PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sprawdzić przebieg migawki?



darkelf
16.04.09, 00:16
Szukam i na google i tu na forum i nie umiem znaleźć - jak źle szukam to pokażcie jak szukać.

Robię bardzo dużo zdjęć swoim E-520 (dzisiaj ok. 1600) i zastanawiam się ile już mam na liczniku - jak sprawdzić w nim przebieg migawki?

Karol
16.04.09, 00:20
Przeczytaj ten wątek (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=4659)

darkelf
16.04.09, 00:47
Dzięki, co prawda linki nie dzialały a tłumaczenie jest błędne (trzeba wcisnąć MENU a nie OK w pierwszym kroku), ale już znalazłem. Zajeździłem moją zabawkę, już mam ponad 27000. Jak padnie migawka to co się robi? Wysyła do serwisu czy jakiś sklep to robi na miejscu?

paskud_nick
16.04.09, 00:53
Robię bardzo dużo zdjęć swoim E-520 (dzisiaj ok. 1600)

To nie karabin maszynowy ;)

RadioErewan
16.04.09, 00:55
Dzięki, co prawda linki nie dzialały a tłumaczenie jest błędne (trzeba wcisnąć MENU a nie OK w pierwszym kroku), ale już znalazłem. Zajeździłem moją zabawkę, już mam ponad 27000. Jak padnie migawka to co się robi? Wysyła do serwisu czy jakiś sklep to robi na miejscu?

27 tysięcy to pikuś. D70 mojej małżonki ma dobrze ponad 100k klatek. Więc się nie stresuj. Jak ci cokolwiek padnie na gwarancji, aparat ląduje w serwisie centralnym dla PL, DE, CZ, SK - w Czechach.

Pozdrawiam

darkelf
16.04.09, 00:56
Ale dokładnie, gdy mi padnie migawka, pakuje samo body i wysyłam kurierem gdzieś? I czekam parę tygodni bez aparatu? To ja się potnę chyba. Czyli muszę kupić sobie potem E-30. Ale już go tak nie zajeżdżać. Kurcze a kompakty mi nie padały.

RadioErewan
16.04.09, 00:59
Prawdopodobnie nie padnie ci migawka. Nie stresuj się tym. Aparaty z mechaniczną i skomplikowaną migawką nie są tak trwałe jak małpki. Jakoś jednak nie pojawia się na forum ogromna liczba marudzenia na rozwalone migawki. Nie mogę sobie przypomnieć nawet jednego takiego posta (choć zapewne były).

ps. Czeka się do dwóch tygodni, zależy od "wiatrów na linii Wawa-Praga".

Pozdrawiam

rodia
16.04.09, 00:59
Dzięki, co prawda linki nie dzialały a tłumaczenie jest błędne (trzeba wcisnąć MENU a nie OK w pierwszym kroku), ale już znalazłem. Zajeździłem moją zabawkę, już mam ponad 27000. Jak padnie migawka to co się robi? Wysyła do serwisu czy jakiś sklep to robi na miejscu?

Serwis, na stronie olka wszystko jest napisane. Co fogotrafujesz, ze robisz tyle fotek dziennie?
W ile czasu zrobiles te 27k ?

darkelf
16.04.09, 01:03
Modelki, ale dopiero się uczę, więc zamiast 80 dobrych zdjęć robię 800 średnich i potem wybieram z 20 udanych. Wiem że powinienem do każdego zdjęcia dobrze się przyłożyć i zrobić jedno dobre, a potem długo ustawiać modelkę do kolejnego, ale zawsze mi szkoda stracić fajne ujęcie gdy modelka zachowuje się naturalnie. Nauczę się, tylko to wymaga czasu :) A ponieważ mam MF (m42) to nie każde wychodzi ostre, więc to dodatkowo zwiększa liczbę cyknięć. Kolejny argument za tym, by kupić 14-54 albo 30/1.4.

Co do czasu - gdy fotografuję naturę czy makro w domu czy widoczki to robię kilkadziesiąt, max 100 zdjęć, ale jak zacząłem parę miesięcy temu z modelkami to robię tylko RAWy i zawsze przynajmniej kilkaset zdjęć na sesję.

mynameisnobody
16.04.09, 01:09
czapki z głów.

darkelf
16.04.09, 01:12
Ej, no nie nabijajcie się, ja się tu przed Wami otwieram jak przed wielką olympusową rodziną ;)

rodia
16.04.09, 01:18
Nie mogę sobie przypomnieć nawet jednego takiego posta (choć zapewne były).


