PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma 18-125mm f/3.5-5.6 DC



sn00p
8.04.09, 08:58
No właśnie jak w temacie.
Obiektyw mogłoby się wydawać typowo spacerowy, przeznaczony dla amatorów, którzy nie chcą targać 2 kitów (choć na dłuższym końcu do ZD 40-150 "ciut" brakuje).
I cena, cena jest bardzo atrakcyjna.

Forum jest dość ubogie w informację na temat tego szkła, więc zwracam się z propozycją aby lekko temat naświetlić.

Ma ktoś ?
Używał ktoś ?
Co sądzicie ?

Artykuł na Fotopolis. (http://www.fotopolis.pl/index.php?n=2276)

Pzdr.

grizz
8.04.09, 09:02
Ze względu na 18mm na szerszym kącie to jak dla mnie odpada, to szkiełko jako "uniwersalne"

Naprawde potrzebne Ci to 125 na dłuższym koncu?

czmielek
8.04.09, 09:26
Miałem i używałem. Na + uniwersalność, solidne wykonanie. Na - waga, lekkie mydło na krótkim końcu na pełnym otworze trzeba było przymykać 1, 2 działki. Za tą cenę idealne szkło na spacery. W pomieszczeniach brakuje trochę światła. Pamiętam że swój egzemplarz wyhaczyłem za 550zł a sprzedałem za 700. Heh to był dopiero biznes.

Karol
8.04.09, 09:34
Pamiętam że swój egzemplarz wychaczyłem za 550zł
Tanio ale haczyk jest na szerokim końcu - za wąsko. Jako jedno szkło zdecydowanie wolałbym olkowego kita...

sn00p
8.04.09, 11:24
Ze względu na 18mm na szerszym kącie to jak dla mnie odpada, to szkiełko jako "uniwersalne"

Naprawde potrzebne Ci to 125 na dłuższym koncu?
Skoro mówimy o spacerach - mieszkam rzut beretem od lasu, przyjemnie było by dzięcioła, czy jakiegoś innego ptasiora ustrzelić.
Mam 14-42 i 40-150 - baaardzo rzadko noszę 2 na raz, i zawsze kiedy mam 1 bardziej przydałby się 2 =]
Myślałem nad ZD 18-180, ale za duży do e-420 i na długim końcu ISa może zabraknąć.

Ale nie odbiegajmy od tematu.
Czekamy na opinie obecnych lub byłych posiadaczy tytułowej Sigmy.

Pzdr.

czmielek
8.04.09, 12:47
Mój egzemplarz mnie satysfakcjonował. Najbardziej bolała mnie przeciętna jakość na szerokim końcu. Dziś wieczorem wrzucę kilka sampli. Koleś który po mnie ją kupił miał potężne problemy z FF i musiał wysyłać na kalibrację razem z body. Po kalibracji wszystko było OK. Do + Sigmy można jeszcze dodać 3 lata gwarancji.

Bodzip
8.04.09, 12:50
W sprzedaży ta Sigma to chyba tylko z drugiego obiegu, bo zdaje się że w ofertach jej nie ma.

sn00p
8.04.09, 13:16
[...] Koleś który po mnie ją kupił miał potężne problemy z FF i musiał wysyłać na kalibrację razem z body. Po kalibracji wszystko było OK [...]
To chyba właśnie największa bolączka tej (i innych) Sigmy.
Przez BF/FF trochę jakby zakup na allegro odpada, a przy kupowaniu w sklepie cena rośnie ...

