PDA

Zobacz pełną wersję : Karta pamięci CF - zmniejszona pojemność



MichuP
21.04.09, 23:43
Witam, mam dziwny problem z kartą pamięci CF pqi. Po odłaczeniu chyba bez "bezpiecznego usuwania" od kompa pojawił się Card Error i po formacie w aparacie z 4GB zrobiło się niecałe 3 GB.
Próbowałem formatowanie na kompie FAT, FAT32 z różnymi parametrami....nic nie pomogło. Nie mam niestety czytnika poza aparatem e-510.
Wszelkie rady mile widziane.

Pozdrawiam

grizz
21.04.09, 23:58
Kup nową kartę tym razem cos firmowego, a nie pqi czy kingstony...


Nie ma co ryzykować utraty zdjeć, an karcie, która padła.

NightCrawler
22.04.09, 00:01
A jeżeli na kartę jest gwarancja to polecam serwis.

Ps. Formatowałeś ją przez menu aparatu?

MichuP
22.04.09, 11:17
Tak format z poziomu menu aparatu. Po tym z 4GB zrobiło się niecałe 3GB.. Musze gdzieś znaleźć czytnik CF i bezpośrednio podłączyć do kompa. Karta działała prze rok bez zarzutu.

rodia
22.04.09, 11:28
Tak format z poziomu menu aparatu. Po tym z 4GB zrobiło się niecałe 3GB.. Musze gdzieś znaleźć czytnik CF i bezpośrednio podłączyć do kompa. Karta działała prze rok bez zarzutu.

Użyj apratu jako czytnika. Podepnij się kablem USB do komputera i sformatuj kartę przez komputer - tak jakbyś formatował dysk/pendrive'a

BAQ
22.04.09, 11:40
Kup nową kartę tym razem cos firmowego, a nie pqi czy kingstony...


Nie ma co ryzykować utraty zdjeć, an karcie, która padła.

Również popieram zakup nowej karty, bo z tą już nie warto ryzykować zwłaszcza jeżeli będziesz fotografował coś ważnego.

Nie rozumiem tylko dlaczego grizz uważa kingstony za nie firmowe

dzemski
22.04.09, 11:47
padł pewnie jeden z modułów pamięci

takze nie rozumiem dlaczego grizz Kingstony wrzuca do kosza z niefirmówkami.

MichuP
22.04.09, 11:47
Użyj apratu jako czytnika. Podepnij się kablem USB do komputera i sformatuj kartę przez komputer - tak jakbyś formatował dysk/pendrive'a

Został wykonany format również w ten sposób (jak pisałam w 1-szym poscie) z zastosowaniem różnych systemów FAT/FAT32/NTFS z różnymi długościami jednostki alokacji. Zciągnąłem sobie do tego celu kilka aplikacji bo win xp standardowo daje FAT32 dla mojej karty CF.

Problem chyba jest z softem aparatu, który nie widzi z jakiegoś powodu całej przestrzeni karty. Albo karta częściowo padła.Musze gdzieś pożyczyć czytnik CF i zobaczymy.

Pytanie czy możecie polecić jakies aplikacje serwisowe (coś jak dosowy FDISK) do kart pamieci, pendrive itp. ?

rodia
22.04.09, 11:58
Również popieram zakup nowej karty, bo z tą już nie warto ryzykować zwłaszcza jeżeli będziesz fotografował coś ważnego.


Z tym zakupem to dajcie na luz. Jeden przypadek to nie powód, żeby kartę wyrzucać. To jest tylko elektronika. Raz miałem przypadek, że karta (sandisk II) w aparacie pokazuje, ze jest pełna mimo, że nie było na niej żadnych plikow, a na kompie że jest pusta. Zrobiłem format, ale karty nie kupiłem nowej.





Nie rozumiem tylko dlaczego grizz uważa kingstony za nie firmowe

Swego czasu było dużo narzekań użytkowników na awaryjność pamięci kingstona.
Poza tym co oznacza "firmowe"? Dawniej kingstone był jednym z najlepszych producentów pamięci. Do komputera się kupowało albo Kingstona albo nonamy. Nagle kingstone stał się niefirmowy?

BAQ
23.04.09, 09:26
Z tym zakupem to dajcie na luz. Jeden przypadek to nie powód, żeby kartę wyrzucać. To jest tylko elektronika. Raz miałem przypadek, że karta (sandisk II) w aparacie pokazuje, ze jest pełna mimo, że nie było na niej żadnych plikow, a na kompie że jest pusta. Zrobiłem format, ale karty nie kupiłem nowej.


