PDA

Zobacz pełną wersję : E-420 - niewiele tu o tej puszce



PiterM
19.03.09, 19:37
Sporo poszukiwalem w necie na temat E-420 przed zakupem, i niestety nawet tutaj niewiele na ten temat znalazlem. A przeciez jesli ktos (jak ja) szuka mozliwie najlzejszej i najmniejszej lustrzanki, to 420 jest chyba wyborem nr1, czyz nie?

Po kilkudniowym uzywaniu w Tatrach moge powiedziec, ze to zaskakujaco skuteczna maszynka! Mimo, iz nie ma uszczelnien na kazda pogode, to poki co przezyla kilka dni ciaglych sniezyc, -10 stopni i silny wiatr na Kasprowym, totalne zasniezenie i trudy jezdzenia za mna w plecaku na nartach i na krzeselkach. Efekty koncowe zobacze dopiero jak wroce do domu i wrzuce fotki na kompa, ale poki co wygladaja bardzo obiecujaco!

(do puszki mam zapiety ZD 14-54)

Darekw1967
20.03.09, 02:01
Sporo poszukiwalem w necie na temat E-420 przed zakupem, i niestety nawet tutaj niewiele na ten temat znalazlem. A przeciez jesli ktos (jak ja) szuka mozliwie najlzejszej i najmniejszej lustrzanki, to 420 jest chyba wyborem nr1, czyz nie?

Po kilkudniowym uzywaniu w Tatrach moge powiedziec, ze to zaskakujaco skuteczna maszynka! Mimo, iz nie ma uszczelnien na kazda pogode, to poki co przezyla kilka dni ciaglych sniezyc, -10 stopni i silny wiatr na Kasprowym, totalne zasniezenie i trudy jezdzenia za mna w plecaku na nartach i na krzeselkach. Efekty koncowe zobacze dopiero jak wroce do domu i wrzuce fotki na kompa, ale poki co wygladaja bardzo obiecujaco!

(do puszki mam zapiety ZD 14-54)

Witaj

Moj E-410 i przebywajac 2 dni w deszczu i dwa w padajacym sniegu
dobrze sobie poradzil.

Pozdrawiam

arhtus
23.04.09, 10:56
Witam wszystkich.

Normalnie system zasilający w Olkach zaczyna mnie bardzo irytować.
Na dzisiejszy poranek zaplanowałem sobie wypad do lasu z 420+35.
Jak zaplanowałem tak zrobiłem. Dotarłem, porozkładałem graty, cyknąłem dwie fotki.... "Bateria rozładowana", pomimo tego, że przy uruchamianiu wskaźnik nał. bat. nic takiego nie sugerował. No nic trza kupić zapas i teraz pada pytanie jaki, np. taki Hahnel za 80zł, czy można kupić coś sensownego taniej?

Ps. z E3 jest podobnie tylko tam bateria starcza na dłużej, ale sygnalizacja jest podobnie beznadziejna...

Jack
23.04.09, 11:06
... "Bateria rozładowana", pomimo tego, że przy uruchamianiu wskaźnik nał. bat. nic takiego nie sugerował...Bateria litowo-jonowa wytrzymuje bez problemu doładowanie, bez konieczności pełnego rozładowania. Przed wyjściem w plener - po prostu - naładuj bez oglądania się na wskaźnik w aparacie:!::)
Pozdrawiam
Jack

epicure
23.04.09, 11:11
W zasadzie nie ma żadnego wskaźnika stanu naładowania akumulatora. Jest tylko ostrzeżenie, kiedy stan naładowania jest już bardzo niski i starczy zaledwie na kilkanaście lub kilkadziesiąt zdjęć. Dopiero w E-30 jest możliwość ustawienia, w którym momencie ma się te ostrzeżenie pojawiać.

Magnesus
23.04.09, 11:57
W zasadzie nie ma żadnego wskaźnika stanu naładowania akumulatora.

