PDA

Zobacz pełną wersję : Przepały



droplet
22.03.09, 20:43
Skomentowałem jedno zdjęcie - nie w OC - na którym modelka miała przepalone ręce i twarz w znacznym obszarze.
Dowiedziałem się że:


stary to taki styl fotografi - przepalenia sa teraz bardzo oki i stosuje sie je naprawde na bardzo wysokich półka w środowisku twórczym i komercyjnym.

No i mam problem bo czytam złe książki i oglądam złe zdjęcia.
Czy ktoś byłby tak miły i mógł by mnie oświecić i podać nazwisko uznanego mistrza przepałów z wysokiej półki.

aga_piet
22.03.09, 20:47
Może zadaj pytanie owemu koledze, który w tak błyskotliwy sposób Cię oświecił :lol:

puciu
22.03.09, 20:57
Skrytykowałem kiedyś zdjęcie odnośnie przepałów zamieszczone w galerii OC i też zostałem zjechany.

droplet
22.03.09, 21:26
Zapytam się na pewno.
Wolę jednak poszukać info w różnych miejscach.

Jestem w stanie uwierzyć, że w komercyjnym foto opłaca się autorowi wypalić twarz modelce, dzięki temu nie musi się męczyć z obróbką. :-)

Dar-i-jush
22.03.09, 21:36
Czasem w b/w o wysokim kontraście przepały i czarne dziury budują zdjęcie. Jest jeszcze technika high-key. Pewnie nie o takie foto chodzi, ale fajnie by było gdybyś dał link do tego nieszczęsnego foto z przepałami:)

kasprzyk
22.03.09, 21:49
właśnie, jestem ciekawy tej fotki. Na portretach się nie znam, ale bywają zdjęcia z przepałami, które są ciekawymi fotografiami.
pzdr

Eddie
22.03.09, 21:50
Czasem w b/w o wysokim kontraście przepały i czarne dziury budują zdjęcie. Jest jeszcze technika high-key. Pewnie nie o takie foto chodzi, ale fajnie by było gdybyś dał link do tego nieszczęsnego foto z przepałami:)

No, ale HK z przepalami nie ma nic wspolnego, wiec zupelnie odpada w tym temacie :)

droplet
22.03.09, 22:01
W sumie nie chodziło mi o komentowanie tego zdjęcia ale jeśli trzeba to proszę:
http://digart.img.digart.pl/data/img/vol0/25/19/download/3353581.jpg
Chciałem się tylko upewnić, czy jest taka tendencja w fotografii i czy ma swoich przedstawicieli.

tank_driver
22.03.09, 22:03
Te na twarzy mi przeszkadzają, reszta by obleciała.

mynameisnobody
22.03.09, 22:05
bardzo ładna fotka -nic mi w niej nie brakuje -ostre kontrasty a jednocześnie lekkość tego zdjęcia pokazują że owszem można i tak.

Eddie
22.03.09, 22:15
Najwięcej tak naprawdę zależy od przejść do najjaśniejszych partii zdjęcia. Jeśli są łagodne, to nie ma problemu, może to mieć swój urok - to zdjęcie wygląda fajnie, choć przejść przy takim znaczku nie ocenisz zbyt dokładnie.
Ale to wygląda fajnie, mi się podoba.

irek50
22.03.09, 22:18
Podejrzewam, że uroda modelki i całe powyższe zdjęcie nie straciłoby na urodzie przy lepszym wyrobieniu świateł, więc raczej widzi mi się to jako błąd techniczny. Ale teraz leniwym fotografom w głowach się przewraca i na siłę szukają wielkiej sztuki tam, gdzie wystarczy solidne rzemiosło :) --pozdrówka
-------------
Grafizacja zdjęcia stosowana jest często z powodzeniem, ale to nie powinno być moim zdaniem coś pośredniego --albo konkretna grafizacja, albo fotografia bez przepałów. Czasem trudno uniknąć przepałów w normalnej fotografii, ale śmieszy mnie robienie z nich środka wyrazu artystycznego...

dzemski
22.03.09, 22:32
prześwietlenia na tej focie nie są zbyt "brutalne" więc fota mi się podoba ;) Nie zaliczałbym takiego rodzaju przepaleń do błędu, choć różnie bywa. Możliwe, że koleś z nudów wcisnął automat we wtyczce w PSie i zostawił z takim kontrastem.

droplet
22.03.09, 22:43
no nic, ogólnie dowiedziałem się, że zdjęcie pomimo przepałów podoba się.
O tendencji do robienia przepałów na górnej półce nic się nie dowiedziałem :-).