Zaryzykowałbyś robienie np. ślubu na takiej karcie? ;-)

Magnesus
23.04.09, 09:27
Jeśli format nie pomógł, to kartę lepiej wyrzucić, bo jest prawie na pewno uszkodzona. Jeśli format pomaga, tzn. że tylko partycja lub system plików był uszkodzony (scandisk / fsck by pomógł zapewne).

Mirek54
23.04.09, 11:59
Witam, mam dziwny problem z kartą pamięci CF pqi.
Wszelkie rady mile widziane.

Pozdrawiam

Idz do sklepu i kup druga karte.4 giga to 50 zl-tyle co obiad w knajpie.
Ta spsuta sie pobaw formatowaniem,jak pomoze to uzywaj jako zapas.Karta to tylko nosnik danych,takie rzeczy sie psuja.Zawziety amator posiada ich zawsze kilka.Jak formatowanie nie pomoze to wyrzuc do smieci i nie zaprzataj sobie nia glowy,jest tyle ciekawszych spraw.

Karol
23.04.09, 12:28
Reklamuj tą kartę o ile jest na gwarancji. Prawdopodobnie dostaniesz nową...


Idz do sklepu i kup druga karte.4 giga to 50 zl-tyle co obiad w knajpie.

To jest bardzo dobra rada, sam pewnie bym tak zrobił ale... nie patrz na wszystko z własnej perspektywy. Abstrahując od pytającego jest wielu ludzi, którzy rzadko jadają w knajpach bo mają ważniejsze wydatki. W sumie nie tak dawno studiowałem w tym kraju i każde 5 dych starałem się wydawać rozważnie - kserówki, książki, bilety, upominek dla dziewczyny, jakiś wyjazd i wiele innych miejsc gdzie można "zmieścić" taką kwotę, niewiele natomiast możliwości żeby ją zarobić. Takie rady mogą być dla ludzi irytujące, któryś raz z kolei piszesz - wyrzuć, kup nowe, kosztuje grosze...
Sorki za OT, nie obraź się, super, że wydatki na takie rzeczy nie są dla Ciebie problemem, niestety dla wielu ludzi w tym kraju są... :cry:

Mirek54
23.04.09, 12:35
Reklamuj tą kartę o ile jest na gwarancji. Prawdopodobnie dostaniesz nową...

Sorki za OT, nie obraź się, :cry:

Napewno masz racje,zgadzam sie,tylko ja to rozpatruje w kontekscie do ceny aparatu.Skoro juz ktos sie decyduje na kupno drogiego sprzetu ,obiektywow,to nie powinien oszczedzac na kartach.Karta,bateria to najtansze ogniwo w tym ciagu,a niepewne moze popsuc cala zabawe.

grizz
23.04.09, 12:41
Reklamuj tą kartę o ile jest na gwarancji. Prawdopodobnie dostaniesz nową...


To jest bardzo dobra rada, sam pewnie bym tak zrobił ale... nie patrz na wszystko z własnej perspektywy. Abstrahując od pytającego jest wielu ludzi, którzy rzadko jadają w knajpach bo mają ważniejsze wydatki. W sumie nie tak dawno studiowałem w tym kraju i każde 5 dych starałem się wydawać rozważnie - kserówki, książki, bilety, upominek dla dziewczyny, jakiś wyjazd i wiele innych miejsc gdzie można "zmieścić" taką kwotę, niewiele natomiast możliwości żeby ją zarobić. Takie rady mogą być dla ludzi irytujące, któryś raz z kolei piszesz - wyrzuć, kup nowe, kosztuje grosze...
Sorki za OT, nie obraź się, super, że wydatki na takie rzeczy nie są dla Ciebie problemem, niestety dla wielu ludzi w tym kraju są... :cry:

Nie przesadzaj. Głupie piwo w knajpie kosztuje 7zł. padnięta karta to znacznie więcej nerwów niż niewypite kilka piw.

MichuP
23.04.09, 15:20
Nie przesadzaj. Głupie piwo w knajpie kosztuje 7zł. padnięta karta to znacznie więcej nerwów niż niewypite kilka piw.