Czekamy na sampelki =]

PioRo
8.04.09, 22:40
Mam, używam (wcześniej z E500, teraz z E3), nie narzekam - choć musiałem nauczyć się nim ostrzyć... Ale od tego czasu jak nie mam specjalnych wymagań, a idę się po prostu przejść, niemal nie zakładam kitów. Lepsze są tylko obiektywy...lepsze:wink:. Szkło warte swojej (niewielkiej) ceny. Też dorzucę sample, ale dopiero w/po świętach...

czmielek
9.04.09, 09:34
Sampelki prosto z aparatu bez wyostrzania na kompie. Sorki za małą wartość "artystyczną zdjęć".

heniobe
9.04.09, 14:02
Mam ale używam sporadycznie, raczej na +. Załączone fotki prosto z aparatu tylko zmniejszone, nic poz tym...

sn00p
9.04.09, 20:11
Proszę, proszę =].
Dzięki panowie za pokazanie małego co nieco !
Z tego co tu zostało zamieszczone widać, że nie trzeba się bać tego szkiełka.
Winiety nie widać, aberacji brak, a i bokeh ładne.
W przypadku kiedy mam 14-42 i 40-150 podpięte do e-420 to na pewno jest jakaś alternatywa. Wprawdzie 25mm krócej, ale biorąc pod uwagę brak ISa to aż taka wielka wada nie jest. W zamian mamy porządnie wykonane all_in_one ;]
FF/BF trochę przeraża, ale jakąś sztuką można się rozglądnąć.
No chyba, że ktoś myśli inaczej ?

p.s. - kolejne sampelki mile widziane, szczególnie te w których wychodzą "brudy" tego szkiełka.

---
p.s.2 - sory, ale nie mogłem się oprzeć: piesek ma śliczną grzywkę ^^

Pzdr.

epicure
9.04.09, 20:36
W przypadku kiedy mam 14-42 i 40-150 podpięte do e-420 to na pewno jest jakaś alternatywa.

Hmm... A do czego Ci to szkło, skoro masz już te dwa wspomniane kity?

sn00p
9.04.09, 21:53
Hmm... A do czego Ci to szkło, skoro masz już te dwa wspomniane kity?


[...] Obiektyw mogłoby się wydawać typowo spacerowy, przeznaczony dla amatorów, którzy nie chcą targać 2 kitów [...]


[...] Mam 14-42 i 40-150 - baaardzo rzadko noszę 2 na raz, i zawsze kiedy mam 1 bardziej przydałby się 2 =] [...]

Generalnie dla wygody.
Ale chciałbym też potraktować temat uniwersalnie - przystępny cenowo obiektyw, a na forum o nim pusto.
BTW - Też uważam, że dublowanie ogniskowych z kitów tą Sigmą to kiepski pomysł.

Pzdr.

heniobe
9.04.09, 21:56
---
p.s.2 - sory, ale nie mogłem się oprzeć: [I]piesek ma śliczną grzywkę ^^

dziękuję w imieniu Kubusia, cały jest śliczny.
pozdrawiam hb

heniobe
9.04.09, 22:14
Tak samo jak powyżej, nic poza zmniejszeniem nie tykane. Ukłony od Kubusia.

sn00p
19.04.09, 14:10
Właśnie patrzę sobie po cenach obiektywów i co widzę ?
Na bhphotovideo.com (http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home;jsessionid=DR1pR0sCMX%21-1916222962?O=productlist&A=details&Q=&sku=354174&is=REG&addedTroughType=categoryNavigation) informują mnie, że obiektyw jest Discontinued.
Wchodzę więc czym prędzej na www Sigmy (http://www.sigma-sklep.pl/obiektywy-do-olympusa) i co widzę ? Brak tego szkła w ofercie.
Umarło ?
W kilku sklepach (np. tutaj (http://www.fotookazja.pl/zobacz/32/a.html)) jeszcze jest dostępne.