W e-520 mam wskaźnik, który pokazuje kilka pozycji stanu naładowania. Pewnie jest niedokładny, ale jest. :)

epicure
23.04.09, 12:09
Jego użyteczność jest znikoma, a wskazania nic tak naprawdę nie wskazują.

Magnesus
23.04.09, 12:10
Jego użyteczność jest znikoma, a wskazania nic tak naprawdę nie wskazują.

Dziwne, bo u mnie wskazuje tak jak ma.

epicure
23.04.09, 12:17
Co wskazuje? Albo pokazuje, że akumulator jest pełen (nawet jeśli jest rozładowany do połowy), albo pokazuje, że jest bliski rozładowania.

micky
28.04.09, 20:43
W sumie nie wiem czy w tym dziale czy w Co kupić?
Poproszę o opinię userów E420 z ZD14-54 lub ZD9-18 jak się użytkuje taki zestaw tzn z troszkę większym i cięższym szkłem? Zależy mi na jak najmniejszym i najlżejszym uniwersalnym zestawie do landszaftów - jak najmniej szpeju ;) w sumie tej 420-tce brak mi tylko stabilizacji ale nie koniecznie cały czas czekam na olkowe mikro 4/3 a wakacje za pasem przyglądałem się panasowi G1 ale jakoś nie to nie mówiąc że w media markt cena jest teraz zaporowa 2999 z jednym obiektywem ciekawe jaka cena na wejście na rynek GH1 +14-140??

Karol
28.04.09, 20:51
Poproszę o opinię userów E420 z ZD14-54 lub ZD9-18 jak się użytkuje taki zestaw tzn z troszkę większym i cięższym szkłem? Zależy mi na jak najmniejszym i najlżejszym uniwersalnym zestawie do landszaftów - jak najmniej szpeju
Używałem trochę 410 z jednym i drugim szkłem - dla mnie ok, może nie jest to zestaw pod wielogodzinne sesje ale do krajobrazów przy Twoich oczekiwaniach tak. Jak miałem E-410 i zależało mi na małej wadze i rozmiarze zabierałem tylko ZD 9-18 i ZD 50 - mogłem tym zrobić wszystko co chciałem.

grizz
28.04.09, 20:58
Nie porównuj 9-18 z 14-54... to wagowo i rozmiarowo, jednak rożne szkła.

Sisywać sie beðzie dobrze... tak jak stare, klasyczne OMki... trzyma sie za szkło :D

epicure
28.04.09, 21:08
Również używałem E-410 zarówno z ZD 14-54, jak i z ZD 9-18. W obu przypadkach sprzęt trzyma się dobrze (ZD 9-18 jest wielkości kitów, więc to mała pchełka). ZD 14-54 jest już większy i cięższy, ale nadal nie sprawia problemów.

clorox
28.04.09, 21:47
[ciach] przyglądałem się panasowi G1 ale jakoś nie to nie mówiąc że w media markt cena jest teraz zaporowa 2999 z jednym obiektywem [ciach]

Czy aby na pewno z jednym? W zeszłym tygodniu bawiłem się G1 wystawionym na display'u (aparat działał) w Saturnie (Arcadia Warszawa). Cena za aparat z kitem to jeżeli dokładnie pamiętam 1799. Prawdę mówiąc mam po tych 10 min. zabawy mieszane uczucia.

Też początkowo miałem zamiar brać e-420, ale w końcu dołożyłem do e-520 i uważam, że zrobiłem bardzo dobrze. Wygoda użytkowania e-420 w związku z brakiem dedykowanych przycisków na obudowie jest jednak trochę ograniczona, chociaż dalej uważam, że to "najseksowniejsza" lustrzanka na rynku - zwłaszcza "komanchi" kit.

micky
28.04.09, 22:04
Nie porównuj 9-18 z 14-54... to wagowo i rozmiarowo, jednak rożne szkła.