Sorry OT...ale co do tych piw to zgodzić sie nie mogę :))))
Kupie Kingstona 8GB (ma gwarę dozywotnią na wymianę) i wypiję kilka piw za 2 PLN ze sklepu. Jakos dam radę co do wydatków.

Pozdr. i dzieki za rady.

K_Puchatek
23.04.09, 15:30
...Kupie Kingstona 8GB (ma gwarę dozywotnią na wymianę) i wypiję kilka piw ...

"Dożywotnia" gwarancja znaczy ni mniej ni więcej niż - do czasu aż przestaniemy produkować ten model... A co do piwka to na zdrowie...:wink:
Sorry za OT...
Pozdrawiam

Jack
23.04.09, 15:48
Tak format z poziomu menu aparatu. Po tym z 4GB zrobiło się niecałe 3GB.. Musze gdzieś znaleźć czytnik CF i bezpośrednio podłączyć do kompa. Karta działała prze rok bez zarzutu.Spróbuj ponownie formatu w aparacie, jednak przedtem przestaw w menu NAZWA PLIKU z AUTO na KASUJ :)
Pozdrawiam
Jack

jaclas
23.04.09, 17:34
... W sumie nie tak dawno studiowałem w tym kraju ...

Sorki za OT, nie obraź się, super, że wydatki na takie rzeczy nie są dla Ciebie problemem, niestety dla wielu ludzi w tym kraju są... :cry:

Ja też całkiem OT. Proszę Cię nie pisz "w tym kraju", napisz w Polsce.

Pozdrawiam

MichuP
23.04.09, 18:26
Spróbuj ponownie formatu w aparacie, jednak przedtem przestaw w menu NAZWA PLIKU z AUTO na KASUJ :)
Pozdrawiam
Jack
Spróbowałem. Dalej 2,81 GB z 4.. będzie rezerwowa karta.
Już mam Kingstona 8GB za 70PLN.

Largo
23.04.09, 19:04
Kingston często zawodzi. Może się trafić model, który długo będzie działał bez awarii, ale to loteria. Trochę jak z Sigmą. Najlepsze karty to SanDsik i Lexar, ale swoje kosztują. Jadnak jak ktoś już tu wspomniał, nie warto ryzykować robienia ważnych zdjęć na lipnej karcie, bo w razie czego co powiemy np. parze młodej? "Sorry, ale oszczędziłem 100zł na karcie i teraz połowa zdjęć zniknęła..."

MichuP
24.04.09, 10:22
Kingston często zawodzi. Może się trafić model, który długo będzie działał bez awarii, ale to loteria.[..]

Mam kilka kart SD/MMC/MicroSD Kingstona, które pracują w dośc trudnych warunkach (duże zmiany temperatury w nawigacji GPS i komórce) i żadna póki co nie padła... pożyjemy zobaczymy.

Za to kiedyś nabyłem SD SanDisca w czasach gdy 128MB było "wypasem" i jakoś tak nie bardzo, wyglądała jak podróba choc raczej był to oryginał z MM ,niedopasowana jakaś do gniazda. Ogónie nienejlepsze wrażenie i tak mi zostało. Fakt że ta karta nie padła.

Iwo
1.05.09, 16:28
Wybaccie krótki tekst nie do końca w temacie:
Jaką największą pojemność kart CF i (xD przy okazji) łyknie na raz E-510.
Nie lubię za dużo nosić, a mógłym chyba wtedy uzywać jej również jako pendrive...

Ramzes_II
1.05.09, 18:19
Wybaccie krótki tekst nie do końca w temacie:
Jaką największą pojemność kart CF i (xD przy okazji) łyknie na raz E-510.
Nie lubię za dużo nosić, a mógłym chyba wtedy uzywać jej również jako pendrive...
Ja mam XD 2 GB włozoną cały czas (rezerwa), a CF mam 16 GB.
Kazdą CF obsłuży Ci E-510. 32 GB też.
XD wiekszych niż 2GB chyba nie ma.

Iwo
1.05.09, 20:19
XD wiekszych niż 2GB chyba nie ma.
Dzięki, a czy nie da się dać mu karty microSDHC w trumience pod xD?
Teoretycznie dałoby się nawet 8GB...

