PDA

Zobacz pełną wersję : Co zrobić aby poprawić ostrośc w E-510?



hubbertus
21.03.09, 20:54
Witam wszystkich :)
Posiadam E-510 ale nie jestem zadowolony z GO. Czy można wgrać jakiś firmware który to poprawi? Zastanawiałem się , czy jakby wgrać firmware od E-410 to da to jakieś efekty i co tym samym stracę?
Proszę o odpowiedz ;)
Pozdrawiam

zulka
21.03.09, 20:57
wejdź sobie w ustawienia aparatu i ustaw wyostrzanie na + tak jak lubisz ;>

Ale co ma piernik do wiatraka?

droplet
21.03.09, 20:58
Jakie masz obiektywy?

droplet
21.03.09, 21:01
Teraz do mnie dotarło.
Ja już nie wiem co nie pasi, ostrość czy głębia ostrości.

hubbertus
21.03.09, 21:03
Mam standardowe kitowe obiektywy. W opcjach już zmieniłem ostrość na max. Kolega ma 410 i takie same obiektywy i wychodzą mu dużo bardziej ostre foty.

rodzyn
21.03.09, 21:06
Co ma korpus do GO ?
W korpusie programowo można wyostrzyć JPGi, ale nie GO, która zależy od optyki i użytej przysłony -im większa cyfra przysłony tym GO większa (np.: F.4 mała GO a przy np. F.8 większa GO)

psemo
21.03.09, 21:10
wstaw jakies przykładowe foto , wtedy będzie można więcej podpowiedzieć .


Ja na kity złego słowa nie powiem , ostre są :esystem:

zulka
21.03.09, 21:10
Może warto porównać RAWy

Może nieostre zdjęcie to sprawa braku umiejętności jeszcze - to nie złośliwość ale jeden z możliwych powodów.

o ile mówimy o ostrości, bo GO to ten piernik ;)

hubbertus
21.03.09, 21:10
Do f8 jest GO w miarę a powyżej się już psuje :(
Dokładnie chodzi mi o to, że jak robie powiedzmy portret to nie jest ostry tak jak by był zrobiony 410. Nie rozumie dlaczego w wyższym modelu zrobili gorsza ostrość niż w 410 :(

zulka
21.03.09, 21:13
Do f8 jest GO w miarę a powyżej się już psuje :(



GO to głębia ostrości
a ostrość - to ostrość

psemo
21.03.09, 21:21
nie kumam , masz na myśli GO , czy ostrość obiektywu :shock:

zapodaj foto z exifem tak będzie najlepiej .

f 7.1 i f8.0 do portretu mam super .

rodzyn
21.03.09, 21:24
A może to kwestia zbyt długiego czasu naświetlania i poruszenia powyżej wartości przysłony F8. Czy jest włączona stabilizacja obrazu?

Bodzip
21.03.09, 21:25
Łopatologicznie - robisz zdjęcie np. słupków przy drodze (takie przy przejściu dla pieszych). Robisz po skosie wzdłuż tych słupków. i ostre są między 3 - 5 metrem. To jest GO czyli głębia ostrości.
Ostrość natomiast zależy od wielu czynników - od czasu, od tego czy stosujesz stabilizację, czy piłeś... :)

hubbertus
21.03.09, 21:43
Nie wiem dlaczego pisze że był czas naświetlania 15s przecież taki nie był:evil:
to fotka robiona przed chwilą ze statywem EXIF jest dołączony

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img3.imageshack.us/my.php?image=1011827.jpg)

andre77
21.03.09, 21:43
Gdzieś kiedyś wyczytałem że e-410 na najniższych ustawieniach bardziej wyostrza niż e-510 na najwyższych jeśli chodzi o jpegi. Zawsze można w programie wyostrzyć i jak dla mnie to zaleta e-510 a nie wada. Druga sprawa to że mylisz GO ( głębia ostrości ) z ostrością, to dwa różne parametry.

