PDA

Zobacz pełną wersję : Przejściówki m42



klapouch
23.04.09, 22:51
Mam pytanie, które mnie nurtuje, a na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Montując obiektyw M42 na korpus poprzez odpowiednią przejściówkę grubość tej przejściówki powoduje, że obiektyw jest bardziej odsunięty od matrycy niż normalnie. W związku z tym mamy sytuację taką (tylko mniej wyraźną) jakbyśmy montowali pierścień pośredni? Czyli zakładając heliosa 50mm jaką tak naprawdę mamy ogniskową? 2x50 + ile ?

grizz
23.04.09, 22:54
Mam pytanie, które mnie nurtuje, a na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Montując obiektyw M42 na korpus poprzez odpowiednią przejściówkę grubość tej przejściówki powoduje, że obiektyw jest bardziej odsunięty od matrycy niż normalnie. W związku z tym mamy sytuację taką (tylko mniej wyraźną) jakbyśmy montowali pierścień pośredni? Czyli zakładając heliosa 50mm jaką tak naprawdę mamy ogniskową? 2x50 + ile ?

Po to masz przejściówkę, żeby zachować dystans od matrycy taki jak dla m42 ma być.

W innych systemach przejściówki mają inną grubość.

U olympusa odległość obiektywu od matrycy jest mała, stąd przejściówka m42 jest gruba

Mirek54
23.04.09, 23:06
Czyli zakładając heliosa 50mm jaką tak naprawdę mamy ogniskową? 2x50 + ile ?
2x50+??.Teraz juz nie pamietam ile to bylo ile,ale jak pisalem na CNC na frezarke to chyba bylo 7,62.I ten wymar byl z tolerancja 0,01.Tylko dlatego,zeby nie bylo tematu-a mi to nie ostrzy na nieskonczonosc lub podobnych.Te 7,62 to strzelam,bo naprawde nie pamietam.
Moze ktos kto jest z pomiarami na biezaco niech wyliczy.
Przyda sie do eliminowania chybionych przejsciowek.

klapouch
23.04.09, 23:26
A to nie wiedziałem, że m42 ma inną odległość niż 4/3 od matrycy :P A możecie polecić jakieś dobre przejściówki? Sporo tego jest na allegro, ale jak czytam, że styki są przyklejone do gwintu... Najważniejsze chyba jest (oprócz samego gwintu) z tego co czytałem farba - te kiepskie odpadają po kawałku osiadając na matrycy :-/ Co do samego adaptera w zasadzie wystarczy mi tylko sam gwint bez automatyki. Planuje kupić jakieś szkło 1.8, 1.4 może 50mm na m42. Ceny nowych 4/3 są kosmiczne jak dla mnie.

Mirek54
24.04.09, 00:10
A to nie wiedziałem, że m42 ma inną odległość niż 4/3 od matrycy :P A możecie polecić jakieś dobre przejściówki? Sporo tego jest na allegro,

Popytaj u zrodla.Firma polecana tez za granicami

http://www.foto-akcesoria.com.pl/index.php?i=o_firmie

Rennsport
24.04.09, 08:59
co do przejściówek te z lublina są dobre na allegro je znajdziesz

są anodowane więc farba tak szybko nie odpadnie