PDA

Zobacz pełną wersję : aberacja chromatyczna



adacho1
2.07.03, 20:52
czy moze ktos zna jakis dobry program do likwidacji tego nieprzyjemnego efektu, cos skutecznego i prostego,,, :roll:

Pozdr.........
adacho

Hans
3.07.03, 10:20
jezeli fotografujesz aparatem o mozliwosci manualnych ustawien , zwieksz wartosc przyslony , to zniweluje aberacje, a ten efekt mozesz zniwelowac w kazdym programie graficznym ale recznie niestety
Pozdr

adacho1
3.07.03, 11:15
jezeli fotografujesz aparatem o mozliwosci manualnych ustawien , zwieksz wartosc przyslony , to zniweluje aberacje, a ten efekt mozesz zniwelowac w kazdym programie graficznym ale recznie niestety
Pozdr

aparat c5050, czsami jednak nie da sie zwiekszyc przesłony, jesli nam zalezy na malej glebii, zgadam sie ze sa to sytuacje sporadyczne ale wystepują , chodzilo mi bardziej o program który jest w stanie zlikwidowac aberacje na calej fotce (zeby sie nie bawic recznie) jakis dobry filtr lub efekt,,,

Arras
4.07.03, 12:25
No właśnie. Ma ktoś jakiś ciekawy sposób? Bo post czeka na odpowiedź a tu nic. Rzeczywiście to jest czasem denerwujący problem na zdjęciu a ręcznie się ciężko to poprawia. A może ktoś gdzieś spotkał jakiś filtr (do photoshopa) właśnie do tego?

rekin
12.07.03, 03:42
Ciężka sprawa bo wielkość aberracji jest różna w zależności od optyki aparaciku i jak wiadomo zwiększa się zwykle ze zmniejszeniem przesłony. Ja o takim programiku nie słyszałem. Jak chcę ustawić małą głębię ostrości to spaceruję kilka kroków w tył od obiektu zwiększam ogniskową i ustawiam punktowy pomiar (spota) na ten obiekt, wykadrowuje i już. W olku 4040 aberacja nie jest drażniąca od wartości około 4 (nawet mniej)
Pozdrawiam

kano
12.07.03, 05:55
Nie ma prostych metod na usuniecie CA (chromatic abberation, ten skrot przyjety w angielskim powinien ulatwic poszukiwania w sieci). Daje sie to zrobic w Photoshopie, ponizej dobry link opisujacy taki proces, ktory mozna potem zautomatyzowac (opcja Action):
http://www.dpreview.com/learn/Glossary/Optical/Chromatic_Aberrations_01.htm

rekin
12.07.03, 12:43
Chyba kiepsko z moim wzrokiem bo napisałem o achromatycznej w odpowiedzi na temat aberacji chromatycznej. Sorry. A swoją drogą o tej możliwości w Photoshopie to nie wiedziałem. Dzięki. Zawsze myślałem, że trzeba używać jak najlepszej optyki najlepiej APO i tyle i nic nie da się zrobić - ale to taka zaszłość w myśleniu z czasów gdy nie było cyfrówek :wink:
Pozdrawiam