Ramzes_II
1.05.09, 20:38
Dzięki, a czy nie da się dać mu karty microSDHC w trumience pod xD?
Teoretycznie dałoby się nawet 8GB...
Ta trumienka nie wejdzie do E-510. Ktoś to juz przerabiał. Nie pamietam gdzie, ale wiem ze wynik był negatywny.

kurokial
6.05.09, 10:12
Moim zdaniem to jest jakiś bubel ta trumienka, potwierdzeniem niech będzie małą ilość tego rodzaju adapterów na allegro:
http://www.allegro.pl/search.php?utm_source=opera&utm_medium=link&utm_campaign=opera&string=adapter+xd
Po secundo microSD i xD to zupełnie inne typy pamięci, chodzi mi o architekturę, przejściówki są np z microSD do miniSD/SD, m2 do memory stick, rsMMC do MMC.
Nie są spotykane wymysły naprzemian kombinowane..
..
Karty xD największe są 2GB. Ja bym wybrał opcję systemową bo odblokowuje funkcję Panoramy z menu.
xD Picture Card – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/XD)
Pozdrawiam!

skow
6.05.09, 12:27
Moim zdaniem to jest jakiś bubel ta trumienka, potwierdzeniem niech będzie małą ilość tego rodzaju adapterów na allegro:
http://www.allegro.pl/search.php?utm_source=opera&utm_medium=link&utm_campaign=opera&string=adapter+xd
Po secundo microSD i xD to zupełnie inne typy pamięci, chodzi mi o architekturę, przejściówki są np z microSD do miniSD/SD, m2 do memory stick, rsMMC do MMC.
Nie są spotykane wymysły naprzemian kombinowane..


Ta "trumienka" to taki sam "bubel" jak i przejściówki z microSD na SD.

To aparat obsługuje karty SD a ta trumienka to tylko mechaniczna przejściówka.

PiterS
7.05.09, 10:05
Sama karta xD wchodzi na styk więc gdzie tu miejsce na przejściówkę?
Tekst od takiej trumny od sprzedawcy z allego "Może Pasować do Każdego Olympusa, ale sprawdź to SAM. Aparaty w pełni współpracują
z kartami 2 GB powyżej tej pojemności mogą nie nagrywać filmów."
A więc sprawdź to sam, natnij się i zobaczysz czy warto było :twisted:

dzemski
7.05.09, 10:11
Swojej kumpeli kupiłem mSD 4GB do kompaktowego olka (do przelotki na XD). Aparacik widzi kartę całą, a nie tylko 2GB.

Bodzip
7.05.09, 21:23
Podepnę się do watka.
Uprzejmie wszystkich informuję - bo na forum nie znalazłem, że karta CF 16 GB PRETEC świetnie współpracuje z E-400, czyli prawdopodobnie z wszystkimi wyższymi modelami E-4xx

slawek
7.05.09, 22:05
16 czy 32 Gb to wygoda, ale jak padnie to masz pożegnanie z całą jej zawartością :cry:
Wole mieć kilka mniejszych np. 2-4 Gb

Bodzip
8.05.09, 06:44
Tak, wiem - tylko było kiedyś pytanie na forum o wielkość kart obsługiwanych przez 410/420. Ponieważ miałem okazję okazyjnie kupić 16GB - sprawdziłem z moim E-400, i jeśli działa z moim modelem to z wyższymi tym bardziej.

Magnesus
8.05.09, 08:12
16 czy 32 Gb to wygoda, ale jak padnie to masz pożegnanie z całą jej zawartością :cry:
Wole mieć kilka mniejszych np. 2-4 Gb

Chyba że używa się jej jako "dyskietki" do komputera jednocześnie, a w aparacie jest jako karta dodatkowa, w razie gdyby tych mniejszych brakło (co wymagałoby długiego wyjazdu albo manii cykania). ;)

marder
13.05.09, 15:54
A ja mam bardzo podbny problem co autor całego watku :/
Karta to CF Lexar Professional 4BG 133x na bank oryginalna.
Ostatnio zaczęła gubić pamięć, tj. po warsztatach Olyympusa(gdzie była cały czas przekładana, niekoniecznie po wyłączeniu aparatu), za każdym gubi troche pamięci.
W Windowsie pokazuje 3,73GB, kilka razy próbowałem ją formatować przez czytnik jak i w aparacie.
Co najlepsze, aparat pokzauje,że może zrobić tyle samo zdjęć JPEG bez wzgledu, jaki wybiore zapis i poziom kompresji tj. SQ,HQ,SHQ.
Wyjmowałem już baterię z aparatu na ponad 24h ale to nic nie daje.
Nie mam pojęcia co dalej...