Sisywać sie beðzie dobrze... tak jak stare, klasyczne OMki... trzyma sie za szkło :D

Dla mnie 14-54 to idealne szkło uniwersalna ogniskowa super jakość, mam CPL, cokina
ale chodzi mi po głowie szatański pomysł sprzedać/zamienić 14-54
na ZD9-18 w sumie w landszafcikach ważniejszy dla mnie jest szeroki kąt niż światło
E420 też ma wszystko czego mi potrzeba czy czekać na olkowego mikrusa?

PS
mówisz klasyczne to dla mnie gitara;)
echh piękne czasy zapach R09 czy hydrofenu na dłoniach
kiedyś mogłem powiedzieć że fotografuje do szuflady
a teraz co na twardy dysk ;)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Nie porównuj 9-18 z 14-54... to wagowo i rozmiarowo, jednak rożne szkła.

Sisywać sie beðzie dobrze... tak jak stare, klasyczne OMki... trzyma sie za szkło :D


Czy aby na pewno z jednym? W zeszłym tygodniu bawiłem się G1 wystawionym na display'u (aparat działał) w Saturnie (Arcadia Warszawa). Cena za aparat z kitem to jeżeli dokładnie pamiętam 1799. Prawdę mówiąc mam po tych 10 min. zabawy mieszane uczucia.

Też początkowo miałem zamiar brać e-420, ale w końcu dołożyłem do e-520 i uważam, że zrobiłem bardzo dobrze. Wygoda użytkowania e-420 w związku z brakiem dedykowanych przycisków na obudowie jest jednak trochę ograniczona, chociaż dalej uważam, że to "najseksowniejsza" lustrzanka na rynku - zwłaszcza "komanchi" kit.

byłem w MM w Szczecinie dwa razy pytałem obsługę o cenę jedno czy dwa szkła za każdym razem odpowiadali że za jedno a to cena z nowego cennika Panasa???
co do E420 zastanawiam się nad możliwością dokręcenia handygrip'a przy klasycznym mocowaniu pasków z przodu puszki?

RadioErewan
28.04.09, 22:11
Tak ogólnie - to E420 używało mi się ostatnio bardzo dobrze. Szkoda tych 3 punktów AF. Męczący jest też fakt braku możliwości zmiany kroku EV.
Wszystkie panoramki z nad Biebrzy klepnałem E-420.

Pozdrawiam

Karol
28.04.09, 22:16
ale chodzi mi po głowie szatański pomysł sprzedać/zamienić 14-54
na ZD9-18 w sumie w landszafcikach ważniejszy dla mnie jest szeroki kąt niż światło
E420 też ma wszystko czego mi potrzeba czy czekać na olkowego mikrusa?

Zamiana 14-54 na 9-18 jest dyskusyjna - chociaż w pejzażu ten drugi będzie lepszy to 14-54 bardzo trudno się pozbywać... Raczej dokup 9-18.

Twoja sprawa czy czekać czy nie ale IMHO szkoda życia. Jak wyjdzie mikrus od Olka znając życie na start będzie drogi i znów będziesz czekać... Obecnie używane 410/20 kupisz za mniej niż tysiąc złotych często z małym przebiegiem, w doskonałym stanie, na gwarancji...

aikidudi
29.04.09, 18:54
Ja posiadam e420 z 12-60swd i na poczatku myslalem, ze to bedzie nieporozumienie. W koncu 420 nie ma wygodnego gripa,ale sie przyzwyczailem i teraz mi lezy:) w zasadzie uzywam tylko tego obiektywu i jak narazie jestem zadowolony. Chce teraz dokupic tylko 40-150, a z czasem e-30 lub e620. Tak nawiasem mowiac to ktory wybrac? e30 czy e620?
pozdrowka

epicure
29.04.09, 18:58
Tak nawiasem mowiac to ktory wybrac? e30 czy e620?