Rinho
21.03.09, 21:44
Wstaw kolego jakąś fotę, napisz co Ci w niej nie leży, to podyskutujemy. W tej chwili, to tak sobie gdybamy...

HiHi, o to chodziło
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Ewidentnie poruszone... czas naświetlania 1/3s -tego w ręku raczej nie utrzymasz

andre77
21.03.09, 21:50
Jak robiłeś ze statywu to sprawdź czy stabilizacja wyłączona bo na statywie działa odwrotnie jak z ręki.

lekar
21.03.09, 21:52
Czas naświetlania 0,333s, a MZ pomimo statywu zdjęcie poruszone.

Rinho
21.03.09, 21:54
Czas naświetlania 0,333s, a MZ pomimo statywu zdjęcie poruszone.

Przy wciskaniu spustu poruszył. Trza ustawić opóźnienie na min 2sek albo wyzwolić z pilota jak radził baudolino.
Jeśli masz kiepski statyw, ustaw opóźnienie na 12 sek po wciśnięciu spustu. To da czas aparatowi, by ustabilizowały się drgania.
Opóźnienie ustawiasz na przycisku po lewej stronie korpusu - ten, bliżej wyświetlacza. :wink:

pol189
21.03.09, 21:55
Nie wiem dlaczego pisze że był czas naświetlania 15s przecież taki nie był:evil:
to fotka robiona przed chwilą ze statywem EXIF jest dołączony

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img3.imageshack.us/my.php?image=1011827.jpg)

To zdjęcie jest poruszone. Jeśli robisz ze statywu to wyłącz stabilizacje, i spróbuj wyzwolić samowyzwalaczem (nie wiem jaki masz statyw, ale chyba niezbyt stabilny).

droplet
21.03.09, 22:07
Tak z ciekawości.
Czy komuś poruszyło się zdjęcie przy włączonej stabilizacji na statywie przy długim czasie?

Mnie się to jeszcze nie zdarzyło.

hubbertus
21.03.09, 22:08
Dziękuje za porady ;)
Jutro zrobię kilka fotek wg waszych porad i wstawię.

psemo
21.03.09, 22:15
ustaw sobie tryb S-AF +MF jak ci zgubi ostrośc to poprawisz manualnie .

lekar
21.03.09, 22:16
Tak z ciekawości.
Czy komuś poruszyło się zdjęcie przy włączonej stabilizacji na statywie przy długim czasie?

Mnie się to jeszcze nie zdarzyło.

Nigdy i zawsze ustawiam 2 sek.

Misiaczek51
21.03.09, 22:43
Myślę że pytający sobie żartuje a wy dajecie się podprowadzać.

e-510
21.03.09, 22:44
Nigdy i zawsze ustawiam 2 sek.

Ja też nie zauważyłem poruszonych zdjęc z załączonym IS z aparatem na statywie.

Ramzes_II
21.03.09, 23:02
Ja też nie zauważyłem poruszonych zdjęc z załączonym IS z aparatem na statywie.
Przy dwóch sek mozna tego nie zauwazyc, ale przy kadrach nocnych i naprawdę długim czasie - 10 sek i wiecej właczony IS generuje zakłócenia widoczne w postaci poziomych lini. Nie zawsze wychodzą, ale mi kilkakrotnie sie to zdarzyło. Zasada była tez taka - im wyższe ISO tym to wyraźniejsze. Potem wyczytałem dopiero ze przy długich czasam z uzyciem statywu nalezy wyłaczac IS.
Mądrzejszy w wiedzę tego efektu juz nie zaobserwowałem, a w pierwszym momencie - to był dopiero kupiony sprzet - miałem wrazenie ze cos sie w nim popsuło i generuje banding.
Teraz wiem ze sie nie popsuło i jest dobrze :)

andre77
21.03.09, 23:25
Ja też nie zauważyłem poruszonych zdjęc z załączonym IS z aparatem na statywie.

