PDA

Zobacz pełną wersję : [Fotografuj.pl] TEST: Olympus E-30



RSSBot
12.03.09, 20:40
E-30 to pierwsza lustrzanka Olympusa z 12-megapikselowym przetwornikiem. O tym, jak sie sprawuje w praktyce, dowiecie się z naszego testu.

Więcej... (http://www.fotografuj.pl/Article/TEST_Olympus_E_30/id/206)

C+
12.03.09, 20:56
Może ktoś mi to wytłumaczy?


Minusy

* brak uszczelnień przy karcie pamięci,
* brak korzyści z zastosowania 12-megapikselowej matrycy,
* rozdzielczość zdjęć taka jak 10-megapikselowych matryc Live MOS,
* brak złącza HDMI.

Czy uszczelnienia przy karcie to taka gąbka jak w Canonach?

Brak jakich korzyści wynikaja z zastosowania 12 mpix matrycy?

Jeżeli ma matryca 12 mpix i rozdzielczość 4032 x 3024 to dlaczego wychodzą zdjęcia takie jak z matrycy 10 mpix czyli 3648 x 2736?

Czy złącze HDMI służy do zgrywania zdjęć lub komunikacji z komputerem i dlaczego mój laptop takiego nie ma?


Podobnie rzecz ma się z E-30 – dziś konkurować musi z D90 czy EOS-em 50D, które jakością obrazu kładą go na łopatki. Rok temu miałby zdecydowanie większe szanse.

Czy rok temu miałby większe szanse w konkurencji z D90 i 50D czy może z 2 letnim D80 czy rocznym 40D? A czy wszystkie inne testy nie pokazują, że 40D lepiej obrazuje niż 50D?

RadioErewan
12.03.09, 20:59
Czy złącze HDMI służy do zgrywania zdjęć lub komunikacji z komputerem i dlaczego mój laptop takiego nie ma?
Złącze HDMI by się przydało. Bez dwóch zdań.

Pozdrawiam

Marcin510
12.03.09, 21:04
C+
po prostu 12 megapixeli przy rozmiarze matrycy olka potrzebuje super rewelacyjnych i ostrych obiektywow

te standardowe juz po prostu wysiadaja, dlatego nie ma zadnego przyrostu w detalach mimo zwiekszenia rozdzielczosci matrycy

albo zastosowali bardzo mocy filtr AA

innej mozliwosci wytlumaczenia tego zjawiska raczej nie ma

RadioErewan
12.03.09, 21:07
C+
po prostu 12 megapixeli przy rozmiarze matrycy olka potrzebuje super rewelacyjnych i ostrych obiektywow

te standardowe juz po prostu wysiadaja, dlatego nie ma zadnego przyrostu w detalach mimo zwiekszenia rozdzielczosci matrycy

albo zastosowali bardzo mocy filtr AA

innej mozliwosci wytlumaczenia tego zjawiska raczej nie ma

Bleee tam. Olek wkłada od czasów E1 do wszystkich aparatów ten sam filtr AA. To co dla 5 mpix było OK, dla 12 jest już trochę za dużo. Panas z 10 mpix matrycą u Philla zaliczył komplement najostrzejszego obrazu ever (jeżeli dobrze pamiętam). Ja bym zamienił filtry przed matrycą pomiędzy Olkiem i Panasem by to rozstrzygnać z wieeeelką ciekawością.

Pozdrawiam

Marcin510
12.03.09, 21:17
napisalem albo

wiec skoto tak twierdzisz to obiektywy sa waskim gardlem

choc z 2 strony jak wytlumaczysz fakt ze 520 jest bardziej mydlany od 510? masa takich spostrzezen na necie
masz informacje od konstruktorow na temat filtrow? czy badales je w labolatroum ze twierdzisz ze sa takie same?