Pzdr.

dargry
13.01.10, 13:45
witam
Czy ktoś może bawi sie jeszcze tą Sigmą 18-125? Mogę łyknąć nówkę za 750 zł, zastanawiam sie tylko czy nie lepiej dokupić 40-150 4-5,6, mam teraz kita plastika i pustkę w kieszeni, a potrzebuję coś bardziej uniwersalnego.
Pozdrawiam
Darek

grizz
13.01.10, 13:52
witam
Czy ktoś może bawi sie jeszcze tą Sigmą 18-125? Mogę łyknąć nówkę za 750 zł, zastanawiam sie tylko czy nie lepiej dokupić 40-150 4-5,6, mam teraz kita plastika i pustkę w kieszeni, a potrzebuję coś bardziej uniwersalnego.
Pozdrawiam
Darek

wolałbym 40-150 - w sigmie brakuje na szerokim końcu tych 4mm... - to widać. A wielkościowo / ciężarowo to 40-150 + 14-42 wyjdzie tak samo jak sigma.

sn00p
13.01.10, 14:18
witam
Czy ktoś może bawi sie jeszcze tą Sigmą 18-125? Mogę łyknąć nówkę za 750 zł, zastanawiam sie tylko czy nie lepiej dokupić 40-150 4-5,6, mam teraz kita plastika i pustkę w kieszeni, a potrzebuję coś bardziej uniwersalnego.
Pozdrawiam
Darek
Teoretycznie jeśli nie trzeba zmieniać szkła, a wystarczy jedynie pierścieniem pokręcić, to uniwersalność rośnie.
Niestety tak jak Ci grizz napisał - kilku mm brakuje.
Tutaj masz sample (http://pl.pixel-peeper.com/lenses/?lens=274) - pooglądaj Sobie :wink:

epicure
13.01.10, 14:26
Ta Sigma jest kompletnie bez sensu w systemie 4/3. Ni to szeroko, ni to długo. Gdyby jeszcze było jasno, to pół biedy, ale jest ciemno.

dargry
13.01.10, 14:33
Dzięki za szybką odpowiedź, kicik też będzie ze mną wędrować, chodzi mi o wygodę, Oly 18-180 też ma te 18 na początku, tylko jego cena jak dla (mam nadzieję, że chwilowo) bezrobotnego jest ciut za duża, poza tym gabaryty, Sigma, przynajmniej jak wychodzi z wymiarów, jest niewiele większa od kitka, a Oly jest i większy i sporo cięższy. A tak jest małe lusterko o poręczności kompaktu z niedużym szkiełkiem, a fotki dużo lepsze niż z jakiegoś Suuuuper Zoooommmaaa. Przynajmniej mam taką nadzieję... Najchętniej bym zakupił 12-60, gdyby tylko jeszcze kosztował 700 zł.... Ale się rozmarzyłem....

epicure
13.01.10, 15:02
Oly 18-180 też ma te 18 na początku...

Dlatego ten Oly także jest bez sensu. 14-150 mm miałby sens...

romek1967
13.01.10, 15:05
Dlatego ten Oly także jest bez sensu. 14-150 mm miałby sens...

Po co znów półśrodki - 7-300 od razu

dargry
13.01.10, 15:12
Jest takie 14-150, Leica, stabilizacja, tylko, że nie dość, że niedostępne to jeszcze cena kosmos. Gdzieś ostatnio obiło mi się o oczy w Hameryce za cosik ok. 1500 dolców, to prawie tyle co F-16, na jedno i na drugie nie mam kasy.

PawelG
15.01.10, 03:11
Leica D Vario-Elmar 14-150mm f/3.5-5.6 Asph. OIS
Test na:
http://www.photozone.de/olympus--four-thirds-lens-tests/455-leica_14150_3856
Cena - podają ~1300 Eurosów. Za taką kasę mogę pojechać na niezłe i ciekawe wczasy i popstrykać tym co mam. Co nie znaczy, że nie chciałbym mieć :-). Mam 18-180 i jestem zadowolony. Na wycieczce po Wenecji był idealny - gdybym chciał wymieniać szkiełka to zgubiłbym grupę - nie było czasu na takie zabawy, a tak przydał się cały zakres tego szkła. To co że zaczyna się od 18 a nie 14 - zrobiłem panoramę pl. Św. Marka - ok 180 stopni - rybie oko!
Swoją drogą - ta Leica ma własną stabilizację - ciekawe jak współdziała z tą z aparatu, chyba niezły cyrk, pewnie trzeba jedną wyłączyć.

