PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można więcej od E-510



Filipek
7.04.09, 09:02
Mecz: Polska - Białoruś
Obiektyw ED 40-150 standard, ISO 1600. W PS usiłowałem zredukować szum, wykadrowałem.
Jak można lepiej?

wujek.samo.h
7.04.09, 09:15
Po pierwsze - zainstaluj program neat image - są tam co prawda ograniczenia co do rozmiaru, niemniej dobrze usuwa szum. Po drugie - w 510 lepiej robić na wyższych czułościach na RAWie - w tedy szumy wychodzą mniejsze niż na jpg.

dr_feelgood
7.04.09, 09:17
W jakim trybie fote cyknąłeś? auto? czy manualem sie posługiwales? nie jest zamrożony ruch, za wolno :) mozna lepiej, trzeba wielu prób

rodia
7.04.09, 09:56
Co do odszumiania to jest wersja darmowa, płatnego odszumiacza (wersja darmowa nie ma np. wsadowego przetwarzania). Program prosty w obsłudze i niezwykle skuteczny. Nazwa to: noiseware community edition

Filipek
7.04.09, 11:16
Zastosowałem priorytet migawki, otrzymałem 1/125s.
Jest jakiś "myk", który poprawi możliwości aparatu?

grizz
7.04.09, 11:17
Zastosowałem priorytet migawki, otrzymałem 1/125s.
Jest jakiś "myk", który poprawi możliwości aparatu?

Jasniejsze szkło ;)

Filipek
7.04.09, 11:23
Czy ED 50-200 ZD wystarczy?

e-510
7.04.09, 11:23
Zastosowałem priorytet migawki, otrzymałem 1/125s.
Jest jakiś "myk", który poprawi możliwości aparatu?

Nie obraź się Filipek ale tu nie ma co poprawiac możliwości aparatu.Jego możliwości przerastają nawet mnie. ;)

Myk jest jeden - poprawic swój warsztat i nie ma w tym co mówię krzty złośliwości czy jakiejś kpiny.

Kamerę masz świetną.

helmuth
7.04.09, 12:08
Jak można lepiej?Mam wrażenie, że kompletnie nie trafiłeś z ostrością. Zauważ, że bramkarka jest w powietrzu a więc w ruchu i nie jest specjalnie poruszona (poza rękami i nogami, gdzie to poruszenie widać wyraźniej) a mimo to jest nieostra. Ostry za to, jest napis na ścianie w tle (kilka metrów dalej). Wniosek wydaje się być oczywisty ;)

Harpo
7.04.09, 12:21
Co do szumów ja wywaliłem (wyłączyłem) redukcję, ostrość dałem na -1 i jest OK.
Przy 1600 czas tylko 125/s?? Cośkiepsko musiała być hala doswietlona...
Z drugiej strony, to szkiełko ma na końcu przysłonę 6.5 minimu. Gdybyś miał możliwości otwarcia do rzędu 3.5-4 wtedy była by inna gadka :)

Koriolan
7.04.09, 12:53
Umiejętności to jedno, ale jeśli na E510 przy ISO 1600 wyszły takie czasy- to po prostu jest ciemno i tyle.

Z 50-200 na długim końcu jest 1,5 działki jaśniej.
ISO 1600 w E510 to desperacja.

Zdjęcie wydaje mi się być raczej poruszone.

Wątek o fotografii sportowej jest na pl.rec.foto.cyfrowa
zobacz link (http://groups.google.com/group/pl.rec.foto.cyfrowa/browse_thread/thread/cb18e7446ebaff55)

diabolique
7.04.09, 13:25
Zastosowałem priorytet migawki, otrzymałem 1/125s.
Jest jakiś "myk", który poprawi możliwości aparatu?