To zależy, czy chcesz mieć tańszy, czy bardziej wypasiony.

micky
2.05.09, 21:33
.....Twoja sprawa czy czekać czy nie ale IMHO szkoda życia. .....

za sprawą dzisiejszej promocji w MM nabyłem malucha 420 w zacnej cenie,
wygląda na to, że się polubimy;)
w końcu szkoda życia!
wielkie dzięki za pomoc !!
PS
w kasie przede mną też pan skorzystał z promocji gotówką płacił 24 tyś gro sprzętu to Olympusy 420 i 520, kilka soniaczy i panasy

PiterM
7.05.09, 01:21
Dla mnie E420 + 14-54 to IDEALNY lekki i mały podróżnik! Załączam też kilka zdjęć z tego zestawu (obiecane dawno temu, ale lepiej późno niż wcale). To, czego mi zabrakło w górach, to filtr polaryzacyjny (już oczywiście mam). Ten zestaw miał dla mnie stanowić uzupełnienie mojego "stacjonarnego" Nikona na wszelkie wyjazdy i wyśmienicie spisuje się w tej roli.

Oczywiście cały efekt robi tutaj 14-54 a nie puszka, dla mnie ten obiektyw jest perełką, dla której warto było wejść w system Olympusa.

micky
22.09.09, 00:48
mam pyt dotyczące ustawień w E420 wcześniej blisko 4 lata fotografowałem E300 jego reprodukcja czy koloru, kontrastu, itp itd najczęściej mi bardzo odpowiadała i nie wymagała korekty a jeżeli już to minimalnej natomiast fotografie z malucha są, sam nie wiem takie "plastikowe" i "płaskie", czy różnica tylko w matrycach czy można coś jeszcze wyciągnąć z ustawień samego korpusu , jakie macie doświadczenia w tym temacie będę wdzięczny za podanie konkretnej konfiguracji aparatu tzn kontrast, wyostrzenie, ...... chętnie przetestuję nastawy z Waszych 420tek:) może mam jakieś "przeszkadzajki" i "ulepszcze zdjęć" powłączane hmm?

arhtus
24.09.09, 00:02
a nie lepiej zapisywać rawy i potem na kompie spokojnie popróbować rożne ustawienia:wink:

sn00p
24.09.09, 09:31
A chcecie sampelki pokazujące jak e-420 potrafi pięknie zaszumieć przy ISO 100 ? :wink:

micky
24.09.09, 11:40
A chcecie sampelki pokazujące jak e-420 potrafi pięknie zaszumieć przy ISO 100 ? :wink:

masz jakieś doświadczenia E420?

sn00p
24.09.09, 11:58
masz jakieś doświadczenia E420?
Inaczej bym sampli nie proponował ;]
Byłem właścicielem tej puszki jakieś pół roku. Przed przesiadką na e-1.

Sample o których mówiłem to zdjęcia e-420 + heliso 44m-4 robione na ISO100 przy f/2 (z MF oczywiście, ale to bez znaczenia).
Zdjęcia gładkiej metalicznej powierzchnie wyglądały kiepsko ;]

Dziś wieczorem poszukam i pokaże.
Pzdr.

sn00p
24.09.09, 12:25
sn00p ten szum na ISO 100 to pikuś, skup się lepiej padace d5000 ;-)

Pzdr
A co to wnosi do tematu ?
Boli Cię, że skupiam się na d5000, zamiast na czymś z E, czy o co chodzi ?
Weź ogarnij trochę i przestań trollować.

Powiedziałem, że mi e-420 zaszumiał. Pokaże sample i tyle w temacie.

//Edit.
Ktoś mi dał -rep za tego posta z informacją "Nie zgadzam się"
Z czym się nie zgadzasz ? Z tym, że mi zaszumiał ? Ja też się z tym nie zgadzam, wolę żeby nie szumiał ... No ale jednak - szumi, co zrobić ...

Darekw1967
24.09.09, 13:38
A co to wnosi do tematu ?
Boli Cię, że skupiam się na d5000, zamiast na czymś z E, czy o co chodzi ?
Weź ogarnij trochę i przestań trollować.

Powiedziałem, że mi e-420 zaszumiał. Pokaże sample i tyle w temacie.

//Edit.
Ktoś mi dał -rep za tego posta z informacją "Nie zgadzam się"
Z czym się nie zgadzasz ? Z tym, że mi zaszumiał ? Ja też się z tym nie zgadzam, wolę żeby nie szumiał ... No ale jednak - szumi, co zrobić ...