Ja też nie zauważyłem, ponieważ wyłączam tak jak w instrukcji napisane.

e-510
22.03.09, 00:22
Ja też nie zauważyłem, ponieważ wyłączam tak jak w instrukcji napisane.

hehehe,ja instrukcji nie czytam a aparat zdjęcia robi,:P
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Przy dwóch sek mozna tego nie zauwazyc, ale przy kadrach nocnych i naprawdę długim czasie - 10 sek i wiecej właczony IS generuje zakłócenia widoczne w postaci poziomych lini. Nie zawsze wychodzą, ale mi kilkakrotnie sie to zdarzyło. Zasada była tez taka - im wyższe ISO tym to wyraźniejsze. Potem wyczytałem dopiero ze przy długich czasam z uzyciem statywu nalezy wyłaczac IS.
Mądrzejszy w wiedzę tego efektu juz nie zaobserwowałem, a w pierwszym momencie - to był dopiero kupiony sprzet - miałem wrazenie ze cos sie w nim popsuło i generuje banding.
Teraz wiem ze sie nie popsuło i jest dobrze :)

Byc może Ramzes o to chodzi,tzn.napewno o to chodzi.Chyba.;)

Mirek54
22.03.09, 01:01
Czy Wy nie widzicie ,ze model na fotce jest tak podekscytowany,ze drzy caly.Popatrzcie na jego oczy,on jest wystraszony po prostu.Chocby nie wiem ile ksiazek przeczytac,instrukcje na pamiec sie nauczyc,zrobic kilkanascie ujec na roznych ustawieniach,zapisac i pozniej zobyczyc efekty,to i tak ostre nie wyjdzie.
Chociaz ja bym probowal wszystkiego,jesli sie nie uda,to pozniej posta pisal.

krzychru
22.03.09, 01:04
ok skoro jest już wątek o ostrości i stabilizacji proszę powiedzcie czym się różnią tryby "is1" od "is2"??

Słyszałem że is1 pomaga w płaszczyźnie pion i poziom a is2 tylko w jednym kierunku. Czy to prawa? Bo już zgłupiałem ;/


PS: uważam, że temat założony przez kogoś kto robi sobie zwykłe jaja bo tu ewidentnie jest długi czas a autor mówi ze nie ;)

Ramzes_II
22.03.09, 01:05
ok skoro jest już wątek o ostrości i stabilizacji proszę powiedzcie czym się różnią tryby "is1" od "is2"??

Słyszałem że is1 pomaga w płaszczyźnie pion i poziom a is2 tylko w jednym kierunku. Czy to prawa? Bo już zgłupiałem ;/
Tak. IS 1 działa w obu płaszczyznach, a IS 2 słuzy do panoramowania. Działa tylko w pionie.

krzychru
22.03.09, 01:06
Wielkie dzięki Ramzesie drugi :grin:

japawel
23.03.09, 00:13
Napisałeś z początku, ze Twoj kolega w e-410 ma ostrzejsze zdjęcia, to akurat jest normalne bo mimo zastosowania w e-510 tej samej matrycy co w e-410 obniżono w nim stopień wyostrzania.

hubbertus
23.03.09, 16:17
A da sie to jakoś tak zrobic zeby wgrac samo oprogramowanie do wyostrzenia?

szczesliwy
23.03.09, 16:41
Jeśli tak Ci przeszkadza ta ostrość to ja się z chęcią z Tobą zamienię. Mam E-410 :-P.

Rinho
23.03.09, 17:50
O, i to jest bardzo dobra odpowiedź. :wink:

Darekw1967
23.03.09, 17:50
A da sie to jakoś tak zrobic zeby wgrac samo oprogramowanie do wyostrzenia?

W programie graficznym mozesz wyostrzyc bardziej o ile
zdjecie jest nieporuszone.

brooneq
29.03.09, 16:38
najpierw lektura potem cykanie. Kupiles sobie sprzet, nie wiesz jak go uzywac a wine zwalasz na "Bog wie co"... trzymaj aparat stabilnie a nie nim machasz jak jakas maczuga.