PDA

Zobacz pełną wersję : opinie?



kavveri
27.04.09, 13:59
prosze o komentarz i ocene zdjec

marecki
27.04.09, 14:20
nr 1 kadr centralny, jakieś krzywe mało ostre i do tego jakiś słup w tle. To wszystko na minus.
nr 2 zupełnie chaotyczne
Ogólnie słabo ale walcz dalej i wrzucaj foty.
Pozdrawiam

grizz
27.04.09, 14:21
1. brakuje kontrastu... tlo tez niezbyt ciekawe..

2. ekhm...

heyahero
27.04.09, 14:31
j.w.
Od siebie dodam jeszcze "dzień dobry" ;)

marecki
27.04.09, 14:35
...Od siebie dodam jeszcze "dzień dobry" ;)

Dobre :)

helmuth
27.04.09, 17:38
j.w.
Od siebie dodam jeszcze "dzień dobry" ;):mrgreen: + rep

kavveri
27.04.09, 22:33
dzięki, będę walczyć

kowalikster
28.04.09, 09:50
Widać, że coś zaczynasz walczyć ale to jeszcze nie to jak na moje amatorskie oko.

kavveri
28.04.09, 22:46
no to próbowalam dalej :), czekam na krytykę

kavveri
30.04.09, 13:50
oops, widze, ze nawet do skrytykowania sie nie nadają :(

kowalikster
30.04.09, 14:04
Ślimak mi się podoba, dobrze, że zdążyłeś go złapać i nawet ostre jest :twisted:. A co do kwiatuszka to się nie wypowiem bo mnie jakoś nie ruszają takie zdjęcia. Rzadko coś z tego tematu przykuwa moją uwagę

Lifter
30.04.09, 14:04
oops, widze, ze nawet do skrytykowania sie nie nadają :(

kwiatki.jpg - no kwiatki.. nothing more, nothing less.. MZ nieciekawe a technicznie tło mocno zaśmiecone, zbyt wyraźne, przytłacza główny motyw, gdybyś zastosował mniejszą GO mogłoby być lepiej

skorupka.jpg - puk, puk... anybody home? brak mieszkańca skorupki powoduje że znowu zdjęcie jest nieciekawe w odbiorze (przynajmniej dla mnie)

I na koniec uwaga generalna... Centralny kadr nie jest dobry!

Walcz dalej :wink:

EDIT:

Ślimak mi się podoba, dobrze, że zdążyłeś go złapać...

Ślimaki zazwyczaj ciężko złapać... To z natury niezmiernie żwawe zwierzątka :wink: Ten okaz był nadzwyczaj szybki...

heyahero
30.04.09, 14:28
Dobra, to może tak:
kwiatek - nieciekawy kadr; światło za ostre, "odziera" fotografowany obiekt z delikatności.
skorupka - jaka jest, każdy widzi + j.w.

Jeżeli usilnie starasz się realizować temat makro, to poszukaj trochę wątków na ten temat na forum. Postaraj się podpatrywać sposób kadrowania u innych, zaprawionych w bojach "kwiatkowiczów". Pooglądaj sobie przykłady z naszej Galerii.
Spróbuj zerwać się chociaż jednego dnia z łóżka wcześnie rano i być przy tym kwiatuszku, powiedzmy o 7. Pokadruj sobie z różnych stron i ujęć, ze światłem bocznym, z tyłu czy pod światło. LiveView ci to ułatwi. Skup się na razie na tzw. złotym podziale kadru. Może zainwestuj w jakąś książkę o fotografii (ogólnie o samej fotografii, bądź zgłębiającą dane zagadnienie)?
Jak już będziesz miał kika(naście, -set?) kadrów zabaw się w fotoedytora. Stopniowo zacieśniaj selekcję. Wybierz kilka, które wydają ci się najbardziej interesujące i wrzuć je tutaj.

Tylko rób to z głową, nie śpiesz się. Zdjęcia kwiatka, to nie reportaż wojenny. Ślimaka spokojnie dogonisz. Jedyne co ci może uciec to światło. O 7-ej może być nieco "zaspane", o 9-tej zacznie ci suszyć czubek głowy.

PS. Napisanie paru zdań wprowadzających przy wklejaniu kolejnych zdjęć na pewno nie znuży forumowiczów, a ewentualnie może pomóc w odbiorze samych zdjęć.
PS2. Numerowanie ciągłe fotek porządkuje tego typu wątki.
PS3. Pozostawienie EXIF'ów w plikach też nie jest głupią rzeczą.

