowe zapisuj w dużym rozmiarze pod wydruk, następnie zmniejszaj pod potrzeby www i jeszcze raz zapisuj (w innym miejscu lub pod inną nazwą) I to wszystko :)

Lailonn
1.05.09, 22:27
I dokładnie tak teraz robię. Posiedziałem trochę i mam teraz każde zdjęcie w 3 wersjach. RAW, JPG, skadrowany JPG pod wydruk no i w razie potrzeby tworzę dodatkową wersję do netu ;]

Czaroz
24.08.10, 19:52
Lekko odswiezm ;)
Zaniedlugo wystawa, zdjecia zrobione, przeselkcjonwane, itp itd, jednak jedno zostalo zrobionyce dawno (14-42 do zuzla to nie najlepsze rozwiaanie), bylo ono cropowane do takiego zblizenia jakie mnie zadowalalo. Jest na tyle dobre ze nie chce z niego rezygnowac, chyba ze bedzie trzeba. Interesue mnie wydruk A3 a zdjecie ma 2157x1548. Co musze zrobic zeby ostrosc byla w orzadku i pikselikow nie bylo widac, robilem probny druki nie byl zadowalajacy pod zadnym wzgledem.
Jest jeszcze jedno ale, to jest JPG ;/

Drugi problemto reszta zdjec, wyostrzac/nie wyostrzac? DPI podbijac czy nie?
Moglibyscie napisac np. w punktach co i jak mam robic?

Ostatni problem to kolory, jak dopasowac jedno do drugiego- to co mam na kompie a to na wydruku?

PS: Sory za zjadanie liter ale ja klepie na klawiaturze ekranowej

Pozdrowka
Czarek

grizz
24.08.10, 19:58
Wszystko było gruntownie omawiane na forum. Poszukaj - szybciej będzie.

Mirek54
24.08.10, 20:55
Lekko odswiezm ;)
Co musze zrobic zeby ostrosc byla w orzadku i pikselikow nie bylo widac, robilem probny druki nie byl zadowalajacy pod zadnym wzgledem.
Jest jeszcze jedno ale, to jest JPG ;/

Drugi problemto reszta zdjec, wyostrzac/nie wyostrzac? DPI podbijac czy nie?
Moglibyscie napisac np. w punktach co i jak mam robic?

Ostatni problem to kolory, jak dopasowac jedno do drugiego- to co mam na kompie a to na wydruku?

PS: Sory za zjadanie liter ale ja klepie na klawiaturze ekranowej

Pozdrowka
Czarek

Na elaboraty na forum miejsca nie ma.Jest w necie juz wszystko opisane
To ze jpg to nie ma zadnego znaczenia.Fotki do wydruku musisz wyostrzyc-ogladaj w skali 1:1,pamietaj,ze lepiej miec umiar niz poprzeginac.
Metod ostrzenia jest co najmniej tyle ile postow w tym watku.Wszstko zalezy co jest na focie,inaczej ostrzysz same drzewa a inaczej jedno na tle dachu z dachowek.
Kolory jakie Ty masz na monitorze musza sie pokrywac z tymi na wydruku-to chyba normalne.DPI-jakos nigdy mnie nie interesowalo.

Krakman
5.09.10, 22:51
Z aparatu o matrycy 10ml pikseli można wydrukować fotę A0, wiem bo pracuję przy tym.. Procenty jakie wyświetla PS są nie istotne w ogólnej "wielkości" zdjęcia to PS sobie tak ustala jak wyswietlić.. Zasada jest 300 DPI przy wielkości A4 - A3 (zakładając "fizyczną " wielkość przygotowanego zdjęcia). Jak drukuję np. 300cm x 150cm daję 180 DPI - to sprawa umowna. Nie kombinujcie z procentami w Ps. Pomyślcie niektórzy jak GO lepiej poznać... warto.

Moominek
13.10.10, 20:29
Nie chcąc zakładać kolejnego wątku podpinam się, bo pytanie z goła w podobnym temacie. Przeszukałem forum ale odpowiedzi nie znalazłem. Potrzebuję zrobić wydruk/odbitkę panoramy - wynikowy obraz pokrywa się z trzema 40x30cm złączonymi krótszymi bokami, tyle że lab zwykle przycina jeszcze z tego co zdążyłem zauważyć parę mm z każdej strony więc z połączenia nici. I stąd moje pytanie:

1) Czy da się to wydrukować w jednym kawałku w rozsądnej cenie? (tak do 50,- w ładnej jakości)

2) Jeżeli nie, to jak to najprościej zrobić? Pociąć i dodać ramkę (wtedy trochę zmniejszy mi się rozmiar, choć nie ma to większego znaczenia), czy jakoś inaczej?

Ceat
13.10.10, 21:37
[...]1) Czy da się to wydrukować w jednym kawałku w rozsądnej cenie? (tak do 50,- w ładnej jakości)
da się, laserówka klasy Xerox 7750 i podobne mają maksymalny format 120x30.5cm (minus 5mm marginesu), wielkoformatowe plujki oczywiście dużo więcej. Cena poniżej 50zł jest do osiągnięcia bez problemu.


2) Jeżeli nie, to jak to najprościej zrobić? Pociąć i dodać ramkę (wtedy trochę zmniejszy mi się rozmiar, choć nie ma to większego znaczenia), czy jakoś inaczej?
Jeśli wolisz sklejać odbitki z labu to po prostu potnij panoramę tak by zostawić zakładki (np. 1cm) - wtedy zostanie zapas na sklejkę nawet jeśli w labie trochę przytną.

Jeśli interesuje Cię 720dpi z plujki w Wawie to zgłoś się na PW.

PrografSG
3.11.10, 12:20
Takie wydruki to na ploter fotograficzny (mało firm je posiada). jeśli 40x30 x3 to lepiej zlecić druk w jednym fragmencie. W profesjonalnych drukarniach foto plotery mają najczęściej zadruk do 1m szerokości (u nas 1,6m). Więc takie rzeczy wydrukujesz i dotną Ci do formatu.

Na zakładki nie ma co, bo jeśli chcesz użyć dobrego papieru, to on ma swoją grubość i będzie widać zakładki.