Witam !

Nie powinien az tak szumiec na 100 ISO ale nawet jak bys mial
pewien szum przy 10 Mpix to zmniejszajac fotke pod odbitke czy
na strone WWW pozbedziesz sie tych szumow.

Na niskich ISO Olek spokojnie nadaje sie do focenia.

Robilem tez zdjecia nocne i na odbitce 21x15 w 300 DPI
obraz bez zarzutow, wiec jak Olkiem sie da... to nie
jest problem z uzywaniem tego sprzetu takze w tych warunkach.

Mnie bardziej przeszkadzaja zbyt wyglancowane obrazy ;)


Pozdrawiam

epicure
24.09.09, 13:46
sn00p, jeśli to był przeostrzony jpeg prosto z aparatu, w dodatku robiony z automatyczną gradacją, to nie bata, żeby nie szumiał. Tyle tylko, że takiego szumu nigdy nie zobaczysz, wykorzystując rozsądne sposoby prezentacji zdjęć (czyli wydruk lub prezentacja na ekranie tak, żeby zdjęcie zmieściło się na nim w całości, a nie we fragmentach).

sn00p
24.09.09, 14:25
Spokojnie :wink:
Ani razu nie powiedziałem, że e-420 to kiszka, czy że szumi nie pozwalają zdjęć robić.
Byłem z niego zadowolony.

Ten szum o którym mówię (wieczorem pokaże sampla) to w ramach ciekawostki.
Ja się mocno zdziwiłem jak to zobaczyłem. Myślałem nawet, że Helios zepsuty :grin:

micky
24.09.09, 14:54
(............) Mnie bardziej przeszkadzaja zbyt wyglancowane obrazy ;)




właśnie o to mi chodzi, o takie ustawienia "suwaczków" w aparacie, nie mówię o RAWach, żeby kolor, kontrast... cała plastyka obrazu była bardziej naturalna cytując przedmówcę "niewyglancowana"!
Niech mają zdjęcia nawet szum kiedyś się forsowało ORWO albo inny FOTOpan na 400 czy 800iso wołało w hydrofenie co by fotka była z ziarnem, taka bardziej artystyczna;)

Magnesus
24.09.09, 14:56
Ja się mocno zdziwiłem jak to zobaczyłem. Myślałem nawet, że Helios zepsuty :grin:

Pewnie niedoświetliłeś i to było przynajmniej w cieniach bliżej ISO400 lub ISO800 niż ISO100. Każda cyfrówka szumi na ISO100.

Darekw1967
24.09.09, 15:19
Spokojnie :wink:
Ani razu nie powiedziałem, że e-420 to kiszka, czy że szumi nie pozwalają zdjęć robić.
Byłem z niego zadowolony.

Ten szum o którym mówię (wieczorem pokaże sampla) to w ramach ciekawostki.
Ja się mocno zdziwiłem jak to zobaczyłem. Myślałem nawet, że Helios zepsuty :grin:

A probowales podpiac inny obiektyw ? Zuiko 14-54 na przyklad ?

Zauwazylem, ze w cieniach mialem mniejsze szumy na Zuiko 14-54 niz
to samo robione na Zuikio 14-42.

Wazne tez czy korzystales z LV bo to powoduje, ze matryca
ma ciagla prace - nagrzewa sie i bardziej rosna szumy.

RadioErewan
24.09.09, 15:29
Niektóre panoramy robiłem 420. Chyba wszystkie tu:
http://www.fototv.pl/newsy/wydarzenia/biebrza-wiosna2009.html
Gdyby nie mała szybkostrzelność, 3-polowy af i kiepski braketing, bym się tylko na e-420 przestawił.

Pozdrawiam

epicure
24.09.09, 16:10
Zauwazylem, ze w cieniach mialem mniejsze szumy na Zuiko 14-54 niz
to samo robione na Zuikio 14-42.