darkelf
13.05.09, 15:57
Jeśli na karcie albo na dysku maleje pojemność to znaczy, że pojawiły sie bad sektory chyba.

marder
13.05.09, 16:04
Komputer cały czas widzi dobrze karte tj. 3,73GB.

irek50
13.05.09, 16:16
Aby nie zakładać nowego wątku napiszę, że moja karta Kingstom pro 4GB podaje na wejściu (w E-3) ok 170 zdjęć RAW+JPGfine, a potem robi normalnie ok 270 szt. Wiem, że JPG jest trudne do przewidzenia, ale ciekawy jestem Waszych spostrzerzeń...

skow
14.05.09, 08:37
Aby nie zakładać nowego wątku napiszę, że moja karta Kingstom pro 4GB podaje na wejściu (w E-3) ok 170 zdjęć RAW+JPGfine, a potem robi normalnie ok 270 szt. Wiem, że JPG jest trudne do przewidzenia, ale ciekawy jestem Waszych spostrzerzeń...

Było już na ten temat sporo (może nie wprost o E-3 ale chyba o E-510).

Tu nie chodzi o JPG ale RAWy, które są kompresowane a aparat pokazuje jakby nie były.

PiterS
14.05.09, 11:12
Aby nie zakładać nowego wątku napiszę, że moja karta Kingstom pro 4GB podaje na wejściu (w E-3) ok 170 zdjęć RAW+JPGfine, a potem robi normalnie ok 270 szt. Wiem, że JPG jest trudne do przewidzenia, ale ciekawy jestem Waszych spostrzerzeń...

To chyba "normalny" objaw. Robię fotki E-510 z kartą xD 2GB. Przy czystej karcie pokazuje 380szt. JPG przy kompresji HQ. A na koniec wychodzi ok 500szt. zdjęć. Waga zdjęć waha się od 3,5-4,5MB i stąd tu rozbieżności. Instrukcja podaje blisko 5Mb dla 10Mpx HQ.

kurokial
16.05.09, 19:17
Apropos tych zagubionych MB polecam programik:
http://www.mediarecover.com/mediarecover_pro_demo.exe
..
Instrukcja =>
Ściągasz, Instalujesz, uruchamiasz, wkładasz kartę pamięci do czytnika bądź poprzez body kablem..
I wybierasz w programie literę dysku:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://images20.fotosik.pl/162/c38f1600f225a5e0.png)
Po czym przechodzimy do zakładki TOOLS i wybieramy opcję WIPE:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://images22.fotosik.pl/66/720e07dd431eab47.png)
Czekamy i cieszymy się zregenerowaną kartą pamięci.
...
Pozdrawiam.

MichuP
17.05.09, 11:09
Niestety MEDIARECOVER nie pomógł...
Wygląda jakby fizycznie padła 1/4 pamieci. Stało sie to po odłączeniu kabla od kompa bez "bezpiecznego usunięcia sprzętu".

marder
19.05.09, 10:30
U mnie wszytko się wyjaśniło
Wypstrykałem karte do końca, sformatowałem w aparacie i wszystko gra :)

kurokial
19.05.09, 12:35
po odłączeniu kabla od kompa bez "bezpiecznego usunięcia sprzętu".

Na przyszłość wyłącz buforowanie we właściwościach -> Zasadach Twojej karty pamięci ;)
Ustrzeże Cię to przed takimi przypadkami, a swoją drogą to z fizycznym uszkodzeniem się jeszcze nie spotkałem. :grin:

Pawel_q
13.08.09, 08:14
Ta karta 8 GB - możesz podać szczegóły - producent, typ - chcę kupić 8 GB do E-400, zastanawiam się, czy nie będzie problemów z obsługą takiej pojemności.

grizz
13.08.09, 14:08
Nie będzie problemów.

ewelinka099508
23.09.10, 11:31
Witam,
Wczoraj kupiłam aparat olympus e 520 i do tego w sklepie zaproponowali mi dokupienie karty compact flash 4gb konsultant w sklepie wręczył mi tą kartę więc kupiłam. Poz włożeniu jej do aparatu pokazywało mi że karta jest pełna jak ją sformatowałam w menu aparatu wyskoczyło " błąd karty". Da się coś z tym zrobić? Za kartę dałam 100 zł i bez gwarancji.
Z góry dziękuję za info.