Pozdrawiam

kavveri
30.04.09, 22:05
Dziekuję za cenne uwagi. Książkę już mam, w majówkę poczytam :) no i koniecznie o makro, bo lubię, wdzięczny temat i wiele możliwości.

kavveri
4.05.09, 16:18
efekt wędrówki majówkowej, proszę o opinie o moich fotkach, szczególnie w kwestii kadru czy jest ok

Lifter
4.05.09, 17:01
(...) szczególnie w kwestii kadru czy jest ok

A więc w kwestii kadru (i nie tylko) :)

Ad.1
Nie bardzo widzę co chciałaś tu wykadrować. Widać dużo drzew, część z nich jest poucinanych, a do tego rosną tak chaotycznie że nie można złapać perspektywy
Ad.2
Nieźle, szkoda że załapały się listki poniżej. MZ gałązki wśród listków (tych głównych) również giną. Może "zabawa suwaczkami" coś pomoże...
Ad.3
Ucięte drzewa z prawej i z lewej.. u dołu również.
Ad.4
Niestety nieostre... W kwestii kadru przyciąłbym bardziej prawą stronę.


P.S. Przepraszam za operację zmiany płci trzy posty wyżej :wink:

kavveri
4.05.09, 20:31
dzięki za cenne uwagi, nad kadrami w lesie muszę pomyśleć, jakies te drzewa strasznie wysokie :) i ciężko zdecydować jak je ująć,
a w kwestii zmiany płci to spoko :) nie zachwiało to mojej orientacji

Lifter
4.05.09, 22:08
Cieszę się, że masz ugruntowaną orientację :grin:

Jeżeli mogę coś podpowiedzieć w kwestii leśnych kadrów to zastanów się przed naciśnięciem spustu, co tak naprawdę chcesz pokazać. Czasem będą to ciekawie splątane konary, czasami proste i strzeliste pnie, a jeszcze kiedy indziej pieńki, krzaki, czy zwalone drzewa. MZ próba ujęcia w jednym kadrze runa leśnego, całych drzew i jeszcze pięknego, błękitnego nieba sprawi, że oglądający nie będzie miał na czym "zawiesić wzroku". Sam, kiedy spaceruję po lesie, widzę jak dużo w nim "nieporządku" - to po prostu takie miejsce - dlatego staram się skupić na poszczególnych fragmentach.

Drugim, MZ równie ważnym elementem udanej foty w lesie jest pora, o jakiej wykonujesz zdjęcie. Zauważ, że Twoje zdjęcia krajobraz i drzewo, zrobione przy ostrym świetle bezchmurnego, majowego dnia, zawierają mnóstwo zacienionych jak i mnóstwo rozświetlonych słońcem miejsc. Te kontrasty niedobrze wpływają na odbiór fotki. Sam tego doświadczyłem w ostatni weekend spacerując wzdłuż rzeki Świder w okolicach Warszawy. Znalazłem sporo ciekawych miejsc, jednak słońce uniemożliwiało zrobienie nawet jednej fotki (przynajmniej mi, bo pewnie doświadczony fotograf poradziłby sobie bez trudu :wink:). Spróbuj kiedyś wybrać się do lasu w pochmurny dzień, ustaw odpowiedni WB i pstrykaj a na pewno zauważysz różnicę. Pomyśl, co można zastać w lesie po deszczu, albo w mglisty poranek...

Mam nadzieję, że trochę to pomoże w przyszłych podejściach do tego tematu. Jestem, podobnie jak Ty, początkującym fotoamatorem ale chętnie obejrzę rezultaty kolejnych prób.

kavveri
5.05.09, 14:49
z pewnością pomoże, dzieki bardzo, musze zwrócić na to uwagę

kavveri
10.05.09, 17:15
kolejne zdjątka z prośbą o komentarze, dalej wątek czy kadr jest ok, ale też inne rzeczy

Dk1000
10.05.09, 18:31
Dłużej zatrzymałem wzrok na trójce. Kadr chyba dobry (moim zdaniem). Natomiast przeszkadzają listki na dole i po prawej stronie zdjęcia.

kavveri
28.05.09, 15:17
a co o tym myslicie, prosze o komentarze