sn00p
15.01.10, 07:59
Leica D Vario-Elmar 14-150mm f/3.5-5.6 Asph. OIS
Test na:
http://www.photozone.de/olympus--four-thirds-lens-tests/455-leica_14150_3856
Cena - podają ~1300 Eurosów. Za taką kasę mogę pojechać na niezłe i ciekawe wczasy i popstrykać tym co mam. Co nie znaczy, że nie chciałbym mieć :-). Mam 18-180 i jestem zadowolony. Na wycieczce po Wenecji był idealny - gdybym chciał wymieniać szkiełka to zgubiłbym grupę - nie było czasu na takie zabawy, a tak przydał się cały zakres tego szkła. To co że zaczyna się od 18 a nie 14 - zrobiłem panoramę pl. Św. Marka - ok 180 stopni - rybie oko!
Swoją drogą - ta Leica ma własną stabilizację - ciekawe jak współdziała z tą z aparatu, chyba niezły cyrk, pewnie trzeba jedną wyłączyć.
Kolorujesz trochę kolego.
Nie miałeś czasu zmieniać obiektywów, a panoramkę strzeliłeś tak ? :wink:

dargry
15.01.10, 09:02
snoop, nie mieszaj, wszędzie gdzie się pojawiasz siejesz tylko ferment, lubisz tak?
PawełG, jak Ci się sprawuje 18-180, jestem w rozterce pomiędzy nim a Sigmą, biorę też 40-150, jest malutki i lekki, ale niestety trzeba go wymieniać. Ja preferuję raczej uniwersalne rozwiązania, bo aparat wykorzystuję typowo amatorsko. Jeżdżąc po świecie nie mam czasu ani ochoty na zabawy w wymiany, jestem wygodnicki. Panoramka wyszłaby lepsza na jakimś szerokim kącie, ale z tej 18 też musiała wyjść fajna. Mnie się nie chce tachać statywu, a z ręki... masakra. Ty przynajmniej masz stabilizację w body, w 410 jej nie ma... może zmienię body??? Nie mniej Sigma też jest ponoć niezła, przynajmniej w wersji na Olka. Mam zarezerwowaną, w przyszłym tygodniu łyknę, czekam tylko na kaskę.
Pozdrawiam

sn00p
15.01.10, 09:43
snoop, nie mieszaj, wszędzie gdzie się pojawiasz siejesz tylko ferment, lubisz tak?
PawełG, jak Ci się sprawuje 18-180, jestem w rozterce pomiędzy nim a Sigmą, biorę też 40-150, jest malutki i lekki, ale niestety trzeba go wymieniać. Ja preferuję raczej uniwersalne rozwiązania, bo aparat wykorzystuję typowo amatorsko. Jeżdżąc po świecie nie mam czasu ani ochoty na zabawy w wymiany, jestem wygodnicki. Panoramka wyszłaby lepsza na jakimś szerokim kącie, ale z tej 18 też musiała wyjść fajna. Mnie się nie chce tachać statywu, a z ręki... masakra. Ty przynajmniej masz stabilizację w body, w 410 jej nie ma... może zmienię body??? Nie mniej Sigma też jest ponoć niezła, przynajmniej w wersji na Olka. Mam zarezerwowaną, w przyszłym tygodniu łyknę, czekam tylko na kaskę.
Pozdrawiam
Ja mieszam ?
To Ty pytasz o szkło, dostajesz 3 odpowiedzi, że lipa i kupujesz.
Po co pytasz ?