Swoją drogą ciekawe jakby by to zdjęcie a właściwie twarz wyglądała przy powiększeniu :-?.

geo
22.03.09, 22:45
to tak jak z głębia ostrości w jednych zdjęciach pomaga w innych przeszkadza? Jak ktos chce pokazać kontrast w zdjęciu to nie uniknie przepaleń, ale jak to wyjdzie to zależy od zdjęcia..

lessie
22.03.09, 22:55
jest przejarane i tyle. Ładniejsze byłoby bez tego. Nieważne czy to błąd techniczny czy zamierzony efekt Psucia. Mnie akurat to razi...
Wyobrażam sobie ta fotę bez przepałów i wiem że byłaby lepsza.
Wyobrażam ją sobie też w kolorze - to byłby dramat z tymi przepałami.

Koniec, kropka.

Aha....nie sprzedaję Olka bo słyszałem że niedługo modny ma być szum i wszystko od 40D i 300D w górę pójdzie do Żyda.

droplet
22.03.09, 22:58
jest przejarane i tyle. Ładniejsze byłoby bez tego. Nieważne czy to błąd techniczny czy zamierzony efekt Psucia. Mnie akurat to razi...
Wyobrażam sobie ta fotę bez przepałów i wiem że byłaby lepsza.
Wyobrażam ją sobie też w kolorze - to byłby dramat z tymi przepałami.

Koniec, kropka.

Aha....nie sprzedaję Olka bo słyszałem że niedługo modny ma być szum i wszystko od 40D i 300D w górę pójdzie do Żyda.

Lessie mam podobne zdanie ale już zacząłem wątpić :-)
To zdjęcie jest zrobione D3, ta dygresja o Olku chyba nie dotyczy tego zdjęcia?

irek50
22.03.09, 23:02
dzemski: Myślę, że zdjęcie ratuje uroda dziewczyny...--gdyby to był jakiś niezbyt ciekawy model większość (prawdopodobnie) uznałaby te przepały za błąd :)

kasprzyk
22.03.09, 23:04
Jakby ją ktoś białą farbą przemalował, uroku jej to nie dodało. Mi się nie podoba.
pzdr

K_Puchatek
22.03.09, 23:08
Mnie się to zdjęcie podoba, choć uważam że bez przepałów byłoby dużo lepsze...

rumpel
22.03.09, 23:08
efekt na zdjęciu, wtórując przedmówcom, uważam za manierę i za nic więcej. A jej celem jest tylko sztuczne uatrakcyjnienie kiepskiego zdjęcia - ot co.
A że estetycznie może się podobać - subiektywnie może, obiektywnie już mniej ;) .

voovoo2
22.03.09, 23:20
Jakich by nie uzyc argumentów fotka jest skopana i tyle!

irek50
22.03.09, 23:22
droplet: Nie powinieneś się sugerowć istnieniem jakichś niezdrowych tendencji na "górnej półce" . Obecnie w sztuce (także fotograficznej) można znaleźć wszystko co tylko człowiek jest zdolny wymyśleć. Ważne jest co Ty sam myślisz na temat wykonania zdjęcia i jego odbioru. Kierowanie się estetyką, której nie czujesz nie da Ci radości fotografowania --pozdrawiam serdecznie

droplet
23.03.09, 00:07
droplet: Nie powinieneś się sugerowć istnieniem jakichś niezdrowych tendencji na "górnej półce" . Obecnie w sztuce (także fotograficznej) można znaleźć wszystko co tylko człowiek jest zdolny wymyśleć. Ważne jest co Ty sam myślisz na temat wykonania zdjęcia i jego odbioru. Kierowanie się estetyką, której nie czujesz nie da Ci radości fotografowania --pozdrawiam serdecznie

Cała dyskusja poszła raczej nie w tym kierunku, który sobie obrałem.

Mnie osobiście przeszkadza jak autor pozbywa się dobrowolnie przejść tonalnych na pozowanym zdjęciu co przy powiększeniu zdjęcia do normalnych rozmiarów powinno wyglądać nie korzystnie.