Przy tej samej czułości?

sn00p
24.09.09, 18:25
A probowales podpiac inny obiektyw ? Zuiko 14-54 na przyklad ?

Zauwazylem, ze w cieniach mialem mniejsze szumy na Zuiko 14-54 niz
to samo robione na Zuikio 14-42.

Wazne tez czy korzystales z LV bo to powoduje, ze matryca
ma ciagla prace - nagrzewa sie i bardziej rosna szumy.
Darek pisałem, że fota była robiona Heliosem 44m-4 na f/2.
Kurde nie mam już tamtego zdjęcia ... widać musiało pójść do kosza.
Ale pokaże inne, co prawda ISO200, ale zobaczcie sami ;]


http://img2.imageshack.us/img2/9819/pc070586.jpg

Prawy dolny róg.
Podoba się ? :wink:

epicure
24.09.09, 18:39
sn00p, to jest jpeg prosto z aparatu? Miałeś włączoną auto gradację? Założę się, że tak. Wobec tego dziwiłbym się, gdyby aparat, próbując wyciągnąć szczegóły z cienia czarnego jak smoła, nie powodował wzrostu szumów.

sn00p
24.09.09, 18:46
sn00p, to jest jpeg prosto z aparatu? Miałeś włączoną auto gradację? Założę się, że tak. Wobec tego dziwiłbym się, gdyby aparat, próbując wyciągnąć szczegóły z cienia czarnego jak smoła, nie powodował wzrostu szumów.
To jest jotpeg prosto z body, bez grzebania.
Gradacja nie była na Auto tylko na Normal (głowy sobie nie dam obciąć ale na 95%).
Generalnie często takie kwiatki wychodziły mi właśnie z Heliosem. Z Zuiko nigdy.


Pzdr.

mynameisnobody
24.09.09, 19:10
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img147.imageshack.us/i/noise1.jpg/)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img147.imageshack.us/i/noise2.jpg/)

1:1 >szum i banding--- OM4, zuiko 28mm F2 ,POLYPAN F ,ISO50...
Droga Redakcjo -mój aparat szumi, -CO ROBIĆ!?
Proponuję zmniejszyć jeszcze ilość światła podczas focenia "apetycznej pianki białkowo -tłuszczowo- chemicznej" a aparat zgłupieje bardziej jeszcze.
To twoje zdjęcie cierpi na brak światła i kontrastu a nie na szum.
To co widzisz to rozpaczliwa próba usunięcia szumu przez algorytm jpeg wbudowany w aparat.
Szumu który powinien się znaleźć na fotce ale być "schowany" w cieniu.
Typowy efekt działania "powiększacza dynamiki" na płaskich, bezkontrastowych jpegaach.
Tak już jest.
Dziwi mnie że to kogoś dziwi.
Oto Twoje zdjęcie.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img101.imageshack.us/img101/2268/noise3.jpg)
Mogę się założyć że gradację miałeś ustawioną na AUTO.
Spróbuj może jakichś bardziej ciekawych tematów -może zwyczjna albo pasztetowa?

sn00p
24.09.09, 19:23
Miałem coś napisać w temacie, ale jak czytam wypowiedzi, w tonie błaznowania to mi ochota na pisanie przechodzi. Wydoroślej.
Cześć.