I jak Ci się nie podobają moje posty to je raportuj zamiast jęczeć.

grizz
15.01.10, 11:03
snoop, nie mieszaj, wszędzie gdzie się pojawiasz siejesz tylko ferment, lubisz tak?
PawełG, jak Ci się sprawuje 18-180, jestem w rozterce pomiędzy nim a Sigmą, biorę też 40-150, jest malutki i lekki, ale niestety trzeba go wymieniać. Ja preferuję raczej uniwersalne rozwiązania, bo aparat wykorzystuję typowo amatorsko. Jeżdżąc po świecie nie mam czasu ani ochoty na zabawy w wymiany, jestem wygodnicki. Panoramka wyszłaby lepsza na jakimś szerokim kącie, ale z tej 18 też musiała wyjść fajna. Mnie się nie chce tachać statywu, a z ręki... masakra. Ty przynajmniej masz stabilizację w body, w 410 jej nie ma... może zmienię body??? Nie mniej Sigma też jest ponoć niezła, przynajmniej w wersji na Olka. Mam zarezerwowaną, w przyszłym tygodniu łyknę, czekam tylko na kaskę.
Pozdrawiam

18 to do miasta jest mało, na widoczki też.

Wymiana szkieł to jest (przy tak małych szkłach jak 40-150 i 14-42) kwestia 10 sekund - dosłownie.

Ta sigma nie ma sensu - kosztuje 1200-1400zł to lepiej za to kupić 14-54 z drugiej ręki, a po jakimś czasie jak zacznie Ci brakowac ogniskowej, to dodać 40-150. Przy czym dla normalnych sytuacji wycieczkowych 14-54 ogarnnie 90-95% z nich.

Znacznie częściej będzie brakować Ci 14mm mając 18-125, niż czegoś powyżej 54mm mając 14-54. (Juz nie mówiąc, ze niczego nie bedzie Ci brakować mając 14-42+40-150 a i kasa w kieszeni zostanie ;))

NightCrawler
15.01.10, 11:13
A mnie tylko dziwi po co kupować lustro jeżeli nie chce się zmieniać optyki?
MBSZ lepiej zainwestować w dobry kompakt i mieć św. spokój.

PawelG
15.01.10, 12:04
Pstrykałem dobrymi kompaktami i byłem zadowolony. Kupiłem lustrzankę i jestem jeszcze bardziej zadowolony. I staram się zakładać na dłużej jeden obiektyw a nie żonglować kilkoma. Jak ktoś lubi się popisywać małpią zręcznością to jego sprawa :-) Ja wolę wygodę. W pomieszczeniach zakładam 14-42, na zewnątrz 18-180.
@dargry pytasz o ten ostatni. Jestem z niego zadowolony. Zwłaszcza, że złapałem go przed wakacjami jeszcze za ok 1300PLN więc dużo taniej niż teraz. Poza tym w 4/3 nie masz specjalnie wyboru (chyba, że zbywa Ci 1300 euro, to bierz Lejcę 14-150). Widzę jego wady - np. nieco nieostry na długim końcu. Aberracja też daje tu znać o sobie ale bardzo ładnie usuwa się ją w Adobe Camera Raw. Że jest ciemny - co za problem (choć czasem boli) w większości sytuacji i tak go przymykam by mieć ostrą i rodzinkę i krajobraz w tle. Tu wyjaśnienie dlaczego mam Olka. Zastanawiałem się nad nim (z tym 18-180) i Canonem 450 z Sigmą 18-200 (canonowski 18-200 jest porównywalny). W końcu znalazłem stronę z testami w którym były zdjęcia tej samej sceny z obu zestawów (tzn C450+Sigma18-200 i Olek520+18-180). Zdjęcia z Olka były o klasę lepsze. Zdecydowała jakość zestawu. No i fajna klawiszologia Olka - lubię mieć kotrolę. Decyzja była przemyślana, a słuszność potwierdziła praktyka. Nie wiem jak inni, ale ja zdjęcia robię aparatem Z obiektywem a nie osobno aparatem i osobno obiektywem. Co do ostrości - odbitki 10x15 są praktycznie tak samo ostre z każdego współczesnego aparatu i każdego obiektywu. Co do panoram - z szerszego kąta nie muszą być lepsze - masz większe zniekształcenia więc mogą pojawić się problemy na łączeniach. Musisz wtedy robić większe zakładki i wychodzi na to samo co przy węższym kącie. Wiem co piszę - zrobiłem grubo ponad setkę panoram zarówno jednokierunkowych (poziome i kilka pionowych) jak i dwukierunkowych (najczęściej zabytki z małej odległości bo za plecami miałem np. ścianę i nie dało się inaczej).
Zawsze można chcieć mieć jeszcze lepszy sprzęt. Można też na niego wydawać kasę. Ja ją wolę wydać na zwiedzanie.
Aha - najbardziej brakuje mi w Olku bracketingu nadającego się do HDRów tzn. co najmniej 3EV. To problem większości lustrzanek. Dlaczego tego nie robią - nie mam pojęcia. Może w kolejnym firmware?