Ja w zasadzie chciałem się tylko dowiedzieć czy znacie kogoś uznanego kto przepala twarze i to się dobrze sprzedaje :-).

epicure
23.03.09, 00:16
Ja tam lubię takie przepały. Skoro można w kreatywny sposób wykorzystać brak ostrości, to dlaczego nie można by wykorzystać przepaleń? Podręczniki są dobre na początku drogi, pozwalają poznać pewne podstawy, wyuczyć się sprawdzonych rzeczy. Jednak większość najlepszych zdjęć, jakie widziałem, była tak dobra m.in. dlatego, że w kreatywny i ciekawy sposób łamała te podręcznikowe schematy.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Mnie osobiście przeszkadza jak autor pozbywa się dobrowolnie przejść tonalnych na pozowanym zdjęciu co przy powiększeniu zdjęcia do normalnych rozmiarów powinno wyglądać nie korzystnie.

Ale co Ci w tym przeszkadza? Przecież to jego zdjęcie, jego wizja.

irek50
23.03.09, 00:19
Cytat droplet:
Ja w zasadzie chciałem się tylko dowiedzieć czy znacie kogoś uznanego kto przepala twarze i to się dobrze sprzedaje .
-----------------------------------------------
Mówiąc żartem powinieneś takie pytanie zadać w innym dziale (gdyby taki był) np. "Opinie dotyczące fotografów hochsztaplerów" :)
Widać tacy nie są zbyt popularni, bo brak odpowiedzi na Twoje pytanie :)

wanilia
23.03.09, 00:20
dzemski: Myślę, że zdjęcie ratuje uroda dziewczyny...--gdyby to był jakiś niezbyt ciekawy model większość (prawdopodobnie) uznałaby te przepały za błąd :)
Zgadzam się w 100 procentach z Irkiem!

droplet
23.03.09, 00:22
Ja tam lubię takie przepały. Skoro można w kreatywny sposób wykorzystać brak ostrości, to dlaczego nie można by wykorzystać przepaleń? Podręczniki są dobre na początku drogi, pozwalają poznać pewne podstawy, wyuczyć się sprawdzonych rzeczy. Jednak większość najlepszych zdjęć, jakie widziałem, była tak dobra m.in. dlatego, że w kreatywny i ciekawy sposób łamała te podręcznikowe schematy.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


Ale co Ci w tym przeszkadza? Przecież to jego zdjęcie, jego wizja.

Napisałem to chyba trzy razy ale napiszę czwarty.

Ja nie chcę już oceniać tego zdjęcia, chciałem się dowiedzieć czy znacie uznanego artystę z nazwiska, który robi przepały, i tyle.

Nie obraź się ale twoja osobista opinia nic mi w tym nie pomaga :-(.

Xano
23.03.09, 00:34
Zgadzam się w 100 procentach z Irkiem!
I ja się zgadzam. Dzisiaj wielu próbuje dorobić jakąś "wizję artystyczną" do oczywistych braków swego warsztatu. I można niestety (stety) na tym oprzeć swój styl. Podoba mi się np. solidne podejście do warsztatu Irka. Bez lizusostwa:wink: Po prostu te fotografie cieszą oko. A przykładowa fotka przepalona jest jak dla mnie.
Pozdrawiam.

Misiaczek51
23.03.09, 01:06
I ja się zgadzam. Dzisiaj wielu próbuje dorobić jakąś "wizję artystyczną" do oczywistych braków swego warsztatu. I można niestety (stety) na tym oprzeć swój styl. Podoba mi się np. solidne podejście do warsztatu Irka. Bez lizusostwa:wink: Po prostu te fotografie cieszą oko. A przykładowa fotka przepalona jest jak dla mnie.
Pozdrawiam.