mynameisnobody
24.09.09, 19:28
prędzej skonam
Wolę błaznować niż pisać śmiertelnie poważnym tonem o rzeczach oczywistych i do znudzenia już walcowanych.
Mam po sąsiedzku e-420, to naprawdę nie jest trudny sprzęt.
Używając jakichś słoików po dziadku trzeba się liczyć że elektronika głupieje nie mogąc poprawnie zidentyfikować szkła (i) korekt które ma wprowadzić do JPEGa. Teraz sobie dodaj podbicie cieni (bardzo inwazyjne podbicie traktujące wszystko jak leci), usunięcie "szumu",prostowanie geometrii, przemielenie kolorów dla "korekty" balansu bieli i kto go tam jeszcze wie (tak wszystko to siedzi w zuiko ZD i spółce...).
Trudno pojąć -?
Podobne zdziwienie nastało gdy się okazało że Oly "magicznie" poprawia obraz w m4/3 z dedykowanymi szkłami.
Oszustwo! -krzyknie jeden z drugim.
Straszne niedopuszczalne zafałszowanie stare jak fotografia cyfrowa lecz porządnie i skutecznie działająca doniedawna tylko w sprzęcie 4/3.
Problem każdego fotografa doniczek i szumofoba na tym świecie.
Na zdrowie !:twisted:
Tak więc już wiadomo że Olympus korzysta z możliwości jakie daje mu wymiana informacji lens-body >to co robimy ? -przerywamy mu ów dialog i zapinamy 20letni zabytek.
Powinni naklejać jakieś ostrzeżenie na olkach o konsekwencjach czy coś?
RAW -magiczne słowo > pozostawiam jego rozszyfrowanie bo nie chcę więcej błaznować.

Daniello
24.09.09, 19:30
Ton wypowiedzi wynika z ignorancji lub niewiedzy autora parówki. Tak więc trzeba dobrze naświetlać foty, preferować RAWy, a z takiego E-500(a co dopiero E-420) do, powidzmy, 1000 ISO można wyciągnąć foty na których będzie akceptowalny do prezentacji internetowej i małych odbitek obraz.

lesz
10.12.09, 12:45
W mojej 420 z kitowym 17,5 występuje podobna sytuacja. W starym budynku w którym mam mieszkanie jest małe okno na ogromnej ścianie. W lato w granicach godziny 13 zauważyłem ciekawy motyw. Córka siedziała sobie niemal cała w mroku, a jedynie jej twarz była wyraźnie oświetlona przez snop światła wpadający pod kątem gdzieś 45'. Na portrecie tło którym była bordowa ściana miało wygląd mozajki z czernią i różnymi odcieniami czerwieni. Zrobiłem masę zdjęć (z misiem, bo córka zdenerwowała się po kilku minutach) i dopiero lampa błyskowa usunęła szum, ale cóż z tego skoro cały efekt straciłem doświetlając tło.

osiołek
12.12.09, 20:23
Zrobiłem masę zdjęć (z misiem, bo córka zdenerwowała się po kilku minutach) i dopiero lampa błyskowa usunęła szum, ale cóż z tego skoro cały efekt straciłem doświetlając tło.

czy aby na pewno? może i zdjęcia bez lampy są dobre. jak się przekonać? trzeba zrobić odbitki (może 15 x 21, może 20 x 30) i je obejrzeć. sam mam kilka odbitek z Fuji F10 ISO 1600. szumu nie widzę (szczegółów pewnie też nie, ale kiedy robiłem te zdjęcia to tych szczegółów również nie widziałem, więc czy cokolwiek straciłem?).
reasumując: czy możesz poświęcić się dla dobra Klubowiczów i wywołać na takim samym papierze dwa zdjęcia (jedno z lampą, drugie bez) i następnie podzielić się wrażeniami (tylko proszę, nie zbliżaj się do odbitek z lupą ;-) )

z osiołkowym pozdrowieniem :-) :-)

arhtus
6.01.10, 21:57
Chwilę temu zauważyłem coś dziwnego.
Po wykrzykaniu rawa z 420 w OS w exifie zmienia mi się data wykonania zdjęcia mianowicie cofa się 2 latka wstecz:?:
Nie wiem czy to z puszką coś nie tak czy soft coś dokłada od siebie.

rumpel
13.06.10, 16:08
Podepnę się pod temat E-420 .
Gdzieś kiedyś obiło się mi o uszy, że w serii aparatów e-4xx nie da się trwale wyłączyć wyświetlacza LCD i pomimo jego uśpienia, jakakolwiek zmiana parametrów powoduje jego włączenie.
Czy faktycznie taka przypadłość jest w tych korpusach ?

pozdrawiam
rumpel

epicure
13.06.10, 16:11
Czy faktycznie taka przypadłość jest w tych korpusach ?