epicure
15.01.10, 12:44
Ja mam ZD 9-14, ZD 14-54 i ZD 40-150. Tego pierwszego używam w jakichś 60% przypadków, drugiego w 40%, a trzeciego wcale - leży sobie w torbie i czasami go tylko wyjmuję żeby sprawdzić, czy jeszcze działa. Sprzedawać szkoda, bo dostałbym za niego jakieś psie grosze. Niech sobie leży, może kiedyś się przyda.

marwis
15.01.10, 13:21
Paweł G
zgadzam się w 100 %
od około 1,5 roku używam głównie 18-180, z reguły przymykam go do 5,6 - 8 i jest wtedy jak dla mnie dość ostry. Na długim końcu na 8.0 jest też ok. Wadą jest dla mnie takie sobie działanie af w zakresie 100-180 - ptaka w locie nie złapiesz, na ludzi (narty, rowery) wystarcza. Kita 14-42 zakładałem podobnie jak ty wtedy gdy wiedziałem, że potrzebuję lekko lub szeroko -głównie na imprezy.
Teraz mam 9-18 i kita już praktycznie nie używam - biorę 2 obiektywy i mam 9-180 przy sobie i to mi się podoba. Niewątpliwie 9-18 jest ostrzejszy niż 18-180 natomiast między 14-42 a 18-180 takiej różnicy nie widziałem.

dargry
15.01.10, 14:42
Może faktycznie... na Alegro 14-54 są po 1200, Sigma za 800 (nie udało mi się ztargować na 750, gościu sprawdził, że nigdzie nie ma i kiszka), więc róznica niewielka, poczekam dwa, trzy tygodnie dłużej, odłożę i może faktycznie. Od poniedziałku do pracy więc i pensja będzie, nawet do tego 40-150 i jakoś przeżyję. dzięki za miłą rozmowę i opinie.
Pozdrawiam

PawelG
15.01.10, 19:57
@marwis ja ustrzeliłem ptaka w locie na 180mm :-) Fakt że trochę nieostry, ale też był to "strzał z biodra" - testowałem ciągły autofocus w wolnej chwili więc się nie wysilałem. Odbitka 10x15 byłaby znośna. Z resztą szybki i skuteczny autofokus przy szybkich zmianach odległości do obiektu to jest jedna z tych rzeczy za które się buli ciężkie pieniądze w sprzęcie z górnej półki. Jak będzie mi zależało to zawieszę na żyłce wypchanego ptaka i pstryknę zdjęcie-żyletę ze statywu :-) a tak niema problemu. Nie ma sprzętu którym zrobisz zdjęcie w każdej sytuacji. Zawsze pojawią się granice. Co do różnic między 14-42 i 18-180 to są. Ten drugi ma np. większą aberrację na dolnym końcu, ale łatwiej opracować szkło z zoomem x3 niż x10. Aberracja oczywiście też ma związek z utratą ostrości. Ale weź pod uwagę, że na najpopularniejszych odbitkach 10x15 pewnie tych wad nie zauważysz - wychodzi ok 9 pikseli (3x3) matrycy na jeden punkt naświetlony w labie więc takie wady zamaskują się. Podobnie z szumem (w rozsądnych granicach).