Święte słowa.

lessie
23.03.09, 07:21
Lessie mam podobne zdanie ale już zacząłem wątpić :-)
To zdjęcie jest zrobione D3, ta dygresja o Olku chyba nie dotyczy tego zdjęcia?

to o Olku, to komentarz do bycia "trendy" w fotografowaniu. Teraz trendy jest "gładko i wyjarane". A ja czekam jak trendy będzie szum...wtedy już na starcie wygrywam, przynajmniej sprzętowo, bo mam jeszcze E-1

rocco
23.03.09, 11:56
to o Olku, to komentarz do bycia "trendy" w fotografowaniu. Teraz trendy jest "gładko i wyjarane". A ja czekam jak trendy będzie szum...wtedy już na starcie wygrywam, przynajmniej sprzętowo, bo mam jeszcze E-1
Szum dorabiają do fotek już od dawna i to w Olku, np. Rafał do streetów ;)

Darekw1967
23.03.09, 12:13
Skomentowałem jedno zdjęcie - nie w OC - na którym modelka miała przepalone ręce i twarz w znacznym obszarze.
Dowiedziałem się że:

No i mam problem bo czytam złe książki i oglądam złe zdjęcia.
Czy ktoś byłby tak miły i mógł by mnie oświecić i podać nazwisko uznanego mistrza przepałów z wysokiej półki.

Witam

Tez nie lubie przepalow. Widocznie czytalismy te same zle ksiazki ;)

Trzymaj sie tego co lubisz a to co Ci nie lezy na zdjeciach
otwarcie ktytykuj bez zadnych... oporów.

Nie daj sobie wcisnac ze biale jest czarne ;)


Pozdrawiam

Karol
23.03.09, 13:02
Abstrahując od konkretnego zdjęcia czy komentarza obecnie wśród wielu fotografujących kwestia szczegółów w jasnych partiach obrazu urasta do rangi jakiejś nowej religii. Często się więc czyta komentarze "przepalone", "wyrajane" itd, co gorsza zwykle jest to w oderwaniu od treści zdjęcia, motywu, kompozycji itd. W zasadzie reszta nie jest ważna, fakt "przepalenia" jest stygmatyzujący, przekreślający zarówno zdjęcie jak i fotografującego. Jeszcze niedawno głównym wykroczeniem przeciwko fotograficznej poprawności był szum na zdjęciu. Co ciekawe akceptuje się brak szczegółów w cieniach - ciemne fragmenty zdjęć nie są przedmiotem takich studiów i dociekań jak jasne. Brak szczegółów w ciemnych partiach obrazu jest ok, w jasnych jest be... Ciekawe czy kiedyś trend się odwróci?

mariush
23.03.09, 13:04
Rozważania "czy przepały są dobre czy złe" przypomina rozważania "czy wódka jest dobra czy nie". Do makaronu bolognese - wiadomo, ale za to do golonki na dziko... mniam :-)

Magnesus
23.03.09, 13:09
Abstrahując od konkretnego zdjęcia czy komentarza obecnie wśród wielu fotografujących kwestia szczegółów w jasnych partiach obrazu urasta do rangi jakiejś nowej religii.

Może dlatego, że na ekranie monitora - a tak się teraz fotki ogląda, czy to się starym wyjadaczom podoba czy nie - przepały dosłownie rażą w oczy.

lessie
23.03.09, 13:43
Może dlatego, że na ekranie monitora - a tak się teraz fotki ogląda, czy to się starym wyjadaczom podoba czy nie - przepały dosłownie rażą w oczy.


oj, tu to się nie zgodzę tak do końca - to, co często nawet ładnie wygląda na monitorze, który świeci, paskudnie wygląda na papierze, nawet błyszczącym.
Przepały na papierze wyglądają okropnie.
Ostatnio zrobiłem taką próbę. Właśnie takie "trendy jasno-przepalone" fotki, obecnie modne choćby w fotografii ślubnej, wywołałem na papier. O zgrozo.....
Naprawdę nie polecam. A może jestem za dużym tradycjonalistą. Ale lubię kiedy widać że suknia PM jest z materiału fizycznego a nie białej poświaty...i że są łądne kolorki na buzi a nie przypomina to członków rodziny Adamsów.
Na komputerze bym się nie czepił, nawet mi się takie fotki podobają. Ale na papierze fatalnie to wygląda. Jedynie czarno-białe jeszcze dają radę....

Misiaczek51
23.03.09, 13:57
oj, tu to się nie zgodzę tak do końca - to, co często nawet ładnie wygląda na monitorze, który świeci, paskudnie wygląda na papierze, nawet błyszczącym.
Przepały na papierze wyglądają okropnie.