Jest. Tryb manualny i wymuszenie szybszego czasu. Pomiar światła może przy tak szybkim kadrowaniu być zawodny, lepiej ustawić parametry przysłony i migawki na sztywno.
Nie wiem czy w tym modelu jest tryb AUTO ISO, ale jeśli jest, to warto z tego skorzystać.

dreptak
7.04.09, 13:52
Moim zdaniem zaczynasz dopiero robić zdjęcia sportowe w ruchu. Może spróbuj tak.

Zrób sobie małpkę czyli ustaw tryb na sportowe. wtedy ISO powinno być auto. Nie ustawiaj kołkiem, tylko kółko daj na scene i ustaw w głównym oknie.
Poobserwuj graczy wybierz tego który Ci pasi i trzymaj go w wizjerze . Jak przypasuje to pstryknij. Można tez wybrać część boiska poustawiać ostrość na jakiś punk na tym wybranym miejscu i czekać aż coś się będzie dziać i pstrykać.
Metod jest setki sam musisz eksperymentować i pamiętaj wszystko jest trudne zanim stanie się proste. :)

Tojfi
7.04.09, 15:33
O widze, że kolega był na "mojej" hali. Pisze mojej bo jestem na AWFie pracownikiem obiektów wielofunkcyjnych, do których też należy hala widowiskowo sportowa. Często bywam tam na meczach i na innych imprezach, obsługuje telebim (tą tablicę świetlną).
Co prawda na tym meczu nie byłem był kolega, ja byłem na wcześniejszym meczu Gdańsk -Olsztyn.

Co do hali to nie jest ona zbyt jasnym obiektem, oprócz tego, od jakiegoś czasu jest tam przepalonych kilka żarówek jarzeniowych (tych pod sufitem). Jeszcze nie zdążyłem wypróbować na niej swojej 520tki (mam ją dopiero 1,5 tyg.) ale wcześniej robiłem próby na SP-560 i z tego co pamiętam to radził on sobie już przy iso 400.

Jozi
7.04.09, 15:44
Ja również dodam coś od siebie może i 510-tka demonem prędkości nie jest ale umiejętności fotografa są nieprzecenione w fotografii sportowej,sam zajmuję się tą dziedziną fotografii wykorzystuję do tego puszkę E-510 + szkła kitowe do tego lampa FL-36. W minioną sobotę miałem zlecenie zrobić mecz koszykówki kobiet 1 liga wchodzę na hale a tam spotkałem że tak powiem spartańskie warunki jeśli chodzi o światło zastosowałem ISO 1600 priorytet migawki czas 1/160 - 1/180 do tego lampa zastosowałem także najmocniejsze odszumianie i o to poniżej co wykombinowałem. Umiejętności i upór w nauce przede wszystkim.

diabolique
7.04.09, 20:33
Jak można walić zawodnikom lampą po oczach:?::!:

Ania_
7.04.09, 21:12
Jak można walić zawodnikom lampą po oczach:?::!:
Jak nie krzyczą, to można. :wink: Żartuję oczywiście. :wink:

salvadhor
7.04.09, 21:29
Jak nie krzyczą, to można. :wink: Żartuję oczywiście. :wink:

Milczenie nie oznacza akceptacji :)

Co do sportu, to wydaje mi się, że takie doświetlanie lampą zabija klimat miejsca i robi się sztuczna mrożonka.

Filipek
7.04.09, 23:02
Dziękuję Wszystkim za cenne uwagi.

dog_master
7.04.09, 23:07
Z drugiej strony, to szkiełko ma na końcu przysłonę 6.5 minimu. Gdybyś miał możliwości otwarcia do rzędu 3.5-4 wtedy była by inna gadka :)
5.6. Między 4 to 1EV różnicy. Mało...

50-200/S70-200 + jakieś doświetlenie, może lampą błyskową, ale lekko, odbite od ściań? Nie wiem, nie używam lampy w sporcie, ale coraz więcej osób tak robi ;)

Niestety, jak jest ciemno, to nie dasz rady...

A ja tak właśnie do sportu sobie myślę o Say...mag-costam, to coś 85/1.4 ;) MF, ale mi starczy, za to długo i jasno.