No to będzie pierwszy ;)

droplet
16.04.09, 01:19
Ej, no nie nabijajcie się, ja się tu przed Wami otwieram jak przed wielką olympusową rodziną ;)
tak naprawdę to się otworzysz jak coś wystawisz w galerii :-)

darkelf
16.04.09, 01:21
Dobrze, wystawię coś, ale za kilka dni bo jestem teraz daleko od domu. Nie rozumiem do końca jak ta galeria działa, wystawiłem coś kiedyś z kompaktu jedynie na próbę, ale kilka znajomych z innych portali/forów osób tu wystawia więc i ja zacznę. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

RadioErewan
16.04.09, 01:22
Ej, no nie nabijajcie się, ja się tu przed Wami otwieram jak przed wielką olympusową rodziną ;)

Ja cię serio na duchu podtrzymuję. Z sesji z modelkami żona klika ponad 1000 zdjęć za każdym razem. Z jednej bardzo długiej, gdzie mieliśmy "ważne persony" na planie i sporo różnych fantów do sfotografowania wyklikała 3000 (i nie ma manuala, co robi nieostre zdjęcia)...
Ale w tym tempie zabraknie ci dysku i czasu na przeglądanie zdjęć.
Z tamtej "owocnej" sesji zdjęcia na życzenie klienta obrabia od czasu do czasu drugi miesiąc.
I trudno mi na nią się złościć, za ciężki palec, bo zarabia na tym bardzo dobrze.

Pozdrawiam

darkelf
16.04.09, 01:27
Z dyskiem masz rację, mam dwa duże dyski i zdjęcia zajmują już jeden prawie cały. Powoli uczę się kasowania. Potem przyjdzie niepstrykanie. Oby :)

Jak kupowałem E-520 to myślałem, że to będzie szczyt moich marzeń, aparacik bardzo mi się podoba ale coraz bardziej traktuję go jako zabawkę, wiem, że i tak skończę z E-30 lub E-3, ale zanim zmienię chciałbym nabrać doświadczenia i oduczyć się złych nawyków (w rodzaju robienia mnóstwa identycznych zdjęć, bo modelka ładnie wygląda).

A czemu Twoja żona ma Nikona do modelek? :)

mynameisnobody
16.04.09, 01:39
idę się napić...

Ps. czas odkurzyć farbki.

RadioErewan
16.04.09, 01:40
A czemu Twoja żona ma Nikona do modelek? :)

Teraz ma Canona. Ma to co chce. Ona jest artystka i trudno, bym się z nią bił, bo sobie coś życzy. W końcu pracuje aparatem.

Pozdrawiam

Karol
16.04.09, 01:42
darkelf (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=9153) - fakt, że Olki trudno zajeździć to my wiemy. Zresztą kupić nowe narzędzie jak się stare zużyje - normalna rzecz. Ale o modelki o Ty zadbaj bo pozowanie do takiej ilości zdjęć to duży wysiłek. Wie każdy kto był po tej drugiej stronie obiektywu... ;-)

rrr
23.05.09, 08:45
witam

zaniepokojony informacjami o limicie 50 000 klatek dla migawki sprawdziłem ilość zdjęć zrobionych moim e-520 . Od września ponad 30 000 .
Dlatego szukałem informacji o migawce w instrukcji. Jednak informacji o 50 000 klatek po których jest ona do wymiany nie doszukałem się. Zadzwoniłem również do serwisu Olympusa (nr tel na ostatniej stronie instrukcji z aparatu). Dowiedziałem się że nie ma żadnego limitu klatek dla migawki.

Karol
23.05.09, 10:37
zaniepokojony informacjami o limicie 50 000 klatek dla migawki sprawdziłem ilość zdjęć zrobionych moim e-520 . Od września ponad 30 000 .
Zadzwoniłem również do serwisu Olympusa (nr tel na ostatniej stronie instrukcji z aparatu). Dowiedziałem się że nie ma żadnego limitu klatek dla migawki.
To nie chodzi o limit - nie ma takiego w sensie z góry narzuconej wartości. Wszystko co mechaniczne ma jednak swoją żywotność i to też dotyczy migawek w aparatach. Skoro Olympus oficjalnie w specyfikacji (http://www2.olympus.pl/consumer/dslr_E-3.htm)swojego flagowego aparatu E-3 podaje, że żywotność migawki zapewnia 150 tys. operacji to należy przypuszczać, że w modelach z niższej półki migawka będzie mniej trwała. W konkretnych egzemplarzach ilość cykli migawki będzie różna, zależna od wielu czynników - np. sposobu używania aparatu. Ludziom zdarzają się pady migawek, przeczytaj chociażby TEN (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=8766)wątek.

shardac
24.08.10, 12:38
Panowie, a ja moim e-410 zrobilem ponad 75k klatek nim wyladowal w rezerwie. ;-)