Bo papier foto ma ograniczoną rozpiętość tonalną - mniejszą niż monitor. Minilab również swoje dokłada i mamy białe płaszczyzny bez jakichkolwiek szczegółów. Brrr... Jeszcze trochę i się wszyscy przyzwyczaimy. MP3 też kiedyś nie mogłem słuchać - jakieś to było drewniane.

Magnesus
23.03.09, 14:52
MP3 też kiedyś nie mogłem słuchać - jakieś to było drewniane.

Kiedyś kodery mp3 były gorsze niż teraz (porównaj sobie tą samą mp3 zakodowaną jakimś starym xingiem i nowym lame). Kiedyś częściej używano 128kbps, które na mp3 to ze dwa razy za mało. Może dlatego teraz już potrafisz słuchać, bo masz mp3 z więcej niż 192kbps?
Albo sprzęt audio masz za słaby? Bo żeby nie zauważyć różnicy między mp3 128kbps a 320kbps (jest na internecie gdzieś test, można sobie zrobić) trzeba mieć albo jakieś plastikowe głośniczki, albo przydepnięte przez słonia ucho.

Misiaczek51
23.03.09, 15:04
Dlatego piszę że kiedyś. Teraz jest trochę lepiej. Może już w fazie nagrywania w studio myśli się o późniejszym kodowaniu do mp3? A że kodeki lepsze to też fakt.

Rafał Czarny
23.03.09, 15:39
Szum dorabiają do fotek już od dawna i to w Olku, np. Rafał do streetów ;)

Nie tylko szum dorabiam, ale też przepały. Po prostu lubię taką estetykę. Uważam, że przepały mogą psuć fotę, ale czasem wręcz przeciwnie.

Nie ma reguły. I to jest najpiękniejsze w fotografii.

Darekw1967
23.03.09, 17:45
Nie tylko szum dorabiam, ale też przepały. Po prostu lubię taką estetykę. Uważam, że przepały mogą psuć fotę, ale czasem wręcz przeciwnie.

Nie ma reguły. I to jest najpiękniejsze w fotografii.

Witam

Czasem sie zastanawiam kiedy fotografia jest dokumentem a kiedy zaczyna sie juz sztuka .
Kiedy przetwarzanie materialu wejsciowego jest juz nie do przyjecia.

Przypomina mi sie pewna analogia fotografi do nauki jazdy samochodem.
Gosc mi mowi jak sie powinno jezdzic samochodem a po zdaniu prawo jazdow macha reka... i mowi, ze no wie pan... ;) Ksiazki i przepisy mowia jedno a zycie to calkiem inna sprawa i trzeba wypracowac wlasny
styl jazdy i odpowiednio unikac wypadkow ;)



Pozdrawiam

k@czy
23.03.09, 18:43
Dlatego piszę że kiedyś. Teraz jest trochę lepiej. Może już w fazie nagrywania w studio myśli się o późniejszym kodowaniu do mp3? A że kodeki lepsze to też fakt.
sa nawet dwa kroki dalej: teraz juz nagrywaja cd audio w jakosci mp3.....

Pi0trazy
23.03.09, 18:51
sa nawet dwa kroki dalej: teraz juz nagrywaja cd audio w jakosci mp3.....
Nie tyle w jakości mp3 co poziomem bliskiemu przesterowaniu co praktycznie wyklucza reprodukcje. Chyba to pewien rodzaj zabezpieczenia się przed piractwem. Kopie zrobisz ale będzie tak samo kiepska jak oryginał. :wink:

rocco
23.03.09, 19:10
O, to, to...
Nie ma reguły. I to jest najpiękniejsze w fotografii.
Niedawno napisano w galerii o pięknym, cieplutkim kadrze z zachodzącym słoneczkiem, że ma "dziury" w kadrze.
A co ma mieć, przecież to słońce? :roll:

irek50
23.03.09, 20:04
Nie tylko szum dorabiam, ale też przepały. Po prostu lubię taką estetykę. Uważam, że przepały mogą psuć fotę, ale czasem wręcz przeciwnie.

Nie ma reguły. I to jest najpiękniejsze w fotografii.

-----------------
Rafał: OK --Wskaż takie swoje zdjęcie z przepałami celowymi, i zobaczymy czy Twoja estetyka znajdzie uznanie (mam na myśli te przepały :) )
-------
Natomiast dorabianie szumu to u mnie norma ...