pierwszy lepszy watek z googla o tym ze 520 mydli bardziej od 510
http://www.cameralabs.com/forum/viewtopic.php?t=8902&sid=1beea5aa5391d2d2d79f47fc40c23693

qbic
12.03.09, 21:28
Sa rożne możliwości skąd mydlaność, pierwsze co przychodzi na myśl to tak jak pisali inni filtr AA, druga możliwość, odszumianie na poziomie RAW (zanik detali kosztem obniżenia szumów). Zaskakuje mnie fakt braku kolorowych placków (takich jak byly w G1)

mynameisnobody
12.03.09, 21:29
Przepraszam...a może po prostu niektóre osoby nie powinny zaprzątać głowy sobie takimi trudnymi sprawami i zająć się czymś -nie wiem ; oglądnięciem filmu, przeczytaniem gazety- o!- mam > może jakąś fotkę na balkonie strzelić !?
Dziękuję.

latimer
12.03.09, 21:31
Wyniki testu jakości obrazu są zbieżne z wynikami Optycznych.

qbic
12.03.09, 21:33
Przepraszam...a może po prostu niektóre osoby nie powinny zaprzątać głowy sobie takimi trudnymi sprawami i zająć się czymś -nie wiem ; oglądnięciem filmu, przeczytaniem gazety- o!- mam > może jakąś fotkę na balkonie strzelić !?
Dziękuję.

Nie wiem do kogo to, ale na wszelki wypadek odpowiem:

nie lubię jak ktoś mi mówi co mam robić.

RadioErewan
12.03.09, 21:37
Bo zawołam Grizza!

mynameisnobody
12.03.09, 21:50
1...


Olympus e-30 > "One year too late"
Najbardziej boli to wszystkich preferujących wyroby innych producentów.

RadioErewan
12.03.09, 21:57
1... .
Pamiętam.

Pozdrawiam

epicure
13.03.09, 01:43
Olek wkłada od czasów E1 do wszystkich aparatów ten sam filtr AA.

Hmm... Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że mocniejsze filtry AA są dopiero w modelach od E-420 w górę. Bo na tym teście E-410 oddaje jakby więcej szczegółów:

http://www.dpreview.com/reviews/olympuse420/page25.asp

Koriolan
13.03.09, 02:03
Wyniki testu jakości obrazu są zbieżne z wynikami Optycznych.

Jakoś nie widzę wniosków z cyklu

Jeśli porównamy wycinki z zakresu ISO 100-800, to zobaczymy, że od ISO 100 do 400 spada jakość zdjęcia, tak jakby malało wyostrzenie. Zdjęcie na czułości ISO 800, pomimo większego szumu, wydaje się bardziej ostre od tego na ISO 100.

RadioErewan
13.03.09, 02:05
Hmm... Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że mocniejsze filtry AA są dopiero w modelach od E-420 w górę. Bo na tym teście E-410 oddaje jakby więcej szczegółów:

http://www.dpreview.com/reviews/olympuse420/page25.asp

Mocne AA jest we wszystkich Olkach. Zdjęcie po lewej jest inaczej naświetlone.

Pozdrawiam

Koriolan
13.03.09, 02:07
Złącze HDMI by się przydało. Bez dwóch zdań.
a chociaż jedno??

Do czego?
Przeglądania JPGów o rozdziałce 4x3 kpx bezpośrednio na ekranie telewizora?

RadioErewan
13.03.09, 02:11
a chociaż jedno??

Do czego?
Przeglądania JPGów o rozdziałce 4x3 kpx bezpośrednio na ekranie telewizora?

Do przeglądania zdjęć - dziś standardem jest HDMI. Mam z monitora wyprowadzony drugi kabel HDMI - podłączam tam choćby kamerę.
Do podłączenia Live view. Argument ten sam. Wyjście AV po prostu jest dziś inne jak w roku 2000.

Pozdrawiam

Koriolan
13.03.09, 02:13
Ok, przekonałeś mnie LV

Przeglądaniem zdjeć z aparatu- nie.

piotrek204
15.03.09, 23:59
Przeglądaniem zdjeć z aparatu- nie.

Dlaczego nie?
Jak daja hdmi to zazwyczaj nie wycinaja standardowego AV, wiec w czym szkodzi?
Telewizor LCD jest juz powszechny, a na nim obraz z hdmi wyglada duuuuzo lepiej niz z AV.