Taka przypadłość jest we wszystkich korpusach Olka.

grizz
13.06.10, 16:16
Taka przypadłość jest we wszystkich korpusach Olka.

W e-1 nie ma :P

rumpel
13.06.10, 16:22
Miałem tylko stare olki , dzięki ;)

rumpel

Eklekto
18.06.10, 10:25
Witam wszystkich, mam pytanie :) stalęem sie prawie szczęśliwym posiadaczem e-420. Prawie wynika z faktu, że na MANUAL wiesza sie nastawianie szasów migawki , które niestety dopiero po paru zdięciach sie odblokowuje, strasznie denerwująca sprawa, nie wiem za bardzo co zrobić. Jak sie mocno zdenerwuje to go wymienie na nikona d3000 :D

A tak na poważnie, to czy możecie jakos pomóc ?

sn00p
18.06.10, 10:33
Witam wszystkich, mam pytanie :) stalęem sie prawie szczęśliwym posiadaczem e-420. Prawie wynika z faktu, że na MANUAL wiesza sie nastawianie szasów migawki , które niestety dopiero po paru zdięciach sie odblokowuje, strasznie denerwująca sprawa, nie wiem za bardzo co zrobić. Jak sie mocno zdenerwuje to go wymienie na nikona d3000 :D

A tak na poważnie, to czy możecie jakos pomóc ?
Ja to bym na pierwszym miejscu postawił zabawy z softem.
Podepnij pod komputer i spróbuj aktualizować na przykład.

Eklekto
18.06.10, 10:36
Z tym że wersja na stronie Olympusa to 1.1 dla boby i ja taka własnie mam więc nie ma co aktualizować ;/

//Edycja

Body oddane z tytułu rejkojmi. Sprzet ma zostaćwymieniony na nowy. Zobaczymy :) wolalbym zeby działał niż zwrot kasy bo bardzo przyjemny sprzęt.

rumpel
18.06.10, 22:48
A co ! ja też kilka dni temu kupiłem sobie E-420 :) . W końcu system upada ;) !więc teraz można tanio wyrwać nowy aparat :grin:

Muszę przyznać, że to fajna maszynka, taka cyfrowa OM-2 .
Myślę, że na długo pozostanie moim towarzyszem.

No i urodą mało która puszka może mu dorównać :). Po podpięciu naleśnika, albo analogowego Zuiko, robi się na prawdę kieszonkowy zestaw.

Polecam
rumpel

NightCrawler
19.06.10, 00:46
rumpel - w końcu znów masz aparat :P

arhtus
17.12.10, 19:36
Podepnę się do wątku

Mam problem z moją 420, a mianowicie ostatnio zauważyłem że dziwnie się zachowuje pokrętło (rolka)
Nieraz wprowadza zmiany przy lekkim dotyku, skok jest na nim jeszcze bardzo dobrze odczuwalny, ale delikatny ruch (dotyk) i mamy zmianę.

Na początku było to nie tak bardzo dokuczliwe i najczęściej miało miejsce (tylko:?::roll:) przy przeglądaniu zdjęć.
Robię fotę podglądam, chcę powiększyć, dotykam rolki - buuuuuch!!! trzykrotne powiększenie :shock:
Teraz mi już nie jest do śmiechu bo reaguje tak wszędzie, chwila nieuwagi i pokręcone nastawy :-x

Miał ktoś już z rolką taki problem?
Czy da się to jakoś samodzielnie naprawić czy tylko serwis, choć przy obecnych cenach 420 nie wiem czy jest sens i tak mi chodzi po głowie znaczy ten czerwony na ramieniu z widłami :evil: :wink: tak mi podpowiada - stary łap za śrubokręt:grin: w sumie to z ciekawości bym zobaczył organy mojej 420:)

Tak na serio czy da się rozkręcić rolkę bez większego bebeszenia :?:

kurokial
17.12.10, 19:40
SERWIS!
Pewnie styki coś nie banglają - sam spsujesz.