dargry
15.01.10, 20:54
Może jednak... mam zrobioną wodę z mózgu, nawet zastanawiam się nad dokupieniem dobrego Suuuper Kompakta Fuji, tylko jak poszukałem na forach też są rózne zdania na jego temat, ci co mają chwalą, ci co sprzedaja ganią, czort wie. A tachać dwa mi się nie chce. Poza tym lubię Olka, jest lekki, cały dzień biegania ze sprzętem w ręku nie męczy, małe i wygodne, poza tym pasują mi jego kolorki itd. A kupić kompakt typu s100fs i mieć dwa klocuszki z którego kompakt jest większy od lustra, chyba bezsens. Dostałem propozycję używanej Sigmy, jak Gość poda sensowną propozycję to łykam, a jak kupię to postaram się wrzucić kilka fotek, pogoda ociupinę do kitu ale coś się wymyśli. Niestety, nadalcena ma spore znaczenie, jak będziemy zarabiać 1000 euro miesięcznie (ponoć ma być w tym roku po 2 zł), wtedy pomyśli się o lepszych szkłach.
Pozdrawiam

PawelG
15.01.10, 21:43
dargry masz lustrzankę, a zastanawiasz się nad dużym kompaktem? Wg mnie bez sensu. Jak już to kup na allegro coś dobrego a małego. Ja kupiłem Canona A710IS za 300PLN. Można to mieć zawsze przy sobie, jest bardzo dobry optycznie i nie bałem się pstrykać pod wodą w futerale za 100zł. Sam zastanawiałem się nad S100FS dopóki nie zobaczyłem pierwszych zdjęć - duża, ostra aberracja chromatyczna. Fuji jakoś tak ma - zrobią świetny aparat i zawsze coś w nim skopią. F9600 miał dobrą optykę ale nie miał stabilizacji - wtedy byle kompakty już to miały. W S100FS zrobili w końcu stabilizację to znów ta aberracja. A przecież to sprawa programowa - mogli się postarać. I o marketingu chyba nie słyszeli - premiery zwykle PO targach albo PO gwiazdce :grin:. Jak Cię kusi S100FS to poszukaj, może są już testy następcy - S200EXR.

grizz
15.01.10, 21:52
Panasonic lx3 jest nieduży a jakość daje ciekawą ;)

dargry
15.01.10, 23:37
Mam Canonica Ixusa 70, spokojnie robię na ISO400, ale to jest do takich zdjątek w tramwaju czy gdzieś wśród ludzi, tak by nie kłuć w oczy, mieści się w dłoni. O Fujim myslałem ze względu na spory zakres zooma i niezłe światło. Jednak nie tylko aberacja w nim jest nie za ciekawa, ponoć i z ostrością na dłuższym coś nie za bardzo, ale to jeszcze można skorygować, z opinii posiadaczy jest po prostu wolny, a to jest podstawowy minus w stosunkau do Olka. Czasami wyskoczę na jakiś rajd i jednak te seryjne powinny jakoś się wyrabiać. I tak na polu boju pozostaje Oleczek.

marwis
17.01.10, 11:48
@marwis ja ustrzeliłem ptaka w locie na 180mm :-) .
Nie twierdzę, że się nie da. Je też trochę ptaszków złapałem, jeden jest nawet w galerii... Ja z reguły ustawiam otrość ręcznie na ok. 20 m i czekam aż podleci... Podobnie robiłem np. na motocrossie.

Nie twierdzę, że nie ma różnicy z 14-42 a tylko, że ja jej nie widzę, a 9-18 widzę.

Zastanawiam się czy nie zrobić wątku ze zdjęciami z 18-180, bo to chyba jedyny obiektyw, który na forum ciężko znaleźć, chyba dlatego że taki "nieprofesjonalny".

dargry
20.01.10, 17:21
Jakby ktoś chciał zanabyć tę Sigmę mogępodać namiary, nówka z gwarncja. Niestety zbrakło mi kasiorki i nabyłem w dniu dzisiejszym starszego 40-150, więc niestety, nie wrucę żadnych fot. Pozdrawiam wszystkich.